Rem op groei inwoneraantal Rolstoelers eindelijk toegang tot stadhuis Gebit stuk? Samenspel voor ouders en peuters Muziek in Podium BELOOFD: Diamanten bruidspaar Two Chord Genius in eigen woonplaats oo D KS IB N Nieuwe wervingsactie van start Hulpactie voor Bosnië Inloopconcert Markt voor vrijwilligers Nieuw D66-bestuur Klaverjassen in Zuid Naailes Avondmuziek Psychometrie Bingo- .dansant Beter Horen Door Moderne Techniek Ti UW VERINGMEIER TANDTECHNIEK PAGINA 11 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 SCHIEDAM - Burge meester R. Scheeres drukte afgelopen zater dag een grote stapel fol ders in de handen van een tiental vrijwillige brandweermensen, die zich vervolgens met twee brandweerwagens naar Spaland spoedden om de folders huis-aan- huis te Verspreiden. Hiermee werd het start sein gegeven voor een grote wervingscampag ne voor nieuwe vrijwil lige brandweerlieden. De actie richt zich deze keer met name op vrou wen, allochtonen alsme de de nieuwe bewoners van Spaland. Het Schiedamse brandweer korps telt véertig beroeps krachten en zestig formatie plaatsen voor vrijwilligers. De vrijwilligers zijn nodig om de slagkracht van de uitruk- dienst te vergroten. Het vrijwilligerskorps wordt al jaren op peil gehouden via pe riodieke wervingsacties. Het gaat meestal om een tiental formatieplaatsen, waarop in eerste instantie veel aanmel dingen binnenkomen. Gemid deld valt echter tachtig pro cent van de kandidaten weer af, zodat het brandweerkorps ieder jaar uiteindelijk slechts een handvol nieuwe vrijwilli gers mag verwelkomen. „Met zes nieuwkomers per jaar ben ik tevreden, want het jaarlijk se verloop binnen het vrijwilli gerskorps is gemiddeld vier mensen", stelt de Schiedamse brandweercommandant A.P.M. van Leeuwen. Vijf jaar geleden begon de Schiedamse brandweer met het actief werven van vrouwe lijke vrijwilligers. Als eerste trad Anita van Leeuwen (geen familie van de commandant) toe, die zich inmiddels heeft opgewerkt tot hoofdbrand wacht. Vier andere Schiedam- sen hebben haar voorbeeld ge vólgd. Allochtonen Ook dit jaar zijn vrouwen wel kom. Maar nu ziet de brand weer vooral graag dat allochto nen zich aanmelden. „Dat hebben we al eerder gepro beerd, maar tevergeefs", aldus de brandweercommandant. „Er is weinig animo en de en keling, die zich aanmeldt, haakt na de informatie-avond weer af. Ik weet niet waaraan dat ligt. Misschien heeft'het te maken met hoe men in het thuisland tegen de brandweer aankijkt. Of misschien ligt het aan het geüniformeerde as pect van de brandweer. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zou daar eens een on derzoek naar moeten verrich ten. Wij zullen in ieder geval zuinig zijn op de aanmeldin gen van allochtonen". Vrijwilliger bij de Schiedamse brandweer wordt je niet zo maar. Als men na de informa tieronde nog steeds interesse heeft, volgt een selectieproce dure waarbij men wordt getest op hoogtevrees, oriëntatiever- mogen, gezondheid, conditie en het vermogen tot team work. Tenslotte vindt een per soonlijk gesprek plaats. Komt men hier doorheen, dan volgt een opleiding van een jaar, waarna men brandwacht 2e klas wordt. Uiteindelijk, na 4 of 5 jaar en de nodige aan vullende opleidingen, kan een vrijwilliger het schoppen tot hoofdbrandwacht. „Maar", vult Van Leeuwen aan, „vrij willigers met minimaal een MBO-opleiding kunnen ook verder naar de onderofficiers opleiding. Wanneer ze die af ronden, een opleiding van nog eens drie jaar, worden ze brandmeester met een bevel voerende functie. Daarnaast is het zo, dat bij een vacature in het beroepskorps altijd eerst wordt gekeken of iemand van de vrijwilligers interesse heeft. Zo zijn in de loop der ja ren al enkele vrijwilligers be roeps geworden". Vergoeding Vrijwilligers worden voorna melijk in de avonduren en de weekends ingezet, waarbij men eens in de vier weken een week lang oproepbaar moet zijn. Alleen in geval van grote meldingen of meerdere tegelijk zal een vrijwilliger ook doordeweeks worden op geroepen. Tegenover het vrijwilligers werk staat een kleine vergoe ding. „Daar moet men zich niet teveel van voorstellen", waarschuwt commandant Van Leeuwen. „Dat varieert van honderd gulden in de oplei dingsfase tot vierhonderd als hoofdbrandwacht. Dat zijn bruto-maandbedragen. In ver gelijking met de tijd, die men aan opleiding en oefenen kwijt is, geen vetpot". Wie meer wil weten over een vrijwillige functie bij de brandweer, kan zich tijdens kantooruren wenden tot de Gemeentebrandweer Schie- da, Breedstraat 1, telefoon 4260128. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam telde eind vorig jaar 71.885 inwoners. Dat is 768 mensen meer dan op 1 januari 1982 werd geteld, zo blijkt uit een jaaroverzicht van de afde ling burgerzaken van de gemeente. Hiermee lijkt de sterke bevolkingsgroei, die Schiedam m de voorgaande twee jaar meemaakte, een beetje tot stil stand te zijn gekomen. In 1991 nam het inwonertal nog met 910 personen toe. Het verschil zit 'm met name in het zoge naamde Vestigingsoverschot'. In 1991 vestigden zich 3358 nieuwe Schiedammers, terwijl 2624 personen de Branders- stad verlieten. Vorig jaar vestigden zich weliswaar 3371 nieuwe mensen in Schiedam, maar 2774 personen keerden de stad de rug toe. In totaal een verschil van 137 personen. Het jaarstaatje toont meer aardige wetenswaardigheden. Zo werden het afgelopen jaar in Schiedam 519 huwelijken vol trokken, drie minder dan in 1991. Het aantal echtscheidin gen steeg echter van 151 in 1991 naar 171 vorig jaar. Ook het aantal geboortes nam iets toe van 928 tot 934, evenais het aantal sterfgevallen: 752 tegen 763. De verhouding tussen het aantal mannen en vrouwen m Schiedam werd iets rechtgetrokken. Per 31 december 1991 telde Schiedam 34.744 mannen en 36.373 vrouwen. Precies een jaar later wonen hier 35,176 mannen tegen 36.709 vou wen. Derhalve steeg het aantal mannen vorig jaar met 432 personen en het aantal vrouwen met 336. Afgaande op de huidige aanwas van nieuwe Schiedammers, mag worden verondersteld dat deze maand zich de 72.000- ste inwoner van Schiedam heeft gemeld. SCHIEDAM - De Rotterdamse Stichting Hulp aan Bosnië en Hercegovina houdt een inza melingsactie van kleding en geld. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 4763558 of 4763736. SCHIEDAM - Het Gemengd Koor Excelsior, onder leiding van Hugo de Koning, verzorgt zaterdag 27 februari het In loopconcert in de Grote of St. Janskerk. Het koor zingt wer ken van onder anderen Mo zart, Fauré en Bach. Het con cert begint om 15.00 uur en de toegang is vrij. -i SCHIEDAM - Het Podium Café, aan de Lange Haven 28, is dinsdag- en donderdag avond weer in de ban van jam sessies, respectievelijk onder leiding van Donald en Maar- teh. Beide sessies beginnen om 21.00 uur. Zaterdag 27 februari treedt de ArVisterdamse formatie Big Easy op. Deze band was vorig jaar halve finalist in de Grote Prijs van Nederland. Big Easy bestaat uit Eric de Vries (zang en gitaar), Sander Panhuysen (gitaar en zang), Serge Suy- kerbuyk (bas) en Stephan van der Meyden (drums en zang). Het optreden begint om 22.30 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - In het contact tussen ouders en heel jonge kinderen is een nieuw feno meen ontstaan: 'samenspel'. Zowel wijkcentrum De Erker als Buurtcentrum Trefpunt Oost blijken al een paar we ken met deze nieuwe activiteit te hebben proefgedraaid. De resultaten zijn dermate posi tief, dat het project 'samen spel' kan worden uitgebreid. 