Stena viert eeuw Hoek - Harwich Uw nachtrust igQ Werkzaamheden aan kazerne gestart Hulp van kinderen aan ouders wordt overschat MET HET OOG OP KWALITE IT Paul Berg '92 SCHIEDAM ZA12/Z013 DECEMBER Overval op kapsalon Aanrijding Autokraken WÊsm ANBO- voorzitter Van Loenen meent: Aktief Heterdaad Reijnhout: „Geruchten Winnaar puzzle Nutsbedrijven Gevaarlijk medicijn verloren File Inbraak opgelost Kerststallen gevraagd voor etalagewedstrijd STICHTING KUNSTWERKT Wereldwinkel vaker open stedelijk museum schiedam openingstijden beurs 10-17 uur HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 PAGINA 7 WATERWEG NOORD - Op 1 juni 1993 is het precies 100 jaar geleden dat er een begin werd gemaakt met de zeerou te over de Noordzee Hoek van Holland - Harwich. Het was de oer-Britse en inmiddels door fusies verdwenen Great Eastern Railway die deze scheepvaart verbinding tot stand bracht. Op 1 juni 1993, dus precies 100 jaar na de begindatum, zal dan ook het eerste exemplaar worden aangeboden van het herdenkingsboek dat wordt geschreven door Frank Haal- meijer en Miles Cowsill. Het boek verschijnt in twee talen en zal zowel in Engeland als in Nederland wordt aange boden aan een lid van het ko ningshuis. Bij de Stena Line (de Zweedse veergigant en sinds enkele ja ren de exploitant van de rou te) hoopt men dat de majesteit zelf naar Hoek van Holland komt om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Dat zal dan in de ochtenduren gebeuren op het vlaggeschip van de route, de onder Neder landse vlag varende Koningin Beatrix, die de dagdienst van uit Hoek van Holland naar Harwich vaart en 's avonds en 's nachts de route in omge keerde richting maakt. De feestelijkheden blijven overigens niet allen tot 1 juni beperkt. Het 100-jarig bestaan wordt voor het eerst zichtbaar als de Stena Britannica, het zusterschip van de Koningin Beatrix die de dagdienst van uit Harwich vaart en 's avonds en 's nachts de route in tegen overgestelde richting vaart. Dat gebeurt als de 2e Stena Britannica op 16 januari uit dok komt. Het is dan uitge rust met een levensgroot kwa- liteitsstempel op de boeg. Het zelfde gebeurt met de Konin gin Beatrix, die op 15 februari zijn dokperiode beëindigt. Met de burgemeesters van Har wich en Rotterdam is kontakt opgenomen om deze stempels officieel te onthullen. In juli worden in Hoek van. Holland de open havendagen gehouden. Stena Line zal hier dit jaar op 2 en 3 juli aanwezig zijn. In de plaatselijke vijver zullen de modellen van de Stena Britannica en de Konin gin Beatrix met elkaar wed ijveren in behendigheid, al thans de bezoekers worden uitgenodigd dit te doen. Deze aktie wordt uitgevoerd in nau we samenwerking met de plaatselijke VW, die er ook in het hele land ruchtbaarheid aan geeft. Momenteel wordt nog overleg gepleegd met de NS of het mogelijk is een elektrisch treinstel en een stoomlocomotief, die vroeger de verbinding Rotterdam - Hoek van Holland onderhiel den, ter bezichtiging aanwezig te hebben. Tentoonstelling Geen eeuwfeest zonder ten toonstelling. Die komt er dus ook en wel in Harwich gedu rende de maand juni en in Hoek van Holland de hele maand juli. In de vertrekhal len zal een expositie worden opgebouwd bestaande uit oude modellen, gebruiksarti kelen, posters, keukengerei en wat er verder maar te vinden is van een eeuw oude ferry dienst. Maar ook op de sche pen zelf zal aandacht worden gegeven aan het historische gebeuren door middel van blow-up's en dergelijke. Stena Line wil ook, althans in Nederland, het land in om de 100-jarige verbinding Harwich - Hoek van Holland meer be kendheid te geven. Daartoe wordt gedacht aan een dubbel dekker, waarmee men de 12 provincie hoofdsteden wil be zoeken, bij voorkeur tijdens jaarmarkten en braderie'en. Hierbij