ORANJE Kerkgebouw evangelisch-lutherse gemeente bestaat honderd jaar Wie kan Floris en Nero de baas? Autokraker bekent ruim 40 inbraken Kees de Jager Groenten aanwinst voor Geuzenplein Van gistpakhuis tot bedehuis VLAAIER1E Auto's weg m IAIL BEBG Oplegger gestolen Te vroeg geknald Informatie over polio- herhalingsvaccinaties Fietsendief aangehouden Telefoonkraker Auto gestolen Puch en Tomos Ricardo in Sound- mixshow Uitbreiding winkel centrum Stoplichten uitgeschakeld nieuwe waterweg noord HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 PAGINA 3 SCHIEDAM - In de week van 16 tot en met 22 oktober. Ge'joren: Lars z.v. Kriekaard- Mookhoek; Lovepreet d.v. Shahi-Sarabjit Kaur; Shaylene B. d.v. De Vries-Terwiel; Ros- wytha X. d.v. De Vries-Ter wiel; Sean R. z.v. Lawson-Hoe- gee; Carlo z.v. Vellinga-Vos- hol; Maurizio R. z.v. Van der Lugt-Vermeulen; Lisa d.v. Hofman-de Kruif; Linda d.v. Bril-Foncke; Mitchell z.v. Bei- ning-de Lange; Timothy Q. z.v. Bliek-de Lange; Sibel d.v. Cankat-Cankat; Merel A. C. d.v. Sy-A-Foek-Koenderman; Daan z.v. Meijer-van Hoek; Sanne A. W. d.v. Krijger-Brus- sé; Renée L. M. d.v. Koopman- Vlugman; Pien d.v. Van Nieu- wenhuize-Harmsma; Maverick z.v. Berrevoets-Trotsenburg. Ondertrouwd: F. Breetveld 28 jr. en K. Wiekamp 22 jr.; R. Nijs 25 jr. en N.v an Ruiven 21 jr.; L. A H. M. Smit 29 jr. en H. M. Klop 30 jr.; M. Korpel 25 jr. en D. M. van der Schee 20 jr.; V. Kalicharan 24 jr. en S. L. D. Lachmon 24 jr. Gehuwd: K. Lelempsis 28 jr. en D. den Ouden 28 jr.; H. A. Steenbergen 28 jr. en N. Hue- gen 19 jr.; C. H. de Ligt 24 jr. en I. V. R. Sanstra 23 jr.; F. van Dijk 30 jr. en W. Burger- houdt 26 jr.; D. G. J. de Vet 36 jr. en B. Verbeek 25 jr.; H. M. Roest 26 jr. en S. Aalbregt 24 jr.; F. W. Christen 24 jr. en S. Krijntjes 18 jr.; Aswandi 26 jr. en J. Keuken 25 jr. Overleden: W. Hoegee, vr., 77 jr., geh. gew. met J. Roctus; C. J. Weber, man, 72 jr.; C. A. J. de Vormer, man, 81 jr.; G. A. Ouwendijk, vr., 89 jr., geh. gew. met A. M. M. Dulfer; M. T. Bevelander, vr., 83 jr., geh. gew. met C. Spits; D. Buijten- hek, man, 76 jr.; A. J. Melief, man, 64 jr.; H. van der Burg, vr., 79 jr., echtgenote van B. J. E. Cordemans; J. M. de Lan gen, vr., 45 jr., echtgenote van C. B. Schotel; J. W. Volker, man, 83 jr. U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 426.59.97 Het Nieuwe Stadsblad Hoogstraat 58, Schiedam Tel. 4268386 VLAARDINGEN - Het kerkgebouw van de evangelisch-lutherse ge meente van Schiedam bestaat honderd jaar. In 1892 werd het oude gistpakhuis van de fir ma Bussmann Leggner Co. op de hoek van de Oranjestraat en de Lan ge Nieuwstraat in een tijdsbestek van slechts enkele maanden omge bouwd tot bedehuis. Op 30 oktober van dat jaar werd het kerkgebouw ingewijd door de plaat selijke predikant dr J.W. Pont. Zondag 1 no vember herdenkt de lu therse gemeente dit feit met een jubileumdienst. De lutherse kerk bevindt zich in een markant, oud Schie dams pand, dat sinds 1969 on der de hoede van Monumen tenzorg is geplaatst. Van de oorspronkelijke functie die het gebouw had, pakhuis voor gist - een van de belangrijkste bijprodukten van de brande rijen - is niets meer te zien. Al leen het buizenstelsel onder de kerkvloer, dat deel uit maakte van het spoelsysteem, is intact gelaten