M M I H BELOOFD: 'iJW TÉHWI K HET NIEUWE STADSBLAD - DINSDAG 29 DECEMBER 1992 PAGINA 5 MS- 1 K.y M m&^Aj* m% f IV* y\ i* I mm SrVir*'*:>ViS,: r^4: De rustige oudejaarsnacht van het voorgaande jaar bleek ge lukkig geen toevalstreffer. Ook het jaar 1992 werd op be heerste wijze ingeluid. De brandweer hoefde slechts een maal uit te rukken en er werd zegge en schrijve één arresta tie verricht. Ruim 400 Schiedammers na men deel aan de prijsvraag in Het Nieuwe Stadsblad, die werd georganiseerd in ver band met een expositie van Schiedamse stadsgezichten van Octave DeConinck in het Stedelijk Museum. Bovendien bezochten ruim 4.000 Schie dammers de expositie van 'de tekenaar van Schiedam'(foto). In januari raakte Het Nieuwe Stadsblad een trouwe mede werker kwijt. Sportfotograaf Jan van der Leeden hing zijn camera aan de wilgen, na bij na 25 jaar de sportfoto's voor deze krant te hebben ge maakt. „Een dooie boel", vond de jon- gerenwerkgroep van de PvdA de Nieuwjaarsreceptie van de gemeente. De jonge socialis- ten stelden voor om er voort aan een swingende housepar ty van te maken. De gemeente vond het maar niets. Wethou der Chris Zijdeveld echter ver zocht de PvdA-jongeren om hem eens mee te nemen naar zo'n houseparty. Kon hij zijn swingende rose colbertje weer eens aan. Het botert niet tussen de frac ties van de coalitiepartners PvdA, D66 en Groen Links. Vooral PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker toonde zich erg kritisch ten opzichte van het college. D66-wethouder Adri Reijnhout was het in januari zat. „Dat opgestoken vingertje van Bakker hangt me flink de keel uit". De VW kwam met het voor stel om ergens in Schiedam een sportwagenmuseum op te richten. De antieke racemon sters werden beschikbaar ge steld door tuinder Joop Stolze uit De Lier. Een passende ruimte is echter nog niet ge vonden. Met de installatie van een spe ciale adviescommissie deed wethouder Chris Zijdeveld een poging om de volledig fa lende Sociale Vernieuwing in Schiedam alsnog op de rails te krijgen. Eind januari barstte een wa terleiding onder de Mgr. No- lenslaan. Na bijna vijf uur wist het O.N.S. de breuk te herstel len, maar het trottoir was door de stroomvloed over een leng te van zeventig meter inge zakt. In januari werd Lia Remmers waal geïnstalleerd als de eer ste vrouwelijke pastoraal wer ker in Schiedam. Met haar 2r~: is kritische uitlatingen over de 'mannenheerschappij in de kerk' raakte zij een gevoelige snaar bij menig katholiek. De scherpe woorden werden haar niet door iedereen in dank af genomen. Het jaar 1992 gaat de boeken in als het jaar, waarin nu eens eindelijk knopen werden door gehakt. Daar zag het in janua ri nog niet naar uit. De ge meenteraad Was boos over het feit dat de projectontwikke laar voor het Emmaplein ga ranties eiste ten aanzien van de start van de bouw van een ander ambitieus project, het Stadserf. Ook de voorgeno men sluiting van drie biblio theekfilialen, in verband met de nieuwbouw op het Stad serf, deed wat stof opwaaien. Wethouder Chris Zijdeveld kwam met het opmerkelijke voorstel om, net als in Goes, onder het oude stadhuis een café te vestigen. Met name D66 vond dit een onzalig plan, waarop de wethouder reageer de: „Het was maar een sug gestie". Een heet hangijzer was de toe komst van het voormalige schoolgebouw De Branders- stad aan de Parkweg. Wethou der Reijnhout wilde het schoolgebouw slopen, terwijl collega Wiegman het pand wil de benutten om het ruimtege brek van het E.C.V. en Barrika op te lossen. Beide organisa ties juichten Wiegman's voor stel toe, maar Reijnhout hield zijn poot stijf. Het schoolge bouw maakt plaats voor nieuwbouw van woningen en een wijkvoorziening. Voor het E.C.V. en-Barrika werd later alsnog nieuwe huisvesting ge vonden. De bewoners van flat 2 aan het Straussplein waren woest over het GWB-besluit om in hun flat geen lift aan te bren gen en in de omringende flats wel. Eerder hadden de bewo ners van flat 2 in een enquête namelijk aangegeven geen lift te willen. Een inderhaast ge houden handtekeningenactie deed deze mening verande ren, maar' dat was volgens het