Nieuw aktiemodel Renault Clio Elle CN Fiat Tipo: veel waar voor het geld Testrapport Autotips voor de winter Alfa 33 met Imola aktie Roadtest m pf||pèi l JP^ HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 8 JANUARI 1993 PAGINA 10 De redactie van deze speciale autopagina wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereiken via postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Het telefoonnummer van de autoredactie is 070-3190298. De winters lijken tegenwoordig minder streng dan vroeger. Vaak blijven de sloten en meren onbevroren en zijn de berggebieden in Europa in de winter tot op grote hoogtes groen. Schaatsers, skiërs en fabri kanten van schaatsen en sneeuwkettingen klagen steen en been. Skilifteigenaren verkopen hun instal laties. De meeste automobilisten halen evenwel op gelucht adem: er wordt minder gegleden en het risi co van botsingen is veel kleiner. Ook op een andere manier hebben de winters veel van hun schrikeffect verloren: bij het starten van de motor van de auto. Bij -15 graden Celsius start een automotor net zo betrouwbaar en gemakkelijk als in de zomer; bij het wegrijden slaat de motor niet meer af, maar trekt zonder problemen door. „Dat dit zo is", legt Dr. Her man Oetting, hoofd van de afdeling Motorenontwik keling bij Volkswagen uit, „is zowel het gevolg van de toepassing van een moderne benzine-inspuiting, van sterke elektronische ontstekingssystemen, als van de dunne, voor meerdere doeleinden geschikte en ge makkelijk smerende oliën en van de moderne accu's die ook bij vorst normaal functioneren. Koning Winter stelt echter nog steeds zijn bijzondere eisen. De moderne apparatuur voldoet daaraan, als deze technisch in orde is en bovendien op de juiste manier wordt gebruikt en onderhouden. Wanneer een auto bij vorst slechts met moeite kan worden gestart, dan is de motor of niet in orde, of de berijder behandelt de motor niet op de juiste manier. In het eerste geval moet men snel met de auto naar de werkplaats gaan, want anders ergert men zich de hele winter aan de startproblemen. In het tweede geval wordt het lezen van het instructieboekje nadrukkelijk aanbevolen. We geven hier enkele, wellicht' nuttige tips. Tips „Hoe moderner de auto, des te minder hoeft de be stuurder zich druk te maken omtrent koude-startpro- cedures," aldus Dr. Oetting: Moderne inspuitmotoren (met en ook zonder katalysator) werken normaal zon der kunstgrepen. Deze kunnen op de normale manier worden gestart, totdat de motor goed loopt. Carbura- tie-motoren met een automatische choke, die tot voor kort zeer in trek waren, functioneren bijna net zo een voudig. Meestal moet men het gaspedaal vóór het star ten één keer helemaal intrappen om de automatische choke in werking te stellen. Ook bij oudere motoren met een gewone handchoke is het starten over het algemeen geen heksentoer: knop uittrekken en starten. Het is heel belangrijk dat men bij het starten géén gas geeft, of het nu een veteraan met een handchoke, of een zeer moderne inspuitmotor is! Weg met die voet van het gaspedaal! Gasgeven verstoort de zorgvuldig berekende stromingsverhoudingen in het startsys teem, de motor slaat veel moeilijker aan, of zelfs hele maal niet. Voor tweetakt-motoren gelden overigens dezelfde regels. Diesels Dieselmotoren vragen bij kou zoals bekend enige voorgloeitijd (tegenwoordig meestal maar enkele se conden). Vóór het starten moet men wachten, totdat het controlelampje voorzien van het gloeispiraal-sym- bool uitgaat, daarna kan men de contactsleutel verder omdraaien en starten. Gasgeven heeft