Het Nieuwe Feest met hindernissen Verhalenwedstrijd „Nieuwland zit in negatieve spiraal" 1350PiKi iKADOi D66 woedend op Groen Links Voordelig naar Tikibad en Madurodam Hoogstraat zondag open Kerstman reinigt Spaland HOF VAN SPALAND Beheerplan snel uitvoeren, want: Groen Links dreigt D66 met opstappen Info-avond over Stadserf Bromfiets in brand Stadsblad MEDEDELING VOOR ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS Deze week in Varia: - c. Blazen in Schiedam Jubilerende bruidsparen Uitslag prijsvraag Bassie Adriaan Kunstbeurs een succes Sport SCHIEDAM-Tergelegen heid van de naderende kerstweek zetten de win keliers zondag 20 decem ber hun winkeldeuren wa genwijd open. Voor één keer kan de Schiedammer dus ook op zondag terecht voor de kerstinkopen. Winkeliersvereniging Hoogstraat maakt er di rect een feestelijke happe ning van. Zo staat op hel 'Henk Postpleintje' de ge hele dag een kerstman in vol ornaat, met wie de kin deren gratis op de foto kunnen. De Schiedamse Big Band verzorgt een aantal optredens ter hoog te van het Stedelijk Mu seum, terwijl een 17 perso nen sterk Kerstvrouwe- norkest de gehele dag over de Hoogstraat para deert. Daarnaast wordt het win kelende publiek getrac- teerd op gratis oliebollen en warme chocolade. En na het succes van de voor gaande twee jaren zal een aantal etalages opnieuw zijn gevuld met kerststal len in alle soorten en ma ten, beschikbaar gesteld door Schiedamse particu lieren. Later deze maand kiest een deskundige jury de mooiste exemplaren uit SCHIEDAM - Sint Nicolaas is nog maar net uit Spaland ver trokken of de Kerstman komt alweer op bezoek. Zaterdag 19 december houdt hij toezicht bij de schoonmaakactie van de speelterreinen. De schoonmaakactie start om 9.30 uur op de speelplaats in de deelwijk De Gaarden. Ver volgens gaat de schoonmaak ploeg, onder aanvoering van de kerstman, aan de slag in de Aureliahof (10.30 uur), De Vel den (11.15 uur) en De Akkers (12.00 uur). Hulp van buurtbewoners bij de schoonmaakacties is altijd welkom. Bovendien bestaat de mogelijkheid voor kinderen uit Schiedam-Noord om zich samen met de kerstman op de foto te laten vereeuwigen. De vakman in huis INTERIEURVERZORGING SCHIEDAM - Het Filmhuis organiseert voor de zesde ach tereenvolgende keer een Kor te Verhalen en Gedichten Wedstrijd voor amateurschrij vers en -dichters uit Schie dam, Rotterdam en Vlaardin gen. Voor de winnaars van beide wedstrijden is deze keer veel eer te behalen, want per categorie worden de winnende verhalen en gedichten gepu bliceerd en op de radio voor gelezen. Bovendien ontvangt iedere winnaar een prijs. De onderwerpen voor de korte verhalen zijn Science Fiction In het winkelcentrum zijn zondag a.s. 18 winkels open van 11.00 tot 16.00 uur optreden Bob en Bert gratis koffie op gezellig terras bezoek van de kerstman of een onderwerp naar eigen keuze. De verhalen mogen maximaal 2500 woorden lang zijn. Iedereen mag één kort verhaal of drie gedichten in sturen, het liefst getypt of an ders duidelijk geschreven. De werken worden beoordeeld door een deskundige jury, die bestaat uit vertegenwoordi gers van de Gemeentelijke Bi bliotheek, de Literaire Com missie en de plaatselijke boek handel. De prijsuitreiking vindt plaats op zondag 14 maart. Alle inzendingen moeten voor 1 februari 1993 bij het Film huis binnen zijn. Het adres is: Postbus 4117, 3102 GC Schie dam. SCHIEDAM Over twaalf jaar wil iedereen in Nieuwland wonen. Koop- en huurwoningen zijn in diverse soorten en maten aanwezig. De winkels zijn ruim gesor teerd en er is vooral veel groen. Dit toekomstbeeld kan werke lijkheid worden mits het Be- heerplan Nieuwland door de politiek tot op de laatste let tergreep wordt opgevolgd, vin den de samenstellers. Gister avond werd het drie centime ter dikke rapport in een fees telijke sfeer aan wethouder Adri Reijnhout overhandigd. Vier jaar lang heeft het pro jectteam stadsvernieuwing Nieuwland (bestaande uit be woners, welzijnwerkers, win keliers en ambtenaren) eraan gewerkt om een werkplan voor Nieuwland te maken dat zowel sociaal, technisch als fi nancieel onderbouwd is. Voor al dat laatste is bijzonder be langrijk. Eerder werd er een tekort voorspeld van 20 mil joen gulden. Dit is nu terugge bracht naar