Beperkt programma in Schiedamse theaters Expositie Donderdag en vrijdag in De Teerstoof De Indianenverhalen van cabaretier André Manuel VVV ten onder Advent- kerstmarkt Expositie Twee handen op een Feijenoordbuik Wordt verwacht Foto-expositie Zeeroversfuif Apollo Toneel met nieuw, serieus stuk op de planken Bloemenseance Paranormaal in De Erker Kleding- en speelgoedbeurs Museum koopt werken Tuynman Schrijfavond van Amnesty Will Simon in Blauwe Brug Lezing over kerkorgel Inloopconcert f- HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 PAGINA 13 De voorstellingen van De Beri ni's (vrijdag 4 en zaterdag 5 decemberen Benny Neyman (donderdag 10 december) als mede het Surprisediher (zater dag 5 december) zijn alle ge heel uitverkocht. Woensdag 2 december Aula Stedelijk Museum, Fiona Bryant mezzo-sopraan), lunchconcert, aanvang 12.30 uur. Vrijdag 4 december Passage Theater/Grote Zaal, De Berini's, 'Groeten uit Rot terdam', aanvang 20.15 uur, uitverkocht. Zaterdag 5 december Passage Theater/Grote Zaal, De Berini's, 'Groeten uit Rot terdam', aanvang 20.15 uur, uitverkocht. Donderdag 10 december Passage Theater/Grote Zaal, Benny Neyman, 'Later is te laat', theaterconcert, aanvang 20.15 uur, uitverkocht. Vrijdag 11 december Passage Theater/Grote Zaal, Harry Sacksioni Band, the aterconcert, aanvang 20.15 uur, toegangsprijs 25,-/CJP en Pas65 f 22,-. Theater de Teerstoof, Jan Rot, 'Jan Rot gaat nooit uit elkaar', muziektheater, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs 18,-/CJP en Pas65 15,-. Zaterdag 12 december Theater de Teerstoof, Poppen theater Anneke Strack, 'Goud haartje en de Drie Beertjes', voor kinderen van 3 tot 7 jaar, aanvang 14.00 uur, toegangs prijs f 5,-. Passage Theater/Grote Zaal, Toneelgroep Othello, 'Ik zie ik zie wat jij niet ziet', aanvang 20.15 uur, toegangsprijs f 10,- /CJP en Pas65 f 7,50. Theater de Teerstoof, Jan Rot, 'Jan Rot gaat nooit uit elkaar', zie vrijdag. Zondag 13 december Passage Theater/Grote Zaal, Brian Rodwell, N.O.F.-orgel- concert, aanvang 11.00 uur, toegangsprijs f 9,-/N.O.F.-leden f5,-. Aula Stedelijk Museum, Jac queline de Groot (sopraan), Theo van de Hek (fluit) en Ger Otte (piano), koffieconcert, aanvang 14.30 uur, toegangs prijs f 5,-/CJP en Pas65 3,-. Donderdag 16 december Aula Stedelijk Museum, Ge mengd Koor Senectute, koffie concert, aanvang 12.00 uur. Huize Thurlede, Gemengde Zangvereniging Excelsior, kerstconcert, aanvang 19.45 uur. SCHIEDAM - Cabaret, Schiedams toneel en popmuziek voor kinde ren vormen het pro gramma van dit week einde in de Schiedamse theaters. De Twentse cabaretier André Manuel treedt donderdag 26 en vrijdag 27 november op in Theater de Teerstoof. Hij brengt zijn tweede voorstel ling, getiteld 'Indianenverha len'. Elders op deze pagina staat een interview met de ca baretier. 'Vuur in de sneeuw' is de titel van het toneelstuk, dat het Schiedamse amateurgezel schap Apollo Toneel vrijdag 27 en zaterdag 28 november op de planken van het Passage Theater (Grote Zaal) brengt. Ook over deze voorstelling is elders op deze pagina meer te lezen. In Theater de Teerstoof treedt zaterdag 28 november de pop groep voor kinderen 'Alles Kids' op. De voorstelling is be doeld voor kinderen van vier tot zeven jaar. 'Alles Kids' is een groep, die popmuziek combineert met een doldwaze en soms serieu ze act. Mevrouw Schreeuw is vaak kwaad en dan maakt ze enorm veel herrie. Drumstick slaat op alles en iedereen en moet altijd het laatste woord hebben. Koekjesmonster is een ontzettende klier en de beweeglijke Ploink loopt altijd in kleurige kleding rond. De groep speelt naast eigen num mers ook bekende kinderlied jes van Annie M.G. Schmidt, Herman van Veen en Bert en Ernie. