Voorzitter Frans van Krugten: „Inbreng van winkeliers valt me een beetje tegen' c'escbon Actie voor partnerstad Velenje Schitterend schouwspel Kindertheater in de Teerstoof Molenproject '16x16' Open huis in Passage Theater Broersveld Dammen op de Dam September: de Schiedamse feestmaand HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 PAGINA 3 SCHIEDAM - „Het feestprogram ma van de Brandersfeesten moet niet meer worden uitgebreid, hoog stens verbeterd of vernieuwd", zei Frans van Krugten, voorzitter van de Stichting Brandersfeesten, vorig jaar in deze speciale uitgave. Toch lijkt het Schiedamse volksfeest dit jaar weer meer vertier te bieden dan in voorgaande edities. „Ach ja, voor ie der nieuw programma-onderdeel blijkt telkens weer een nieuwe doel groep. Dit jaar hebben we een kunstzinnig aspect aan de feesten toegevoegd in de vorm van de Kun stestafette. In deze vorm eenmalig, maar het is niet uitgesloten dat de kunst in de toekomst een vast onder deel gaat worden". Frans van Krugten volgde begin vo rig jaar Will Vollering op als praeses van de stichting. „Een goed geoliede machine", noemde hij destijds de organisatie. Na een jaar blijft hij bij dat standpunt. „Mijn eerste jaar als voorzitter is uitstekend verlopen. Als bestuurslid houd je voorname lijk de grote lijnen in het oog. Met de programmering als zodanig heb je als, als het goed gaat, weinig be moeienissen. Dat wil echter niet zeggen dat we niet meedenken. Zo had ik in gedachten om de Korte Haven bij het feest te betrekken met een boekenmarkt, zoals in Parijs langs de Seine. Maar ja, dan blijkt net in dezelfde periode de grootste boekenbeurs van het land plaats te vinden en is er geen boekhandelaar beschikbaar". Van Krugten treurt er echter niet om, want ook dit jaar staat er weer een programma dat er zijn mag. Als hoogtepunten tipt de voorzitter de Gondelvaart met uitgebreide deel name, de vorkheftruckwedstrijden achter de HEMA, uiteraard de Zon dagsmarkt en de Tour d'Elegance van de oldtimers. Openingsstunt „Maar we hebben ook weer een bij zondere openingsstunt", weet Frans van Krugten. „De burgemeester en andere genodigden arriveren op de openingsdag rond 11.00 uur met het voormalig Koninklijk Jacht Piet Hein en de Wieringeraak Marieke SCHIEDAM - Op de openings dag van de Brandersfeesten wordt ook even stilgestaan bij een veel serieuzere zaak: de el lende in voormalig Joegoslavië. Al vele jaren onderhoudt de ge meente Schiedam nauwe bin dingen met de Sloveense stad Velenje. Momenteel wordt Ve lenje overspoeld met vluchtelin gen uit Kroatië en Bosnië-Her- zegovma, waardoor een gebrek is ontstaan aan veel elementaire goederen. Om de partnerstad te helpen, organiseren de gemeente en het Rode Kruis zaterdag 19 septem ber een grote inzamelingsactie. Op achttien plaatsen in de stad, verdeeld over alle wijken, kan men tussen 11.00 en 15.00 uur baby- en kinderkleding, was middelen, blik-conserven en hoofdkussens inleveren; pro- dukten, waaraan in Velenje erg veel behoefte is. Bovendien staan in het stads centrum de bekende collecte- potten van het Leger des Heils om geld in te zamelen voor de aanschaf van bovengenoemde goederen. bij het Zakkendragershuisje. Daar staat kunstenares Yvon Koopman klaar voor een performance met honderd zwarte catamarans van pa pier. Deze scheepjes worden alle te gelijkertijd aangestoken door schoolkinderen en dat wordt een prachtig gezicht", voorspelt de voor zitter. Overigens moet de brandweer nog toestemming geven voor de ope ningshandeling op deze lokatie, in verband met eventueel brandgevaar en watervervuiling. Wat Van Krugten flink is tegenge vallen, is het vinden van sponsors. De animo om financieel bij te dra gen aan de festiviteiten, is veel klei ner dan hij dacht. „Gelukkig heeft de Stichting Schiedam Vlaardingen Fonds (gelieerd aan de Bondsspaar bank, red.) toegezegd het tekort van 14.000,- op ons totale budget van zo'n 70.000,- voor haar rekening te zullen nemen. Anders hadden we het programma dit jaar behoorlijk moeten inkrimpen. Wat me ook te genvalt, is de inbreng van de winke liers in de binnenstad. Daar had ik veel meer van verwacht, want zij zijn tenslotte de enigen, die aan het feest verdienen. Alle andere betrok kenen, medewerkers en vrijwilligers, doen het louter en alleen voor de (sf)eer". Lustrum Wat die financiële inbreng betreft, hoopt Van Krugten voor volgend jaar in ieder geval op meer steun, Want dan staat het tweede lustrum voor de deur. De Brandersfeesten bestaan volgend jaar tien jaar. „En dat moet een klapper worden", vindt de voorzitter. „Niet zozeer met spetterende nieuwe attracties, maar meer met het aantrekken van echte toppers voor de bestaande