Nog meer natuur in Holy GGD wapent zich tegen tbc-explosie /meubelfabriek Modern ik r-M GEBR. DE VELD Open avond Harmonia Van tankervloot naar pontje Zangmiddag voor ouderen A De Erker organiseert trip voor mountainbikers Wij hebben teveel om op te noemen, komt u vrijblijvend eens langs! OOK UW ADRES VOOR le KLAS STOFFEERWERK VRAAG PRIJSOPGAVE!! 'het NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 29 JANUARI 1993 PAGINA 7 WATERWEG NOORD- Met z'n open bovendek, de traag stampende mo tor en de Simpele vlag fier wapperend op de achterplecht, doet 'De Kaag' denken aan ein deloze zomers, luieren en vooral lang vervlo gen tijden. Toch hoort de pont tussen Vlaar- dingen en Pernis net zo bij het decor van de Nieuwe Maas als de mo derne zeereuzen, die er minzaam als een grote broer aan voorbij glij den. Rustig, maar ge staag legt de kleine boot zo'n dertig keer per etmaal dezelfde route af. Saai wordt dat zelfs voor de schipper niet: „De rivier is altijd anders". Het drie minu ten durende tochtje is voor de vaste passagiers niet alleen de kortste, maar zeker ook de schil derachtigste verbinding tussen woon- en werk plek. Een groeiend aan tal recreanten benut bij mooi weer de kans om het randstedelijke sky line-panorama in beeld te krijgen. Het veer De Kaag, dat ongeacht de elementen zo moedig telkens opnieuw de oversteek over 'de Rijksweg 13' van de va derlandse wateren waagt, is aan zijn laat ste winter bezig. Ondanks de goede zorgen van de bemanning mankeert er te dikwijls wat aan de motor. Bo vendien ontbreken moderne verworvenheden als radar, stuurbekrachtiging en een af doend verwarmingssysteem in de stuurhut. Bij de Schiedamse werf 'De Hoop' wordt echter hard ge bouwd aan de opvolger van 'De Kaag', die begin mei in de vaart moet gaan. Pas op dat moment kan Rotterdammer P. Post de 'pieper' in de kast leg gen, die hij inmiddels een jaar lang onafgebroken bij zich draagt om bij iedere averij aan SCHIEDAM - De spirituele vereniging Harmonia organi seert donderdag 4 februari een open avond, waarbij tal van paranormale aspecten aan het publiek worden getoond. Ook ken men terecht voor een per soonlijk consult. De open avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein 165 en be gint om 20.00 uur. SCHIEDAM - Speciaal voor de ouderen in de wijk organiseert de Stichting Bewonersorgani satie Oud-Mathenesse Het Witte Dorp donderdag 4 febru ari een zangmiddag, getiteld 'de vrolijke noot'. Tussen 14.00 en 15.00 uur worden al lerlei oude Hollandse liedjes gezongen. De zangmiddag vindt plaats in de wijkwinkel, aan de Bulgaarsestraat 4. De toegang is gratis. 'zijn zorgenkindje' paraat te zijn. Faillissement Als de voormalige mede-eige naar van een tankerbedrijf niet in de bres gesprongen was, dan had er op dit mo ment helemaal geen pont meer gevaren over de Nieuwe Maas; laat staan dat er ook maar gedacht had kunnen worden aan vernieuwing. Eind 1991 werd in de krant het fail lissement aangekondigd van de Stichting, die drie randste delijke veren (Vlaardingen- /Pernis, Rotterdam/Katen- drecht en IJsselmonde/Kra- lingse Veer) onder haar be heer had. P. Post - die al vanaf zijn 16de meewerkte in de scheepvaart firma van zijn vader, de bloei ende zaak samen met zijn twee broers voortzette en uit eindelijk verkocht - genoot op dat moment juist van een wel verdiende rust. Het simpele