Jeugdvereniging Eldos is al jaren een vaste steunpilaar Zeekadetten voor het eerst aanwezig bij Brandersfeesten Gemeentedag lijkt een vast onderdeel te worden 1 Ti' ,0 1. •sS&m&ssgsBÜÊÈmSt IS GÈCoiS'OP 1 '0 gulden uiiknlp voor dee 'HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 PAGINA 11 Tinie en Jos van Alphen voor hel clubgebouw van Eldos: „Het is een hechte club". SCHIEDAM - De Stichting Bran dersfeesten kan al jaren rekenen op de vaste steun van een aantal en thousiaste vrijwilligers. Zo'n steun pilaar is sinds vier jaar ook Jeugd vereniging Eldos, die met allerlei hand- en spandiensten zeer actief is tijdens het Watersportweekend. De aanwezigheid van de jeugdvereni ging heeft dit jaar een feestelijk tin tje, want Eldos bestaat 25 jaar. Jeugdvereniging Eldos (Eerst Leren Dan OntSpannen) werd een kwart eeuw geleden opgericht door pas toor Schiebroek van de parochie O.L. Vrouw Visitatie. De pastoor wilde iets organiseren voor de nieu we wijk Nieuwland, waarin veel jonge gezinnen met kinderen waren komen wonen. Naast het kerkge bouw aan de Dr. Schaepmansingel verrees een clubhuis, waarin de kin deren zich naar hartelust konden uitleven in diverse activiteiten. In eerste instantie was de vereniging bestemd voor de kerkleden, maar al snel konden alle kinderen uit Nieuwland hier terecht. Een van de leden van het eerste uur is Jos van Alphen, die nu nog steeds bij Eldos is betrokken als hoofdlei der. Echtgenote Tinie is zelfs voor zitter van de vereniging. „Eldos is altijd een vereniging ge weest, die zich goed heeft weten te handhaven", vertelt Jos. „Op ons hoogtepunt telden we zelfs tweehon derd leden. Toen Nieuwland begon leeg te lopen, werd het wat minder, maar toen bleek ineens veel belang stelling in Schiedam-Noord. Daar hebben we nu een portocabin als de pendance van de vereniging, waar wekelijks zo'n 35 kinderen actief zijn. Ons totale ledenbestand telt momenteel zo'n 50 kinderen, exclu sief een twintigtal vrijwilligers". De vereniging richtte zich oorspron kelijk op de jongere jeugd, maar drie jaar geleden werd de sociëteit 16+' opgericht, om ook de jongeren tussen 16 en 23 jaar tegemoet te ko men. „Veel jonge leden, die de leef tijd van 16 jaar bereiken, daardoor te oud worden voor Eldos, maar ei genlijk wel willen blijven, kunnen nu terecht in die sociëteit. Daar wordt voor hen iedere maand een feest georganiseerd", vertelt Tinie. De activiteiten van jeugdvereniging Eldos lopen uiteen van sport, spel en creativiteit tot kampdagen en disco-avonden. Ook tijdens de car navals- en Sinterklaasfeesten is El dos altijd present. „Het is over het algemeen een hechte club, waarbij leeftijdgenoten jarenlang met elkaar optrekken. Wanneer jongeren te oud worden voor de sociëteit, stappen ze vaak over naar een leidinggevende functie. Er zijn zelfs huwelijken voortgekomen uit het lidmaatschap van Eldos", zegt Jos. Ofschoon de vereniging is begonnen als Rooms-Katholiek initiatief, is de binding met de kerk in de loop der jaren wat minder geworden. „Er be staan nog wel steeds goede contac ten, maar door de bevolkingssamen stelling van Nieuwland, hebben we nu zelfs veel Islamitische kinderen van Turkse of Marokkaanse af komst als lid", weet Jos. Tijdens de Brandersfeesten is Eldos al vier jaar van de partij. De contac ten werden destijds gelegd via Guus Klepke van die andere Schiedamse jeugdvereniging, Rode Valken. „We kennen Guus al jaren. Hij was zeer actief met het organiseren van wa- terspelen tijdens het Watersport weekend en op een gegeven mo ment zijn wij daarbij gaan assiste ren. Onze leden helpen bij het uit voeren van de spelen en we hebben inmiddels ook al enkele bijdragen geleverd aan de programmering. Zo zijn de evenementen schotsendrib- belen en kuiptrappen door ons inge bracht". SCHIEDAM - Hoewel de Bran dersfeesten en het Schiedamse Zeekadetkorps 'Jacob van Heems- kerck' respectievelijk al negen en zelfs veertig jaar bestaan, hebben beide organisaties nooit eerder met elkaar samengewerkt. Dit jaar zor gen de zeekadetten echter wel voor een bijdrage aan de festiviteiten. Za terdag 19 en zondag 20 september presenteren ze het voormalig Ko ninklijk Jacht 'Piet Hein' en daar naast organiseert Jacob van Heems- kerck zondag 27 september het 'Brandersschuitenfestival' in de Lange Haven. „In dezelfde periode als de Bran dersfeesten organiseerden we tien jaar lang ons eigen evenement 'Schiedam Roeit' met roeiwedstrij- den in de Voorhaven", verklaart commandant Robert-Jan van Ewijk de jarenlange afwezigheid van de zeekadetten. 