Win een vrijkaartje voor Bassie Adriaan Collectieve beveiliging Industrieterreinen Agenda ORANJE Vrijdag in Passage Theater Gitaarvirtuoos Harry Sacksioni: Programma Filmhuis Ruilbeurs Sacksioni, Rot en Rodwell Activiteiten in Vier Molens Foto- videogroep in De Erker Rebus- en kleurprijsvraag Bij voldoende belangstelling, begin volgend jaar: Astrologie Nieuw Atelier op Lange Haven Computers Concert voor Roemeense weeskinderen Burgerlijke Stand HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 PAGINA 9 SCHIEDAM - „De gitaar past bij mij. Ik denk dat het komt door de vrou welijke vorm ervan". Een wat onorthodoxe verklaring van een even onorthodoxe muzikant. Maar wel een virtuoos. Gitarist/componist Har ry Sacksioni en zijn band treden vrijdag 11 SCHIEDAM - In dienstencen trum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, wordt zaterdag 12 december een bin go-dansant voor 50-plussers georganiseerd. Aanvang 19.00 uur. Zondag 13 december vindt hier van 13.30 tot 16.30 uur een contactmiddag voor oude ren plaats, terwijl men woens dag 16 december vanaf 13.30 uur kan bloemschikken in de eetzaal. SCHIEDAM- Met de oprich ting van 'De Brandsteder' heeft Wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennestraat 32 een trekker voor foto- en videoliefhebbers in huis ge haald. De club bestaat uit een foto- en een video-afdeling die respectievelijk de tweede en de vierde dinsdag van de maand bij elkaar komen vanaf 19.30 uur. Er worden dan on-" dermeer werkbesprekingen en lezingen gehouden. Op het programma staan ook diverse excursies, een jaarlijkse ten toonstelling en workshops. Het ligt in de bedoeling tien maal per jaar bij elkaar te ko men. Deelnemers betalen 55 gulden en krijgen hiervoor ook korting op de kursussen fotografie en video. Maandagavond 7 december houdt Hans van Meerendonk een lezing met dia-overvloei ers. Aanvang; 19.30 uur; toegang: gratis (leden); 7,50 (niet-leden). Méér informatie over de foto- en video-groep bij Chris Scholte op dinsdagavond via telefoonnummer 4267767. december op in het Schiedamse Passage Theater. Een interview met een muzikant, die al jaren wordt be schouwd als één der beste, zo niet de beste gitarist van Nederland. Harry Sacksioni is met recht een natuurtalent. Hij kwam daar zelf al op jonge leeftijd achter. „Toen ik een jaar of elf was, wilde ik, net als mijn vriendjes, een gitaar hebben om in beatbandjes te gaan spelen. Ik kreeg een Spaanse gitaar en nam meteen gitaar les om de grondbeginselen on der de knie te krijgen. Mijn le raar meende dat ik talent had en stimuleerde mij om zelf te gaan componeren. Door die composities ontwikkelde ik al vroeg mijn techniek en vooral mijn eigen stijl. Ik streefde mijn vriendjes dan ook al snel voorbij". Door zijn aangeboren talent hoefde Harry Sacksioni ook niet allerlei nummers van de radio na te spelen om de ac- coorden uit te dokteren. „Nee, ik kon direct de harmonieën en bijbehorende accoorden horen en naspelen. Op zich wei eigenaardig, want ik kom uit een volledig a-muzikale fa milie". Bekend is het verhaal, dat da teert uit 1963. In hartje Am sterdam repeteert een orkest een nieuw instrumentaal nummer in als plotseling de gitarist de repetitie nijdig on derbreekt met de woorden: „Ik zou tien vingers aan één hand moeten hebben om dit te kun nen spelen". Groot is zijn ver bazing als een ietwat verlegen jongetje van 13 jaar het toneel oploopt en door de dirigent wordt voorgesteld als de com ponist van het betreffende mu ziekstuk. En die verbazing wordt nog groter als het ventje de gitaarpartij voorspeelt. Dat knulletje was Harry Sacksio ni. „Muziek is voor mij als een taal. Ik hoef er niet over na te denken, zoals ik met de Ne derlandse taal ook niet hoef na te denken of het 'liggen' of 'leggen' moet zijn. Je weet het gewoon. Die tai heb ik voor namelijk ontwikkeld door het componeren. Dat is de ele mentaire functie van het mu zikant-zijn, vind ik. Een goede musicus hoort muziek te schrijven en niet alleen maar