Geheimzinnige sfeer rond de Gondel vaart Geen zee te hoog voor Wieringer aak 'Marieke' iM99. HEI van zm:- r 200gulden 'HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 PAGINA 7 SCHIEDAM - De Schiedamse wa tersportverenigingen, jeugdvereni gingen en de O.N.S., met in hun kielzog tal van andere organisaties, hebben voor dit jaar weer een (let terlijk en figuurlijk) spetterend pro gramma samengesteld voor het zes de Watersportweekend. Het spekta kel vormt zaterdag 19 en zondag 20 september de traditionele opening van de Brandersfeesten. Behalve di verse attracties op en in het water, kent het openingsweekeinde ook al lerlei 'droge' activiteiten als Schie- dam-Sportstad, een Kunstestafette en een gevarieerd muzikaal pro gramma, verzorgd door de horeca. Net als vorig jaar wordt de officiële opening van de Brandersfeesten ver- Sjoffeiiopen: met reuzepantoffels de over kant zien te bereiken. richt vanaf het water. Trokken de Watergeuzen uit Brielle de vorige keer veel bekijks met hun knallende openingsstunt, dit jaar gaat het er wat rustiger aan toe. Maar zeker niet minder indrukwekkend, want deze keer zullen twee bijzondere vaartuigen de openingshandeling luister bijzetten. Op initiatief van de NV Bonds spaarbank komt de Wieringeraak 'Marieke' uit Enkhuizen naar Schie dam. De 'Marieke' wordt vergezeld door de MS Bitter II. Na de ouver ture zullen beide schepen in de Lan ge Haven plaats nemen temidden van de circa 130 feestelijk versierde pleziervaartuigen van de Schiedam se watersportverenigingen De Schie, De Nieuwe Waterweg, De Volhar ding en De Nieuwe Haven. Moge lijk zullen dit jaar ook schepen uit omliggende watersportsteden Schie dam bezoeken en zaterdagavond deelnemen aan de Gondelvaart. Direct na de opening presenteren Scouting Schiedam en de jeugdvere nigingen Eldos en De Rode Valken twee dagen lang hun evenementen boven, op en in het water van de Lange Haven. Naast bekende spek takelstukken als ankerhieuwen, sjof- fellopen, kuiptrappen, boegsprietlo pen en schotsendribbel, worden dit jaar ook nieuwe spelen als ringste- SCHIEDAM - Er heerst de laatste weken een geheimzinnige sfeer bij de Schiedamse watersportverenigin gen. Een spanning, die de komende dagen steeds verder toeneemt en die zich pas zaterdagavond 19 septem ber ontlaadt tijdens de traditionele Verlichte Gondelvaart. Dan pas worden weer de schitterende creaties getoond, waaraan de deelnemende watersportverenigingen maanden lang in alle geniep hebben gewerkt. Wie zal dit jaar de felbegeerde hoofdprijs in de wacht slepen: we derom De Nieuwe Waterweg, die de afgelopen vijf jaar als winnaar uit de strijd kwam, of eindelijk een andere vereniging? Vast staat dat het niet eenvoudig zal zijn de prachtige kunstwerken van vorig jaar te over treffen. De Verlichte Gondelvaart in het openingsweekeinde van de Bran dersfeesten mag ieder jaar tot één van de absolute hoogtepunten van de festiviteiten worden gerekend. Dat het publiek er net zo over denkt, blijkt duidelijk uit het almaar groeiende toeschouwersaantal. Vo rig jaar trok de Gondelvaart maar liefst 35.000 mensen. „Wanneer dit aantal nog verder toeneemt, moeten we het publiek met nadruk adviseren ook een plaatsje te zoeken op de kade van de Buitenhavenweg, want de Lange Haven is dan hele maal volgepakt", zegt coördinator Mari Dingenouts. De toeschouwers op de Buitenha venweg hoeven niets van het spek takel te missen, want de schepen passeren hier tweemaal. „De boten varen van de Schie richting Hooika- de, passeren onderweg de Beurs-, Appelmarkt- en Koemarktbrug, draaien in de kom bij de Hooikade ken met waterfietsen en een surf plankenrace geïntroduceerd. De horeca sluit uitstekend aan bij de wateractiviteiten. Vanaf een pon ton bij de Havenkerk en bij de Koe marktbrug zijn diverse muziekopt- redens geprogrammeerd. Radio Schiedam doet zaterdag en zondag 'ive' verslag van de festivi teiten. en varen weer terug naar hun lig plaats in de Lange Haven". Er valt dit jaar waarschijnlijk nog meer te genieten dan in de voor gaande Gondelvaarten, want de or ganisatie heeft er een nieuwe catego rie schepen aan toegevoegd. Naast de bestaande categorieën vereni- gings-, thema- en verlichte schepen doen nu ook zogenaamde 'donatie schepen' mee. Verenigingsschepen, die zijn geadopteerd door bedrijven of instellingen. „De kwaliteit van de Gondelvaart neemt ieder jaar toe", weet Dinge nouts. „Ware kunstwerken