Discussie over doorknippen Schiedamseweg laait weer op n VWricht zich op dagjesmensen Spreekuur Reijnhout meest gefrequenteerd Kameleon exposeert Rijnmondband naar wereldmuziek concours Witte fraude bij uitkeringen Ruilbeurs Reünie Expositie Natuurlijk tuinontwerp Feest bij 'Ikkie' Vermoedens na steekproef: Expositie Rommelmarkt Cursus haarverzorging Autobaan bij Schiespoordag mtm X.:*zx Modelwoning vernield HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 PAGINA 15 SCHIEDAM - De discussie tussen voor- en tegenstanders van het 'doorknippen' van de Sóhiedamseweg is weer in alle hevigheid opgelaaid. Met name de tegenstanders zijn momenteel erg actief met het verzamelen van handtekenin gen en het uiten van hun on genoegen over de maatregel van wethouder Zijdeveld. Dit tot groot ongenoegen van de voorstanders, die vooral voor de veiligheid van hun kinde ren vrezen. De redactie van Het Nieuwe Stadsblad wordt overspoeld met brieven over deze discussie. Deze week rea geren achtereenvolgens een dame, die zich een gedupeer de bewoonster van het Harg- plein noemt, en een zeer ver ontruste vader. „Uit de realiteit weet ik, dat het feit van kinderen die aan het verkeer deelnemen, een da gelijks weerkerende angst op roept, of deze kinderen nu groot of klein zijn. Om die angst weg te nemen, kunnen we echter niet alle wegen, waarop zij zich voortbewegen, afsluiten voor het verkeer. Dat zou ideaal zijn, maar er zijn nu eenmaal mensen, die ge bruik (moeten) maken van de auto en dat niet om bijvoor beeld de boodschappen te doen, zoals de ingezonden briefschrijver veronderstelt. Het feit dat de Schiedamseweg nu is afgesloten, veroorzaakt 's morgens lange files. Het kost mij zelf om circa 7.30 uur 's morgens vijftien tot twintig minuten extra. Alle verkeer uit Schiedam-Kethel moet nu ge bruik maken van één uitvals weg. Het milieu wordt nog eens extra vervuild door alle - met draaiende motor - stil staande auto's en het verbruik van benzine neemt toe door het steeds weer moeten stoppen en optrekken. De bewoners van het Harg- plein mogen dan wel be schermd wonen, aldus de inge zonden-briefschrijver, deze be woners maken zich echter te vens ongerust over het feit dat de brandweer, de ziekenauto enzovoorts tijdens de spitsuren er twintig minuten langer over zullen doen voordat ze het Hargplein kunnen bereiken, met alle gevolgen van dien. Ik stel met klem dat een maat regel als het afsluiten van de Schiedamseweg niet terecht en tevens zeer ondoordacht is en derhalve teruggedraaid dient te worden. Daarvoor in de plaats kunnen er drempels worden geplaatst, zodat het verkeer met matige snelheid over deze weg moet rijden. Ik hoop en vertrouw dat de ak- tie van de Hargpleinbewoners, die uiteraard mijn instem ming e.g. handtekening heeft gekregen, het terechte resultaat zal opleveren". Een gedupeerde bewoonster van het Hargplein „Met verontwaardiging en ver bijstering volg ik in Het Nieu we Stadsblad de aktie, die een aantal personen meent te moeten voeren om de Schie damseweg weer open te krij gen", schrijft de heer M. Ko- nings, bewoner van de Schie damseweg. Hij heeft een open brief gestuurd aan het college van B&W. „Eindelijk na jaren kunnen mijn kinderen van zes en bij na acht jaar aan de voorkant buiten spelen en kunnen zij zelf oversteken om met hun vriendjes op het Hargplein te spelen. Tot voor de afsluiting van de Schiedamseweg was dit volstrekt onmogelijk. Ook voor ons zoontje van anderhalf jaar zagen wij in dit opzicht een 'gouden' toekomst. Nu moeten wij in Het Stads blad lezen dat een aantal be woners van hét Hargplein en Tuindorp u een petitie hebben overhandigd met het verzoek de weg weer open te stellen. Volgens de krant hebben zij daarbij