andermans werken na te spe len. Niet dat ik nooit ander mans composities speel, maar dan altijd met een geheel ei gen interpretatie. Tijdens mijn optredens speel ik bij voorbeeld nummers van The Beatles en The Almann Bro thers, maar totaal anders dan het origineel". Eilandje Toen Harry 14 jaar was, kreeg hij zijn eerste electrische gi taar. Tot zijn 18e speelde hij in diverse Amsterdamse band jes, waaronder formaties als 'George Cash (ooit een klein hitje met het nummer 'Nigh tingale') en de Haagse forma tie Supersister („slechts twee weken, het bleek mijn muziek niet"). Harry heeft echter nooit in werkelijk succesvolle groepen gespeeld. „Ik hing te veel aan mijn eigen stijl om het lang in een bandje vol te houden. Bovendien heb ik al tijd een beetje teruggetrokken op een eilandje geleefd en me maar weinig bemoeid met an dere mensen uit de muziekwe reld. Pas de laatste jaren is dat veranderd. Ik treed nu wei eens spontaan en onaange kondigd op in café's om met SCHIEDAM-In het Filmhuis Schiedam (gebouw de Teer- stoof) wordt vrijdag 11 decem ber de film 'Trust' gedraaid van regisseur Hal Hartley. Aanvang: 21.30 uur. Toegang: f.5,-. Zaterdag 12 december is Bas Heijne te gast in het Filmhuis Schiedam. Heijne, die voor draagt uit eigen werk, ver kreeg bekendheid door zijn columns in Vrij Nederland en NRC Handelsblad. Zijn speci alismen liggen op het gebied van reisverhalen en Engelse literatuur. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: f.7,50 betalen f.5,- (donateurs SCHIEDAM - De 'Lach- spektakelshow' van het populaire duo Bassie Adriaan slaat maandag 21 december de tenten op in Sporthal Mar griet. Jonge lezertjes van Het Nieuwe Stads blad kunnen de voor stelling van Bassie Adriaan gratis bezoe ken, als zij bijgaande rebus weten op te los sen. De tekening moet bovendien worden ge kleurd. Er zijn dertig vrijkaartjes te winnen. Bassie Adriaan geven maandag 21 december een voorstelling van hun Lach- spektakelshow in Sporthal Margriet. Twee uur lang ver maken zij de kinderen met hun grappen en grollen, maar ook de ouders kunnen zich uitstekend amuseren. Want tot de Lachspektakelshow be hoort ook topgoochelaar An- dré du Lord. Hoewel, Bassie is zijn assistent, dus zal er best veel mis gaan. De voorstelling begint om 14.00 uur. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij Tabakspeciaal zaak Janse, aan de Broersvest 8 en bij Boekhandel Mercuri- us, aan de Hof van Spaland 31. Maar de Schiedamse jeugd kan ook gratis naar binnen. Daarvoor moeten zij bijgaande rebustekening oplossen en in kleuren. De prijsvraag is be doeld voor kinderen van 2 tot en met 12 jaar. Uit de inzen dingen worden dertig namen getrokken, die allen een vrij kaartje voor de Lachspekta kelshow van maandag 21 de cember winnen. De oplossingen moeten uiter lijk maandag 14 december binnen zijn bij de redactie van Het Nieuwe Stadsblad, West- havenkade 14 in Vlaardingen. Opsturen mag ook: Redactie Het Nieuwe Stadsblad, Post bus 52, 3130 AB Vlaardingen. In de krant van woensdag 16 december worden de prijswin naars bekend gemaakt, waar na de vrijkaarten op boven staand adres kunnen worden afgehaald. Succes! anderen een partijtje te jam men". Toen hij solistisch te werk ging, kwam meteen de brede waardering voor zijn gitaar spel. Hij begeleidde zo'n tien jaar lang Herman van Veen tijdens diens optredens. Daar naast formeerde hij steeds ei gen bands met mensen, die zijn muziek goed konden spe len. „Ik stel hoge eisen aan mijn bandleden. Dat is vaak wel moeilijk voor ze, want ik laat in mijn composities wei nig ruimte voor improvisaties. In mijn nummers zijn de ar rangementen voor ieder in strument vastgelegd". Niet beïnvloed Harry Sacksioni zegt nooit echt te zijn beïnvloed door be paalde groepen, artiesten of zelfs muziekstromingen. „Ik zat altijd een beetje tussen pop en folk in. Ik luisterde graag naar Ry Cooder, maar ook naar Beatles, Stones of Eagles en naar gitaristen als Paul Simon, Paco de Lucia en Mark Knopfler. Maar ik ben niet