daarbij geen zin: de startinstallatie van de inspuitpomp geeft bij het starten zelf vol gas. Men moet er bij een dieselmo tor echter wel op letten dat de koude-startversneller is uitgetrokken. Accu Starten bij vorst stelt vooral erg hoge eisen aan de accu. Het zal duidelijk zijn, dat men het de accu zo makkelijk mogelijk maakt als men alle andere stroomverbruikers (en vooral de koplampen) uitscha kelt bij het starten. Veel moderne auto's, zoals bijna alle Volkswagen- en Audi-modellen, schakelen bij het starten alle niet direct noodzakelijke stroomverbrui kers automatisch uit. Bij vorst zou men tijdens het starten bij wijze van proef bovendien een keer de kop peling moeten intrappen. Draait de motor dan hoor baar sneller, dan is het beter in dergelijke omstandig heden steeds te starten met een ingetrapte koppeling: dan hoeft de versnellingsbak met zijn dikke, stugge olie niet meegedraaid te worden. De Alfa Romeo 33 mag zich nog steeds in grote popu lariteit verheugen, het is het best verkochte model uit de Alfareeks. Hij biedt een unieke combinatie van een fraaie vormgeving, dynamische rijeigen- schappen, veel comfort en een heel aantrekkelijk prijskaartje. De nieuwe Alfa 33 Imola gooit daar nog een schepje bovenop. Uiterlijk onderscheidt hij zich onder andere door een speciaal ontwikkeld aërody namische kit en fraaie lichtmetalen velgen. Ook het interieur krijgt een ongekend uitgebreid pakket aan accessoires mee. Als klap op de vuurpijl is deze ex clusieve Alfa 33 1.4 IE Imola ook nog verrassend scherp geprijsd. Wat krijgt de Alfa Romeo 33 IE Imola allemaal mee? Om te beginnen is hij uitgevoerd in de kleur Alfa-rood. Zowel de achterspoiler als de twee buitenspiegels en delen van de bumpers zijn in carrosseriekleur gespo ten. Verder is hij herkenbaar aan de standaard gemon teerde mistlampen en zwarte dorpelschilden, dezelfde die de 33 16V meekrijgt. En natuurlijk zijn speciale lichtmetalen velgen, met een diamantzwart gespoten middenstuk. Verder is een wiswas-installatie voor de achterruit gemonteerd. Ook het interieur krijgt een ongekend rijke uitrusting mee. Stuur en pookknop zijn met leer bekleed. En hij heeft dezelfde uitsteken de sportstoelen, die in de Alfa 33 16V te vinden zijn, met een exclusieve bekleding van stof en kunstleer. Ook de deurpanelen zijn met kunstleer bekleed. Een heel praktisch detail is de in delen wegklapbare ach terbank. De exclusieve Alfa 33 1.4 IE Imola is extra interessant door zijn scherpe prijsstelling. Hij staat namelijk voor 28.350.- in de lijsten. En een nog luxere versie, met stuurbekrachtiging en centrale portiervergrendeling, komt op 29.850.-. De meerprijs voor de zwarte metal lic lak bedraagt 750.-. PiL, JP Niet voor niets heeft de opvol ger van de Ford Sierra zo'n mondiale naam, namelijk Ford Mondeo. Deze nieuwe Ford moet een ware wereld auto worden. Om precies te zijn de tweede in de geschie denis van Ford, immers de T- Ford is ook overal in dezelfde gedaante en onder dezelfde naam verkocht. De nieuwe Ford Mondeo zal zowel in Eu ropa als in Azië en Amerika onder dezelfde naam verkocht worden. In Europa start de verkoop in 1993. De Mondeo beleeft zijn publieksintroductie op de Au tosalon van Genève en dus niet op de Rai Amsterdam. De Mon deo zal wel direct in maart in Nederland leverbaar zijn. Dat geldt dan voor de Sedan en Hatchback, de Statonwagon komt in mei. De Mondeo volgt de Sierra op. Deze auto is pre cies 11 jaar op de markt ge weest, in 1982 volgde hij name lijk de Taunus op. In Amerika komt de Mondeo in 1994 op de markt en volgt daar de