wordt nauw samenge werkt met Britain Promotion. Met de Spoorwegen wordt nog overleg gepleegd over de mogelijkheid om op 1 juni een stoomtrein te laten rij den tussen Rotterdam en Hoek van Holland. Dat wordt ongetwijfeld een evenement van de eerste orde. Jurgen van Braam, stuurman op de Koningin Beatrix, wil het met een catamaran opne men tegen de Koningin Bea trix op de route Hoek van Hol land - Harwich. De ferry zal volgens het normale schema afvaren, maar Van Braam wil proberen zeilend eerder in Harwich aan te komen. Aan boord van de beide cruise ferry's worden het hele jaar door bijzondere evenementen georganiseerd waarbij het ge tal 100 een grote rol speelt. Zo wordt er extra korting gege ven aan echtparen die samen precies 100 jaar oud zijn en zijn er tal van culinaire evene menten. Het gaat de Stena Line Nederland goed voor de wind. Enkele weken geleden werd de miljoenste passagier van 1992 overgezet en Adriaan A. Vinju, de Nederlandse mana ging direkteur van de Stena Line, verwacht dit aantal voor het eind van dit jaar nog met enkele 10.000-den te kunnen vergroten. Toch zal het boekjaar 1992 voor de Nederlandse tak van de Stena Line geen winst brengen. Dat is allemaal het gevolg van de daling van de Engelse pond. De Stena Line heeft veel met de vracht en passagiers uit het Verenigd Koninkrijk te maken. Om dit nog wat op te vangen worden volgend jaar de prij zen met zeven procent ver hoogd. SCHIEDAM- Een onbekende man heeft vrijdagmiddag een kapsalon aan de Schiedamse- weg overvallen. Dit gebeurde rond 17.00 uur. De man (Zuid europees type, kort zwart haar, brildragend ongeveei 30 jaar en 1.80 a 1.85m. lang; dreigde met een mes en deec een greep in de kassa. Vervol gens rende hij richting Zwa luwlaan. De politie zoekt ge tuigen, tel; 4494412. Een 28-jarige bromfietster uit Vlaardingen is afgelopen maandagmiddag op de Burg. Knappertlaan aangereden en moest met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht wor den. De vrouw kreeg geen voorrang van een automobilist die uit de Aleidastraat kwam rijden. SCHIEDAM-Auto's werden deze week op de volgende plaatsen in Schiedam openge broken: Hargalaan, Sporthal straat, Ooievaarsteeg (radio casetterecorder), Emmaplein (boor, kleding), Hargalaan (koffer, kleding), Vlaardinger- straat (boormachine en radio cassetterecorder). Het Nieuwe Stadsblad $44 SCHIEDAM - Op vrij dag 27 november is door burgemeester Scheeres tijdens een jubileumre ceptie van een van de medewerkers van de ge meentebrandweer op informele wijze het startsein gegeven voor de afbouw van de brandweerkazerne. Be langrijkste onderdeel van de werkzaamheden is de opbouw van een verdieping boven de ga rage voor de eerstelijns- uitruk. In deze nieuwe bouwlaag wor den tien slaapkamers, een toi let/wasruimte, een woonka mer, keuken, kantine en een trap naar de garage opgeno men. De slaap- en verblijfs- ruimten komen dus direkt bo ven de garage voor de eerste- lijns-uitrukvoertuigen te lig gen. De uitruktijd kan hier door nog korter worden. De huidige personeelsverblijven zijn in feite als tijdelijke voor zieningen ingericht en bevin den zich in de rechtervleugel van het gebouw. Bij een uit- ruksignaal moet men van het slaapvertrek via een noodtrap en de binnenplaats naar de ga rage voor de eerste uitruk ren nen. En hoewel de brandweer ook in de huidige situatie bin nen de voorgeschreven tijden ter plaatse is, is het toch be langrijk om nog wat tijdwinst te kunnen boeken. De nood zaak tot verhoging van de snelheid van eerste uitruk komt met name voort uit de uitbreiding in de afgelopen ja ren van het noordelijk stads deel. Naast de nieuwbouw vindt ook een herinrichting van de vrijkomende ruimte plaats. Dit werk gebeurt uit kosten overwegingen zoveel mogelijk door de brandweer