SCD Eurotax 415.11.22 Het Nieuwe Wethouder wijdt nieuw fietspad in Trotse reus wordt geveld Gastvrije Wilhel minaboom Gat van Bolmers 'provisorisch' gedicht 8 MUS Autobedrijf Nooteboom, Instituut opnieuw met bewonersverenigingen rond de tafel »,r. Stadsblad win een dagje uit met Prins Maurits fre/o Squash en tennis Ukkengym in Zuid Sint in Zuid Lik-op-stuk voor overtreders vuurwerk- regels Succes voor bewonersvereniging Deze week in Varia: "kant. De Dienst Gemeentewer ken beraamt de kosten van het hele pakket ver beteringen op 50.000 gul den. Dat is precies het bedrag dat in de ge meentebegroting '92/'96 ervoor was uitgetrokken. De verwachting is dan ook dat burgemeester en wethouders de krediet aanvraag zullen honore ren. SKI-SALOPETTES -/mui music center Compact Disc Speciaalzaak SCHIEDAM - Na bijna hon derd jaar lang alle stormen te hebben getrotseerd, moet de monumentale Wilhelmina- boom in Kethel begin volgend jaar alsnog het onderspit del ven. Niet door natuurgeweld, maar door toedoen van de hoofdafdeling plantsoenen van de Dienst Gemeentewer ken. De reusachtige kastanje is namelijk ongeneeslijk ziek en het is onverantwoord de boom te laten staan. De Wilhelminaboom werd in 1898 geplant op de hoek van het Noordeinde en de Kerk- laan ter ere van de kroning van Koningin Wilhelmina. In de loop der jaren is de majes tueuze kastanje ernstig aange tast door het zogenaamde 'wi- trot', een schimmelsoort die het hout sponzig maakt. Hierdoor is de stabiliteit van de herden kingsboom in gevaar. Ook de kastanje pal naast de Wilhel minaboom zal om deze reden moeten worden gerooid. Ter vervanging zal een gezonde kastanjeboom, afkomstig uit Groenoord, op deze plek wor den geplant. De twee kastanjes in Kethel zijn niet de enige bomen, die de komende maanden in Schiedam worden verwijderd. In het kader van de winter- beurt aan het Schiedamse groenbestand zullen diverse bomen worden gesnoeid, ge rooid, geplant of verplant. In totaal worden 138 Schiedamse bomen gerooid en vervangen, 39 bomen worden gerooid zon der vervanging, 48 bomen ver huizen naar een andere plek in de stad, 68 bomen worden nieuw aangeplant en ruim 300 bomen worden gesnoeid. In Groenoord worden vijftien 'pluisbomen' vervangen door linden. Aan de Buys Ballotsin gel in Oost maken de circa 45 Racketcentrum Vlaardingen De Schiedamse Kunstschilder Jaap Verweij sr. exposeert tijdens onze autoshow van 26 nov. t/m 14 dec. 65 van zijn schilderijen in de showroom van: Zwaluwlaan 84, Schiedam-Noord. Taxi-vervoer, ook rolstoelbusvervoer O/I GAK Detam - Ziekenfonds uur-service 65+ korting via bonboekje. CD moet De Pionier inrichten Eerste paal voor zwemparadijs Thurlede viert feest Sportagenda SCHIEDAM- Sinterklaas brengt zaterdag 28 november vergezeld van een aantal Pie ten een bezoek aan Schiedam Zuid tussen 11.00 en 13.00 uur. De Jeugdrijnmondband zal voor de muzikale omlij sting zorgen. De Sint komt aan in de Nieu we Maasstraat en gaat dan via de Rozenburgsestraat en de Groenelaan naar de showroom van de firma van Rey aan de Groenelaan 35. Kinderen kun nen hem daar de hand schud den en iets jekkers op komen halen. Voor één piek mogen de kleintjes zich bovendien samen met de Goedheiligman laten vereeuwigen. De foto's kunnen zaterdag 5 december afgehaald worden. SCHIEDAM - Net als vo rig jaar stellen de politie en Buro-Halt in de periode rond de jaarwisseling de zogenaamde BAV-regeling in werking. BAV staat voor Bijzondere Afhande ling Vandalisme en komt neer op een 'lik-op-stuk beleid'. Van 7 december tot en met 3 januari kun nen mensen, die ongeoor loofd vuurwerk afsteken of in bezit hebben, reke nen op dit directe alterna tieve strafbeleid. Volgens de Algemene Po litie Verordening mag vuurwerk alleen worden verkocht en gekocht in de periode van 27 december tot en met 31 december. Buiten deze periode is het verboden vuurwerk te be zitten, laat staan afsteken. Dit afsteken is alleen toe gestaan in de nacht van 31 december op 1 januari tus sen 23.00 en 01.30 uur. Wie zich niet aan deze re gels houdt, krijgt een ver sneld mini-proces-verbaal, waarbij personen van 12 tot en met 15 jaar direct een boete van vijftig gul den moeten betalen. Ou dere vuurwerkbezitters betalen honderd gulden boete, Personen van 12 tot 18 jaar kunnen, mits er