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Ellen Peters en Niek Barend- sen voeren zaterdag 28 no vember het programma 'Sce nes uit een huwelijk' op in Theater de Teerstoof. Deze voorstelling is echter geheel uitverkocht. SCHIEDAM - In de jeugdafde lingen van de Schiedamse Openbare Bibliotheek is de komende weken een tentoon stelling van foto's van het Kin- derboekenweekfeest in De Blauwe Brug te zien. Half ok tober werd hier de Kinderboe- SCHIEDAM - Jaap Verweij sr. exposeert 65 van zijn surrea listische schilderijen bij auto mobielbedrijf Nooteboom, aan de Zwaluwlaan 84. De ten toonstelling duurt tot en met maandag 14 december. SCHIEDAM - Cabare tier André Manuel treedt donderdag 26 en vrijdag 27 november op in Theater de Teerstoof. In zijn tweede voorstel ling 'Indianenverhalen' komt Manuel tegemoet aan de kritiek, die hij kreeg op zijn eerste voorstelling 'Ik wil een beest in mijn bed'. Daarom kondigt de ca baretier aan dat zijn nieuwe produktie maar liefst 97 liedjes telt, ter wijl de teksten nog har der de zaal in zullen worden geschopt en ge krijst. Bovendien heeft hij zeven regisseurs in de arm genomen. Een ietwat bizarre voorstelling dus, die nadere tekst en uitleg behoeft. André Manuel wil die graag geven. „'Ik wil een beest in mijn bed' was mijn allereerste cabaret voorstelling. Daarop kreeg ik behalve lovende woorden ook enkele punten van kritiek te horen. De ene recensent vond dat ik te weinig liedjes bracht, de ander was van mening dat ik meer moest schoppen en krijsen en weer een ander raadde mij aan om de hulp van een regisseur in te roe pen. Wel, oké dan. Om hen een plezier te doen heb ik ze ven regisseurs in dienst geno men en 97 liedjes geschre ven". Voor de goede orde-: gekheid dus. Hoewel de geboren en ge togen Twentenaar (afkomstig uit het plaatsje Diepenheim) de kritiek wel serieus neemt. „Ik ben min of meer toevallig in het cabaret gerold. Ik speel namelijk in de Nederlandstali ge band 'Fratsen', waarin we nogal veel aandacht besteden aan onze presentatie. Die is wat cabaretesk. En zo onstond het plan om ook een cabaret programma te maken". Festival André Manuel vormde een duo met de pianist van 'Frat sen', Roeland Drost. Samen maakten zij de voorstelling 'Ik wil een beest in mijn bed'. „Oorspronkelijk was het een kort programma, bestemd voor het Leids Cabaret Festi val, maar dat werd daar zo'n succes, dat we er een avond vullend programma van heb ben gemaakt". Ondanks de lichte kritiek kreeg André Manuel ook veel lovende woorden. In Trouw werd hij één van de grootste talenten van de jongste lich ting cabaretiers genoemd, ter wijl Het Parool hem zelfs de 'Toon Hermans blik' toedicht te. „Het Parool was de enige, die dat schreef, maar ik vond het wel aardig. Net als Her mans heb ook ik veel lol tij dens mijn voorstellingen. Nee, een vergelijking met mijn streekgenoot Herman Finkers gaat niet op. De enige over eenkomst is onze tongval, maar verder ben ik veel geën- gageerder dan Finkers. Niet dat ik een zwaar programma breng, maar als het publiek enigszins politiek op de hoog te is, si dat mooi meegeno men". Indianenverhalen Dat blijkt ook duidelijk uit zijn nieuwe programma 'Indi anenverhalen', waarin André Manuel voor het eerst op de solotoer gaat. Vorig jaar bracht hij een bezoek aan een India nenreservaat in Amerika en werd daar getroffen door de realiteit. „Rond de Indianen hangt altijd een bepaalde sfeer van romantiek en dat is onjuist. Ik heb daarover een voorstelling geschreven, waar in ik probeer duidelijk te ma ken dat het beeld, dat wij van de Indianen hebben, niet klopt. Niet dat ik als een do minee een boodschap wil uit dragen, hoor. Integendeel zelfs, de dominee komt er in mijn voorstelling slecht van af. Ik vertel het verhaal van de Indiaan, die naar Europa komt en zich, net als Colum bus destijds in Amerika deed, direct alles toeëigent. Maar te gelijkertijd is hij ook de vluch teling in een vreemd land". Mars De teksten en muziek zijn van eigen hand, terwijl André Ma nuel zichzelf begeleidt op de gitaar. Voorlopig wil hij nog geen keuze maken tussen ca baret