Polderman bij Brandersfeesten Bij VARI BV de zuinigste auto ter wereld 9\ Twee ineen Dunlop Testrapport Roadtest Prijzen Nieuw bandenmerk op Nederlandse markt I Gratis winterinspectie van uw auto bij Nooteboom Fred Zeij van Autohuis Schiedam zit 25 jaar in de autobranche m.mm Q2E ÜQg HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 PAGINA 11 Schiedam - Nooteboom biedt op donderdag 15, vrij dag 16 en zaterdag 17 oktober weer de mogelijkheid om gratis uw auto te laten testen. Het autobedrijf wil met deze gratis winterinspectie voor alle autobe zitters in Schiedam en Vlaardingen graag meewer ken aan de veiligheid van uw auto. Er wordt gekeken naar de verlichting (werking en koplampinstelling), banden (profieldiepte, spanning en uitlijning), koelsysteem (slangen, vloeistofniveau en vorstbeveiliging), V-snaar (conditie en spanning), accu (test), remmen (werking, bekrachtiger, handrem en vloeistofniveau), koppeling (vrije slag, koppelings pedaal), uitlaat (conditie en gasdicht), ruitenwisserbla- den (conditie gratis), ruitensproeier (vloeistofpeil vorstbeveiliging), portiersloten (werking en smeren). Bij de gratis test ontvangt u een leuk winterkado. Noo teboom is gevestigd aan de Zwaluwlaan in Schiedam- Kethel. Op donderdag 15 en vrijdag 16 oktober staat men voor u klaar tussen 9.00 en 17.00 uur en op zater dag 17 oktober tussen 9.00 en 14.00 uur. Schiedam - In het kader van de Brandersfeesten in Schiedam zorgde ook Toyota-dealer Polderman voor een attractie. De dealer voor Vlaardingen en Schiedam gaf met een stand en enkele nieuwe modellen acte de precense in het centrum van Schiedam. De nieuwe Toyota's hadden over belangstelling niet te klagen. Ook enkele andere Schiedamse autodealers gaven kleur aan de Brandersfeesten door hun deuren ook op zondag geopend te houden. Schiedam - VARI BV aan de Nijverheidstraat in Schiedam verrast met de zuinigste auto ter wereld, de Suzuki Swift 1.0. De komst van de extra aantrek kelijke commercial-uitvoering is daarom goed nieuws voor een ieder die zich een vlotte, comforta bele en vooral zuinige auto wil aanschaffen. De Schiedamse dealer heeft er enkele van in voorraad en merkt op dat de Swift een ruimtewonder is. „Hij is uitermate geschikt als snelle besteller, maar evenzeer als comfortabele tweepersoons reisauto. Aan de bui tenkant is nauwelijks te zien dat de Swift 1.0 aan alle grijs-kenteken eisen voldoet, De achterruiten zijn ge blindeerd met kunststof panelen, maar doordat ze een diepzwarte kleur hebben, lijkt het af sof normale ruiten zijn gemonteerd". Lichtgewicht De Swift 1.0 Commercial heeft een pittige één liter mo tor die bij 5700 toeren per minuut een vermogen levert van 39 KW. Deze uiterst moderne krachtbron heeft slechts een gering aantal bewegende delen. Dat resul teert in minder wrijving, met als gevolg een laag brandstof verbruik en een langere levensduur. Boven dien is waar mogelijk gebruik gemaakt van lichtge wicht onderdelen. De Swift is daardoor niet alleen een hëel zuinige, maar ook een pittige auto. Tot 1 januari heeft men bij VARI BV een aantal aan trekkelijk geprijsde auto's met grijskenteken. Zoals de Swift Commercial 1.3, de Samurai Commercial de Luxe en de Van de Luxe en de Vitara Commercial JLX Cabrio. Schiedam - Werkplaatschef Fred Zeij van Autohuis Schiedam is 25 jaar werkzaam in