Gebit stuk? ORANJE VERINGMEIER TANDTECHNIEK y HET NIEUWE STADSBLAD - DINSDAG 29 DECEMBER 1992 PAGINA 7 tfoor de zestiende keer in suc cessie ging Jeugdland van start. Net als ieder jaar werd weer een recordaantal jeugdi ge deelnemers genoteerd. Ben onderzoeksrapport toonde Reparatie klaar terwijl u wacht aan dat het vertrouwen van de Schiedamse burger in de poli tie niet al te hoog is. Veertig procent van de Schiedammers doet geen aangifte, omdat dat 'toch geen zin heeft'. De gemeente lanceerde een nieuw wapen tegen horeca-uit- breiding in de binnenstad: de leefmilieuverordening. TV-plus kwam op het Schie damse beeldscherm en RTBF, de Franstalige zender uit Brussel, verdween. Schiedam werd geteisterd door een ernstige stankgolf. Verantwoordelijk hiervoor was het bedrijf Elf Atochem, dat later nog enkele malen van nieuwe stankgolven werd be schuldigd. Buurtgroep De Palmboom dreigde met een AROB-proce- dure tegen de gemeente. De bewoners wilden dat wethou der Zijdeveld eindelijk de her inrichting van hun buurt ter hand nam. De wethouder bleek niet erg onder de indruk van het dreigement. Het vorig jaar afgebrande pand aan de Dam wordt gere noveerd, zo maakte beheerder Lankhuizen bekend. Hij zei overigens ook de roddels (hij zou het pand in het verleden alleen maar verhuren aan duistere types) meer dan zat te zijn. De openbare bibliotheek loste haar exploitatietekort zelf op door de tarieven te gaan ver hogen. De interim-manager, met zijn declaratie van enkele honderden guldens per dag, blijft echter zitten. Hij is nog niet klaar met de reorganisa tie van de bieb. Het Schiedamse CDA presen teert zich slecht. Dat stelden de leden van de partij in een interne enquête. Fractievoor zitter Daan Baart lag niet wak ker van de achterban, die vroeg om een leider met uit straling. De daders van een overval op een bankfiliaal aan de Rem- brandtlaan werden in de kraag gevat. In totaal waren zeven personen bij deze over val betrokken. Een 42-jarige Schiedammer werd als hoofd verdachte beschouwd. Aan de Singel werd duchtig gesloopt. De oude bebouwing maakt plaats voor nieuwe wo ningen. In het plan is boven dien een buurtwinkel opgeno men (foto). Twee vrachtwagens vol hulp goederen uit Schiedam ver trokken naar de Sloveense zusterstad Velenje. Vele Schiedammers gaven gehoor aan het verzoek om hulpgoe deren in te leveren bij het Jumbo Trade Centre. Het bestuur van de Stichting De Gekroonde Brandersketel gaf opdracht tot restauratie van de voormalige branderij De Lokomotief aan de Lange Haven. In september 1995 opent hier het Nederlands Ge distilleerd Museum haar deu ren. jo Het ontwerp was goedge keurd, de Lange Kerkstraat goeddeels gesloopt, maar toch waren er nog problemen rond de komst van het ABC-com- plex. Er rezen protesten tegen de sloop van het 'monumenta le' pand op nummer 56. Vooral Gemeente Belangen Schie dam maakte hiertegen be zwaar en richtte zich zelfs tot de Raad van State. Wethouder Zijdeveld negeerde alle- pro testen met de mededeling dat het bewuste pand allang niet meer de kwalificatie 'monu ment' verdiende. Bewoners van de Boterstraat maakten bezwaar tegen de aan-en afvoerroutes voor het ABC-complex, die voor hen veel overlast zouden opleve ren. „Zijdeveld komt eerder gemaakte afspraken niet na", luidde de beschuldiging. Wederom was wethouder Zij develd het mikpunt van kri tiek, deze keer van Bewoners vereniging Schiedam-Cen- trum. Omdat de jaarlijkse ker mis in verband met de toe komstige bebouwing van het Emmaplein moet verhuizen, stelde de wethouder voor om dit volksvermaak op het Broersvest te plaatsen. „Heeft de wethouder de drang niet weten te doorstaan om de clown uit te hangen?", vroeg de BVSC zich verbijsterd af. Chris Zijdeveld kreeg het deze zomer dus zwaar voor z'n kie zen. Van alle kanten werd hij bekritiseerd. In een interview met Het Nieuwe Stadsblad liet hij echter blijken niet echt on der de indruk te zijn. Sterker nog, hij meldde nog zes jaar als wethouder te willen aan blijven. Volgens de Jonge So cialisten is die kans echter klein. Zij voorspelden dat in 1994 D66 en het CDA de dienst gaan uitmaken in Schiedam. Problemen