en getuigt nog van een bedrijfstak uit het roemruchte Schiedamse brandersverleden. Wortels De evangelisch-lutherse ge meente heeft oude wortels in Schiedam. Halverwege de achttiende eeuw nam het aan tal lutheranen in Schiedam gestaag toe, vooral vanwege de komst van Duitse 'gastar beiders', die veelal werkzaam waren in de korenwijnstokerij- en. In 1757 hielden zij hun eerste godsdienstoefening in Schiedam, in het oude, en bui ten gebruik geraakte, kerkge- bouwtje van de doopsgezinden in de Diefhoek. De gemeente bestond in die tijd uit 56 Duit sers en 15 Nederlanders. Het zou zo'n honderd jaar duren voordat de Schiedamse luther se gemeente 'vernederlandst' was. Na het kerkgebouwtje aan de Diefhoek volgde een ander tij delijk onderkomen. De ge meente mocht op gezette tij den gebruik maken van het kerkgebouw van het St. Ja cobs Gasthuis aan de Hoog straat. Het eigen bedehuis, aan de Lange Nieuwstraat, werd pas in 1892 een feit. Het zielen- en ledental van de ge meente was tegen die tijd op gelopen tot bijna duizend. Dr J.W. Pont geeft in zijn boek Geschiedenis der Schiedam- sche Luthersche Gemeente, dat in 1907 werd uitgegeven, een beschrijving van het interieur van de kerk uit die tijd. „De kerk is langwerpig van vorm. Komt men binnen dan ziét men aan het einde twee groote boogvensters met kathedraal glas. Op eene verhooging, door niets afgesloten, staan te gen beide zijmuren twee net bewerkte banken en in het midden de preekstoel van oud-eikenhout, benevens de Avondmaalstafel. Met zwart laken zijn beide bekleed. In de kerk zijn aan beide zijden van het middenpad de zit plaatsen der gemeenteleden. De banken zijn van Ameri- kaansch grenenhout. De muur en het plafond zijn dof geschilderd." Het bedehuis was volgens calvinistische tra ditie zeer sober ingericht. Gewijde sfeer Vandaag de dag ziet de kerk er in grote lijnen hetzelfde uit, zij het dat onder leiding van dominee V.W.F.B. Schmidt, een vooruitstrevende luthe- I i SCHIEDAM- - Dierentehuis Hargahoeve stelt deze week twee honden met een ge bruiksaanwijzing voor. Beide dieren zijn weliswaar lief, maar zoeken toch een ferme baas of bazin, die niet over zich heen laat lopen. Nero is een grote, zwart/brui ne bastaardreu van drie jaar oud. Hij kwam als zogenaamde 'af standshond' bij Hargahoeve binnen, omdat hij absoluut niet kan opschieten met kin deren en katten. Het is de tweede keer dat Nero bij Har gahoeve terecht komt. De eer ste keer werd hij geplaatst als bewakingshond, maar daar voor bleek hij veel te lief. Har gahoeve zoekt nu een plek bij mensen zonder kinderen, die veel tijd voor Nero hebben. Gezien zijn postuur zou Nero het ook goed kunnen doen als surveillancehond bij de doua ne of politie. Wie geeft hem een nieuwe kans? raan, tegen het einde van de jaren twintig een aantal essen-, tiele veranderingen werden aangebracht, waaronder de in troductie van symbolieken die de gewijde sfeer ten goede moesten komen. Op zijn initi atief werden de kerkmuren opgeschilderd in de liturgi sche kleuren paars, rood en wit. Op de avondmaalstafel kwam permanent een kruis te staan, geflankeerd door twee kaarsen. Er kwam een groot schilderij met een voorstelling van een Christus-kop en een drieluik waarin het thema van de barmhartige Samaritaan wordt