hun ongenoegen en 'angst' duidelijk verwoord. Angst waarvoor? Ik kan mij werkelijk niet voorstellen dat ook maar één ouder met kleine kinderen deze aktie met hun handtekening heeft onder steund. Angst heb je dat je kin deren iets overkomt wanneer zij buiten aan het spelen zijn. Automobilisten zijn weliswaar verantwoordelijk, maar wat heb je daaraan als je kind ge wond raakt of nog erger? Angst om je kinderen, dat is pas angst. Ik kan mij niet in denken dat de bezwaren van de desbetreffende bewoners ook maar enigszins opwegen tegen de veiligheid en de speel vreugde, die het afsluiten van de Schiedamseweg teweeg heeft gebracht bij de kinderen, die aan de Schiedamseweg wo nen. Ook voor Honki-Ponk lijkt mij de afsluiting een hele opluchting. Ik heb het volste vertrouwen dat ook het gemeentebestuur deze mening is toegedaan, an ders was u nooit aan de afslui ting begonnen. Mocht de kans bestaan dat ik in dit vertrou wen word beschaamd, wilt u mij hiervan dan ruim vante- voren in kennis stellen, zodat ik in staat gesteld word de mo gelijkheden te onderzoeken om mij met alle ter beschikking staande juridische middelen tegen de heropening van de Schiedamseweg te verzetten", drs. M. Konings. fc SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker start maandag 1 maart een cursus haarverzor ging. Allerlei technieken ko men aan bod, zoals permanen ten, verven, modelleren en knippen. De cursisten dienen wel zelf een model mee te brengen. De cursus omvat tien lessen, die worden gegeven op de maandag. De kosten bedragen 55,- exclusief materiaalkos ten. Voor meer informatie of aanmelding kan men bellen met de Erker, telefoon 4267767. SCHIEDAM - Klachten over 'afwijkend woongedrag', die tijdens het spreekuur van wet houder Adri Reijnhout boven tafel komen, worden vaak op gelost door de klager of de ver oorzaker van de klachten te verhuizen of door het politie toezicht te verhogen. Van een structurele oplossing is echter zelden sprake. Dit blijkt uit een evaluatie van het spreek uur van de wethouder voor wonen, wijk- en buurtbeheer en voorlichting. Reijnhout is verreweg de meest belaagde wethouder. Zijn spreekuur is sinds de invoe ring ervan in oktober 1990 door maar liefst 234 personen bezocht of aangeschreven. Vo rig jaar werd Reijnhout door 112 personen benaderd. Een hoog aantal, in vergelijking met de bezoekcijfers van de SCHIEDAM - Onder het motto 'Maak je eigen tuin natuurlijk' gaat donderdagavond 25 fe bruari de tweede serie thema avonden van start in natuur- centrum De Boshoek. Net als vorig jaar worden de avonden georganiseerd door de Hoofd afdeling Groenvoorziening Natuur van de DGW, in sa menwerking met de KNNV. De thema-avonden hebben tot doel de bewoners kennis te la ten maken met de mogelijkhe den om particuliere tuinen op natuurvriendelijke wijze in te richten en te onderhouden. De eerste avond heeft als the ma '(Her)ontwerp je tuin na tuurlijk'. De heer K. van Oor- SCHIEDAM - De Schiespoor dag van zaterdag 27 februari kent een heuse primeur. Voor het eerst wordt de autobaan op schaal 1:87 op de grote mo- SCHIEDAM- Spel-o-theek 'Ik kie' aan het Nijhoffplein be staat binnenkort twaalf-en- een-halfjaar. Daarom wordt in de week van 8 tot en met 12 maart feestgevierd. Jeugdige bezoekers kunnen deelnemen aan tal van extra aktiviteiten als schminken en een kleur- wedstrijd. Wie zich in de feest- week inschrijft als lid 17,50 plus 2,50 inschrijfgeld) kan tweemaal gratis speelgoed le nen. 