GEMEENTELIJKE TARIEVEN GAAN IN 1993 MET DRIE PROCENT OMHOOG BEHANDELING GEMEENTEBEGROTING IN COMMISSIES EN RAAD ALGEMENE BESCHOUWINGEN ZUINIG MILIEU VERSTANDIGE HUISVADERS PRIORITEITEN STADSVERNIEUWING VERGADERDATA Een overzicht van hoe de 'financiële koek' in 1993 verdeeld gaat wor den. Het college heeft als één blok uitgesproken dat de stadsvernieuwing belangrijk is en dat ze op peil gehouden moet worden. Het stads plaatsen wat men eventueel vast mee wil sturen vernieuwingsplan voor de Galileïstraat ligt al klaar en zal volgend jaar gerealiseerd worden. Wie weinig geld heeft om uit te geven, moet keuzes maken. Zo is het in gewone huishoudens, maar ook bij de gemeente. Grote financiële pro blemen heeft de gemeente Schiedam niet, maar wanneer de begroting voor 1993 binnenkort wordt behandeld, wordt wel weer even stilgestaan bij de noodzaak om bepaalde plannen uit te voeren. Waar buurgemeen ten al geruime tijd roepen dat 'de rek eruit is' omdat de lokale bestuur ders steeds meer taken van de overheid krijgen ten/vijl ze met minder geld moeten rondkomen, lijkt Schiedam met aanzienlijk minder moeite het hoofd boven water te houden. De reinigingskosten gaan het komend jaar omhoog onder andere als gevolg van het gescheiden ophalen van huisvuil. Aan een schoner milieu zullen we allemaal een steentje bij moeten dragen. Op 12 november wordt de gemeentebegroting 1993 en de meerjarenbe groting 1993-1997 in de gemeenteraad behandeld. Dan wordt duidelijk hoe de gemeente de komende jaren van plan is de gelden te gaan be steden, waarvoor extra geld wordt uitgetrokken en waar het juist iets minder wordt. Op deze pagina GemeenteNieuws licht het college van B&W per portefeuille toe waar de prioriteiten liggen en "hoe de koek verdeeld wordt". M algemeen bestuur 0openb.orde/veiligheid dverkeer/vervoer economische zaken O onderwijs CD cultuur/recreatie E2 soc.voorzieningen B volksgezondheid [D volkshuisvesting El financiering Op 12 november vindt in het stadskantoor de plenaire begrotingsbehandeling plaats met algemene beschouwingen, waarin de verschillende fracties die in de raad verte genwoordigd zijn hun visie geven op de voorgestelde begroting, Deze raadsvergade ring begint om 13.00 uur. Omdat deze raadsvergaderingen in het verle den soms erg lang konden duren, is afge sproken dat de fracties een beperkte spreek tijd hebben bij de algemene beschouwingen. De inhoudelijke discussies hebben immers dan al in de raadscommissies plaatsgevon den. Tevens is afgesproken schriftelijke vragen te voren in te dienen zodat die tijdens de verga dering beantwoord kunnen worden. Ook worden de moties en amendementen niet meer ter vergadering voorgelezen, maar bij het begin van de vergadering vermenigvul digd en verspreid. Daarnaast blijft het moge lijk tijdens de vergadering nog nieuwe mo ties in te dienen. soc.voorzieningen 37% Voor volgend jaar hebben burgemeester en wethouders dan ook geen reeks impopulaire voorstellen klaarliggen, al gaan de gemeen telijke tarieven wel met drie procent omhoog. Het college gaat door op de koers die twee jaar geleden is ingezet. Reiner Scheeres is als burgemeester van Schiedam allereerst verantwoordelijk voor de openbare veiligheid. "Ter bevordering van de veiligheid en om criminaliteit terug te drin gen breidt het politiekorps uit met een aantal politiesurveillanten. In totaal worden dat er zestien." De burgemeester beheert ook de portefeuille van Economische Aangelegen heden. Dit betekent dat hij verantwoordelijk is voor de vestiging van bedrijven in Schie dam. "De komende jaren moet het op de be drijfsterreinen Vijfsluizen en Schieveste ge beuren. In principe kunnen alle soorten be drijven, mits vriendelijk voor het milieu, hier terecht." Onderdeel van de portefeuille Eco nomische Aangelegenheden is toerisme. "Schiedam voert actief beleid om het toeris me te bevorderen. "Met de opening van De Nieuwe Palmboom volgend jaar en de reali sering van De Gekroonde Brandersketel in 