Het Nieuwe Pleidooi voor. eigen budget voor bewoners Motoren en mooie meiden „Bestrijd CD door ze in de raadscommissies toe te laten" Peruaanse tassen bij Wereldwinkel Sptnann W 20.95 etOS oh GULDENS KORTING BIJ ALLWAVE! I all wave L™™J frejo Stadsblad Tevens start van informatieproject GEBR. I DE BLOCK PRESENTEERT! mm OLIFANT £j VIEUX Met korting naar de Spido cruises Twintig jaar De 4 Molens Activiteiten Trefpunt Oost PvdA- bestuurslid Arthur de Ruiter: Open dag peuter- en kinderopvang BBBBBBBEU A.H. ZAANS TIENTJE STICHTING KINDEROPVANG KATJA KINDEROPVANG IN EEN GASTGEZIN SCHIEDAM - Vooraf gaand aan de Schiedam- se Ouderenweek viert dienstencentrum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, zaterdag 10 oktober het vierde lus trum. Het feest wordt tij dens de Ouderenweek voortgezet en neemt in totaal acht dagen in be slag. Wethouder Bart de Leede geeft zaterdag om 14.00 uur het startsein voor de festiviteiten, waarna om 14.30 uur de vrijwilligers van het eerste uur, die al 20 jaar in het diensten centrum meedraaien, worden gehuldigd. De rest van de week worden allerlei festiviteiten geor ganiseerd met onder meer bridge, koersbal, dammen, yoga, handwer ken, volksdansen, biljar ten en vooral veel mu ziek. Woensdag 14 oktober be gint om 19.00 uur een feestavond voor de oude re bewoners van de wijk Nieuwland. De feestweek wordt zondag 18 oktober afgesloten met een feest- markt in de ontmoetings ruimte van De 4 Molens. Een uitgebreid feestpro gramma is verkrijgbaar bij de receptie van het dienstencentrum. SCHIEDAM - Bert van Kan, voorzitter van de Plein-com missie Eendragt, staat achter het voorstel van PvdA-fractie- voorzitter Hans Bakker, om in het kader van de sociale ver nieuwing eigen budgetten toe te kennen aan bewonersprojec ten. Ook minister Ien Dales liet zich vorige week tijdens een sypmosium ontvallen dat 'gemeenten de fakkel sociale vernieuwing aan bewoners moeten gaan overdragen'. Volgens Bert van Kan kan in dit verband bijvoorbeeld de f. 40.000,-, die de gemeente heeft uitgetrokken voor de her inrichting van Plein Eendragt, best aan de Pleincommissie worden overgedragen. Deze commissie zal het geld dan be steden aan de uitvoering van het herinrichtingsproject, dat samen met de plantsoenen dienst wordt ontwikkeld. „Als we de bestrating zelf doen, kunnen we van het bespaarde geld weer duurdere planten kopen. We beheren op het plein de prullebakken ook al zelf, dus waarom niet de bomen?", aldus de voorzitter. Van Kan, die tevens voorzitter van het IOBS is, gaat donder dag, op uitnodiging van wet houder Adri Reijnhout, met de raadscommissie wonen, wijk en buurtbeheer en voorlichting op stap om in Nijmegen het, wijk- en buuribeheer te bekijf ken. Nijmegen is één van da eerste gemeenten, die er al toe is overgegaan om bewoners- groepen eigen budgetten voor' sociale vernieuwingsactivitei - ten te verstrekken. SCHIEDAM - Buurtcentrum Trefpunt Oost, aan de Celsius- straat 2, organiseert binnenkort taalcursussen Engels en .Duits voor beginners. De cursus En gels wordt gegeven op de dins dagavond van 19.30 tot 21.15 uur en start dinsdag 6 oktober. Een dag eerder begint de cursus Duits op dezelfde tijden. Deel name kost 25,- voor zes les sen. Voor meer informatie: tele foon 4621066. Trefpunt Oost is voorts op zoek naar vrijwilligers voor het kin derwerk. Wie een of meerdere middagen in de week beschik baar is en het leuk vindt om met kinderen in de basisschool leeftijd te werken, kan zich mel den bij Ivanka