kranteberichtje wekte zijn nieuwsgierigheid op en hij vroeg een gesprek aan met de curator. Uit dat onderhoud bleek dat het fïnancieel-tech- nisch mogelijk was de dienst Vlaardingen/Pernis weer op te starten. Mentaliteit Post is de nuchterheid zelve over de geslaagde reddingsak- tie die daarop volgde: „Ik had net een half jaartje tuinieren achter de rug en wilde eigen lijk nog wel wat anders. Het enige dat ik van een pont wist, was dat hij op-en-neer voer. Maar het prikkelde me om met m'n rug tegen de muur te staan. Dat is, denk ik, nog die Rotterdamse mentaliteit. Je stroopt je mouwen op en denkt 'Het moet'. Ik kan zo wel tien jongens aanwijzen, die het ook was gelukt. Ik was er simpelweg toevallig op de juiste tijd en de juiste plaats". Realiteitszin Post pakte de zaken meteen voortvarend en vooral met een fikse portie realiteitszin aan. Hij richtte een nieuwe stich ting op - Veerdiensten Rijn mond bv - met als bestuursle den de gemeente Vlaardingen, de RET en curator mr. Gispen. Zelf werd hij direkteur, con- illlftlt" r,JBS jjwi troleerbaar financieel verant woordelijke en aanspreek punt: „Er moet tenslotte ie mand zijn, die je op z'n duvel kan geven als het verkeerd gaat". In een kantorenflat aan de Olivier van Noortlaan in Vlaardingen huurde hij een simpele, betaalbare werkka mer. Uit het faillissement kocht hij 'De Kaag': „Nog de beste van de zes beschikbare boten en toen had ik tenmin ste iets". Personeel Dankzij zijn inspanningen kon bovendien een gedeelte van het personeel aan de slag blijven. De Rotterdammer: „Het eerste wat ik deed was de arbeidsvoorwaarden verbe teren, de salarissen waren waardeloos. Ik heb drie ploe gen van twee man, een schip per en een hulpkracht. Daar moet ik op kunnen bouwen. Ze hebben allemaal een groot vaarbewijs en een radardiplo ma. Nu heb ik geregeld dat ze een EHBO-cursus gaan doen. Kijk, de boot zelf is onbrand baar, maar stel dat je een aan varing hebt. Dan moet de be manning capabel zijn en niet angstig aftaaien. Om profes sioneel te draaien als bedrijf heb je vakmensen nodig, daar moet ook de beloning naar zijn. Een capabel team is je beste visitekaartje". Lunch Post, niet gehinderd door veel kennis van het gevoelige poli tieke wereldje, bezit wel de creativiteit van de doorgewin terde ondernemer. Dat leverde hem meteen al subsidie op van ondermeer de gemeenten Rotterdam, Vlaardingen en- Schiedam en diverse indus trieën als Shell en Unilever. Zijn begroting leek daarmee rond, temeer omdat de stich ting opereert zonder winstoog merk. De slechte conditie, waarin 'De Kaag' toch nog onver wacht bleek te verkeren, dreigde echter de eerste maanden al roet in het eten te gooien. Minister „Tweede-hands-kopen bleek te duur. Hetzelfde gold voor het ombouwen van een spido- boot of zoiets. Gelukkig was het lot me gunstig gezind. Bij een lunch ter gelegenheid van de proefvaart van een pont in Rhoon hield minister May- Weggen een praatje. Ze vertel de dat er in het kader van het Masterfietsplan 50 miljoen gulden beschikbaar was. De andere dag hing ik meteen aan de telefoon, mijn veer dienst is een belangrijke ver- voersschakel voor rijwielers tenslotte". Boom in „Ik moest schriftelijk een ver zoek indienen. Dat werd afge wezen. Het geld was voor ver lichting en dergelijke. Via de achterdeur probeerde ik het nog eens: tevergeefs. Daarop besloot ik