een aanvaardbaar bedrag van drie miljoen. Volgens projectleider Ferdi nand Vreugdenhil is er haast geboden met de uitvoering van de nota's. „Steeds meer mensen met een laag inko men en weinig opleiding ves tigen zich in de wijk. Het langdurig werkloosheidsper centage is hoog en neemt toe. Er doen zich steeds meer con flicten voor tussen de verschil lende leefculturen. De onder linge betrokkenheid is laag, zodat ouderen vereenzamen." Vreugdenhil vindt dat er spra ke is van een negatieve spiraal die naar zijn mening alleen door uitvoer van het Beheer plan Nieuwland gekeerd kan worden. „De wijk is aan tech nisch en sociaal verval onder hevig. Het imago wordt slech ter." Ook wethouder Adri Reijn hout stelde zich achter de doelstellingen van het beheer plan op. Reijnhout wil op on derdelen wel discussiëren met het projectteam. Zo voelt de wethouder veel om van be staande flats terraswoningen te maken. Verder denkt de wethouder om bewoners de mogelijkheid te geven om hun huis te kopen. De bewonersverenigingen voelen daar weinig voor. „De bewoners hebben geen geld om een woning te kopen, om dat velen een uitkering heb ben", zegt Wil Binkhorst van „Wonen en leven Nieuwland". SCHIEDAM - In de recreatie ruimte van het Stadskantoor wordt vanavond, woensdag, een algemene informatie avond georganiseerd over de schetsplannen voor het Stad serf en het Emmaplein. De avond begint om 20.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. Op het Emmaplein worden de komende jaren woningen, win kels en kantoren gebouwd, ter wijl voor het Stadserf plannen zijn ontworpen voor een nieu we bibliotheek, theater en de uitbreiding van het Stadskan toor. De ontwerpen voor het Emmaplein zijn gemaakt door architect K. Rijnboutt, voor het Emmaplein ging architect H.J.M. Ruijssenaars aan de slag. Beide architecten zullen vanavond hun ontwerpen toe lichten. De avond staat onder leiding van wethouder 'Chris Zijdeveld. De algemene informatie-avond wordt in januari gevolgd door een avond voor omwonenden en andere direct belanghebben den. SCHIEDAM - De ge meenteraad heeft zich afgelopen maandag avond unaniem achter het Milieubeleidsplan van wethouder Bart de Leede geschaard. Alle fracties waren het er over eens dat De Leede een prima werkstuk heeft afgeleverd. Min der eensgezind was de raad echter over het collegevoorstel voor dekking van het Milieu beleidsplan. Alleen de fracties van de PvdA en Groen Links konden zich hierin vinden. De kwestie was binnen de coalitie zelfs zo hoog op gelopen dat Groen Links dreigde uit de coalitie te stappen in dien partner D66 zich tegen het dekkingsvoor- stel zou keren. Woedend en onder protest gingen de Democraten daarom alsnog akkoord met het voorstel. Het Milieubeleidsplan is on langs in tweede concept aan geboden aan de raad. Het eer ste concept verscheen in maart dit jaar, waarop zowel intern als extern reacties los kwamen. Deze reacties zijn nu verwerkt in het nieuwe con cept, dat maandagavond de goedkeuring van de voltallige raad kon wegdragen. Groen Links-fractieleider Bea Oomens sprak van een uitste kend middel om het milieube leid in Schiedam te intensive ren en uit te breiden. „Het be langrijkste is dat het plan nu ook wordt uitgevoerd. Het zal zeker een cultuuromslag ver gen, zowel binnen als buiten het gemeentelijk apparaat. Wel wil ik graag weten wat de verdere tijdsplanning is en hoe de raad de vinger aan de pols kan houden". Ook PvdA-er Peter Stadhou ders was lovend. „Een lees baar plan, waarvan de concre- In week 52 en 53 verschijnt HET NIEUWE STADSBLAD alleen op dinsdag 22 en 29 december. Sluittijd advertentie aanname: maandag 21 en 28 de cember om 17.00 uur. Voor informatie: 4344022. SCHIEDAM - Een 17-jarige Schiedammer parkeerde afge lopen vrijdagavond zijn brom fiets aan de Burg. Knappert- laan. Even later stond de brommer plotseling in brand. De politie vermoedt dat de benzinedop eraf is gedraaid, waarna de bedrading in brand werd gestoken. KENWOOD HIFI-MIDI-SET M56 EN JBL LUIDSPREKERBOXEN BIJ ALL WAVE! SCHIEDAM - De D66-fraetie toonde zich maandagavond woedend over de houding van coalitiepartner Groen Links. Wanneer D66 zich tegen het collegevoorstel voor dekking van het Milieubeleidsplan zou keren, dreigde Groen