'Ikkie' is geopend op dinsdag tussen 10.00 en 11.00 uur; op woensdag van 14.00 tot 15.00 ryir; op donderdag tussen 15.30 en 16.30 uur en op vrij dag van 10.00 tot 11.00 uur. Schiedam - Schilderclub De Kameleon exposeert tot en tnet vrijdag 26 maart in de fóyer van Theater de Teer- stoof, aan de Nieuwstraat 12. Schilderclub De Kameleon smartte in 1987 met aanvanke lijk zeven personen in het ge lijknamige buurthuis in Rot- terdam-Lombardijen. In de loop der jaren is de club uitge breid tot twee groepen met in totaal dertig leden. De exposi tie toont werk in verschillende technieken. De werken zijn te bezichtigen vanaf een uur voor de voorstellingen tot cir- eö 24.00 uur. spreekuren van de overige col legeleden. Tesamen kregen burgemeester Scheeres en de wethouders Wiegman, Zijde veld en De Leede vorig jaar 'slechts' 76 spreekuurklanten over de vloer. Het veelvuldige bezoek aan Reijnhout's spreekuur is voor namelijk te wijten aan het feit dat hij 'huisvesting' in zijn portefeuille heeft. Hoewel zijn spreekuur daarvoor niet be doeld is - Buro Huisvesting heeft immers een eigen spreek uur - hadden vorig jaar toch 54 van de 112 klachten betrek king op huisvestingszaken. Vijftien klachten gingen over overlast van de woonomgeving en afwijkend woongedrag van de buren, terwijl 14 klachten het functioneren van de dienst Gemeentelijk Woningbeheer aan de kaak stelden. Wmm*Fi schot, ontwerper bij de Hoofd afdeling Groenvoorziening Natuur, besteedt hierbij onder meer aandacht aan de basis principes van het ontwerpen van particuliere tuinen met het oog op zonnestand, wind richting en bodem. Ook gaat hij in op de verschillende mo gelijkheden om van een cul- tuurrijke tuin een ecologische tuin te maken. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. De Boshoek is gevestigd aan de Churchillweg 52, achter Bach- pleinflat 5. Voor meer infor matie kan men bellen, tele foon 4275521. SCHIEDAM - In op dracht van de VW Schiedam wordt dit jaar een kwantiteitson- derzoek verricht, dat een actueel inzicht moet geven in de econo mische betekenis van het toerisme voor Schie dam. De uitkomsten van het onderzoek moeten bovendien lei den tot een prognose voor de toeristische ont wikkeling op langere termijn. Volgens de VW is het onder zoek van belang voor zowel ondernemers en instellingen als de VW en het gemeente bestuur. De VW verwacht aan de hand van dit onderzoek een nog beter onderbouwd be leid voor de toekomst te kun nen gaan voeren. Daarnaast moeten de uitkomsten een bij drage leveren aan een nog meer gezamenlijke aanpak van produktontwikkeling en promotie ter bevordering van het toeristisch/recreatieve be zoek aan Schiedam, meent de VW. Behalve het kwantiteitsonder- zoek heeft de Schiedamse VW dit jaar nog een aantal nieuwe projecten in petto, die tot doel hebben het dagbezoek aan de stad te versterken. Zo worden in het Prinses Bea- trixpark zogenaamde 'paaltjes wandelingen' van verschillen de afstanden uitgezet. Ook worden de fietsroutes rond en vanuit Schiedam uitgebreid en zullen in het noordelijk groengebied verbeteringen worden aangebracht om het wandelen en fietsen in dit ge bied aantrekkelijker te ma ken. Voor het zuidelijk havenfront (Hoofd, Maasboulevard, Spui- haven en Wilhelminahaven) is een recreatieve en educatieve havenwandeling in voorberei ding. Langs de route krijgt de wandelaar informatie over alle aspecten van het wereldha vengebied, waarvan Schiedam deel uitmaakt. In de periode van april tot september wil de VW iedere donderdag om 11.00 uur een stadswandeling organiseren. Het gaat hierbij om een proef, waarbij ongeacht het aantal deelnemers iedere donderdag een VW-hostess vanaf het VW-kantoor aan de Buitenha venweg vertrekt voor een wandeling door de stad met tekst en uitleg over de vele be zienswaardigheden. Deelname aan de wandeling kost vijf gulden per persoon. Indien de proef slaagt, wordt het aantal stadswandelingen in 1994 wel licht uitgebreid. Camping De VW wil zich dit