Het Nieuwe Hi*i IJspret van korte duur Verhulsdonk: verliest z'n daadkracht" Gevolg van preventieve aanpak Onderuit op het ijs Getuigen gezocht Brand in meterkast Stadsblad December uitslagen Nationale Postcode Loterij 1 Problemen in slagerijen Laat eens wat van je horen... p Weinig belangstelling voor nieuwjaars recepties Ook in 1993 volop hondenleed Geboortegolf in kinder boerderij Sportnieuws Uitagenda SCHIEDAM - „Door inspraak is het werk en de kwaliteit van het raadslidmaatschap uitge hold. Een raadslid durft geen beslissingen meer te nemen al vorens met allerlei belangen groeperingen te hebben gespro ken". Dit stelt WD-er Gerard Verhulsdonk, die in het partij blad 'De Spot' van Groen Links terugblikt op zijn dertig jarig lidmaatschap van de Schiedamse gemeenteraad. Verhulsdonk, jarenlang het 'ge zicht van de Schiedamse WD', houdt het binnenkort voor ge zien. Volgens Verhulsdonk is het 'po litiek bedrijven' er in de a/ge- lopen jaren niet leuker op ge worden. Eén van de oorzaken is de inspraak. „De invloed van vooral bewonersverenigin gen is veel te groot geworden. Vroeger ging je als raadslid di rect naar de mensen toe, tegen woordig moet je eerst naar de besturen van een bewonersver eniging. Flauwekul!", meent de raadsnestor. „Die clubs ver tegenwoordigen ook maar een klein percentage van de men sen in de wijk". „Het duurt ook allemaal zo gruwelijk lang. Je moet van concept tot concept tot con cept. En steeds maar weer in spraak. Een wethouder heeft tegenwoordig minimaal vier jaar nodig om iets te realise ren. In die tussentijd is het vuur in die man allang ge blust. De politiek verliest zijn daadkracht". Zijn eigen inbreng in dertig jaar Schiedamse politiek brengt Gerard Verhulsdonk te rug naar zijn optimistische hu mor. „Humor is essentieel in de politiek. Politici nemen zichzelf zo vreselijk serieus. Ik ben een optimistisch mens. Misschien is dat wel mijn be langrijkste bijdrage aan de Schiedamse politiek geweest. Voor de rest stelde het allemaal niet zo veel voor. Ik kan geen grote politieke wapenfeiten op mijn conto schrijven". SCHIEDAM - Een 13-jarig Schiedams meisje beleefde maandagmiddag weinig ple zier aan het bevroren water van de Buijs Ballotsingel. Zij kwam lelijk ten val en brak daarbij haar onderbeen. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een slagerij aan de Mgr. No- lenslaan is in de nacht van za terdag op zondag een magne tron weggenomen. Een andere slagerij, aan de Schiedamseweg, kreeg zater dagmiddag te kampen met een flinke wateroverlast. Het water kwam met bakken uit het plafond naar beraden. On derzoek wees uit dat de bo venburen een v i.^dutomaat onbeheerd lieten draaien, ter wijl de stortbak van het appa raat defect was. De brandweer heeft het overtollige water ver wijderd met behulp van een alleszuiger. SCHIEDAM - Menno Siljée en Jan-Willem Mennink, tot voor kort Jonge Socialisten maar tegenwoordig deel uit makend van het 'grote re' PvdA-bestuur, reage ren op de dreigende scheuring in de coalitie tussen D66 en Groen Links naar aanleiding van de commotie rond de financiering van het Milieubeleidsplan. Bei de socialisten vinden deze onrust niet zo ver wonderlijk. Sterker nog, indien men het binnen het huidige college niet eens kan worden over de financiering van het Milieubeleidsplan, moet men maar opstappen, zo schrijven Siljée en Mennink in een 'open brief aan de redactie van Het Nieuwe Stads blad. „Idealen botsen veelal met de realiteit. Iets anders valt haast niet te constateren na de on rust, die in de Schiedamse ge meenteraad is ontstaan naar aanleiding van het door Groen Links-wethouder Bart de Lee- de gepresenteerde Milieube leidsplan voor de gemeente Schiedam. 