Het Nieuwe Meer oude schepen Interne fricties leiden tot uiteenvallen PvdA-bestuur 1/4% extra Wat is er mis met oppositie? Reijnhout geeft moed niet op BOUMAN Belegen kaas 49.- Laat ons uw geheime liefde verrassen op Valentijnsdag! Reuderink en Klijn stappen op 2 jaar lang Desnoods herverdeling binnen de 23 gemeenten BOUM AIM GIGANTISCHE OPRUIMING. INRUIL KLEUREN TELEVISIES Stadsblad WOONNIEUWS 20% Nepcontroleur kilo Deze week in Varia: De Leede weer de populairste politicus Koffieblik keert terug Schiedamse rol bij vorming regiokorps Theater programma Sportnieuws SCHIEDAM - De gemeente wii het aantal ligplaatsen voor historische zeilende bedrijfs- vaartuigen in de oude stads kern uitbreiden. Aan de Lange Haven komen er twee ligplaat sen bij,'terwijl tevens een aan legplaats is bedacht bij molen De Nieuwe Palmboom. De idee om de mooie binnen havens van Schiedam open te stellen als ligplaats voor ou derwetse zeilschepen vóerd eni ge jaren geleden gelanceerd door wethouder Aad Wiegman. Het kostte hem toen geen moei te om voldoende medestanders te vindenwaarna al snel de eerste fraaie vaartuigen de Lange en Korte Haven binnen voeren. In de afgelopen jaren hebben heel wat oude tjalken en andere platbodems een vas te plek gehad aan Schiedamse wal. Hoewel er voldoende belang stelling voor een aanlegplaats is bij de schippers/eigenaren van deze zeilvaartuigen, is dat niet direct de reden om het aantal ligplaatsen uit te brei den. „Het gaat in dit geval meer om de betreffende loka- ties", legt Mariska Bosman van Bureau Economische Aan gelegenheden uit. „In de Lange Haven willen we twee lig plaatsen creëren ter hoogte van het Kantongerecht. Aan de overzijde liggen al schepen, maar die zijn niet te zien van af de Koemarktburg, omdat ze net achter de bocht liggen. Dat vinden we jammer en daarom worden aan de andere kant twee nieuwe ligplaatsen ge creëerd". Ook in de Noordvestgracht, nabij molen De Nieuwe Palm boom, moet een aanlegplaats voor een antiek schip komen. Hier speelt echter een ander motief. „De Nieuwe Palmboom gaat binnenkort open als mu seum. De molen komtechter opslagruimte tekort. Het is nu de bedoeling dat in de Noord vestgracht een oud motorschip uit de jaren '20 aanmeert om als permanent opslagschip voor de molen te fungeren", al dus Mariska Bosman. Overigens worden de nieuwe ligplaatsen pas gerealiseerd als men geschikte schepen heeft kunnen vinden. „Er gaat nu een wervingsadvertentie uit, waarop schippers kunnen reageren. Uit die reacties gaan we selecteren. Want het -moeten natuurlijk wel mooie schepen zijn, die een plaats krijgen in de Schiedamse bin nenhavens". Met de nieuwe aanlegplaatsen is een bedrag van bijna 65.000,- gemoeid. Telefooncirkel zoekt vrijwilligers SCHIEDAM- De telefooncirkel voor ouderen in Oud Mathe- nesse en het Witte dorp zoekt vrijwilligers. De cirkel bestaat uit ouderen die elkaar vanaf 8.30 uur bellen of alles in orde is; iedere deelnemer belt een volgende deelnemer. Het is de bedoeling dat een vrijwilliger (bij voorkeur 50-plusser) 's ochtends die cirkel opstart. In formatie bij Henk Clasquin, telefoonnummer: 4378888 of bij de beownersorganisatie, te lefoonnummer: 4621133. SCHIEDAM - De politie heeft de afgelopen dagen meerdere meldingen bin nen gekregen over perso nen, die zich ten onrechte voordoen als meteropne- mer of controleur en op die manier trachten wo ningen binnen te komen. Een 69-jarige dame uit Schiedam werd vorige week donderdagmiddag het slachtoffer van een man met lang zwart steil haar, die onder valse voor wendsels haar woning was binnengekomen. Hij ver dween uiteindelijk met haar portemonnee. De politie waarschuwt voor de praktijken van deze personen. Vraag hen altijd naar een legitimatie - en bel bij twijfel de politie. SCHIEDAM - Twee maanden nadat de afde ling Schiedam van de PvdA een nieuw be stuur formeerde, zijn twee leden