Het Nieuwe 3 Japans papiervouwen Piraten in Nieuwland als het om wonen gaat Vliegensvlug antwoord op wagen over vliegtuigje Schiedam bindt strijd aan met de gesloten rolluiken Eurotax 415.11.22 Stadsblad v y?T^> 'S „Het gaat hier om een gemeenschappelijk belang" Meer politie op straat Met korting naar de Spido cruises Nepmeter- opnemer Nieuw orgel De Ark Zonnebloem zoekt auto mobilisten voor gehandicapten winkelmiddag Rommelmarkt Brandersschoon Schiedamteam Projectteam voor centrum Thema-avonden en sportdag Opstandingskerk I P ,,v 5» I san i Burgemeester van Jeugdland beleeft angstig avontuur Exotische dieren in Hargahoeve Schiedam neemt deel aan bedrijven- register Sport SCHIEDAM- Er is weer een 'nepmeteropnemer' aktief in Schiedam. Aan het Bachplein werd woensdagmiddag rond 18.00 uur aangebeld door een man die beweerde de gasme ter op te moeten nemen. De bewoonster had de tegenwoor digheid van geest de ONS te bellen voor informatie voordat zij hem binnenliet. Daar kon men haar vertellen dat er op dat moment in haar buurt geen officiële meteropnemers aktief waren. SCHIEDAM- In Kerkge bouw 'De Ark' aan het Hargplein wordt zondag 11 oktober een nieuw or gel in gebruik genomen tijdens de dienst van 10.00 uur. Na de dienst wordt het nieuwe Emi nent orgel, dat is voor zien van drie klavieren en een 32- tonig pedaal, bespeeld door diverse or ganisten. Een groot aan tal plaatselijke koren maakt gebruik van het kerkgebouw en het orgel voor concerten. SCHIEDAM- De Zonne bloem zoekt automobilis ten die bereid zijn om als vrijwilliger gehandicapten te vervoeren tijdens de zo genaamde winkelmiddag in de week van 1,6 tot en met 21 november. De mid dag, een initiatief van de provinciale afdeling Zuid- Holland van de Zonne bloem, wordt gehouden in Winkelcentrum Zuidplein in Rotterdam en is voor veel (oudere) Schiedam mers die slecht ter been zijn, één van de weinige mogelijkheden om zelf rustig inkopen te doen. Vervoer per speciaal inge richte bus is nogal kost baar en niet nodig omdat veel gehandicapten be schikken over een inklap bare rolstoel of andere hulpmiddelen, die in de kofferbak van een perso nenwagen passen. Als voorlopig vast tijdstip voor de winkelmiddag is woensdag 19 november gepland tussen 12.30 en 16.30 uur. Of deze datum kan worden aangehouden is afhankelijk van het aan tal aanvragen en het aan tal vrijwilligers. Aanmel den kan telefonisch via nummer 4706696(Nieuw- land) of nummer 4707424(Noord). SCHIEDAM - Entereeeeeen! Buurthuis Nieuwland kreeg afgelopen woensdagmiddag een invasie van een twintigtal piraten en zeerovers te ver werken. Gelukkig bleken het geen echte piraten, maar ver kleden kinderen uit de buurt. Net als in een aantal andere club- en buurthuizen in Schie dam werd in Nieuwland na melijk de opening van de Kin derboekenweek gevierd. De club- en buurthuizen had den woensdag de deuren geo pend om de jeugd voor te le zen uit spannende verhalen, waarin de zee centraal stond. Bovendien kon er volop ge knutseld worden. In het kader van de Kinder boekenweek wordt woensdag 14 oktober in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bach plein een grote Zeerovers Knalfuif georganiseerd, met tal van activiteiten: een span nend avontuur op een onbe woond eiland, een piratenver- kiezing, het spel 'Zoek de SCHIEDAM - Korfbalvereni ging S.S.C. Harga organiseert zaterdag 10 oktober een rom melmarkt op het terrein aan de Hargalaan 1. