Van der Broek verrassend clubkampioen Korenbeurs De overeenkomst tussen een historicus en een avonturier ORANJE HVC op vechtlust afgetroeft ^ÊtÊÊÊJÊ Speelverbod sportvelden SPORT? MET DE KRANT ORDE ERETRIBUNE. Selectie WK achter trainer SCHIEDAM - Hard, soms zelfs meedogen loos, spectaculair en een enerverend score verloop tot in de laatste minuut. Het handbal duel tussen de heren van HVC en UVG had alles wat een onverval ste derby in huis dient te hebben. UVG trok uiteindelijk aan het langste eind (17-18), maar het publiek mocht zich de grootste win naar noemen. Schiedam heeft eindelijk weer een handbalderby op niveau binnen de grenzen, nu zowel HVC als UVG in de derde divi sie acteren. Het publiek was er afgelopen zondag speciaal voor gaan zitten in sporthal Margriet. Vooraf gold UVG uiteraard als 'underdog', gezien de stand op de ranglijst. Tegenstander HVC liet in de wedstrijd dan ook duidelijk blijken over meer vaardigheden te be schikken. Dat bleek echter niet voldoende om UVG van zich af te schudden. De 'nieuwkomers' compenseer den het verschil aan techniek met een forse dosis vechtlust, waardoor zich een enerverend spektakel ontspon. Toegegeven, het was af en toe wat te hard, zeker van UVG- zijde. Maar ook HVC liet zich niet onbetuigd. Toch liep het nergens uit de hand en werd het publiek getracteerd op een wedstrijd met een hoge amu sementswaarde. De heksenke tel kende uiteindelijk slechts één slachtoffer: UVG-er Edwin Tonnon kreeg na drie tijd- straffen 'rood' voorgeschoteld en mocht voortijdig vertrek ken. Scoreverloop Aanvankelijk leek HVC vrij gemakkelijk hét duel te gaan winnen. Vooral door toedoen van topscorer Erik Schaap liep de fusieclub uit Kethel en Groenoord al snel uit tot 7-4. Met rust was het echter 10-10, hetgeen een spannend tweede bedrijf beloofde. Dat kwam er dan ook. Waar Erik Schaap namens HVC zijn scoretotaal opvoerde tot 7 tref fers, daar bleek aan UVG-zijde vooral Rob van Schendelen trefzeker. Met zes doelpunten in de tweede helft, stelde hij de zege voor UVG veilig. On danks het presentje, dat de scheidsrechters Van Heecké- ren en Hofman in de slotmi nuten nog aanboden aan HVC. Zij oordeelden een halve mi nuut voor tijd een lichte char ge contra HVC-speler Jos Scheutjes strafworp-waardig, maar juist Erik Schaap^ zag zijn inzet gestopt door 'doel man René Broekman: 17-18 derhalve voor UVG. SCHIEDAM - Hans van der Broek werd afgelo pen zaterdag verras send winnaar van het clubkampioenschap van tafeltennisvereniging De Korenbeurs. In de fi nale versloeg hij Jan Si mons. Tafeltennisvereniging De Ko renbeurs organiseerde zater dag de jaarlijkse clubkampi oenschappen voor senioren. De belangstelling voor deelna me was zo groot (77 inschrij vingen) dat op de voorafgaan de donderdag eerst een aantal voorronden moest worden ver speeld. ~W T1 ~t 1 A j "I De gekwalificeerden werden naar sterkte ingedeeld in groepen. Voor de sterkste groep A hadden zich aanvan kelijk vijftien spelers ge plaatst, maar op het laatste moment moest Ron van der Wijk zich wegens werkzaam heden afmelden. Na een aan tal meerkampen en vervol- gronden plaatsten uiteindelijk de jeugdleden Desmond Buyk en Danny Maas zich voor de kruisfinales. Zij moesten het daarin opnemen tegen twee oude rotten: Jan Simons en Hans van der Broek. Opmer kelijk was dat de kampioen van vorig jaar, Dennis Huis man, al in de eerste ronde werd uitgeschakeld. Buyk en Maas redden het niet tegen de gelouterde routi niers. Voor hen restte de strijd om de derde plaats, die werd gewonnen door Danny Maas. Finale De finale ging dus tussen Jan Simons en Hans van der Broek. De laatste deed