naar Rijkswater staat te gaan. Een minister kan toch niet uit haar nek kletsen, van alles beloven en geen cent geven? Ik kreeg niet eens antwoord. Al hadden ze maar geschreven: „U kunt de boom in met uw bootje". „Daarover deed ik mijn be klag bij de Vlaardingse wet houder Van Ardenne. Ik wist het niet, maar die blijkt met Maij-Weggen in dezelfde poli tieke richting te zitten. Veer tien dagen later al krijg ik een telefoontje dat ik mag komen praten. Krijgt de stichting 377.000 gulden als investe ringssubsidie. Daardoor kon den we meteen aan een nieu we boot denken.' Tankertijd De Schiedamse werf De Hoop kende Post nog uit zijn 'tan kertijd': „Er wordt goed werk geleverd en je kan er praten. Bovendien waren ze bij in schrijving de goedkoopste". In gezamenlijk overleg werd gekozen voor een simpel, recht schip, voorzien van een sterke motor en de belangrijk ste technische snufjes. Er ko men toiletten voor de passa giers, een eenvoudig keuken tje voor de bemanning en en kele zitbanken (uit de praktijk blijkt dat de meeste passa giers toch staan tijdens de overtocht). Vanwege de haast werd het bouwen van het casco uitbe steed aan een Friese werf, waar ook 's winters binnen ge last kan worden. De nieuwe pont krijgt als hoofdkleuren blauw en oranje. De kosten zijn begroot op 800.000 gul den. Om dat bedrag rond te maken werd een hypotheek genomen. Repeterend Als de pont eind mei in de vaart komt, dan breken iets rustiger tijden aan voor P. Post. Zijn intensieve kruis tocht ter promotie van de veerpont is echter nog lang niet afgelopen: „Het is net een repeterende breuk. De gemeente Vlaardin gen gaat een overigens prach tige nieuwe drijvende aanleg steiger bouwen op de Maas boulevard. Passagiers moeten dan op de onderste verdieping van de boot instappen, waar door de vaste steiger aan de overkant vervangen moet wor den. Na veel soubatten lijkt Rotterdam daartoe bereid. Die zaak moet nog afgerond wor den". „Ik heb ook een gesprek met Zuid West Nederland aange vraagd. Ik hoop dat we als be langrijke schakel in het open baar vervoer erkend worden en denk dan aan één kaartje voor bus-boot-bus bijvoor beeld. We vervoeren nu per jaar 115.000 passagiers. Dat aantal kan groeien. De pont is milieuvriendelijker dan de auto en heel wat sneller, zeker als de tunnel verstopt zit". Naam Eén ding wil de openhartige Rotterdammer niet uit de doe ken doen, de naam van de nieuwe boot: „Ik heb daar mijn gedachten over, maar niets staat nog vast. De Kaag was natuurlijk een Amster damse naam, daar kwam die ook oorspronkelijk vandaan. Er zal nu in elk geval iets Rot terdams uit de bus rollen". VLAARDINGEN - Afge lopen maandag is een begin gemaakt met de onderhoudswerkzaam- tteden in het randgroen angs het Hoevenronde- pad in Holy-Noord. De werkzaamheden moeten ertoe leiden dat de natuur in deze groenstrook nog meer kansen krijgt. De afdeling Groen, Sport en Recreatie van de Dienst Mi lieu is al een aantal jaren be zig om, op daarvoor geschik te plekken, de natuur de stad in te krijgen, ecologisch groenbeheer genoemd. Het natuurpark van Holy en de wilde plantenbermen van de Olmendreef en Lepelaarsin gel zijn al een tijdje bekend. Ook het natuurlijkere beheer in het bosplantsoen is al veel mensen opgevallen. Takkenbossen Nu wordt echter de periodieke onderhoudsbeurt van het randgroen in Holy-Noord langs de