Het Nieuwe I.O.B.S. wil uitbreiden Vechten tegen bierkaai Carnaval past in ieders kraam i Hommage Japie Valkhoff i ^deZWter Eurotax 415.11.22 Storm zorgt voor overlast ra mmt\ Motto van De Rietzeilers is duidelijk: Donderdag 26 november van start Straks studerenf VLAAI ER IE EENMALIG? <NIE^ OPEN DAG Omnibus enquête Stadsblad Speelgoed te winnen in de Sintwedstrijd Squash en tennis als het om wonen gaat Kijk in Varia: volgebouwd Bloemschikken in de Blauwe Brug - -U' m li *55» Genealogie op scholen Spaland West bijna Prijsvraag Paradies SCHIEDAM - Het Instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingswijken (I.O.B.S.) heeft deze week de nota 'Heroriëntatie I.O.B.S.' gepresenteerd, waarin aanbe velingen worden gedaan om haar produkt 'bewonersonder steuning' te vernieuwen. Enke le van die aanbevelingen zijn: de bewonersondersteuning uit breiden over heel Schiedam en de steun niet beperken tot stadsvernieuwing, maar ook andere stedelijke kwesties aanpakken. Tot nu toe wordt de bewoners ondersteuning per wijk gere geld. Dat gaat veranderen. Het I.O.B.S. wil voortaan zo goed mogelijk inspelen op de feite lijke behoeften in de wijken. Met ingang van 1993 is de hui dige urenverdeling per wijk van de baan en kunnen ook andere organisaties dan bewo nersverenigingen de hulp van het I.O.B.S. inschakelen. De nieuwe werkwijze vereist ook organisatorische verande ringen binnen het Instituut. Meer maatwerk leveren houdt automatisch een betere coördi natie van de inzet in. Het I.O.B.S. wil daarom een coör dinator aanstellen, die de spil moet worden van het team dat de nieuwe projectmatige werk wijze gaat uitvoeren. Voorts vindt het I.O.B.S. dat ook het stedelijk beleid met be trekking tot wonen tot haar werkveld moet gaan behoren. De nota 'Heroriëntatie I.O.B.S' wordt binnenkort besproken met de belanghebbende instel lingen en afdelingen. Bedrijvenmiddag SCHIEDAM - In het Ste delijk Museum wordt donderdag 19 november de jaarlijkse Bedrijven middag van de gemeente Schiedam gehouden. Tij dens deze dag kan het bedrijfsleven in een in formele sfeer kennisma ken met het college van B&W, vertegenwoordi gers van verschillende gemeentelijke diensten en afdelingen en collega ondernemers. De Bedrij venmiddag duurt van 16.30 tot 18.30 uur. SCHIEDAM - Een plan, waarvan het onderwijs - als het goed is - eigen lijk niet meer loskomt. Zo omschrijft Th. van Giezen van de Dienst Educatie het landelijke project 'Milieuzorg op school', dat begin vol gend jaar van start gaat. De regio Water weg Noord speelt in dit project een belangrijke rol. Hoe wordt het afval op school gescheiden? Staan de ramen open als de verwarming brandt? Kunnen kleuters de resten van hun meegebrachte fruit in een speciale bak depo neren? Wordt er veel geco- pieerd op school en op welk Ja, maar waar... papier? Waarmee schrijven de leerlingen? Is dat een Bic of een gewone vulpen, die kan worden nagevuld met inkt? Dit soort vragen zullen in het een jaar durende project ruim aandacht krijgen. „Maar", zegt Van Giezen, „het gaat niet al leen om de handelingen, zoals het neerzetten van meerdere afvalbakken. Het ligt ook in onze bedoeling dat de docen ten in het basis- en voortgezet onderwijs aanknopingspunten zoeken in het vak dat ze doce ren". Nationaal 'Milieuzorg op school' is een nationale gebeurtenis. Betaald door de rijksoverheid en uit gevoerd door de provincie (lees Preventieteam Zuid-Hol land). Schiedam werd door het plan een beetje overvallen, omdat het zelf via het eigen KUVOON-circuit ook een mi lieuzorg-op-school project had gelanceerd. Van Giezen: „Dat was natuur lijk een kleinschalig project, vergeleken met wat nu ge beurt. Behalve dat er door de overheid veel geld in is ge stopt, omdat men de natuur- en milieueducatie breed wil gaan aanpakken, is er ook ex tra menskracht ter beschik- Hoogstraat 58, Schiedam Tel. 4268386 king gesteld. Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis krijgen via de provincie anderhalf jaar lang een medewerkster van de Vereniging tegen Milieubederf (VTM) tot hun beschikking". Gereserveerd Niet alle gemeenten waren te spreken over de plannen van de provincie. Tijdens een in formatiedag waren er reacties van (gematigd) enthousiast tot (zeer) gereserveerd. „Dat komt ook door de hele vergader poespas, die eromheen zit", zegt Van Giezen. „Wij als Wa terweggemeenten hebben dat anders aangepakt. Wij hebben als het ware het voorstel van de provincie van de nodige ballast ontdaan en een aantal duidelijke voorwaarden ge steld. Zoals geen onnodige vergaderingen, die voor het project niet van belang zijn. Het Preventieteam Zuid-Hol land bleek hiermee te kunnen leven. Kijk, ik heb er alle be grip voor dat zaken uitvoerig en tot in de kleinste details geëvalueerd moeten worden. Het gaat hier immers om een meerjarenplan. Maar ja, onze zorg is dat niet. Wij willen ge woon dat project doen". Intentieverklaring Alle Schiedamse scholen wor den door de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam aangeschreven om mee te doen aan het project 'Milieu zorg op school'. Donderdag 26 november gaat het project for meel van start. Er zal dan een informatiemiddag worden ge houden, waar scholen zich als nog kunnen aanmelden. Ook wordt dan een intentieverkla ring ondertekend. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis staan in de startblokken. SCHIEDAM - Onder het motto 'Carnaval past in ieders kraam' barst za terdag 13 februari 1993 het twintigste Carna valsfeest in Schiedam los. Een jubileumjaar voor de organiserende vereniging De Rietzei lers, zou je zo denken. Maar niets is minder waar. Het zijn tenslotte narren en zotten, die zich vasthouden aan het 'gekkengetal' 11. Daar om vieren zij pas in 1994 hun jubileum, wan neer De Rietzeilers 22 jaar bestaan. Het Schiedamse carnavals feest wordt al twee decennia georganiseerd door Carnavals vereniging De Rietzeilers. Be gonnen als klein clubje, is de vereniging inmiddels uitge groeid tot een gezelschap van zo'n driehonderd leden, waar van zestig zich actief met de organisatie van het carnaval bezighouden. „Carnaval gaat steeds meer leven in Schie dam", zeggen voorzitter Piet Dries en zijn p.r.-yrouwe Ly- dia Verwaal dan ook. Vorig jaar haakte het carnaval in op de campagne 'Schiedam mers van overal en nergens'. Hoewel de animo voor deelna me aan het volksvermaak bij de etnische groeperingèn aan vankelijk niet zo hoog was, de den uiteindelijk toch verte genwoordigingen van Turken, Marokkanen en Spanjaarden aan de jaarlijkse optocht mee. „En achteraf kunnen we ge rust zeggen dat die deelname Racketcentrum Vlaardingen SCHIEDAM - Orkest Mus tang, onder leiding van Schie dammer Bob van Vliet, heeft afgelopen zondag een nieuwe CD gepresenteerd. De geluids drager is getiteld 'Tjonge, tjonge' en geldt als een hom mage aan volkszanger Japie Valkhoff, die eerder dit jaar het leven liet bij een verkeers ongeluk. Het eerste exemplaar van de nieuwe CD werd zon dag in het Rotterdamse Party centrum Jansen door zangeres Annie de Reuver overhandigd aan Japie's weduwe, tante Bep. Op de CD staan allerlei ver schillende muziekstijlen, uit eenlopend van house en reg gae