LUXE VRIJE SEKTOR APPARTEMENTEN AAN DE NIEUWE MAASJE SCHIEDAM KOOPSOM VANAF F 217.000,- 'Wij zijn geweest om de mensen aan te raken □□MS GJVWal 25 jaar actief voor gehandicapten Podium- programma Auto uitgebrand Activiteiten voor ouderen 'mnmm- b*o1ï<ïÜ»iI Direkt achter de Maasboulevard wordt een w kleinschalig projekt gereali- /f/*? seerd met 10 garages en jffi bergingen op de b.g. met daarboven 18 royale t 4 appartementen verdeeld I J over 6 verdiepingen. 1 leder appartement J beschikt over een grote r woonkamer met een pano- ramisch uitzicht en een zonnig balkon. Zij beschik- ken over 2 of 3 slaapka- mers en een komplete badkamer. fiWr; is u 21°° uUR V SCHIEDAM MAANDAG 2S DECEMBER ^S^nteaduchesse De volledige SieMatic collectie onder één dak. De SieMatic keukenstudio! Mozartlaan 334, Maassluis, 01899-20.200/ 20.209 MAKELAARDIJ RUBENSPLEIN BV REMBRANDTLAAN 2 SCHIEDAM TELEFOON 010-473 13 91 BROERSVEST 127 SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 SCHIEDAM - De Stich ting voor Gespeciali seerd Jeugd- en Volwas- senenwerk (G.J.V.W.) bestaat 25 jaar. Reden voor deze organisatie, die normaliter beschei den op de achtergrond opereert, om eens in het voetlicht te treden. foto's: fotoclub GJVW „De naam van onze stichting roept nogal eens verwarring op, omdat men al gauw denkt aan gewoon jeugdwerk", meent voorzitter Corrie Kleiss. Niets is echter minder waar, want het GJVW richt zich op een heel specifieke doelgroep: de verstandelijk gehandicap ten. Voor deze doelgroep orga niseert de stichting allerlei ac tiviteiten. „In het begin waren het alleen soosavonden, waarbij de ver standelijk gehandicapten zich met elkaar konden amuseren met spel, handenarbeid en bingo, de zogenaamde 'myoso- tisclub'. Deze soosavonden be staan nog altijd", legt Corrie Kleiss uit. In de loop der jaren breidde het activiteitenaanbod echter sterk uit. De verstandelijk ge handicapten, in leeftijd varië rend van 2 tot bijna 70 jaar, kunnen tegenwoordig kiezen uit zwemmen in Zwembad Zuid, volks- en stijldansen bij dansschool Sitton, judo en ae robics in sportschool Groe- noord, paardrijden bij de Spa- land Ruiters, een drietal va kantiekampen en een foto club. Integratie „Het doel van de activiteiten is de gehandicapten voor te bereiden op integratie in de maatschappij", zegt secretaris Frans Luijten. „Door de men sen kennis en vaardigheden bij te brengen op sportief en sociaal gebied krijgen ze zelf vertrouwen, waarmee ze straks in de maatschappij te recht kunnen". Een goed voorbeeld is de gehandicapte Schiedamse zwemster Brigitte Middendorp, die onlangs zo succesvol was tijdens de laat ste Paralympics in Spanje. „Zij begon met zwemmen bij zwemvereniging De Water vrienden, maar kon daar door haar handicap niet meeko men. Later werd ze lid van De Ooievaars, maar uiteindelijk kwam ze bij ons terecht. Zij heeft zich heel sterk ontwik keld". De animo voor deelname aan de activiteiten is groot. „Vol gens ons bestand zijn er in Schiedam 241 verstandelijk gehandicapten", weet Frans Luijten. „Het merendeel daar van woont bij de ouders, de anderen in gezinsvervangende tehuizen als De Vleugel en De Vlinderhoven. Wekelijks ne men zo'n 140 gehandicapten deel aan één of meerdere van onze activiteiten. Circa zeven tig mensen doen zo nu en dan mee. Van de resterende dertig gehandicapten in Schiedam horen we echter nooit iets. Dat vinden we heel jammer". Frustrerend Naar de reden daarvan kan de GJVW-leiding slechts gissen. „We weten zeker dat de ge handicapten graag naar onze activiteiten komen", stelt Cor rie Kleiss. „Maar wanneer ou ders of de leiding van een ge zinsvervangend tehuis de deelname niet stimuleren, zal de gehandicapte nooit zelf het initiatief nemen. We denken daarom dat de oorzaak een beetje bij de ouders of de lei ding ligt. Een beetje frustre rend". Frustrerend is ook de gebrek kige voortvarendheid van de gemeente met betrekking tot de bouw van een binnenmane- ge voor de Spaland Ruiters, vindt het GJVW-bestuur. „Sinds een half jaar rijden onze gehandicapten bij deze vereniging", vertelt Corrie Kleiss. „De mensen van Spa- land Ruiters doen enorm hun best om het de gehandicapten naar de zin te maken. Maar er is alleen een buitenmanege en dat is in deze tijd van het jaar geen doen voor gehandicap ten. Spaland Ruiters is al ze ven jaar met de gemeente in onderhandeling over de bouw van een binnenmanege. De gemeente heeft hiervoor wel toestemming gegeven, maar er is nog altijd geen