'Omzwervingen door Schiedam' Hot Bluezz Band en Peter de Vries live in Podium BELOOFD: Afscheid van een echte vakbondsman I Schiedam participeert in provinciaal register Laatste sleutel voor nieuwe ouderenwoningen De Dam Ijzerwaren heeft vakbekwaamheid in huis Nieuw fotoboek van Henk Kiela nnnnn TE HUM ■T\ Collectanten gevraagd Open dag kinderopvang Inbraken in kelderboxen b- (71 (Hl Oh, het is Harry maar Fotogroep en kinderfilmhuis Oost zoekt vrijwilliger z HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 PAGINA 7 SCHIEDAM - „In het laatste kwart van de vorige eeuw werden in de nog vrijwel onbebouwde polder Kortland enige rijtjes hui zen gebouwd. Een kort verbindingsstraatje tussen de Fabristraat en de Kort landstraat kreeg in de volksmond de naam 'Nu- man Nanningastraat', ge noemd naar de eigenaars F.E. Numan en de weduwe Nanninga. De officiële naam was Kortlandstraat 5 met kleinnummering. Ver moedelijk om het verkeer te weren, plaatste men in het midden van beide toe gangen een paar paaltjes. Vanaf dat moment ont stond voor het straatje spontaan de volkse naam 'Paaltjesbuurt'". Een fragment uit het nostalgi sche fotoboek 'Omzwervingen door Schiedam', dat begin no vember verschijnt. Het boek is de nieuwste creatie van Henk Kiela, die eerder al oud-Schie- dam liet herleven in de fotoboe ken 'Weerzien met Oud-Schie- dam', 'Schiedams Straatleven', 'Schiedams oude binnenstad' en 'De Gorzen en omgeving'. Henk Kiela is zolangzamerhand een bekende verschijning op de Schiedamse weekmarkt, waar hij zijn - in eigen beheer uitge brachte - boekwerken te koop aanbiedt. Zijn fotoboeken over oud-Schiedam vinden dan ook gretig aftrek bij de Schiedam mers en oud-Schiedammers. Zijn laatste uitgave 'De Gorzen en omgeving' was binnen enke le maanden geheel uitverkocht, terwijl bovendien een herdruk van het boek 'Schiedams oude binnenstad' in de maak is. In november presenteert Kiela een nieuw fotoboek, getiteld 'Omzwervingen door Schie dam', waarin circa 110 niet eer der gepubliceerde foto's en uit gebreide onderschriften staan. Straatbeelden „Met dit boek over Schiedam en haar bewoners neem ik de le zer mee door de stad in de eer ste zestig jaren van deze eeuw", zegt de auteur. „De foto's tonen een bonte menigte mensen tij dens hun bezigheden op straat. Paard-en-wagens, hondekarren en auto's van neringdoenden trekken voorbij en er wordt bij voorbeeld een kijkje genomen in de Bakkersstraat, waar het personeel van de firma Sneep poseert". 'Omzwervingen door Schiedam' bevat onder meer diverse oude groepsfoto's, waarop in totaal zo'n duizend Schiedammers staan afgebeeld. Van menigeen SCHIEDAM - Muzikale ver broedering tussen Schiedam en Vlaardingen aanstaande za terdag in café Podium aan de Lange Haven. Dan treedt in hét muziekcafé de Vlaarding- se Hot Bluezz Band op, met Schiedammers Peter de Vries op zang en Rob op 't Ende op bas in de gelederen. Een flink 'All Star' aandeel in de Vlaar- dingse blues dus. En dat is ook te merken aan het reper toire dat zaterdag wordt ge bracht. De Westcoast Jump en Chicagobluesnummers van onder meer Ray Charles, T- Bone Walker en Muddy Wa ters, worden afgewisseld met de ruigere Texas Blues, waar onder nummers van The Fa bulous Thunderbirds. Het optreden begint om 22.00 uur en de entree is gratis. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Singel 41-45 3112 GJ Schiedam Telefoon 010-4262428 (t De Paaltjesbuurt JÉ* Ijsverkoper Timmermans met zijn fraai beschilderde ijskar. heeft Henk Kiela de naam we ten te achterhalen, terwijl hij bij de foto's voor interessante we tenswaardigheden heeft gezorgd. Bijvoorbeeld bij de foto van een fraai versierde ijskar, die ergens in Schiedam staat geposteerd: „Op de foto van omstreeks 1916 zien we ijsverkoper Servaas (Faam) Timmermans met zijn ijskar op een onbekende lokatie in Schiedam. Het meeste opval lend aan de ijskar zijn de ge schilderde voorstellingen aan de zijkanten. De afbeeldingen to nen spelmomenten uit de cric- ketsport. Deze zomersport bij uitstek is een zeer