Het Nieuwe Winnaars Routepuzzel Oost helpt zijn tachtigplussers Baritonisten bij Jeugd Rijnmondband Bart de Graaff in Brandersstad Muzikanten vormen een massaal orkest Eurotax 415.11.22 Bedrijfsadviseur RBA: Inbraken Kerstbomen Stadsgids in de bus Zuid pakt de draad weer op Medicijnen verloren Autokraak YLAA1ER1E Stadsblad December uitslagen Nationale Postcode Loterij Informatie over kraamzorg Tekeningen uit de geest 24 uur-service 65-t- korting via bonboekje. Katja benut nieuw onderkomen Goede bekende van de politie NK marathon- schaatsen wordt waterballet Sportschool breidt uit. SCHIEDAM - De Stichting Kraamcentrum Maassteden houdt maandag 11 januari weer een informatie-avond over baby-uitzet en kraam zorg. De avond is bedoeld voor aanstaande ouders. De infor matie-avond begint om 20.00 uur in de Magnalia Deïkerk, aan de Albardastraat 67. De toegang is vrij. SCHIEDAM - In Schie- dam-Oost gaat in maart een project van start, dat is gericht op de bij na 300 tachtigplussers in deze wijk. Het pro ject is een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam, Thuiszorg Schiedam, Bewonersvereniging Schiedam-Oost, I.O.B.S., het Maatschappij Infor matie Project en de Vrijwilligersgroep Ou deren Oost. Veel zelfstandig wonende ou deren zijn eenzaam en geïso leerd. Volgens de initiatiefne mers dreigt deze bevolkings groep weg te glijden tussen SCHIEDAM - Over twin tig jaar zal 50 procent van het aantal school verlaters in het Rijn mondgebied bestaan uit allochtonen. Daarom is het hard nodig, meent het arbeidsbureau, dat het bedrijfsleven meer moeite gaat doen om vertegenwoordigers van deze bevolkingsgroep binnen de muren van het bedrijf te halen. De Nederlandse bevolking vergrijst. Het aantal school verlaters van Nederlandse komaf vermindert. Hoe moet de BV Nederland straks draai ende worden gehouden? Volgens Rob Horvath, be drijfsadviseur minderheden bij het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijn mond (RBA), is er in veel sec toren sprake van produktie- verlies, omdat er tekort aan personeel is. „De harde feiten liegen er niet om. Ze bena drukken eens te meer dat er met vereende krachten door overheid, werkgevers en werk nemers moet worden gerea geerd". Horvath denkt dat een verde re inkleuring van het bedrijfs leven positief uitwerkt. „De afzetmarkt krijgt een toene mend multi-cultureel karak ter. Wie de voeling met de markt verliest, kan in een iso lement terecht komen". De (langdurige) werkloosheid onder allochtonen is hoog. Het Nederlandse aandeel in de re gio Rijnmond bedraagt bijna tien procent. Bij de allochto nen zien we een heel ander cijfer: circa dertig procent. „Natuurlijk heeft dat met op leiding te maken", stelt Hor vath. „Maar we zien ook dat eén goed gekwalificeerde al lochtoon driemaal zoveel moeite moet doen om een baan te krijgen, dan een Ne derlander. Dan praat je dus over puur etnische kenmer ken, die meespelen". Hoewel het probleem van vol doende gekwalificeerd aanbod onder allochtonen niet door Horvath en zijn collegae wordt onderschat, laten actuele cij fers over dit aanbod zien dat er wel degelijk mogelijkheden zijn. „Daar komt nog bij dat voor 23 procent van de vervul de banen geldt dat het om on geschoolde arbeid gaat. Met andere woorden: de kwestie van ongeschoold werk moeten we ook niet overdrijven". Bij het RBA Rijnmond zijn zes 'bedrijfsadviseurs minder heden' actief. Ze bezoeken be drijven en geven advies op het vlak van werving en selectie en de vraag hoe binnen een bedrijf moet worden omge gaan met bepaalde cultuurpa tronen. Ook spreken de advi seurs tijdens bijeenkomsten van zakenclubs. Zoals eind vorig jaar bij de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Waterweg Noord. Daar werden antwoordformu lieren uitgedeeld, waarop de aanwezige ondernemers kon den aangeven of ze prijs stel den op een bezoek van één van de adviseurs. Horvath: „We hebben nog niet veel res pons gehad. Maar het is nu ook een moeilijke periode voor de bedrijven. De balan sen moeten worden opge maakt en de voorraden geteld. Echt veel tijd hebben ze aan dit vraagstuk waarschijnlijk nog niet kunnen besteden". SCHIEDAM - Bij een inbraak in een woning aan de Van 's- Gravesandestraat is in de nacht van dinsdag op woens dag een hoeveelheid sieraden en