Het Nieuwe Metaal en electronica Laatste zonnestralen I# Schiedam is ongerust over faciliteiten Zestienhoven Autobranche weren uit Schienoko-plangebied iraLonn GEBR. DE BLOCK PRESENTEERT! Jubileumboek WBS duikt in historie Nieuw!!! Stadsblad Win twee miljoen Etos/Gebr. de Block Gemeentewerken stelt voor: Salon Jacqueline GALL &GALL NATIONALE III! LOTERIJ SCHIEDAM - Met gepaste trots heeft de Gereformeerde Gemeente afgelopen zondag in Kerkgebouw De Ark aan het Hargplein een nieuw orgel in gebruik genomen. Het betreft een electronisch Eminent orgel, dat is voorzien van drie kla vieren en een 32-tonig voetpe daal. Bovendien is het orgel uitgerust met de allernieuwste electronische snufjes. Er was zondag veel belangstel ling voor het nieuwe orgel. Maar liefst vijf organisten na men achter het instrument plaats om de fraaie klanken door het kerkgebouw te laten schallen. Onder hen ook een oude bekende. Arie Metaal, oud-brandweercommandant annex museumdirecteur in Schiedam, verzorgde met zijn dochters Ellen (dwarsfluit) en Marijke (hobo) een klein ope ningsconcertje op het nieuwe orgel. Ook de heer Lucas nam plaats achter het klavier. Hij heeft zich een beetje verdiept in de schier onuitputtelijke techni sche mogelijkheden van het nieuwe orgel. „Ons vorige or gel was bijna 25 jaar oud en beslist ontoereikend voor de begeleiding tijdens koorconcer ten. Wanneer het orgel voluit stond, vervomde het geluid enorm. Dat was niet om aan te horen". 1 jaar in de Groenelaan. GROENELAAN - HAGASTRAAT FNV honderd jaar in Schiedam Muziek- kollektief wacht af Activiteiten in herfstvakantie SCHIEDAM - Het gemeentebe stuur van Schiedam heeft in een brief aan de directie van Rotterdam Airport haar be zorgdheid geuit over de techni sche faciliteiten van de lucht haven. Aanleiding hiertoe vormt een bericht in Het Rotterdams Dagblad van vorige week dins dag, waarin werd gemeld dat een Belgisch vliegtuig maan dagavond, op weg naar Zes tienhoven, veel te laag over de Z-flats in Groenoord was ge vlogen. Dit gebeurde een dag na de dramatische vliegramp in de Bijlmermeer en veroor zaakte grote schrik bij de Groe- noord-bewoners. Navraag bij de Rijkslucht vaartdienst leerde dat het moeilijk is de piloot van het toestel gerechtelijk te vervol gen, omdat Zestienhoven af hankelijk is van de radargege- vens van Schiphol. Die radar is echter niet in staat om laag- vliegende toestellen rond Rijn mond te registreren. Het Schiedamse college van B&W concludeert hieruit dat de noodzakelijke apparatuur om overtredingen van de aan- vliegvoorschriften vast te stel len dus niet aanwezig is en vindt dit onaanvaardbaar. Te meer, daar Schiedam al meer malen heeft aangegeven dat het huidige Rotterdam Airport wegens de ongunstige ligging op korte termijn moet verdwij nen. „Maar dat neemt niet weg dat de luchthaven tijdens de afbouwperiode verant woord moet worden bedreven", benadrukt Schiedam. Het gemeentebestuur heeft ook een brief gestuurd aan de Commissie Milieuhygiëne Luchthaventerrein Rotterdam met het verzoek de vraag aan de orde te stellen in hoeverre de Rotterdamse luchthaven technisch voldoende is uitge rust om aanvaardbaar te func tioneren en of die technische uitrusting voldoende is om de commissie alle noodzakelijke informatie te verschaffen. Een copie van de brief aart Rotterdam Airport is ook ver zonden aan de Rijkstucht vaartdienst. „Dit orgel heeft aanzienlijk meer mogelijkheden en een zeer nauwkeurig geluid. Dat komt onder meer door het ge bruik van digitale technieken en het feit dat dit orgel be schikt over een vermogen van 1400 Watt, verdeeld over vijf tig luidsprekers. Vergeleken met het oude orgel, met een vermogen van 40 Watt over zes luidsprekers, natuurlijk een enorm verschil". Het nieuwe orgel zal uiteraard in de eerste plaats worden in gezet tijdens de kerkdiensten in De Ark, maar ook veel plaatselijke koren zullen er dankbaar gebruik van gaan maken. SCHIEDAM - De ge meente Schiedam was eind zeventiger/begin tachtiger jaren mede verantwoordelijk voor het miljoenenschan daal, dat in 1984 aan het licht kwam bij de SSSW, de overkoepelen de werkmaatschappij van de vijf toenmalige woningbouwverenigin gen in Schiedam. Tot deze opmerkelijke con clusie komt schrijver- /historicus Hans van der Sloot in zijn boek 'Betrekkelijk tot tevre denheid', dat eind vol gende maand wordt ge presenteerd. Het boek is geschreven in op dracht van Woning bouwvereniging Schie dam, ter gelegenheid van het vijfjarig be staan. Hans van der Sloot gaat in zijn boek