1995, waarin ook het Nederlands Gedistil leerd Museum wordt ondergebracht, krijgt Schiedam een volwaardig toeristisch pro- dukt. Toeristen zullen een bekende verschij ning in de stad gaan worden. De winkels en de horeca zullen hiervan met name gaan profiteren", zo: verwacht Scheeres. Wethou der Aad Wiegman (PvdA) beheert de sector financiën, bedrijven, personeel en organisa tie in Schiedam. Hij zegt: "Belangrijk is dat we weer tussen de twee en drie miljoen gul den voor nieuw beleid hebben. Het geld komt gedeeltelijk uit een ombuiging, die we willen vinden buiten het personele aspect om. Ik denk dat we een solide financieel be leid voeren waarbij de inwoners de afgelo pen jaren aardig zijn ontzien. Vorig jaar zijn de gemeentelijk tarieven voor het eerst trendmatig verhoogd; dat gebeurt nu weer. Met name de reinigingskosten die in vergelij king met andere gemeenten erg laag zijn, stijgen. Het is een sector waar ik me zorgen over maak: de kosten zijn onontkoombaar en de burger zal dat merken. We willen als college de lasten wel verdelen op een ma nier die enig draagkracht effect heeft." Bij de gemeente staat Wiegman bekend als zuinig. "Ik heb altijd het imago gehad van een zuinig type. Maar daar heb ik geen moeite mee, want daar ben ik voor inge huurd. Ik heb goede financiële adviseurs; een penningmeester kan alleen maar rende ren als hij goede mensen om zich heen heeft." Hij waarschuwt: "Er komen een aantal uitda gingen aan. De kortingen vanuit het rijk gaan gewoon door en de wethouders houden hun lijstjes met wensen. Schiedam staat er niet slecht voor, maar we moeten voorzichtig zijn met onze financiën." Bart de Leede (Groen Links) heeft welzijn, sport, volksgezondheid en milieu in zijn por tefeuille. Hij signaleert dat "er veel zaken zijn die investeringen vragen. Hoe je het ook wendt of keert, mensen betalen voor het mi lieu. We krijgen geld van de overheid, maar als je kijkt wat we daarvan moeten doen, is het een fooi. Er moeten echt tonnen bij. Maar het is geen zaak van geld alleen, het is meer. Een andere manier van groenonder houd hoeft niet duurder te zijn, een strenger parkeerbeleid kost wel wat, maar levert ook het nodige op, terwijl energiezuinige huizen bouwen ook grote voordelen heeft. Ik noem het een verinnerlijking van het milieubeleid: niet af en toe denken aan de gevolgen, maar de effecten vanaf het begin meenemen in de plannen". De Leede vindt dat Schiedam de voortrekkersrol die de gemeente op sommi ge punten vervult moet behouden, dit on danks de financiële beperkingen. "In een aantal sectoren lopen we voorop, bij groen- beheer bijvoorbeeld, energiezuinig bouwen en ook bij verkeer en vervoer. Alleen hebben we over dat laatste niet veel te zeggen. Wij bepalen uiteindelijk niet of er een rijksweg wordt aangelegd. Laten we ook niet vergeten dat dingen nog niet geregeld zijn als ze in de begroting zijn opgenomen. Het is natuurlijk pas goed als het plan is uitgevoerd. De be groting is een boekwerk. Als bestuurder moet je niet vergeten oog te hebben voor de uitvoering en de effecten van het beleid". In de ogen van Chris Zijdeveld, PvdA-wet- houder sociale vernieuwing, cultuur, verkeer, gemeentewerken en stadsontwikkeling, is het aardige van de begroting dat je er een heleboel leuke dingen niet in terugvindt, zo als het terugdringen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Dat Schie dam belangrijke zaken nog steeds kan uit voeren, komt volgens Zijdeveld omdat reeds een jaar of negen geleden is ingezien dat de bomen niet tot in de hemel groeien. We zijn toen nieuwbouw gaan plegen, en daarmee is tevens voorkomen dat het inwonertal terug liep waardoor de inkomsten uit de belastin gen op peil bleven. Op tijd trends signaleren scheelt echt. We hebben meer lucht, onder meer omdat de grootste klappen voor aan kopen in het centrum al zijn gedaan. Ik denk dat we redelijk verstandige huisvaders zijn geweest in de vette jaren. Nu, in de magere jaren, valt dat op. Zoals