Het Nieuwe Mensen wensen in Varia Me< ,TvVeleb^ilc Ipflump ckZuiderSter Eurotax 415.11.22 Podium programma este Jaarlijkse controles wijzen Auto's weg Stadsblad Marokkaanse nieuwjaars receptie 6' Saucijzebroodje 1.50 HEMA als het om wonen gaat Hond alleen achtergelaten Diefstal van babypoeder O B B B B B O EU ft O Tijdens de opruiming alle merkmonturen met rood label: GROENEVELD OPTICIENS KLACHTENNUMMER W0NINGBEHEER TOT 4 JANUARI Kerstboom wagen rijdt verder Winnende kerststal Dieren en vuurwerk Het jaar 1992 in vogelvlucht SCHIEDAM - De gitaarrock formatie Spot! treedt zaterdag 2 januari op in het Podium Café, aan de Lange Haven 28. Edwin de Herder (gitaar en zang), Xander Hoogendam (bas), Ciska Ruitenberg (zang) en Erik Sondorp (drums) spe len zelfgeschreven melodieuze nummers, gelardeerd met ste vig gitaarwerk. Het optreden begint om 22.30 uur. Zondag 3 januari speelt zan ger/gitarist Ronald 'Rebel' Welgemoed in het Podium Café. Hij speelde eerder in groepen als Rotjoch en Rebel. Ronald 'Rebel' Welgemoed brengt akoestische pop-, coun try- en folknummers ten geho re. Het optreden begint om 22.30 uur. SCHIEDAM - Geïnspi reerd door de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' organiseert de Marokkkaanse jongeren vereniging 'El Chabab' za terdag 2 januari een nieuwjaarsreceptie Marok kaanse stijl. Door middel van deze receptie wil Ei Chabab Schiedammers van verschillende cultu ren in de gelegenheid stel len nieuwjaarswensen uit te wisselen. De receptie vindt plaats in Migrantencentrum 't Parkweg, aan de Parkweg 195 en duurt van 19.00 tot 24.00 uur. Muzikale mede werking wordt verleend door de Marokkaanse band 'Aynid'. SCHIEDAM - Vuurwerk kost ieder jaar weer vele honderden slacht offers. Tijdens de laat ste jaarwisseling moes ten ongeveer duizend mensen in het zieken huis aan hun verwon dingen worden gehol pen. Onverantwoord ge bruik en experimenten zijn de voornaamste oorzaken van ongeluk ken met vuurwerk. De vakman in huis SI INTERIEURVERZORGING Verhuizing laboratorium afdeling bloedafname SCHIELAND ZIEKENHUIS ■ts J l K. I tab9ratiivarin kan alma bölümünün taainmaaa. hht T Maar ook het vuurwerk zelf is lang niet altijd even veilig, zo blijkt uit de landelijke vuurwerk controles, die worden uitgevoerd door de Rot terdamse Keurings dienst van Waren. Ieder jaar blijkt bijna de helft van de geteste rotjes en vuurpijlen in meer of mindere mate afwijkin gen te vertonen. Die af wijkingen gelden meestal de ontstekings vertraging van de lont, maar ook het maximaal toegestane geluidsni veau wordt regelmatig overschreden, terwijl de aanduidingen op de ver pakking eveneens veel te wensen overlaat. Het afgekeurde vuurwerk wordt in de regel direct in beslag genomen, maar het is slechts het topje van de ijsberg. Want de Keuringsdienst van Waren test ieder jaar maar zo'n 150 soor ten vuurwerk, terwijl er ruim duizend soorten verkrijgbaar zijn. Het is koud en donker in de oude Schiedamse scheeps loods. Plotseling flitsen kleur rijke vuurpijlen in het rond, gevolgd door de onvermijdelij ke knal. „Ontstekingsvertra ging goed, geluidsniveau idem", zegt een in oranje over all gestoken man vanachter zijn veiligheidshelm. Hij maakt deel uit van het inspec tieteam van de Keurings dienst van Waren, dat jaarlijks een greep doet uit het arse naal legale vuurwerk, dat rond de jaarwisseling mag worden verkocht. De controleurs be oordelen het vuurwerk op vei ligheidsaspecten. De proeven vinden plaats in een oude scheepsloods in Schiedam, waarvan de exacte lokatie angstvallig geheim wordt gehouden. „Een ideale plek", meent de heer M.P. van Pop, coördinator buitendienst bij de Rotterdamse Keurings dienst van Waren. „We heb ben geen last van weersinvloe den en niemand heeft last van ons. Een enkele keer, wanneer we denken dat het te testen vuurwerk te gevaarlijk is voor een binnenproef, verkassen we naar de Maasvlakte". Het testen van het vuurwerk gebeurt het hele jaar door, maar de piek ligt tussen eind oktober en begin december. Het gaat hierbij in principe al