zelf. Hier bij worden materialen, zoals tussenwanden, zorgvuldig ge demonteerd en hergebruikt. Dankzij de herindeling kan voorzien worden in de behoef te aan een ontmoetingsruimte voor het vrijwilligerscorps. De vrijwilligers kunnen hier bij voorbeeld na een oefening en onder het genot van een niet- alcoholisch drankje bijeenko men. De herinrichting voor ziet ook in de realisatie dan- wel herindeling van kantoren, archief-, vergader- en lesruim ten. Bovendien worden twee bestaande toiletgroepen ver bouwd. Het huidige hoofdgebouw van de brandweerkazerne is ge bouwd in 1974, als een eerste gedeelte van een in verschil lende fasen te realiseren plan. In 1985 is een tweede fase de garage voor de eerstelijns-uit ruk gebouwd. De nu uit te voeren werkzaamheden wor den beschouwd als de afbouw- fase. Het lag destijds ook nog in de bedoeling om op de bin nenplaats een oefenlokatie in te richten, maar hiervan wordt afgezien omdat de brandweer de buurt zo weinig mogelijk overlast wil bezorgen. Ook wordt op dit moment afgezien van de vervanging van de ga rage voor de tweedelijns-uit ruk omdat deze garage nog in goede bouwkundige staat ver keert. De nieuwbouwwerkzaamhe- den, worden uitgevoerd door Slavenburgs Bouwbedrijf. De direktievoering is in handen van de Dienst Gemeentewer ken. Het ontwerp voor het Mijl p v M' nieuwbouwgedeelte is in nauw overleg met de brandweer ver vaardigd door ir. René Meere, stadsarchitect van de Dienst Gemeentewerken. Voor de uit breiding wordt gebruik ge maakt van een staalconstruc tie, die aan de buitenzijde zal worden bekleed met alumini um panelen. Ventilatieroosters worden in rood uitgevoerd. Boven de entree komt een uit bouw om de ingang de accen tueren. Aan de achterzijde wordt een loggia aangebracht die uitzicht geeft op de bin nenplaats. Met het ontwerp wordt aangesloten op de strak ke en heldere vormgeving van het bestaande gebouw. De brandweer is bijzonder in genomen met de in uitvoering zijnde verbeteringen. Het werk is naar verwachting in april van het volgend jaar ge reed. Tijdens de eerstkomen de open dag, vermoedelijk in september 1993, zal het pu bliek het resultaat kunnen aanschouwen. SCHIEDAM - Arie van Loe nen - raadslid namens de PvdA, maar ook voorzitter van de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen afde ling Schiedam - hekelt het ouderenbeleid van de ge meente. In het afdelingsor gaan A.N.B.O.-Nieuws stelt hij dat „vanuit een bepaalde politieke hoek te gemakke lijk wordt gedacht over hulp, die kinderen aan hun oudere vader en moeder kunnen ge ven, waarbij men gemakshal ve vergeet, dat mensen die over de tachtig zijn, kinderen hebben, die de middelbare leeftijd soms al zijn gepas seerd". De kritiek van Van Loenen richt zich op de gebrekkige thuishulp aan zelfstandig wo nende ouderen in Schiedam. De gemeente komt volgens hem eerdere gedane toezeg gingen niet na. Begin 1990 presenteerde de gemeente de nota Ouderenbe leid, waarvoor het streven om ouderen langer zelfstandig te laten wonen als uitgangspunt gold. Een jaar eerder had de provincie al het initiatief ge nomen om de drie verzor gingstehuizen Harg, Spaland en Thurlede te laten renove ren. Om dit te bekostigen diende Schiedam echter wel 267 verzorgingsplaatsen in te leveren. „Hoewel in de nota Ouderen beleid nadrukkelijk staat ver meld dat niet eerder tot bed denreductie zou worden over gegaan nadat de zorg aan huis zou worden versterkt, is daar in de praktijk niet veel van te recht gekomen", meent Van Loenen. „Inmiddels zijn de 267 verzorgingsplaatsen afge stoten, hoewel de verzorgings tehuizen nog geen enkel be gin hebben gemaakt met de renovatie. Van de beloofde aanvullende thuishulp is nau welijks sprake. Het enige dat geschiedt om het hoofd boven water te houden, is