Jacques Lemonnier, directeur Renault Nederland: Giorgio de Feo, president-directeur Fiat Auto Groep: Ul 3 b HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 De realisatie van deze najaars-special was in handen van Leo de Ruite redactie Aad van der Kruk vormgeving YIOaven UE 12 O Eh £3 CU O ■-S co E-« £3 CU O Jacques Lemonnier (51), afkomstig uit Bretagne (Frankrijk), algemeen direc teur van Renault Nederland, begint ons gesprek met: „Niets is natuurlijk defini tief, maar het gaat weer heel goed met Renault, het grootse kwaliteitsplan be gint vruchten af te werpen". En hij heeft gelijk, na een aantal zeer slechte jaren, waarvan hij zelf zegt 'we vreesden voor ons voortbestaan' Is Renault weer uit het dal gekropen, de verkoop gaat weer duidelijk crescendo. De eind tachtiger jaren gaat het niet goed met Renault. Gelukkig wordt op tijd een reddingsplan ingezet. In eerste instantie is dat een saneringsplan, de kosten moeten omlaag, er is teveel personeel, de fabrie ken moeten gemoderniseerd en het pro gramma (te lang met de 5,9 en 11 door gelopen) moet vernieuwd. door Leo de Ruiter Vervolgens wordt onder president-direc teur Levi een kwaliteitsplan opgezet. Dat kwaliteitsplan geldt voor alle gelederen van Renault, uiteraard voor de produkten, maar ook voor de organisatie, de fabrie ken, de werknemers, dus ook de impor teurs en de eindlijn de dealers in alle lan den. Het kwaliteitsplan in de fabrieken werkt inmiddels op volle toeren, de fabrie ken zijn gemoderniseerd, de arbeiders ge schoold. Er is een apparte kwaliteitsdirec tie, die zonodig de gehele fabricage kan stoppen. De modellen die al volledig aan de hoge kwaliteitseisen van Renault vol doen zijn de Renault 19, de Clio en de Sa- frane. Beste Europeaan Onlangs scoorde de Renault 19 zeer hoog in een Europees Consumentenonderzoek (van samenwerkende consumentenbon den), de 19 kwam als beste Europeaan naar voren, dus voor gerenomeerde kwa liteitsmerken zoals Mercedes, BMW e.d. En meer consumenten krijgen die kennis, de Renault 19 wordt zeer goed verkocht, in Duitsland de beste importcar, in Neder land dit jaar een 5e a 6e plaats met een verwachte verkoop van 13.500 exempla ren. Jacques Lemonnier verwacht die positie te behouden. „De 19 is dit jaar grondig vernieuwd en gemoderniseerd en dat slaat goed aan bij het publiek, we hopen er in 1993 zelfs 14.000 te verkopen. Het gaat ons gelukkig goed, zeker dit jaar in een dalende markt. Samen met Opel en VW zijn we één van de weinige stijgers in de volumemerken. Behalve de 19 zorgt ook de Clio daarvoor en veel wordt deze laatste maanden nog verwacht van de nieuwe Safrane. Deze drie modellen vol gens de nieuwe hoge kwaliteitseisen ge bouwd zorgen voor een beter imago van Renault en straks zal de nieuwe Twingo dat nog versterken. Jeugdige Twingo De Twingo zal Renault ook een jonger imago geven op de toekomst gericht. Het is een zeer unieke kleine auto. Weliswaar klein van buiten maar ruim van binnen. Ik heb achterin net zoveel ruimte als in een grote sedan. Het is een echte ruimte auto, een multifunctionele auto, maar dan in de kleinere klassen. De Twingo wodt in Ne derland op de Rai geintroduceerd, hij zal daarna medio april leverbaar worden, de prijs ligt onder de Clio. We denken er vol gend jaar met de Twingo een echte klap per bij te hebben, we zullen zelfs meer „Voor de Nederlandse automobilist