leen om vuurwerk, dat straks legaal in de winkels te koop zal zijn. Steekproef „Het is echter maar een steek proef, want het is voor ons on mogelijk om al het verkrijgba re vuurwerk te testen", stelt Van Dop. „Bij de controles let ten we onder meer op de ont stekingsvertraging van de lont. Die moet tussen de drie en zes seconden liggen. He laas moeten we al jaren con stateren dat hierin veel afwij kingen optreden. Ook het ge luidsniveau van het vuurwerk overschrijdt regelmatig de vastgestelde grens van 150 Decibel. Andere gevaarlijke afwijkingen in het vuurwerk zijn een onduidelijke of zelfs onjuiste gebruiksaanwijzing en de gebrekkige stabiliteit van het vuurwerk. Pijlen, die in de grond moeten worden gestoken en plotseling omval len. Je kunt je wel voorstellen wat er gebeurt als zo'n pijl omvalt en in plaats van recht omhoog horizontaal op een groepje mensen afschiet". Twee series van acht vuur werkbussen zijn aan de beurt om te worden getest. De keur meesters plaatsen het cilinder vormige vuurwerk op de grond en steken het aan. „Vorig jaar hebben we deze soort afge keurd, omdat de bussen steeds omvielen. Eens kijken of de fa brikant het nu heeft verbe terd", zegt de heer Van Dop. De bussen blijven deze keer keurig staan en spuwen hun kleurige vonkenregen in een prachtige straal omhoog. „Goedgekeurd", luidt het oor deel. Die kwalificatie geldt echter niet voor een armdikke kartonnen buis, die de impo sante naam 'Magnum Force' draagt. Dit vuurwerk werd on langs bij een politiecontrole in beslag genomen en de keur meesters is gevraagd hun oor deel te geven. „Levensgevaar lijk", klinkt het unaniem. „Dit is vuurwerk voor specialisten. extra SCHIEDAM - Na klachten van omwonenden over een hond, die al dagen lang in een wo ning aan het Sibeliusplein zat te blaffen, trad de politie zon dagmiddag de woning binnen. Daar trof men de hond aan, die zonder eten en water zat opgesloten in de keuken. De bewoners waren niet thuis. Gezien de hoeveelheid uit werpselen moet de hond enke le dagen alleen zijn gelaten. Het arme dier is overgebracht naar dierentehuis Hargahoe- ve. SCHIEDAM - Aan de Buiten havenweg werd eind vorige week een zwarte Honda, met kenteken LZ-06-HF, gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag verdween een rode Volkswagen bestelbus, kente ken VJ-91-KF, van het Grieg- plein. SCHIEDAM - De politie heeft vorige week een 30-jarige Rot terdammer aangehouden op verdenking van diefstal van enkele flesjes babypoeder uit een drogisterij aan de Hoog straat. Toen de eigenaar van de winkel de man betrapte, ontstond een kleine vechtpar tij, waarna de dader naar het politiebureau werd overge bracht. Wanneer niet-deskundigen hiermee aan de slag gaan, krijg je gegarandeerd de groot ste ongelukken". Afgekeurd dus. China De Magnum Force zal niet het enige vuurwerk zijn, dat door de keurmeesters als 'onaccep tabel' wordt gekwalificeerd. Nederland stelt hoge eisen aan het vuurwerk, hogere dan in de meeste andere landen. „Tachtig procent van het vuurwerk komt uit China", legt de heer Van Dop uit. „Daar wordt het vuurwerk nog voornamelijk handmatig gefa briceerd, waardoor er veel ver schillen in kwaliteit optreden. Ook binnen dezelfde soort vuurwerk. Bovendien treden er nogal eens onduidelijkhe den in de gebruiksaanwijzing op, doordat de Chinese in structie verkeerd in het Ne derlands wordt vertaald. Soms krijg je zelfs het tegenoverge stelde, waarbij in het Chinees wordt aangegeven dat je het vuurwerk beslist niet in de hand mag houden en volgens de vertaling wel". Schandalig Volgens de heer Van Dop wij zen de controles ieder jaar op nieuw uit dat het eigenlijk "schandalig slecht" is gesteld met de kwaliteit van een groot deel van het vuurwerk. „Het percentage door ons afge keurd vuurwerk ligt telkens tussen de 40 en 50 procent. En dat zijn dan alleen de soorten, die door ons zijn getest. Je kan er dus van uit gaan dat aan één op de twee a drie soorten vuurwerk iets man keert. Niet altijd even gevaar lijke gebreken, maar toch... En dat is eigenlijk