Schiedam centrum Leuk en spannend winkelen Samenwerking Sjouwen met zware boodschappentassen niet nodig 'Etalages kijken" weer in ere herstellen winkel Het is nog niet eens zo lang geleden dat 't nog kon: op zondagmiddag een gezellige wandeling maken door de binnenstad en op je gemak "etalages kijken". Helaas bieden de meeste winkelstraten tegenwoordig na sluitingstijd een weinig aantrekkelijke aanblik, omdat de etalages verscholen gaan achter gesloten rolluiken. Niet bepaald uitnodigend om eens een straatje om te maken. Het is overigens best begrijpelijk dat winkeliers, om vandalisme en inbraak te voorkomen rolluiken aanbrengen. Maar de keerzijde is dat winkelstraten na sluitingstijd een uitgestorven indruk majien, waardoor de kans op vandalisme en andere delicten juist weer groter wordt. Daarom is vorig najaar door de gemeenteraad een rolluikenverordening vastgesteld. Winkeliers op de Hoogstraat, Dam, Grote Markt, Broersvest en Broersveld kunnen nu profiteren van een subsidie, als zij hun gesloten rolluik verwijderen en vervangen door een doorzichtige afsluiting. Bovendien is het niet meer toegestaan om nog nieuwe gesloten rolluiken aan te brengen. Naar verwachting zal hierdoor langzaam verandering komen in het straatbeeld in winkelgebieden. Winkeliers die zich alsnog willen laten informeren over de rolluikenverordening (en de subsidiemogelijkheden), kunnen hiervoor terecht bij de heer Groenendijk, bouwinspecteur bij de hoofdafdeling bouw- en woningtoezicht van de Dienst Gemeentewerken (telefoonnummer 4275501). HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 PAGINA 17] Overleg tussen de middenstand, de middenstandsorganisaties, de horeca v en de gemeente zal aan de vernieuwing van het winkelapparaat richting en inhoud moeten geven. Reden waarom er wordt gesproken over de instelling van een vorm van centrummanagement. Doel is het verstevigen van de commerciële functie van de binnehstad. Eén van de gesprekspartners in dit overleg is het overlegplatform van de centrum-winkeliers. Hierin zijn de winkeliersverenigingen Broersveld, Broersvest, Hoogstraat en Dam vertegenwoordigd. Voorzitter van het platform is de heer Coppens. Ondersteuning vindt plaats vanuit het Koninklijk Nederlands Ondernemingsverbond. Het winkeliersplatform organiseert op dinsdag 16 februari een informatieavond voor alle ondernemers in de Schiedamse binnenstad. In 1993 zal de bouw van een aantal winkelprojekten in het centrum starten. Een winkelcomplex van Albert Heijn, Blokker en C&A in de Lange Kerkstraat, een winkelcentrum met ruim tachtig winkels in de te renoveren Passage en in een nieuw complex op het voormalige Imeldaterrein (achter de Hoogstraat en het Broersveld) en een aantal winkels op de benedenlaag van een nieuwbouwplan op het Emmaplein. Later zal bovendien een winkelcomplex, met o.m. Bas van der Heyden, worden gebouwd aan de Buitenhavenweg, bereikbaar vanaf de Koemarkt. Deze projecten vormen de eerste aanzet voor een belangrijke verbetering en vernieuwing van de winkelvoorziening in de binnenstad. Schiedam centrum blijft ook in de toekomst goed bereikbaar. Bezoekers aan de binnenstad kunnen gebruik maken van goed openbaar vervoer (bus, tram, trein), fietspaden en fietsenstallingen en van parkeergarages bij de belangrijkste invalswegen. de basisgedachte achter het gemeentelijk streven om de Grote Omloop verder te ontwikkelen. Nog voordat grote winkelprojecten zoals het ABC-warenhuis en het winkelcentrum in de omgeving van de Passage in aanbouw zijn, valt onder ondernemers, investeerders en landelijke winkelketens al een groeiende belangstelling voor Schiedam centrum waar te nemen. Reden om aan te nemen dat zich langs de Grote Omloop een behoorlijk aantal nieuwe winkels zal vestigen. Dit is goed voor het artikelenaanbod, omdat winkelen ook iets van kijken, keuren, kiezen en kopen in zich heeft. In de nabije toekomst zal Schiedam centrum naar verwachting dan ook zeker winkelend publiek uit de hele regio gaan trekken. Voor Schiedammers betekent "naar de stad gaan" dan in elk geval niet meer (in de eerste plaats) naar Vlaardingen of Rotterdam gaan, maar naar het eigen Schiedam centrum. Niet verkrijgbaar Zo ontbreken bijvoorbeeld in Schiedam veel vestigingen van landelijke of regionale filiaalbedrijven, met als gevolg dat nogal wat in advertenties aangeboden artikelen J hier niet verkrijgbaar zijn. Eén van de redenen waarom de consument nogal eens besluit een ander centrum dan het Schiedamse te bezoeken. Verder zijn ondervertegenwoordigd winkels met een breed en gevarieerd "warenhuisachtig" aanbod, huishoudelijke artikelen en artikelen in de sfeer van de vrije tijdsbesteding. Een duidelijke kwaliteitsverbetering is verder nodig in de sector schoeisel, kleding en