in op de historie van de woningbouwcoörporaties in Schiedam. Een historie, die begint in 1854 toen Schiedam, als eerste gemeente in Neder land, een woningbouwverorde ning presenteerde. Ook was Schiedam de eerste gemeente, waar een project sociale wo ningbouw van de grond kwam, het inmiddels alweer verdwenen Nieuwsticht. Schiedam heeft dan ook een prominente rol gespeeld in de totstandkoming van de volks huisvesting in Nederland. Maar zo voortvarend als Schiedam in de vorige eeuw was op het gebied van sociale woningbouw, zo patriarchaal bleek het gemeentebestuur in de jaren na de Tweede We reldoorlog. Een periode, waar in de gemeente zich van een geheel andere kant liet zien, hetgeen uiteindelijk leidde tot een miljoenenschandaal bij de SSSW. Hans van der Sloot was des tijds werkzaam als journalist. Hij was al snel op de hoogte van het schandaal, maar niet in staat de juiste conclusies te trekken. Veel research en het naast elkaar leggen van feiten in verband met zijn boek heb ben echter een geheel ander licht op deze zaak geworpen. Woningnood „Direct na de Tweede Wereld oorlog kampte Nederland met een enorme woningnood. Of schoon het landelijk zo gere geld was dat nieuwbouwinitia- tieven in eerste instantie wa ren voorbehouden aan parti culieren en woningbouwvere nigingen en pas als laatste aan gemeenten, nam het toenmali ge Schiedamse gemeentebe stuur het recht in eigen hand. In 1952 werd, geheel in eigen beheer, de wijk Nieuwland uit de grond gestampt om zo snel mogelijk tegemoet te komen aan de woningnood. Omdat die nood zo hoog was, werd deze handelwijze op rijksni veau oogluikend toegestaan. De gemeenten kregen zelfs op dit gebied wat meer vrijhe den", weet Van der Sloot. Deze vrijheden werden in 1965 weer teruggedraaid met de invoering van de nieuwe Woningwet. In die wet werd onder meer bepaald, dat ge meenten wel zelf mochten gaan bouwen, maar dat de wo ningen vervolgens ter exploi tatie aan de woningbouwvere nigingen moesten worden overdragen. Schiedam trok zich van deze bepaling echter niets aan en hield de woning bouwverenigingen op afstand. „Het waren met name de wet houders Bolmers en >pollé, die zich hieraan schuldig maak ten", zegt Van der Sloot. „Zij vonden dat de lokale overheid van bovenaf de samenleving moest regelen. Woningbouw was volgens hen dan ook niet iets dat vanuit het particulier initiatief moest plaatsvinden, maar van gemeentewege. Bo vendien vonden Bolmers en Collé de toenmalige woning bouwverenigingen maar ama teuristische, verkalkte institu ten, waarmee niet was samen te werken". Aan het lijntje Dat was ook wel zo, maar dat kwam voornamelijk door het feit dat de verenigingen jaren lang aan het lijntje werden ge houden. Sinds 1927 had geen woningbouwvereniging meer iets in Schiedam gebouwd. Men mocht alleen het eigen bezit beheren. „De rijksoverheid werd jaren lang aan hetzelfde lijntje ge houden. Telkens wanneer een contingent woningen moest worden aangevraagd, beloofde Schiedam dat de woningen zouden worden overgedragen aan de woningbouwverenigin gen. Zo werd ook politiek Den Haag bedot". Deze handelwijze wist Schie dam zo'n tien jaar vol te hou den. „De woningbouwvereni gingen reageerden nauwelijks. Slechts sporadisch werd even aan de bel getrokken, waarop de gemeente dan beterschap beloofde. Die belofte werd echter nooit in daden omge zet. De nieuwe woningen kwa men in die jaren steevast on der beheer van het Gemeente lijk Woningbedrijf. Daarin kwam ook geen verandering toen de toenmalige staatsse cretaris van Volkshuisvesting Marcel van Dam opeens nat tigheid voelde. Van Dam gaf Schiedam weliswaar op haar sodemieter, maar Schiedam ging gewoon door". Deze hele affaire duurde voort tot eind jaren zeventig. Toen wisselde het college van B&W van samenstelling en namen mensen als Chris Zijdeveld en Reinier Scheeres de plaatsen in van Bolmers en Collee. „Vervolgens kwam in 1984 aan het licht dat de SSSW, waarin de vijf woningbouw verenigingen zich hadden ver enigd, te kampen had met een slecht financieel beheer. On derzoek wees uit dat een be drag van zo'n 2,5 miljoen gul den spoorloos was verdwenen door verkeerde bestedingen en problemen met aannemers. Het was echter ook duidelijk dat niemand zich onrechtma tig had verrijkt. Het geld was gewoon weg. Er is ook nie mand als schuldige aangewe zen. Het nieuwe college kreeg de rekening gepresenteerd van het beleid van haar voor gangers. Zijdeveld maakte di rect een eind aan dit beleid door de woningbouwvereni gingen te dwingen om orde