jaar extra inspannen voor de vestiging van een toeristische camping op Schiedams grondgebied. „Gelet op de ontwikkelingen in het noordelijk gebied van Schiedam is het de moeite waard om nog eens serieus naar de mogelijkheden te kij ken", meent VW-directeur Ruud Pillard. „Kethel lijkt een voor de hand liggende lokatie voor een cam ping. In verband met de aan leg van een NS-station moeten er allerlei infrastructurele voorzieningen komen. Bij deze plannen kan best worden bekeken of er ook ruimte is voor een camping voor pas santen, doortrekkers dus. In dien de vestiging van een per manente camping nog niet mogelijk is, denken we sterk aan het inrichten van een tij delijke, simpeler camping, die volgend jaar zomer open moet gaan. De ideeën hiervoor zijn echter nog in een pril stadi um", aldus Pillard. SCHIEDAM - Een recen te steekproef heeft uit gewezen dat in Schie dam bij circa 35 procent van de uitkeringsgeval- len mogelijk sprake is van zogenaamde 'witte fraude'. Het gaat hierbij om inkomsten, die wel aan de belastingdienst zijn opgegeven, maar niet aan de sociale delspoorbaan aan het publiek getoond. De leden van modelspoorvere niging Schiespoor zijn maan denlang bezig geweest met het uitstippelen van het tra ject van de autobaan. Het re sultaat: de autootjes rijden nu dWars door het industriege bied via een voorwij k naar de stad en verdwijnen kunstig achter de baan om via een tunnel weer in het landschap op te duiken. Bovendien is het nu mogelijk om bussen bij haltes te laten stoppen en an der verkeer te laten passeren. Uiteraard biedt de Schiespoor dag ook alle vaste onderdelen als de kleine ruilbeurs en re paratiestand. De dag begint om 10.00 uur in het clubge bouw aan de Westerkade 21 en de toegangsprijs bedraagt een gulden voor volwassenen en twee kwartjes voor kinderen. SCHIEDAM- Aan de Warande werd vorige week een model woning vernield. Van het inte rieur was niets meer over. Van de daders ontbreekt elk spoor. WATERWEG NOORD - De Schiedamse kunstenaressen Marja Wijnihorst en Marleen Bosch exposeren van vrijdag 4 tot vrijdag 26 maart in Zaal Tavenu, aan de Diepenburch- straat 2a te Maasland. Marja toont haar schilderijen, terwijl Marleen sieraden tentoonstelt. De expositie is te bezichtigen van dinsdag tot en met don derdag tussen 15.00 en 17.00 uur en tussen 19.00 en 21.00 uur, vrijdag tussen 15.00 en 17.00 uur en zaterdag/zondag van 13.00 tot 18.00 uur. SCHIEDAM - Milieude fensie Schiedam en de ENFB-werkgroep Water weg-Noord hebben het college van B&W en de gemeenteraad een brief geschreven met het ver zoek wat vaker de auto te laten staan. De actie sluit aan op de landelijke cam pagne 'Rijd ook minder', georganiseerd door tal van (milieu)groeperingen. Het doel van de actie is het milieu te ontlasten door minder auto's te la ten rijden. Door maande lijks het aantal kilometers op een actiekaart in te vul len, krijgt men een indruk wat men bespaart. Milieudefensie en ENFB vinden dat de college- en raadsleden een voorbeeld functie vervullen en ver zoeken hen dan ook wat minder vaak de auto te pakken. Uiteraard kan ook de bevolking aan deze actie meedoen. Actiefol ders liggen klaar in de bi bliotheek aan de Lange Haven en bij het Stads kantoor. SCHIEDAM - In dienstencen trum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, wordt zondag 28 februari weer een ruilbeurs gehouden. Vanaf 13.30 uur kan men hier te recht voor het ruilen van tele foonkaarten, stripboeken, eer ste dag-enveloppes, munten en andere verzamelobjecten. De toegang is gratis. SCHIEDAM - In verzorgings tehuis Mathenesser Bogert, aan de Franselaan 110, wordt dinsdag 2 maart een rommel markt gehouden. Tussen 10.00 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 