Dietvorst, tele foon 4621066. SCHIEDAM - Arthur de Ruiter, bestuurslid van de PvdA Schiedam, doet in het partijblad 'Voor waarts' het opmerkelij ke voorstel om de Cen trum-Democraten (CD) alsnog toe te laten tot de raadscommissies. Hij meent dat de ultra rechtse partij op deze wijze beter kan worden bestreden dan door de partij te negeren, zoals de afgelopen 2,5 jaar is gedaan. In 'Voorwaarts' blikt Arthur de Ruiter terug op de afgelo pen periode, waarin de CD voor het eerst deel uit maakt van de gemeenteraad van Schiedam. Al direct na de ver kiezingsuitslag besloten PvdA, D66, Groen Links, WD en CDA om de CD niet toe te laten tot de raadscommissies. Bovendien zouden cursussen worden gevolgd, die het om gaan met de extreem rechts- denkenden kunnen verlich ten. De Ruiter komt na 2,5 jaar tot de conclusie dat de gevoerde handelwijze om de CD te be strijden geen vruchten heeft afgeworpen. „Integendeel, steeds grotere delen van de Schiedamse bevolking blijken ontevreden te zijn met het functioneren van de taditione- le politieke partijen. Er zal bij de komende gemeenteraads verkiezingen met een groei, misschien zelfs wel met een verdubbeling van het aantal CD-zetels rekening moeten worden gehouden. Wat nu?", vraagt het PvdA-bestuurslid zich bezorgd af. Andere koers Hij vindt dat het tijd wordt een andere koers te gaan va ren. „Hoezeer ik ook de idee ën en het optreden van de CD verafschuw, lijkt het mij nodig de discussie aan te snijden of het in de ban doen van de CD nog wel langer wenselijk is. In plaats van deze mensen te ne geren, lijkt het me nuttig om eens met hen in debat te tre den. Het lijkt me arrogant om de spiegel, die de traditionele politieke partijen wordt voor gehouden, nog langer af te dekken". De Ruiter stelt voor de CD toch toe te laten tot de raads commissies. Deze maatregel zou ertoe kunnen leiden dat ontevreden mensen (de kie zers, red.) zich wat serieuzer genomen voelen worden. Vol gens de initiatiefnemer kan het doel van meepraten in de commissies driedelig zijn: „In de eerste plaats kan er op ba sis van argumenten worden gediscussieerd gaan worden. Ten tweede kunnen CD-stem- mers zien of hetgene de CD- raadsleden presteren, wel met hun verwachtingen overeen komt. En tenslotte kunnen de CD-stemmers naar aanleiding van de eerste twee argumen ten bekijken of zij de partij trouw willen blijven of een te rugkeer naar de traditionele partijen overwegen". Voorwaarden Arthur de Ruiter denkt wel dat er voorwaarden zijn ver bonden aan het toelaten van de CD tot de raadscommissies. „De vergaderingen moeten za kelijk en strak worden geleid en een betoog van een CD-er moet direct worden afgekapt als irrationele vooroordelen de kop opsteken. Aan de andere kant moet worden geaccep teerd dat bepaalde argumen ten van de CD voortvloeien uit het onbehagen van bepaalde kiezers en ook elementen kunnen bevatten, die tenmin ste het overdenken waard kunnen zijn". De PvdA-er beseft dat hij zich met dit voorstel op glad ijs be geeft. „Maar ik vind het be langrijk dat sluimerende pro blemen worden aangepakt en niet worden weggestopt, om dat ze gevoelig zouden kun nen liggen. Ik pleit zeker niet voor een ruk naar rechts, maar wens een zakelijke dis cussie over bestaande proble men, die - als je ze zou laten smeulen - zouden kunnen lei den tot een irrationele uitbart- sing van geweld en haat". SCHIEDAM - Voor het eerst in de geschiedenis van de Stichting Ge coördineerd Ouderen werk Schiedam wordt volgende week een 'Ou derenweek' georgani seerd. Behalve allerlei activiteiten in diensten centra en wijkposten, zal wethouder Bart de Leede het startschot ge ven voor het project van de '55-pluspunten'. Dit zijn centrale plaatsen in de wijk, waar oude ren, tegenwoordig 55- plussers geheten, met al hun vragen terecht kun nen. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk heeft reeds een Centrale Informatielijn, waar 55-plussers terecht kunnen als zij meer willen weten over zorg- en welzijnsvoorzienin gen. Van deze informatielijn wordt echter sterk wisselend gebruik gemaakt. „Afhanke lijk of er berichten in de me dia staan, die de 55-plusser di rect aangaan", zegt Ellen van de Berg, medewerkster van de stichting. „Maar we weten dat veel ouderen rondlopen met vragen over zorg en hulp. Met de pluspunten zullen we beter bereikbaar zijn dan voor heen". De balies van de 55-pluspun ten zullen in alle wijkposten en dienstencentra drie dagen in de week van 10.00 tot 12.00 uur zijn geopend. Ouderenweek De Ouderenweek begint maandagochtend 12 oktober met een officieel gedeelte, waarin toespraken en toelich tingen centraal staan. In de middag geeft Gerard de Waardt van 14.00 tot 16.00 uur een orgelconcert in het Passa ge Theater. De toegangsprijs bedraagt 7,50. De opbrengst van dit concert is bestemd voor de inrichting van de alge mene ruimte van het woon project voor ouderen 'De Pio nier' in Schiedam-Zuid. Ellen van de Berg: „Deze actie stond al op ons programma. Het leek ons een goed idee deze te laten plaatsvinden tij dens de Ouderenweek". De rest van de week staat ie dere dag één van de wijkpos ten of een dienstencentrum centraal. Het programma is per ontmoetingsplaats ver schillend. Wijkpost Qost (Franklinstraat 11a) start dinsdag 13 oktober met een informatiefilm en een foto-expositie. In dienstencen trum De 4 Molens (Nieuwe Damlaan 766) gaan woensdag de voetjes van de vloer tijdens een dansdemonstratie in de grote zaal. Gymnastiek Ook dienstencentrum De Woudhoek (Heijermansplein 35) zoekt het in het bewegen van de ledematen. Behalve volksdansen is er later don derdag 15 oktober ook gym nastiek. Tussendoor kan wor den uitgeblazen bij het bekij ken van een video over de di- activiteiten van het verse dienstencentrum. De dag wordt hier afgesloten met een optreden van het zangkoor Oase. Wijkpost Zuid (Oude Maas straat 22) sluit vrijdag 16 okto ber de Ouderenweek af. In de namiddag wordt een bingo- dansant-chantant, met muziek van De Boemerang, gehouden. Het volledige programma van de Schiedamse Ouderen week (van maandag 12 tot en met vrijdag 16 oktober) is verkrijgbaar bij de wijkpos ten en dienstencentra en bij het bureau van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam, aan de Tuinlaan 94. SCHIEDAM - De Schiedamse organisaties woor kinderop vang organiseren zaterdag 10 oktober een open dag voor ou ders, opa's, oma's en andere familieleden en belangstellen den. Men kan zich deze dag een beeld vormen van wat er in een kindercentrum of peu terspeelzaal gebeurt. Ook schoolverlaters en herintre ders, die met de gedachte spe len om in de kinderopvang te gaan werken, kunnen een kijkje komen nemen. Tussen 10.00 en 14.00 uur zijn de volgende kinderopvang centra en peuterspeelzalen ge opend: peuterspeelzaal Pippe- loentje aan het Faassenplein 301, peuterspeelzaal en kin deropvang Buurthuis Nieuw land aan de Burg. Van Haar- enlaan 871, Kinderdagverblijf Nijntje aan de Peter van An- rooylaan 5 en het Gastouder- buro, De vakman in huis 4% INTERIEURVERZORGING DEZE WEEK BIJ jpO GALL GALL: 1 van 21.95 voor DEZE WEEK BIJ A.H. Week van het brood! 