toepasselijke versiering, mede omdat Schie dam in die jaren met Hermes beschikt over een gerenommeer de cricketvereniging. In 1917 wordt het eerste team van Her mes kampioen, maar promotie naar de eerste klasse blijft uit. Een jaar later is het weer raak SCHIEDAM - De NOVIB organiseert in de week van 18 tot en met 24 oktober een landelijke collecte voor de Yanomami-indiahen uit het Amazonegebied in Bra zilië en Venezuela. Deze mensen worden bedreigd in hun voortbestaan. De organisatie kan nog wat hulp gebruiken van vrijwil ligers, die als collectant wil len fungeren. Voor meer in formatie kan men zich wen den tot Martin Swart, tele foon 4709646 en Armand van Puyvelde, telefoon 4731534. SCHIEDAM - De Schiedamse organisaties voor kinderop vang organiseren zaterdag 10 oktober een open dag voor ou ders, opa's, oma's en andere familieleden en belangstellen den. Men kan zich deze dag een beeld vormen van wat er in een kindercentrum of peu terspeelzaal gebeurt. Ook schoolverlaters en herintre ders, die met de gedachte spe len om in de kinderopvang te gaan werken, kunnen een kijkje komen nemen. Tussen 10.00 en 14.00 uur zijn de volgende kinderopvang centra en peuterspeelzalen ge opend: peuterspeelzaal Pippe- loentje aan het Faassenplein SCHIEDAM - Joop van Beek neemt woensdag 14 oktober met een re ceptie afscheid van zijn collega's bij het Open baar Nutsbedrijf Schie dam. Joop gaat met de VUT. Joop van Beek begon 27 jaar geleden bij de NV O.N.S. als fitter in de buitendienst. Hij verlaat het Nutsbedrijf nu als binnendienstmedewerker op de afdeling Toestellen. Maar Joop werd in die periode voor al bekend vanwege zijn vak- bonds- en medezeggenschaps commissie-activiteiten. Duidelijkheid en een open en eerlijke aanpak van proble men zijn eigenschappen, die Joop in tal van commissies en overlegorganen deed belan den. Zo zat Joop in het Geor ganiseerd Overleg met de ge meente, de WSW-commissie, de Vakgroep Gemeente en de O.N.S. Medezeggenschaps commissie, waarvan hij 12 jaar voorzitter was. Bij de vorming van de Ondernemingsraad vo rig jaar zette hij een punt ach ter dit werk, hoewel hij nog tot zijn laatste werkdag werd ingeschakeld als adviseur. Joop van Beek herinnert zich maar al te goed de fusiebe en promoveert Hermes wel naar de eerste klasse". Het fotoboek 'Omzwervingen door Schiedam' verschijnt begin november en gaat 35,- kosten. Men kan het boek reeds telefo nisch bestellen via nummer 4746510 (na 18.00 uur). Overigens heeft Kiela alweer nieuwe plannen voor een boek over Schiedam-West, later wel licht gevolgd door boeken over Oost en wederom De Gorzen. 201, peuterspeelzaal Buurt huis Nieuwland aan de Burg. Van Haarenlaan 871, Kinder opvang Buurthuis Nieuwland aan de De Wildestraat 38, Kin derdagverblijf Nijntje aan de Peter van Anrooylaan 5 en het Gastouderburo, dat voor deze gelegenheid is ondergebracht bij 'Pippeloentje'. SCHIEDAM- Zowel aan het Van Beethovenplein als aan de Buys Ballotsingel is er be gin deze week ingebroken in kelderboxen. De daders na men respectievelijk een mountainbike en een heren fiets mee. SCHIEDAM - Het echtpaar P. de Wit heeft afgelopen dins dagmiddag uit handen van wethouder Bart de Leede de sleutel van hun nieuwe wo ning in ontvangst genomen. Het betreft hier de laatste sleutel van het nieuwbouw project voor ouderen, dat in opdracht van Woningbouwver eniging Schiedam is gebouwd aan de Snelliussingel/Volta- straat. .Het nieuwbouwproject is in werkgroepverband ontwikkeld in samenwerking met de ge meente, de bewonersvereni ging en de toekomstige bewo ners van het complex. De ou derenwoningen zijn ontwor pen door Paul van der Weij- den van het Rotterdamse ar chitectenbureau Pieter Weec^a en gebouwd door SSN Bouw te Schiedam. Het complex telt 46 woningen: 42 driekamerwoningen en 4 tweekamerwoningen. Drie wo ningen zijn bestemd voor min- dervaliden. De gemiddelde huurprijs bedraagt 600,- per maand. Het merendeel van de woningen ligt aan de Snellius- singel, waardoor de meeste be woners een fraai uitzicht ge nieten. Een complexbeheerder