Open Monumentendag in Brandersstad slaat aan Uw nachtrust Wenskaarten UNICEF Na 27 jaar OPENING *De 'l/CtiAtente lei. 426%3$ 6 p Activiteiten Kluphuis Oost 'CIO. (/lo&i cedene day, v&ib f Dagelijks wordt uit onze Limburgse Bakkerij 20 verschillende soorten vlaaien aangevoerd. LU STICHTING KINDEROPVANG KATJA KINDEROPVANG IN EEN GASTGEZIN a.s. donderdag van Hoogstraat 58 Schiedam Telefoon 010-4268386 Us Linborg staat niet alleen bekend om zijn asperges, zijn rondborstige Bourgondische openheid, maar bovenal om zijn heerlijke vlaaien. Van heerlijke frisse fruitige vlaaien tot Bourgondisch versierde juweeltjes. Onze vlaaien zijn niet alleen een feest voor het oog, maar tevens een streling voor de tong. Niet alleen voor het weekend, maar ook voor een feestje tussendoor. (Bezorging op kantoor mogelijk.) Bestellingen één dag tevoren vóór 16.00 uur, worden de volgende dag voor 9.30 uur bezorgd. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 PAGINA 3 SCHIEDAM- De deur van huisje 14 van 'Complex A' aan de Fabristraat werd platgelopen. Oud-bewo- ii ners kwamen herinnerin gen ophalen en wijkbewo ners, die er altijd al langs fietsten, konden eindelijk zonder schaamte tot de zolder doordringen. Het enige opengestelde huisje van de 24 arbeiderswonin gen uit 1906 (het oudste Het Nieuwe Stadsblad sociale woningbouwcom plex van Schiedam), was afgelopen zaterdag De Grote Trekker van de vijf de editie van de Open Mo numentendag. Tussen de 400 en 500 bezoekers kwamen afgelopen zaterdag een kijkje nemen in de Fabristraat SCHIEDAM - In de week van 4 tot en met 10 september Geboren: Wessel, z.v. Vreugdenhil-Lucar- die; Dennis, z.v. Vreugdenhil- Lucardie; Megan, d.v. de Vette- van der Schelling; Tara, d.v. Luijten-van Dijk; Nina, d.v. de Mik-van Egmond; Maaike F. M., d.v. van der Ende-de Vette; Bart M., z.v. Bossenbroek- Schouten; Michael, z.v. Ramos- Haagen; Arthur E., z.v. Heins- broek-de Kaper; Okke, z.v. van der Eijk-Nierop; Joëlla L., d.v. Scholte-van den Thoorn; Alexander H. A. W., z.v. Zon neveld-Kers; Shalesse, d.v. van Oortmerssen-Barkeij; Tamara, d.v. Hordijk-Timmerman; Claudia, d.v. van der Graaf-van der Zalm; Duco R., z.v. Kout- staal-Paardekooper; Cornelis L„ z.v. Helmer-Menke; Catharina K., d.v. de Bruin-Leuvekamp; Tamara D., d.v. de Zeeuw; Re- nardo A., z.v. Krootjes-van de Water; Shane, z.v. van Bogaert- Durivou; Silvano, z.v. Meneghi- nie-de Lange. Ondertrouwd: G. de Waard, 30 jr. - L. M. L. E. G. Marchal, 27 jr.; A. W. M. Holierhoek, 34 jr. - A. G. M. de Vette, 28 jr.; C. van Leeuwen, 24 jr. - C. W. Tijsmans, 24 jr.; R. B. P. Asmuss, 38 jr. M. Sluij- mers, 45 jr.; A. A. Schouten, 28 jr. - M. J. A. van Krugten, 27 jr. Gehuwd: R J. van der Stappen, 25 jr. - W. J. Spoelman, 22 jr.; J. W. Voshol, 27 jr. - N. H. M. S. Verhoef, 19 jr.; C. IJzelenberg, 25 jr. -. C. H. Leeggangers, 26 jr.; H. J. C. Knuist, 54 jr. - L. A. B. Rosbergen, 46 jr.; P. Lind- houdt, 26 jr. - L. Veer, 25 jr.; M. de Winter, 26 jr. - M. Ver maas, 25 jr.; M. V. Antuzzi, 24 jr. - M. Hoogenboezem, 25 jr.; J. M. van Houdt, 36 jr. - K. van Wijngaarden, 26 jr.; G. Geers, 27 jr. - J. van Lare, 25 jr.; S. E. Slavenburg, 24 jr. - T. de Vries, 22 jr.; M. A. D. Bek, 21 jr. - S. J. W. van der Heijden, 21 jr.; W. H. J. Lobé, 49 jr. - J. de Rie, 47 jr.; J. Schouls, 29 jr. - W. de Vries, 30 jr.; J. J. C. Hoi, 50 jr. - J. P. Seij, 47 jr.; R. H. F. Lands bergen, 32 jr. - W. J. M. Hessel- berth, 38 jr.; E. G. J. Westhuis, 27 jr. - M. J. H. Coenders, 22 jr.; J. F. Pijnacker, 30 