'D66 woedend op Groen Links', het Nieuwe Stadsblad van 16 december j.l. liet er geen misverstanden over ontstaan: voor het eerst sinds het aantreden van de rood-groene coalitie in 1990 zijn er scheuren ontstaan in het voorheen zo hechte Klein- Linkse Pact, nadat zowel Groen Links als D66 in eerde re instantie al in botsing wa ren gekomen met de grootste coalitiepartner, de Partij van de Arbeid, over onder andere de bouwplannen voor ABC en het beheerplan voor de wijk Nieuwland. Verbazingwekkend Moet deze onrust echter de verbazing opwekken? Ons in ziens is het überhaupt verba zingwekkend dat in Schiedam de democraten en de verza melclub van kleine linkse par tijen zo lang eikaars bondge noot zijn geweest. Verbazing wekkend, omdat er tussen bei de partijen toch enkele be langrijke verschillen te be- speuren zijn, waarvan de be langrijkste de achterban en de inhoud van het partijprogram ma. De achterban van Groen Links is vrij breed: van ver stokte oud-communisten uit de oude wijken, vooral in Oost en Zuid, tot intellectuelen uit de Schiedamse grachtengor del. Hetgeen hun bindt is dat hun idealen gericht zijn op een maatschappij, waarin mensen gelijk zijn en waarbij zaken als leefomgeving, dus ook het milieu, boven de be langen van de consumptie maatschappij gaan. Het enige verschil onderling is de vraag hoe dit bereikt moet worden: door samenwerking met ande re partijen, zoals de Partij van de Arbeid die traditioneel de zelfde doelen nastreeft, of door revolutie van een kleine groep. Vager De Democraten 66 zijn wat va ger in hun idealen, die ook nog eens per stad sterk kun nen verschillen. Belangrijk verschil met hun linkse broe ders en zusters is dat milieu weliswaar belangrijk is, maar. dat ook de economische belan gen van een land meespelen en dat er een evenwicht moet worden gevonden tussen deze deelbelangen. De aanhang van D66 valt dan ook moeilijk te traceren, maar moet vooral worden gezocht in de wijken met de duurdere nieuwbouw- SCHIEDAM wenst alle Schiedammers een goed en gezond 1993 woningen, Woudhoek en Spa- land dus. Deze verschillende achterban nen en uitgangspunten wreek ten zich niet toen de democra ten en Groen Links nog geza menlijk te hoop liepen tegen het rood-blauwe college dat tussen 1982 en 1990 Schiedam bestuurde. Grondpolitiek, nieuwbouwplannen voor de binnenstad, maar vooral ook de problematiek rond de ver giftigde grond in de toen nog te bouwen wijk Spaland: Adri Reijnhout en Bart de Leede trokken samen ten strijde te gen het kwaad en zagen dit beiden in 1990 beloond met stemmenwinst, ten koste van de collegepartijen, die hun meerderheid in de raad verlo ren. De Partij van de Arbeid koos eieren voor haar geld en tot veler verbazing werd eind april voor het eerst in de ge schiedenis een 'echt links' col lege gepresenteerd. Verkneukelen In eerste instantie leken de twee voormalige oppositiepar tijen hun strijd tegen de PvdA in en buiten het college voort te zetten en verkneukelden CDA en WD zich telkens weer wanneer er weer een scheur tussen de coalitiepar tijen leek te ontstaan. In okto ber 1992 leek de val van het college door een verkapte mo tie van wantrouwen over de gemeentefinanciën, opgesteld door PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker, nabij, maar tij dens de algemene beschou wingen kon één en ander wor den rechtgetrokken: pas in april 1993 zou er weer over geld gepraat gaan worden. April 1993 komt steeds dich terbij en nu het over geld gaat, gaan de verschillen tus sen de beide bondgenoten van weleer weer een belangrijke rol spelen. Milieumaatregelen kosten nu eenmaal geld. gpiR dat moet worden opgebracht door de burgers. PvdA en Groen Links zijn het daar wel over eens, maar ook de bedrij ven moeten meebetalen, zij vervuilen immers ook? D66 wil ook wel dat de vervuiler betaalt, maar niet via de On roerende Zaak Belasting. Zij willen het geld via de milieu heffingen, die kostendekkend zouden moeten zijn, innen, wat de PvdA en Groen Links weer te ver gaat, omdat dit de lastendruk voor vooral de minder daadkrachtigen te veel zou doen laten stijgen. Een patstelling dreigt, maar ook een oorlog in het college tij dens de raadsvergadering over de financiën in april, een oor log over de verdeling van las