G.M. president niet bang voor eerlijke concurrentie Nieuwe service van Opel h Milieu-auto op gas en elektriciteit Doordacht nieuws voor BMW in 1993 Volvo Milieu-car goed voor award 'Derde' VW Golf Roadtest Testrapport Speciale service voor Scorpio koper Goed jaar voor Mercedes S-serie Volvo: Wederom succes verzekerd M W/ HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 JANUARI 1993 PAGINA 8 De redactie van deze speciale autopagina wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereijcen via postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Het telefoonnummer van de autoredactie is 070-3190298 De komende jaren is Europa het belangrijkste internationale slagveld waarop de autofabrikanten elkaar beconcurreren. In toenemende mate zullen Duitse, Italiaanse, Zweedse, Japanse, Koreaanse, Amerikaanse en Oosteuropese producenten trach ten hun produkten af te zetten op de grootste automobielmarkt van de wereld. Louis R. Hughes, president van General Motors Europe is er van overtuigd, dat de Europese auto-industrie „sterk, innovatief en flexibel genoeg is om haar positie in een eerlijk gevecht te kun nen handhaven." De Japanse auto-industrie is in de ogen van Hughes de grootste concurrent voor de toekomst. Hun marktaandeel in Europa zal nog voor de eeuwwisseling toenemen tot zestien procent. Dat komt neer op 2.4 miljoen auto's. Daarvan zullen 1.2 miljoen stuks worden gebouwd in de nieuwe fabrieken die de Japanse produ centen her en der neerzetten in Europa. Hughes spreekt zich nadrukkelijk uit tegen het opleggen van handelsbeperkingen. „Integendeel: wij zijn tegen elke vorm van protectionisme. Dat werkt toch niet. In plaats daarvan willen wij onze mensen beter opleiden en productiever maken om concur rerend te blijven". Om dit te kunnen realiseren is volgens Hughes de invoering van „lean production" (letterlijk: slanke productie) noodzakelijk. In dit systeem voeren groepen medewerkers een aantal werkzaam heden gezamenlijk uit. Dit verhoogt de flexibiliteit en de kwali teit. De uitvoering van het systeem vraagt een grote inzet, terwijl de medewerkers daardoor ook beter geschoold moeten zijn. Hughes: „Lean production is eigenlijk de tweede grote industrië le revolutie sinds de invoering van de lopende band. De massa- produktie zoals die omstreeks 1913 is ingevoerd heeft vandaag de dag geen toekomst meer. We hebben behoefte aan een modern arbeidsconcept, dat aan de veranderde economische ontwikke lingen is aangepast en tegelijkertijd aan de wensen van onze me dewerkers om meer verantwoordelijkheid en afwisseling in hun werk te hebben." Iedere koper van een nieuwe Ford Scorpio kan twee jaar lang gratis een beroep doen op een exclusief hulpprogramma, dat in alle landen van Europa, plus de meeste rond de Middellandse Zee, van kracht is. Scorpio Assistance, zoals het programma heet, is 24 uur per dag, zeven dagen per week bereikbaar voor eigenaars of berijders van een na 1 oktober 1992 nieuw in Nederland gekochte Ford Scorpio. Scorpio Assistance brengt een gestrande Scorpio, wanneer hulp langs de weg of thuis geen uitkomst biedt, gratis naar de dichtst bijzijnde Ford-dealer, die het voertuig kan repareren. Op de alarmnummers van Scorpio Assistance (gratis vanuit Ne derland) worden gestrande Scorpio-rijders in het Nederlands te woord gestaan, hetgeen na pech of ongeval een geruststellende factor kan zijn. De medewerkers van Scorpio Assistance zijn ge traind en zeer ervaren in dit soort hulpverlening en kunnen via hun uitgebreide netwerk snel en efficiënt de benodigde hulp re gelen. Scorpio Assistance wordt in opdracht van Ford uitgevoerd door de vermaarde hulporganisatie Mondial Assistance. Wanneer een deelnememede Scorpio immobiel wordt en de reparatie zal meer dan 8 uur vergen, wordt een vervangende auto ter beschikking gesteld: in Nederland