Nieuwe gassystemen voor injectiemotoren KIJK OP AUTO'S IN DIT NUMMER Escape nieuw aktiemodel Volvo Gedaantewisseling Lancia Ypsilon LPG schoonste brandstof Test: Audi 80 Nissan onderdelen sneller Amsterdam verwelkomde drie miljoenste Nissan Verjongingskuur Lancia Thema Lancer Sedan Nieuw motoren Space Wagon HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 PAGINA 11 De redaktie van dit speciale autokatern wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereiken via postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, het telefoonnummer van de redaktie is 070-3190298. Voor advertenties: zie colofon op pag. 3 van deze krant. De Nederlandse Nissan-dealers betrekken hun onderde len voortaan rechtstreeks van het Nissan Motor Parts Centre (NMPC), het centrale onderdelenmagazijn van Nissan Europe in Amsterdam. Voorheen werden de on derdelen geleverd via Nissan Motors Nederland in Lis- se. De verandering levert grote logistieke voordelen op, aanvulling van de voorraad geschiedt thans elke week, in plaats van eens per drie weken zoals tot voor kort gebruikelijk was. Daarnaast worden spoedbestellingen die de dealers voor 16.00 uur plaatsen, de volgende ochtend vóór 09.00 uur afgeleverd. Hiervoor heeft Nis san een zeer geavanceerd bezorgsysteem ontwikkeld, waarbij de onderdelen 's nachts bij de dealerbedrijven afgeleverd worden in een afgesloten container. Als gevolg van deze veranderingen kunnen de Neder landse Nissan-dealers hun voorraden verkleinen. Dat scheelt aanzienlijk in de investeringen, waardoor het rendement kan verbeteren. Nissan Motor Nederland blijft volledig verantwoordelijk voor de commerciële en administratieve aspecten. Volvo heeft twee aantrekkelijke actiemodellen ontwik keld in de 400-serie: de Volvo 440 Escape en de Volvo 460 Escape. De auto's zijn gebaseerd op de DL-versie met 1,8 liter injectiemotor en worden standaard uitge rust met een groot aantal extra accessoires. De Volvo 440 Escape kost 33.900,- en de prijs van de Volvo 460 Escape bedraagt 35.400,- De Volvo 440 en 460 Escape zijn net als de DL-versie voorzien van de 66 KW (90 pk) sterke 1,8 liter injectie motor. Deze krachtbron biedt door zijn uitstekende trekkracht bij lage toerentallen veel souplesse, terwijl veelvuldig schakelen niet nodig is. De Volvo 440 en 460 Escape springen daardoor zeer zuinig met de brand stof om. Veel extra's De Volvo 440 en 460 DL, die de basis vormen voor de Escape-uitvoeringen, zijn standaard al compleet uitge rust met onder meer hoofdsteunen voor en achter, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels en tweed be kleding. De Escape-versies bieden daarnaast nog veel laxe accessoires, zoals getint glas, stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling en een toerenteller. Verder zijn de buitenspiegels en de achterspoiler in de kleur van de carrosserie gespoten en zijn de Escape-modellen voorzien van speciale striping, 185/65 HR 14 banden op stalen velgen met 7-spaaks wheelcovers, kuipstoelen met tweed bekleding iii een „GLT"-stikpatroon, stoel- tassen in de rugleuning van de voorstoelen en een in delen neerklapbare rugleuning. De Volvo 440 en 460 Escape zijn zonder meerprijs leverbaar in de kleur solid rood en in de metallic kleuren lichtgrijs, zwart en groen. Nissan Carrier Europe B.V. heeft in Amsterdam op vrijdag 2 oktober 1992 de driemiljoenste auto afgeleverd. Het betrof hier een in de Britse fabriek van Nissan gebouwde Primera sedan, met bestemming Duitsland. Nissan Carrier Europe opereert sinds 1973 in Nederland. Hier worden de door Nissan in Spanje, Groot-Brittanni'e en Japan gebouwde personen- en bedrijfsauto's afgeleverd die zijn bestemd voor Noord-, Centraal- en Oost-Europa. In 1990 is hiervoor een nieuw distributiecentrum geopend, Nissan Distribution Service (Europe). Vanaf Amsterdam worden de auto's met kleinere kustvaarders, rijnaken, vrachtwagens en treinen naar hun bestemming vervoerd. Bij Nissan Distribution Service (NDS) en Nissan Carrier Europe (NCE) werken tezamen zo'n 200 mensen. In 1992 zal Nissan