een ver scherpte indicatie van de steeds schaarser wordende middelen". Heilige huisjes Volgens Van Loenen is het klaar als een klontje dat deze ontwikkelingen een grote in vloed hebben op het geheel van voorzieningen voor oude ren in deze stad. „Bij het be gin van de planvorming stond al vast dat er door een aantal disciplines op het gebied van de ouderenzorg diende te wor den samengewerkt, willen we de zorgverlening voor ouderen - ondanks de beddenreductie - eenzelfde kwaliteit laten be houden. Samenwerking, waar bij heilige huisjes omvergeke- geld zouden worden. Op dat moment was er nog sprake van een sterk versnipperd en verkokerd voorzieningenpa- SCHIEDAM-Een 26-jarige man die afgelopen dinsdag op heterdaad werd betrapt bij een autokraak, heeft bekend 43 auto's te hebben opengebro ken en 23 fietsen te hebben gestolen. De man was aktief in Schiedam en Rotterdam. Het onderzoek wordt voortgezet. SCHIEDAM-Op de Horvath- weg is vrijdagavond om streeks 20.30 uur een autokra ker op heterdaad betrapt. Op het bureau bekende hij ook meerdere malen fietsen te hebben gestolen. SCHIEDAM „Het ge- SCHIEDAM- De Routepuzzle van de Nutsbedrijven is ge wonnen door de Schiedammer H. Nijmeyer. Deze puzzle werd gehouden op vrijdag 30 oktober tijdens de open huis dag van de ONS. De winnaar beantwoordde alle 25 vragen goed en verdient daarmee een trip voor twee personen naar Euro Disney. De tweede prijs, een dames- of herenrijwiel gaat naar W.J. Suyker ook uit Schiedam. R. Terpstra en J. van de Stel delen de derde plaats, goed voor twee mini Daf Trucks. De prijzen worden uitgereikt op woensdag 16 de cember om 16.30 uur door de heer H. Eikenbroek direkteur van de Openbare Nutsbedrij ven. Ook voor het personeel van de ONS was een Route-puzzle- wedstrijd uitgeschreven. Niels van der Windt gaat mee met de bus naar Euro Disney. Emiel van Barneveld krijgt de fiets en Jeroen van der Windt mag een mini Daf Truck ko men halen. De open huisdag op 30 okto ber trok zo'n 1000 bezoekers. Ongeveer 10% van hen lever de een routeformulier in. Welke contactlens past het beste bij uw ogen? Een ANVC* contactlensspecialist kan dat nauwkeurig bepalen. En garandeert u de beste kwaliteit. Twee van deze specialisten vindt u bij Paul Berg. Daar is dus altijd iemand aanwezig voor een deskundig advies. Zo'n advies is bovendien gratis! Kom gerust eens langs. (*Algemene Nederlandse Vereniging Contactlensspecialisten). van troon met weinig dwarsver banden op uitvoerend- en be leidsniveau". Volgens de ANBO-voorzitter wordt nu een te zware wissel getrokken op de nakomelin gen van Schiedamse ouderen. „Het thuisfront maakt nu door de schaarste aan voorzienin gen veel ellende door als va der of moeder de directe nood zakelijke hulpverlening door opname of anderszins niet kan krijgen. Er wordt te ge makkelijk gedacht over hulp van de kinderen", aldus Van Loenen. SCHIEDAM-Een Schiedam mer heeft tussen afgelopen donderdag en zaterdag ergens in Schiedam zijn medicijn ver loren. Het betreft het bloed- vatverwijdende middel 'Nitro- linguol' en is vooral gevaarlijk als het in handen van kinde ren terecht komt. Het genees middel heeft de vorm van een spray. De politie zou het medi cijn graag in ontvangst willen nemen. Een file van zeven kilometer. Dat was het gevolg van een vrachtwagen met oplegger die vast kwam te zitten onder het spoorwegviaduct op rijksweg A20. De maximale hoogte is vier meter, terwijl de vracht wagen 40 centimeter hoger was. Door het laten leeglopen van de banden kon de vracht wagen zijn weg vervolgen. De bestuurder, een 43-jarige man uit Harmeien, kreeg een pro ces-verbaal mee. SCHIEDAM-Met de aanhou ding van twee mannen in de leeftijd van 18 en 13 jaar, is een inbraak in een bedrijf aan de Nieuw Mathenesserstraat opgelost. Het