4 y HET NIEUWE STADSBLAD - DINSDAG 29 DECEMBER 1992 PAGINA 9 De wereldberoemde clown Po pov (62) hield zijn huwelijks receptie in Schiedam. Tijdens zijn Nederlandse toernee trouwde hij in Breda met de Duitse circusartieste Gabrielle Lehman, maar nog dezelfde avond moest hij optreden in de Jeneverstad. Burgemeester Scheeres overhandigde het kersverse echtpaar namens de gemeente een huwelijksca deau. De Vrije Liggers haakte plot seling af bij de Brandersfees ten. De watersportvereniging, ooit één van de bedenkers van het watersportweekend tij dens dit spectaculaire volks feest, voelde zich opzij gezet. „Tijdens de vergaderingen wordt niet naar ons geluis terd", zei voorzitter Goof Hen driks. Zwembad-Zuid opende na zes weken renovatie weer de deu ren. In totaal werd voor 1,4 miljoen in het nieuwe zwem paradijs geïnvesteerd. Bierbrouwer Peter Raaijen ontvouwde zijn plannen om in Schiedam een 'klets' te gaan brouwen. Een naam had hij reeds gevonden: 'Griffioen bier'. De naam houdt verband met een oude Schiedamse bierbrouwerij, die anderhalve eeuw geleden actief was tus sen de Westvest en de Lange Haven. De gemeente Schiedam start te eindelijk een hulpactie voor de Sloveense partnerstad Ve- lenje. Eerder waren al op par ticulier initiatief vrachtwagens met hulpgoederen naar deze noodlijdende stad in het voor malige Joegoslavië vertrok ken. Schiedam bleek gul voor Velenje. Twee volle trucks met een inhoud van zestig ku bieke meter konden moeite loos worden gevuld. Succesvol was ook de Open Monumentendag. Vooral Com plex 1 aan de Fabristraat werd zeer druk bezocht. Dit is het oudste blok huizen voor socia le woningbouw in Schiedam. Slager René van der Meer hield het aan het Dr. Wibaut- plein voor gezien. Hij was hier één der laatste ondernemers. Voor hem vertrokken een da meskapper, een groenteboer, een rijwielhandelaar, een bloe mist en een kaasboer. Als win kelcentrum is het Dr. Wibaut- plein zo goed als ter ziele. Schiedam greep naast een pot geld met daarin bijna ander halve ton rijkssubsidie. Door de vertraging in de sociale vernieuwing kon wethouder Zijdeveld niet genoeg plaatsen in het banenpoolproject bezet krijgen. Binnen twee jaar moet Schie dam joeschikken over 140 op vangplaatsen voor asielzoe kers. Dat komt neer op twee promille van het aantal inwo ners van Schiedam. En dan waren er natuurlijk de Brandersfeesten. De ope ningsstunt van het watersport weekend liep wat anders dan gepland, waardoor een schier ondoordringbaar rookgordijn zich over de Lange Haven en de Schie verspreidde. De ker mis bleek een pleisterplaats voor mensen, die graag een robbertje willen vechten. De politie moest er herhaaldelijk aan te pas, komen. Traditio neel werden de Brandersfees ten weer uitermate druk be zocht. De Zondagsmarkt, met een optreden van de populaire zanger Gordon, kon zelfs reke nen op zo'n 250.000 bezoekers. Op de valreep van september werd bekend dat Schiedam, alvast in het kader van de re gionalisering van de politie korpsen, een nieuwe politie chef kreeg. Piet van den Hen gel vertrok naar Rotterdam- Noord en werd in Schiedam opgevolgd door Eric van der Horst, afkomstig uit het korps Krimpen aan de IJssel. In het portiek van het Stads kantoor opende wethouder Reijnhout een informatiecen trum. Het loket is van tijdelij ke aard. Als straks het nieuwe complex op het Stadserf is verrezen, wordt daar een per manent informatiepunt inge richt. Schiedam gaat de strijd aan binden met de gesloten rollui ken in de Hoogstraat. Nieuwe gesloten rolluiken mogen niet meer worden geplaatst, maar wie ze vervangt door transpa rante exemplaren, krijgt sub sidie. De FNV Schiedam bestond honderd jaar. Kaderleden en oud-strijdmakkers blikten in De Rank terug op een tijd, waarin veel is bereikt. Auteur Hans van der Sloot schreef een jubileumboek over de geschiedenis van de woningbouwverenigingen in Schiedam. Hij kwam tot een opmerkelijke conclusie: de ge meente was destijds verant woordelijk voor het miljoenen schandaal bij de SSSW. Gemeentewerken wil de auto branche uit het Schienokoge- bied (Schie, Noordvest, Korte Haven) weren. Hiervoor werd een herziening van het be stemmingsplan ingediend. In wijkcentrum De Blauwe Brug vond een