modeaccessoires. Tenslotte kan ook de situering van verschillende winkels binnen het centrum en de ligging van winkels in dezelfde of een aanverwante branche ten opzichte van elkaar worden verbeterd. Grote variëteit Genoeg reden dus voor verandering! Maar daarbij gaat het niet alleen om 'meer' en 'groter'. Immers de grote variëteit van kleine en vaak bijzondere winkeltjes waar de klant kan rondsnuffelen, gelegen in een historische omgeving met oude gebouwen en binnenhavens, maakt een oude binnenstad als de Schiedamse zo charmant. Dat moet ook vooral zo blijven. Zeker wanneer men deze vorm van recreatief winkelen wil combineren met een bezoek aan de horeca of aan een museum of theater. Een combinatie van functies die overigens een belangrijke toegevoegde waarde voor het centrum betekent. De meeste bezoekers aan het centrum komen te voet, op de fiets of met het openbaar vervoer (samen circa 76%). Hoewel hiervoor reeds goede voorzieningen beschikbaar zijn, zullen waar mogelijk nog extra verbeteringen worden aangebracht. Zo zal het aantal fietsenstallingen verder worden uitgebreid en zal extra aandacht worden gegeven aan de veiligheid en het comfort van de routes voor het langzaam verkeer. Voor bezoekers die zich met de auto naar de binnenstad begeven worden parkeergarages gebouwd boven het warenhuis van Albert Heyn, Blokker en C&A aan de Lange Kerkstraat en bij het winkelcentrum in de omgeving van de Passage, met daarin o.m. de nieuwe vestiging van de HEMA. Ook in het plan voor een nieuwe vestiging van Dirk van den Broek (Bas van der Heyden, plus enkele andere winkels) aan de Buitenhavenweg, achter de Koemarkt, zal een parkeergarage worden opgenomen. Verkeersluw Vele honderden parkeerplaatsen worden op deze wijze aan alle belangrijke toegangswegen tot het centrum gerealiseerd. Bezoekers kunnen hun auto dus altijd wel ergens aan de Grote Omloop kwijt. Zelfs zal boven de nieuwe supermarkten van Albert Heyn en Bas van der Heyden geparkeerd kunnen worden. Gesjouw met zware boodschappentassen is dan ook niet echt nodig. Belangrijk voordeel van deze opzet is dat het woongebied binnen de Grote Omloop een verkeersluw karakter kan krijgen. Als automobilisten direct bij de belangrijke invalswegen kunnen parkeren, wordt doorgaand of naar een parkeerplaatsje zoekend verkeer immers voorkomen. Dit zal het verblijfsklimaat in het centrum, óók voor het winkelend publiek, heel wat aangenamer maken. Datum 10 februari 1993 Uitgave Gemeente Schiedam Dienst Gemeentewerken Redactie Voorlichting Dienst Gemeentwerken Tel: 010-4275552 fotografie Jan van der Ploeg opmaak f Harkink de longh Schiedam is bezig nieuwe impulsen te geven aan de winkelroute vanaf de Koe markt, over de Hoog straat, Lange Kerkstraat, Broersvest en weer naar de Koemarkt. Deze route wordt "de Grote Omloop" genoemd. De aanwezig heid van een dergelijke, logisch aaneengesloten winkelroute biedt unieke kansen. Veel binnensteden zullen jaloers zijn op een dergelijk herkenbaar winkelcircuit. Wie voor zijn plezier gaat winkelen vindt het nu eenmaal leuker om een rondje te lopen, dan om een "doodlopende" winkelstraat op en neer te moeten. Een goed winkelcircuit maakt winkelen immers veel spannender, want je komt steeds langs andere winkels. In feite vormt dit De nieuwe projecten bieden de mogelijkheid om met ruimere en modern opgezette winkels het aanbod in het centrum stapsgewijs aantrekkelijker te maken. Nieuwe winkelruimte, niet alleen voor reeds gevestigde bedrijven, maar ook voor nieuwe winkels, die iets toevoegen aan het al bestaande aanbod. Een aantrekkelijker winkelaanbod zal meer klanten trekken. Iets dat weer de basis vormt voor een verdere verbetering en kwaliteitsverhoging. Kleine winkels Het winkelapparaat in het centrum is de laatste jaren onvoldoende vernieuwd en aan de eisen van de moderne consument aangepast. Enkele cijfers! De Schiedamse binnenstad (het zogenaamde kernwinkelapparaat) omvat rond 24.000 m2 winkelvloeroppervlak, wat neerkomt op circa 0,35 m2 per inwoner. In vergelijking met centra in de buurt, zoals Vlaardingen met circa 46.000 m2 (dat is 0,60 m2 per inwoner), Spijkenisse met circa 43.000 m2 (circa .0,58 m2 per inwoner) en Delft met 44.000 m2 (circa 0,48m2 per inwoner), blijft Schiedam sterk achter. Daarbij komt dan nog dat ook de gemiddelde vestigingsgrootte in Schiedam (circa 100 m2) in vergelijking met bijvoorbeeld Vlaardingen (circa 185 m2) erg klein is. Het aantal winkels is daardoor in Schiedam weliswaar relatief groot, maar het gaat wel om een aanzienlijk aantal zeer kleine winkels. Voorts vindt er kwaliteitsverlies plaats door het feit dat er veel wisselingen optreden en het (te) beperkte aanbod. 9 Meer klanten voor het centrum

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 17