tot wals en foxtrot. Behal ve orkest Mustang zijn ook Bas van Toor (van Bassie en Adriaan), Arie van der Graaf (Amazing Stroopwafels), trom pettist Marty, saxofonist Piet Leblanc en steelgitarist Jan Broeders te horen. Bovendien zijn enkele nummers opgeno men, waarop Japie Valkhoff nog is te beluisteren. De opbrengst van de CD, die onder meer verkrijgbaar is bij Hakkert aan de Hoogstraat, is bestemd voor de Rotterdamse Stichting Pameijer, die zich inzet voor verstandelijk ge handicapten. Taxi-vervoer, ook rolstoelbusvervoer O/I ■■■■m GAK Detam - Ziekenfonds uur-service 65+ korting via bonboekje. geslaagd was. xVooral de Ma rokkanen hadden het best naar hun zin", herinnert Ly dia Verwaal zich. Of ze ook dit jaar meedoen, is nog onduide lijk. „Hopelijk wel". Nieuwe Prins Het Schiedamse carnavals feest start zaterdagavond 14 november met het Openings bal in De Blauwe Brug, de vaste residentie van De Riet zeilers. Om 11 over 11 wordt dan Prins Carnaval gekozen. Dat zal niet Harry Bek zijn, die vorig jaar de scepter zwaaide over 'Brandersgat'. Te drukke werkzaamheden heb ben hem voor dit jaar doen af haken. „We hebben dit jaar daarom een nieuwe Prins, een jonge kerel", weet Piet Dries. „Ik verklap uiteraard nog niet wie het is, maar hij heeft alles te maken met het motto 'Carna val past in ieders kraam'". Ie mand van de markt, mis schien? Programma Net als ieder jaar heeft De Rietzeilers weer een feestelijk programma opgesteld. Het feest begint dus zaterdag 14 november met het Openings bal, dat om 21.00 uur van start gaat. De toegangsprijs be draagt elf gulden voor niet-le- den. „Het is een dans- en mu ziekavond en men is niet ver plicht om in carnavalsuitdos sing te verschijnen", bena drukt Lydia Verwaal. Na het Openingsbal is het eni ge tijd rustig, maar zaterdag 13 februari barst het carna- valsgeweld echt los. Dan wordt de jaarlijkse optocht door de stad gehouden, nadat Prins Carnaval voor enkele dagen de stadssleutel heeft overgenomen van burgemees ter Scheeres. 's Avonds wordt in De Blauwe Brug dan het Brandersbal gehouden, waar bij onder meer het Zwarte Schaap wordt bekend ge maakt. Zondag 14 februari wordt, we derom in De Blauwe Brug, een klaverjasdrive georgani seerd. Het Prinsenbal, met de bekendmaking van het Witte Schaap, vindt zaterdag 20 fe bruari plaats, waarna de vol gende dag 's middags een Jeugdcarnaval en 's avonds het Disco Samba Festival wor- SCHIEDAM - De stevige storm, die woensdagmiddag over het land raasde, heeft in Schiedam voor de nodige overlast gezorgd. Rond 14.30 uur blies de storm een ruit van een woning aan de Singel in. Enkele voor de woning geparkeerde auto's lie pen hierdoor lakschade op, terwijl van één auto de voor ruit aan diggelen ging. Op het dak van de Passage gaf een schoorsteen zich gewon nen. De brandweer heeft het loszittende gevaarte verwij derd, voordat zich ongelukken konden voordoen. Op het Hoofdplein trad de Nieuwe Maas buiten haar oevers. Een aantal geparkeer de auto's moest in allerijl wor den weggehaald. Omdat het wassende water veel publiek trok, heeft de politie het Hoofdplein enige tijd afgeslo ten. Een klapperend raam van een woning aan de Burg. Knap- pertlaan zorgde voor een ge vaarlijke situatie. Door het ge- klapper waren de scharnieren vernield, waardoor het raam scheef in de sponning hing. Omdat de bewoners niet thuis waren, heeft de politie het raam weggehaald. Een hek op de Vlaardinger- dijk was niet bestand tegen het stormgeweld en viel om. De politie heeft het hek terug gezet. Op het Bachplein gingen alle ruiten van een abri in. Het ge