heuse piraten- verkiezing plaats, ter gelegen heid van de afsluiting van de Kinderboekenweek. Honder den jongens en meisjes waren verkleed als stoere zeerovers (foto). De raadscommissie voor Cul tuur, Stadsontwikkeling, Ge meentewerken en Verkeer gaf groen licht aan projectontwik kelaar MAB om het Imelda- terrein te ontwikkelen tot een letterlijk en figuurlijk hoog staand winkelcentrum. De marktkooplieden stellen voor om de centrummarkt te verplaatsen naar de parkeer plaats achter het Hemaplein. Het Broersveld vinden ze te klein. Ook menen de kooplie den dat de gemeente alleen maar oog heeft voor de ont wikkeling van de binnenstad, zonder passende aandacht te schenken aan de weekmarkt. Een 20-jarige autokraker uit Schiedam bekende maar liefst 42 inbraken in Schiedam en Maassluis. De man kon wor den ingerekend na een tele foontje van een getuige. De binnenterreinen van com plex 412 van het GWB worden ambitieus ingericht. Variatie is het toverwoord. Dat moet worden bereikt via klinkerpa den en het aanbrengen van glooiingen in het grasveld. Politiesurveillanten liepen sta ge in Schiedam. Daarna was het weer terug naar de school banken in Rotterdam. Schie dam toonde zich verheugd met de stagiaires. Hun aanwe zigheid zal bijdragen om het gevoel van veiligheid in 'de binnenstad te vergroten. Het Popoverleg is woedend op Zijdeveld. De wethouder wil niets weten van verbouwing van het pand van Popoverleg Schiedam om zodoende on derdak te bieden aan Muziek- kollektief 't Slachthuis. De verbouwing pakte te duur uit. Pieter van Vollenhoven be zocht weer eens zijn gebooüte- plaats. Van Vollenhoven be keek, in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Stichting Nationaal Restauratiefonds, de oude panden aan de Lange Haven tijdens een boottochtje. Nadat eerder het sein op groen was gezet voor ABC en het Imelda-complex, w^s de gemeenteraad ook vol lof over de schetsen voor het Emma- plein en Stadserf. Volgend jaar, na de zomer, gaan hier voor de spades de grond in. Nooit eerder werd Sint Nico- laas in Schiedam verwelkomd door zo'n grote kinderschare. Wie zegt dat Sinterklaas uit de tijd is? Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam rondde haar reorga nisatie af met de opening van een servicecentrum voor het publiek. Minder voorspoedig verliep de opknapbeurt van het Zakken dragershuisje. Dit monument bleek zo sterk te zijn aange tast door de houtworm, dat de Dienst Gemeentewerken meer tijd voor het herstel nodig heeft dan men had verwacht. Voor het nieuwe zwemparadijs in Groenoord kon de eerste paal de grond in. Jeugdige le den van de Schiedamse zwem verenigingen wilden er kenne lijk zeker van zijn en boden hun assistentie aan bij deze plechtige handeling. Om even bij sport te blijven: het ziet er naar uit dat de derde sporthal zal verrijzen in de omgeving van öf Bad Groenoord of het toekomstige NS-station Ke- thel. Met veel vrolijke bombarie nam Piet van den Hengel af scheid als korpschef van de Schiedamse politie. Tot zijn grote verbazing en vreugde mocht hij zelfs een trein be sturen, die h^m naar zijn nieuwe post in Rotterdam- Noord bracht (foto). Veel vroeger dan is toegestaan trof de politie al grote hoeveel heden vuurwerk aan. Verbij sterend was de vondst in een woning aan de Gordonstraat, waar maar liefst 700 kilo vuur werk lag opgeslagen. „Genoeg om de halve straat op te bla zen", zei een politieman. De politie sloeg nog een leuke slag. Na een kilometerslange achtervolging werd eer\? auto klemgereden, waarvan mefi vermoedde dat op de achter bank een automatisch vuur wapen lag. Het bleek echter een boormachine te zijn. PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker zorgde voor veel op winding door vlak voor de be grotingsbehandeling via een motie het college te dwingen tot het opmaken van de ba lans. Het plan van Bakker kon echter niet rekenen op steun van de overige fracties, waar door hij zijn motie aanzienlijk moest afzwakken. CDA-voor- man Daan Baart had het in dit verband over 'Bakkerzeil ha len'. Ook het I.O.B.S. veroorzaakte veel commotie. Het instituut wil haar werkzaamheden uit breiden over heel Schiedam. Onder aanvoering van Bewo nersvereniging Schiedam- Zuid werd hiertegen