Het Nieuwe Vragen over wijze fra udebestrijding Kletsnat fietstochtje Eurotax 415.11.22 (pigir©©©! Muziek in De Unie Verkeerde foto Na oprichting wijk- en bewonersvereniging Getuigen gezocht Na oriëntatiebezoek Stadsblad i 24 uur-service De novemberprijzen Wenskaarten en kinderpostzegels Kluphuis Oost op zoek naar vrijwilligers fsm Bingo 4Molens Deze week NATIONALEI «II LOTERIJ Misverstand leidt tot opschudding Reservisten geëerd HVC heren boeken succes SCHIEDAM - „Vindt in Schie dam grootschalig fraude-on derzoek plaats en zo ja op wel ke manier en met welke resul taten"? De raadsfractie van de PvdA wil van het college graag weten hoe in Schiedam het onderzoek naar fraude met uitkeringen wordt uitgevoerd en heeft hierover afgelopen donderdag enkele schriftelijke vragen ingediend. Aanleiding hiertoe vormen grootschalige onderzoeken, die onlangs zijn uitgevoerd door de gemeentelijke sociale dien sten in Groningen en Dor drecht. Deze onderzoeken, waarbij gegevens van de socia le dienst werden vergeleken met gegevens van respectieve- lijk het bevolkingsregister en de belastingdienst, wezen een schrikbarend hoog aantal uit keringsfraudeurs aan. Namens de PvdA-fractie heb ben Hans Bakker en Noor Samkalden bij het Schiedamse college geïnformeerd of en zo ja hoe dergelijkeonderzoeken ook hier plaatsvinden. „Hoe groot is de kans, gezien de ver gelijkbaarheid van Groningen en Dordrecht met Schiedam, dat het aantal fraudegevallen in Schiedam een vergelijkbare omvang heeft", willen de PvdA-ers weten. „Fraude in de sociale zekerheid ondergraaft de onderlinge solidariteit van het sociale zekerheidssysteem, holt het respect voor wet en wetshandhaving en derhalve het vertrouwen in overheid en democratie uit en draagt bij aan wellicht anders onnodige neerwaartse druk op de uitke ringen voor degenen, die daar op echt zijn aangewezen", vin den de vragenstellers. Ofschoon de PvdA volledig achter een fraudebestrijdings- beleid staat, dient dit volgens Bakker en Samkalden wel te gebeuren zonder iedere uitke ringsgerechtigde bij voorbaat verdacht te maken. Bovendien moet "een open oog worden ge houden voor de enorme ver schillen tussen fraudegevallen, zowel wat betreft de ernst van de fraude als wat betreft de nood, waaruit die soms voor komt". De socialistische fractie wil op korte termijn voorstellen van het college zien met betrekking tot de nieuwe mogelijkheden voor fraudebestrijding in Schiedam. SCHIEDAM - Ze hadden er geen slechtere dag voor kun nen uitkiezen. Waar menig Schiedammer in verband met de storm en regen liever thuis voor de kachel bleef zitten, trok een ietwat elitair fiets- groepje afgelopen woensdag middag de stoute schoenen aan voor een weliswaar kort, maar zeer nat tochtje door Schiedam. Het groepje bestond uit leden van' de raadscommis sie voor Cultuur, Gemeente werken, Stadsontwikkeling en Verkeer en vertegenwoordigers van de Fietsersbond ENFB, on der aanvoering van wethouder Chris Zijdeveld. Aanleiding was het onlangs gereedkomen van een nieuw stukje fietspad aan de Over- schieseweg. Via de Overschie- sestraat, Overschieseweg, Nieuwpoortweg, 's-Graveland- seweg, Hazepad, Parkweg, Burg. Van Haarenlaan en we derom 's-Gravelandseweg keer de het gezelschap doorweekt te rug bij het Stadskantoor. Hier stond de 'stoere fietsers' een dampende bak koffie te wach ten, waardoor ze weer snel op temperatuur en adem konden' komen. Overigens lijkt dit college er een handje van te hebben om officieuze buitenklusjes in slecht weer af te werken. Enke le weken geleden verleenden de wethouders Bart de Leede en Adri Reijnhout