volg was dat duizenden glas splinters over het fietspad la gen verspreid. De RET en de gemeente hebben de zaak op geruimd. De storm zorgde ook voor let sel. Een 70-jarige dame uit Vlaardingen liep op de Voor- berghlaan, toen de wind haar omver blies. De vrouw is met vermoedelijk een lichte her senschudding naar het Holy ziekenhuis gebracht. A.s. zaterdag van 12.00-17.00 uur Beauty-center ALMA BOERLAND Lange Nieuwstraat 123 Schiedam - Tel. 4735559 den gehouden. Dinsdag 23 fe bruari wordt het carnavals feest afgesloten met het Slui tingsbal. SCHIEDAM - Zo'n 2.300 Schiedammers krijgen be gin volgende week een dikke envelop van de ge meente in de brievenbus. De envelop bevat een om vangrijke vragenlijst, be stemd voor de eerste ge meentelijke omnibus-en quête. In deze enquête wordt de Schiedammers gevraagd hoe zij denken over een aantal onderwer pen, variërend van ge zondheidszorg tot winke len in Schiedam, De omnibus-enquête wordt voortaan jaarlijks gehouden om de menin gen van de bevolking over bepaalde zaken te peilen. Het zal daarbij vooral gaan om onderwerpen, die in de gebruikelijke over legsituaties met bewoners en instellingen niet zo gauw aan de orde komen. Om een zo goed mogelijk beeld te kunnen krijgen, moeten zoveel mogelijk mensen de enquête invul len en terugsturen. De geënquêteerde zal voor het invullen van de vra genlijst wel enige tijd vrij moeten maken. Om de be volking te stimuleren aan de omnibus-enquête deel te nemen, worden tien theater-, cadeau- of diner bonnen verloot onder de mensen, die het formulier ingevuld aan de gemeente terugsturen. De uitkomsten van het on derzoek zullen naar ver wachting in februari vol gend jaar bekend worden gemaakt. SCHIEDAM- In wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bach plein wordt donderdag 19 no vember een cursus bloem schikken opgestart. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten op de donderdagmiddagen van 13.30 tot 15.00 uur. De kosten bedragen f90,- inclusief materiaal. Opgeven kan aan de informatiebalie van Blauwe 4701049. de Brug, telefoon: SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 92 OPLAGE 42.150 Stadsblad SCHIEDAM Een slechtere dag had men er niet voor kunnen uitkiezen. Beheergroep Goeman hield afge lopen woensdagmiddag een grondige schoonmaakactie aan de Goeman Borgesiuslaan en omgeving, waarbij naast een handjevol bewoners ook de wethouders Adri Reijnhout en Bart de Leede en politieman Henk Bakker van het wijkteam de handen uit de mouwen staken. Maar hoe hard de vrijwilligers ook veegden en zwoegden, het had geen enkele zin. Door een stevige storm werd het vechten tegen de bierkaai. Waar links de bladeren werden weggebezemd, kwam rechts weer een veel grotere hoeveelheid aanwaaien. Overigens zijn de bewoners maandelijks een woensdagmiddag actief met het schoonmaken van hun woon omgeving. Een initiatief van Beheergroep Goeman, onderdeel van het beheerexperiment in deze buurt. Provinciaal project Milieuzorg op school Echt lederen skihandschoenen div. kleuren QQ van 89.-// 99.- nu voor Vitterius is echt spo(r)tgoedkoop Broersveld 127 - Schiedam. Tel. 4733316 Kijk of) pügin Zwanensingel 9 Tel. 4746565 Hogeschool Rotterdam Omstreken 'Tante Bep', de weduwe van Japie Valkhof, wordt geflankeerd door de leden van orkest Mustang en zangeres Annie de Reuver. Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273 Piet Dries en Lydia Verwaal: „Het carnaval in Schiedam gaat steeds meer leven' Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur ÏJ5

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1