voor maximaal 2, binnen Europa voor maximaal 4 dagen. Ook ander vervoer of overnachtingskosten be horen tot de mogelijkheden. Van dit nieuwe jaar 1993 gaat een nieuwe service van Opel van •v start: „Opel Assistance". In de praktijk betekent het dat de ko per of koopster van een nieuwe auto extra gerust op reis kan gaan. In ons eigen land, maar ook door heel Europa. Gedurende de garantietermijn van een vol jaar mag de Opel-rijder en -rijd ster nu namelijk ook rekenen op een uitgebreid hulppakket. Dat gaat zelfs zo ver dat hij/zij 24 uur per dag en zeven dagen per week hulp kan inroepen. Ook wannéér het een lekke band of ver loren sleutels betreft. Of bijvoorbeeld brandstoftekort of een lege accu. Het kan ons immers allemaal wel eens overkomen. „Opel Assistance" is gedurende een vol jaar van kracht. Bij on verhoopte problemen kan de Opel-rijder in ons land gratis 06- 0991222 draaien. De dichtstbijzijnde Opel-dealer komt dan snel naar die plaats toe om de automobilist uit de brand te helpen. Of om de auto weg te slepen, als dat nodig blijkt. Voor reparatie wordt dan uiteraard zo snel mogelijk gezorgd. Overigens kan voor het waarschuwen van de hulpcentrale ook gebruik worden gemaakt van de gele praatpalen langs de snelwegen. De S-klasse van Mercedes-Benz heeft wereldwijd haar positie verder versterkt. In West-Europa werden dit jaar in de periode van januari tot eind oktober 28.200 eenheden geregistreerd (1991: 22.800 eenheden). Dit betekent een stijging van 24% ten opzichte van het vergelijkbare tijdsbestek in 1991. In een dalende totaalmarkt in dit marktsegment (-6%) slaagde Mercedes-Benz er met de S-klasse in haar marktaandeel van 5,9 naar 7,7% op te voeren en daarmee haar leidende rol te behouden. Zeer positief zijn de resultaten van de S-klasse op de volume- markten Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. In Duitsland wer den tot eind oktober 20.400 eenheden (+22%) van de S-klasse ge registreerd (1991: 16.800 eenheden). Ook hier wist Mercedes- Benz bij een eveneens dalende totaalmarkt (-7%) haar aandeel van 8,2 naar 10,8% op te voeren. In Nederland is het aantal S-klasse registraties, inclusief de Cou pés en de SL-modellen, gedurende dezelfde periode met 5% toe genomen tot 586 eenheden. Het segment waarin de S-klasse zich bevindt is in de dienovereenkomstige periode met 12% gedaald terwijl het Mercedes-Benz aandele met 6% toenam. Voor het eerst sinds 1987 zullen weer meer dan 70.000 limousines van de é-klasse worden gebouwd. v BMW gaat het model jaar 1993 fris en ver jongd tegemoet. Zo is het autoprogramma aangevuld met tal van nieuwe varianten. Elk van de vier klassieke BMW lijnen - compacte 3-serie, representatie ve 5-serie, sublieme 7- serie en sportief-ele- gante 8-serie - biedt doordachte noviteiten. Daardoor is het gamma uitgebreider dan ooit te voren. «O I Het BMW automobiel programma is niet al leen aangevuld met nieuwe varianten en een ruimer motorenaanbod, maar ook met techni sche verbeteringen, nieuwe uitrustingsde tails en accessoires. BMW 3-serie Het gfootste nieuws in de BMW 3-serie is de in troductie van de nieuwe M3. De door BMW Mo torsport GmbH ontwik kelde sportcoupé rondt BMW's compacte klasse naar boven af. Een pas sende bekroning, want de nieuwe M3 biedt niet alleen pure sportwagen prestaties, maar combi neert die met gunstige verbruikswaarden. De motorgegevens zijn: 2990 cc, 210 KW/286 PK, 320 Nm, top 250 km/u, acceleratie van 0-100 km/u in 6 sec., verbruik bij 90 km/u 1:15,3, ge middeld 1:9. Evenals bij de 5- en de 7- serie is met ingang van het modeljaar '93 ook de BMW 3-serie leverbaar als 'Executive'. Met deze zeer compleet uit geruste uitvoering wordt ingespeeld op de kopers, die in deze klas se steeds vaker de ambi ance en mogelijkheden van een grotere serie verwachten, lir idermotoren. Als ge volg hiervan