onder soort gelijke weersomstandigheden hun medewerking aan het schoonvegen van de Goeman Borgesiuslaan en omgeving. SCHIEDAM- In café De Unie wordt zondag 6 december van af 16.00 uur een blues-sessie gehouden rond gitarist/zanger Chris Coenen, op dit moment wqerkzaam bij Jules Deelder's 'Trio me reet'. Coenen wordt bijgestaan door Willem van de Wai (gitaar). Jan de Ligt (sax) en Henk Arts. SCHIEDAM - Abusievelijk is vorige week vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad een verkeerde foto geplaatst bij het artikel over de kri tiek van de bewonersvere nigingen op de plannen van het I.Ó.B.S. De men sen op de bijgaande foto werden ten onrechte voor gesteld als het bestuur van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. De foto werd echter ge maakt tijdens een bewo nersavond over de te ver wachten overlast van de Rotterdamse havenplan nen. Daar werd gediscus sieerd onder leidingvan een deskundig forum be staande uit een huisarts, een ambtenaar van de ge meente Schiedameen ambtenaar van de Milieu dienst van Gemeentewer ken Rotterdam, één be stuurslid van de BVSZ en journalist Kor Kegel. Onze excuses voor de hier door gerezen misverstan den. Redactie. SCHIEDAM - Wanneer de notaris de statuten goedkeurt, is Schiedam vanaf volgende maand weer een wijk- en bewo nersvereniging rijker. In navolging van alle andere wijken en stads delen is dan ook de nieuwbouwwijk Spa- land een officiële ge sprekspartner voor de gemeente. En gezien de snelheid, waarmee het ledental groeit, zal Spa- land binnen afzienbare tijd ook tot de grootste bewonersverenigingen van de Brandersstad gaan behoren. Jos Grootveld en Mathieu Le vens zijn de animators van de nieuwe vereniging. Zij hante ren dan ook samen voorlopig de voorzittershamer. „De wijk en bewonersvereniging Spa- land is voortgekomen uit de vijf Verenigingen van Eigena ren in deze wijk", legt Jos uit. „Direct na het gereedkomen van de eerste deelplannen bundelden de kopers van de woningen hun krachten. Na dat eerst orde op zaken was gesteld in de eigen omgeving, ontstonden de onderlinge con tacten, die uiteindelijk uit mondden in een samenwer- SCHIEDAM - De politie zoekt getuigen van de ge welddadige tasjesroof, die dinsdagmiddag rond 14.15 uur plaatsvond aan de Jo- han de Wittsingel. Een vrouw werd daar op haar fiets omver gereden door een bromfietser, die het slachtoffer daama een harde klap in het gezicht gaf en er vervolgens van door ging met haar tas, De politie zoekt getuigen, die dinsdagmiddag rond 14.15 uur een man op een (iicht)blauwe Zundapp hebben zien rijden over de Johan de Wittsingel, rich ting Bijdorp. De man was ongeveer 1.85 m. lang en droeg donkere kleding. Opvallend was dat hij een legergroene muts op had met daaroverheen de don kerbruine capuchon van zijn jas. Wie de politie na dere inlichtingen kan ver schaffen. wordt verzocht te bellen, telefoon 4494412. SCHIEDAM - Medewerkers van het plaatselijk comité Kinderpostzegels zijn dage lijks van 9.30 tot 16.00 uur present in het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat voor de verkoop van wens kaarten en kinderpostzegels. Men kan kiezen uit een rui me collectie van 39 wens kaarten met originele ont werpen van Nederlandse kunstenaars. De opbrengst komt ten goede aan projec ten voor kinderen, die om welke reden dan ook geen kans krijgen een normaal le ven te leiden. SCHIEDAM - Als het aan burgemeester Rei- nier Scheeres ligt, sluit Schiedam een partner schap met de Hongaar se stad Kecskemét. Scheeres heeft onlangs een gericht bezoek ge bracht aan Hongarije, waar hij een aantal