Hoevenronde aange grepen om de kansen voor de natuur in deze groenstrook te verhogen. De grond van de strook langs het fietspad is in de loop der jaren sterk bemest geraakt door populiereblad en honde- poep. Daardoor is de brandne tel op die plek heer en mees ter geworden. Brandnetels zijn weliswaar onmisbaar voor veel dagvlinders, maar langs de padranden zijn ze voor de mensen wat minder gewenst. Bovendien is een gevarieerde plantengroei voor veel meer diersoorten aantrekkelijk. In het maandag begonnen project worden de struiken langs de paden, die het fiets- verkeer steeds meer hinderen, gerooid. Het snoeihout wordt op houtrillen in de gorenstook gelegd. Takkenbossen zijn voor heel wat dieren ideaal om te schuilen, te nestelen en te overwinteren. Het winterko ninkje, de heggemus, de fitis, de tjiftjaf, de merel en de zan glijster vinden er een beschut te nestplaats. Ook voor de we zel is het een prima onderko men. In de winter bieden de tak kenbossen onderdak aan de egel, de roodborst en aan vlin ders zoals het citroentje en de kleine vos. Dode boom Een strook van twee meter langs het pad wordt zo'n vijf tien centimeter afgegraven, met zand weer aangevuld en ingezaaid met inheemse plan ten. Op deze arrmere grond zullen veel meer plantesoor- ten zich thuisvoelen, waardoor er weer meer insekten en in- sekteneters worden aange trokken. Enkele populieren zullen het veld moeten ruimen om licht en ruimte te geven aan de struik- en kruidlaag. Een en kele populier zal worden ge ringd. Dat wil zeggen dat rondom een stuk schors wordt verwijderd met als gevolg dat de boom afsterft. Zo'n dode staande boom is heel aantrek kelijk voor spechten, padde stoelen en in een later stadi um ook voor vleermuizen. Tenslotte zal ook voor enkele grasstroken (niet de speelvel den) worden overgegaan tot het minder maaien, ook dat heeft een positieve werking op de mogelijkheden van planten en dieren om zich te vestigen. T SCHIEDAM- Wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, organiseert zondag 21 fe bruari een mountainbiketocht in het Limburgse heuvelland. De kosten bedragen 50,-. Bij dat bedrag is de huur van een goede ATB en vervoer inbe grepen. Opgeven voor deelna me kan tot en met woensdag 10 februari via telefoonnum mer 4267767. WATERWEG NOORD - De GGD Waterweg Noord, verantwoorde lijk voor de volksge zondheid in de steden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wapent zich tegen een mogelij ke tbc-explosie. Dat zei GGD Waterweg Noord direkteur Henk van der Meer tijdens een toespraak. Van der Meer: „TBC steekt de laatste tijd weer de kop op. De alert heid en de professionaliteit van het apparaat van de GGD- en mag niet afnemen. Groot stedelijke agglomeraties lopen hier in het algemeen meer ri sico's dan plattelands-gebie den. Toch krijgen (behalve de grote steden) alle gemeenten via het gemeentefonds een zelfde bedrag. Vindt u het vreemd dat bij kleine platte landsgemeenten waar TBC als een relikwie wordt gezien de neiging groot is het geld in iets anders te steken? Ook hier moet echter duide lijk een solidariteitsprincipe gelden. Dankzij inspanningen bij de haarden blijft de omge ving gevrijwaard. Hier moet samenwerking en regie op re gionaal niveau plaatsvinden". De GGD Waterweg Noord neemt deel aan een landelijk onderzoek om nog beter voor bereid te zijn om op een mo gelijke