bouwver- - gunning verstrekt. Wij hebben begrepen dat de grondprijs, die de gemeente aan de vere niging vraagt, aan de forse kant is. Maar die prijs is geba seerd op het feit dat Spaland Ruiters een commerciële vere niging is. Nu onze gehandi capten erbij zijn gekomen, is er echter natuurlijk een ander uitgangspunt ontstaan. De ge meente stond destijds pal ach ter het paardrijden voor ge handicapten, maar moet daar voor dan ook de mogelijkhe den scheppen". Volgend jaar Het GJVW heeft zich dan ook voorgenomen zich volgend jaar actief in te zetten voor de komst van de binnenmanege. „Daarnaast gaan we proberen geld bijeen te krijgen voor het opknappen van ons clubge bouw aan de W.H. Vliegen- straat in Nieuwland. Dat is hard nodig. Zo moeten de toi letgroepen worden aangepast en de verwarmingsketel wor den vervangen, want we zitten de laatste tijd regelmatig in de kou omdat de oude ketel steeds uitvalt". Het G/VW heeft echter goed nieuws voor het komen de jaar. Het activiteitenaan bod wordt opnieuw uitgebreid met zaalsporten in sportschool Groenoord, schilderlessen en een gespreksgroep voor vol wassenen, waarin allerlei da gelijkse beslommeringen aan bod komen. Deze gespreks groep is bestemd voor volwas sen gehandicapten, die zelf standig wonen. Voor meer informatie over het Gespecialiseerd Jeugd- en Vol- wassenenwerk kan men bel len met Frans Luijten, tele foon 4324054. Ook mensen, die zich willen aanmelden als vrijwilliger, kunnen bij Frans terecht. SCHIEDAM - Dienstencen trum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, is don derdag 24 december vanaf 13.00 uur gesloten. Vrijdag 25 december kunnen ouderen tussen 13.30 en 16.30 uur terecht in de ontmoetings ruimte om te biljarten, te kaarten of voor een gezellig praatje. Tweede kerstdag, zaterdag 26 december, wordt een thé- dansant gehouden. Aanvang 13.30 uur. Zondag 27 decem ber is er een contactmiddag en een ruilbeurs, beide van 13.30 tot 16.30 uur. SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN - Drie leerlin gen van scholengemeen schap Spieringshoek hebben vorige week hoogstpersoonlijk 541 kerstpakketjes afgele verd bij een lyceum in het Kroatische stadje Gospic. Voor Anne-Ma- rie Jung, Mar ike van Kalken en Anouschka van der Spek betekende de reis een hartverwar mende ervaring die zij niet zo snel zullen ver geten. Anne-Marie: „Wij zijn er geweest om de mensen aan te raken." Het stadje Gospic heeft eind vorig jaar vier maanden onder vuur gelegen. Van alle gebou wen werd 45 procent totaal vernietigd, de overige gebou wen liepen voor het meren deel schade op. Ook het Niko la Tesla lyceum, een belangrij ke streekschool die voor de oorlog zo'n duizend leerlingen telde, werd zwaar beschadigd. Momenteel huist de school, met nog maar de helft van het aantal leerlingen - vooral het Servische deel van de school bevolking is verdwenen, veel al gevlucht - in een noodge bouw. Vanwege het gebrek aan ruimte en leerkrachten krijgen de leerlingen in ploe gendienst les; de ene helft 's ochtends, de andere 's mid dags. Persoonlijk Voor zowel de docenten als de leerlingen van deze school stelden de scholieren en leer krachten van Spieringshoek twee aan twee een kerstpak ket samen dat persoonlijk werd geadresseerd. Het initia tief voor deze actie kwam van de leerlingen van Spierings hoek zelf. Na een lezing van Mient Jan Faber op de school over Oost-Europa en het be leid van de Europese Gemeen schap met betrekking tot de voormalige Oostbloklanden, besloot een aantal leerlingen, waaronder Jessica van den Ing en Leonie Jongeling, een concrete hulpactie op touw te zetten. Ze kozen het voormali ge Joegoslavië uit omdat ze zich daar het meest bij betrok ken voelden; vrijwel iedere dag worden ze immers via de media geconfronteerd met de oorlog in dit land dat zo dicht bij ligt. De actie moest een persoonlijke karakter hebben, daar waren ze het over eens. En zo werd uiteindelijk beslo ten tot het brengen kerstpak ketjes. Spieringshoek koos voor een school in Kroatië, maar benadrukt dat de actie een louter humanitair karak ter heeft. Het had ook een school in Servië kunnen zijn. Het waren argumenten van praktische aard die de school heeft doen beslissen voor een noodlijdende tegenhanger in Kroatë te kiezen. Reis De actie van de leerlingen werd ondersteund door de stichting De Opbouw. Op hun reis werden de meisjes bege leid door een medewerker van De Opbouw, Linda van den Boogert, die al eerder in het stadje was geweest. Voorts