kandidaatsteden heeft bezocht. Schiedam is al een paar jaar op zoek naar een partnerstad in Oost-Europa. Na het uiteen vallen van de D.D.R. en de U.S.S.R. en een mislukte po ging in Tsjechoslowakije viel de Schiedamse keuze uitein delijk op Hongarije. Öit land geldt als het meest westers ge oriënteerde land in Oost-Euro pa. Schiedam heeft bij de Vereni ging Nederlandse Gemeenten geïnformeerd naar de moge lijkheden in Hongarije. Hier uit bleek dat in het land een kring bestaat van gemeenten, die contacten met Nederland onderhouden of zich hierop oriënteren. Ambassadeur Ook werd contact gezocht met de Hongaarse ambassadeur, die Schiedam adviseerde zich voorlopig te richten op drie gemeenten, te weten Vesz- prem (85.000 inwoners), Sze ged (180.000 inwoners) en Bu dapest, district 18 (95.000 in woners). Maar de ambassa deur raadde burgemeester Scheeres ook aan om in Hon garije eerst een bezoek te brengen aan de burgemeester van Gödöllö, voorzitter van ge noemde landenkring. Deze burgemeester vond dis trict 18 van Budapest een slechte keuze, omdat dit slechts een deelgemeente van de hoofdstad is. Als alternatief noemde hij Kecskemét, een stad met 100.000 inwoners. Geen interesse Burgemeester Scheeres heeft in oktober de kandidaatsteden bezocht. Veszprem viel al gauw af, omdat hier momen teel geen enkele interesse be staat voor een partnerschap met Schiedam. De stad Sze ged is een mogelijkheid, maar geniet volgens Scheeres toch niet de voorkeur. Over Kecskemét is de Schie damse burgemeester echter lovend. Deze provinciehoofd stad ligt in de grote Hongaar se laagvlakte, op tachtig kilo meter afstand van Budapest. „De stad beschikt over een overzichtelijk centrum met een aantal mooie monumen ten, een aantal musea, een universiteit en een zieken- SCHIEDAM- In Kluphuis Oost, aan de Galileistraat 86, wordt iedere woensdagmiddag een instuif verzorgd voor kin deren tussen de vier en tien jaar jong. Na de kerstvakantie zijn er nieuwe vrijwilligers no dig om deze aktiviteit te kun nen voortzetten. De instuif duurt van 13.30 tot 14.30 en het programma be staat mestal uit het doen van spelletjes. Liefhebbers kun nen zivch aanmelden bij het Kluphuis bij Nelleke Vroom, telefoonnummer 4735435, van maandag tot en met woensdag tussen 9.00 en 17.00 uur. huis. De industrie is voorna melijk agrarisch, landbouw machines en wijnbouw. De stad heeft bovendien een aar dige overeenkomst met Schie dam: het distillaat Palinka uit abrikozen en ander fruit", constateert Scheeres. Uitwisselingen De burgemeester ziet hier dui delijke uitwisselingskansen, vooral op cultureel gebied. Zo heeft Kecskemét het beroem de muziekinstituut Kodaly, opgericht door de weduwe van deze Hongaarse componist, binnen de stadsgrenzen. Vol gens Scheeres wellicht een goed contact voor de Schie damse muziekschool. Voorts is er eeri bekend keramiek- centrum, waar jaarlijks kunstenaars uit vele landen bijeen komen. „Zeker interes sant voor kunstenaars uit Schiedam", meent burge meester Scheeres. Overigens blijkt Kecskemét al partnerschappen te hebben met steden in Duitsland, En geland, Finland, Oostenrijk, Oekraïne, Israël en Frankrijk. Toth Scheeres bracht tevens een bezoek aan het 35.000 inwo ners tellende stadje Kiskunha- las, de geboorteplaats van de Schiedamse zakenman Geor ge Toth. Toth onderhoudt nauwe handelsbetrekkingen met Kiskunhalas en zo nu en dan trommelt hij de burge meester van zijn geboortestad op om promotionele activitei ten in Schiedam te ontplooien. De burgemeester brengt dan steevast een bezoek aan zijn Schiedamse collega om zich te oriënteren op het