komt de BMW 535i met ingang De 2,0- en 2,5-liter 24- kleppen zescilinder benzinemotoren voor de 320i en 325i sedan/coupé alsmede voor alle 520i- en 525i-uitvoeringen zijn onder meer door de toepassing van een vari abele nokkenassturing (VANOS) op alle gebie den optimaal verbeterd. Zo is het verbruik ge daald, de koppelont plooiing verbeterd en de geluids- en trillingpro- duktie afgenomen. BMW 5-serie Naast de optimalisering van de zescilindermoto- mm ren in alle uitvoeringen van de 520i en 525i, is de 5-serie uitgebreid met de modellen 530i (sedan en touring) en 540i (se dan). Beide nieuwko mers zijn voorzien van de nieuwe BMW achtci- van het modeljaar 1993 te vervallen. De Automatische Stabi- liteits- en Tractiecontro- le (ASC+T), die zich al in de 7- en 8-serie en in de modellen 325i en 525i heeft bewezen, is nu ook voor de 530i en 540i, als optie (tegen meerprijs), verkrijgbaar. BMW 7-serie In de loop van 1992 is de 7-serie uitgebreid met de nieuwe achtcilinder modellen 730i en 740/iL. Daarnaast zijn de 750i/ iL en 850 Ci, bij een ver der ongewijzigde motor- transmissiecombinatie, voortaan uitgerust met een nieuwe adaptieve transmissie-regeling (AGS). BMW 8-serie In de BMW 8-serie wordt met ingang van het modeljaar 1993 de comfortabele luxe coupé geflankeerd door een uitgesproken sportief, tweede model. De ver trouwde uitvoering krijgt als nieuwe type aanduiding 850 Ci, ter wijl de sportversie 850 CSi is gedoopt. Een type-aanduiding die herinneringen oproept aan de grote (auto)spor- tieve traditie van BMW's Gran Turismo modellen. Evenals bij de modellen uit de 7-serie worden voortaan ook de 850 Ci en de nieuwe 850 CSi standaard uitgerust met airbags voor bestuurder en voorpassagier. Als verdere veiligheids verbetering zijn alle BMW-modellen vanaf het modeljaar 1993 uit gerust met een nog be tere flankbescherming. Hierdoor neemt de vei ligheid van de inzitten den bij een aanrijding van opzij opnieuw toe. Standaard zijn voortaan ook de gordelspanners op de voorstoelen van de BMW-5 en 7-serie. De nieuwe 3-serie was daar mee al vanaf de intro ductie uitgerust. De BMW 8-serie beschikt met het in de voorstoe len geïntegreerde gor delsysteem over een vergelijkbare bescher mingssysteem. Als eerste autofabri kant ter wereld heeft Volvo een geheel nieuw concept voor een hybri de auto gepresenteerd. De Volvo „Environmen tal Concept Car" (ECC, milieu concept auto), combineert een gastur bine met accu's (elek triciteit). Het resultaat is een auto die in mi lieu-technisch opzicht zeer vergevorderd is. In overeenstemming met Volvo's streven naar een meer milieu- vriendelijke en energie- bewuste samenleving, heeft de Volvo Car Cor poration in samenwer king met het Volvo Mo nitoring Concept Centre in Californië, een concept auto ontwik keld: de Volvo Environ mental Concept Car, Volvo ECC. De nieuwe hybride auto toont duidelijk aan dat dankzij geavanceerde technologie, strenge mi lieuwetgeving niet in conflict hoeft te zijn met de eisen die aan een rui me familie-autn worden gesteld. De Volvo ECC is een zo genaamde hybride auto. Hij wordt aangedreven door een elektromotor, die op zijn beurt weer energie krijgt van een gasturbine en accu's. Als de Volvo ECC in de stad op de energie van de accu's rijdt b het een volledig emissievrije auto. Bij het génruik van de gasturbne voor het kruisen op le snel weg, voldoet de Volvo ECC aan de strtngste milieu-eisen voor ver brandingsmoto-en van dit moment, deCalifor- nische ULEV eken (Ul tra Low Emission Vehi cle). De prestatirs, de ac tieradius en de overige eigenschappen :ijn ver gelijkbaar met de van de huidige personenau to's. De Volvo ECC isontwor- pen om veilig er com fortabel plaats tt bieden aan vier volwassen en één kind. De „Autocar Motor Award 1992" voor de belangrijkste bijdrage aan het milieu, is toegekend aan