de autobranche. Hij weet als geen ander wat de Mitsubishi-rijders van hem verwachten. „Het fijnste van het werk aan de Fokkerstraat is dat een ieder zich betrokken voelt bij het bedrijf. Dat heeft te maken", zegt hij, „met het feit dat Mitsubishi de ontwikkelingen op de voet volgt en als één van de eer ste Japanse merken dat ook toepast. Alle Mitsubishi- dealers vormen met elkaar een team. Ook de mon teurs, die hoog geschoold zijn, gaan vier a vijf keer per jaar naar cursussen, terwijl ik met de werkplaatschefs van andere dealerbedrijven regelmatig ervaringen uitwissel". Galant Fred Zeij vindt de Galant één van de meest aanspreek bare modellen die Autohuis Schiedam heeft. „Sinds ik hier werk, is dit model al vier keer gewijzigd. Kwali teitsnormen worden steeds verlegd, ook bij Mitsubis hi. De Galant is ongetwijfeld een topmodel. Maar ook de Colt en de L300 behoren tot de meest verkochte wa gens. Mitsubishi wil een voorloper zijn op alle gebied. Ook in technologie zijn we nauwelijks te evenaren. We zien de klanten doorgaans alleen bij onderhoudsbeur ten van 15.000 en 30.000 kilometer terug. Om de 7500 kilometer worden de Mitsubishi's van verse motorolie voorzien". MST Boek „Bij reparaties maken we gebruik van het zogenaam de MST boek. Dat is het Mitsubishi Service Boek waar op we via de computer de standaardtarieven kunnen aflezen. Dat houdt in dat we met vastgestelde tarieven werken. Bij reparaties wordt de klant vooraf gebeld wat de kosten zijn. Bij Snel Service is dat niet nodig. Dat zijn voor het merendeel kleine reparaties die bij voorrang worden uitgevoerd". Planning „Wanneer reparaties langer dan een uur gaan duren, wordt een aparte planning gemaakt. Voor vrijwel alle Mitsubishi-modellen hebben we de onderdelen in voorraad. Is dat niet het geval dat is het onderdeel in een dag tijd besteld. Bij reparaties staat voor onze klanten tegen een geringe vergoeding een nieuwe Ga lant of Colt klaar. Voor een APK keyring is eerste mon teur Mark Besseling als APK-keurmeester de aange wezen man". -'v- v.... yy v"- 'Y .a-;- .rv v- WÈÊMMM**TÈ güll De Seat Toledo is vorig jaar op de markt gekomen. Het is een voor Seat totaal nieuw model in een ook nieuwe klasse, de ruime middenklasse, ook wel zaken- klasse genoemd. Seat was daar in nog niet vertegenwoordigd. Het grootste Seatmodel tot 1991 was de, overigens nog steeds le verbare, Malaga. Dit eveneens ruime model huist toch meer in de populaire middenklasse, zijn prijs, de l.Si GLX voor 23.395,-, is er ook naar. De Toledo is evenals de Ibiza geheel nieuw ontworpen en als straks ook de Marbella wordt vervangen, is het hoofdstuk Fiat-afgeleiden voorgoed afgelo- ten. Met de Toledo geeft Seat al direct een uniek visitekaartje af, want de Toledo is een 5-deurs sedan, een Sedan met de multi functionele mogelijkheden van de hatchback door de grote ach terklep en de neerklapbare ach terbank, een twee in één auto dus. De Seat Toledo kent tot nu toe slechts één modellij n, de 5- deurs sedan, echter in motor versies zien we een 1.6i, 1.8i en 1.8i-16V, 2.0i, 1.9D en 1.9TD. In feite is het de VW motoren- lijn. Seat hoort nu al enkele ja ren thuis bij het VAG concern (100% dochter) en veel van het VW concern wordt dus inge- Fraaie vorm Rijdt prima Nuttig gebruik Gering laadvermogen Dode hoeken achter bracht. De Toledo is