in omroepland. Ziekenomroep Schiedam zeg de het contract met Radio Schiedam op, omdat men de opgelegde tariefsverhoging te ver vindt gaan. Maar er bleek al eerder sprake te zijn van wrijvingen tussen beide orga nisaties. Dierentehuis Hargahoeve werd deze zomer meermalen geconfronteerd met honden, die in de vakantietij d door hun baas zonder mededogen op straat werden gezet. De kennels aan de Sportlaan za ten dan ook tjokvol. Groenoord werd door de Stichting Philadelphia Tehui zen Zuid-Holland aangemerkt als perfecte lokatie voor de bcJhw van een gezinsvervan gend tehuis voor verstandelijk gehandicapten. Een aantal omwondenden was minder ge lukkig met deze keuze. Lichte paniek maakte snel plaats voor spanning en sensa tie en tenslotte voor teleurstel ling. Heel Schiedam en een groot deel van Nederland leef den die regenachtige maan dagavond in augustus meè met het Schiedamse echtpaar Marijke en Marius van de Hei den. De Schiedammers waren uitverkoren om als 'thuiskop- pel' deel te nemen aan de Staatsloterijshow van Veroni ca. Onder het toeziend oog van half Nederland moesten zij 180 auto's op de Maasbou levard zien te verzamelen, waarna Marijke en Mari uit die hoeveelheid automobielen twaalf voertuigen moesten zoeken, waarvan het portier niet op slot zat. Helaas bleek de tijd veel te kort en grepen de beide doodvermoeide Schiedammers naast de hoofdprijs van een ton. „Dat was eens, maar nooit meer", verzuchtte Marijke teleurge steld. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL maal twee jaar van dit pand gebruik maken. De natuur in het nieuws: aan de Harreweg moesten argeloze voorbijgangers te hulp schie ten bij de bevalling van de tweeling Oscar en Boris. De amateur-verloskundigen kwe ten zich uitstekend van hun taak bij de geboorte van de twee Lakenvelder stierkalfjes. Ook het Johann Straussplein kreeg bezoek van de ooievaar, maar dan een echte. Parman tig stapte het gevederde dier een tijdje in het rond in het plantsoen om vervolgens weer 'vliegensvlug' te vertrekken. De Hoogstraat veranderde in een kolkende watermassa, die ook een deel van het Broers- veld blank zette. Oorzaak was een gesprongen waterleiding, die met veel geweld in een half uur ruim .200.000 liter wa ter omhoog spoot. Gelukkig was het maandagochtend en waren de meeste winkels nog dicht. In Schiedam-Noord werd aan dacht gevraagd voor de ver- keersonveilige situatie voor kinderen. De Nationale Straat speeldag werd aangegrepen om allerlei acties te ontkete nen met als doel de automobi list tot meer voorzichtigheid te manen. Steekpenningen in Schiedam. De belangstelling voor wonin gen in Spaland bleek zo groot dat sommige makelaars zelfs steekpenningen werden aan geboden. Wethouder Zijdeveld werd in mei ernstig toegesproken door een politieman, nadat hij trachtte met zijn auto de Jop- pelaan in te rijden. Luttele mi nuten ervoor was de Joppe- laan, evenals de Kerklaan en Polderweg, afgesloten voor sluipverkeer. Zijdeveld kwam er met een vermaning vanaf (foto). Jubilea en een afscheid. De Schiedamse- VW herdacht in betrekkelijke stilte haar veer tigjarig bestaan. Minder stil was de receptie, die werd ge houden ter ere van het 25-ja- rig priesterschap van pastoor Vismans van de Singelkerk. Tenslotte verdween in mei de allerlaatste havenmeester van Schiedam. Theo Sabel ging met de VUT en zal niet wor den opgevolgd. Sportnieuws. De voetbalclubs SFC en Martinit gaan voort aan gezamenlijk verder als voetbalclub SMC. De Schie damse ambtenaren werden in een landelijk toernooi Neder lands voetbalkampioen. De eerste Kindergemeente raad werd een groot succes en zal voortaan ieder jaar worden gehouden. De raad werd ge vormd door leerlingen van het basisonderwijs, die moesten debatteren en stemmen over een drietal ontwerpen voor een speeltuin. Eén van de heetste hangijzers van dit jaar was de honde- poepmaatregel. Het uitlaten van de hond werd aan allerlei spelregels gebonden. De Schiedamse hondebezitters kwamen massaal in het ge weer. De VW-Schiedam presenteer de een aktieplan. Grote priori teit moest worden gegeven aan het Nationaal Gedistil leerd Museum en een