zorgt voor extra service en on dersteuning aan de oudere be woners. sprekingen en onderhandelin gen in 1979, waaruit de Open bare Nutsbedrijven Schiedam werden gevormd. „Ronduit boeiend, maar moeilijk", ka rakteriseert hij die onderhan delingen. Ook bij de recente NV-vorming van het Nutsbe drijf was hij nauw betrokken. Veel bereikt Met voldoening blikt Joop van Beek terug op zijn MC- en OR-carrière. „We hebben in de laatste decennia heel wat be reikt op het gebied van mede zeggenschap. Niet alleen wat betreft de rechten van de MC- leden, maar ook voor de men sen in het bedrijf. In de GTB- periode aan de Dwarsstraat werd de basis gelegd voor het geen nu is bereikt. De voorzie ningen, de werkomstandighe den en arbeidsvoorwaarden zijn aanzienlijk verbeterd en beschermd door de invoering van de ARB0-wet. Ook het personeelsbeleid en sociaal beleid zijn aanzienlijk verbe terd. Nog wel voor verdere verbetering vatbaar, dat wel", Joop van Beek stelt Joop van Beek positief kritisch vast. Woensdag 14 oktober neemt Joop van Beek officieel af scheid met een receptie in het bedrijfsrestaurant aan de Van Heekstraat 15. Iedereen kan hem vanaf 15.45 uur de hand drukken. SCHIEDAM - Schiedam gaat participeren in een nieuw verzelfstandigd en geïnte greerd Bedrijven- en Instel- lingenregister in Zuid-Hol land. De deelname geldt voorlopig voor een periode van vijf jaar. In Nederland bestaan al jaren registers, waarin wordt bijge houden welke bedrijven en in stellingen in bepaalde regio's gevestigd zijn, wat de bedrijfs activiteiten inhouden en hoe veel personen er werken. Het Bedrijven- en Instellingenre- gister (kortweg BIR) wordt door de belanghebbenden ge zien als een onmisbaar ele ment bij het ontwikkelen en voeren van beleid op het ge bied van de stedelijke en re gionale economie, ruimtelijke ordening en verkeer en ver voer. In Schiedam werd destijds van de BIR-gegevens gebruik gemaakt bij het besluit om een beleid van diversificatie te gaan voeren voor wat betreft de werkgelegenheidsontwik keling. Andere situaties, waar in de BIR-gegevens een rol speelden, zijn de totstandko ming van de GRES Nieuw land, de bijdragen voor de Rijnmondregio via de Rena- valregeling en de opstelling van de 'Strategische Visie' door de OOR-gemeenten. Het BIR Zuid-Holland wordt tot nu toe gefinancierd door het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid, de provincie Zuid-Holland en de Rijnmondgemeenten. Schie dam betaalde hieraan een jaarlijks bedrag van 13.200,-. Nieuwe vorm Eind 1990 gaf het ministerie echter te kennen haar deelna me in het Bedrijven- en In- stellingenregister met ingang van 1993 te beëindigen. Hier door zouden de kosten van het BIR v.oor de overblijvende deelnemers flink oplopen. De provincie Zuid-Holland en de gemeenten hebben daarom een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden om desondanks het BIR toch in stand te kunnen houden. Hieruit is een voorstel geko men voor een nieuwe organi satorische en financiële opzet van het BIR: De huidige drie registers, die in de provincie Zuid-Holland circuleren, wor den geïntegreerd tot één ver zelfstandigd Bedrijven- en In- stellingenregister, rriët de pro vincie, alle gemeenten en de Regionale Besturen Arbeids voorzieningen (RBA's) als par ticipanten. De provincie en de RBA's ste ken per vestiging van bedrijf of instelling elk 3,70 in het BIR, terwijl de gemeentelijke overheden worden aangesla gen voor een bijdrage van 9,30 per vestiging. Voor Schiedam betekent dit dat de jaarlijkse bijdrage met tienduizend gulden omhoog gaat tot een bedrag van ƒ23.200,-. SCHIEDAM - Geraldine Over jaag uit Schiedam wil graag iets kwijt over haar hond Har ry, om te voorkomen dat de brandweer wederom voor niets uitrukt, zoals onlangs het ge val was. „Onlangs 's avonds is de brandweer voor mij uitgerukt. Althans voor mijn hond Harry. Bezorgde Schiedammers wa ren bang dat mijn hond ver dronk. Twee brandweerwa gens met sirenes, een paar dui kers, een vlot en politiewagens stonden opeens om Harry heen. Deze, zich