van datzelf de bestuur alweer opge stapt: voorzitter Maar ten Reuderink en be stuurslid Jan Klijn. Of ficieel klinkt het als zou de werkdruk en de ma nier van werken binnen het bestuur aanleiding zijn voor het besluit van beiden. Maar duidelijk spaarbank ZIE ELDERS IN DEZE UITGAVE is dat er vooral sprake is van interne conflic ten en onvrede over het functioneren van twee onlangs aangetreden bestuursleden. Maarten Reuderink laat zich voorzichtig uit over zijn be weegredenen. „De primaire reden om mijn functie neer te leggen, is het feit dat de ma nier van werken en hetgeen je er uiteindelijk voor terug krijgt, onbevredigend is. De resultaten staan in geen ver houding tot de tijd en de ener gie, die je erin steekt. En ja, er zijn inderdaad wat fricties bin nen het bestuur geweest, maar het lijkt me onverstan dig om dat als voornaamste oorzaak aan te duiden. Dat komt de rust binnen de partij niet ten goede". Jan Klijn laat er echter geen twijfel over bestaan: „Jan Si mons en Menno Siljée zijn voor mij de reden om op te stappen. Met die mensen kan ik niet werken". Simons en Siljée zijn in no vember als bestuurslid aange treden. De komst van Jan Si mons, ooit lid van de Eerste Kamer, was volgens Jan Klijn al omstreden. „Ik heb ieder een al vantevoren gewaar schuwd. Simons is iemand, die ogenblikkelijk de boven toon wil voeren en van boven af wil dicteren wat er gebeurt. Ik heb er geen zin in om een ja-knikker zijn, zoals het me rendeel van het bestuur. Ik wil me voor honderd procent inzetten voor de PvdA, maar niet voor Jan Simons. Ik heb al vaker met hem in de clinch gelegen. Hij maakt de partij kapot. En Siljée is een eigen gereid mannetje, die Simons in alles steunt". Jan Simons zelf speelt de ver baasde onschuld. „Problemen met mijn persoon? Daar weet ik niets van. Bij zijn aftreden noemde Klijn heel andere ar gumenten voor zijn beslissing. Hij zou zijn werk niet goed kunnen doen. Maar hij heeft niet gezegd dat dat door mij kwam. En de problemen van Reuderink waren volgens mij meer van persoonlijke aard". Volgens Simons is er echter geen man overboord. „Er zijn nog acht bestuursleden over, dus we gaan gewoon door. Er zal alleen een nieuwe voorzit ter moeten worden gekozen". Voor Jan Klijn is de maat ech ter vol. Behalve zijn lidmaat schap van het afdelingsbe stuur, zet hij ook zijn werk voor het PvdA-Ombudsteam voorlopig op een laag pitje. Want ook daarin is hij teleur gesteld over de medewerking van zijn partijgenoten. „Toen we vorig jaar met het Om- budsteam begonnen, kreeg ik van alle kanten medewerking toegezegd. Er zouden altijd twee personen tijdens de spreekuren aanwezig zijn. Nou, ik doe het al bijna een half jaar in m'n eentje. Alleen Cor Huijken wil nog weieens bijspringen. Ik houd ermee op en wacht langs de zijlijn wel de eerstvolgende ledenverga dering af'. SCHIEDAM - Wat is er toch mis met de oppositiepartijen in de Schiedamse gemeenteraad? Het heeft er alle schijn van dat de doorsnee Schiedammer niet eens weet dat er oppositiepartijen zijn. Dat werd afgelopen zondagmiddag zonneklaar tijdens de bekendmaking van de 'Politicus van het Jaar 1992', gekozen door een onpartijdige jury van burgers. Net als in 1991 werd deze eretitel in de wacht gesleept door Bart de Leede, een wethouder nota bene. In iedere andere gemeente in Nederland zou bij een dergelijke verkiezing iemand van een oppositiepartij zijn gekozen en zo hoort het ook! Want wie kan zich nu populairder maken bij de burgerij dan een politicus, die continu beslissingen van het college van B&W aanvecht Net als overal elders in het land neemt de politiek in Schiedam zo nu en dan beslissingen, die weerstand oproepen bij de bevolking. Neem de hete hangijzers van de afgelopen zomer: de sloop van een monumentaal pand aan de Lange Kerkstraat, de aan- en afvoerroutes van het ABC-complex, de plaatsing van de kermis. Slechts