voor het eerst sinds jaren weer mee aan de clubkampioenschap pen, waardoor zijn finaleplaats door velen een verrassing werd genoemd. De eerste game werd met 21-18 gewon nen door Jan Simons, waarna de volgende twee games voor Hans van der Broek waren (21-17 en 21-15). Jan Simons vocht terug en pakte de vierde game (21-15), zodat de vijfde en laatste game de beslissing moest brengen. Hans bleek uiteindelijk de sterkste en trok met 21-15 de zege en daarmee het clubkampioen schap naar zich toe. Overigen Uiteraard waren er ook win naars in de andere groepen. Van Groep B tot en met E wer den de finales gewonnen door respectievelijk: Chris Sloot weg, Peter van Zijp, Wim Wa genaar en Tanis Tugrul. Bij de dames-recreanten sleepte Joke Buyk de ereplaats in de wacht, terwijl Jan Maas de succesvolste recreantenheer was. WATERWEG NOORD- 'Een leger zonder lucht macht' zou anno 1993 de bijnaam kunnen zijn van een clubje vrede- saktivisten. Dat lag nog geen honderd jaar gele den wel anders. Militai ren bleven toen het liefst met beide benen op de grond. Een vlieg tuig werd in die dagen hooguit geschikt geacht om 'het vijandelijk kamp mee te verken nen'. Zo gek was het achteraf niet dat Jan Soldaat het zelfs daar voor begin deze eeuw liever hield bij het paard. De voorloper van de F-16 en andere su personische snelheids monsters was niet veel meer dan een wastobbe van zeildoek met een motortje erin. Alleen de echte waaghalzen- dik wijls kleurrijke figuren met een tot de verbeel ding sprekende levens loop- durfden erin te stappen. Zo iemand was Hendrik Walaardt Sa- cré (1873-1949). Over de man die beschouwd wordt als een van de grondleggers van wat nu de Koninklijke Luchtmacht heet, heeft Rolf de Winter een - prettig leesbaar en rijk geïllustreerd- boek ge schreven onder de titel: 'Leven voor de lucht vaart'. Op het eerste gezicht zijn er weinig overeenkomsten tus sen de historicus met een vas te baan bij het Ministerie van Defensie en Walaar'dt, een koelbloedige avonturier en ab solute trendsetter. Toch was er enige pionierszin voor no dig om juist dit onderwerp uit te diepen. De Vlaardingse schrijver: 'Over de puur tech nische kant van vliegtuigen zijn hele kasten volgeschre ven. Over de mensen erachter- en zeker de Nederlanders, die betrokken zijn geweest bij die turbulente beginperiode van de luchtvaart- is betrekkelijk weinig gepubliceerd. Het was echt een uitdaging om Wa- laardt's leven te reconstrue ren. De man had geen kinde ren. Ik kon dus met niemand praten die hem privé goed ge kend heeft. Door intensief spitwerk ben ik toch op tal van aardige anecdotes gestuit. Bovendien mocht ik gebruik maken van het militaire foto archief dat een schat aan ma teriaal bevat, waaronder echte pareltjes zoals bijna honderd jaar oude glasafdrukken. Het heeft me echt een kick gege ven dit verhaal in woord en beeld compleet te maken op een manier die, denk ik, ook leuk is voor niet-ingevoerde lezers.' Ambitie Rolf de Winter werd in 1962 in Vlaardingen geboren, bezocht de inmiddels afgebroken Prins Hendrikschool en haal de zijn VWO-diploma aan de Professor Casimir Scholenge meenschap. Zelfs als klein jongetje had hij niet de ambi tie om piloot te worden, maar hield hij het bij het in elkaar plakken van schaalmodellen van vliegtuigjes. Zijn lieve lingsvak was geschiedenis, wat hij dan ook ging studeren aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Daar ontstond zijn belangstelling voor mili taire aangelegenheden. 