'Schiedam Roeit' was een groot succes, maar vorig jaar is men met de organisatie gestopt. „Ten eerste, omdat de fut er een beetje uit was en ten tweede omdat we vorig jaar ons veertigjarig be staan vierden en daarom allerlei an dere evenementen organiseerden", aldus Van Ewijk. Na contact met de gemeente ont stond het plan om dit jaar mee te doen met de Brandersfeesten. We derom met roeiwedstrijden, maar SCHIEDAM - Voor de tweede ach tereenvolgende keer valt de Lande lijke Gemeentedag precies samen met de openingsdag van de Bran dersfeesten. Deze keer is het een ze vental gemeentelijke diensten, die het publiek een kijkje in de keuken gunt. In de brandweerkazerne aan de Breedstraat geven brandweer, po litie, GGD, Buro Criminaliteitpre- ventie, Openbare Bibliotheek, Dienst Gemeentewerken en Ge meentelijk Woningbeheer zaterdag 19 september hun visie op het lande lijke thema 'veiligheid'. Drumfanfa re Harpe Davids zorgt voor de muzi kale omlijsting. Vorig jaar werd de eerste Landelijke Gemeentedag in Schiedam gehou den in het Stadskantoor en de bure len van de D.C.M.R., die het thema 'milieu' gestalte gaven. Ruim acht honderd belangstellende Schiedam mers maakten van deze gelegenheid gebruik om eens een kijkje achter de gemeentelijke schermen te nemen. Dit jaar is de Schiedamse brand weer gastheer. De spuitgasten leve ren dan ook de grootste bijdrage aan de dag, vooral ook omdat het tevens Landelijke Brandweerdag is. Met tal van demonstraties en voorlichtings activiteiten wordt het publiek gewe zen op het thema 'veiligheid'. Ook bestaat weer de mogelijkheid om een rondrit in een echte brandweer auto te maken. De politie is present met een aantal voertuigen, terwijl de GGD onder meer voorlichting geeft over ver keersveiligheid, veilig vrijen tijdens de vakantie en het voorkomen van sportblessures. Terwijl de Openbare Bibliotheek al lerlei boekwerken over veiligheid presenteert, gaat de Dienst Gemeen tewerken in op aspecten als ver- keersonveilige situaties in de stad, sociale veiligheid en veilig (ver)bou- wen, met tips voor verbouwingen aan de eigen woning. Het Gemeentelijk Woningbeheer richt in de brandweerkazerne een expositie in over 'veilig bouwen, ontwerpen en wonen'. Een dia- en videovoorstelling over vandalisme in de omgeving is de bijdrage van Buro Criminaliteitspre ventie. Bovendien biedt het buro de mogelijkheid om waardevolle spul len te laten voorzien van postcode en huisnummer. De Landelijke Gemeentedag duurt zaterdag 19 september van 10.00 tot 16.30 uur. dan met aangepaste boten. „Onze eigen twaalfmans-sloepen zijn zo'n negen meter lang, te lang voor de Lange Haven", zegt de commandant. „We hebben voor deze gelegenheid zesmans-sloepen van zeven meter lengte en kortere riemen geleend van bevriende vere nigingen. Daarmee kunnen we in de Lange Haven wel uit de voeten". 'Schiedam Roeit' is zondag 27 sep tember omgedoopt in het 'Branders schuitenfestival'. Het wordt een roeiwedstrijd tussen teams van zes roeiers en een roerganger, gevormd door bedrijven, verenigingen en/of individuele inschrijvers. Het af te leggen parcours ligt tussen Appelmarkt- en Koemarktbrug. Twee teams beginnen vanuit het zelfde startpunt en roeien vervol gens ieder een andere kant op. Na 75 meter wordt gedraaid en wie het eerste bij het startpunt is terugge keerd, is winnaar. Voor de drie al- lersnelsten zijn bekers beschikbaar. „Het is best zwaar", voorspelt Ro- bert-Jan van Ewijk. „Toch kan ie dereen meedoen. Je hoeft er echt niet sterk voor te zijn. Het is meer een kwestie van gelijktijdig roeien. Aan weerszijden van de sloep zitten drie roeiers met elk één riem. Wan neer men de voorste roeier goed in de gaten houdt en zijn of haar ritme volgt, komt men een heel eind". Men kan zich voor deze roeiwed strijden inschrijven via telefoon nummer 4349716 (na 19.00 uur). De minimum leeftijd voor deelna-j me is 16 jaar. Het Zeekadetkorps Jacob van v: Heemskerck is er bovendien in ge slaagd het voormalig Koninklijk Jacht 'Piet Hein', dat ooit toebe hoorde aan Koningin Juliana, naar Schiedam te halen. Dit schip is te genwoordig in handen van een stichting en wordt voor promotie doeleinden beschikbaar gesteld aan de Nederlandse Zeekadetkorpsen. Het schitterende jacht is zo'n 31 meter lang en 5,5 meter breed. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat de Piet Hein zo worden betrokken bij de openingshandeling op zater dag 19 september. „Maar het blijkt dat het schip te veel diepgang heeft", legt Van Ewijk uit. „Het heeft een diepte van twee meter no dig en die is niet overal in de Lange Haven te garanderen. Om die reden kan de Piet Hein ook niet meedoen aan de Verlichte Gondelvaart, zoals aanvankelijk was gepland". De jacht arriveert nu omstreeks 11.00 uur in de Lange Haven, waarna het af meert ter hoogte van de Branders- steeg. Hier zal het schip voor be zichtiging worden opengesteld. BABYLISS KRULBORSTEL BABYLISS KRULTANG SAMEN VAN 4&8G SAMENVAN^ÖU ■ft Z0N0&6 O l I dM I I I j 1 I 27 HOOGSTRAAT 26 TE SCHIEDAM Telefoon 010 - 426 19 29 426 33 43 ff -1 299 Brushing Krulborstel 16 mm 0 Controle lampje Aan/uit schakelaar NORMAAL 24.90 270 Curling Krultang 16 mm 0 Controlelampje Aan/uit schakelaar NORMAAL 24.90

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 29