ten tussen arm en rijk, tussen de PvdA en Groen Links ener zijds en D66, de WD en het CDA anderzijds. Vaarwel En iedereen maar vergeten waar het werkelijk over gaat: de bescherming van het mi lieu, waar ons inziens degeen die vervuilt moet betalen voor kosten van de vuilsanering. Het verhogen van de reini gingsrechten, zoals nu wordt voorgesteld, is een goede zaak, maar de tarieven kun nen best wat hoger, daar uit onderzoeken blijkt dat de Ne derlanders bezorgd is over het milieu en bereid is om voor de bescherming van dit milieu in de portemonnee te tasten. Alle kosten zullen echter nooit ver goed kunnen worden door de burgers, dus moet een college ook durven te kiezen voor het bijeenschrapen van geld uit andere potjes. Pas dan kan de zorg voor het milieu echt se rieus genomen worden. En voor zo'n belangrijke zaak is het geen schande, dat wan neer er geen overeenstem ming kan worden bereikt, de collegepartijen elkaar vaarwel zeggen". SCHIEDAM - Zelden zal Schiedam zo'n rustige oudejaarsnacht hebben beleefd. De politie had het drukker met assis- tentieverlening bij de talloze verkeersongeval len in de omgeving dan met het controleren van de diverse vreugdevu ren. Er werd niet één arrestatie verricht en de brandweer moest tij dens oud nieuw slechts twee keer uit rukken. SCHIEDAM - Aan de Ru benslaan vloog woensdag middag rond 15.00 uur een brievenbus van de PTT in brand. Veel post stukken zijn hierdoor ver loren gegaan. Toch heeft de PTT een aantal brie ven, kaarten en dergelijke nog een beetje kunnen redden. Om deze poststukken 'thuis te kunnen brengen', roept de PTT de hulp in van iedereen, die tussen dinsdagavond 29 decem ber 23.00 uur ep woensdag 30 december 15.00 uur een brief of een kaart in de be wuste brievenbus aan de Rubenslaan heeft gepost. Men wordt verzocht con tact op te nemen met FFT-medewerker Ben Vol- lebregt, telefoon 4273720 (tussen 06.00 en 14.30 uur). Volgens politiewoordvoerster Klaske Heida is één en ander mede het gevolg van de pre ventieve acties, die politie, brandweer, ONS en diverse gemeentelijke diensten in de voorafgaande maanden heb ben ontplooid. Zo zorgde de inzet van de boomversnippe- raar en de kerstboomwagens van het O.N.S. ervoor dat veel minder kerstbomen in de tal loze vreugdevuren konden verdwijnen. Ook werden hier door de traditionele kerstbo- menjachten tussen de wijken Zuid en West voorkomen. Daarnaast verzorgde het Buro Criminaliteitspreventie een grote voorlichtingscampagne over de gevaren van vuur werk. In de dagen voorafgaand aan de jaarwisseling heeft de poli tie in totaal achttien jongeren aangehouden wegens het vroegtijdig afsteken van vuur werk. Op één na kregen allen via de HALT-procedure een alternatieve straf. De jongeren moesten één of meerdere dag delen klusjes opknappen bij de reinigingsdienst, Woning bouwvereniging Schiedam, de kinderboerderij of dierente huis Hargahoeve. „Vrijwel alle jongeren waren bereid om de alternatieve straf uit te voeren", weet HALT- medewerkster Gerda Snel- ders. „Slechts één jongen gaf er de voorkeur aan om een boete te betalen. Sommigen vonden het werk zelfs zo leuk dat ze langer wilden blijven". INTERIEURVERZORGING Hof van Spaland 12 Schiedam Tel. 010-4703033 v jr profiteer nu! TOP-MERKEN VAN KLASSE VOOR UITERST LAGE PRIJZEN Schokkend Minder vrolijk waren de jon gelui toen ze werden gecon fronteerd met de speciale voorlichtingsfilm over de ge varen van het vuurwerk. De film toonde zeer schokkende beelden. „Daar werden ze wel even stil van", aldus Gerda Snelders. „Zeker toen even la ter een slachtoffer van vuur werk - een jongen die zijn hand heeft verloren doordat vier strijkers spontaan afgin gen - vertelde over zijn 'nieu we' leven, was iedereen sterk onder de indruk". Buro HALT heeft het deze jaarwisseling overigens vrij rustig gehad. In 1990 werden nog 36 jongeren naar het buro doorverwezen en vorig jaar zelfs 43 jongeren. Ditjaar dus slechts achttien. „Hoe dat komt, weet ik niet precies. Misschien