door hen beïnvloed. Nee, zeker niet door jazz. Ik haat jazz. Dat is wel leuk om te spelen, maar beslist niet om naar te luisteren". Toch lijkt Sacksioni's muziek wel te worden beïnvloed door de tijd. Het rustiger werk heeft plaats gemaakt voor wat stevigere, ritmischer muziek. Zijn nieuwste CD 'Intimate Stranger' is daarvan een goed voorbeeld. „Het is popachti ger, expressiever geworden", erkent de gitarist. „De tech niek komt wat minder op de voorgrond dan voorheen". Frank en Raymond Het theaterconcert, dat hij vrijdag verzorgt in het Passa ge Theater, is één van de laat ste in deze serie. Voor volgend jaar heeft Harry Sacksioni een speciaal project op stapel staan: een reeks optredens met Raymond van het Groe- newoud en Frank Boeyen. „Raymond en Frank zijn goe- de vrienden van me gewor den, nadat Raymond eens op een plaat van mij heeft mee gezongen en ik de gitaarpartij en verzorgde op een CD van Frank Boeyen. Het wordt een te gek programma, waarvoor we alle drie de muziek schrij ven. We zijn al begonnen met de repetities. Ogenschijnlijk komen we ieder uit een geheel andere muzikale hoek, maar het klinkt perfect. We gaan hiermee de grotere theaters in en ik heb begrepen dat de meeste optredens nu al zijn uitverkocht". Dat geldt zeker nog niet voor het theaterconcert van aan staande vrijdag in het Passage Theater. Hierin speelt hij voornamelijk nieuw eigen werk, waarvan een deel akoes tisch. Het optreden begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 25,-/CJP en Pas65 22,-. SCHIEDAM - In dienstencen trum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, wordt zondag 13 december een ruil beurs gehouden. Verzame laars van munten, postzegels, telefoonkaarten, stripboeken, prentbriefkaarten, sigaren bandjes, eerste dag-envelop pen en andere ruilattributen kunnen hier hun hart opha len. De ruilbeurs begint om 13.30 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - Wellicht begin volgend jaar zul len de industrieterrei nen Spaanse Polder en 's-Gravelandsepolder 'collectief worden be veiligd. De stichting Beveiliging Be drijvenparkterreinen Rijn mond Noord-West (SBBR) heeft overeenstemming be reikt met Securior bv en Ran dom Beveiligingen bv. In deze stichting vindt samenwerking plaats tussen de gemeenten Schiedam en Rotterdam en vertegenwoordigers van poli tie en beveiligingsindustrie. De stichting is in het leven be roepen om de kwaliteit van de veiligheidszorg te verbeteren. Daarom werd in eerste insta- natie gekozen voor een opzet waarbij één beveiligingsorga nisatie alles op haar nek zou nemen. De bij de stichting aangeslo ten bedrijven protesteerden hiertegen en wilden het oude kontakt met hun 'eigen' bevei ligingsbedrijf niet verbreken. Nu is dus gekozen voor twee beveiligingsbedrijven. Of alles daadwerkelijk doorgaat is niet zeker. In principe hebben zo'n 250 bedrijven wel oren naar een nieuwe aanpak. Maar voor een onlangs gehouden infor- SCHIEDAM- Op donderdag avond 10 december organi seert de spirituele verenigng Harmonie in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibaut- plein een avond over prakti sche astrologie. Gastspreker is Huub van de Graaf uit Dru- nen.. Aanvang: 10.00 uur. Toegang: f. 7,50 SCHIEDAM- Ontwerpster Nel- leke Kalfsbeek begint aan de Lange Haven nummer 20 een atelier onder de naam 'Studio 8'. De opening, vrijdag 11 de cember, zal geschieden door oud-gemeentesecretaris Mr. M.J. Blok. Aanvang: 16.00 uur. In het atelier zullen sieraden te koop zijn in Franse en Itali aanse stijl. Ook zullen er cur sussen gegeven worden. Kalfs beek houdt op 12, 14 en 15 de cember Open Dagen. SCHIED AM-Op zaterdag 12 december houdt de Computer Club een bijeenkomst in De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang: 14.00 uur. Bezoekers (zonder computer) betalen f.3,50 entree. matie- en kennismakings bijeenkomst was maar bitter weinig belangstelling. „Maar dat lag volgens ons vooral aan de uitnodiging die te laat naar de bedrijven werd gestuurd", zegt Ineke