uitgebeeld. Sommige gemeenteleden hadden inder tijd problemen met de ver fraaide inrichting. Brandende kaarsen en een kruis op de avondmaalstafel werd hier en daar toch wel erg 'roomsch' gevonden. .Dominee Schmidt weerlegde deze bezwaren door er op te wijzen dat Luther ge pleit had voor het handhaven van zoveel mogelijk oude vor men en versieringen van de oude kerk, en dat hij alleen beelden liet verwijderen, in te genstelling tot Calvijn, die hierin veel verder ging. Naast deze veranderingen van het uiterlijk van de kerk, bracht Schmidt ook veranderingen aan in de liturgie, de ere-' dienst, waarbij de participatie van de gemeenteleden ver groot werd. De huidige evangelisch-lu therse gemeente Schiedam bestaat uit 900 leden en doop leden. De lidmaten zijn niet alleen afkomstig uit Schie dam, maar komen onder meer ,ook uit Vlaardingen, Maas sluis en Maasland. De huidige predikant is R.E. van den Berg. Schiedam deelt deze predikant met Delft. Hij wordt in de Schiedamse gemeente bijgestaan door de Hervormde predikant S. den Blauwen die optreedt als geestelijk verzor ger. Beiden zullen zondag 1 november voorgaan in de fees telijke dienst ter gelegenheid van het jubilerende kerkge bouw. De dienst begint om 15.00 uur. Floris is een zwarte, middel grote, gecastreerde Poedel-reu van 1 jaar oud. Floris is een leuke hond, die echter graag de baas wil spe len. Daarom werd hij naar het dierenasiel gebracht. Hij is wel lief voor kinderen, maar vereist een harde hand. Een gehoorzaamheids- en gedrags cursus zou wellicht de oplos sing kunnen zijn. Wie komt Floris ophalen? Dierentehuis Hargahoeve is gevestigd aan de Sportlaan 2 (telefoon 4714151). De ope ningstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Zondag en maandag is Hargahoeve geslo ten. SCHIEDAM - De politie heeft dinsdagmiddag op het Geu- zenplein een 22-jarige Schie dammer aangehouden op ver denking van diefstal van een fiets. De rechtmatige eigena res herkende het rijwiel toen ze de man zag rijden. Zij belde de politie, waarna de man werd aangehouden. SCHIEDAM - Aan het Bart Verhallenplein werd in de nacht van maandag op dins dag een bruine Opel met ken teken JV-22-TS gestolen: Het zelfde lot was een rode Suzu ki, met kenteken YG-67-VG, beschoren, die stond gepar keerd aan het Chopinplein. SCHIEDAM - Een 39-jarige Rotterdammer heeft na zijn aanhouding bekend dat hij dinsdagavond een aantal tele fooncellen aan het Stations plein heeft gekraakt. SCHIEDAM- De vestiging van Kees de Jager Groenten op het Geuzenplein 15 mag zondermeer een aanwinst voor Schiedam- Noord ge noemd worden. Eindelijk een speciaalzaak binnen de wijk waar dagverse groenten en fruit van simpel tot heel exo tisch verkocht worden. Oogamtcentrm - OV optometrhteii' ANVC Gesterkt door de ervaring die Kees en Aly de Jager opdeden in hun winkel op de Hoog straat in Schiedam- Centrum kunnen zij hun klanten bo vendien de nodige gezonde extra's bieden. Zo leveren zij een uitgebreid assortiment ge sneden kant-en-klaar rauw kost. Dat is echt ons visite kaartje. Al onze voorgeprepa- reerde groenten zijn wat de vi tamines betreft geheel verant woord, vertelt Kees de Jager Ën dat lukt je niet zomaar. Wij snijden alles met scherpe messen, wassen zorgvuldig en bewaren in goedgekoelde vi- trine's. Wat