jr. - J. C. Houben, 24 jr.; P. H. Verdonk- schot, 24 jr. - U. M. Schellens, 21 jr.; B. Smallegange, 25 jr. - C. C. Jansen, 26 jr.; R. Voets, 27 jr. - F. Saija, 31 jr.; A. A. M. Huijgen, 30 jr. - E. Hendriks, 28 jr. Overleden: T. Gebbe, man, 76 jr.; W. van Leeuwen, vr., 88 jr.; B. Riksen, man, 74 jr.; P. A. Hanse, man, 77 jr.; J. C. M. van Breukelen, vr., geh. gew. met C. Putters, 72 jr.; E. A. Dame, vr., geh. gew. met J. van den Oosten, 68 jr.; E. H. E. Pfeil, vr., geh. gew. met D. Peters, 70 jr.; M. B. van Her- wijnen, man, 82 jr.; H. W. A. Schuiten, man, 59 jr.; S. Wes- terveld, vr., geh. gew. met F. C. van Rossen, 85 jr.; D. van der Haar, man, 78 jr.; A. A. Leen- ders, vr., geh. gew. met J. J. Brökling, 84 jr.; A. Kok, man, 79 jr.; A. C. van Rijswijk, man, 80 jr.; M. M. Hoogenboezem, vr., geh. gew. met D. Zonne veld, 78 jr. J. O. Frenks, man, 25 jr. in Schiedam-West. De Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) had de voorkamer inge richt naar de maatstaven uit grootmoederstijd. De achterka mer was gereserveerd voor een kleine expositie met als thema 'Monumenten en Volkshuisves ting'. Ook hingen foto's van architec tonische details van het com plex en waren brieven opgehan gen. Die waren - in stijlvol handschrift - geschreven door oud-bestuursleden van de Vere niging voor Volkshuisvesting. Leuk was de brief op hoge po ten van Van der Pek. Een Am sterdamse architect, die collega Sanders van informatie voorzag over het ontwerpen voor sociale woningbouw. Maar later, toen hij zijn ideeën uitgewerkt zag in de Brandersstad, aan de bel trok en een financiële tegemoetko ming eiste. Paardetram Wie huisje 14 had gezien, kon de gereedstaande paardetram nemen richting het Drinkwater pompstation aan de Rotterdam- sedijk. Ook hadden de organisa toren gekozen voor vervoer over water. Een sloep pendelde heen en weer tussen Lange Ha ven en Doelenplein. Daar, in het kolossale gebouw De Doelen, stond de bezoekers een verrassing te wachten. De bewoner, een fotograaf, had het pand volkomen geblindeerd. Het uitgesloten daglicht werd vervangen door tientallen kaar sen. Een bijzonder effekt op een warme en vooral droge dag. Ook monumenten als het Coöp eratiemuseum en het Zakken dragershuisje, waar de Zakken dragers van Jan Hagendoorn demonstraties gaven, trokken honderden nieuwsgierigen. Beslag leggen Het Comité Open Monumen tendag koos dit jaar bewust niet voor het openstellen van pan den, die in particuliere handen zijn. „Vorig jaar deden we dat wel, maar je kan niet iedere keer beslag leggen op dezelfde mensen", zegt Margreet Goltsch van de afdeling Monumenten- zorg van de gemeente Schie dam. Het comité vond het wel jammer dat Huis te Poort aan de Dam, onderkomen van de oud-katholieke gemeenschap, niet open ging voor het publiek. „Ze konden helaas niemand er voor vrijmaken. Maar geen nood. Aanstaande zondag is het landelijke kerkdag. Dan is de kerk wei te bezichtigen." Succes Vanwege het grote succes wordt huisje nummer 14 aan de Fabri straat zaterdag 19 september nogmaals opengesteld voor het publiek. Men kan terecht tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags. SCHIEDAM - Kluphuis Oost, aan de Galileïstraat 86, organi seert dit seizoen allerlei activi teiten. Op de dinsdagavond wordt vanaf 15 september eens in de twee weken een bingo-avond gehouden. De bingo begint om 20.00 uur en de deelnamekos ten bedragen 12,50. Iedere vrijdagmiddag, van 13.00 tot 17.00 uur vindt in het kluphuis een open middag plaats, waar de bezoekers kun