2300 SCHIEDAMMERS KRIJGEN ENQUÊTE IN DE BUS NIEUWE REGELS VOOR HET BOUWEN EERSTE BEDRIJF OP TERREIN VIJFSLUIZEN OPENT HAAR POORTEN t CADEAUBONNEN VERGUNNINGVRIJE BOUWWERKEN MELDINGPLICHTIGE BOUWWERKEN VERGUNNINGPLICHTIGE BOUWWERKEN INFORMATIE BUREN OPENBARE VERGADERINGEN 0MBUDSC0MMISSIE OPENINGSTIJDEN ZWEMBAD ZUID HERFSTVAKANTIE GEMEENTELIJK INFORMATIEPUNT STADSKANTOOR I V V-,'T-rl r Bij een grote groep Schiedammers valt over twee weken een dikke en velop op de deurmat: de omnibus-enquête 1992. In de enquête wordt aan deze groep van 2300 inwoners gevraagd wat hun mening is over tal van onderwerpen: van gezondheidszorg tot winkelen in Schiedam. De nieuwe woningwet en het bouwbesluit zijn 1 oktober van kracht geworden. Nu is een bouwvergunning niet altijd meer nodig Op 1 oktober is de nieuwe woningwet in werking getreden. U heeft geen vergunning meer nodig voor elk bouwplan. Soms kunt u volstaan met een melding van uw plannen. Voor bouwen bij, in of aan een monumen taal pand moet u echter altijd een bouwvergunning aanvragen. Op 30 oktober zal het eerste bedrijfspand op Vijfsluizen officieel geopend worden door burgemeester Scheeres. P,r;-üt" Voor bouwen bij, in of aan een monumentaal pand is altijd een bouwvergunning nodig BEGROTINGSBEHANDELING Op 30 oktober wordt het eerste bedrijfspand op Vijfsluizen geopend. pllilillilllr V-N V II In Schiedam vinden tal van ontwikkelingen plaats: in het centrum worden de komende jaren veel winkels en woningen gebouwd, er is een actief milieubeleid, de wijk Nieuwland wordt aangepakt en ga zo maar door. In al die ontwikkelingen speelt de gemeente een belangrijke rol. De gemeente overlegt regelmatig met bewo ners, instanties en organisaties over nieuwe plannen voor de stad. Op die manier heeft de gemeente contact met veel Schiedam mers, maar lang niet met allemaal. Toch wil de gemeente ook graag weten wat de me ning is van de Schiedammers die ze niet zo vaak spreekt. Daarom wordt de omnibus-en quête gehouden. De enquête wordt aan een willekeurig gekozen groep Schiedammers voorgelegd. Zeg maar een dwarsdoorsnede van de bevolking. Het wordt een omnibus enquête genoemd omdat het over allerlei verschillende onderwerpen gaat. Er zijn vragen over de O.N.S., de bibliotheek, uitgaan in Schiedam, winkelen, enzovoorts. De privacy van degenen die de enquête in vullen is gewaarborgd: de informatie wordt onder geheimhouding verwerkt en alleen voor dit onderzoek gebruikt. Het is belangrijk dat zo veel mogelijk men sen de enquête invullen. Want hoe meer mensen dat doen, hoe duidelijker de uit komst. De gemeente weet dan beter wat de mening van de inwoners is over allerlei za ken. Naar verwachting worden de uitkomsten van dit onderzoek in januari 1993 bekend ge maakt. Het is de bedoeling om voortaan jaar lijks een omnibus-enquête te houden. Het invullen van de enquête zal enige tijd in beslag nemen. De gemeente hecht er veel waarde aan dat zoveel mogelijk mensen hun enquêteformulier terugsturen. Daarom wor den onder degenen die de enquête terugstu ren 10 cadeau-, theater- of dinerbonnen (dit naar keuze) verloot. De nieuwe woningwet onderscheidt drie soorten bouwwerken: - vergunningvrije bouwwerken - meldingplichtige bouwwerken - vergunningplichtige bouwwerken Op 1 oktober is tevens het Bouwbesluit van kracht geworden. )n het hele land gelden nu dezelfde bouwkundige eisen waaraan bouw plannen minimaal moeten voldoen. Het Bouwbesluit vervangt de bouwkundige voor schriften in de gemeentelijke bouwverorde ning. In augustus 1991 is de gemeente Schiedam begonnen met de ontwikkeling van het be drijfsterrein Vijfsluizen, waarvoor een deel van het terrein van Wilton Fijenoord werd aangekocht. Met de opening van het eerste bedrijfspand, een gebouw voor Thorn. H. van der Boon B.V. aan de Jan Evertsenweg, is de fase van ontwikkeling afgerond. Als verdere ontwikkelingen kan vermeld wor den dat het gebouw van de Missions to Sea men zijn voltooïng nadert, terwijl in augustus j.l. de eerste paal geslagen is voor het ge bouw van Ford-dealer Vink Evag, dat in het voorjaar van 1993 geopend wordt. De gemeente is nog in gesprek met andere ge gadigden voor bedrijfsruimte op