de Vol vo Environmental Concept Car (ECC). Al snel na het debuut van de Volvo ECC op de autotentoonstel ling in Parijsis de auto onder scheiden voor zijn technische con cept en zijn grote milieutechnisch potentieel. De „Autocar Motor Award", die nu voor het vierde achtereenvol gende jaar wordt uitgereikt, is in gesteld om erkenning te geven aan specifieke disciplines en resulta ten in de auto-industrie. De ver schillende categorieën van de on derscheiding zijn milieu, veilig heid, technische innovatie, design en marketing. Voor elke categorie vinden verschillende nominaties plaats, die worden gejureerd (oor een panel van experts. Winnacr in de categorie „milieu" is de Vobo Car Corporation met de elektrchy- bride ECC, die genomineerd urrd vanwege het idee, het initiatieven hel systeem om de invloed vanxu- to's op het milieu te verkleinen De jury motiveerde zijn keuze voo' de Volvo ECC als volgt: De Volvo ECC hybride auto combineert nieuwe technologie en goede, praktisch milieutechniek in een prototypi van een attractieve gezinsauto. Volvo behaalt voor de tweede ke>r een Autocar Motor Award", le eerste onderscheiding kreeg Vobo in 1990 voor de achterbank met te- ïntegreerd kinderzitje en drie driepunt veiligheidsgordels in tfe Volvo 940/960. De najaar 1991 geïntro duceerde VW Golf der de generatie is weer een groot succes en zal met de eerste en twee de generatie de legen darische Kever in ver koop en productie aan tallen achterna gaan. Er zijn ruim 20 miljoen Kevers gebouwd, de Golf komt nu op ruim 13 miljoen stuks. De eerste Golf liep in 1974 van de band. In 1983 kwam de tweede gene ratie en eind 1991 was er dan de 3e generatie met in 1992 de seda nuitbreiding de Vento. Verder kent het pro gramma naast Golf en Vento nog een Corrado, de sportuitvoering van de modellijn. De Golf is van het huidi ge programma nog altijd het meest verkochte en populairste VW model. In eigen land, Duits land, staat hij nummer één. De Golf is van de VW-middenklasse de hatchback, de Vento de sedan. Het wachten is nu nog op de Stationcar- en de nieuwe Cabriolet versie van de Golf. Programma De nieuwe Golf is er net als zijn voorganger in 3- en 5-deurs hatchback. Tevens is de Golf ver krijgbaar als Country, een 4x4 uitvoering die wat hoger op de poten staat, maar van de 2e ge neratie is, alsmede als Cabriolet, een 2-deurs coupémodel met open kap, nog afgeleid van de le Golf-generatie. Naar zoals gezegd zullen bei den evenals een station car ook in de nieuwe 3e generatie komen. De nieuwe Golf is een stuk moderner geworden, ui terlijk ronder en aerody- namischer, innerlijk een heel nieuw interieur met een moderner, enigszins ergonomisch dashboard. Technisch zijn vooral de motoren vernieuwd en uitge breid o.a. met een 2.8i- V6. In uitvoeringen on derscheiden we een CL (de standaard Golf), een GL, een GT en een GTD enGTI.DeVWGolf2.8i- V6 wordt Golf VR6 ge noemd. In motoren zien we de 1.4i, 1.8i met di verse vermogens, de 2.0i en 2.8i-V6, en de 1.9D en 1.9TD; verdwe nen zijn dus de 1.3, de 1.6 en 1.6D/TD. De Golf start met de 1.4i CL 5- bak 3-drs. voor 29.341,- De grote concurrenten zijn de Opel Astra en de Ford Escort. De Astra met de 1.4i GL 5-bak 3- drs. als de Escort met de 1.4i CL 5-bak 3-drs. star ten voor 28.350,-, waar uit moge blijken dat de Golf de duurste is. De nieuwe VW Golf heeft prima rij-eigen-' schappen en dat terwijl hij weinig onderstelwij zigingen kent t.o.v. de oude Golf die ruim 8 jaar meeging. Het was ook niet nodig want het on derstel is vertrouwd, voor onafhankelijke wielophanging McPher- son, achter semi onaf hankelijk met onder ling verbonden draagar- men (vergelijkbaar met de nieuwe Astra). Veran derd is wel de spoor breedte en uiterlijk met name de stroomlijn, wat toch weer scheelt in de rij-eigenschappen. De wegligging is prima, de Golf blijft