toe stemming is van de ou ders, via Buro Halt een al ternatieve straf onder gaan. Zij worden dan een dagdeel of zelfs een hele dag te werk gesteld en moeten een voorlichtings bijeenkomst over de geva ren van verkeerd omgaan met vuurwerk bijwonen. SCHIEDAM - Leden van de' raadscommissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadsont wikkeling en Verkeer, onder aanvoering van wethouder Chris Zijdeveld, en vertegen woordigers van de Fietsers bond ENFB maken woensdag 2 december een feestelijk fiets tochtje door een deel van Schiedam. Aanleiding hiertoe is het gereedkomen van een nieuw stukje fietspad van 3200 meter aan de Overschie- seweg. Deze weg is onlangs gerecon strueerd. Onderdeel van de re constructie was de aanleg van het fietspad, ih het kader van het beleid tot uitbreiding van het Schiedamse fietspadennet. Sinds 1982 is zo al tien kilome ter fietspad en enkele kilome ters fietsstrook gerealiseerd aan de Havendijk. Westfran- kelandSedijk. P.J. Troelstra- laan. Parkweg en een ander deel van de Oversell ieseweg. Bovendien ligt een fietsverbin- ding tussen de Oversell ieseweg en het Giessenplein in het ver schiet. Het nieuwste fietspad wordt woensdag gevierd met een kort fietstochtje. De deelnemers starten om 15.00 uur bij het Stadskantoor en rijden vervol- gens via de Oversell iesestraat. Oversell ieseweg. Nieu wpoort- weg. 's-Gravelandseweg. Haze- pad. Parkweg. Burg. H. Grete- laan en wederom 's-Grave landseweg terug naar het Em- maplein. jaar oude populieren plaats voor 26 iepen. In Tuindorp Ke thel gebeurt hetzelfde, maar zullen de 30 populieren wor den ingeruild voor 53 nieuwe bomen. Het rooien ran bomen zonder vervanging is noodzakelijk om de overige beplanting meer groeiruimte te geven. Zoals bij voorbeeld in het Prinses Bea- trixpark, waar twintig popu lieren verdwijnen en in sport park Thurlede, waar acht po pulieren en drie wilgen de ont wikkeling van de aangrenzen de beplanting in de weg staan. De aanplant van nieuwe bo men geschiedt met name in nieuwbouwwijken of in gebie den, die pas zijn opgehoogd. Het Geuzenplein krijgt in dit verband 20 nieuwe bomen, de Botenbuurt 13 en de omgeving van de Ridderkerksestraat 37. Het opmerkelijkste snoeiwerk vindt plaats aan de 108 linden langs de trambaan aan de Burg. Van Haarenlaan. Deze worden in leivorm gesnoeid, zodat de boomtakken niet op of over de trambaan hangen. Hetzelfde gebeurt met de 40 platanen langs de ventweg aan de noordzijde van de Burg. Van Haarenlaan in ver band met de doorrijhoogte voor het verkeer. Verder worden winterwerk- zaamheden verricht aan tal van kleinere groepjes bomen in heel Schiedam. SCHIEDAM- In Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 is weer een start gemaakt met de zogenaamde 'ukkengym'. Die is bedoeld voor moeders of vaders met hun peuter tus sen twee en drie jaar (in over leg vanaf anderhalf jaar). De kosten van deze aktiviteit, die valt op de maandagmorgen tussen 9.30 en 10.30 uur, be dragen 12,- per gezin. Aan melden kan in het Kluphuis bij Connie Zee, telefoonnum mer 4267297. SERVICELIJN 010-4796199 SCHIEDAM- De bewo nersvereniging Schie- dam-Centrum heeft een succesje geboekt in haar niet aflatende strijd om de binnen stad niet te laten 'ver worden' tot domein van uitsluitend het winkelend publiek. De Dienst Gemeentewer ken is van plan tege moet te komen aan een aantal wensen. De Nieuwe Buurt, een doolhof voor wie er niet bekend is, krijgt een be- SCHIEDAM- Als het IOBS (Instituut Onder steuning Bewoners in Stadsvernieuwingsge bieden) morgen wordt opgeheven, zal in menig huiskamer in Schie- dam-Zuid de cham pagnefles worden ont kurkt. De Bewonersver eniging Schiedam-Zuid (BVSZ) steekt haar af keuring over de nieuwe werkwijze van het IOBS niet onder stoelen of banken. "Zonder IOBS wordt de gezonde situa tie uit de zeventiger ja ren hersteld", aldus de BVSZ. Niet alleen de BVSZ, maar ook de meeste andere bewo nersverenigingen, voelen er weinig voor om slachtoffer te worden van de koerwijziging van het IOBS. Zo bleek woensdag op een door het IOBS georganiseerde foruma vond. „Ik heb acht keer gevraagd wat nou precies de meerwaar de is van de nieuwe opzet. Maar ik heb er geen antwoord op gekregen", aldus een hevig teleurgestelde André Marbus, vice-voorzitter van de Bewo