vaccinatie-golf, zoals onlangs tegen de polio. De vaccinatie trok honderden naar de vestigingen van de GGD in de regio. „Geen schel dende mensen en geen trap pelende paarden", zei direk teur Van der Meer. Alles is gladjes verlopen". Verder kondigde hij een sa menwerking inzake de be drijfsgezondheidszorg aan met GGD Delft/Oostland en mogelijk ook met de GGD Zuidhollandse eilanden die in Spijkenisse is gevestigd. In 1994 gaat de GGD Water weg Noord naar één centrale (hoofd)vestiging, namelijk naar het stationsplein bij Vlaardingen oost. De vesti gingen Vlaardingen en Schie dam zullen in de nieuwbouw worden gecentraliseerd. Als tijdelijke Vlaardingse- en hoofdvestiging is nu de GGD Waterweg Noord gehuisvest in het voormalige Cincinnaty gebouw op de Schiedamse- dijk. Eiken salontafel, 1-malig van 650,- voor 298,- Eiken vitrinekast van 898,- nu598,- 2,5-zit in stof op=op1298,- Eiken tafel met tegels van 675,- nu 325,- 3-1-1 Eiken met stoffen bekleding van 2198,-nu1799,- Eethoek, 4 stoelen uitschuiftafel eiken van 1895,- voor1299,- 3-1-1 Eiken bankstel met leder van 3395,- voor 2395,- Moderne eethoek, 4 stoelen glazen tafel, 1-malig1350,- Moderne 3-2 zit met stof, 1-malig.. 1398,- Moderne salonkast met boog- vitrine, van 2790,- voor1795,- Moderne draai-fauteuil, 1-malig 498,- Eiken toogkast van 1698,- voor1298,- Blank eiken zadelzitstoelen nu per stuk van 325,- voor255,- 3-2 zit in diverse stoffen, onmogelijke prijs1598,- Blank eiken stereo-toren van 498,- 298,- Slaapkamers, matrassen opruiming GRIJP UW KANS! 140/200 2-pers. SG 55 koudschuim van 950,- nu 698,- 140/200 2-pers. SG 30 polyether van 398,- voor275,- 140/200 2-pers. Arizona rubber matras van 1225,- voor750,- Opgelet UBICA! 140/200 Flexafoam van 650,- voor395,- 140/200 Latexrubber van1130,- voor795,- Lattenbodems verstelbaar, 2x70/200 houten verstelbare bodems van 950,-voor595,- 2x70/190 Velde flex topkwaliteit van 900,- voor395,- ONKYO TX-906 TUNER VERSTERKER MET DOLBY SURROUND SOUND BEELD*GELUID*WITGOED Parkweu 367 369 Schiedam 010-473 70 44 'Rotterdamse mentaliteit' trekt veerdienst weer vlot 'Ti■lijti De Hoevenronde in Holy-Noord UITVERKOOP! SCHIEDAM Buitenhavenweg 132-140, tel.(010) 426 88 15/ 426 22 03 Kvx§?3mS388888888w ^888888 S88888888888888888888> 88888888S8888S88wsk3w. I '...er komen steeds meer CD's met Dolby Surround Sound. Uw kamer verandert als bij toverslag in een concertzaal.' - "...geschikt voor Onkyo's meerkamersysteem met gelijktijdig gebruik van twee verschillende bronnen, bijv. CD in de woonkamer en radio in de slaapkamer." "Een uniek apparaat voor hen die ook hun TV/Video-geluid op het hoogste niveau willen brengen. De ingebouwde Dolby Pro Logic Surround Decoder laat u genieten van de dramatische surround weergave waarmee vrijwel alle speelfilms zijn opgenomen." "...natuurlijk is de TX-906 ook voor "gewone" stereo een tuner-versterker met alle voortreffelijke Onkyo kwaliteiten. Het vermogen is maar liefst 80 Watt continu per kanaal." Wij zijn er trots op u deze fantastische ontwikkeling te kunnen demonstreren. Maar een eerlijke waarschuwing is op z'n plaats: als u eenmaal Surround Sound hebt meegemaakt, weet u voortaan bij elke film die u ziet wat u mist. Gelukkig kunnen wij u de Onkyo TX-906 snel leveren. Voor iets meer geld een klasse beter

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 7