geld weggenomen. Een bewoner van de Tjotter zag woensdagmiddag tot zijn verbijstering, terwijl hij op de bovenverdieping van zijn wo ning uit het raam keek, een vreemde man uit zijn huis ko men en via de achtertuin het hazepad kiezen. De insluiper bleek diverse goederen, waar onder een aantal creditcards, te hebben meegenomen. Uit een woning aan het Hooi land werd woensdagavond een videorecorder gestolen. SCHIEDAM - Bureau Voorlichting van de ge meente heeft deze week de nieuwe Stadsgids Schiedam gepresenteerd. Het handzame boekje - met informatie over tal van Schiedamse vereni gingen, organisaties en in stellingen - is ten opzichte van de vorige uitgave niet gewijzigd. Alleen de foto op de omslag is anders: het Kantorenhuis heeft plaats gemaakt voor een zomerse cricketfoto. De gids is de afgelopen dagen huis-aan-huis be zorgd. Wie geen stadsgids heeft ontvangen, kan con tact opnemen met Bureau Voorlichting, telefoon 4275389. SCHIEDAM - Scholenge meenschap Brandersstad or ganiseert de komende weken tal van activiteiten om de leerlingen van groep 8 uit het basisonderwijs en hun ou ders te informeren over de invoering van de basisvor ming en het voorbereidend beroepsonderwijs (VBO). Maandagavond 11 januari heeft Brandersstad hiervoor de hulp ingeroepen van de be kende televisiepresentator Bart (=BOOS) de Graaff. Bart introduceert de landelijke pri meur van een speciaal voor het VBO/MAVO ontworpen computerspel, waar leerlingen spelenderwijs informatie kun nen verzamelen over het ver volgonderwijs. Na afloop van het spel kunnen de kinderen een, door Bart de Graaf onder tekend, 'diploma' verdienen. Het computerspel wordt ge speeld van 19.00 tot 21.00 uur. Tussendoor kunnen de ouders een rondleiding krijgen door het praktijkgedeelte van de school aan de Mgr. Nolenslaan 99b. Woensdag 20 januari wordt de nieuwe leskeuken van de scholengemeenschap feeste lijk geopend. Deze officiële handeling wordt opgeluisterd door Circus Custers, die van 13.00 tot 14.00 uur optreedt in de aula. Maandag 15 februari orgamni- seert Brandersstad een open huis, waarbij ouders en leer lingen proeflessen kunnen bij wonen. Het open huis duurt van 19.00 tot 21.00 uur. ontbrekende voorzieningen en een afnemende mantelzorg door buren, vrienden en fami lie. Met het 'thuisbezoekproject' willen de organisaties deze si tuatie doorbreken door hulp op maat aan te bieden. Hierbij staat de levenskwaliteit van de ouderen centraal. Het thuisbezoekproject begint met een 'hulp en informatie ronde', waarbij alle 80-plussers in Oost door vrijwilligers wor den bezocht. Tijdens dit be zoek moeten eventuele proble men en hulpvragen aan het licht komen. De wensen en problemen van de ouderen worden vervolgens via het brede samenwerkingsverband van de deelnemende organisa ties aangepakt. Dat kan gaan om hulp bij boodschappen of het uitvoeren van een klusje, maar ook om het zorgen voor een noodzakelijke voorziening in de woning. Het thuisbezoekproject bete kent tevens de start van de vorming van een vangnet voor ouderen in Schiedam-Oost. Het project valt of staat met de hulp van vrijwilligers. De Vrijwilligersgroep Ouderen Oost krijgt daarom de be schikking over een eigen ruimte als uitvalsbasis voor het vrijwilligerswerk. Deze ruimte geldt echter ook als ontmoetingsplaats waar oude ren terecht kunnen voor een praatje, een kop koffie of een activiteit. Het project wordt gecoördi neerd door de bewonersvere niging en het I.O.B.S., terwijl de dagelijke leiding in handen is van de vrijwilligers, onder verantwoordelijkheid van het 55-pluspunt van de Stichting Welzijn Ouderen. De financie ring van het project vindt plaats door het Maatschappij Informatie Project, een lande lijk project in het kader van de sociale vernieuwing. SCHIEDAM - De kerst boom wagen is een groot succes ge bleken. De wagen, een initia tief van de gemeente en het O.N.S.heeft in de dagen voor en na de jaarwisseling zo'n 1500 kerstbomen opgehaald. De bomen zijn naar het VAM- overlaadstation aan de Paral lelweg vervoerd om te worden versnipperd. Naast de kerst boomwagen heeft ook de ver- snipperaar nog eens zo'n hon derd bomen vernietigd. Het ophalen en versnipperen van de kerstbomen had tot doel te voorkomen dat een groot aantal kerstbomen tij dens en rond de jaarwisseling