meer dan 350.000 auto's doorvoeren via Amsterdam. Voor de aan- en afvoer hiervan zullen ongeveer 375 zeeschepen en 175 rijnaken aanleggen. Nissan brengt een nieuwe multifunctionele ruimte-auto op de markt. Hij is van het concept APV wat staat voor All Purpose Vehicle of-te-wel voor vele doeleinden geschikt. Anders dan bij de Nissan ruimte-auto de Prairie kan bij deze nieuwe APV de Serena het interieur gewijzigd wor den. Zo kunnen de achterstoe- len deels of geheel neerge klapt worden, ze kunnen ge draaid worden tot huiskamer of kantoorzitje, er kan een bed van gemaakt worden enz. De Serena is als APV ook gro ter en ruimer dan de Prairie, vooral veroorzaakt door de breedte en hoogte. De Serena meet lxbrxh 432x171x183 cm, de Prairie 436x169x163 cm. De modern gestylde aërodyna mische Serena wordt in Spanje gebouwd. Hij ziet er smaakvol en uitnodigend uit. Zonder te hoeven inleveren op de bin nenruimte, wordt een Cw- waarde van 0,35 gerealiseerd. De relatief compacte buitenaf metingen en het excellente uit zicht rondom zorgen ervoor dat de Serena optimaal hanteer baar is. Er is een royaal uitrus tingsniveau met op alle model len standaard stuurbekrachti ging, centrale portiervergren deling, elektrisch bediende buitenspiegels, antenne en speakers en zes hoofdsteunen. De Serena is leverbaar in een aantal uitvoeringen, LX, SLX en SGX, met naar keuze vier of vijf deuren, zes, zeven of acht zitplaatsen en drie verschillen- Techniek Een grote spoorbreedte zorgt voor zijdelingse stabiliteit, een lange wielbasis voor comforta bele rij-eigenschappen. De nieuwe multi-link achterwie lophanging draagt tevens bij aan het rijcomfort, dat gerust vergeleken mag worden met topklasse personenauto's. Ech ter op de voordelige 1.6i en op de diesel 2.0 D zit een klassieke teur. Bij een systeem van de derde generatie is de toevoer vergelijkbaar met die van een injectiemotor. Dat betekent bijvoorbeeld dat de uitlaatgas sen schoner zijn. De nieuwe generatie autogassystemen voldoet dan ook aan de streng ste milieu-eis, de U9-norm. Alle fabrikanten hebben dus hetzelfde doel: het ontwikke len van een nog beter systeem. De wegen om dat doel te berei ken, zijn echter verschillend. Sommige fabrikanten ontwik kelen een systeem dat vloei baar gas inspuit (Vialle bijvoor beeld), andere gaan uit van dampvormige inspuiting (AG Autogas Systems, Necam en Koltec). AG Autogas A. van den Brink, hoofd Re search Development van AG, noemt het unieke van zijn sys teem de inbouwvriendelijk- heid en de speciaal ontwikkel de autogas-doseerklep. „De klep kan heel snel openen en sluiten en is volledig elektro nisch bestuurbaar. Hij doseert daarom verschrikkelijk nauw keurig de autogas-stroom naar de motor". De nieuw ontwikkelde, com pacte injectieverdamper wordt gestuurd door een nieuwe au- togas-managementcomputer. AG heeft momenteel vijf proto typen van de nieuwe installatie rijden en verwacht het systeem in 1993 op de markt te kunnen brengen. Koltec en Necam J. C. Groeneveldt, hoofd Re search Development bij Kol tec, vertelt dat er al een flink aantal auto's met Koltec-instal- laties van de derde generatie rondrijden. ,jHier en daar wor den nog een paar kleine modi ficaties aangebracht, maar het systeem is klaar om op de markt gebracht te worden. Dat gaat dit najaar dan ook gebeu ren". Koltec heeft het autogas- systeem samèn met Necam en TNO in Delft ontwikkeld. Ne cam brengt gelijktijdig hetzelf de autogassysteem op de markt. Verdampen is voor gas iets na tuurlijks. Om gas vloeibaar te houden, moet de druk heel hoog zijn. Dat kost dus veel moeite en daardoor ook veel geld. Technisch directeur A. Hoogeboom van Necam zegt dat gekozen is voor een damp vormige inspuiting omdat dat het gemakkelijkst en het goed koopst is. „We willen het nieu we systeem eigenlijk niet duur der maken dan het oude". Vialle en Landi-Hartog Vialle kiest voor een vloeisto- fmjectiesysteem. Directeur van Vialle, H. van der Heijden, meent dat met inspuiting van vloeistof de beste resultaten behaald worden. „Vloeistof kun je nauwkeuriger