GWB te laat. De bewoners schakelden vervolgens de om budsman en zelfs het ministe rie van VROM in. Met succes, want ruim tien maanden later werden zij alsnog in het gelijk gesteld. Na lang gehakketak tussen Woningbouwvereniging Schie dam enerzijds en de bewoners en wethouder Reijnhout an derzijds, kregen de laatsten eindelijk hun zin. De karakte ristieke arbeiderswoningen aan de Fabristraat (complex 1) werden gerestaureerd in plaats van gesloopt. Later zou den deze woningen zelfs wor den opgenomen op de ge meentelijke monumentenlijst. Schiedam's oudste inwoon ster, mevrouw C. Krabben- dam-Graper, overleed op 103- jarige leeftijd. Een onderzoek wees uit dat de winkelfunctie aan de Park weg-Noord moet worden afge bouwd. Woedende reacties van omwonenden was het gevolg. Later besliste de gemeente dat de ondernemers zelf uitmaken of zij willen blijven of vertrek ken. En daar is het ABC-complex weer. Dit jaar ging de kogel eindelijk door de kerk. In fe bruari ging de raadscommis sie akkoord met het aangepas te ontwerp van architect Van Velzen. Het spel kon begin nen, maar niet zonder slag of stoot, zoals in de loop van het jaar zou blijken. Ook het prachtige polderge bied van Schiedam moet er aan geloven. De gemeente presenteerde haar ideeën om ook het noord-oostelijk stads deel te gaan volbouwen met huizen en kantoren en een nieuw NS-station. Voorts pre senteerde een stuurgroep het voorstel om de Beneluxtunnel te verbreden met speciale rij stroken voor vrachtverkeer, een metrobuis en een fietstun- nel. In februari werden de 'antie ke' straatlantaarns langs de Lange Haven voorzien van een nieuw armatuur. Tot ver bijstering van veel Schiedam mers werd bovendien een glanzende koperen kap op de armaturen geplaatst, die bij zonneschijn een oogverblin dende werking hadden. „Geen paniek", liet het O.N.S. weten. „Door de weersinvloeden zal het koper snel weer de norma le doffe groene kleur aanne men". Het duurde even, maar het O.N.S. kreeg inderdaad gelijk (foto). Landelijke belangstelling voor een kunstwerk van Schiedam se scholieren. Op uitnodiging van het Stedelijk Museum maakten leerlingen van het basisonderwijs een reusachtig glas-in-loodraam van 7 bij 2 meter. Het NOS-Jeugdjour- naal bracht het kunstwerk op televisie, waarna het Schie damse glas-in-loodraam een prominente plaats kreeg op de Floriade in Zoetermeer. I Met de presentatie van Deel 3 van het Beheerplan Nieuw- land werd duidelijk wat er de komende jaren gaat gebeuren in deze wijk. Sloop, nieuw bouw en herinrichting zijn de sleutelwoorden om Nieuwland nieuw leven in te blazen. Hoe wel er veel waardering voor het plan als geheel bestaat, hebben onderdelen ervan toch flink wat stof doen opwaaien. Vooral de voorgestelde sloop van ruim 500 woningen viel niet overal in goede aarde. Dit bleek ook tijdens de Dag van Nieuwland, waar een selectief groepje bewoners zich een beeld kon vormen van de toe komstige metamorfose van hun wijk. Dat niet alle Nieuw- landers de gelegenheid kre gen om deze dag te bezoeken, zorgde nog eens voor extra ir ritatie. De politie sloeg een goede slag met het oprollen van twee gro te. Schiedamse jeugdbendes. De in totaal 45 jongeren had den zich schuldig gemaakt aan autokraken, inbraken en mishandeling van homosexue- len. Een ander opmerkelijk, maar zeker niet minder aandoenlijk politiebericht was het feit dat aan de Parkweg een hondje was overreden door een paard en wagen. Een dierenarts heeft het onfortuinlijke dier aan z'n verwondingen behan deld. Het voorstel om de Benelux tunnel te voorzien van een metrobuis was voor de ge meente aanleiding om zich nog eens sterk te maken voor de komst van een metrolijn in Schiedam. „Want aan een lege buis hebben we niks". In poli tiek Den Haag lijkt men be reid de Schiedamse wens te vervullen. Niet alleen binnen de coalitie partijen rommelt het zo nu en dan. Ook het CDA roerde zich meermalen. Zo noemde CDA- raadslid Bert Kaptein wethou der Zijdeveld „een kameleon, een overlevingskunstenaar". Kaptein vond dat Groen Links en D66 de PvdA zo snel moge lijk uit het college moesten wippen. Voor een