Links uit de coalitie te stappen. „Wacht maar tot het voorjaar", siste een laaiende D66-wet- houder Adri Reijnhout in de wandelgangen. „Dan staat ons nog heel wat te wachten met allerlei financiële tegenvallers. Wanneer nu de OZB al wordt gebruikt, zoals nu is besloten, blijven er straks weinig mogelijkheden meer over om die tegenvallers op te vangen". Ook zijn partijgenoot Coby de la Rie was verbolgen over het dreigement van de coalitiepartner. „Met onze motie hebben we Groen Links gered. Anders had die partij moeten op stappen en daar waren we beslist niet op uit. Je kan Bart (de Leede, red.) toch niet zomaar wegsturen? Hij is de eni ge, die het Milieubeleidsplan goed ten uitvoer kan brengen. Reken maar dat hierover harde woorden zijn gevallen". Groen Links-wethouder Bart de Leede beaamt dat hij be reid was op te stappen als D66 geen water bij de wijn had gedaan. „Het voorstel, zoals het nu is aangenomen, is voor ons al een compromis. Wij wilden de tekorten namelijk in z'n geheei via de OZB opheffen. Nu is er dan toch een klei ne verhoging van de afvalstoffenheffing gekomen, maar verder dan twee tientjes wilden wij beslist niet gaan. Dat is voor Groen Links een heel principiële zaak, Het argument dat straks in het voorjaar de OZB niet meer kan worden ge bruikt voor nieuwe tegenvallers is onjuist. Er zit geen pla fond aan, dus die belasting kan best weer worden ver hoogd". De Leede vermoedt dat er met de D86-coliega's nog wel ste vig zal worden nagepraat over deze zaak. „Maar er is geen sprake van een vertroebelde sfeer in de coalitie. Daarvoor zijn de persoonlijke verhoudingen te goed", meent hij. te invulling van de taakstellin gen later zal worden bespro ken". Stadhouders vond de rol, die de burger kreeg toebe deeld, echter nog wat te ma ger. Hij pleitte ook voor het creëren van een totaalbeeld over de huidige stand van za ken in het Schiedamse milieu. „Wat is momenteel de kwali teit van lucht, water en bo dem", wilde de PvdA-er we ten. Handhaving Namens het CDA stelde Nan- da Gelderblom dat handha ving van de voorgestelde maatregelen de zwakke scha kel in het plan is. „De controle moet worden uitgevoerd door onder meer de DCMR en de politie. De DCMR heeft het echter al zo druk". WD-er Wil van Wijk deelde deze mening. „Als de handhaving niet goed wordt geregeld, loopt het Mi lieubeleidsplan uit op een te leurstelling. De recente hon- depoepmaatregelen zijn daar van een goed voorbeeld". Tru dy van den Akker (D66) meen de dat de gemeente het goede voorbeeld zal moeten geven. Zij verwees in dat verband naar het energieverbruik in het Stadskantoor. Dekkingsvoorstellen Veel minder lovend was het merendeel van de raad over het dekkingsvoorstel van het college. B&W wil het tekort op het Milieubeleidsplan ophef fen door de Afvalstoffenhef fing (reinigingsrechten) per 1 januari 1993 te verhogen tot een bedrag van ƒ113,40. Een tariefsstijging van 19,80 per jaar. Bovendien blijkt het O.N.S. te kampen met een te kort van maar liefst 2,6 mil joen op de overheidsmatige activiteiten. Dit tekort moet worden opgevangen door ver hoging van de nieuwe Onroe rende Zaak Belasting (ÖZB). Per 1 januari moet het gebrui kerstarief omhoog van 3,70 naar 6,10. Groen Links stemde voor het voorstel. „Op deze wijze wor den de burgers en vooral de minst draagkrachtigen, het meest ontzien", vond Bea Oo mens. Ook de PvdA is er voor stander van het O.N.S.-tekort via de OZB op te heffen. Wel meende Peter Stadhouders dat binnen het O.N.S. een on afhankelijk efficiency-onder- zoek moet worden gestart. Bo vendien pleitte hij voor een meerjarig tarievenbeleid. Wet houder Aad Wiegman zegde hem dat toe. WD, CDA en D66 waren ech ter falikant tegen het college voorstel. Vooral het gebruiken van de OZB schoot hen in het verkeerde keelgat. Zij zien veel meer in een kostendek kend tarief voor de afvalver wijdering. „Laat de vervuiler betalen en verhoog fors de af valstoffenheffing. De OZB hebben we volgend jaar waar schijnlijk veel te hard nodig om naderende tegenvallers als bijvoorbeeld de stadvernieu- wing te kunnen compense ren". CDA-er Hans Doddema mocht zijn eerste raadsbetoog hou den. Hij bracht het er goed vanaf in zijn 'maidenspeech'. De CDA-er stelde dat de Schiedamse afvaltarieven