zijn het soms. Neem nu vorig jaar met het levensgrote weerhuisje, de verlichte boot in een fles en uiteraard het winnende schip 'The Greatest Show on Earth'. Allemaal varende crea ties, die veel indruk maakten op het publiek en de jury. En dat zal dit jaar niet anders zijn". Op de schouders van de juryleden rust dan ook weer een moeilijke taak. Wie vallen dit jaar in de prij zen? De jury bestaat uit de heer en mevrouw Verel (schippers van een historisch vaartuig in de Korte Ha ven), de heer H. Eikenbroek (direc teur O.N.S.), de heer P. Schuiten (presentator Stads TV Rotterdam), mevrouw M. Zoeteman (bewoonster Lange Haven), mevrouw A.A. Geer- des (secretaris Rode Kruis Schie dam) en de heer J. van Vugt (direc teur Dienst Sport en Recreatie). Voorzitter is wethouder Aad Wieg man, die om 00.30 uur de prijsuit reiking verzorgt tijdens het Schip- persbal, dat dit jaar in het Passage Theater plaats vindt. Zondag 20 september zijn de win nende schepen nog eenmaal te be wonderen tijdens de Gondelvaart Parade in de Lange Haven. SCHIEDAM - Eén van de blikvan gers tijdens het Watersportweekend is de Wieringer aak 'Marieke'. Het schip is nauw betrokken bij de ope ningshandeling op zaterdag 19 sep tember en zal daarna twee dagen lang liggen te pronken in de Lange Haven. De 'Marieke' heeft een op merkelijke historie. De vissersboot liep in 1912 van de werf, in een tijd dat er eigenlijk geen Wieringeraken meer werden gebouwd. De Wieringer aak was in de tweede helft van de 19e eeuw een veelgezie- ne vissersschuit op de Wadden- en Zuiderzee. Een redelijk snel schip, dat goed was bestand tegen de ruige zee. In haar oorspronkelijke staat is de Wieringer aak een half-overdekte platbodem, waarvan het voorschip voller is dan het achterschip. Het schip heeft een geringe diepgang. Om te voorkomen dat het hierdoor bij een stevige wind zou wegdriften, zijn aan weerszijden van de romp zijzwaarden geplaatst. Tot aan het begin van de twintigste eeuw bloeide de Zuiderzeevisserij volop en was er voldoende werk voor de Wieringer aak. Nadien zak te de visserij in en gingen veel scheepswerven over op de bouw van ijzeren schepen. Zo ook scheepstimmerwerf 'De Hoop' in het Friese Workum. De werf was enkele jaren daarvoor overgenomen door de Makkumer scheepsbouwer Ulbe Zwolsman. Jarenlang werden hier voornamelijk de houten Wie ringer aken gebouwd, maar in begin twintigste eeuw ging men ook hier over op ijzeren schepen. Toch liep in 1912 nog een Wierin ger aak van stapel. Niet bestemd voor de Zuiderzeevisserij, maar in opdracht van een Engelsman, mr. Cecil Walker. Voor nog geen zeven duizend gulden werd mr. Walker ei genaar van het nieuwe schip, dat daarna onder de typisch Hollandse naam 'Marieke' een halve eeuw lang de Engelse wateren zou bevaren. In 1964 haalde Evert Zwolsman, zoon van Ulbe, het slecht onder houden schip terug naar Nederland, op verzoek van zijn neef, de beken de zakenman Reiner Zwolsman. Het schip werd afgemeerd in Wor kum in afwachting van betere tij den. Jarenlang heeft de 'Marieke' in Workum gelegen. In de loop van 1981 ging in Fries land een scholingsproject voor lang durig werkloze jongeren van start, op initiatief van Friese jachtbou wers en in samenwerking met de ministeries van Sociale en Economi sche Zaken. De jeugdige deelnemers aan dit project gingen aan de slag in de houten jachtbouw. De activitei ten werden gecoördineerd door de Stichting Houten Schepen. De 'Marieke' werd ook in het pro ject betrokken. Maar toen het scho lingsproject wegens geldgebrek moest worden gestaakt, bleek alleen de romp van de Wieringer aak te zijn gerestaureerd. In de Verenigde Spaarbank werd echter een nieuwe eigenaar gevon den voor de 'Marieke'. Deze eige naar liet het schip weer geheel in oude luister herstellen, waardoor het zaterdag 19 september haar opwach ting kan maken in Schiedam. PHILIPS 100 Hz. STEREO KLEURENTELEVISIE HOOGSTRAAT 26 TE SCHIEDAM Telefoon 010 - 426 19 29 426 33 43 De Verlichte Gondelvaart biedt ieder jaar een feëriek schouwspel in de Schiedamse binnenhavens. Spetterend programma watersportweekend 25 ML 8966 "Match Line" 63 cm Black Line beeldbuis 60 Voorkeurstations Teletekst met geheugen 2x40 Watt HiFi stereo met subwoofer 100 Hz. digitale beeldtech niek Picture in Picture (PiP), menu sturing 2 Afstandsbedieningen HxBxD ca.: 54x59x44 cm. «8?

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 25