openbaar bestuur in Nederland. Scheeres' bezoek aan Kiskun halas was dan ook meer een beleefdheidsbezoek, maar hij bemerkte toch ook mogelijk heden om met deze stad een uitwisseling aan te gaan. Wel licht in combinatie met een parterschap met Kecskemét of - als tweede keus - Szeged, want beide steden liggen niet zo ver verwijderd van Kiskun halas. Onderwijs Burgemeester Reinier Schee res heeft duidelijk gekozen voor een partnerstad in Hon garije. „Het taalprobleem is minder groot dan verwacht, want de jeugd spreekt meren deels Engels en de ouderen veelal Duits". Kecskemét heeft zijn voor keur, maar ook Szeged blijft in beeld, temeer daar de bur gemeester van die plaats na Scheeres' bezoek opnieuw zijn belangstelling bevestigde. Een partnerschap met een Hongaarse stad moet zich vol gens de Schiedamse burge meester niet beperken tot uit wisselingen van sport- en cul turele gezelschappen. Ook de onderwijssector moet hierin worden betrokken. De Dienst Educatie heeft al positief gere ageerd. kingsverband tussen de afzon derlijke verenigingen, aange vuld met een aantal huurders en andere belanghebbenden. Via het samenwerkingsver band werden de belangen van de gehele wijk behartigd". De gemeente erkende het sa menwerkingsverband echter niet als volwaardige gespreks partner, omdat onduidelijk was wie nu wie vertegenwoor digde. Op aandringen van de gemeente werd dan ook in april de eerste stap gezet in de richting van een wijk- en be wonersvereniging. Over an derhalve week gaan statuten naar de notaris en men ver wacht dat de Wijk- en Bewo nersvereniging Spaland in de tweede week van januari offi cieel bekrachtigd wordt. Werkgroepen „We hebben gekozen voor een zogeheten open bestuur", legt Mathieu uit. „Naast de gebrui kelijke voorzitter, in ons geval twee, penningmeester en se cretaris, ook een aantal alge mene bestuursleden, die ieder voorzitter zijn van een aparte werkgroep". Die werkgroepen vormen de spil van de vereniging. Er zijn voorlopig vijf werkgroepen op gericht: een werkgroep sport en spel, een werkgroep leden werving, promotie en wijk krant, een werkgroep verkeer en ruimtelijke ordening, een werkgroep milieu en een werkgroep huurbelangen. „De wijk Spaland kent de spe cifieke problemen van een nieuwbouwwijk, maar ook problemen, die voor heel Schiedam-Noord gelden", zegt Jos Grootveld. „Ons voor naamste probleem behoort tot de laatste categorie, namelijk de verkeersproblematiek. Zo als ook andere delen van Noord hebben aangegeven, moet er nu heel snel een twee de ontsluitingsweg komen. Wethouder Zijdeveld kan dan wel zeggen dat die weg er in SCHIEDAM- In dc De 4Mo- lens aan de Nieuwe Damlaan 766 wordt woensdag 9 decem ber een bingo gehouden in de grote zaal vanaf 16.00 uur. Tussen 19.00 en 22.30 uur is er ook in de grote zaal gelegen heid tot vrijdansen voor 35- plussers. Toegang: 1,25. Taxi-vervoer, ook rolstoelbusvervoer GAK - Detam - Ziekenfonds 65+ korting via bonboekje. 1994 ligt, maar dat is veel te laat. Die weg had er allang moeten zijn. Bovendien heb ben mensen van de Dienst Ge meentewerken ons laten we ten dat de politiek zelfs te op timistisch is met 1994. Vol gens hen wordt het nog later". Parkeerprobleem Maar Spaland heeft meer ver keersproblemen. De deelplan nen De Gaarden, De Vlinder hoven, De Akkers en De Vel den hebben ieder een rond weg, waaromheen de buurt is gebouwd. Op deze rondwegen wordt veel te hard gereden, omdat er nauwelijks snel- heidsremmende maatregelen zijn genomen. „Levensgevaar lijk, vooral voor de vele kinde ren in deze wijk", stellen de voorzitters in koor. Ook heeft Spaland