dat de vele voor lichtingscampagnes hun vruchten hebben afgeworpen. Er is ook veel minder vuur werk afgestoken. En dat geldt niet alleen voor Schiedam. Ook in Vlaardingen en Maas sluis is het veel rustiger ge weest", weet Gerda Snelders. „Hopelijk is het een tendens, die zich de komende jaren zal voortzetten". Incidentjes Toch kende de jaarwisseling in Schiedam wel enkele inci dentjes. Nadat de brandweer woensdag 30 december al in actie was gekomen in verband met een brand in een woning aan de Nassaulaan, ontstaan doordat vuurwerk via de brie venbus naar binnen was ge gooid, moesten de spuitgasten in de nieuwjaarsnacht twee keer uitrukken. Aan de Van 's- Gravesandestraat stond een auto in de fik en aan de Nieu we Haven was een binnen brandje ontstaan. Buren hadd- den het vuurtje echter al ge blust, waarna voor de brand weer slechts nacontrole restte. Voorts werd een aantal vernie lingen aangericht. Aan de Bre- deroweg werd een abri kort en klein geslagen, terwijl aan de Hoogstraat, het Geuzenplein en de Goeman Borgesiuslaan enkele ruiten van winkels en woningen aan diggelen gin gen. Ook van wijkcentrum De Blauwe Brug sneuvelde een aantal ruiten. De politie had vooraf een aan tal plaatsen aangewezen, waar vreugdevuren mochten wor den afgestoken. Onder meer aan de Huijsmansstraat en de Morsestraat ontstonden flinke vuren, waardoor een tiental ramen door de hitte sprong en menig voordeur er geblakerd vanaf kwam. Tot ongeregeld heden kwam het echter ner gens. WATERWEG NOORD - Afge lopen donderdagmiddag, ou dejaarsmiddag, rond 14.15 uur werd een 64-jarige man aangetroffen aan de bar van hockeyvereniging Spirit, aan de Hargalaan in Schiedam. De man had een hersenfrac- tuur, die veroorzaakt zou kunnen zijn door bijvoor beeld een val. De man is lid van de Schie damse hockeyvereniging en verricht als sleutelhouder re gelmatig werkzaamheden. Hij werd door een clubgenoot gevonden. Bekend is dat de man diezelf de middag vöör 12.00 uur bij een bank aan de Van Hoogen- dorplaan in Vlaardingen geld heeft gehaald, waarna hij op een witte damessportfiets naar de hockeyvereniging in Schiedam is gefietst. Ver moedelijk is hij onderweg ge vallen. Wie heeft deze man zien fiet sen of wellicht zien vallen? Getuigen wordt verzocht con tact op te nemen met de Schiedamse recherche, tele foon 4494402. SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak brak afgelopen zondagavond rond 20.30 uur brand uit in een woning aan het Rozenburgerplein. De brandweer gaf aanvankelijk middenalarm, maar het het vuur toch snel geblust. Ver moedelijk is de brand ont staan in de meterkast, hoewel medewerkers van het O.N.S. geen gaslek hebben kunnen constateren. SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 WOENSDAG 6 JANUARI 1993 45e JAARGANG, NUMMER 1 OPLAGE 42.150 Stadsblad In jaren niet zo'n rustige jaarwisseling I I SCHIEDAM - Voor de schaatsliefhebbers kon het jaar 1993 niet beter beginnen. Vrijwel alle sloten, grach ten plassen en vijvers werden in de eerste vier dagen van het nieuwe jaar bevolkt door schaatsminnend Schiedam Wie maandaa nog hals over kop een hieuw paar schaatsen wilde aanschaffen, Ir,ram op drogen uit. De schaatsverkopers deden plotseling goede zaken en al snel moest menig ondernemer 'nee verkopen. Helaas was de ijspret van korte duur, want dinsdag kwam er alweer een kentering in het weer. Een snel inzettende dooi maakte het schaatsen al bijna direct onmogelijk. Sneu voor de actieve Oostbewoner, die voornemens was om aanstaande zaterdag een oud-hollands ijs- en schaatssfeertje te doen herleven aan de Buijs Ballotsingel. Wie weet krijgt hij deze winter nog een herkansing. „Botsing GL-D66 is niet verbazingwekkend" CDA Tot voldoening van de politie en omwonenden toonde een tiental jongeren in de Morsestraat en de Huijsmansstraat zich op nieuwjaarsdag van hun beste zijde door gezamenlijk de vuurwerkrommel op straat op te ruimen. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 1