duo liep tegen de lamp nadat was geprobeerd om waardepapieren, afkom stig van de inbraak, te verzil veren. De Rotterdamse politie greep in. SCHIEDAM-Voor het derde achteren volgende jaar zoeken de winkeliers aan de Hoog straat weer kerststallen om hun etalages te versieren. Het maakt niet uit of de stallen oud, nieuw, gekocht of zelfge maakt zijn. De stallen kunnen worden ingeleverd op Hoog straat nummer 148 (De Pas sant). Met alle plezier willen de organisatoren de kerststal ook komen afhalen. Gelieve dan kontakt op te nemen via het volgende telefoonnum mer: 4732388 De winkeliers op de Hoog straat delen jaarlijks elkaar prijzen uit wie met kerst de mooiste etalage heeft ge maakt. Ook burgemeester Rei- nier Scheeres neemt zitting in een jury, die alle vitrines grondig gaat bekijken. meentebestuur van Schie dam voert ten aanzien van woningtoewijzing een open en helder beleid. Een beleid, waarin de et nische afkomst van wo ningzoekenden geen rol speelt In de vaststelling van dat gemeentelijke be leid is de raadscommissie voor Wonen, Wijk- en buurtbeheer en Voorlich ting nauw betrokken", stelt wethouder Adri Reijnhout. Hij reageert hiermee op uitlatingen van WD- raadslid Luub Hafkamp, die tijdens een vorige week donderdag gehou den Politiek Café zei dat in een portiek niet meer dan vijftig procent van de woningen aan allochtonen wordt toegewezen. Volgens Reijnhout is deze opmerking volledig uit de lucht gegrepen „Het is jammer dat dit soort onge fundeerde geruchten over onderscheid tussen alloch tone en autochtone wo ningzoekenden kunnen leiden tot onduidelijkheid en beroering", aldus de wethouder. SCHIEDAM- De Wereldwinkel aan de Lange Achterweg 14 is gedurende de Sinterklaastijd vaker geopend. De tijden voor de decembermaand zijn als volgt: dinsdag de 1ste van 13.00 tot 16.00 uur woensdag de 2de van 13.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur donderdag de 3de van 13.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur vrijdag de 4de van 13.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur zaterdag de 5de van 13.00 tot 16.00 uur. Dick van Belle Galerie Bothof Annette Braad Peter Breevoort Design Centre - Threes Moolhuysen - Coenders Sjef van Duin Cees Egas Mariska van den Enden Wim Goossens Theo Gootjes Ham Peter Hellemons Inge van Haastert Rob van der Sjef Henderickx Ria Klop Frits Kloppers Cees Kok Yvon Koopman Ton Kraayeveld Jan van der Lans Henny van Leeuwen Cees Lesuis Peter Lindauer Martin Moesman Jeroen Olthof Lambert Oostrum Adrianus van Otterloo Geer Pouls Aad Riepsaame Hans Rikken Ineke Roelfzema Arjo Rozendaal Guus de Ruiter Hans Slempkes Els Snik Michel Snoep Gerard van Soest Marjo J.C. van Soest Jacques Tange Jenna Tas Marenne Terlingen Kees Touw Bram Uil Ed Valk Jan Eric Visser Marcel Warmenhoven Diet Wiegman Theo Wiegman S Fris wakker worden. Kwiek opstaan. Kwestie van goede nachtrust. Dus van 'n bed dat perfect bij u past. Dat adviseren wij u graag. &S L~A APKAMERS Beverwijk Meubelboulevard Leiderdorp: Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort - Rotterdam - Utrecht - Vtenendaal - Zeist UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDRED AKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGAVE: Sijthoff Pers b.v./ Drij. v.d. Drift b.v. Koopmansstraat 9, Rijswijk 070-3190944 Postbus 16050 2500 AA Den Haag SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4796199 van 09.00 - 17.00 uur ft Adriaan A. Vinju, managing direkteur Stena Line: ,,de lage koers van de Engelse pond drukt onze wins tcijfers" OPTIEK GEEFT UW OGEN DE AANDACHT PIE ZIJ VERDIENEN! Mgr. Nolenslaari 418 Schiedam Tel: 010 - 473 53 84 Oogmeetcentrum»OV Optometristen«ANVC Contactlensspecialisten

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 7