Topaz en Tempo op. Minder karakeristiek De Mondeo mag nu dan wel een wereldauto zijn, die op alle continenten verkocht wordt en dus aan alle smaken moet vol doen, hij is er daardoor zeker niet karakteristieker op gewor den. Het is waarlijk een fraaie auto, maar hij vertoont heel veel gelijkenis met bestaande nieuwe modellen, met name de Japanners zoals de Mazda 626, Toyota Carina, Nissan Primera e.d. Bij het ontwerpen van de Mon deo hebben drie factoren cen traal gestaan, te weten tech niek, veiligheid en milieu. Zeta motoren Technisch vallen direct de nieuwe motoren op. De Mon deo gaat alle nieuwe Zeta mo toren huizen, de 1.6i-16V, de 1.8i-16V, de 2.0i-16V en de 2.5i- 24V. Ook heeft de Mondeo een dieselmotor, de 1.8TD. Verder heeft de Mondeo een nieuwe versnellingsbak, een nieuwe wielophanging met nieuwe dempers, ABS in combinatie met traction control en een 4x4 uitvoering. Veiligheid en milieu Qua veiligheid zien we bij de Mondeo een nieuwe carrosse rie met grotere stijfheid, betere bescherming bij botsingen, vangrails in de portieren, een standaard Airbag, deels stan daard ABS, deels optie, nieuwe veiligheidsgordels, nieuwe stoelqn met betere steun. En tot slot is de Mondeo milieube wust door de nieuwe motoren, die minder verbruiken en ge luid produceren. Door het ge bruik van minder schadelijke stoffen in o.a. remmen, koppe ling, bekleding, in de lakken, in de airco e.d. Door meer ma terialen voor recycling te ma ken, nu al 70% van de Mondeo. En natuurlijk ook door gebruik van de uitlaatkatalisator, bij de Mondeo zijn er zelfs twee ge monteerd. Luxe modellen De nieuwe Mondeo wordt di rect gebracht in een complete en luxe uitvoering de CLX, Ford wil van het instapmodel af. Een luxere uitvoering, zo verklaart zij, heeft ook een ho gere restwaarde. De prijs van de voordeligste Ford Mondeo zal daardoor wel hoger komen te liggen dan de Sierra en mo gelijk ook hoger dan de directe concurrent in Europa de Opel Vectra. De Mondeo zal zich in de prijsklasse van de 626 en Ca rina gaan bewegen, vanaf 35 mille. Wie overigens in deze klasse nog voordelig uit wil zijn kan volopbij de Sierra te recht. Er zijn er nog zo'n 2500, die met voordeel en als aktie- modellen de deur uitgaan. De nieuwe Mondeo meet lxbrxh 448x175x137 cm, de wielbasis is 270 cm, het gewicht ligt af hankelijk van het model tus sen de 1230 en 1300 kg, de ba gageruimte is 470/480 liter en kan bij de hatchback en station worden uitgebreid tot zo'n 1600 liter. Renault levert sinds kort op nieuw een 'série limitée' op basis van de succesvolle Re nault Clio. Naast de Clio 'Drakkar Noir' is er nu ook de Clio 'Elle'. De Renault Clio Elle is gebaseerd op de Clio RN 1.2 en moet actieve, mo derne vrouwen aanspreken. De Clio Elle is zowel leverbaar in drie- als vijfdeurs uitvoering en biedt voor een meerprijs van 1.480 gulden een aanzien lijk pakket extra's. Het exte rieur kenmerkt zich door in de carrosseriekleur meegespoten bumpers en buitenspiegels. In de voorbumper zijn mistlam pen gemonteerd en op de ach terschermen en achterklep is een Elle-vignet aangebracht. Verder heeft deze Clio speciale wieldoppen en heeft de drie- deurs-uitvoering uitzetbare zij ruiten achter. Het interieur is voorzien van speciale bekleding en in de rugleuning van de voorstoelen is een opbergvak aangebracht. Een in delen neerklapbare ach terbank en een comfortpakket bestaande uit elektrisch be- dienbare zijruiten vóór en cen trale portiervergrendeling met afstandsbediening zijn bij de Clio Elle standaard. De ver snellingspook is van het type Clio 16V en de