mu seum voor sportwagens. De Schiedamse Feijenoorder Henk Fraser loste het start schot voor een sponsorloop van basisschool De Klinker. Voor circa 120 personeelsle den is er over een paar jaar geen werk meer in het Schie- landziekenhuis. Omdat het ziekenhuis wordt geconcen treerd op één lokatie aan de Burgemeester Knappertlaan, is er straks een overschot aan personeel. De VAC (Vrouwen Advies Commissie) bezocht de nieuw bouw in Spaland en vond de woningen maar 'krapjes'. De VVD-Schiedam organiseer de een sfeervolle avond in de Roo Roosenzaal van het Pas sage Theater, waar werd ge sproken over de toekomst van de stad. „Schiedam moet een knuffelmuur worden", zei VW-directeur Ruud Pillard bij die gelegenheid. Een langslepend conflict tus sen de gemeente en drukker Bruno Cauwe over het aanvra gen van een hinderwetvergun ning, kwam na 2,5 jaar tot een climax. De gemeente sloot de stroomvoorziening van de drukkerij af. De drukker bleef echter van mening dat hij niet hinderwetplichtig was en vocht de gemeentelijke maat regel aan bij de Hoge Raad. Enige tijd later werd de stroomvoorziening weer her steld. De Schiedamse hondebezit ters bleven ageren tegen de in mei genomen 'hondepoep- maatregelen' van de gemeen te. Met name het'aantal los loopgebieden en de onhygiëni sche hondentoiletten zijn de actievoerders een doorn in het oog. Onder leiding van Mar- greet Witte van Hargahoeve wordt een lijst met 26 alterna tieve losloop- en uitlaatgebie- den gepresenteerd. De ge meente besluit hierop de hon- depoepmaatregelen te her zien. In het Beatrixpark werd het traditionele Zomerfeest ge houden. Ook vormde het park het decor voor een spetterend Midzomer Spectrum Festival, waaraan tal van multi-culture- le gezelschappen deelnamen. Het feest werd georganiseerd ter afsluiting van de campag ne 'Schiedammers van overal en nergens'. De sloop van de Lange Kerk straat vordert gestaag. Binnen luttele dagen restte enkel een troosteloos gapend gat. Arche ologen doken meteen in de vrijgekomen bodem om spo ren van de Schiedamse oud heid te ontdekken. In eeuwen oude beerputten werden pot en glasscherven gevonden. Het Schiedams Collectief His torisch Amateur Theater (S.C.H.A.T.) maakte haar plam nen bekend om in 1993 een openluchtproduktie te wijden aan het leven van dominee- /dichter Francois Haversc- hmidt, alias Piet Paaltjens. Zijn vroegere woonhuis aan de Lange Haven zal zelfs als decor gaan dienen. Schiedam wordt opgeschrikt door een schietpartij met do delijke afloop. In een shoar mazaak aan de Korte Dam schoot de, door psychische problemen overmande, Rotter damse eigenaar op drie voor malige werknemers. Een 18- jarige Schiedammer kwam hierbij om het leven. Twee an deren (17 en 21 jaar) liepen schotwonden op (foto). De campagne Schiedammers \an overal en nergens maakte \an beide evenementen een multi-culturele happening. Be campagneleiding was ook betrokken bij een goodwillac- tie, die de Turkse Werkne mersvereniging op poten zette cpi meer wederzijds begrip te Weken. Zoals al eerder gesteld in dit jiaroverzicht: in 1992 werden knopen doorgehakt. Zo werd in mei begonnen met de sloop van panden aan de Lange Kerkstraat ten behoeve van de •ibouw van het ABC-complex. /Ben grote schutting, die later "werd voorzien van kunstwer elden, schermde de sloopwerk- "«zaamheden af van al te 'nieuwsgierige Schiedammers. 'Door de sloop dreigde vrouwe1 •nontmoetingscentrum Barrika ckikloos te worden. Op stel en sprong werd vervangende ruimte gevonden aan het Broersveld. Barrika mag mini- Mei was duidelijk feestmaand. Maar niet iedere organisator Irof het even goed. De achtste editie van de Gravin Aleida Feesten werd geteisterd door een constante regenval. Alleen de parapluverkoper deed uit stekende zaken. Toch was het feest rond het Julianapark veer goed voor vele duizen den bezoekers. Later in de maand troffen het Havenmu- nek- en Molenfestival en het Qpenlucht ontbijt in De Gor zen aanmerkelijk beter weer. ft< --TtMMINüS A v tEM-rii Augustus Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 426.59.97 SCHIEDAM IN 1992

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 11