en met name de berijders van Fiat, Alfa en Lancia verandert er niets door het sa mengaan van deze Italiaanse merken. In feite behoren de merken al vele jaren tot hetzelfde concern, de Fiat Groep of Hol ding, Fiat SpA geheten met daarin de speciale auto-afdeling Fiat Auto. Alfa is er als één der laatsten bijgekomen in 1987. door Leo de Ruiter Na de samenvoegingen in Italië, maar ook daar vooral op fabrieks- en administratief niveau, komen nu van lieverlee de overige Europese landen in beeld. Geleidelijk aan zullen de diverse fabrieks/importeurs diensten worden gecoördineerd, wat voornamelijki betrekking heeft op admini stratieve diensten, de logistiek, personeel en organisatie enz. In Nederland worden de fabrieksimporteurs van Fiat en Alfa sa mengevoegd, de oude panden hebben we verlaten en we zijn verhuisd naar een nieuw pand in Amsterdam Zuid-Oost". Aan het woord is de nieuwe president-di recteur van deze nieuwe Fiat-Alfa groep, Fiat Auto Nederland, de heer Giorgio de Feo. Hij is in 1932 geboren in Florence, Ita lië. Hij is gehuwd met Anna de Puy uit Rot terdam Schiebroek en nu na vele functies in andere landen weer terug in Nederland woont hij natuurlijk in Rotterdam al is Schiebroek voor Hillegersberg gewisseld. Hij spreekt voortreffelijk Nederlands, niet temin neemt voor eventuele vertalingen en/of aanvullingen de Nederlandse PR- manager Hans Vervoorn deel aan het ge sprek. De heer de Feo is in 1959 bij Fiat begonnen. In 1963 heeft hij voor Alfa ge werkt toen dit merk met Renault ging sa menwerken. Zo kwam hij als enig uitstapje van 1964 tot 1968 bij Renault Italië terecht. Maar in 1969 keerde hij weer terug naar Alfa te Genua. Vanaf 1974 werd hij Alfa-di recteur in de achtereenvolgens de volgen de vestigingen: Engeland, Denemarken en Zwitserland en in 1987 Nederland, het zelfde jaar waarin Alfa naar de Fiat Groep ging. Eigen klanten Op het samengaan van de merken wil de heer de Feo niet zo de nadruk leggen. „Op fabrieksniveau is het al vele jaren zo. Het heeft duidelijk geleid tot meer rendabi liteit. Bijvoorbeeld de Alfa fabriek nabij Na pels is duidelijk rendabeler geworden om dat er naast Alfa nu ook Lancia gebouwd wordt. Andere belangrijke vormen van sa menwerking zien we in de modellen die nu eikaars techniek kunnen gebruiken, el kaar onderstellen, eikaars motoren enz. Het werkt veel efficiënter. En zo ligt dat dan ook in de andere landen op impor teursniveau, er kan efficiënter gewerkt worden. Voor de koper is dat natuurlijk ook allemaal beter. Door het samengaan en met name het uitwisselen van de tech- PAGINA 11 niek, is een hogere kwaliteit ontstaan, door efficiënter werken bij de importeurs zal de service toenemen enz. Maar verder zal er voor de klant weinig veranderen. De dealers zullen zeker niet worden samen gevoegd. Elk merk houdt zijn eigen dea-, Ier. Elk merk heeft ook zijn eigen klanten. En dat willen we zo houden, want daarin schuilt de kracht. Fiat is het populaire merk, het volumemerk dat door de grote productie ook voordelige prijzen hanteert. Lancia is het exclusieve merk, het mikt vooral op klanten die comfort en luxe voorop stellen. Alfa is het sportieve merk, ook exclusieve modellen maar veel meer de sportiviteit benadrukkend en ook dat heeft zijn eigen publiek", aldus de heer de Feo. Toekomst Voor de Fiat-, Alfa- en Lancia klant veran dert er dus niets. Alle dealers