op de vreugdevuren zouden be landen. In de eerste plaats zijn kerstboomverbrandingen slecht voor het milieu, maar boven dien veroorzaakt het verzame len van kerstbomen door de jeugd veel onrust. De snippers van de zestienhon derd kerstbomen worden ver werkt tot compost. SCHIEDAM - Na een lange periode van be trekkelijke stilte, pakt het sociaal-cultureel werk Schiedam-Zuid deze maand de draad van het jongerenwerk weer op. Nadat twee jaar geleden jongeren centrum De Dijk na jus titiële problemen werd gesloten, kwam het jon gerenwerk in Zuid - net als overigens in andere delen van Schiedam - stil te liggen. In april vorig jaar trad Marieke Thiescheffer in dienst als de nieuwe jongeren werkster voor Schie dam-Zuid. Zij heeft zich toegelegd op het opstel len van een beleid voor het jongerenwerk in Zuid. „Ons beleid bestaat uit twee speerpunten", geeft Marieke Thiescheffer aan. „Integratie van het jongerenwerk in het kluphuiswerk en preventie, ofwel het voorkomen dat de jeugd vervalt tot risico- of zelfs randgroepjongeren". „Het jongerenwerk in de klup- en buurthuizen is niet toege sneden op de opvang en bege leiding van randgroepjonge ren. Dat valt meer onder hulp verlening en vereist een inten sievere benadering dan wij aankunnen", meent Marieke, die daarmee vooruitloopt op de gemeentelijke plannen met het jongerenwerk in Schie dam. Onlangs presenteerde de betreffende raadscommissie het voorstel om te komen tot een soort overkoepelend Ste delijk Steunpunt voor Jonge ren. Enerzijds ter ondersteu ning van het bestaande klup- en buurthuiswerk en ander zijds als informatiepunt voor jongeren met problemen. Dit Stedelijk Steunpunt zou in maart al operationeel moeten worden. Laagdrempelig „Omdat wij niet de capacitei ten hebben om randgroep- jomngeren op te vangen, moeten we dus voorkomen dat de jeugd in Zuid tot die cate gorie gaat behoren", stelt Ma rieke. „Dat kan door zeer laag drempelige activiteiten aan te bieden. Zo kunnen we de jon geren, ook de risicojongeren waarvan de vrees bestaat dat ze zonder begeleiding in de categorie randgroepjongeren vervallen, letterlijk en figuur lijk 'van de straat houden'". Activiteiten vormen het sleu telwoord in het jongerenbeleid van Klubhuis Zuid. Activitei- SCHIEDAM - In tramlijn 1, tussen het Marconiplein en de Koemarkt, heeft iemand woensdag een aantal medicij nen verloren, die voor kinde ren gevaarlijk kunnen zijn. Het gaat om het slaapmiddel Rophynol in een rood/wit doosje, valiumtabletten in een geel doosje en enkele zakjes Fluimicil. Wie deze medicijnen vindt, wordt drin gend verzocht de politie te bellen, telefoon 4494499. ten op het gebied van educatie en sport en spel, die de jonge ren aanspreken. Marieke heeft inmiddels een activiteitenpro gramma opgesteld, bestaande uit cursussen, workshops en sportevenementen. Vooral van de 'popworkshop' heeft de jon gerenwerkster hoge verwach tingen. „In wijkcentrum De Erker draait zo'n workshop al enige tijd met veel succes. Ik weet zeker dat het hier ook kan". De activiteiten gaan dinsdag 19 januari van start. De Dijk Waarom denkt Marieke de jongeren nu wel te kunnen in teresseren, waar het twee jaar geleden in De Dijk fout ging? „De Dijk was oncontroleer baar, dat was een rovershol geworden. Niet zo verwonder lijk, want het jongerenwerk in Zuid had destijds weinig mo gelijkheden. Voor een goed jongerencentrum heb je vier beroepskrachten, een goede lokatie en een leuk budget no dig. De Dijk had niets. Daar om is in ons beleid als speer punt 'integratie' opgenomen. Het jongerenwerk moet in het club- en buurthuiswerk wor den geïntegreerd en niet geï soleerd plaatsvinden, zoals destijds in De Dijk. De jonge- SCHIEDAM - Marina Hoff man uit Rotterdam verzorgt donderdag 14 januari een avond bij de spirituele vereni ging Harmonia. Marina pre senteert 'tekeningen vanuit de geest'. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wi- bautplein 165 en de toegangs prijs bedraagt 7,50. SCHIEDAM - Aan de Rotter- damsedijk is woensdag een auto opengebroken, waarna de dader ervandoor ging met de radiocassetterecorder. ren moeten Klubhuis Zuid binnenkomen". „Zuid telt zo'n vijfhonderd jongeren, die in onze doel groep vallen", weet Marieke. „Nog geen twintig daarvan zijn werkloos. De overigen werken of zitten nog op school. Dit betekent dat wij onze activiteiten voornamelijk in de avonduren moeten orga niseren. Activiteiten overi gens, die beslist niet wijkge- bonden zijn. Als jongeren uit andere wijken zich tot ons aanbod aangetrokken voelen, zijn ze van harte welkom". Enquête Rond de afgelopen zomer heeft Marieke Thiescheffer onder jongeren op straat een enquête afgenomen over hun wensen ten aanzien van vrije tijdsbesteding. Mede aan de hand van de uitkomsten daar van is het activiteitenpro gramma opgesteld. Om een nog beter overzicht te krijgen van de vrijetijdsbesteding van de Schiedamse jeugd wordt de enquête volgende week voort gezet onder zo'n 300 jongeren op een vijftal scholen. „Met de uitkomsten hiervan wil ik in een gestructureerd overleg met de andere jongerenwer kers in de stad komen tot een uitgebalanceerd aanbod van jongerenactiviteiten". SCHIEDAM - Het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS) organiseert zaterdag 30 januari voor de tweede maal een zogenaamde 'Play- In'. Tijdens deze happening vormen zoveel mogelijk leden van harmonie-orkesten, drum bands en zelfs mandoline-or kesten, alsmede leerlingen van muziekscholen die een blaasinstrument of slagwerk bespelen, één groot muziekor- kest. Zaterdag 30 januari om 9.00 uur worden de deelnemende muzikanten verwacht bij wijk centrum De Blauwe Brug. Zij ontvangen dan enkele mu ziekpartijen, die ze nog niet eerder hebben gezien of ge speeld. Vervolgens worden deze werken gerepeteerd on der leiding van Frank van der Poel, solotrompettist van de Marinierskapel. De leden van mandoline-orkesten repeteren apart onder leiding van de heer Verdonk, dirigent van een Rotterdams mandoline-or kest. Na een dag repeteren, worden de muziekwerken om 15.45 uur ten gehore gebracht tij dens een gratis toegankelijk concert in De Blauwe Brug. Belangstellende muzikanten kunnen zich tot zaterdag 16 januari inschrijven voor deze 'Play-In'. De deelnamekosten bedragen 7,50 per persoon. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de deel nemende Schiedamse muziek verenigingen of AMOS-secre- taris Corine Sey, telefoon 4275468. Taxi-vervoer, ook rolstoelbusvervoer - GAK - Detam - Ziekenfonds Hoogstraat 58, Schiedam Tel. 4268386 SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 VRIJDAG 8 JANUARI 1993 45e JAARGANG, NUMMER 2 OPLAGE 42.150 Stadsblad - f-\ 4 ii iKi, C/ih/flWam haafi nnlannc ri<=> nriiswinnaars van de in oA SCHIEDAM - De NV Openbaar Nutsbedrijf Schiedam heeft onlangs de prijswinnaars van de in oktober qehouden Routepuzzel in het zonnetje gezet. De Routepuzzel maakte destijds deel uit van het open huis, dat het O.N.S. organiseerde ter gelegenheid van de opening van het servicecentrum. De dubbele hoofdprijs, tweemaal een verzorgde tweedaagse reis naar Euro Disney, werdin de wacht ge sleept door de heer H. Nijmeyer en Niels van der Windt. Zij hadden alle 25 vragen uit de Routepuzzel yuist tweede'prijs bestond uit een dames- of herenrijwiel, welke werden gewonen door W.J. Suyker en Enve! van Barneveld. De derde prijzen, drie mini Daf-trucks, werden overhandigd aan R Terpstra, J. van de Ste en Jeroen van der Windt. Allochtonen moeten kans op arbeidsmarkt krijgen SCHIEDAM - De Jeugd Rijnmondband heeft haar instrumentarium tot compost uitgebreid. Sinds kort worden de vaste slagwerkers en trompettisten vergezeld van drie baritonisten. Met deze uitbreiding beschikt de Jeugd Rijnmondband over een blaasinstrument met een diepe, warme klank. De baritonisten gaan het komend voorjaar al mee de straat op met het 24 leden tellende jeugdorkest. Het bestuur van de Jeugd Rijnmondband wil overigens het ledental opvoeren tot vijftig jongens. Hiervoor start deze winter een grote ledenwerfactie. Voor meer informatie kan men bellen met Ed van der Steen, telefoon 4739397. Bij kollega's kosten ze van 75.- tot 135.- Bij ons perfekte. 100% u.v. beschermende ski- en gletscherbrillen plm. 35 soorten /jq uitzoeken voor maar ^^7." SPO(R)TGOEDKOOP Broersveld 127, Schiedam. Tel. 4733316 Integratie en preventie doel van jongerenbeleid Marieke Thiescheffer, sinds april vorig jaar de nieuwe jongerenwerkster in Zuid. Het MI niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur r

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 1