'Samenspel' is bestemd voor ouders met kinderen vanaf ongeveer anderhalf tot circa drie jaar, die (nog) niet op een peuterspeelzaal zitten. Terwijl de kinderen zich vermaken met speelgoed van de peuter speelzaal of de speel-o-theek, bspreken de ouders, samen met een begeleidster, de pro blemen en vragen die opdoe men bij het opvoeden van peutertjes. Het gaat hierbij om vragen als: wat doe je met driftbuien, welk speelgoed is geschikt, mijn kind eet zo slecht, dié van mij wil niet naar bed enzovoorts. Zowel De Erker als Trefpunt Oost is al enkele weken bezig met een groepje van acht ou ders en hun kinderen. Deze groepen kunnen nu worden uitgebreid. In De Erker, aan de Jan van Avennesstraat 32, komt de groep bijeen op de woensdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. Voor meer informa tie kan men bellen, telefoon 4267767. In Trefpunt Oost, aan de Celsiusstraat 2, vindt 'sa menspel' plaats op de donder-, dagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. Belangstellenden kunnen bellen met Mieke Slotboom, telefoon 4621066. SCHIEDAM - Hel Steun punt Vrijwilligerswerk Schiedam organiseert za terdag 20 maart een Vrij- wiliigersmarkt in sporthal Margriet. Het doel van deze markt is mensen met interesse in vrijwilligers werk in contact te bren gen met organisaties, die vrijwilligers zoeken. Organisaties, die aan de Vrijwiiligersmarkt willen meedoen, kunnen z'tch wenden tot het Steun punt, telefoon 4732111, toestel 323. SCHIEDAM - Het heeft even geduurd, maar sinds kort kun nen ook gehandicapten een bezoek brengen aan het oude stadhuis aan de Grote Markt. Els Hellwig, oud-raadslid in Schiedam en tegenwoordig namens het CDA bij Provinci ale Staten, heeft afgelopen dinsdagmiddag de invaliden- lift en aangepaste toiletgroep in het monumentale gebouw officieel in gebruik genomen. De komst van deze voorzie ningen voor gehandicapten heeft bijzonder lang op zich laten wachten. Wethouder Aad Wiegman memoreerde dins dag dat al in 1969 om deze voorzieningen werd gevraagd. Maar ondanks allerlei haal- baarheidsonderzoekjes ev nage beloften, hakten de di verse stadsbesturen nimmer de knoop door. In 1989 waagde Els Hellwig als raadslid met verve een nieuwe poging. Twee jaar later verscheen een rapport 'Geme ten en gewogen', waarin een opsomming werd gegeven van gemeentelijke gebouwen, die slecht toegankelijk waren voor gehandicapten. Voor het huidige college van B&W eindelijk aanleiding om maatregelen te nemen. Eerst werd de toegankelijkheid van het Stedelijk Museum verbe terd, waarna de afgelopen we ken is gewerkt aan voorzienin gen in het stadhuis. Het gevolg is een inventieve lift, waarmee rolstoelgebrui kers vanuit de kelderruimte, waar ze het stadhuis binnen komen, in twee minuten naar de begane grond worden 'ge transporteerd'. Bovendien is de gang naar de oude raads zaal nu zonder hindernissen door de aanleg van een hel- lingbaan en is een toiletgroep aangepast. Met deze aanpassingen was een bedrag van 143.000,- ge moeid. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van D66 heeft onlangs een nieuw be stuur gekozen. Voorzitter is André Marbus, Michel Esbach is secretaris en Diane Reijnhout is geko zen als penningmeester. Huub Delahaye en Janne- mieke Geessink comple teren het nieuwe bestuur als 'gewoon' lid. SCHIEDAM - De klaverjas groep van Klubhuis Zuid, aan de Dwarsstraat 42, heeft op de woensdagmiddag nog plaats voor nieuwe spelers. De kaar ten worden om 13.30 uur ge schud en deelname kost 4,25 per maand. Er wordt gestre den om een wisselbokaal. Voor aanmelding kan men woensdagmiddag1 terecht in Klubhuis Zuid. SCHIEDAM - Kluphuis Oost heeft nog enkele plaatsen open bij de naailes op vrijdag ochtend. Zowel beginners als gevorderden kunnen zich aan melden. De les duurt van 9.00 tot 11.00 uur en de kosten bedragen 25,- per blok van zes lessen. Naaimachines en patronen zijn aanwezig, evenals kinder opvang (kost een gulden). Voor meer informatie kan men zich wenden tot Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, telefoon 4735435. SCHIEDAM - In de serie Avondmuziek in dg Dorps kerk van Kethel treedt zondag 28 februari het Haags Kerk muziek Ensemble, onder lei ding van Hans Jansen, op. Het ensemble brengt Franse kerk muziek van Le Jeune, Swee- linck, Debussy en Poulenc ten gehore. Het concert begint om 19.