van geen kwaad be wust, werd zoals gewoonlijk door mij via het trapje (waar van er aan de Lange Haven drie zijn) uit het water ge haald. Hij schudde zich eens lekker uit, deed een plasje te gen de paal en vervolgde zijn weg naar huis. Waarom ik dit schrijf? Om de brandweer te bedanken voor de bezorgdheid en hun inzet. Waarom nog meer? Voor de Schiedammers, die denken dat honden niet kunnen zwem men. Harry doet dit zo al vijf jaar en op mooie dagen wel drie keer op een dag. Dus voor al die Schiedammers, die Harry niet kennen: mijn hond zwemt, hij kan het goed en lang en vindt het leuk. Mis schien is hij de reïncarnatie van Flipper, maar als u hem ziet zwemmen, bel dan niet meteen de brandweer, maar denk: „Oh, dat is Harry maar". Geraldine Overgaag, Schiedam. SCHIEDAM - De Fotogroep van wijkcentrum De Erker komt dinsdag 13 oktober weer voor het eerst in het nieuwe seizoen bij elkaar. Op iedere tweede dinsdag van de maand wordt er werk besproken, le zingen gehouden, de foto of dia van de maand gekozen en gewerkt aan de jaarlijkse foto tentoonstelling. De kosten voor de acht bijeen komsten bedraagt ƒ45,-, aan sluiting bij de Nederlandse Fotobond kost nog eens tien gulden extra. Dinsdag 13 oktober verzorgt Joop Reyngoud een lezing over zwart/wit fotografie. Aanvang 19.30 uur. Voor meer informatie over de Fotogroep kan men bellen met Chris Scholte in De Erker, telefoon 4267767 (maandag van 15.00 tot 18.00 uur of dinsdag avond). Maandag 26 oktober vindt het eerste Kinderfilmhuis in De Erker plaats. Vanaf 16.00 uur wordt op een groot video scherm een mooie film ge draaid voor kinderen van de basisschool. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Wijkcentrum De Erker is ge vestigd aan de Jan van Aven- nesstraat 32. SCHIEDAM - Kluphuis Oost, aan de Galileïstraat 86, zoekt een vrijwillig(st)er voor de kinderopvang tij dens de naailes op dinsdag ochtend. Het gaat om een klein groepje kinderen van 0 tot 4 jaar, die van 8.45 tot ongeveer 11.15 uur moeten worden beziggehouden. Voor de vrijwillig(st)er is een kleine onkostenvergoe ding mogelijk. Belangstel lenden kunnen zich wenden tot Til Berg, telefoon 4735435. SCHIEDAM - Eigenaar H. Rensman, van De Dam Ijzerwa ren, startte in 1989 als middenstander door de reeds be staande zaak van de firma Jansen, voorheen Trommel, aan De Dam over te nemen. Sindsdien groeide het bedrijf ge staag waardoor gezocht moest worden naar een ruimer on derkomen. Dat werd gevonden in een pand in dezelfde straat, schuin tegenover het vorige adres. Gespecialiseerd De Dam Ijzerwaren voert een breed as sortiment en levert de betere gereed schappen. Als ijzerhandel in Schiedam is de Dam gespecialiseerd in hang- en sluitwerk. Bovendien kan men hier schroeven per stuk kopen en draadna gels per gram. „Wij staan echt niet gek te kijken als een klant vraagt om een half onsje draadna gels, aldus de heer Rensman. „Klussers zijn bij ons dus niet verplicht voor elk kar weitje een doosje schroeven te kopen." De heer Rensman wijst daarnaast op de ruime sorteringen boormachines van alle merken. „De klant kan bij ons terecht voor zowel een boormachine uit de bete re prijsklasse als voor een apparaat voor de doe-het-zelver." Betrouwbaar Eigenaar Rensman is afkomstig uit de onderhoud- en bouwwereld en kent als geen ander het klappen van de zweep. Daardoor is De Dam Ijzerwaren een be trouwbaar adres voor zowel aannemers als particulieren. Hoewel het ruimte probleem (nog) geen ernstige vormen heeft aangenomen ver wacht middenstander Rensman dat in de toekomst wel. Zodat opnieuw naar uit breiding van de zaak zal moeten worden gezocht. De Dam Ijzerwaren is aangesloten bij In- terdetail. Een overkoepelende organisa tie voor deze branche. De winkel aan de Dam 42, is dagelijks geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30-17.30 uur, (donderdag tot 21,00 uur) en op zaterdag van 9.00-17.00 uur. Telefoon 4268763. Press Service 05496-76525 advertorial v I tiomeii f rasv QIWUTY

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 7