blijven hun eigen merk houden en daarmee dus hun eigen klanten. Daarbij zijn nu op impor teursniveau alleen de merken Fiat en Alfa samengevoegd. Lancia is nog zelfstandig, de importeur Lanim BV is gevestigd te Via- nen. De toekomst van de merken wordt ook zonnig tegemoet gezien. De Feo, toch nog duidelijk Alfa man en ook voor de Alfa groep verantwoordelijk, ziet goede mogelijkheden in Nederland voor zowel de Alfamodellen 33,155 als 164. De 155 is nieuw op de markt gekomen dit jaar, de vraag overtreft het aanbod. Volgend jaar zal dat zeker beter gaan en zullen er vol doende nieuwe 155-en voor handen zijn. Ook uitbreiding wordt mogelijk een dieselmotor en een sport- coupé, een spider. De 164 is nog maar juist onder handen genomen, hij is gemo derniseerd en ook de 2.5 turbodiesel en 3.0i 6 cilinder is verbeterd. Er is zelfs een extra luxe versie, de 164 Super uitge bracht. De kwaliteit van Alfa is in de loop der jaren stukken verbeterd en dat heeft direct geleid tot betere verkopen, een gro tere leasemarkt en uitstekende resultaten in klanten tevredenheids onderzoeken. Voor Fiat is verantwoordelijk de heer C.L.M. Weemaes, algemeen directeur. Hij ziet goede vooruitzichten voor Fiat nu de nieuwe kleine Fiat Cinquecento op de Ne derlandse markt gekomen is. Het nieuwe 500 model in de kleine klasse zal zeker weer veel kopers trekken. Het is een alles zins voordelige auto, in aanschaf en ge bruik, en toch van hoge kwaliteit, met gea vanceerde technieken en met volop com fort en ruimte. Voor 1993 zal de 500 in vol doende mate op de markt zijn, en dat geldt natuurlijk ook voor de Panda, Uno, Tipo, Tempra en Croma. Bij Lancia-Lanim is verantwoordelijk de heer J.W. Akers loot, bedrijfsdirecteur, en ook hij ziet door de komst van de vernieuwde Lancia Ypsi lon (begin volgend jaar), de moderniserin gen van de Thema en later volgend jaar de komst van de opvolger voor de Lancia Delta, goede perspectieven voor dit merk van de Fiat Auto Groep. 1 -9, ia# kunnen verkopen dan leveren. Voor 1993 hebben we een aantal van 6000 geschat, in totaal denken we dan op 37.000 auto's in Nederland uit te komen. Dat is 2000 meer dan dit jaar, dus een stijging voor Renault". Dealerkwaliteit Het programma voor 1993 luidt dan dus de Twingo, de Clio, ook nog de 5 Campus, de R19, R21, de Safrane, de Espace, de Alpine en uiteraard de diverse bestelwa gens. Het kaliteitsprogramma (Quality To tal) zet zich voort. Juist dit najaar is het bij de importeurs gestart. Er is een kwaliteits coördinator aangesteld, er zijn allerhande cursussen, ideeënbussen enz. In Neder land werken er bij de importeur 125 men sen. Het kwaliteitsprogramma gaat ook naar de dealers, in Nederland 165 dealers en nog een 75 subdalers, in totaal 2800 mensen. Ook daar worden vele scholin gen verzorg d. Renault heeft in Amster dam een technische serviceschool en in Nijkerk een heel nieuw trainingscentrum voor management, marking, verkoop, af ter-sales e.d. Tevens wordt gestart met Renault TV, een directe TV verbindng van uit de Renaultstudio in Nijkerk per sateliet 2x per maand met alle mogelijkie informa tie, de eerste uitzending is 14 december. Kwaliteit straalt dus niet alleen af van de auto maar van de hele Renaultorganisatie. "1 Sd Kwaliteit Renault Samengaan Fiat, Alfa en Lancia verandert niets voor klant f W'

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 11