kledinghoes on der de hoedenplank komt uit de Clio Baccara. Onder de motorkap van de Re nault Clio Elle vinden we de zuinige en pittige Energy-mo-, tor met een cilinderinhoud van 1.171 cm3. De motor die een maximum vermogen levert van 43 kW (60 pk), voldoet aan de strengste uitlaatgasnorm. De eerste van de driehonderd speciale Clio's staan inmiddels in de showroom van de Re nault-dealer. Voor de prijs van 25.475,- inclusief BTAV voor de driedeurs Clio Elle, ont vangt de koper bij aflevering tevens een Elle-parapluie met bijbehorende tas. Door de komst van nieuwe, maar ook duurdere modellen in de populaire middenklasse creeërt Fiat zich een betere plaats in de concurrentie strijd. De nieuwe Astra, Golf, Escort en ZX hebben de ge middelde prijs van de popu laire middenklase doen op schuiven naar rond de 30 mil le. De Fiat Tipo (hatchback) in deze klasse dateert uit 1988, de Tempra, in feite de Tipo se dan, uit 1990, zij hebben dus behalve wat jaren ervaring ook hun prijs (gebaseerd op die jaren) mee. Zo start de Fiat Tipo 1.4ie 5-deurs al bij 26.325,-, de 1.6ie kost 28.260,-, de Fiat Tempra 4- deurs begint direct met de 1.6ie en kost 30.490,-. De Fiat Tipo, maar ook de Tempra, is nu dus zeer concu- rerend geprijsd in deze klasse, vergelijk de Astra 1.4i 5-drs, Es cort 1.4i 5-drs en Golf 1.4i 5-drs resp. 29.350,-, 29.350,- en 30.778,-, zij komen binnen kort weer in de test. De Renault 19 1.4i 5-drs 26.900,- ligt qua prijs nog het best bij de Tipo. Maar wie in de middenklasse over de aanschaf van een nieu we auto denkt, mag de Tipo en Tempra niet meer overslaan. Voor de roadtest reden wij di verse Tipo-typen. Wat onder stel en het merendeel van de techniek aangaat is elke Tipo hetzelfde, ook het koetswerk is die van de 5-deurs hatchback, immers de sedan is de Tempra. Grote verschillen in rij-eigen- schappen tussen de diverse modellen zijn er niet, daar waar dat wel zo is, bijv. bij de motor- verschillen treft U die gege vens aan in ons Road-testrap- port. De 1.4ie en 1.6ie motoren zijn rustige en comfortabele motoren, zij doen prima hun werk, echter sportieve presta ties mag men er niet van ver wachten. Daar tegenover staat dat het verbruik ook heel be schaafd is voor een dergelijk ruime auto. De 2.0ie liters zijn temperamentvol. Goede wegligging De Tipo is een moderne, goed gestroomlijnde wagen met een modern onderstel, het zijn dan ook goed rijdende, ruime en comfortabele wagens. Het on derstel met onafhankelijke wielophanging rondom en Het zijn fraaie moderne wa gens met veel ruimte, nuttige gebruiksmogelijkheden en een complete uitrusting. Doorbraak De start'in 1989 als Auto van het Jaar was in elk geval goed al is de grote doorbraak van de Tipo pas in 1990 en 1991 geko men, toen naast tal van verbe teringen ook alle nieuwe en schone motoren werden uitge bracht. Inmiddels zijn ook de snelle 16 kleps motoren toege voegd. Fiat heeft lange tijd de klacht moeten aanhoren wat bezadigde motoren te hebben, met de nieuwe 1.6ie, 2.0ie en 2.0ie 16V is dat nu over. De Tipo is een hatchback mo del en wel met 5 deuren, de 4- deurs sedan en 5-deurs station car kregen een andere naam Tempra, resp. Tempra SW. En inmiddels is er ook een Tempra met 4x4. In motorkeuze zijn er 1.1, 1.4, 1.6, 1.8 en 2.0 liter ben- zine-injectie motoren, echter de 1.1 en 1.8 komen niet naar ons land, in diesels zien we een 1.7 en 1.9 normaal aangezogen diesel en een 1.9 turbo-diesel. In uitvoeringsversies zien we net als bij de Tipo een stan daard die normaal ie als achter voegsel heeft, daarnaast is er een Sie, SXie en GTie en