16.00 uur kan men hier te recht voor de verkoop van handwerkspullen, een snoep winkeltje en het Rad van Avontuur. r SCHIEDAM - Jos Grootveld en Mathieu Levens, de twee voorzitters van de wijk- en be wonersvereniging Spaland in oprichting, hebben afgelopen maandag hun eerste officiële daad mogen verrichten. Onder het toeziend oog van wethou der Chris Zijdeveld legden de twee Spalandbewoners de eer ste buis voor het nieuwe hoofdriool in deze nieuwbouw wijk. Aanvankelijk zou deze klus begin januari worden ge klaard, maar toen gooide de vorst roet in het eten. Het nieuwe onderheide hoofd riool komt naast de Slimme Watering en de Zwaluwlaan te liggen en sluit aan op het be staande hoofdriool bij Kethel- Oost. Het riool verzorgt de af voer van rioolwater van Spa- land-West en in de toekomst ook van Spaland-Oost. De aanleg van de anderhalve kilometer lange leidingen is niet in een dag gebeurd. Het arbeidsintensieve werk, waar mee een bedrag van vier mil joen is gemoeid, zal tot medio volgend jaar duren. Het werk geschiedt in meer dere fasen van steeds circa tweehonderd meter. Iedere fase duurt ongeveer twee maanden. Telkens wordt hier bij een vaste werkvolgorde aangehouden. Eerst wordt een damwandkuip geheid en tot ongeveer vier meter diepte uitgegraven. Vervolgens wor den de betonpalen geheid, waarna hierover een beton plaat wordt gestort, waarop de buizen worden geplaatst. Na het stellen van de putten wordt de sleuf weer aangevuld en na het uittrekken van de damwandplaten, wordt weer aan een nieuw stuk begonnen. Voor het totale hoofdriool zul len zo'n duizend palen worden geheid. En niet van die klein tjes, want de palen variëren in lengte van 14,5 meter tot maar liefst 37 meter. Deze extreme lengten zijn nodig, omdat het veenpakket in de bodem van Schiedam-Noord op sommige plekken erg dik is. SCHIEDAM - De Stich ting Buurthuiswerk Span gen organiseert zaterdag 13 maart een reünie van mensen, die in de periode 1955-1965 regelmatige be zoekers waren van klub- huis 'Het Wester Volks huis' aan de Roemer Vss- scherstraat. De reünie be gint om 20.00'uur. Inlich tingen zijn te verkrijgen bij Nel van Nerum, foon 4569303. dienst. Dit blijkt uit antwoorden van het col lege van B&W op vra gen van de PvdA-raads- leden Hans Bakker en Noor Samkalden. De socialisten stelden hun' vragen naar aanleiding van de uitkomsten van onderzoeken naar belastingfraude in Gro ningen en Dordrecht. In Gro ningen werden de gegevens van de sociale dienst en het bevolkingsregister vergele ken. Hieruit kon worden ge concludeerd dat in tenminste 9 procent van de bijstandsuit keringen sprake was van on juiste opgave van de woonsi tuatie. In Dordrecht kon door vergelijking van gegevens van sociale dienst en belasting dienst worden vastgesteld dat er in de helft van alle uitke- ringsgevallen werd gefrau deerd. Bakker en Samkalden stelden het college vragen over de wij ze, waarop uitkeringsfraude in Schiedam wordt onderzocht en bestreden. Volgens B&W is een vergelij king in woonsituatiefraude tussen Groningen en Schie dam niet juist. Als studenten stad kent Groningen veel meer huishoudens achter één voordeur. Desondanks geeft het college toe dat ook in Schiedam woonsituatiefraude voorkomt. „Maar dat is te wij ten aan de grote fraudegevoe ligheid van de regelgeving". Witte fraude Anders is het met de 'witte fraude'. Net als in Dordrecht heeft ook Schiedam recente lijk de gegevens van belas tingdienst en sociale dienst vergeleken. Het ging om een steekproef over het jaar 1990. Uit de resultaten bleek dat in Schiedam in 35 procent van de gevallen (circa 700 perso nen) mogelijk sprake is van 'witte fraude' (inkomsten, die wel bij de belastingdienst, maar niet bij de