technisch een VW Vento, hetzelfde onder stel, wielophanging, stuurinrich ting, motoren en transmissie. Wie de motorkap van de Seat Toledo opendoet ziet alleen maar VW emblemen. Het koetswerk en interieur (met overigens ook veel VW kenmer ken) is anders. En last but not 0» De nieuwe generatie Dunlop banden, de onlangs geïntrodu ceerde SP Sport 2000 en de SP Sport 8000, vormen een belang rijke stap voorwaarts in een meer milieuvriendelijke produk- tie van banden. Bij de vervaardi ging van deze nieuwe banden wordt minder materiaal ver bruikt, waardoor minder beslag wordt gelegd op grondstoffen, terwijl de banden later bij de af valverwerking ook weer een kleinere hoeveelheid schadelijke stoffen opleveren. Deze meer milieuvriendelijke produktie werd onder meer mo gelijk door een unieke, gepaten teerde Dunlop constructie: ein deloze bandage, kortweg JLB (Jointless Band) genoemd. Deze eindeloze bandage vervangt de traditionele, brede nylon gordel (vaak zelfs meerdere gordels), die wordt toegepast om de staalgordel te beschermen en op zijn plaats te houden. JLB be staat daarentegen uit een circa één centimeter breed lint dat vele malen om de band wordt gewikkeld. Op plaatsen waar ex tra sterkte nodig is, aan de zij kanten van de band en op plaatsen waar brede afwate ringsgroeven in het profiel zit ten, kan het lint overlappend gewikkeld worden. Er wordt zo dus niet meer materiaal ver bruikt dan strikt noodzakelijk is. Bovendien kunnen de plaat sen die zwaar belast worden ijuist extra versterkt worden. Daardoor kan de karkas-con structie lichter worden en de staalgordel iets smaller. JLB vergt dus niet alleen minder materiaal aan nylon bandage, het laat ook op andere plaatsen in de band lichtere, minder ma teriaal kostende constructies toe. Naast JLB zijn er in de nieuwe Dunlop SP Sport 2000 en SP Sport 8000 nog een aantal maatregelen doorgevoerd om het gewicht te verminderen. Door verbeterde produktieme- thoden kunnen bijvoorbeeld kleinere toleranties worden aan gehouden, hetgeen materiaal en gewicht bespaart. Daarnaast is in de nieuwe generatie banden van Dunlop het aantal karkasla- gen teruggebracht van twee tot één. Tezamen leveren deze maatre gelen, afhankelijk van maat en type band, een besparing op van 0.8 tot 1.2 kilogram. Dat komt neer op een gewichtsre ductie van gemiddeld tien pro cent. Daardoor zijn jaarlijks 1.000 ton aan grondstoffen min der nodig. In banden omgere kend komt dat neer op 100.000 banden. least de prijs is anders. De Seat Toledo start met de 1.6i CL voor 29.995,-. VW start met de vergelijkbare voordeligste Vento bij 34.950,-. Dit is ech ter wel de 1.8i CL, dus eerlijk heidshalve moeten we daar de Toledo 1.8i CL tegenover zet ten, deze kost 32.195,-, altijd nog een verschil van bijna 3 mille. Bij de overige motorver sies loopt het verschil alleen' nog maar op, bij de 2.0i GL al 6 mille. Nu is de Toledo niet ex treem voordelig te noemen, want de Toledo heeft natuurlijk niet alleen de VW Vento als concurrent. Concurrentie Daartoe hoort bijvoorbeeld ook de Fiat Tempra en deze start met de 1.6i bij 30.750,-, de Ci- troën BX start met de 1.4i bij 28 mille en de 1.6i bij 31 mille, de Renault 21 bij 31 mille of de 19 Sedan 1.7i bij 29 mille, de Peugeot 405 1.4i 32 mille, de Volvo 440 bij 30 mille en de meeste Japanse concurrentie ook rond