over is aan het eind van de dag wordt wegge gooid. Dat is de beste garantie voor kwaliteit. Niet voor niets onderneemt een aantal vroegere klanten zeker rond het weekend de reis naar het Geuzenplein om bij hem inkopen te doen. Hoe trots deze 'groenteboer van Noord' daar ook op is, hij past zich wel volledig aan aan de wensen van zijn nieuwe clien tèle. Zo gaat hij straks uiter aard met hulp van zijn echtge note oer- Hollandse stamppot ten leveren uit eigen keuken. Ook staat de verkoop van zelf vervaardigde pizza's op het programma. Kees de Jager Groenten is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - Aan de Nieuwe Maasstraat is in de nacht van zondag op maandag een brui ne Opel met kenteken NB-92- TX gestolen. SCHIEDAM - Met de aanhou ding van een 20-jarige Schie dammer heeft de politie in to taal 42 autokraken en diefstal len in Schiedam en Maassluis opgelost. De verdachte kon vorige week in de kraag worden gevat dankzij een telefoontje van een getuige, die zag dat de man aan de Louis Raemaeker- straat bezig was auto's open te breken. Na zijn aanhouding bekende de man een waslijst van autokraken en inbraken. Zo gaf hij toe in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 ok tober zijn slag te hebben ge slagen in auto's aan de Hor- vathweg, het Stationsplein en de Nieuw Mathenesserstraat. In Maassluis blijkt de Schie- SCHIEDAM - De Puch To mos Club Nederland brengt zaterdag 31 oktober een be zoek aan Schiedam. De ra- zendpopulaire bromfietsen uit de jaren zeventig met de be roemde hoge sturen en eitank- jes verzamelen rond 12.30 uur bij café 't Hoefijzer, aan de Schiedamseweg 41a/b. Vervolgens start om 14.00 uur een rondrit door Schiedam en Vlaardingen, waaraan wordt deelgenomen door enkele tientallen Puch- en Tomosfa- naten. Bezitters van een Puch Maxi worden echter geweerd. De bijeenkomst wordt 's avonds afgesloten met een ontmoeting in café 't Hoef ijzer. SCHIEDAM - In de nacht van zondag op maandag is aan de Fokkerstraat een meerassige oplegger gestolen. De opleg ger was volgeladen met da meskleding. SCHIEDAM - Schiedam mers zijn dit seizoen goed vertegenwoordigd in de Soundmixshow van Hen- ny Huisman. Na eerdere optredens van stadgeno ten Hans Stolk, Bob Bul- lee en Lizzy de Koning is het donderdag 29 oktober de beurt aan Schiedam mer Ricardo Leeuwin. Sa men met Alwin Burke, Henk Waarde en Samuel de Wit treedt Ricardo op als The Pasadenas. Het programma is te zien via RTL4 en begint om 20.30 uur. dammer ook vijf autokraken te hebben gepleegd en een bromfiets en twee fietsen te hebben gestolen. Verder be kende hij in de nacht van woensdag 21 op donderdag 22 oktober maar liefst dertig au tokraken te hebben gepleegd aan de Horvathweg, Singel, Emmaplein, Herenstraat en Spinhuispad. Vervolgens pleegde hij, na de gestolen spullen eerst thuis te hebben gebracht, nog eens tien auto kraken aan de Louis Raemae- kerstraat. Deze laatste stroop tocht werd hem uiteindelijk fataal. Opmerkelijk is dat van de door de verdachte bekende autokraken slechts 24 aangif tes zijn gedaan. Het grootste deel van de buit (voornamelijk autoradio's, zonnebrillen en papieren) is teruggevonden en gaat retour eigenaren. SCHIEDAM - Op het gras veldje langs de trambaan tussen winkelcentrum Hof van Spaland en wijkcen