doseren en daardoor kun je de emissie beter regelen. De communica tie met de elektronica van de auto is ook een stuk eenvoudi ger". De Vialle-installatie komt aan het eind van dit jaar op de markt. Of hij duurder wordt dan zijn concurrenten kan Van der Heijden niet zeggen. Lan di-Hartog, dochter van Vialle, zal dezelfde installatie gaan le veren. de motoren (twee benzine, één diesel). Alle modellen hebben een vari abel in te delen interieur, zodat altijd efficiënt met de ruimte kan worden omgesprongen. Motoren De motor van de Serena is mid scheeps geplaatst, 850 millime ter achter de vooras. Hierdoor is een ideale gewichtsverdeling van 50/50 vóór/achter bereikt. Alle routinecontroles kunnen onder de 'motor'kap verricht worden. Het oliepeil wordt bo vendien, via een controlelamp je, ook op het dashboard zicht baar gemaakt. De verkrijgbare motoren zijn: Een 1.6i-16V, 67 kw/90 Pk, 131 Nm, top 150 km/ u, een 2.0i-16V, 89 kw/120 Pk, 169 Nm, top 170 km/u, en een 2.0 D, 49 kw/66 Pk, 127 Nm, top 130 km/u. Lancia heeft haar kleine klas se model de Ypsilon grondig vernieuwd. Er is geen sprake van een simpele modernise ring, maar echt van een ge daantewisseling. Natuurlijk zijn de bekende Ypsilon con touren nog goed zichtbaar, toch is de gehele voor- en ach terpartij gewijzigd. Verder is het interieur compleet veran derd en zijn ook de motoren vernieuwd. De Lancia Ypsilon is een mo del in de kleine klasse. Het is een afgeleide versie van de Fiat Panda, maar toch mag de Ypsilon best een treedje hoger geplaatst worden en dus, om in hetzelfde concern te blijven, vergeleken worden met de Uno. De nieuwe Ypsilon straalt ook veel meer klasse uit dan zijn voorganger. Door het ge wijzigde front met de exclusie ve Lancia grille ziet hij er veel duurder uit. Ook de achterzijde met de nieuwe achterlichtgroe- pen is volwassener geworden. Maar vooral het interieur is luxer, het dashboard is zeer compleet en ergonomisch ge vormd. De stoelen en bekle ding zijn vernieuwd, de aan kleding is aangepast. Eén en ander is het comfort zeer ten goede gekomen. Natuurlijk blijft de Ypsilon een kleine wa gen en is de ruimte dus be perkt. De motoren zijn eveneens ge wijzigd. De 1.0 Fire heeft defi nitief plaats gemaakt voor de 1100 Fire motor, ook de 1300 motor is gemoderniseerd. De keuze luidt nu: De l.lie: 1108 cc, 37 kW/51 PK, 84 Nm, top 150 km/u, accelera tie van 0-100 km/u in 15,8 sec, verbruik bij 90 km/u 1:21,3, ge middeld 1:15. De 1.3ie: 1297 cc, 53 kW/74 PK, 100 Nm, top 170 km/u, accelera tie in 12,5 sec, verbruik bij 90 km/u 1:17,8, gemiddeld 1:14. Alle versies hebben standaard een nieuwe 5-versnellingsbak, een automaat is optie, het is de, ECVT (variabele automaat) bij Lancia Selectronic genaamd. Ook is er een 4x4 uitvoering, echter deze zit niet in het Ne derlandse programma. Dat pro gramma kent nu, de l.lie (Standaard), de 1.1 Elite, de 1.1 Avenue en de 1.3 Elite, de Se lectronic is leverbaar in de 1.1 Elite en Avenue. De nieuwe Ypsilon komt in februari 1993 naar Nederland, hij zal in elk geval onder de 20 mille starten. De Lancia Thema is dit na jaar gemoderniseerd. Naast een enkele detailvernieuwing heeft vooral de techniek een verjongingskuur ondergaan. Er zijn nieuw schokdempers gemonteerd, er is een nieuw elektronisch instelbaar veer- systeem, er is een viscokoppe- ling toegepast bij de voorwiel aandrijving. Het belangrijkste nieuws zien we toch bij de motoren, de 2 li ter zijn vernieuwd, de 3 liter is geheel nieuw en komt van Alfa Romeo. Nieuw bij alle motoren is een Variable Induction (inlaat) Sys tem (VIS) en een Electronic Motor Management (Motro- nic). In de 2.0ie liter is het pro gramma nu een 2 liter met 8 kleppen, een 2 liter met 16 kleppen en dezelfde 2 liter met een turbo. De nieuwe 3.0i V6 vervangt de 2.8i V6, de 2.5 Tur bodiesel is met uitzondering van enkele modificaties dezelf de gebleven, de exacte cijfers van de motoren zijn: De 2.0ie 8V: 1995 cc, 85 kW/116 PK, 162 Nm, top 190 km/u, ac celeratie 0-100 km/u in 11 sec. De 2.0ie 16V: 1995 cc, 112 kW/155 PK, 178 