Vijfsluizen. Vergunningvrije bouwwerken hebben geen bouwvergunning nodig. Het gaat daarbij om kleine bouwsels als bijvoorbeeld een schut ting, een pergola of een dakraam. Ook voor 'niet ingrijpende' verbouwingen, zoals het aanbrengen van een open keuken, is niet langer een bouwvergunning nodig. Tenminste, als u niets verandert aan de draagconstructie, u uw huis niet groter maakt of uw huis niet verbouwt tot bijvoor beeld een bistro. Als u twijfelt of uw bouwplan wel vergunning- vrij is, doe dan navraag bij de gemeente. Uw bouwplan moet in elk geval voldoen aan de eisen van het Bouwbesluit, vooral als het gaat om de sterkte van de constructie. Valt uw bouwwerk bijvoorbeeld bij de eerste de beste windvlaag omver, dan kan de gemeen te u dwingen het werk af te breken of zoda nig aan te passen dat het geen gevaar meer oplevert. Ook voor meldingplichtige bouwwerken hoeft u geen bouwvergunning meer aan te vragen. U moet deze (ver)bouwplannen wel melden bij de gemeente. Het gaat hierbij om bouwsels als een garage of schuur met maximaal 50 kubieke meter in houd, een aan- of uitbouw aan de zij- of ach tergevel van de woning van ook maximaal 50 kubieke meter inhoud, een dakkapel, een Is WZÊ. schotelantenne met een doorsnede van maximaal 2 meter, een zonwering of rolluik aan de gevel langs de openbare weg. Dergelijke bouwplannen moet u, voorzien van enige gegevens en tekeningen, schrifte lijk melden bij B&W. Daar wordt bekeken of uw bouwplan inderdaad voorkomt op de lijst van meldingplichtige bouwwerken, of uw bouwplan niet in strijd is met het bestaande of in voorbereiding zijnde bestemmingsplan en of het voldoet aan redelijke eisen van wel stand. B&W moeten u binnen een maand na ont vangst van uw melding per brief laten weten of uw bouwplan aan de eisen voldoet. Ge beurt dit niet of niet tijdig, dan mag u gaan (ver)bouwen. Alleen als B&W voor uw bouwplan een be sluit moeten nemen over vrijstelling van het bestemmingsplan duurt het wat langer. Geven B&W u het groene licht, dan moet u binnen 3 maanden met bouwen beginnen. Anders loopt u het risico dat u de procedure van melding opnieuw moet doorlopen. Houdt u bij het bouwen wel aan wat u bij B&W heeft gemeld. Anders zou u het inmid dels gereed gekomen bouwwerk alsnog moeten aanpassen. Ook als u bouwt in strijd met het Bouwbesluit kunnen B&W ingrijpen. Bij vergunningplichtige bouwwerken gaat het vaak om plannen die van behoorlijke om vang en/of ingrijpend zijn. Dat betekent dat B&W schriftelijk toestemming moeten geven. De aanvraag voor uw bouwvergunning moet voldoen aan de regels van de gemeentelijke bouwverordening. Zo niet, dan hoeft de ge meente uw bouwplan niet in behandeling te nemen en kunt u dus niet bouwen. B&W moeten u in principe binnen 3 maan den laten weten of u mag gaan (ver)bouwen. Er zijn enkele uitzonderingen voor deze ter mijn van 3 maanden. Die hangen onder an dere samen met de milieuwetgeving en de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Maar over het algemeen mag u wanneer zonder bericht de termijn verstreken is aannemen dat de bouwvergunning is verleend. U mag dan gaan bouwen. Dat kan via een Arop-procedure maar ook via de rechter. Het is daarom ook hier aan te raden uw bouwplannen tevoren met uw bu ren door te spreken. Het is vaak verstandig voor u een bouwaan- vraag indient even overleg te voeren met een inspecteur van Bouw en Woningtoezicht van de dienst Gemeentewerken. Raadpleeg bij twijfel altijd de gemeente. Ook kan het zinnig zijn advies te vragen aan een architect of een andere deskundige in bouw voorschriften. U bent hier uiteraard vrij in. Voor informatie kunt u terecht bij Bouw en Woningtoezicht van de dienst Gemeentewer ken, Stadskantoor, Emmastraat 1, tel. 42755511. Op werkdagen kunt u tussen 09.00 en 10.00 uur persoonlijk langskomen. Houd er rekening mee dat anderen, bijvoor beeld uw buren, bezwaar kunnen maken te gen uw bouwplannen, of het nu om melding plichtige of vergunningplichtige plannen gaat. Ook als de bouwvergunning al is ver leend kan bezwaar worden aangetekend. |;V De komende weken wordt weer een aan tal openbare vergaderingen gehouden. Over plaats, tijd en inhoud van de agenda