Brandersloop keert terug bij Schiedam-Sportstad Zestien kunstenaars aan de slag met zestien wieken Griffioen bier doet oude tijden herleven »„ïte m Deelnemers Sportstad Schiedam AUttHOPUmS, r 200gulden HET NIEUWE STADSBLAD BRANDERSKRANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 PAGINA 23 De grote, witte zeilen, die de wind opvangen en de wieken van de vier molens in werking stellen, worden beschilderd. In de Grote Kerk, het Stedelijk Museum en in de galeries 'Het Spectrum', 'Bothof Modern Art' en 'Moesman Beeldende Kunst' worden exposities gehouden. Er komt een kunstmarkt ('Montmarte in Schiedam'). En 22 kunstenaars houden open atelier. De Schiedamse kunstenaars, vere nigd in de stichting Kunstwerkt, hebben in nauwe samenwerking met de afdeling cultuur van de gemeente Schiedam, de Brandersfeesten met beide handen aangegrepen om zich te manifesteren. "Als er 300.000 be zoekers naar de Brandersfeesten ko men, kan je jezelf afvragen waar ze voor komen. Voor bijvoorbeeld de Zondagsmarkt of voor ons, bewijs het maar eens", zegt Henny van Leeuwen, bestuurslid van de stich ting Kunstwerkt, met een glimlach. De diverse projekten worden voor een groot deel gesubsidieerd door de provincie Zuid-Holland in het kader van de zogenaamde 'kunstestafette'. Aan die estafette doen zes steden (Delft, Vlaardingen, Dordrecht, lei den en Gouda en Schiedam) mee. De meeste steden hebben hun pro gramma reeds in het voorjaar afge werkt. Schiedam is hekkesluiter en eigenlijk de enige van de groep van zes die ook werk van niet-Schie- damse kunstenaars opneemt. Zoals bij de expositie 'Kunst Kerk in de Grote Kerk het geval is. Gedeputeerde George Brouwer komt zaterdag 26 september aan wethouder Chris Zijdeveld de 'kun- stestafette-staf overhandigen, een p.r.- ritueel dat ook in de andere ste den plaatsvond. Of de gedeputeerde ook het beeld 'De Distallateur' ont hult, is nog niet bekend'. Programma Het kunstprogramma tijdens de Brandersfeesten ziet er in het kort als volgt uit: Zaterdag 29 september: 11.00 uur: performance 'Als Water en Vuur' van Yvon Koopman ter gelegenheid van de opening van de Brandersfeesten. 11.00-17.00 uur: tentoonstelling 'Kunst Kerk'. Te bezoeken tot en met 26 september, behalve zondag. Vanaf 11.00 uur: start molenprojekt '16 x 16'. Zestien kunstenaar be schilderen zestien molenzeilen. Te bezichtigen tot en met 26 septem ber. 11.00 -15.00 uur: 'schuttingkunst' aan de Lange Kerkstraat. Onthulling kunstwerk op 26 september om 15.00 uur. Zondag 27 september: 10.00 tot 16.00 uur: kunstmarkt bij de HEMA. 12.00 tot 17.00 uur: tweeëntwintig kunstenaars houden open atelier. Het volledige programma wordt speciaal op folder uitgebracht Brandersloop weer in ere hersteld", aldus Van Helden. De deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden, te weten 1, 5,8 en 10 kilometer. De start is respectievelijk om 12.00, 12.30 en 13.45 uur, ter wijl de inschrijvingskosten 2,50 en 10,- bedragen. Het parcours loopt via de Lange Nieuwstraat, Nieuwe Haven, Willemskade, Westerkade en weer Nieuwe Haven naar de Oranjestraat, waar voor Ritman Sport de finish ligt. Ritman Sport is volgend jaar, bij het tweede lustrum van Schiedam- Sportstad, de triathlon weer terug in Schiedam. ook de sponsor van het evenement. Men kan zich voor deelname aan melden via telefoonnummer 4704657 of 4701987. „Volgend jaar viert Schiedam- Sportstad haar tweede lustrum, net als de Brandersfeesten