nen biljarten, kaarten en sjoe len. Deelname is vrij. Klaverjassen en jokeren kan de liefhebber op de maandag avond. Het kaarten begint om 20.00 uur en de kosten bedra gen een rijksdaalder pier avond. Maar ook op zondag kan men voortaan klaverjassen in Klup- huis Oost: vanaf zondag 13 sep tember om de week. Aanvang 13.00 uur, maar het kluphuis is al vanaf 11.30 uur geopend. Ook hier kost deelname 2,50. SCHIEDAM - Vijftien gulden voor een vrijwel nieuw paar schoenen. Dat was de hoogste opbrengst van de rommelmarkt, die het Ouderenwerk van pa rochie St. Jan de Doper afgelopen zaterdag organi seerde. Een rommelmarkt, die uit nood was geboren. Als gevolg van het Beheer- plan Nieuwland moet het Ouderenwerk eind deze maand namelijk haar op slagruimte in een bijge bouwtje van de voormalige school aan de Parkweg verlaten. Daarmee komt een einde aan 27 jaar lief dadigheidswerk. Volgende maand is het dertig jaar geleden dat een aantal pa rochianen van St. Jan de Doper zich ging inzetten voor de hulp behoevende medemens. Eén van de oprichters van dat gezel- schap is Joop Hollink, die - sa men met zijn echtegenote - nog steeds een drijvende kracht ach ter dit liefdadigheidswerk is. „We begonnen met kledinginza- meling om het vervolgens uit te delen aan Schiedammers, die de kleren hard nodig hadden", ver telt de heer Hollink. „Maar van lieverlee kregen we steeds vaker het verzoek om woningen van bejaarden leeg te halen, wan neer die waren overleden of verhuisd naar een bejaardente huis. De huisraad uit die wo ningen gaven we weg of ver kochten we. Zo hebben we heel wat Schiedammers, maar ande ren, aan huisraad geholpen". Vluchtelingen „Nadat een Rotterdams bedrijf ons had benaderd met het ver zoek om ledikanten voor z'n gastarbeiders, ging het balletje pas echt rollen. We kwamen in contact met organisaties, die goederen inzamelden voor met name Polen en Roemenië en te genwoordig ook Joegoslavië. Voorts werkten we samen met Vluchtelingenhulp Vlaardingen voor Chilenen en Tamils. Wan neer deze vluchtelingen in Vlaardingen een woning hadden gekregen, zorgden wij voor de huisraad. Maar ook de Sociale Dienst in Schiedam verwees buitenlanders en bijstandsmoe ders naar ons door". De medewerking van de Schie damse bevolking en vooral de mede-parochianen, is altijd enorm geweest, weet de heer Hollink. „Wanneer een organi satie een bepaald gebruiksvoor werp nodig had, dat we op dat moment niet in huis hadden, werd zondag's vanaf de kansel een oproep gedaan. Men heeft ons nooit in de steek gelaten". Oorwurmen Vooral het leeghalen van wo ningen van ouderen leverde soms bizarre situaties op. „Ooit kregen we eens een opdracht om zo'n woning in De Gorzen leeg te halen. Van buitenaf een keurig huis, maar toen we bin nenkwamen en het bed wilden weghalen, bleken er duizenden oorwurmen in en onder dat bed te krioelen. Boven was het pre cies eender, maar dan met pis sebedden. We zijn toen naar buiten gevlucht, hebben de deur op slot gedraaid en de spullen maar door de O.N.S. laten weg halen". Opslagruimte In de beginjaren had het Oude renwerk van St. Jan de Doper de beschikking over een pand aan de Lange Kerkstraat en kel ders van parochieleden, waar de ingezamelde goederen konden worden opgeslagen. Vijf jaar ge leden mocht het Ouderenwerk een bijgebouwtje van scholenge meenschap Brandersstad, aan de Parkweg, hiervoor gebrui ken. In verband met het Beheerplan Nieuwland moet dit gebouwtje nu echter worden verlaten. Op deze lokatie zullen in de nabije toekomst een