Scheepsbouwer, coördinator criminaliteitspre ventie van de gemeente Schie dam. De beveiligingsmaatschappij en zullen wederom alle bedrij ven benaderen. Als de belang stelling meevalt, zal het pro- jekt begin volgend jaar van start gaan. Vrijdag 18 december Passage Theater/Grote Zaal, John Lanting e.a., 'Kink in de kabel', klucht, aanvang 20.15 uur, toegangsprijzen f 28,-, 25,- en f 22,- (CJP en Pas65 drie gulden korting). Theater de Teerstoof, Johannes Kemkens, 'De Uitvreter', ver telling, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs f 18,-/CJP en Pas65 f 15,-. Zaterdag 19 december Theater de Teerstoof, Clowns theater Confetti, 'Japan', voor- stelling voor kinderen van 6 tot 12 jaar, aanvang 14.00 uur, toegangsprijs f 5,-. Verenigingsgebouw (Nieuwe Waterwegstraat), Harmonie Wilton Fijenoord, kerstconcert, aanvang 20.00 uur. Aula Stedelijk Museum, Can- torij 'Mijnsheerenland'con cert, aanvang 15.00 uur. Passage Theater/Grote Zaal, 'Kerstmuzieknacht'swingend muziekspekatkel, aanvang 22.00 uur, toegangsprijs f 25,-. Theater de Teerstoof, Dorine van der Kleij en Daniël Leeu wenberg, 'Daniël en zijn moe der', muziektheater, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs f 18,- 1CJP en Pas65 f 15,-. Woensdag 23 december Passage Theater, Het Gevolg, 'Hendrik de Vijfde', kinder voorstelling, aanvang 14.00 uur, toegangsprijs f 5,-. Kaartverkoop De kassa is geopend van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Telefonisch reserveren is mogelijk van maandag tot en met zaterdag, eveneens van 10.00 tot 16.00 uur: telefoon Passage Theater 4269563 en Theater de Teer stoof 4269455. De kassa is ook geopend vanaf een uur voor iedere voorstel ling met verkoop uitsluitend voor de voorstelling van die ivond. Voor meer informatie kan men dellen met de administratie van de Schiedamse Theaters, telefoon 4262987 (tijdens kan tooruren). SCHIEDAM - In de Grote Kerk wordt vrijdagavond 11 december een benefietconcert voor Roemenië gegeven. Aan het concert wordt belan geloos meegewerkt door de Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids, het Schiedams Christelijk Mannenkoor, de 'New Life Singers', Kinder koor 'Jong Begin', sopraan Elly Meyboom en Reinata Heemskerk. De zangavond begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Wel wordt om een financiële bij drage gevraagd, die ten goede komt aan Roemeense wees kinderen. SCHIEDAM - 27 november tot en met 3 december 1992. Geboren: Gizem d.v. Dogan- Dogan; Mara L. d.v. Landman van der Vliet; Magritha F. B. d.v. Van de Water-Scheffer; Sergio z.v. De Wild-Bronsteijn; Myra J. d.v. Van Put-Verula; Charlotte I. d.v. Winkelman den Boogert; Nadia S. L. d.v. Liaquat Ali-Naseem Akhtar; Umut z.v. Karatay-Karatay; Milou d.v. Lankester-van der Most; Mike z.v. Lensveld-Kui- ters; Sündüz d.v. Tanriverdi- Tanriverdi; Priscilla d.v. Schipper-Boshoven; Alexan dra S. G. d.v. Wijpkema-Tsai; Dylan z.v. Schoonbrood-de Bruijn; Tim R. z.v. Van Veel- en-Melching; Hasan z.v. Öz- türk-Öztürk; Seline d.v. Van der Graaf-de Leede; Mounir z.v. Azagagh-Dahaoui; Ricardo z.v. Van der Weck-Blokland; Bahar d.v. Akgakaya-Akga- kaya; Yvanka d.v. De Jong-de Groot; Mariëlle d.v. van Ra- venzwaaij-Dijkstra; Femke J. d.v. Bekker-Roeters; Sanne J. d.v. Van Papeveld-van der Horst; Wouter S. z.v. Kuin-Ke- telaars; Gino z.v. Krommen hoek-de Jesus Amado; Floris S. B. z.v. Egbers-Holierhoek. Ondertrouwd:J. C. L. Schef- fers 26 jr. en M. van Schijndel 29 jr.; W. Versteeg 43 jr. en P. M. W. Bogerd 46 jr. Gehuwd: E. W. B. Schaap 27 jr. en C. A. M. Ballering 26 jr.; J. L. C. M. Boon 30 jr. en K. M. C. Hollink 28 jr.; C. Verwiel 37 jr. en E. D. Verhaal 27 jr.; R. van Oossanen 33 jr. en L. Jan sen 33 jr.; B. Sissingh 52 jr. en Y. de Roon 49 jr.; B. Molendijk 48 jr. en E. M. Visser 49 jr.; R. Schenk 34 jr. en M. A. van Kuijk 35 jr. Overleden: S. Postma vr„ 76 jr., geh. gew. met H. W. G. Hoek; A. J. M. van Gogh, vr„ 88 jr., geh. gew. met H. van Dijke; C. Burgerhout, vr„ 69 jr., geh. gew. met A. P. Bult; C. Kromjong, vr., 86 jr., geh. gew. met H. S. Janssen; M. M. Bar- thel vr„ 90 jr., geh. gew. met L. Blok; A. C. van der Vlist, man, 66 jr.; N. Bos, man, 77 jr.; G. van Veen, man, 72 jr.; N. L. van Veen, man, 61 jr.; G. den Uijl, man, 83 jr. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL SCHIEDAM - Muziek staat dit weekeinde centraal in de program mering van de Schie damse theaters. Harry Sacksioni, Jan Rot en organist Bryan Rodwell staan hiervoor, ieder met een eigen program ma, garant. Voorts speelt de Schiedamse toneelgroep Othello de klucht 'Hier nogmaals', terwijl de kinderen ruimschoots aan bod komen tijdens een pop- penvoorstelling van An neke Strack. Harry Sacksioni Band spe len vrijdag 11 december in de Grote Zaal van het Passage Theater. De talentvolle gita rist/componist wordt begeleid door Henk Arts (basgitaar), Cor Mutsers (gitaar), Michel Pagie (toetsen), Rob Jansen (slagwerk) en André van der Hoff (saxofoon en synthesi zers). Elders op deze pagina staat een interview met Sacksioni. Jan Rot Jan Rot presenteert vrijdag 11 en zaterdag 12 december zijn muziektheaterprogramma 'Jan Rot gaat nooit uit elkaar' in Theater de Teerstoof. Na jarenlang met een eigen band te hebben gespeeld, is Jan Rot nu op de solotoer. Slechts bijgestaan door zijn gitaar, accordeon, electrische piano en uitermate flexibele stemgeluid, brengt hij zijn ei gen teksten, muziek en instru- mentbeheersing ten gehore. De thema's van zijn voorstel ling zijn muziek, seks en tui nieren. De voorstelling begint beide dagen om 20.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt 18,-/CJP en Pas65 15,-. De Schiedamse Toneelgroep Othello brengt zaterdag 12 de cember de klucht 'Hier nog maals' op de planken van het Passage Theater (Grote Zaal). De voorstelling is geschreven door de befaamse Engelse to neelschrijver Noël Coward. Het is een klucht in drie be drijven, waarvan de Schie damse regie in handen is van Nancy Mac Gillavry. Het stuk handelt over een En gelse romanschrijver, die een waarzegster uitnodigt om in spiratie op te doen voor zijn nieuwe boek. De ontmoeting loopt echter lichtelijk uit de hand. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 10,-/CJP en Pas65 ƒ7,50. Poppentheater In Theater de Teerstoof speelt poppentheater Anneke Strack zaterdag 12 december de kin dervoorstelling 'Goudhaartje en de Drie Beertjes'. De voor stelling is bedoeld voor kinde ren van drie tot zeven jaar. In het grote dierenbos wonen een dikke Pappa-beer, een Mamma-beer en een baby beertje. Ze hebben drie beren- stoelen, drie berenbordjes en een echt berenbed. Dat zou Goudhaartje allemaal weieens willen bekijken, maar in een berenhuis horen geen wegge lopen meisjes. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Orgelconcert Onder auspiciën van de Ne derlandse Orgel Federatie geeft de Britse organist Bryan Rodwell zondag 13 december een concert op het Standaart- orgel van het Passage Theater. Bryan Rodwell werd geboren in Yorkshire. Op achtjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste pianolessen. In Leeds kreeg hij les van Charles Saxby op het Wurlitzerorgel in de Ode- on Cinema. Hij rondde zijn studie af bij Norman Briggs en werd uiteindelijk als 'won derboy' binnengehaald door ABC. Rodwell speelde tijdens zijn militaire diensttijd in dansor- kesten van de R.A.F. en keer de daarna terug naar ABC en de Granada theaters. Vervol gens ging hij zich richten op componeren, arrangeren en dirigeren voor radio en tv. De laatste jaren geeft hij veel or geldemonstraties en concerten op pijporgels. Het orgelconcert begint om 11.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 9,-/N.O.F.-leden ƒ5,-. „Ik stel hoge eisen aan de leden van mijn band" Harry Sacksioni: „Muziek is voor mij als een taal" Rikken). (foto Clemens U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 426.59.97 Veel muziekspektakel in de Schiedamse theaters Jan Rot (foto Andre Beekman).

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 9