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het jeugdkamp. schatkist', een Piratenafhaal- restaurant en allerlei video films. Het is de bedoeling dat de kinderen verkleed als pi raat de knalfuif bezoeken. Tijdens de Zeerovers Knalfuif zijn verder ook de bekende schrijvers van kinderboeken Rindert Kromhout en het echtpaar Ingrid en Dieter Schubert van de partij. Feestbus Het feest is gratis toegankelijk en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Kinderen, die geen eigen vervoer hebben, kunnen ge bruik maken van de speciale (gratis) kinderboekenweek- feestbus. Wie hiervan gebruik wil maken, moet even een in schrijfformulier afhalen bij één van de bibliotheken. Na ondertekening door één van de ouders of verzorgers moet het formulier weer worden in geleverd, waarna de kinderen een buskaart ontvangen. SCHIEDAM - Geheel in de stijl van het onderwerp heeft het college van B&W vliegens vlugantwoord gegeven op de schriftelijke vragen van het CDA over de inzet van een re clamevliegtuigje tijdens de manifestatie 'Schiedam-Sport- stad'. De christen-democraten maakten zich zorgen over de milieugevolgen van het recla mevliegtuig. Het college gelooft niet dat de rondvlucht schade heeft berok kend aan het milieu en de leef omgeving. „We hebben geen klachten ontvangen en ook bij de klachtentelefoon van de DCMR zijn geen klachten ont vangen". Wel deelt het ge meentebestuur de CDA-mening dat deze manier van reclame maken voor een Gemeentelijke Dienst (het vliegtuig was inge- huurd door de Dienst Sport en Recreatie) niet past binnen het milieubeleid van de gemeente. „Zonder de betekenis van de onderhavige activiteit te over schatten, zijn wij van mening dcit voor de toekomst van deze wijze van reclamemaken moet worden afgezien". Over de CDA-vragen is enige hilariteit ontstaan binnen po litiek Schiedam. Voor de WD- raadsleden, oppositiegenoot van het CDA, was het zelfs aanleiding om over deze vra gen weer nieuwe, ironische, vragen te stellen aan B&W. Ook daarop heeft het college antwoord gegeven. Zij het dat burgemeester en wethouders wel duidelijk onderkennen dat de vragen van de WD een sar castische ondertoon hebben, want het antwoord begint met: „Op het gevaar af dat wij de vragenstellers hiermee teleur stellen willen wij gaarne in gaan op de gestelde vragen". B&W meent dat het recht van (individuele) raadsleden om het college schriftelijk vragen te stellen een' belangrijke de mocratische verworvenheid is. Toch lijkt ook het gemeentebe stuur het een tikkeltje overdre ven te vinden om schriftelijke vragen over een reclamevlieg tuigje te stellen. Zij besluit haar antwoord aan het CDA dan ook met de opmerking dat 'de vragenstellers een doelma tiger handelwijze hadden kun nen kiezen om de onderwerpe- lijke materie aan de orde te stellen'. SCHIEDAM - De ge meente Schiedam gaat de strijd aanbinden met de gesloten rolluiken om zo de binnenstad een veiliger aanzien te geven. Wanneer een nieuw aan te brengen rolluik niet 'transpa rant' genoeg is, geeft de gemeente straks geen vergunning meer af. Het college van B&W heeft begin deze maand de 'rollui kenverordening' van kracht laten gaan. Het is een eerste poging om de binnenstad een beter en vooral veiliger aan zien te geven. In de jaren '89 en '90 kwam uit een bevolkingsonderzoek naar voren dat inwoners van Schiedam het centrum en vooral de Hoogstraat als on veilig ervaren. Ondernemers en winkeliers namen hun maatregelen tegen vandalisme en inbraak. Het gesloten rol luik was het goedkoopst en het meest effectief. Maar de uitstraling van de winkelstraat holde na slui tingstijd achteruit. Steeds minder Schiedammers voel den zich aangetrokken tot een avondwandeling langs de on zichtbare etalages. De straten werden stiller. Het vandalisme en het aantal misdrijven steeg. „Een neerwaartse spi raal, die met kracht moet wor den omgebogen", vindt het college van B&W dan ook. Over de streep In de Hoogstraat en directe omgeving hebben al dertig winkels een gesloten rolluik. Om ook hen over de streep te trekken, wil