op zaken te stellen alvorens de gemeente met hen zaken wil de doen. Dat was niet aan dovemansoren gezegd en sindsdien verloopt de samen werking goed". Mede-verantwoordelijk „Voor het boek 'Betrekkelijk tot Tevredenheid' heb ik alle stukken en gegevens over die affaire nog eens naast elkaar gelegd. Hieruit blijkt duidelijk dat de gemeente destijds wel degelijk medeverantwoorde lijk was voor het financiële wanbeleid van de woning bouwverenigingen. Als de ge meente de nieuwe Woningwet serieus had genomen, was dit nooit gebeurd. Wanneer er was samengewerkt, zoals wet telijk is voorgeschreven, dan had de gemeente ook zicht ge had in de financiële structuur van de woningbouwverenigin gen", luidt de conclusie van Hans van der Sloot. De affaire staat, net als de geschiedenis van de Schie damse woningbouwcoörpora ties, uitgebreid beschreven in het jubileumboek van Wo ningbouwvereniging Schie dam. Het boek wordt donder dag 26 november gepresen teerd in de aula van het Ste delijk Museum. SCHIEDAM - De Dienst Gemeentewerken wil het aantal bedrijven in de autobranche in het 'Schienoko-plangebied' aan banden leggen. Hiervoor heeft DGW een herziening op het bestemmingsplan 'Schienoko' ingediend bij het college van B&W. De herziening is volgens Gemeentewer ken noodzakelijk om een aantal negatieve ontwikkelingen in het plangebied met betrek king tot het autover keer en de autohandel tegen te gaan. In princi pe wil Gemeentewerken de autobranche geheel uit het plangebied we ren. In december 1985 stelde het gemeentebestuur het bestem mingsplan 'Schienoko' vast voor het gebied, dat wordt be grensd door de Schie, Noord- vest en Korte Haven. Het be stemmingsplan geeft aan dat woningen, winkels en bedrij ven zonder enige zonering worden toegestaan. Juist dit gebrek aan zonering heeft ge leid tot een eenzijdige ontwik keling van de winkel- en be- drijfsbestemming. Met name de vestiging van een zestal au tohandelaren en aanverwante branches (gegevens van mei 1991) maken de woonfunctie van het plangebied steeds on aantrekkelijker. De autobranche heeft een aan tal extra negatieve effecten in relatie tot de woonfunctie, stelt DGW: de grote verkeer- saantrekkende werking, een ondoelmatig gebruik van waardevolle gronden in de De vakman in huis i, INTERIEURVERZORGING binnenstad (slechts één bouw laag, stalling van motorvoer tuigen en de plaatsing van benzinepompen) en een ver minderd aanzicht in een wijk met gemengde bestemming door de stalling van grotere aantallen motorvoertuigen. Toename voorkomen Om een verdere toename van het autoverkeer en de auto handel binnen de perken te houden danwel te voorkomen, stelt Gemeentewerken voor de autobranche geheel te weren uit het plangebied. Het be stemmingsplan moet dan ook worden herzien door de toe voeging dat herstelinrichtin gen voor motorvoertuigen, benzinestations en handel in (onderdelen van) al dan niet gebruikte motorvoertuigen worden uitgezonderd van het begrip 'bedrijven en winkels'. De herziening heeft geen ge volgen voor reeds zittende au tobedrijven. Bovendien wil DGW de mogelijkheid tot vrij stelling van de voorgestelde bepaling openlaten, mits on der strenge voorwaarden met betrekking tot een goede ver keersafwikkeling, de aanwe zigheid van parkeerruimte op eigen terrein en de mate van overlast voor de omgeving. Hydrolifting voor elke huid die vochtarm is en droogterimpeltjes vertoont. Verbluffend resultaat bij: Louis Zimmermanplein 55a, Schiedam Tel. 4708762 SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14, Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 4602727 WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 83 OPLAGE 42.150 Stadsblad SCHIEDAM - Snel, voor het te laat is, moeten deze twee bewoon sters van verzorgingstehuis Spaland hebben gedacht. Terwijl het per soneel van Spaland het tuinmeubilair al in winterstand had geplaatst, pikten de twee dames nog even vlug de wellicht laatste zonnestraal tjes van dit jaar op om kracht op te doen voor de koude wintermaanden. 15-18 OKTOBER 1992 AHOY' ROTTERDAM OPENINGSTIJDEN! Do. 15 en Vrij. 16 okt. van 14.00-22.00 uur. Zat. 17en Zon. 18okt. van 10.00-18.00 uur. 4 weken lang geven wij iedere dag een gevulde BEAUTY-CASE t.w.v. 175 weg! Dus kom langs bij Etos/Gebr. de Block Gemeente mede-verantwoordelijk voor miljoenenschandaal SSSW Hans van der Sloot toont de omslag voor zijn nieuwe boek: speeld in de Nederlandse volkshuisvesting". .Schiedam heeft een prominente rol ge Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1