programma-onderdelen. De Taptoe bijvoorbeeld. Volgend jaar willen we de grotere korpsen uit het land hiervoor strikken. Maar ook militai re muziekkorpsen. De Taptoe moet zo spectaculair worden dat we het muzikale feest over een weekend willen uitspreiden. Hierover gaan we praten met de Rijnmond Band, die de organisatie van de Taptoe ie der jaar voor z'n rekening neemt". Eén ding dreigt echter flink wat roet in het eten te gooien voor de jubi leumeditie van de Schiedamse Brandersfeesten: de kermislokatie. Dit jaar ongetwijfeld voor het laatst op het Emmaplein. „Dit jaar dreigden al twee proble men", zegt Frans van Krugten. „De vorig jaar ontstane frictie tussen de O.N.S. en winkeliersvereniging Broersveld Belangen inzake de orga nisatie van de Zondagsmarkt en een nieuwe plek voor de kermis. Het eerste probleem is gelukkig in goede harmonie opgelost en het tweede probleem is nu een jaar uitgesteld. Maar we moeten hoe dan ook voor volgend jaar een nieuwe lokatie hebben. Net als wethouder Zijde veld voel ik veel voor afsluiting van de Broersvest. Die verplaatsing van een paar honderd meter maakt voor de Broersvestbewoners qua geluids overlast niets uit. Ik heb zelf jaren aan de Singel gewoond, dus weet waarover ik praat. De herrie zal best meevallen en om 24.00 uur gaat de knop om", belooft Van Krugten. de r lekkerste-j note£V Schiedam: Hoogstraat 180 Vlaardingen: Hoogstraat 163 Delft: Jacob Gerritstraat 15 SCHIEDAM - Behalve een evene ment vol activiteiten en vermaak biedt het Watersportweekeinde ook steevast een schitterend en uniek schouwspel. Wat te denken bijvoor beeld van de feeërieke Verlichte Gondelvaart door de Lange Haven? Maar ook overdag is er voldoende te genieten. Niet alleen van de waaghalzen, die tijdens de waterspe- len een nat pak halen, maar ook van de vaak schitterend gepavoiseerde, oude vaartuigen, die een plekje langs de kant hebben gezocht. Alsof de tijd even stilstaat. SCHIEDAM - Alle Schiedamse kin deren vanaf vijf jaar kunnen woens dag 23 september terecht in Theater de Teerstoof. Theater Gnaffel voert daar de voorstelling 'De Pottenkijk- ster' op. De voorstelling begint om 14.00 uur en gratis kaarten zijn af te halen bij de VVV Schiedam, aan de Buitenhavenweg 9. SCHIEDAM - De Schiedamse molens, behorend tot de belang rijkste attracties van de Bran- dersstad, mogen natuurlijk niet ontbreken in het programma van de Brandersfeesten. Zaterdag 19 september om 11.00 uur gaat dan ook het mo lenproject '16 x 16' van start. Op de zestien wieken van de vier molens zijn de hele week (behalve op zondag) beschilder de doeken van 16 kunstenaars te bewonderen. SCHIEDAM - Het Passage Theater houdt zaterdag 26 september, van 12.00 tot 17.00 uur, het traditionele open huis. De medewerkers gunnen de bezoekers dan letterlijk en figuur lijk een kijkje achter de schermen. SCHIEDAM - In tegenstelling tot voorgaande jaren heeft winkeliers vereniging Broersveld Belangen deze keer geen eigen programma sa mengesteld. Alleen tijdens de brade rie in het openingsweekeinde zorgt looporkest The Jazzy Rabbits op het Broersveld voor enig vertier. SCHIEDAM - Winkeliersvereniging De Dam heeft voor zaterdag 19 sep tember een leuk programma samen gesteld. Uiteraard wordt aangesloten bij de grote Brandersbraderie met kramen vol interessante aanbiedin gen. Maar daarnaast organiseert De Dam het jaarlijkse denksportspektakel 'Dammen op de Dam', met een gro te simultaan damwedstrijd voor ie dereen. De organisatie is in handen van Damclub Schiedam. De wed strijd begint om 13.00 uur. Voor de muzikale noot zorgt de West Coast Jazz Band. SCHIEDAM - „Jaarlijks constateer ik dat er in septem ber een hoop te doen is. De Brandersfeesten zijn het meest bekende en drukbezochte evenement in deze Schiedamse 'feestmaand'. De aktiviteiten begonnen al de eerste dagen, toen het beroemde Staatscircus van Moskou op het Emmaplein neerstreek. Afgelopen zaterdag was het Open Monumentendag, waarop in Schiedam zo'n twintig historische panden konden worden bekeken. Ik hoop dat dit waardevolle cultuurbezit in toenemende mate de aandacht krijgt, die het verdient. Verder kan ik het natuurlijk niet laten ook iets over de Schiedamse molens te zeggen. De Nieuwe Palmboom bereikt zaterdag 26 september echt z'n hoogtepunt. Dan worden de roeden gestoken, ofwel de wieken aange bracht. Komt dat zien! Last but not least; de Brandersfeesten. Traditiegetrouw wens ik de organisatoren en de medewerkers veel succes met hun programma. En de bezoekers weer veel plezier en ontspanning. Meer zeg ik er niet van, want alle infor matie vindt u in deze feestkrant! R. Scheeres, burgemeester van Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 21