de 30 mille. Mogelijk ook daarom loopt de Toledo toch niet zo hard in de verko pen in Nederland als verwacht. Seat is natuurlijk nog een jong merk en nu het volledig bij Audi-VW hoort een kwaliteits merk, maar de aanlooptijd dan wel gewenning in een markt duurt lang en wordt zeker niet bevorderd door direct stevige prijzen te laten noteren. Programma In uitrustingniveaux kent Seat een CL, een GL, een GLX en een GT. De GL heeft meer luxe dan de CL o.a. getint glas, di verse verlichtingen in dash boardkastje, koffer enz., de GLX heeft elektrische bedienin gen van ramen, spiegels, centra le vergrendeling enz., de GT is het meest luxe maar ook spor tief getint. In motorversies zijn er zoals gezegd de 1.6i, de 1.8i met 8 en 16 kleppen, de 2.0i, de 1.9D en 1.9TD en zo mogelijk komt ook de VW 2.8 VR6 mo tor. Tot slot is er in enkele mo torversies nog de keuze uit een handgeschakelde 5-bak of een 4- automaat. Een uitbreiding in carroserievorm o.a. met een sta tionwagon wordt eind volgend jaar verwacht, eerst komt nu bij Seat de nieuwe Ibiza. De Toledo is een heel bijzonder auto, het is een 4-deurs sedan en toch een 5-deurs hatchback (vergelijkbaar o.a. de Daihatsu Applause). De wagen ziet er uit Rij-im- pressie en Rapport door autoredak- teur Leo de Ruiter Technische Gegevens: Carrosserie 4-deurs sedan met 5e deur Cw 0,31 Ixbrxh 432x167x142 wielbasis 247 cm gewicht1010 - 1060 kg laadvermogen 450 kg en 16V 390 kg (erg weinig) aanhangergewicht: 1000-1200 kg daklost 50 kg bagageruimte 550 - 1360 liter (enorm) wielophanging onafhankelijk, torsie-as, schroefveren stuurinrichting tandheugel draaicirkel10,5 meter remmen schijven/trommels, vanaf 2.0i schijven en ABS remweg bij 100 km/u 48 meter geluid bij 100 km/u 71 dBA aandrijving voorwielen transmissie 5-bak of 4-automaat katalisator gereg. 3-weg (incl eco-diesel) brandstofEuro en Diesel taakinhoud55 liter Motoren en metingen De 16i 1595 cc, 52 kW/72 PK, 124 Nm, top 170 km/u, acceleratie 0-100 km/u in 13,3 sec., verbruik bij 90 117 5 gemiddeld 1:13. De 1.8i 1781 cc, 65 kW/88 PK, 140 Nm, top 182 km/u acceleratie in 12 sec., verbruik bij 90 1:16,3, gemiddeld De 1.8i 16V 1781 cc, 92 kW/125 PK, 160 Nm, top 205 km/u, acceleratie in 9,4 sec, verbruik bij 90 1:15,1, gemid deld 1:10. De 2.0i 1984 cc, 85 kW/115 PK, 160 Nm, top 196 km/u, acceleratie in 10,5 sec, verbruik bij 90 1:15,8, gemiddeld De 1.9D 1896 cc, 50 kW/68 PK, 127 Nm, top 165 km/u acceleratie in 16,5 sec, verbruik bij 90 1:23,8, gemiddeld 1:16,5. De 1.9TD 1896 cc, 55 kW/75 PK, 140 Nm, top 171 km/u acceleratie in 14,9 sec, verbruik bij 90 1:21,7, gemiddeld Service en garantie De servicebeurten zijn klein om de 10.000 km en groot om de 20.000 km, de garantie is 1 jaar en 6 jaar op de carrosse rie. «Éi als een sedan met een separate koffer die trendeigen door de wigvorm oploopt. Echter achter is geen klein kofferdeksel beves tigd, maar een grote achterklep, die inclusief de achterruit geheel omhoog scharniert als bij een hatchback. Tevens is er de com binatie de koffer te vergroten door de in delen neerklapbare achterbank. Alle Toledo versies hebben dezelfde carrosserie en ook hetzelfde onderstel, ver schillen derhalve in rij-eigen- schappen zijn er niet. VW Techniek Aan de rij-eigenschappen her ken je de VW techniek. De mo toren, allen VW, lopen soepel en