de laatste jaren nauwelijks zijn verhoogd en tot de allerlaag ste in de regio behoren. „On danks de almaar stijgende af valberg. De hogere kosten voor de vuilverwij dering die nen volledig via de afvalstof fenheffing te worden betaald. De reinigingstarieven kunnen dus best omhoog, gefaseerd tot 1 januari 1994". Doddema diende namens het CDA een amendement in: de afvalstof fenheffing met 50,- en het gebruikerstarief OZB met slechts 1,55 verhogen. Het amendement was mede-onder tekend door de WD. Het amendement kreeg echter geen bredere steun. Dreigement D66-fractievoorzitter Marcel Houtkamp was „niet blij met het dekkingsvoorstel". Ook hij wilde kostendekkende ta rieven. „Bijkomend voordeel is dat bij een verhoging van de afvalstoffenheffing ieder een met de neus op de feiten wordt gedrukt. Het kunstma tig laag houden van deze hef fing is geen stimulans tot een milieubewust gedrag van bur ger en bedrijfsleven". Houtkamp gaf te kennen ei genlijk niet met het voorstel te willen instemmen. „Maar één van onze coalitiepartners heeft gedreigd dat dit conse quenties zal hebben voor de coalitie. Dus allèèn om die re den sternen wij voor". Hij ver bond er echter wel drie voor waarden aan, vervat in een motie: de tariefsverhoging moet een tijdelijk karakter (tot 1 januari 1994) hebben, binnen de sector Milieu Be heer van het O.N.S. moet een efficiencyverhoging plaatsvin den en in 1993 moet middels een algemene afweging van tarieven en de mate van kos tendekkendheid worden be paald hoe en tot welk niveau de kosten aan de burger kun nen worden doorberekend. De motie werd aangenomen, waardoor het collegevoorstel uiteindelijk op genoeg stem men kon rekenen. Acht gulden Volgens wethouder Aad Wieg man (onder meer financiën) is deze dekkingsmaatregel alles zins redelijk. „We doen er al les aan om de tarieven voor de burger zo laag mogelijk te houden. In dit voorstel moet de modale Schiedammer in een modale woning 60.000,-) per saldo acht gulden per jaar meer gaan betalen. Want te gen een tariefsstijging van 68 gulden staat een voordeel van 60 gulden, omdat de Nutsta- rieven voor gas. water en licht omlaag gaan. Het bedrijfs leven daarentegen heeft vorig jaar een financieel voordeel gekregen via het rioolrecht. Die verhouding wordt nu ech ter weer rechtgetrokken via de OZB". 7W cOieatnittCf a cvAtte (ZktUfatCM? Zie adv. elders in dit blad. SËRVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 101 OPLAGE 42.150 Stadsblad SCHIEDAM - Hij staat al weer enige dagen op de Koemarkt te pronken, de vele meters hoge kerstboom, die ieder jaar aan de Jeneverstad wordt geschonken door de Schiedamse vestiging van Sandvik Nederland b v. Burgemeester Rei nier Scheeres mocht afgelopen donderdagavond traditioneel,- via een druk op een knop, de feestverlichting ontsteken. Vooraf organiseerde winkeliersvereniging Hoogstraat een lampionoptocht, die vanaf de Grote Markt via de winkelstraat naar de Koemarkt leidde. Vele tientallen kinderen namen hieraan deel. De optocht werd muzi kaal begeleid door drumfanfare Harpe Davids en uiteraard was ook de kerstman van de partij. De lampionoptocht verliep echter niet helemaal als gepland. Omdat de drumfanfare te laat op de Grote Markt arriveerde, moest in hoog tempo naar de Koemarkt worden gemarcheerd. Voor veel kinderen bleek dit tempo echter veel te hoog, waardoor er van een echte optocht al snel geen sprake meer was. Terwijl de drumfanfare al bij de kerstboom was aangekomen, liepen de jongste kinderen nog beteuterd halverwege de Hoogstraat. Elders in deze krant doet een tweetal ouders hun beklag over deze gang van zaken. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Wrijving in coalitie over dekking Milieubeleidsplan eiders in dit bla^J Tijdens de raadsvergadering werd ook gesproken over een pre-advies in het kader van de Sociale Ver nieuwing. Nadat de raad akkoord was gegaan met het voorstel, tracteerde wethouder Chris Zijdeveld de aanwezigen op een bolletje ijs, voorzien van een sfeervol sterretje. De wethouder liet zelfs, ter verhoging van de sfeer, de lichten in de raadszaal doven. „Een tractatie onder het motto 'Sociale Vernieuwing smaakt naar meer'", aldus Zijdeveld. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1