coalitie tus sen CDA, D66 en Groen Links achtte de CD A-er de tijd ech ter nog niet rijp. De wethouders Wiegman en Zijdeveld gaven het startsein voor het herstel van de verrot te fundering van de Passage. Deze overdekte winkelpassage moet volgend jaar wezenlijk onderdeel uitmaken van het nieuwe Imelda-winkelcen- trum. GSD-directeur Gérard Smits maakte in maart gebruik van de VUT-regeling. Bij zijn af scheid werd hij Koninklijk on derscheiden. Smits, die 23 jaar directeur van de Sociale Dienst is geweest, werd opge volgd door mr. Leo Cok. Eindelijk. Met een vertraging van vele maanden presenteer de wethouder Bart de Leede in maart het eerste concept- Milieubeleidsplan. „Schiedam moet in de tweede helft van dit decennium tot de schonere gemeenten van Nederland be horen". Het eerste concept kreeg echter veel reacties te verwerken, waarna in decem ber een gewijzigde versie werd gepresenteerd. De Schiedamse supermarkt van de gebroeders Ed en Willi am de Block werd uitgeroepen tot de Actiefste Supermarkt van Nederland. Reden voor een uitgebreid feest in De Gorzen. Zonder twijfel de leukste foto van het afgelopen jaar. De Jeugdbibliotheek had de maand maart uitgeroepen tot 'Berenmaand'. In dat kader mochten jeugdige Schiedam mers hun troetelbeer mee brengen, waarna het 'dier' de nacht mocht doorbrengen in het bibliotheekfiliaal. Circa dertig beren gingen zo uit lo geren, maar niet zonder af- scheidskusje. De belangstelling voor de nieuwbouwwoningen in Spa- land was zo overweldigend ge worden dat de gemeente een systeem van loting introdu ceerde. Café's in de binnenstad zorg den steeds vaker voor over last. Tijdens een raadsverga dering maakte burgemeester Scheeres bekend dat er spe ciale surveillanceteams in het leven worden geroepen om de overlast een halt toe te roe pen. In haar eerste lustrumjaar ging Radio Schiedam 24 uur per dag de lucht in. Arie Vos van de Dienst Ge meentewerken werd gekozen tot ambtenaar van het jaar. Zijn inspanningen voor het wijk- en buurtbeheer bleven bij Bewonersvereniging Schie- dam-West niet onopgemerkt. De Open Muziekdag werd een groot succes. Alle betrokke nen overwegen sterk om het volgend jaar nog eens dunne tjes over te doen. Het oude veilinghuis 'De Een- dragt' aan het gelijknamige plein is verkocht aan een par- ticulier, die er wekelijks rom melmarkten wil gaan houden. Het CDA bekritiseert het asielbeleid van de gemeente. „Onduidelijk en traag" zei raadslid Ton Seis over de op- vang-capaciteit. Om wijkcentrum De Blauwe Brug organisatorisch op poten te krijgen, kwam de leiding in handen van stichting Accu. Eerder had Accu een akkefiet je met wethouder Bart de Lee de over de budgettering, zodat de zaak bijna definitief moest, worden afgeblazen. Op de kruising Harreweg- /Scheepvaartweg werd een be grafenisondernemer overval len. Drie overvallers dwongen de man een babylijkje af te geven. Het stoffelijk overschot kwam net uit Rijswijk, waar sectie op het lijkje was ver richt. Het lichaampje werd la ter teruggevonden in het Afri- kaanderpark in Rotterdam. De meeste cara-patiënten wo nen in Schiedam-Oost. Dit bleek uit een zogenaamd 'ge zondheidsprofiel', dat van deze Schiedamse wijk is ge maakt. Vrachtauto's mogen het Schie damse centrum niet meer in. Onder goedkeurende blikken van diverse centrumbewoners werd een verkeersbord 'ont huld' door mevrouw Vlek (be stuurslid van de BVSC) en wethouder Zijdeveld (foto). Wethouder Adri Reijnhout in troduceerde een nieuw experi ment voor de woonruimtever deling in Schiedam. Door mid del van advertenties in Het Nieuwe Stadsblad, waarin huurwoningen worden aange boden, moeten verhuisketens worden gevormd. Enkele maanden later wordt duidelijk dat het experiment vooralsnog magere resultaten boekt. De gemeente wijt het aan onvol doende bekendheid van het systeem en besluit het experi ment toch voort te zetten. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. f 1 u.t f V' m m ■j J piri AM" S-ï" Januari Februari QiTHTFD A M TN 1QQ? r Maart April Singel 41-45 3112 GJ Schiedam Telefoon 010-4262428

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 9