sociale dienst zijn opgegeven). Volgens Ro nald Jaggie van de GSD zijn dit echter vooralsnog vermoe dens. „Er zal nog een vervolg onderzoek moeten worden verricht om uit te maken of er werkelijk sprake is van frau de". Overigens blijkt uit de beant woording door B&W dat de GSD aan de hand van het So- finummer van de cliënt zon der diens toestemming allerlei informatie kan opvragen bij instanties als de Belasting dienst, de Bedrijfsvereniging, het Ziekenfonds en het Ar beidsbureau. Deze instellin gen zijn wettelijk verplicht el kaar de gevraagde persoons gegevens te verstrekken. Bestrijding Volgens B&W wordt in Schie dam al jaren een beleid ge voerd om fraude zoveel moge lijk tegen te gaan. Sinds 1987 beschikt de GSD over twee so ciaal rechercheurs voor de 'bij zondere controle' ter bestrij ding van misbruik en fraude. Bovendien zijn bijstandsmaat- schappelijk werkers in dienst, die nauwkeurig letten op sig nalen, welke mogelijk op frau de kunnen wijzen. Hun aan pak is voornamelijk preventief gericht. Bij het signaleren van een fraudegeval wordt gekeken naar de ernst van de zaak, waarbij de vertrouwensrelatie met de cliënt een rol speelt bij de beoordeling of de uitkering moet worden beëindigd. De minder ernstige gevallen blij ven bij de bijstandsmaat- schappelijk werkers. De ern stige fraudegevallen komen terecht bij de sociaal recher cheurs, die een opsporingsbe voegdheid hebben. De sociaal rechercheurs richten zich voornamelijk op zwartwer kers, zo blijkt uit het ant woord van B&W. Volgens GSD-woordvoerdér Ronald Jaggie zijn vorig jaar 135 onderzoeken verricht naar uitkeringsgevallen, waarbij frauduleuze handelingen wer den vermoed. „Maar uiteinde lijk is slechts in 58 gevallen daadwerkelijk stopgezet". de uitkering Beleidsplan Nog dit jaar zal het college een fraude beleidsplan voor leggen aan de raadscommissie voor Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie, zo zegt B&W de vragenstellers toe. In dit beleidsplan zullen voorstellen worden gedaan om 'tot verde re optimalisering van de pre ventie- en bestrijdingsactivi- teiten te komen'. SCHIEDAM - In de Schieland Galerie is tot en met 2 april een tentoonstelling te zien met schilderingen van de Rot terdamse kunstenaar Willi- brord Baar. De kunstenaar toont zijn 'geabstraheerde' landschappen in acryl op acrylplaat. De galerie is gevestigd in het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan 98 en is da gelijks te bezoeken van 9.00 tot 20.00 uur. firfiirmi Eind vorig jaar alleen maar lachende gezichten bij de initiatiefnemers en de kinderen tijdens het openbre ken van de Schiedamseweg. Die euforie sloeg echter al snel om in een felle discussie. Onderzoek economische betekenis van toerisme 1MB SCHIEDAM - Tamboer- en trompetterkorps Rijnmondband neemt dit jaar deel aan het Wereld Muziek Concours, dat in juli in Kerkrade wordt gehouden. Het Schiedamse orkest doet mee aan de onderde len mars- en showwedstrijden. Het Wereld Muziek Concours is een vierjaarlijks evenement en wordt daarom wel de Olympische Spelen voor muziek genoemd. Uit de hele wereld komen orkesten naar Kerkrade om aan de concert-, mars- en showwedstrijden deel te nemen. Het evenement duurt een paar we ken. Dit jaar wordt deelname verwacht van korpsen uit de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Noorwegen, Zweden, Indonesië, Nieuw-Zeeland en voor het eerst ook het voormalige Oostblok. De Rijnmondband is druk bezig met het instuderen van twee tech nisch veeleisende marsen en de vorig jaar voor het eerst gepresen teerde Galashow, die in een aangepaste versie in Kerkrade ten geho re wordt gebracht. Start voor karwei van anderhalf jaar

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 15