werden zij vergezeld door Lies Post, moeder van Anouschka en een Kroatische tolk, gebo ren in Gospic en woonachtig in Schiedam. De reis werd ge maakt in een busje, beschik baar gesteld, incluis de benzi- nekosten, door een Schiedam se autodealer. Voordat het gezelschap op reis ging, had het zich ervan verze- kerd dat de situatie in het ge bied veilig was. In april was er voor het laatst gevochten in de stad en één dag van tevo ren was er nog contact met de school en de burgemeester van Gospic, die meldden dat de situatie veilig was. „Toch voel je je bedreigd als je daar bent," vertelt Anne-Marie. „We wisten dat er twintig kilo meter verderop nog wel ge vochten werd, in de bergen, en als je overal op straathoe ken soldaten ziet lopen dan voel je toch wel een zekere angst. Ik moest heel sterk denken aan de verhalen van oudere mensen over de Twee de Wereldoorlog. Vroeger als ik die mensen hoorde praten dacht ik altijd, ach, dat zijn van die verhalen van oude mensen over vroeger. Nu weet ik heel goed wat ze bedoelen." Hartverwarmend Marike is zo onder de indruk van hetgeen ze gezien heeft, dat ze terug wil, en het liefst om te helpen. „Ik zit nu iedere keer voor de televisie als het maar even over Joegoslavië gaat." Dat terugwillen geldt overigens ook voor Anouschka en Anne-Marie, in het kader van een actie of particulier. „We zijn daar zo aardig en gastvrij ontvangen, en het was zo hartverwarmend hoe men sen reageerden, we hebben vriendschappen gesloten, we schrijven en we willen terug," aldus het drietal. De leerlin gen hadden vooral bewonde ring voor het feit dat de men sen die zij in Gospic hebben gezien en gesproken gewoon doorgaan met hun leven, on danks de barre omstandighe den. „Ze zijn zo positief. Er werd bijvoorbeeld al weer hard gewerkt aan de opbouw van de zwaar beschadigde school," vertelt Anouschka. En Anne-Marie vertelt dat de leerlingen die zij gesproken heeft ook weer na het café gaan of naar feestjes. „En tus sen de gesprekken over de oorlog en de gevolgen daarvan voor het dagelijks leven door, praatten we ook over muziek, over kleding en hebben we ook af en toe verschrikkelijk kunnen lachen." Leven van alledag Het drietal hecht veel waarde aan het feit dat het het dage lijks leven heeft kunnen zien van mensen die in een gebied wonen waar oorlog doorheen getrokken is. Anne-Marie: „De beelden die je op televisie ziet zijn momentopnamen en laten de hevigste momenten zien. Wij weten nu hoe het leven van alledag er in een oorlogs-', situatie uit kan zien. Boven dien, op televisie zie je alleen dat wat de cameraman wil' zien. Wij zijn naar Kroatië ge weest om de mensen aan te raken." Pgpb SCHIEDAM/ VLAARDINGEN 0 1 0 - 2 7 3 0 1 0 2 PAGINA 9 SCHIEDAM - In het Podium Café, aan de Lange Haven 28, treedt zaterdag 26 december de formatie 'Fluvia' op. De band wordt gevormd door Derk Groen (zang, gitaar en percussie), Kees van der Eyk (drums, percussie en zang), Jerry van Dijk (trompet, per cussie en zang) en Thys Vlas- zaty (bas, percussie en zang). 'Fluvia' maakt gebruik van di verse exotische (percussie)in- strumenten als de djembe, apintima, doun-doum en be- rimbau en speelt muziek met invloeden van alle stijlen uit alle uithoeken van de wereld. Het optreden begint om 22.30 uur. Zondag 27 december spelen de lokale coryfeeën Peter de Vries en Rini van Willigen in Podium Café. Beide zangers- /gitaristen hebben zich gevon den in het duo 'Padde-deux'. Het optreden begint om 21.30 uur. De toegang tot beide con certen is vrij. SCHIEDAM - Een vrachtauto, die stond geparkeerd aan de Burg. H. Gretelaan, is in de nacht van donderdag op vrij dag geheel uitgebrand. De po litie gaat uit van brandstich ting. COMFORTABEL WONEN OP EEN VOORAAN STAANDE LOKATIE MET i EEN STEEDS WISSELEND i PANORAMA. iTOCTr?/"//! r ,1 t "I"', hmWI I makelaars „Ouders en verzorgenden moeten animo stimuleren Judo is één van de populairste activiteiten van het GJVW. Ook voor volksdansen bestaat veel animo. Leerlingen Spieringshoek met Kroatië kerstpakketjes naar i De verstandelijk gehandicapten van het GJVW moeten het nog altijd stellen zonder binnenmanege. Soiinfittaprles o jjb X teBMlKOQUBS nüüiie.sop - CSïtf) i l Borrelnootjes' s 36381 i ,nn..,„ De voorbereidsters van de actie en de drie Kroatië-reizigsters met nog wat overgebleven verpakkingen voor de kerstpakketjes. Tevens gevestigd in Rotterdam Capelle a d I Jssel Hel ievoetsluis

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 9