de gemeente deze ondernemers met een subsi die op andere gedachten bren gen. Volgens Dick Zweijtzer, chef hoofdafdeling Bouw- en Woningtoezicht, heeft een fi- SCHIEDAM - Behalve trans parante rolluiken en meer po litie op straat wordt binnen kort ook het 'Brand(ers)schoon Schiedamteam' ingezet als wa pen om de binnenstad een be ter aanzien te geven. Burgemeester Reinier Scheeres installeert dit speciale reini gingsteam woensdag 14 okto ber. Het Brand( ers) schoon Schiedamteam is ontstaan na samenwerking tussen diverse gemeentelijke diensten en de NV O.N.S.. De medewerkers, voorzien van herkenbare werk kleding en materiaal, gaan zorgdragen voor een schonere binnenstad. SCHIEDAM - Wethouder Adri Reijnhout installeert dins dagavond 13 oktober het pro jectteam Centrum. In dit pro jectteam hebben zitting: Be wonersvereniging Schiedam- Centrum, winkeliers, Dienst Gemeentewerken, het Ge meentelijk Woningbeheer en Woningbouwvereniging Schiedam. Deze bezetting zal worden aangevuld naar ge lang het onderwerp van be spreking. Het projectteam gaat gezamenlijk de proble men in het stadscentrum aanpakken. Taxi-vervoer, ook rolstoelbusvervoer GAK - Detam - Ziekenfonds cA uur-service 65+ korting via bonboekje. nanciële tegemoetkoming in andere steden reeds gewerkt. Schiedam zal daarop geen uit zondering zijn, denkt hij. „We hebben signalen ontvan gen van ondernemers, die best hun gesloten rolluik door een transparante afscherming wil len laten vervangen. Natuur lijk zijn er behoorlijke kosten mee gemoeid. Een rolluik kost tussen de tien en twintig mil le. Maar uiteindelijk werkt het in het voordeel van de winke- SCHIEDAM - Ook de politie heeft inmiddels haar maatre gelen genomen om de veiligheid in de binnenstad te ver groten. Deze maand zijn vier zogenaamde 'aspirant poli tiesurveillanten' (drie vrouwen en een man) aangesteld voor het toezicht in de binnenstad. Zover is het echter nog niet, want de aspiranten moeten eerst een opleiding volgen. Het gaat hier om functionarissen, die niet exact dezelfde bevoegdheden hebben als een echte politieman/vrouw. De surveillanten hebben vooralsnog geen opsporingsbevoegd heid en worden niet bewapend. Zij zijn herkenbaar aan een politie-uniform met op de schouders de aanduiding 'politiesurveillant'. „Hun taak is voornamelijk preventief', weet politievoor- lichtster Klaske Heida. „Ze surveilleren lopend of op de fiets en moeten door hun veelvuldige aanwezigheid een aanspreekpunt gaan vormen voor de bewoners en winke liers in de binnenstad. Ze signaleren en informeren. Pas wanneer ze een jaar aan de slag zijn, krijgen ze waar schijnlijk opsporingsbevoegdheid, waardoor ze ook men sen kunnen aanhouden. Bovendien worden ze dan uitge rust met een wapenstok en handboeien. Nee, geen vuur wapens. Ook mogen de politiesurveillanten dan in voorko mende gevallen een proces-verbaal van aanhouding op maken. Bij misdrijven blijft hun bevoegdheid echter be perkt tot het maken van een proces-verbaal van bevin ding, waarna ze direct het hoofdbureau moeten* waar schuwen" Met deze nieuwe loot aan de politiestam hoopt de Schie damse politie bij te dragen aan de verhoging van het vei ligheidsgevoel en de vermindering van overlast en (ver- keers)criminaliteit in de binnenstad. Overigens kunnen de surveillanten desgewenst ook elders in de stad worden ingezet. Momenteel zijn de vier nieuwkomers in opleiding in Rot terdam. Begin juli 1993 komen ze het Schiedamse korps daadwerkelijk versterken. Begin november hoopt Schie dam nog eens vier aspirant-surveillanten te kunnen plaatsen op de opleiding. „Of we het surveillantenteam nog verder kunnen uitbreiden, is geheel afhankelijk van de financiering", aldus Heida. lier. De sociale veiligheid gaat omhoog en