en zijn band 'Fratsen'. „Die combinatie is goed moge lijk. In het theaterseizoen speel ik cabaret en buiten het seizoen treed ik met de band op". Op de vraag of hij voor een eventuele nieuwe voor- iil stelling weer een oriëntatie reis gaat maken, zoals hij voor 'Indianenverhalen' heeft ge daan, antwoordt de Twente naar gevat: „Jazeker, in mijn volgende programma wil ik iets gaan doen met Mars". De voorstellingen van André Manuel in De Teerstoof begin nen zowel donderdag 26 als vrijdag 27 november om 20.30 uur. De toegangsprijs be draagt 18,-/CJP en Pas65 15,-. SCHIEDAM- Amateur toneel. Veel belangstel ling is er in het alge meen niet voor. Mis schien terecht. Want hoe vaak moeten de spelers niet harder la chen om hun eigen grappen dan de toe schouwers in de zaal. Hoe vaak loopt 'oma' niet op de planken in een oude jurk en 'opa' in een korte broek. Een stereotiep beeld dat te pas en te onpas wordt gebruikt. Bij het amateurgezelschap (Stichting) Apollo Toneel gaat het allemaal anders. Zware stukken van schrijvers als Tsjechov, Claus, Williams en Shakespeare worden niet ge schuwd. Kortom: toneel met een boodschap. Dat geldt ook voor de nieuwe voorstelling 'Vuur in de sneeuw'. De auteur van het stuk, de be roemde Amerikaan Sam She- pard, schreef een toneelstuk over twee families die tot el kaar 'veroordeeld' zijn door hun bloedbanden en hun on vermogen om zich van elkaar los te maken. "Het is geen bere-moeilijk verhaal", zegt Marq Oudshoff die de publici teit van het gezelschap regelt en vroeger adjunct-direkteur van het Passage Theater was. "humor, cynische humor wel te verstaan, voert een belang rijke boventoon." Stempel Oudshoff, nu werkzaam bij de Jeugtheaterschool in Gouda, wil niet teveel informatie over het stuk prijsgeven. "De men sen moeten maar komen kij ken", is zijn filosofie. - In zijn vorige job bij het Pas- sage Theater kreeg Oudshoff vaak met amateurtoneel te maken. Hij is er duidelijk over: "Amateurtoneel heeft een stempel, zo van: daar ga je niet naar toe. Ik zeg: "mensen, durf die stap te wagen". Er is wel degelijk goed amateurto neel te zien dat beslist niet on der doet voor een middelmati ge beroepsvereniging." Oudshoff denkt dat het ver haal van Shepard voor velen herkenbare situaties oplevert en daarom geschikt is voor een groot publiek. "Het is een alledaags verhaal. Hoeveel mensen zouden zich niet wil len losbreken uit bestaande familiebanden. Maar die dat, om wat voor reden dan ook, niet kunnen. Iets nieuws 'Vuur in de sneeuw' wordt maar liefst de 23-ste voorstel ling van Apollo Toneel. Tel kens ging het gezelschap met een andere regisseur in zee om zodoende "iets nieuws op te zuigen", aldus Oudshoff. Apollo Toneel kwam voort uit de in 1968 opgerichte Toneel vereniging 'Groetoen'. Des tijds onderdeel van wijkvere- niging Groenoord. In '81 werd de naam veranderd. Oudshoff: 'Het is een kleine club. Maar het zijn mensen die het niet alleen gezellig vinden om te spelen, maar ook écht willen spelen." Tijden Op vrijdag 27 en zaterdag 28 november speelt Apollo To neel 'Vuur in de sneeuw' (A lie of the mind) van Sam She pard in het Passage Theater. Regie: Albert Brouwer. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten; fl.12,50. reser veren is mogelijk onder tele foonnummer: 4269563. SCHIEDAM - Maria Troost uit Amsterdam verzorgt donder dag 26 november een bloe menseance bij de spirituele vereniging Harmonia. Men moet zelf bloemen meebren gen. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuw- land, aan het Dr. Wibautplein 165. De toegangsprijs bedraagt ƒ7,50. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker, aan de Jan van Avennesstraat 32, wordt zon dag 29 november een alterna tieve en paranormale beurs gehouden. Tijdens deze beurs komen al lerlei paranormale en aanver wante disciplines aan bod, zo als spiritual healing, aura le zen, tarotkaarten, magnetise ren, reiki en Bachbloesem re medies. Ook is een aantal be kende paragnosten aanwezig. Verder wordt er een drietal le zingen gehouden. Gerard Houtink spreekt om 12.00 uur over helderziende waarnemin gen, Ria Roovers bespreekt om 14.00 uur 'spelen met ener gie' en Paul den Uyl houdt om 16.00 uur een inleiding over psychometrie. De alternatieve en paranorma le beurs is geopend van 11.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. SCHIEDAM - Buurthuis Nieuwland, aan de Albarda- straat 65, organiseert vrijdag 27 november een kleding- en speelgoedbeurs. Wie gebruikte kleding en speelgoed te koop wil aanbieden, moet zich ui terlijk donderdag aanmelden voor een verkoopnummer. De spullen kunnen vrijdag tussen 8.45 en 9.45 uur ge prijsd en genummerd worden ingeleverd, waarna de verkoop van 10.00 tot 14.00 uur plaats vindt. Niet-verkochte spullen kunnen tussen 14.00 en 15.00 uur weer worden opgehaald. Dan wordt ook afgerekend, waarbij twintig procent van de opbrengst ten goede komt aan het Foster Parentsplan. Voor meer informatie kan men bel len, telefoon 4738671. SCHIEDAM - Het team van de VW Schiedam is afgelopen donderdag 'eervol' ten onder gegaan in het NVRC-radiospel 'Pas op de plaats'. De Schie dammers moesten het opne men tegen de collega's uit En schede, maar die bleken veel te sterk. Toch startte Schiedam voort varend. Met behulp van het 'thuisteam' van de Openbare Bibliotheek werd de eerste 'Zoekvraag Internationaal' goed beantwoord. Als eerste VW wist Schiedam de namen te noemen van vier paleizen op Kreta uit de Minolsche pe riode en het grafschrift op het graf van de schrijver Kazant- zakis in het Martinengo-bas- tion te Iraklion. Maar de VW-ers uit Enschede bleken toch verreweg de sterksten. Uiteindelijk behaal den zij met 45 punten niet al leen de zege op Schiedam, maar ook de eerste plaats in de voorlopige eindrangschik king. Schiedam staat daarin met 34 punten op een voorlo pige vijfde plaats. SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders heeft Pieter Tjabbes, waarne mend directeur van het Stede lijk Museum, toestemming ge geven om twee schilderijen en twee tekeningen van Dora Tuynman aan te kopen voor de museumcollectie. Hiermee is een bedrag van 17.000,- gemoeid. Met deze toestem ming wordt een eerder raads besluit inzake het stopzetten van aankopen ten behoeve van het museum eenmalig op geschort. SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van Amnesty Interna tional houdt donderdag 26 no vember de maandelijkse schrijfavond in De Blauwe Brug aan het Bachplein. Tussen 18.30 en 20.00 uur kan men een kaart of korte brief sturen aan regeringen van landen, waar de mensenrech ten nog altijd worden ge schonden. Centraal staat deze keer het voormalige Joegosla vië. «.enweek afgesloten met een spectaculaire Zeeroversknal fuif. De foto's tonen onder meer de piraten verkiezing, het onbe woonde eiland, het schminken en de kinderboekenweekfeest- bus. De foto's zijn ter plaatse te bestellen, tegen vooruitbe taling van een gulden. De expositie is te bezoeken in filiaal Noord aan het Bach plein (van 25 november tot en met 1 december), filiaal Nieuwland aan het Dr. Wi- bp- 4olein (van 2 tot en met 8 d. mber), filiaal Zuid aan de Leliestraat (van 9 tot en met 15 december) en filiaal Oost aan de Lorentzlaan (van 16 tot en met 22 december). SCHIEDAM - Will Simon,, vooral bekend als presentator van het AVRO-programma 'Opsporing verzocht', is vrij dag 27 november te gast in De Blauwe Brug, waar hij vertelt over zijn detectiveromans en de invloed hierop van het tele visieprogramma. Simon is hiertoe uitgenodigd door de Openbare Bibliotheek, de Stichting Accu en boekhandel Mercurius. Will Simon heeft van 1982 tot oktober vorig jaar als eindre dacteur, samensteller en pre sentator van 'Opsporing ver zocht' gewerkt. Nadat hij eerder al een boek over het programma had geschreven, waagde hij zich aan een poli tieroman. Inmiddels