10 bolletjes a 40 gram, Q /IQ aan elkaar gebakken GROENELAAN - HAGASTRAAT J.T. INTERIEURVERZORGING tapijt - vinyl - gordijnen - vitrage - lamellen - behang SCHIEDAM - Wereldwinkel Schiedam verspreidt dezer da gen de brochure 'De Derde Wereld verdient beter'. In deze brochure staan allerlei produkten voor de naderende feestdagen, die zijn ingekocht in de Derde Wereld en waar voor de producenten een eer lijke prijs hebben ontvangen. Het gaat met name om pro dukten als sieraden, muziek instrumenten, levensmiddelen en kunstnijverheidsartikelen uit Latijns Amerika. Eén van de producenten is een groep vrouwen uit een kustplaats in Peru. Zij maken boodschappentassen van riet. Het riet wordt eerst gedroogd en geverfd, waarna er fraaie manden van worden gevloch ten. De juiste vorm wordt ver kregen door een houten mal. Het vlechten van deze tassen duurt normaliter een hele dag, maar aangezien de vrouwen ook de zorg voor het huishou den en de kinderen hebben, doen ze er vaak langer over. Wanneer de tassen worden verkocht via de Wereldwinkel, ontvangen de vrouwen zo'n zeventig procent meer dan wanneer de tassen op de loka le markt worden verkocht. Een deel van de opbrengst wordt gebruikt voor het dage lijkse levensonderhoud, het restant wordt gestort in een fonds, waaruit onder meer het schoolgeld voor de kinderen wordt betaald. De Wereldwinkel Schiedam is- gevestigd aan de Lange Ach terweg 14. De openingstijden zijn woensdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur en donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Lange Haven 107-109 3111 CD Schiedam Gastouderburo Telefoon 010-4265819 I SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingeri Telefoon 010-4344022 Telefax 4602727 WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 81 OPLAGE 42.150 Stadsblad Voetjes van de vloer tijdens de Ouderenweek SCHIEDAM - Ronkende motoren, leren jacks, stoere bebaarde kerels en vooral mooie meiden. Die aan blik bood de Grote Markt afgelopen zondag tijdens het 'Eerste Schiedam Blue Treffen'. 'Het motorfeest werd een geweldig succes en zal zeker een vervolg krijgen. Een kleine impressie van het festijn treft men elders in deze krant. Dienstencentrum De 4 Molens is één van de lokaties, waar tijdens de Ouderenweek vanalles te doen is. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen V Groenelaan 23-25. tel. 010-4271744 Let op de adv. a.s. vrijdag in deze krant. (Oktober Woonmaand) audio/video specialisten I bii besteding van min. 49.50 aan CD's Music center Compact Disc Speciaalzaak De kleinste zaak met de grootste sortering (meer dan 4500 CD's) en beste service Grote Markt 9 - Schiedam Tel./faxnr. 4261454 Aanbieding geldig tijdens de Platen 10-daagse Zoekt u voor uw kind kinderopvang of wilt u bij u thuis 1 tot 4 kinderen opvangen en verzorgen? Gastouderburo Katja brengt gastouders en vraagouders met elkaar in kontakt om kinderop vang voor kinderen van 0 tot 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Het opvangtarief voor een kind bedraagt 3,- per uur. Voor meer informatie kunt u geheel vrijblijvend kontakt opnemen met Joke Bassant van Gastouderburo Katja op dinsdag en don derdag tussen 9.00 en 10.30 uur. Adres en telefoonnummer: zie hierboven. Het Nieuwe Een Peruaanse vrouw demonstreert het vlechten van een bood schappentas (foto Wereldwijd). niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1