'Ja, ik was daarin wel een een uitzon leven toen de kabels, waarmee de gondel bevestigd was, af braken. Door het snel laten ontsnappen van het gas wist hij een dodelijk ongeluk te voorkomen. Walaardt's pogin gen de Zeppelin in te voeren in het leger mislukten. Zijn promotiecampagne voor een Frans vliegtuigje had in 1912 meer succes. Voorzichtig heidshalve werd besloten er eerst een te huren om te zien of dit 'nieuwe vervoermiddel' werkelijk perspectieven bood. Het simpele toestel dat in on derdelen in een krat werd aan gevoerd, is de start van wat nu een geavanceerde luchtmacht- vloot genoemd kan worden; een snelle groei die uiteraard heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Kettingrokers De ontstaansgeschiedenis van de luchtmachtis er een van het nodige vallen en opstaan, dikwijls ook in de letterlijke zin van het woord. Toch zijn de ongelukken-met-slechte-af- loop in die beginperiode op de, vingers van een hand te tel len, volgens Rolf de Winter: 'Het is ongelooflijk als je de foto's van die gammele eerste vliegtuigen ziet. Ze stortten weieens neer, maar slachtof fers vielen daar over het alge meen niet bij. In die tijd dering,' geeft hijzelf grif toe. 'Het was op dat moment zwaar mode om tegen het leger te zijn en alles wat daar mee sa menhing. Ik was uiteraard ook niet geïnteresseerd in flui tende kogels en dergelijke, maar in wat daar achter zit. Niet oorlog op zichzelf intri geerde me, maar wat aan het ontstaan ervan ten grondslag ligt.' Onverwachte richting De Vlaardinger was een van de weinigen die zijn doctoraal scriptie schreef over een mili tair onderwerp. Dat stuurde eigenlijk zonder dat hij het zo gepland had zijn carrière een onverwachte richting uit. In dienst hoefde hij slechts één maand in 'het blauwe pakje' mee op oefening. Daarna mocht hij zich als wetenschap pelijk medewerker bij de Sec tie Luchtmachthistorie (toen nog in Soesterberg, maar in middels in Den Haag geves tigd) gaan bezighouden met de geschiedenis van de lucht vaart. Na de vervulling van zijn dienstplicht kon hij daar /als burgerambtenaar een vaste baan krijgen; voor Rolf de Winter voorlopig heel wat spannender dan het enige an dere alternatief, het leraar schap. De luchtmacht bleek bereid om zijn idee, de uitgave van een boek over h^ar ont staansgeschiedenis, te bekos tigen. Daardoor kan hij zich nu-op jeugdige leeftijd al au teur noemen van een luxe ge bonden publicatie, die niet al leen feitelijk geheel verant woord is, maar zich ook nog eens als een trein laat lezen. Dat is overigens niet alleen op het conto van de Winter te schrijven, maar ook te danken aan hoofdfiguur Hendrik Wa laardt Sacré. Dienstklopper Walaardt mag dan een belang rijke rol gespeeld hebben in Nederlands militaire historie, hij was allerminst het school voorbeeld van een saaie dienstklopper en paste eigen lijk slecht in het toendertijd helemaal zeer strakke legerre- giem. Op jeugdige leeftijd placht hij al graag het lucht ruim te kiezen met een ballon. Als eerste Nederlander kon hij een Zeppelin besturen. Dat kostte hem eenmaal bijna het SCHIEDAM - De selectie spelers van voetbalver eniging WK hebben zich deze week massaal ach ter hun trainer Ron van Dijk geschaard, om te voorkomen dat de oefen- meester aan het einde van dit seizoen opstapt. Besprekingen over con tractverlenging tussen het bestuur van de hoofd klasser RVB en Van Dijk waren namelijk op niets uitgelopen. Volgens Van Dijk, die al twee seizoenen aan WK is verbonden en er graag nog een seizoen aan vast plakt, bestaat er een ver schil in zienswijze over de aanpak voor het vol gende seizoen. Direct nadat bekend werd dat Van Dijk aan het einde van deze voet baljaargang zou vertrek ken, kwam de selectie- groep in actie. Zondag werd het bestuur te ken nen gegeven, dat men Van Dijk