het ook opvalt dat de klappen door vermindering van bijdragen van de rijksoverheid collectief worden opge vangen en niet specifiek in één portefeuille zijn terug te vinden. Volgens Adrie Reijnhout (D66), wethouder wonen, wijk- en buurtbeheer en voorlichting, is de nood intussen aan de man. Tot nu toe hebben we door versobering de klappen we ten op te vangen. We konden redelijk uitko men met de gelden die het rijk beschikbaar stelde. Nu kan dat niet meer. We moeten echt gaan schuiven met de middelen en prioriteiten stellen, want het gaat om miljoe nen. Voorlopig hebben we de zekerheid dat het tot het jaar 2005 armoe troef is vanuit Den Haag. We weten ook dat het heel moei lijk wordt, als er geen geld bijkomt. Doe je niets aan de stadsvernieuwing, en dat is de keuze die we nu moeten maken, dan verpau pert Nederland. Daarom vind ik het heel kort zichtig wat nu gebeurt. Immers, waar je nu niet aan toekomt, moet je toch een keer op knappen. Ik vind het een beetje het idee van: 'Na mij de zondvloed'. De verantwoordelijkheid wordt vanuit politiek Den Haag afgeschoven naar de gemeenten, maar als gemeente kun je het nooit goed doen. Er is meer geld no dig, terwijl je minder krijgt. Vul je het ontsta ne gat volledig aan uit eigen middelen, dan zeggen ze: 'zie je wel dat het ook zonder overheidssteun kan'. Kies je ervoor om het gat gedeeltelijk te dichten, dan loop je de kans achteraf het verwijt te krijgen dat het niet goed is gegaan omdat er te weinig geld in is gestopt. Reijnhout vervolgt: "Ik ben blij dat het colle ge als één blok heeft uitgesproken dat de stadsvernieuwing belangrijk is en dat ze op peil moet worden gehouden. Nogmaals, het gaat om miljoenen en die heb je niet zomaar boven water. Daar is een drastische ombui ging voor nodig. Doe je niets dan krijg je problemen. De plannen die inmiddels zijn vastgesteld, bijvoorbeeld voor de Gallileï- straat gaan gewoon door. En ook met het plan voor de Westmolenstraat kun je niet te lang meer wachten. Hoe mensen wonen is zo bepalend. Door leegstand krijg je dichtge timmerde panden, dalen de omliggende ge bouwen in waarde, waarderen de mensen hun woning minder. Bovendien kun je geen huurverhoging vragen, met alle consequen ties vandien. Datum: 30 oktober 1992 Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Bureau Voorlichting Tel. 4275389 volksgezondheid 6% volkshuisvesting 13% financiering 1% algemeen bestuur 7% openb.orde/veiligheid 6% verkeer/vervoer 6% economische zaken 4% cultuur/recreatie 8% onderwijs 11% Voordat de begroting in de gemeenteraad wordt vastgesteld wordt in de afzonderlijke raadscommissie vergaderingen de inhoud van de voorgestelde gemeentebegroting 1993 en de meerjarenbegroting 1993-1997 behandeld. Evenals de gemeenteraadsver gadering zijn ook deze vergaderingen open baar, wat betekent dat u als Schiedammer daarbij aanwezig kunt zijn. Op maandag 2 november vergadert de com missie voor Algemene en Economische Za ken over de begroting. Aanvangstijd: 16.00 uur, in het Stadskantoor 10e etage. Op dinsdag 3 november vergadert de com missie voor Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie over de begroting. Aanvangs tijd: 20.00 uur in het stadhuis. Op woensdag 4 november vergadert de commissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadsontwikkeling en Verkeer over de begro ting. Aanvangstijd: 20.00 uur in het stadhuis. Op donderdag 5 november vergadert de commissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbe heer en Voorlichting over de begroting, aan vangstijd: 19.30 uur in het stadhuis. Op vrijdag 6 november vergadert de com missie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu over de begroting. Aanvangstijd: 15.00 uur in het stadhuis. Op maandag 9 november tenslotte vergadert de commissie voor Financiën, Bedrijven, Per soneel en Organisatie over de begroting. Aanvangstijd: 16.15 uur in het stadskantoor op de 10e etage.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 3