een groot parkeerpro bleem. Vrijwel iedere woning heeft een eigen parkeerplaats, maar voor df auto's van visite is er geen ruimte. „Je rrtoet eens een feestje geven. Dan staat meteen de héle omge ving vol en dan hoef je nog niet eens zoveel mensen uit te nodigen". Bovendien kampt Spaland met de typische problemen van een wijk in aanbouw. Om dat er nog altijd woningen worden gebouwd, is het een gaan en komen van bouwver- keer. „Die grote vrachtwagens sluiten vaak de hele wijk af, wanneer ze één van de rond wegen blokkeren. En die rondwegen zijn de enige mo gelijkheid om de wijk uit te komen". Berkenwal De werkgroep milieu gaat zich bezighouden met de groen voorzieningen in de wijk. „Of eigenlijk het gebrek daaraan", meent Mathieu. „Want er is hier bijna geen gemeentelijk groen. Er werd ooit een zoge naamde berkenwal geplaatst, die vanaf de Harreweg als een soort groene long door de wijk moest lopen. Heel mooi, maar de berken werden door de ge meente weer verwijderd. Er moesten wilde planten komen. Een aantal buurtbewoners, die het groen op orde wilde hou den en ging schoffelen, werd door de gemeente op de vin gers getikt, want er was geko zen voor extensief beheer, of wel 'laat de natuur z'n gang gaan'. En inderdaad, in de zo mer bloeiden de mooiste bloe men en planten, maar toen die waren uitgebloeid, resteerden alleen gras en onkruid". De werkgroep sport en spel bemoeit zich, behalve met de organisatie van activiteiten (Koninginnedag), ook met de speelgelegenheden in de wijk. „Die zijn volstrekt onvoldoen de voor een wijk, waarin veel jonge kinderen wonen", vindt Jos. „We hadden een prima voorziening met de beruchte speeltorens, maar die zijn, na klachten van omwonenden over de aanwezigheid van de wat oudere jeugd, ontmanteld. Ook het basketbalveldje is om die reden verdwenen". „Het weghalen van die voor zieningen getuigt van 'korte termijn politiek'. Het zou be ter zijn geweest als er juist meer van dergelijke speel- voorzieningen werden aange legd, zodat de jeugd zich in de wijk kan verspreiden, in plaats van op de enige speel plek rond te hangen. Nu is er niets meer. De jongeren is onze wijk kunnen geen kant op. Een eigen centrum, dat al vele jaren geleden is beloofd, hebben ze nog steeds niet") Onderkomen Er is dus genoeg werk aan de winkel voor de kersverse wijk en bewonersvereniging. Het bestuur kan in ieder geval re kenen op een flinke achter ban. Van d^ 1200 huishouden in de wijk hebben zich al 600 als lid aangemeld, nadat on langs het eerste wijkorgaan 'De Spalander' huis-aan-huis werd bezorgd. „Het is dan ook zaak om zo snel mogelijk een eigen onderkomen te vinden", stelt Mathieu Levens. „Nu worden de vergaderingen ge houden in de woonkamers van de bestuursleden of in ge huurde ruimten in De Blauwe Brug, De Stuurhut en De Tamboerijn. We hebben zelf wel enkele ideeën over een ei gen huisvesting. Een school gebouw bijvoorbeeld of het dagverblijf voor gehandicap ten in onze wijk. Die staan 's avonds leeg. Het dagverblijf past ook goed in ons streven om de bewoners ervan in onze activiteiten te integreren". SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 98 OPLAGE 42.150 Stadsblad I%%liv ■?'\y- Spaland als volwaardig gesprekspartner gemeente Burgemeester wil Kecskemét f als Hongaarse partnerstad Donzen SKI-BROEKEN voor 39.- SKI-SN0WB0ARDBR0EKEN voor 59.- Villerius is echt spo(r)tgoedkoop Broersveld 127 - Schiedam - Tel. 4733316 De voorlopige'twee voorzitters van Wijk- en Bewonersvereniging Spaland: Jos Grootveld (links) en Mat hieu Levens. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1