goed in de koers op zowel de rechte weg als in bochten, al is hij in het laatste niet echt sportief. Er is nau welijks last van zijwind en/of wegoneffenheden. De besturing is redelijk licht, iets indirect maar wel precies, in de boch ten is de Golf duidelijk onderstuurd en helt flink over. De transmis sie werkt naar behoren, de schakeling is soepel, de koppeling werkt goed, maar grijpt wat bruusk aan. Een 5-bak is standaard. De rem men zijn redelijk, de remweg is echter bij 100 km/u 51 meter en dat valt tegen. De wagen is door veiligheids-voor zieningen wat zwaarder geworden, men zou de remmen daarbij aan moeten passen. De mo toren zijn vernieuwd maar tot op heden nog niet meerkleppig. De prestaties zijn normaal wat de gewone benzine en dieselversies betreft, de GTi maar vooral de VR6 is duidelijk sportie ver. Het verbruik valt mee, al zien we nergens, dus ook bij de concur rentie in deze klasse niet een gemiddeld ver bruik bqven de 1:14. De diesels zijn wel lekker zuinig met gemiddeld 1:16. Comfort Tot slot het comfort. De Golf is redelijk comfor tabel, de vering is vol doende soepel, waar door de auto bij bochten en stuurcorrecties zelfs meer dan wenselijk overhelt. De stoelen en bank zitten goed, en ge ven goede steun, vooral ook op de lange afstand. Ook de ruimte is voor een dergelijke auto overal toereikend, ach terin gaat het prima, Rij-impressie en Rapport door autoredakteur Leo de Ruiter JT Technische gegevens Carrosserie: 3- en 5-deurs, de Vento isde 4-deurs sedan, Cw: 0,34Ixbrxh: 402x170/171x141 cm, wielbasis: 247,5 cm, gewicht: 960 - 1180 kg,» laadvermogtn: 510 - 530 kg, trekgewicht: 800 - 1200 kg daklast: 75 kg, bagageruimte: 330 - 1160 liter, wielophang.: w.onafh. asemi onafh., schroefveren en stabilisator, stuir- inr.: tandheugel, draaicirkel: 10,7 met'.r, remmen: schijven en trommels, GTI/VB6 schijven rondom, remweg bij 100 km/u:51 meter, geluid bij 100 km/u: 71 dBA, aandrijinng: voorwielen, transmissie: 4- en 5-bak, automaat optie, katalisator 3 weg gereg. katalisator, ook in diesel, brandstof: Normaal of Euro en Diesel, tankinhoud: 55 liter, carter-inhoud: 35 -4 liter, koelvloeistof: 6,3 liter Motoren en metingen De 1.4i: 1391 cc, 44 kW/60 PK, 107 Nm, tof 157 km/u, acc. van 0-100 km/u in 16,3 sec, verbruik bij 90 km/u 1:18,5, gemiddeld 1:1) De 1.8i: 1781 cc, 55 kW/75 PK, 140 Nm, toj 168 km/u, acc. in 14 sec, verbruik bij 90 1:18,5, gemiddeld 1:12 De 1.8i: 1781 cc, 66 kW/90 PK, 145 Nm, top 180 km/u, acc. in 12,1 sec, verbruik bij 90 1:17,8, gemiddeld 1:12 De 2.0i: 1984 cc, 85 kW/115PK.166 Nm, top 198 km/u, acc. in 10,1 sec, verbruik bij 90 1:17,2, gemiddeld 1:11 De 2.8i VR6: 2792 cc, 128 kW/174 PK, 235 Nm, top 225 km/u, acc in 7,6 sec, verbruik bij 90 1:13,6, gemiddeld 1:9. De 1.9D: 1896 cc, 47 kW/64 PK, 124 Nm, top 156 km/u, acc. in 17,6 sec, verbruik bij 90 1:22,2, gemiddeld 1:16 De 1.9TD: 1896 cc, 55 kW/75 PK, 150 Nm, top 165 km/u, acc. in 15,4 sec, verbruik bij 90 1:22,2, gemiddeld 1:16. Service en garantie De servicebeurten zijn klein om de 15.000 km en groot om de 30.000 km, de garantie is 1 jaar en 6 jaar op de carrosserie. goede been- en hoofd ruimte, terwijl ook de kofferbak voor een hatchback voldoende ruimte biedt. De til- drempel is aanzienlijk verlaagd. Het interieur is netjes verzorgd, dege lijk, maar zakelijk en voor de prijs wat sober. Het dashboard is geluk kig flink gemoderni seerd en zelfs ergono mie is waarneembaar. Het zicht rondom wordt nadelig beinvloed door de grote (te gek) stijlen achter. Zoals de meeste Duitse wagens is de Golf een betrouwbare, dege lijke auto, met weinig onderhoudskosten, ook de restwaarde blijft hoog. BMW 850 CSI BMW 5301/5401 V8 1 De nieuwe BMW M3 Rij-eigenschappen goed Ruim en comfortabel Goede restwaarde Lange remweg Dode hoeken

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 8