schandalig. Speelgoed wordt heel streng gekeurd, terwijl veel ondeug delijk vuurwerk wordt vrijge geven". „Maar ik moet er wel met klem bij zeggen, dat het me rendeel van de ongelukken met vuurwerk niet wordt ver oorzaakt door het vuurwerk zelf, maar door degene, die er mee omgaat. Men let vaak on voldoende op de gebruiksaan wijzing, terwijl ook levensge vaarlijke experimenten met het vuurwerk worden uitge voerd. Als je goed met vuur werk omgaat, is er in de regel weinig aan de hand. Maar dan heb ik het wel over legaal vuurwerk". Conclusie De vuurwerkcontrole is inmid dels afgerond. Wederom blijkt bijna de helft van het geteste vuurwerk afwijkingen te ver tonen. Met name de zoge naamde 'matjes', reeksen van rotjes aan elkaar, blijken heel gevaarlijk, omdat ze of te snel of juist te traag afgaan. Het gevaar in het laatste geval is dat de gebruiker ten onrechte denkt dat het lontje is gedoofd en het opnieuw wil aansteken op het momënt dat de rotjes plotseling toch afgaan. De circa zestig vuurwerksoor ten, waarbij afwijkingen zijn geconstateerd, zullen niet alle maal uit de handel worden ge nomen. „Nee, slechts een kwart is echt gevaarlijk", meent de heer Van Dop. „Dit vuurwerk is in beslag geno men en zal dus niet in de lega le handel terecht komen", ver zekert hij. O/l GAK - Detam - Ziekenfonds uur-service 65+ korting via bonboekje. J.T. INTERIEURVERZORGING In de advertentie (de vorige week in deze krant stond) met de openingstijden van de gemeente rond de feestdagen, is het telefoonnummer van het Gemeentelijk Woningbeheer verkeerd vermeld. Voor dringende klachten is het GWB tot 4 januari bereikbaar op tei.nr. 4268578! SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 DINSDAG 29 DECEMBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 105 OPLAGE 42.150 Stadsblad Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen In verband met de renovatie van de locatie aan de Burgemeester Knappertlaan, zal de afdeling bloedafname van het Klinisch Chemisch Laboratorium met ingang van 4 januari 1993 verplaatst worden van de huidige ingang aan de Juliana van Stolberglaan 1 naar de locatie aan de Stadhouderslaan. Bij de ingang van de polikliniek, waar u een patiëntenplaatje kunt laten maken staat aangegeven hoe u het laboratorium kunt vinden. Te directie. jJ l (J lisj I tj C* 'j-1 1 -11 j 'j I J L* i tu. K» o- „i LjSJ l jV4j».-l I UJI j»jJ 1 1993-1-4 ►iji.iejJij Jsl jjjj Lj lij. L w Ij li I I li IL. ^-l* I j i J L-»J I JX» xCt ij Ij VI Burgemeester Knappertlaan'daki yerin tamirinden dolayi, Klinik Kimyasal Laboratuvarinin (Klinisch Chemisch Laboratorium), gu anda Juliana van Stolberglaan 1'in giriginde bulunan kan alma bölümü, 4 Ocak 1993'ten itibaren Stadhouderslaan'a taginila- caktir 'Hasta karti' yaptirabileceginiz poliklinigin giriginde, laboratuvari nasil bulabileceginiz belirtilmigtir Müdürlük. Bij na de helft van het vuurwerk vertoont afwijkingen of gebreken De heer M.P. van Dop, coördinator van de vuurwerktesten in de oude scheepsloods. Het testen van vuurwerk is een even kieurrijke als noodzakelijke bezigheid. Tien halen, vijf betalen .1» Aanbieding geldig t/m 2 januari 1993. Zo lang de voorraad strekt. Max. 20 per klant. Vermelde prijs is adviesverkoopprijs. Dit artikel is niet verkrijgbaar in onze vestigingen in Best, Bladel, Dordrecht Sterrenburg, Driebergen, Gemert, Horst, Kaatsheuvel, Klazienaveen, Tegelen, Utrecht Hoog Catharijne, Vriezenveen en Wassenaar. Hoofdweg 18,Capelle aan den IJssel, Tel. 01Ó-4518844 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4ff52273 Met deze geluidsmeter wordt het aantal decibellen van het vuurwerk gemeten. Hoogstraat 73a SCHIEDAM 010 - 426 7665 Taxi-vervoer, ook rolstoelbusvervoer tapijt - vinyl - gordijnen - vitrage - lamellen - behang Groenelaan 23 - 25 3114 CA Schiedam Tel.: 010-427 17 44 Fax. 010-426 26 59 Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur Deze foto toont duidelijk aan dat niet alle vuurstralen even goed omhoog gaan

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1