multifunctioneel wijkcentrum en enkele duurde re woningen verrijzen. „Aangezien we nergens anders terecht kunnen, hebben we be sloten om de inzameling van goederen maar te staken. Alleen kleding blijven we doen", zegt de heer Hollink. Afgelopen za terdag werd een rommelmarkt gehouden om de laatste spullen kwijt te raken. „We vonden het zonde om de hele troep zomaar in de vuilcontainer te gooien", zegt de heer Hollink. De rom melmarkt leverde zowaar nog een bedrag van 1314,40 op, bestemd voor het Ouderenwerk van St. Jan de Doper. Daarmee kwam definitief een einde aan 27 jaar liefdadig heidswerk. De heer Hollink is er echter niet bepaald rouwig om. „Ach, eigenlijk is het ook maar beter zo. We werden toch te oud om met meubilair te gaan lopen sjouwen". SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld heeft afgelopen vrij dag de eerste wenskaarten uit de najaarscollectie van UNI CEF aangeschaft. De dames R. Durenkamp en J. Mahmoudi, twee vrijwilligsters van UNI CEF in Schiedam, overhandig den de bestelling aan de wet houder en gaven daarmee het startsein voor de wenskaarte nactie. UNICEF is het kinderfonds van de Verenigde Naties en zet zich in voor een betere toekomst van kinderen in ontwikkelings landen. Zo verzorgt het kinder fonds onder meer projecten voor voedselhulp, gezondheids zorg en onderwijs. Bovendien zorgt UNICEF voor noodhulp, zoals nu in Joegoslavië en So malië. Deze activiteiten kosten veel geld. Een deel daarvan komt binnen via de verkoop van wenskaarten. Tal van vrijwillig sters zijn de komende weken in Schiedam actief om de kaar ten aan de man/vrouw te bren gen. UNICEF kan echter meer mensen gebruiken. Wie belang stelling heeft voor het werk van UNICEF en zich hiervoor wil inzetten, kan zich wenden tot mevrouw R. Durenkamp (tele foon 4261768) of mevrouw J. Mahmoudi (telefoon 4262839). «Vee» «ooi 4et «•ee4e*J *a<vt ee« Mk Schiedammers massaal naar de Fabristraat UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDRED AKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDRED AKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGAVE: Sijthoff Pers b.v./ Drij. v.d. Drift b.v. Koopmansstraat 9, Rijswijk 070-3190944 Postbus 16050 2500 AA Den Haag SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4796199 van 09.00 - 17.00 uur Uiteraard maakten de Schiedamse molens ook deel uit van de Open Monumentendag. De basiliek aan de Singel was ook opengesteld voor het publiek. De oorspronkelijke schoonheld van het kerkelijk gebouw werd echter helaas teniet gedaan door de slechte bouwkundige staat. Fris wakker worden. Kwiek opstaan. Kwestie van goede nachtrust. Dus van 'n bed dat perfect bij u past. Dat adviseren wij u graag. OSLAAPKAMERS Rotterdam Coolsingel Amersfoort - Beverwijk Leiderdorp Utrecht - Veenendaal - Zeist Liefdadigheidswerk eindigt met nood gedwongen rommelmarkt Lange Haven 107-109 3111 CD Schiedam Gastouderburo Telefoon 010-4265819 e Zoekt u voor uw kind kinderopvang of wilt u bij u thuis 1 tot 4 kinderen opvangen en verzorgen? Gastouderburo Katja brengt gastouders en vraagouders met elkaar in kontakt om kinderop vang voor kinderen van 0 tot 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Het opvangtarief voor een kind bedraagt 3,- per uur. Voor meer informatie kunt u geheel vrijblijvend kontakt opnemen met Joke Bassant van Gastouderburo Katja op dinsdag en don derdag tussen 9.00 en 10.30 uur. Adres en telefoonnummer: zie hierboven. VLAAIER1E

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 3