nersvereniging Schiedam Zuid. Plannen De plannen van het IOBS ko men er in het kort op neer dat het instituut de zeggenschap over de aard van het opbouw werk en de bouwtechnische ondersteuning geheel naar zich toe wil trekken. Marbus: „Dit is in flagrante strijd met eerder .gemaakte afspraken toen het IOBS in 1987 werd opgericht. Want toen werd be paald dat de inhoudelijke be oordeling van de projekten aan de bewonersvereniging werd overgelaten". Ook het plan van het IOBS om het werkgebied uit te brei den naar 'boven de spoorlijn'- stuit op bezwaar. Marbus op nieuw: „Het komt erop neer dat er geschoven gaat worden met arbeidsplaatsen. Terwijl wij vinden dat we de opbouw werkers zelf hard nodig heb ben". Verder voelt vooral de BVSZ er niets voor dat het IOBS een buffer wordt tussen bewonersverenigingen en de politiek. „Zuid heeft daaraan geen behoefte. We zijn mans als het om wonen gaatdeZuderSter kaÏuitledikant^^^, genoeg om zelf naar de raads leden te stappen. Bovendien weten de mensen straks niet meer waar ze terecht moeten. Bij ons, de gemeente of hét IOBS." Behalve Zuid, lieten ook de bewonersverenigingen Oost en West zich negatief uit over de koerswijziging van het IOBS. „Deze nota moet van ta fel", zei Aad de Wolf (Oost). „Dit is een nieuw bewijs dat van de structuur van het IOBS niets deugt," zei John de Kievith van West. De vertegenwoordigers van Centrum en Nieuwland daar entegen beschouwden het rap port van het IOBS als een 'goede leidraad voor de toe komst'. Zo zag Bert van Kan, voorzit ter van het IOBS, het uiter aard ook. Volgens Van Kan was uit oogpunt van efficiency de koerswijziging volstrekt te rechtvaardigen. „Bewonersbe langen worden steeds meer op stedelijk niveau uitgevochten in plaats van in de wijk zelf', verklaarde de voorzitter. Door de lawine van kritiek en de opmerking van Groen Links-raadslid Jolie Hakkert, dat de politiek door het ge hakketak weieens het IOBS- budget in de stadsvernieu wing zou kunnen stoppen, werd woensdagavond door Van Kan besloten een aange past rapport te schrijven. Sa men met de bewonersvereni gingen. Maar Zuid wil alleen in overleg treden als de posi ties van hun opbouwwerker en bewonersdeskundige on aangetast blijven. wegwijzering in de vorm van een plattegrond en een aantal extra straat naambordjes. Er zullen maatregelen getroffen worden om auto's in de Zwaan steeg te weren en ook de onoverzichtelijke verkeerssituatie aan de Lange Achterweg zal worden aangepakt. Het zogenaamde Gat van Bolmers wordt na jaren lange discussie's op ie der niveau gedicht zij het provisorisch met een schutting. Bovendien is er extra verlichting ge pland en wordt het on kruid er verwijderd. Met die laatste maatregelen zullen ook de midden standers in de buurt zeer tevreden zijn. Met name de verplaatsing van het marktkantoor naar het 'gat' leidde tot een regen van klachten van hun VERWACHTING vanaf kindermaat 92 t/m -n volwassenmaat medium div. kleuren ba." Villerius is echt spo(r)tgoedkoop Breersveld 127 - Schiedam - Tel. 4733316 Voor 50, 80 Of 120 Nu met CD's Nu mi (18 nrs.) Grote Markt 9, Schiedam (t.o. stadhuis). Tel./faxnr. 4261454 Zwanensingel 9 Tel. 4746565 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 96 OPLAGE 42.150 Stadsblad SCHIEDAM - Het verdwijnen van de 94 jaar oude Wilhelminaboom in Kethel zal menigeen verdriet doen. De prachtige kastanje is sinds jaar en dag een beeldbepalend onderdeel van dit pittoreske stukje Schiedam. Een nadere blik leert dat niet alleen de mens de boom bijzonder waardeert. Ook paddestoelen kiezen ieder jaar hun domici lie tegen de stam, waar ze goed beschut zijn tegen de natuurlijke ele menten. Helaas geldt hezelfde voor de fatale schimmel 'witrot', die de gastvrijheid van de Wilhelminaboom in de loop der jaren heeft mis bruikt. In januari verdwijnt de Wilhelminaboom vanwege de destructie ve krachten van de schimmel. Lawine van kritiek op plannen van het IOBS niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur BEDMAAT90»MQCM»b,js, Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel. Tel 010-4518844 Hillelaan 30-39, t o metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid. Tel 010-4852273 Het bestuur van de Bewonersvereninging Schletiam-Zuid

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1