zijn van zijn hand twee detectives ver schenen en presenteert hij donderdag zijn nieuwste boek 'Moord in het Oosterpark'. Gratis toegangskaarten voor zijn lezing zijn verkrijgbaar bij de filialen van de biblio theek en bij boekhandel Mer curius, in de Hof van Spaland 31. De avond begint om 20.00 uur. SCHIEDAM - Het Katholiek Vrouwen Gilde Schiedam- Noord houdt, zaterdag 28 en zondag 29 november de jaar lijkse advent-kerstmarkt in het Trefcentrum, achter de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan 65. De markt is zaterdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur en zondag na de Vieringen. Tijdens de markt bieden de dames van het Gilde hun zelf gemaakte artikelen, onder meer adventskransen, te koop aan. De opbrengst van de ad vent-kerstmarkt komt ten goe de aan het Melania-project van zuster Noëmi Bustos in Chili. SCHIEDAM - André Ver woerd, de vaste organist van de Grote Kerk, geeft donder dag 26 november een dia-le zing over het beroemde Hen drik Niehoff-orgel in de Grote Kerk. Dit orgel moet binnen kort worden gerestaureerd. Na de pauze verzorgt Ver woerd tevens een concert op het orgel, waarbij hij wordt ge assisteerd door de heer C. Pas- schier. De lezing begint om 20.00 uur en de toegang is gra tis. SCHIEDAM - Het Holy Koor zingt zaterdag 28 november in de Grote Kerk, aan de Lange Kerkstraat. Met orgel- en pia nobegeleiding verzorgt het koor een optreden in de serie Inloopconcerten. Aanvang 15.00 uur en de toegang is gra tis. SCHIEDAM - In de foyer van Theater de Teerstoof is tot eind december een expositie te zien met werken van Schil derclub Vreelust. Deze schilderclub werd in 1981 opgericht door drie en thousiaste leden van volk stuincomplex Vreelust. Een groot aantal leden heeft zich de afgelopen jaren via cursus sen bekwaamd in de diverse vormen van de schilderkunst. De expositie toont dan ook werken in verschillende tech nieken en met uiteenlopende onderwerpen. De tentoonstelling is te be zichtigen vanaf een uur voor iedere voorstelling tot onge veer 24.00 uur in De Teerstoof, aan de Nieuwstraat 12. ADVERTORIAL Alles Kids (foto Jack Putting) André Manuel met zijn 'ondeugende Toon Hermans blik' (foto Adri Karsenberg). Amateurtoneel met een boodschap •J^spsWIefragment uit het toneelstuk, dat het Apollo Toneel de komende twee dagen opvoert in het Pas Bij Feijenoord kennen ze hem bijna allemaal. Ome Piet voor de jongeren, gewoon Piet voor de senioren. Voor ons die ochtend in een Bas van der Heijden supermarkt de heer P. Bouts. Cïubfotograaf blijkt hij bij Feijenoord te zijn. Dat is voor hem als amateur fotograaf een van z'n grootste hobbies. Hij is er bij tijdens evenementen, wedstrijden, fotografeert voor het clubblad en ont wikkelt het allemaal in z'n eigen doka. Kortom 'Ome Piet Bouts' en Feijenoord zijn meer dan twee han den op die ene voetbalbuik. Al jaren komt hij ook bij Bas van der Heijden. Dat kun je dan wel geen hobby noemen, maar hij heeft het er ook prima naar z'n zin. Zelfs nu hij er als zeventigjarige alleen voor staat en heeft moeten leren niet meer voor samen, maar voor zichzelf de boodschappen te halen, blijkt hij door zijn opgewekte karakter bekend bij het me rendeel van het personeel. De heer Bouts in de zaak betekent la chen. „Ik heb de keukenrollen ook in de kamer gebruikt en dat ging prima", grapt hij bij de kassa. Maar ondertussen houdt hij wel gopd in de gaten wat hij voor diezelfde keukenrollen uitgeeft. „Ik help wel eens in een bejaardenhuis. Boodschapjes halen enzo. Dan kom ik ook in een andere supermarkt. Dat scheelt. Je kijkt je ogen uit. Maar dan in negatieve zin. Het is daar allemaal veel duurder dan bij Bas", zo heeft hij pas weer eens gekonsta- teerd en dat is ook een van de redenen, waarom Bas van der Heijden zijn welgemeende klandizie heeft. Malt bier en Bouts zijn vaste 'Ome Piet' prik.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 13