kan een week voor de betreffende verga dering informatie worden gevonden bij het Gemeentelijk Informatiepunt of bij het bureau Voorlichting, tel 4275390. Op maandag 19 oktober vergadert de commissie voor Cultuur, Gemeentewer ken, Stadsontwikkeling en Verkeer. Op dinsdag 20 oktober vergadert de commissie voor Onderwijs, Sociale zaken en Emancipatie. Op maandag 26 oktober vergadert de commissie voor Algemene- en Economi sche Zaken. Op dinsdag 27 oktober vergadert de commissie voor Wonen, Wijk- en Buurt beheer. Op woensdag 28 oktober vergadert zowel de commissie voor Financiën, Bedrijven, Personeel en Organisatie als de commis sie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu. De gemeenteraad vergadert op maandag 2 november. De plenaire begrotingsbehandeling vindt plaats op donderdag 12 november vanaf 13.00 uur. Daarvoor wordt de begroting inhoudelijk besproken in de verschillende raadscommissies. Op maandag 2 november wordt de be groting behandeld in de commissie voor Algemene en Economische Zaken. Op dinsdag 3 november komt de begro ting aan de orde in de commissie voor Onderwijs, Sociale zaken en Emancipatie. Op woensdag 4 november wordt de be groting behandeld in de commissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadsontwik keling en Verkeer. Op donderdag 5 november staat de be groting op de agenda van de commissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting. Op vrijdag 6 november wordt de begro ting behandeld in de commissie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Mi lieu. Op maandag 9 november tenslotte wordt in de commissie voor Financiën, Bedrij ven, Personeel en Organisatie de begro ting behandeld. Voor klachten over het gedrag van ge meente-ambtenaren (uitgezonderd politie en onderwijzend personeel) kunt u te recht bij de Ombudscommissie. Dit is een onafhankelijk orgaan dat uit drie mensen bestaat. De commissie stelt naar aanlei ding van uw klacht een onderzoek in, zegt of u wel of geen gelijk hebt en geeft mogelijke oplossingen aan. Voor meer informatie: mw. mr. F. Waardenburg (secretaris om budscommissie), 's Gravenlandseweg 567, 3119 XT Schiedam, tel. 4732111. Tijdens de herfstvakantie (19 t/m 25 okto ber) heeft Zwembad Zuid de volgende openingstijden: Banen zwemmen Maandag 07.00- Dinsdag 07.00- Woensdag 07.00- 20.30- Donderdag 07.00- Vrijdag 07.00- 20.30- Zaterdag 09.00- Zondag 09.00- Vrij zwemmen Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag 13.00- 13.00- 13.00- 20.30 09.00 13.15 13.15 08.30 uur 12.00-13.00 uur 08.30 uur 12.00-13.00 uur 08.30 uur 12.00-13.00 uur 21.45 uur 08.30 uur 08.30 uur 12.00-13.00 uur 21.45 uur 10.00 uur 10.00 uur 17.00 uur 17.00 uur 20.30-21.45 uur 17.00 uur ■21.45 uur ■12.00 uur ■15.15 uur ■15.15 uur Familiezwemmen Zaterdag 10.00-12.45 uur Zondag 10.00-12.45 uur Tijdens de herfstvakantie vervallen alle ba by/peuter en kleuterlessen, de particuliere zwemlessen en het bewegen voor ouderen op dinsdag en donderdag. Conditiezwemmen, aquarobic, trimzwem- men op maandag en zwangerschaps- zwemmen op dinsdag gaan wel gewoon door. Nieuwe folders/brochures: - Asielzoekers. Een brofehure over het nieuwe toelatings- en opvangmodel voor asielzoekers. - Uw SoFinummer. Wie werken ermee? Een brochure over wat een SoFinummer is en waarvoor, het wordt gebruikt. - De Samenlevingsbevestiging in Schie dam. Een brochure over de gang van za ken bij het officieel bevestigen van sa menleving. - Schoolvakanties 1992-1996. - Activiteitenprogramma 1992-1993 van wijkcentrum "De Blauwe Brug" - De Theateragenda (Het Passagetheater- /theater De Teerstoof) september/oktober 1992. - De Trimwljzer en de Sportwijzer 1992- 1993'van de Dienst Sport en Recreatie. - Het nieuwe Spaland Bulletin. Een folder over de nieuwe bouwplannen in Spaland. - Een woning kopen met subsidie. Infor matie over de regeling Sociale Koopwo ningen 1992. - Een woning kopen met een eenmalige bijdrage. Informatie over de regeling Pre mie-woningen met een eenmalige bijdra ge 1992. Datum: 16 oktober 1992 Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Bureau Voorlichting Tel. 4275676 Ti-iiiiiil

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 5