de 2.0ie kent nog een 16V. De ver sie met automatichse CVT-bak heet Selecta. Goede rijeigenschappen Ruim en luxe interieur Handig in gebruik Motor en windgeluid schroefveren is zeer geavan ceerd. Het zorgt niet alleen voor veel binnenruimte, maar ook voor een goede strakke we gligging met een prima koers en bochtvastheid. De bestu ring is direct maar niet zo nauwkeurig en fors onder- stuurd wat bij gas loslaten in bochten overgaat in overstuur. Bij de meeste merken is dat zo, het is een bekend en dus be trouwbaar weggedrag. De be krachtigde remmen met schij ven vóór en trommels achter zijn goed, de remweg bij 100 i km/u bedroeg 48 meter, de snelle versies hebben schijven rondom. De transmissie van deze voorwielaandrijver is to taal nieuw. Een standaard 5- bak, die wat indirect maar pret tig nauwkeurig schakelt, en een soepele koppeling. Een au tomaat is leverbaar, men krijgt dan de traploze CVT automaat die Fiat Selecta noemt. Comfort Het comfort is ten opzichte van zijn voorganger enorm verbe terd. Vooral de ruimte in het interieur valt op, plaats voor 5 volwassenen en nog heel wat bagage, zo'n 350 liter. Natuur lijk is de achterbank geschei den wegklapbaar, de koffer- rand is niet hoog en de koffer klep is royaal. De vering is vol doende soepel en comfortabel, de stoelen en bank zitten goed. Het interieur is netjes afge werkt en compleet uitgevoerd. Het geluid valt alles mee al wordt de motor bij hoge toeren (typisch Italiaans) nog goed ge hoord. Ook is er wat windge ruis waarneembaar. De deci belmeter gaf bij 100 km/u een 72 dBA aan en bij topsnelheid 82 dBA. Rij-impressie en rapport door autoredakteur Leo de Ruiter Technische gegevens Carrosserie: Cw: lxbrxh: wielbasis: gewicht: laadvermogen: aanhangergewicht: daklost: bagageruimte: wielophanging: stuurinrichting: draaicirkel: remmen: remweg bij 100 km/u: geluid bij 100 km/u: aandrijving: transmissie: katalisator: brandstof: tankinhoud: carterinhoud: koelvloeistof: 5-deurs hatchback 0,33 396x170x145 cm 254 cm 950-1125 kg 520 kg 1100- 1200 kg 80 kg 350- 1100 liter onafh. rondom, schroefveren tandheugel 10,3 meter schijven/trommels, duurdere schijven 48 meter 72 dBA voorwielen 5-bak of CVT (Selecta) automaat gereglede 3-weg, excl. diesel Euro of Diesel 55 liter 3,8 - 6,0 liter 6,6 - 8,8 liter Motoren De 1.4 ie: 1372 cc vermogen 51 kW/70 PK, koppel 106 Nm, top 160 km/u, acceleratie van 0-100 km/u in 14 sec verbruik bij 90 km/u 1:19,2, gemiddeld 1:13. De 1.6 i.e: 1581 cc, vermogen 57 kW/78 PK, koppel 124 Nm, top 170 km/u, acceleratie in 12,5 sec, verbruik bij 90 1:11. De 2.0 ie: 1995 cc, vermogen 83 kW/113 PK, koppel 159 Nm, top 190 km/u, acceleratie in 10,5 sec, verbruik bij 90 1:12,9, gemiddeld 1:10. De 2.0 ie 16V: 1995 cc, vermogen 107 kW/145 PK, koppel 177 Nm, top 207 km/u, acceleratie in 8,4 sec, verbruik bii 90 1:13,3, gemiddeld 1:10. De 1.7 D: 1697 cc, vermogen 42 kW/58 PK, koppel 98 Nm, top 150 km/u, acceleratie in 18 sec, verbruik bij 90 1:20,4, gemiddeld 1:15. De 1.9 D: 1929 cc, vermogen 48 kW/65 PK, koppel 119 Nm, top 160 km/u, acceleratie in 16,5 sec, verbruik bij 90 1:20,4, gemiddeld 1:14. De 1.9 TD: 1929 cc, vermogen 66 kW/90 PK, koppel 186 Nm, top 170 km/u, acceleratie in 12 sec, verbruik bij 90 1:20,4, gemiddeld 1:16. Service en garantie De servicebeurten zijn klein om de 10.000 km en groot om de 20. 000 km, de fabrieksgarantie is 1 jaar, lakga- rantie 3 jaar en 6 jaar op de carrosserie. Fiat kent een EuroPas Servicesysteem. r« IMOLA, Ford Mondeo Wereldauto <i' ^■4

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 10