zelf. Mis schien organiseren we dan ook weer een triathlon", belooft Van Helden. Nieuw is ook de klimmuur. Voorts is de Dienst Sport en Recreatie zelf prominent van de partij met allerlei informatie over de vele sport-intro- ductiecursussen, met onder meer bowls en kanovaren. Ook presen teert de D.S.R. weer de Beweegkaart voor de sportieve jeugd van 6 tot 13 jaar. Een soort strippenkaart, waar mee de kinderen actief bij de deel nemende sportverenigingen aan de slag kunnen. Schiedam-Sportstad vindt zondag 20 september plaats op de Grote Markt, Lange Kerkstraat en Hema- plein. Aanvang 12.00 uur. SCHIEDAM - Terwijl de Branders feesten in principe herinneren aan de rijke Brandershistorie van Schie dam, vindt tijdens het feest, zater dag 26 september, de presentatie plaats van een andere, heel bijzon dere alcoholische versnapering: het 'Griffioen Bier'. Een biersoort, die speciaal is ontwikkeld voor de Schiedammer. Het 'Griffioen Bier' wordt aangeboden door bierbrouwer Peter Raaijen uit Westmaas (Hoek se Waard), die plannen heeft om in Schiedam een bierbrouwerij te be ginnen. Met zijn voornemen laat Peter Raaijen oude tijden herleven. Want behalve tientallen distilleerderijen en branderijen, heeft Schiedam in het verleden ook vijf bierbrouwerij en binnen haar stadsgrenzen gehad. Peter Raaijen volgde uit hobby vijf jaar geleden een cursus bierbrou- wen, waarna hij thuis aan de slag ging. Terwijl zijn vrienden zich spontaan opwierpen als proefpanel, ontwikkelde Raaijen van lieverlee een eigen recept, dat geUü+ünoeg was om op de markt te brengen. Hij richtte in Westmaas direct een bier- brouwerijtje op, genaamd 'De Drie Kruizen', en presenteerde de 'Klets', een Belgisch saisonbier. Binnen de kortste keren was de voorraad uit verkocht. Peter riep vervolgens de hulp in van grotere, commerciële brouwerijen en nu zit hij aan een productie van maar liefst dertigdui zend liter per jaar. „Het liefst maak ik bieren voor een kleine doelgroep", zegt de enthou siaste brouwer. „Zo heb ik op ver zoek van een Delfts jongerencen trum speciaal voor hen het 'Koorn- beurs Bier' ontwikkeld, dat nu al leen daar te verkrijgen is". Van lieverlee ontstond bij Raaijen de behoefte om een echte brouwerij te stichten. Via Schiedamse vrien den hoorde hij dat het plaatselijke gemeentebestuur misschien wel oren zou hebben naar de vestiging van een bierbrouwerij in Schiedam. In een toeristische nota werd name- i i i i i SONY VIDEOCAMCORDER 8 MM SYSTEEM CCD F 455 CCD beeldchip 8x Powerzoom/macro 3 Lux-470.000 beeldpunten Auto Focus Vario sluiter 1/50 tot 1/4000 Digitaal Superimpose met Scroll Datum/fiid/age insert Sport- en portret instelling SP en LP Kompleet met RF-adapter, draagriem, acculader/lichtnet adapter, accu Afstands bediening. VAN 19991- I I II l| I L I HOOGSTRAAT 26 TE SCHIEDAM Telefoon 010 - 426 19 29 426 33 43 SCHIEDAM - „Vorig jaar was een regelrechte ramp, waarvan we een paar dagen flink van slag zijn ge weest. Temeer daar het enkele uren later ineens weer het mooiste weer van de wereld werd. Hadden we mis schien toch beter even kunnen wach ten". De teleurstelling bij de herin nering aan vorig jaar staat bij Ferdi nand van Helden, hoofd Activiteiten bij de gemeentelijke Dienst Sport en Recreatie, nog duidelijk op zijn ge zicht te lezen. Immers, na maanden van voorbereidingen voor het vaste Brandersfeestenonderdeel 'Schie dam Sportstad' moesten alle activi teiten op het 