een kleine greep uit kwesties, die door de oppositiepartijen konden worden opgepakt om het college mee om de oren te slaan. En wat te denken van de hondepoepmaatre- gelen en de afsluiting van wegen in Noord. Maatregelen, die bijna volksopstanden leken op te roepen. Maar waar was de oppositie? In geen velden of wegen te bekennen. Nee, het blijft in de banken van het CDA (acht raadsleden) en de WD (drie raadsleden) - en laten we volledigheidshalve ook de CD (twee raadsleden) noemen - telkens opvallend stil. In ieder geval stil genoeg om voor het Schiedamse publiek niet op te vallen en dus geen punten te scoren in de strijd om de titel 'Politicus van het Jaar'. En zo kon het gebeuren dat in deze strijd de volgende ranglijst uit de bus kwam: 1. Bart de Leede (Groen Links), 2. Adri Reijnhout (ook al een wethouder, D66), 3. Jolie Hakkert (Groen Links), 4. Chris Zijdeveld (nog een wethouder, PvdA) en 5. Coby de la Rie (D66). Kortom, allemaal leden van raadsfracties, die in het college zijn vertegenwoordigd. Het is dan ook geen toeval dat het Schie damse college van burgemeester en wethouders juist de meeste tegenspraak kijgt van de eigen achterban. En dan vraagt men zich nog af waarom niemand iets begrijpt van de politiek. Nick van Dien Fractie-voorzitter Hans Bak ker vindt het moment om ru zie te maken erg ongelukkig. „Bestuur en fractie hadden net eind vorig jaar afgespro ken om er gezamenlijk de schouders onder te gaan zet ten en conflicten als deze te vermijden. Die afspraak is nu wel erg snel weer teniet- ge daan. Duidelijk is dat deze kwestie snel moet worden op gelost. Maar dan wel in de le denvergadering en niet, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, via de media". SCHIEDAM - De Schie damse lobby-acties van met name D66 en CDA aan het adres van hun eigen Tweede Kamer fracties waren tever geefs. Staatssecretaris E. Heerma (VROM) werd geen strobreed in de weg gelegd bij zijn plannen met de herver deling van de stadsver- nieuwingsgelden. Zoals gevreesd, kregen de vier 'grote gemeenten' meer geld toebedeeld, het geen ten koste ging van de bijdragen aan de 23 middelgrote gemeenten, die zich voor deze strijd hebben verenigd. „Heerma heeft niet geluisterd naar onze argumenten en star vastgehouden aan zijn con cept-voorstel. Maar niet alleen Heerma was doof, de gehele Tweede Kamer heeft niet naar Ons willen luisteren. En dat verwijt ik de dames en heren kamerleden ten zeerste". Wet houder Adri Reijnhout, ver antwoordelijk voor de Schie damse stadsvernieuwing, steekt zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. Vori ge week deed hij met een open brief en een gemeentelij ke 'brandbrief nog een ultie me poging om 'politiek Den Haag' op andere gedachten te brengen. Het mocht echter riiet baten. „De politiek heeft verzuimd om Heerma het vuur na aan de schenen te leggen. Het is de staatssecretaris veel te ge makkelijk gemaakt. Terwijl wij toch heel duidelijk hebben gemaakt het oneens te zijn met de criteria, die worden ge hanteerd bij de bepaling hoe het stadsvernieuwingsgeld on der de gemeenten wordt ver deeld. Niet het aantal inwo ners hoort daarbij van invloed zijn, maar de daadwerkelijke behoefte aan stadsvernieu wing per gemeente". Kortzichtig Heerma heeft de stadsver nieuwingsgemeenten onder verdeeld in drie categorieën: de vier grote steden, steden met meer dan 100.000 inwo ners en steden met minder in woners. Schiedam valt met z'n 71.500 inwoners dus in de laat ste categorie. „Erg kortzichtig", meent Reijnhout. „Schiedam ligt te gen Rotterdam aangeplakt en alleen het bord met de plaats naam maakt duidelijk dat er een gemeentegrens is. Voor stadsvernieuwingsprojecten aan de Rotterdamse kant van de straat dreigt nu veel meer geld beschikbaar te komen dan voor dezelfde projecten aan Schiedamse zijde", aldus de wethouder doelend op de Hogenbanweg als grensstraat. DIT