comfortabel. Ze zijn sportief en hebben voldoende kracht on derin. Veel schakelen is niet no dig, hoewel het koppelen en schakelen een plezier is, ook hier als bij VW geen proble men, soepele schakeling, lichte koppeling. Het weggedrag is mede door het moderne VW Vento-onderstel voortreffelijk. De Toledo blijft goed in de koers op zowel de rechte weg als in bochten. De besturing is licht, mede door de prima be krachtiging. Het stuurkarakter is licht onderstuurd, de bochten moet dus ingestuurd worden, maar bij gas loslaten is er een licht overstuur, waardoor de wagen goed beheersbaar blijft. De besturing is direct en pre cies, de draaicirkel is niet groot nl. 10,5 meter. De remmen wer ken goed en zijn licht bedien- baar. Comfort De Toledo is zeer comfortabel. De vering is soepel, de schok demperwerking goed. De stoe len zijn ruim en comfortabel, ze geven goede steun en zijn in royale mate verstelbaar. Ook de achterbank zit goed en geeft pri ma steun. De ruimte is overal toereikend, zowel been- als hoofdruimte. De kofferbak is groot, 550 liter en nuttig in ge bruik door de deels neer te klappen achterbank. Helaas erg zware dingen kunnen niet ver sjouwd worden, het laadvermo gen is slechts 450 kg en met 5 personen in deze ruime auto kom je daar al gauw aan. In het interieur is er voldoende afleg- mogelijkheid, er zijn bakken in de deuren, er is een dashboard kastje e.d. Het interieur is netjes verzorgd, zeg maar gerust luxe uitgevoerd. De uitrusting is zeer compleet, de CL versies zijn al heel luxe versies. Het dash board is enigszins ergonomisch van vorm en alles wat nodig is vind je er. 1.6i CL 29.995,- 1.81 CL 32.195,- i GLX 38.195,- 2.0» GL 37.695,- 2.01 GT 45.495,- 1.8.-16V GT 55.395,- 1.9D CL 36.795,- 1.9TD GL 38.895,- Seat Malaga: 1.51 GLX 23395,- Seat Ibiza: 1.21 v.a. 20.895,- 1.5» v.a, 23.895,- 1.7i v*. 31.995,- In september introduceert de R&O Groep het Italiaanse ban denmerk in opkomst, Marango- ni Tyre, op de Nederlandse markt. Met dit exclusieve im- porteurschap heeft de R&O Groep een belangrijke verbre ding in haar merkenprogramma gerealiseerd. Marangoni Tyre produceert uiterst moderne autobanden van hoge kwaliteit in een breed programma voor personenau to's in alle klassen en voor lich te bedrijfswagens. Voor het sportieve segment van de markt komt nog dit jaar een 50-Serie VR band beschikbaar in de ma ten 195/50-VR15 en 205/50- VR15. De hoge kwaliteit wordt gewaar borgd door gebruik te maken van de allerlaatste technologi sche ontwikkelingen. Zo inves teert Marangoni Tyre momen teel zo'n 45 miljoen gulden in nieuwe machines en een hyper modern onderzoeks- en ontwik kelingscentrum. Marangoni Tyre is onderdeel van de vooraanstaande indus triële Marangoni Groep, die zich op ieder onderdeel van de autobandenfabricage manifes teert; van de produktie van nieuwe banden tot een ecolo gisch verantwoorde verwerking van de restprodukten. Door voortdurend te blijven werken aan de kwaliteit van de produkten en het vergroten van het modellenprogramma zal Marangoni Tyre binnen enkele jaren een vaste plaats op de Ne derlandse bandenmarkt in gaan nemen. De R&O Groep zal via haar vestigingen in Strijen, Uithoorn en Hengelo zorg dragen voor een snelle en probleemloze dis tributie. 1 tv Q Seat Toledo -w..

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 11