Nm, top 205 km/u, acceleratie in 10,1 sec. De 2.0ie 16V Turbo: 1995 cc, 148 kW/205 PK, 298 Nm, top 230 km/u, acceleratie in 7,2 sec. De 3.0i V6: 2959 cc, 126 kW/175 PK, 242 Nm, top 202 km/u, ac celeratie in 8,1 sec. De 2.5TD: 2499 cc, 85 kW/116 PK, 245 Nm, top 192 km/u, ac celeratie in 11,5 sec. Tot slot zijn er wat wijzigingen aan het interieur, de uitrusting Auto's worden steeds knap per, maar autogasinstallaties ook. De fabrikanten van auto gassystemen werken hard aan een derde generatie. Nu bijna alle personenauto's voorzien zijn van een injectiemotor mag een autogassysteem daar eigenlijk niet voor onder doen. De eerste nieuwe gas systemen komen daarom dit najaar op de markt. Bij de huidige autogassyste men is de brandstoftoevoer vergelijkbaar met een carbura- In de totale keten van bron naar uitlaat levert autogas van de fossiele brandstoffen de kleinste bijdrage aan het broeikaseffect. Autogas is dus zelfs minder vervuilend dan aardgas. Dit is de conclusie van een onderzoek van het Amerikaanse Center for Transportation Research in Illinois. Ook IW-TNO in Delft komt tot de conclusie dat au togas tien tot vijftien procent minder C02 uitstoot dan ben zine en diesel. Het wetenschappelijk insti tuut in Argonne (Illinois) publi ceerde de onderzoeksresulta ten in de studie „Emissions of Greenhouse Gases from the Use of Transportation Fuels and Electricity". Volgens het rapport hebben personenauto's in de Verenig de Staten die op autogas rijden 20 tot 25 procent minder uit stoot van het schadelijke C02 dan personenauto's op benzi ne. Ook voor vrachtauto's op autogas geldt een verminderde uitstoot van C02 vergeleken met hun broertjes die op diesel rijden. In de totale keten geldt voor personen- en vrachtauto's samen een reductie van meer dan 15 procent. Ook voor andere brandstoffen heeft het Center for Transpor tation Research de emissie waarden berekend. De conclu sie uit dit onderzoek is dat au togas in de totale cyclus de laagste C02-uitstoot kent van alle fossiele brandstoffen, in clusief diesel. Het rapport noemt verschillen de redenen voor deze relatief lage emissies; autogas heeft een lager koolwaterstofgehalte dan benzine. Een auto op auto gas stoot bovendien minder C02 uit, dat een indirecte bij drage levert aan het broeikas effect. Hoewel voertuigen die op methanol of aardgas rijden dezelfde voordelen kennen, wordt hun lage emissie teniet gedaan door hogere emissies aan het begin van de keten. We spreken immers over de totale keten van bron tot uitlaat. Het vergt bijvoorbeeld minder energie om propaan vloeibaar te maken dan om aardgas om te vormen naar rhethanol en ook het raffineren van ruwe olie tot benzine kost meer ener gie. Bovendien zijn auto-gas tanks lichter dan aardgas tanks en de produktie ervan kost daarom minder energie. starre achteras met bladveren, een toch tamelijk ouderwets concept. Een anti-blokkeer remsysteem (ABS is standaard op de SGX 2.0i benzineversie. Eveneens standaard op de SGX- en SLX 2.0 liter benzine modellen is een anti-doorslip systeem op de aangedreven achterwielen, dat gebruik maakt van een visco-koppe- ling. Dit systeem bevordert de tractie op een glad wegopper- vlak. Tot de passieve veiligheidsas pecten van de Nissan Serena behoren de rondom verstevig de carrosserie met een kreu- kelzone aan de voorzijde. Zij delingse verstevigingsbalken zorgen tevens voor de nodige extra bescherming van het in terieur. De Nissan Serena wordt in no vember leverbaar. De 1.6i LX gaat rond de 48,5 mille kosten, de 2.0i SGX rond de 56 mille. is wat completer en luxer ge worden. Leverbaar zijn nu ook airbag, cruise control en het in stelbare veersysteem. In uit voeringtypes zijn er nu een Standaard, een LE, LS en LX. De Thema start met de 2.0ie 8V Standaard voor 54.950,-, de 2.0ie 16V kost 62.500,-, de nieuwe 3.0 V6 is er direct in LE en kost 82.050,-, de 2.5 TD kost 69.950,-. Overigens zijn dit de sedanprijzen, de Thema kent ook een stationwagon. f Serena nieuwe APV van Nissan

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 11