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - De 22-jange Schiedamse artieste Marieke Olij timmert hard aan de weg. Niet alleen staat haar agenda SCHIEDAM - De Rotterdam mers D. Meyer en A. de Vries verzorgen donderdag 25 febru ari] een avond over psychome trie bij de spirituele vereni ging Harmonia. De avond be gint om 20.00 uur in wijkcen trum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein 165 en de toe gangsprijs bedraagt 7,50. SCHIEDAM - In dienstencen trum De Woudhoek wordt za terdag 27 februari een bingo dansant voor ouderen georga niseerd. Er worden vijf bingo ronden gespeeld, terwijl de muzikale omlijsting wordt verzorgd door The Ever greens. Het feest begint om 19.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 7,50, inclusief bin gokaarten. De Woudhoek is gevestigd aan het Heijermans- plein 35. vol optredens, ook verzorgt ze zelf de publiciteit daarom heen. De komende weken speelt Marieke, die zich de veelzeggende artiestennaam 'Two Chord Genius' heeft aan gemeten, een aantal malen in haar eigen woonplaats. Marieke zingt voornamelijk eigen repertoire, dat bestaat uit engelstalige luisterliedjes, medlodieuze popsongs met onmiskenbare folk-invloeden. Zij begeleidt zichzelf op akoestische gitaar. Zaterdagavond 27 februari treedt Two Chord Genius op in Cultureel Café 't Spul, aan de Hoogstraat. Haar optreden begint om 21.30 uur. Zondagmiddag 7 maart is Ma rieke te beluisteren in wijk centrum De Erker (Jan van Avennesstraat 32), tijdens acti viteiten in het kader van de Internationale Vrouwendag, 's Avonds zingt de Schiedamse in muziekcafé Podium, aan de Lange Haven 28, aanvang 21.30 uur. In maart tenslotte neemt de Two Chord Genius deel aan het 'Vers uit de Maas'-festival, dat de komende maanden wordt georganiseerd in het Rotterdamse café De Twijfe laar. SCHIEDAM - Feest in Huize Frankeland. Voor loco-burge meester Chris Zijdeveld reden om afgelopen maandag een bezoek te brengen aan het echtpaar Ham-Göpfrich en hen namens de gemeente te feliciteren met hun zestigjarig huwelijksfeest. Simon Ham (88), geboren en getogen in Kethel en Spaland, trouwde op 22 februari 1933 in zijn geboorteplaats met de uit het Duitse Koblenz afkomsti ge. Anna Göpfrich (84). Zij kre gen zes kinderen: drie zonen en drie dochters. De heer des huizes heeft de laatste 22 jaar van zijn ar- beidszaam leven de kost ver diend als meesterknecht bij Lucas Bols. Na zijn pensione ring is de heer Ham.nog lange tijd actief geweest in het oude renwerk. Zijn echtgenote, die tijdens de Eerste Wereldoorlog met een kindertransport naar Nederland kwam en opgroeide in een gastgezin in Schiplui den, tbonde zich imnmer de zorgzame moeder en huis vrouw. Het diamanten huwelijksfeest is maandagmiddag gevierd met een feest in Huize Fran keland. M n ""Hlillffi: Brandweer wil allochtonen in het vrijwilligerskorps Burgemeester Scheeres reikt de land huis-aan-huis gaan bezorgen wervingsfolders uit aan de brandweerlieden, die ze vervolgens in Spa- Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Big Easy (foto N. van Iperen). Met behulp van een ingenieuze lift kunnen nu ook rolstoelgebruikers moeiteloos de raadzaal van het oude stadhuis bereiken. Hoor een speld weer vallen. Wanneer heeft voor het laatst een speld horen vallen? Het horen van zulke dagelijk se geluiden lijkt zo gewoon. De realiteit is helaas vaak anders. Alle geluiden om ons heen zijn opgebouwd uit meerdere klan ken. Tot voor kort versterkte een hoor- toestel elk aanwezige geluid evenveel. Zodat het onderscheiden van al die ver schillende klanken problemen opleverde. Harde geluiden klonken te hard en zachte, zoals die vallende speld, kon u niet horen Met de MultiFocus is dit probleem ver leden tijd. Want een hoortoestel van MultiFocus versterkt niet lineair, maar compenseert het individuele gehoor- verlies. Zodat u zelfs die speld weer kunt horen vallen... Kom eens langs voor de modernste ontwikkelingen op het gebied van hoorapparatuur. De specialisten van Dijkshoorn staan altijd voor u klaar met professionele appa ratuur, vrijblijvend advies en de bekende service. SINT LIDUINASTRAAT II. SCHIEDAM, TEL.: 010-4263180. VIERAMBACHTSSTRAAT 73A, ROTTERDAM, TEL 010-477 2545 BURG.BOERSTRAAT 2. ZEVENHUIZEN, TEL.: 01802-3050.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 11