trum De Blauwe Brug is het de laatste dagen één en al bedrijvigheid. Na vraag bij de voorlichter van de Dienst Gemeente werken leert dat het ter rein bouwrijp wordt ge maakt voor de uitbreiding van het winkelcentrum. Onder meer worden de riolering en een nood- straatje voor het bouwver- keer aangelegd. De uit breiding van winkelcen trum Hof van Spaland om vat onder meer een vesti ging van de EDAH. De woordvoerder kon nog niet zeggen wanneer de werkelijke bouw precies van start zal gaan. SCHIEDAM - De ver keerslichten op de krui sing Rotterdamsedijk- /Nieuw Mathenesser straat zijn tijdelijk uitge schakeld. Afgelopen woensdag is begonnen met de vervanging van de verkeersregelautomaat. De nieuwe automaat wordt naar verwachting dinsdag 3 november in gebruik genomen. SCHIEDAM - De politie heeft maandagochtend om 11.15 uur een 16-jarige jongen uit Vlaar dingen aangehouden, die aan de Johan de Wittsingel bezig was met het afsteken van strij kers. Het is echter nog een paar maanden te vroeg voor vuurwerk. geneeskundige- en gezondheidsdienst De GGD-Nieuwe Waterweg Noord nodigt de volgende personen uit voor een herhalingsvaccinatie in de GGD-vestigingen in hun woonplaats: Personen tussen 20 en 40 jaar, die in de afgelopen weken een eerste vaccinatie hebben gekregen in één van de GGD-vestigingen en waarmee is afgesproken, dat zij na een maand voor een tweede vaccinatie zouden terugkomen. wanneer: - dinsdag 3 november 1992 van 15.00-18.00 uur - donderdag 12 november 1992 van 15.00-18.00 uur waar: - voor inwoners van Vlaardingen: GGD-vestiging, Cincinnati-gebouw, mr. L. A. Kesperweg 44 te Vlaardingen; - voor inwoners van Schiedam: GGD-vestiging 's-Gravelandseweg 567 te Schiedam; - voor inwoners van Maassluis: GGD-vestiging Gezondheidsgebouw, De Vloot 206 te Maassluis. Een volgend herhalingsspreekuur wordt cjehouden op woensdag 18 november 1992, van 13.00-15.00 uur, alléén in de vestiging Vlaardingen, voor inwoners uit de gehele regio. Belangrijk: Personen jonger dan 20 jaar krijgen een uitnodiging thuisgestuurd, waarop de afspraak is vermeld. Personen ouder dan 41 jaar komen NIET iih aanmerking voor een herhalingsvaccinatie, gezien de richtlijnen van de Geneeskundige Hoofdinspectie. Personen die in de afgelopen weken ter voltooiing van het vaccinatieschema een éénmalige vaccinatie ontvingen zonder dat een herhaling daarvan is afgesproken, zijn voldoende beschermd. Voor vragen kunt u bellen: 010-4345555. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGAVE: Sijthoff Pers b.v./ Drij. v.d. Drift b.v. Koopmansstraat 9, Rijswijk 070-3190944 Postbus 16050 2500 AA Den Haag SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4796199 van 09.00 - 17.00 uur Het lutherse bedehuis is gevestigd in een markant, oud Schiedamse pand. Floris Nero Kees en Aly de Jager hebben kwaliteit hoog in het vaandel staan. METING Paul Berg heeft de beschikking over een uiterst modern uitgerust oogmeetcentrum. Daar kan snel en zonder lange wachttijden de conditie van uw ogen worden gecontroleerd. Veel mensen vinden het plezierig om dat jaarlijks te laten doen. Voor de zekerheid. Maak één dezer dagen ook eens een afspraak voor een oogmeting. Nolenslaan 418 Schiedam 010-4735384 0 D

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 3