JAAR BEGINNEN Wij GOED VOOR U MET EEN extra VCORTlNG OP=OP! „De problemen zijn echter in hoge mate vergelijkbaar". Nieuwe acties Hoewel hij zegt steeds cyni scher ten opzichte van de lan delijke politiek te worden en de situatie somber in te zien, weigert Reijnhout het hoofd in de schoot te leggen. Zowel apart als gezamenlijk in het verbond van de 23 gemeenten wil hij opnieuw in actie ko men. „Het concept van Heerma gaat nu landelijk de advies ronde in bij de betrokken in stellingen. We moeten ons dus nu gaan richten op die advie sorganen. In Schiedam zullen we met de raadscommissie nogactiever Den Haag gaan bestoken, waarbij iedere frac tie zich wendt tot de eigen ka merfractie. Bovendien denk ik aan eenzelfde soort actie als we destijds voerden voor Wil ton Fijenoord: onder leiding van de burgemeester met alle fractievoorzitters de fracties van de Tweede Kamer afgaan, om zo aan tertonen dat Schie dam eensgezind is in deze kwestie". Mocht de Tweede Kamer in maart toch akkoord gaan met de plannen van Heerma, dan zullen de 23 gemeenten om de tafel moeten gaan zitten voor een, ongetwijfeld zeer heftige, discussie, vindt Adri Reijn hout. „Als we inderdaad minder geld krijgen, moeten de 23 ge meenten onderling een her verdeling gaan maken. Ook binnen deze groep zijn er na melijk gemeenten, die het geld veel harder nodig hebben dan andere. Er is momenteel een onderzoek gaande om te zien welke gemeenten nu de grootste stadsvernieuwingsbe hoefte hebben. Zonder op de uitkomsten van dat onderzoek vooruit te willen lopen, weet ik nu al dat een aantal ge meenten eruit zal springen, zoals Hilversum, Zwolle en vooral Schiedam. We moeten dan onderling maar gaan uit vechten wie geld moet inleve ren voor de ander. Dat zal in derdaad geen eenvoudige dis cussie worden", erkent Reijn hout. Schrappen Hoe één en ander ook zal uit pakken, Schiedam krijgt in ie der geval minder geld dan waarop vooraf was gerekend. Tegen een behoefte van 17 a 18 miljoen voor de komende jaren, staat waarschijnlijk een rijksbijdrage van gemiddeld slechts 4,5 miljoen per jaar. „Het Meerjarenprogramma Stadsvernieuwing moet hoe dan ook worden bijgesteld. Ik heb echter geen flauw idee waar ik moet gaan zoeken om stadsvernieuwingsprojecten te kunnen schrappen. Misschien het project Westmolenstraat. Nee, het Beheerplan Nieuw- land blijft beslist buiten schot. In de eerste plaats valt het als na-oorlogs stadsvernieuwings gebied buiten deze subsidiere geling, maar bovendien zal ik er alles aan doen om het be heerplan zoveel mogelijk te sparen". Ar COMPUTERBURO^ _BoywPAK>SËl^!i^;i-j t o als het om wonen gaat! J^iCiCfufeT Bij fl.50,- aan boodschappen, een pak koffie a 250 gram GRATIS VANAF Zie pag. SERVICELIJN 010-4796199 Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon 010-4344022 Telefax 010-4602727 WOENSDAG 27 JANUARI 1993 45e JAARGANG, NUMMER 7 OPLAGE 42.150 Stadsblad T T E R D A M laatste De prijzen zijn lager dan ooit, de kortingen hoger dan ooit. Iedere klant valt in de prijzen! Sla uw slag. Kom snel naar Bouman Meubelen, want op is op! afgePr,l -»rtikelen ^MONTËL L„ proms' IJsselmondselaan 175 Rotterdam - Kralingseveer 010-4508033 Geopend: ma. 13.00 - 17.30 uur; di. t/m do. 9.30 - 17.30 uur; vr. 9.30 - 21.00 uur en za. 9.30 - 17.00 uur. Er is een prima verbinding van het openbaar vervoer, n.l. met de metro naar Capelsebrug en met bus nr. 34 om de 15 min. naar Bouman enTrendhopper. Adri Reijnhout: „Niet alleen Heerma is doof voor onze argumenten, ook de dames en heren kamerleden en dat neem ik ze zeer kwalijk". ^UNPB,JS 1 ,N echte KLAPPER blad ±138 x 57 eJlDEKASTJE KOMPLEET MET R v00R169;95_ Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel 010-4518844 Hillelaan 30-39,1 o metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid. Tel 010-4852273 Het Nieuw* niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 1