de winkels hebben meer uitstraling. Het gaat om een gemeenschappelijk be lang". Ook Chris Coppens, winkelier aan de Hoogstraat, is positief over het plan. „Die gesloten rolluiken zijn een doorn in het oog. Ik vind dat zoiets in een winkelstraat als de Hoogstraat ook niet kan. Binnenkort is er weer een vergadering tussen de gemeente en de winkeliers in de binnenstad. Daar zal deze zaak zeker worden be sproken". Twee delen De subsidie bestaat uit twee delen: een verwijderingssubsi die van maximaal 1500 gulden voor het gesloten rolluik en een vervangingssubsidie van maximaal 3600 gulden. De ge meente heeft in totaal 33.000 gulden per jaar beschikbaar gesteld. Dat geld wordt geput uit het budget voor het 'plan van aanpak criminaliteit en veiligheid'. Gezien de ervaringen in ande re steden denkt de gemeente het met dit bedrag de eerste periode te kunnen redden. De subsidie is alleen bestemd voor winkels in het gebied Hoogstraat, Broersvest, Broersveld, Grote Markt en Dam. De rolluikenverordening geldt tot 1 juli 1994. Lange donzen parka's Villerius SCHIEDAM - De jubilerende Hervormde Wijkgemeente Op standingskerk (35 jaar) organi seert een aantal avonden rond het thema 'De opstanding van Jezus'. Woensdag 14 oktober gaat dr. J. Muis in op de discussie over de opstanding van Jezus. Wat heeft deze discussie voor gevol gen voor het christelijkl geloof? De cyclus wordt donderdag 29 oktober besloten met een fo rumavond, waarbij dr. J. Muis en prof. dr. H.J. de Jonge (hoogleraar Nieuwe Testament) aanwezig zijn om vragen uit de zaal te beantwoorden. Alle bijeenkomsten vinden plaats in de benedenzaal van de Opstandingskerk, ingang Dr, Kuyperlaan. Aanvang 20.00 uur en de toegang is vrij. Het jubileum van de Opstan dingskerk wordt ook gevierd met een interkerkelijke sport dag. Deze sportdag wordt zater dag 10 oktober gehouden in sporthal Margriet. Voor de jongste deelnemers is er een spelenkermis met ruim tien spelletjes. Voorts is een 'apenkooi' ingericht. Voor de ouderen worden de zogenaamde 'Ouderenlympics' georgani seerd, met lichte activiteiten als kegelen en denksporten. De in terkerkelijke sportdag wordt af gesloten met een volleybaltoer nooi. Deelname kost vijf gulden per onderdeel en voor aanmelding kan men bellen met Erik de Smit, telefoon 4270673. SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 82 OPLAGE 42.150 Stadsblad ■m jt SCHIEDAM - Bibliotheek Noord aan het Bachplein staat de komende drie weken iedere woensdagmiddag in het teken van creativiteit. Onder het motto 'Creatieve Schiedammers presenteren zich' tonen stadgenoten hun vaardigheden op uiteenlopende terreinen. Het spits werd afgelopen woensdag afgebeten door Elly van de Water. Zij bracht de belangstellenden de eerste beginselen van het origami bij, een Japanse vorm van papiervouwen. Jong en oud trachtte deze kunstvorm uit het Land van de Rijzende Zon onder de knie te krijgen. De komende drie weken is het de beurt aan achtereenvolgens Joke Jagt (poppen maken), Julia van Vliet (Fimo boetseerklei) en Miranda van Unen (textielverf). Allen Schiedamse creatievelingen, die inmiddels les geven in hun hobby. De demonstraties beginnen om 14.00 uur, terwijl werk van de vier dames tot en met 30 oktober in de vitrines wordt tentoongesteld. Hoofdweg 18 Gapelle aan den IJssel, Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39, t o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273 Gesloten rolluiken. De gemeente wil zo snel mogelijk transparante luiken, die zorgen voor meer sfeer in de Schiedamse winkelboulevards. met capuchon, in de kleuren d.blauw of khaki. Van 299-voor Is echt spo(r)tgoedkoop. Broersveld 127 Schiedam. Tel. 4733316. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1