beslist niet mocht laten gaan. mocht er niet boven steden gevlogen worden, omdat dat te link was. Er werden voorna melijk vluchten boven de hei de, de zee of het strand ge maakt. Daardoor slaagden de noodlandingen, die wel aan de orde van de dag waren, bijna altijd. Piloten uit die tijd wa ren allemaal kettingrokers. Een sigaret hoorde erbij. Waarschijnlijk was dat nog de meest riskante kant van hun vak'. Rolf de Winter heeft nog geen tweede boek op stapel staan, maar blijft ondertussen wel een drukbezet man. Sa men met collega Wim Lutgert schreef hij de afgelopen maanden een brochure ter ge legenheid van het feit dat 50 jaar geleden in Amerika een tijdelijk opleidingsinstituut voor Nederlandse oorlogsvlie gers werd opgericht. Op dit moment is de Vlaardinger be zig met het opzetten van een tentoonstelling rond een voor- 1 malig nazi-gebouw in Soester berg, dat nu dienst doet als ca sino. Het boek 'Hendrik Walaardt Sacré. Leven voor de lucht vaart' kost 31,- en is te be stellen (schriftelijk) bij de Sec tie Luchtmachthistorie, Post bus 20703, 2500ES Den Haag en telefonisch via nummer 070- 3188630. Het boek is ook te koop bij Den Draak. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL SCHIEDAM - De Dienst Sport en Recreatie heeft tot nader order voor alle grassportvelden in Schie dam een algeheel bespe lingsverbod uitgevaar digd. Dit verbod geldt voor zowel doordeweekse dagen als voor de week einden. Het verbod heeft alles te maken met de gesteldheid van de velden. In de afge lopen weken hebben vorst, dooi en overvloedi ge regenval hun sporen op de sportvelden achtergela ten. Jan van Vught, direc teur Dienst Sport en Re creatie, heeft echter goede hoop dat het verbod al het komend weekeinde kan worden opgeheven: „Ge zien de krachtige wind is de kans op snelle bespeel- baarheid groot". het NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 13 JANUARI 1993PAGINA 111 van spannende handbalderby SCHIEDAM - Slechts tierTmaanden oud, bewees de jonge Bob Deelen afgelopen zaterdag dat de vechtsport hem in het bloed zit. Met een fraaie boog verwees hij meervoudig Europees en Nederlands judokampioen Peter Snijders naar het canvas. Bob is dan ook een volle neef van sportschoolhouder Peter Lagerwaard, die afgelopen zaterdag zijn nieu we sportzaal aan de Lange Haven 41 officieel in gebruik nam. De openingswoorden waren voor wethouder Bart de Leede, waarna Peter Snijders een aantal demonstraties voor zijn rekening nam. Maar niet alleen judo kwam aan bod. De gehele ochtend werden demonstraties gegeven van Jiu Jitsu, karate, beat dance, aerobic, Kun Fu en andere behendigheidsvormen. Heel bijzonder was de demonstratie zelfverdediging, die de Engelse wereldkampioen Stephen Gadd verzorgde. De Schiedamse handbalderby tussen HVC en UVG ontaardde in een geweldig spektakel. Vlaarchnger schrijft boek over start van luchtvaart Hendrik Walaardt Sacré- hier gefotografeerd in een Spijker- was ook een verwoed autoliefhebber. De eerste vliegtuigen waren niet veel meer dan zeildoeken wastobbes met een motortje erin. „Hij is de beste trainer, die we ooit hebben ge had", meent Benno Smal- legange, die al negen jaar deel uit maakt van de wk-selectie. „Dat hebben we tegen het bestuur ge zegd en ik heb wel de in druk dat men naar ons zal luisteren. Het bestuur heeft gezegd dat de me ning van de selectie zwaar weegt. Ron van Dijk zal dus nog wel een jaar blijven, hopen wij". U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Vlaardinger Rolf de Winter met zijn boek 'Leven voor de luchtvaart'. UVG verrassende winnaar AHH Éw HHI

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 11