'moment supreme' wor den afgelast wegens de aanhoudende regenval. De vele tientallen leden van de deelnemende sportverenigin gen konden onverrichterzake huis waarts keren. „Ik hoop van harte dat ons dat dit jaar bespaard blijft", meent Van Helden. Het enige voordeel van de onver wachte teleurstelling is, dat het pro gramma voor dit jaar al snel rond was. In grote lijnen ziet het er het zelfde uit als vorig jaar. Het meren deel van de Schiedamse sportvere nigingen is weer present met allerlei demonstraties en ook het 'abseilen' vanaf de Grote Kerk staat weer op het menu. Toch zijn er wel enkele wijzigingen aangebracht. „Een paar onderdelen zijn afgevallen", vertelt Ferdinand van Helden. „De waterbak voor de onderwatersport is deze keer helaas niet beschikbaar en de sport- en spelbus van de Bondsspaarbank evenmin. De bank komt echter wel met iets anders. Ook de jeugdquiz is er deze keer niet meer bij". Brandersloop Daartegenover staan echter veel nieuwe activiteiten, met als opmer kelijkste verrassing de terugkeer van de Brandersloop. „Vanwege de afne mende belangstelling voor deze loop en het feit dat op een gegeven mo ment iedere zichzelf respecterende winkeliersvereniging soortgelijke lo pen ging organiseren, hebben we vijf jaar geleden de organisatie van de Brandersloop stilgelegd. Maar dank zij de inspanningen van zwemvere niging De Watervrienden is de SCHIEDAM - De volgende sport verenigingen verzorgen demonstra ties tijdens de manifestatie Schie dam-Sportstad: gymnastiekvereniging Arma, gym nastiekvereniging Excelsior, ge- bruikshondensportvereniging Schie dam, hondensportvereniging De Brandersstad, handbalvereniging D.W.S., handbalvereniging U.V.G., handbalvereniging H.V.C., zaalvoet balvereniging Groenoord, invaliden- sportvereniging De Ooievaars, Ne derlandse Ski-Vereniging afdeling Schiedam, schaakvereniging Het Zwarte Paard, voetbalvereniging Schiedam, honk- en softbalvereni- ging Schiedam, sportinstituut Schie dam, karatevereniging Fuji Yama, onderwatersportvereniging Sea View, Nederlandse Bergsport Vere niging, zwem- en triathlonvereni- ging De Watervrienden en tafelten nisvereniging De Korenbeurs. Verder zijn zondag van de partij: de Bondsspaarbank, Coca Cola, het Sportfondsenband en de Dienst Sport en Rcereatie. lijk de wens geuit om in de histori sche binnenstad oude waarden te herstellen. En aangezien Schiedam ooit vijf bierbrouwerijen telde, pas sen Peter's plannen prima in dit streven. Het plan ligt inmiddels ter beoordeling in het Stadskantoor. „Ik heb een bezoek gebracht aan het Gemeente-Archief in Schiedam en ontdekte daar een logboek van Schiedam's grootste bierbrouwerij 'De Griffioen'. Deze was van circa 1800 tot ongeveer 1950 aan de Lan ge Haven gevestigd. In dat logboek stond onder meer welke grondstof fen voor het Schiedamse bier wer den gebruikt. Diezelfde grondstoffen heb ik nu verwerkt in een recept voor een nieuw bier, speciaal voor Schiedam. Uiteraard heet het bier 'Griffioen'" Zaterdag 26 september wordt het nieuwe merk officieel geïntrodu ceerd aan de Schiedamse bierlief hebber. Wanneer de gemeente posi tief oordeelt over de vestiging van een bierbrouwerij, denkt Peter van Raaijen jaarlijks zo'n 25.000 liter 'Griffioen' te kunnen produceren. Bierbrouwer Peter Raaijen toont het etiket van het 'Griffioen Bier', dat is ontworpen door de Schiedamse Monica Desain. J'

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 41