fel gepro testeerd. De bewonersvereni gingen vrezen dat de uitbrei ding ten koste zal gaan van de bewonersondersteuning in de echte stadsvernieuwingsgebie den. De Dienst Gemeentewerken pakte het bomenbestand in Schiedam drastisch aan. En kele honderden bomen wer den gerooid, gesnoeid, ver plaatst of vervangen. Dit lot zal binnenkort ook de monu mentale Wilhelminaboom in Kethel treffen, tot groot onge noegen van de bewoners. Bij de op- en afritten naar en van de A20 zijn eindelijk ver keerslichten geplaatst. De tijd van talloze aanrijdingen is ho pelijk voorbij. Voor de bewoners van Schie- dam-Noord was de maat vol. Nadat wethouder Zijdeveld ook de Schiedamseweg had afgesloten voor het sluipver- keer, kwameh de autobezitters uit Noord massaal in actie. Talloze brieven met boze reac ties en de eis voor een nieuwe ontsluitingsweg waren het ge volg. De gemeente reageerde vrijwel direct door de verkeer- lichtenregeling op .de Chur- chillweg aan te passfen. Burgemeester Scheeres ging op oriëntatiebezoek naar Hon garije om te kijken welke Hongaarse stad in aanmer king kwam voor een partner schap met Schiedam. De 100.000 inwoners tellende stad Kecskemét genoot zijn voor keur. 'Sfeermaker' en voetbalclub DRZ sleepte de Schiedamse Sportpijs 1992 in de wacht. De andere genomineerden waren HBSS, Musis Sacrum en Wil lem Noorduin. Het tweede kampioenschap op rij van DRZ gaf voor de jury de door slag, hoewel velen dachten dat de gehandicapte sporter Wil lem Noorduin, gouden medail le-winnaar tijdens de Paralym pics in Barcelona, de beste kanshebber was. De bewoners van de oude Ber- gerbuurt luidden de noodklok omdat zij vrezen dat hun voor malige branderswoningen in dit aloude hofje zullen worden gesloopt. Positiever is het nieuw voor het Educatief Centrum voor Volwassenen, dat definitief een nieuwe huisvesting krijgt in de voormalige winkels op het Dr. Wibautplein. „Maar ei genlijk is ook deze ruimte al te klein", meent directeur Tig- gelhoven. Het verbouwen van de winkels gaat 1,7 miljoen kosten. Door de elkaar overlappende bouwperiodes van het Imelda- project en het nieuwe Stad serf, zal het Passage Theater een jaar lang moeten sluiten. Directeur Carel Beke belooft echter dat er goede alternieve voorstellingen op vervangen de lokaties zullen worden ge geven. Het Beheerplan Nieuwland werd in z'n definitieve vorm gepresenteerd. Het plan wordt weliswaar 'breed gedragen', zoals dat heet, maar toch blij ven er twijfels over een aantal onderdelen ervan. Het uithangen van de Albane se vlag zorgde voor enige op schudding aan de Rotterdam- sedijk. Wilma Goudappel, die het beste voor heeft met de Albanese bevolking en hen via allerlei hulpacties wil onder steunen, werd plotseling ge confronteerd met beschuldi gingen van racisme en vreem delingenhaat. Oorzaak: op de vlag staat een rood/zwarte tweekoppige adelaar afge beeld, waardoor voorbijgan gers meenden dat het om het beruchte fascistische symbool ging (foto). Alle politici waren het erover eens dat het verbeterde Mi lieubeleidsplan van wethouder De Leede een prima werkstuk was, dat beslist moet worden uitgevoerd. Over de financiële dekking van een deel van het ■yplan, was men echter mindeif eensgezind. Het leidde zelfs tot een pijnlijke confrontatie tussen de coalitiepartners D66 en Groen Links, waarbij de laatste partij dreigde uit de coalitie te stappen als D66 haar bezwaren tegen de voor gestelde dekking niet zou op geven. Onder protest ging een woedende D66-fractievoorzit- ter Marcel Houtkamp alsnog overstag. Bij de grootste alcoholcontrole uit de Schiedamse historie werden 1500 automobilisten staande gehouden. 'Slechts' 35 daarvan werden in de nachte lijke uren betrapt op het rij den onder invloed en kregen een proces-verbaal aan de broek. Bij de uitvoering van de controle waren 76 mede werkers van verschillende ver- keersorganisaties betrokken (foto). In november vond de eerste samenlevingsbevestiging in Schiedam plaats tussen een stel, dat niet mocht of wilde trouwen. Sinds de afgelopen zomer is het in Schiedam mo gelijk het samenwonen offi cieel vast te leggen. J r September Oktober SCHIEDAM IN 1992 November December

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 7