Testrapport Opel naast nieuwe Corsa ook nieuwe Astra Cabrio Lancia Thema Prelude naar boven afgerond Roadtest Civiv Sedan met VTEC De Nissan Primera bij L.D. Beumer BMW 316i fraai actiemodel Gratis vertaalcomputer bij Toyota Polderman Gratis golfles bij Nefkens Eurodam bij Kalfsbeek Vink Evag in nieuw paradijs m Extra pakket Corsa's Exclusieve reislimousine Rij-impressie en Rapport door autoredakteur Leo de Ruiter Technische gegevens Carosserie: 4-deurs sedan en 5-deurs sta tionwagon; Cw: 0,33; Ixbrxh 461x175/176x143/144 cm; wielbasis: 266 cm; gewicht: 1201 tot 1360 kg afhankelijk van het type; laadvermogen: 500-590 kg; trekgewicht: 1300 tot 1400 kg; daklast: 50/75 kg; bagageruimte: 550 liter; wie lophanging: rondom onafhankelijk, stabilisa toren en schxoefveren; stuurinrichting: tandheugel, bekrachtigd; draaicirkel: 10.6 meter; remsysteem: schijven rondom, van af standaardversie ABS; remweg bij 100 km/u: 45 meter; geluid bij 100 km/u: 70 dBA. aandrijving: voorwielen; trans missie: 5-bak of 4-automaat; katalisator: gereg. 3-weg excl diesel; brandstof: Euro of Diesel; taakinhoud: 65 liter. Motoren De 2.0ie-8V: 1995 cc, 85 kW/116 PK. 162 Nm, top 195 km/u, acceleratie van 0-100 km/u in 11.4 sec, verbruik pij 90 km/u 1;15,3, gemid- i deld 1:11. De 2.0ie-16V: 1995 cc, 114 kW/155 PK, 181 Nm, top 205 km/u, acc. in 10,1 sec, verbruik bij 90 1:14, gemiddeld 1:10. De 2.0ie-16V Turbo: 1995 cc, 151 kW/205 PK. 304 Nm, top 230 km/u, acc. in 7,2 sec, ver- bruik bij 90 1:13.8. gemiddeld 1:9. De 3.0ie V6-24V: 2959 cc, 129 kW/175 PK, 250 Nm, top 220 km/u, acc. in 8,1 sec, verbruik bij 90 1:12,9, gemiddeld 1:8. De 2.5TD: 2500 cc. 85 kW/116 PK, 245 Nm, top 195 km/u. acc. in 11,5 sec, verbruik bij 90 j 1:17,5,.gemiddeld 1:13. niet vage bekrachtiging, het karakter is onder- stuurd en geeft geen problemen. De remmen zijn door het gescheiden circuit en schijven rond om prima. Behalve de standaardversies heb ben alle Thema's ook ABS, de remweg bij een snelheid van 100 km/u bedraagt dan ook slechts 45 meter. De koppeling en schake ling is zeker niet gek voor een Italiaan, het kan soepeler, maar ech te moeilijkheden doen zich niet voor. Tot slot dan weer het hoofdstuk comfort. De Lancia is een exclusief merk en heeft luxe en comfort hoog in het vaandel staan. Luxe is de Thema zeker met een zeer com plete uitrusting. Ook het comfort valt mee, maar helaas stoot de ve ring nogal op korte weg- oneffenheden. De goedje stoelen en bank vangep veel op, maar niet alles. De ruimte binnenin is redelijk toereikend, al leen achterin kunnen wat hoofdruimteproblë- men ontstaan. De koffer is voldoende ruim met- 550 liter en heeft een lage tildrempel. De achp ebank (van de sedan) kan helaas niet neerge' klapt worden, wel is en' een skiluik. Het geluid van de motoren en ban den blijft binnen te mek ken, echter windgeruis daarentegen is duidelijk hoorbaar. Het leveringsprogramma van de populaire Honda Civic-serie is uitgebreid met de Se dan VEi. De representatieve en zakelijk aan trekkelijke Civic Sedan beschikt hiermee over dezelfde, op een zeer laag brandstofver bruik gerichte, vooruitstrevende motortech niek als de Civic 3-drs. VEL De motor van de VEi-versies heeft een cilin derinhoud van 1.493 m2 identiek aan de mo tor uit de Cit ies DXi en LSi, maar in dit ge val voorzien t an Honda 's VTEC-E-systeem. Dit is een doorontwikkelde vorm van het sy steem voor elektronisch variabele klept i- ming en - tichthoogte, dat op een aantal spor tieve Honda-modelten wordt tegepast. De Ci vic Sedan VËi kost 46.490,-, PAGINA 19 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 MAART 1993 De redactie van deze speciale autopagina wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereiken via postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Het telefoonnummer van de autoredactie is 070-3190298 Schiedam - Auto L.D. Beumer komt met een actiemodel van de Nissan, de Nissan Primera, dat er zijn mag. De wagen is geba seerd op de LX-versie van de vier- en vijfdeurs modellen met vijf- bak, met 1.6 of 2.0 liter benzine-en 2.0 liter dielselmotor. De extra's zijn: fraai velours bekleding op stoelen en portieren, bestuurdersstoel met verstelde lendesteun, driespaaks stuurwiel, cassettebox, electriosch bedienbare antenne, speciale wieldop pen in 13" en 14" inch, invitation aanduidingen. Schiedam - Bij autobedrijf Polderman beloont men een proef rit met de nieuwe Toyota Cariona E met een talenknobbel. Dat is een handige computer waarmee men in zes talen enthousiast kan zijn. De Toyota Carina E heeft een fraaie styling, een complete uitrus ting en een ruim bemeten binnenruimte en kofferruimte. Z'n ge ruststellende veiligheidsvoorzieningen, weergaloze wegligging en de souplesse van z'n multi-kleppen motor die een hoog presta tieniveau laten samengaan met een economisch verbruik. De meer dan betrouwbare Carina E heeft een lange levensduur en minimale onderhoudskosten. Bij Polderman aan de Laan van Bo- l'Es in Schiedam heeft men de gratis vertaalcomputer al klaarlig gen. - Schiedam - Bij autobedrijf Kalfsbeek aan de Nieuwe Haven in Schiedam worden dromen werkelijkheid bij het zien van de BMW 316i. Het actiemodel van de 316i klinkt dan ook als een klok. Zo als extreme veiligheid, automatische driepuntgordels met gordel-, spanners, achteras uit de Zl, warmtewerend getint glas, elec- trisch verstelbare buitenspiegels, verstelbare bestuurdersstoel, vijfversnellingsbak. De duurzaamheid van de BMW 316i is extreem hoog. De keuze van het materiaal, constructie en technologie zijn gebaseerd op de volgende eeuw. Zijn weggedrag is spreekwoordelijk. Bijzon der is de achteras die rechtstreeks is overgenomen van de sport wagen van BMW. Vanaf f. 49.950,- beschikt de BMW 316i zelfs over ABS en stuurbe krachtiging. Service Service en onderhoud werden in het bedrijf aan de Vlaardingse Boslaan verricht en in de Schiedamse garage aan de Stadhou derslaan. Klachten over deze spreiding, als gevolg van de groei van de onderneming, heeft Vink Evag nooit ontvangen. Maar vanuit het oogpunt van serviceverlening en bedrijfsefficiëncy was het verstandiger om in deze situatie verandering te brengen. Vandaar de nieuwe concentratie en de nieuwe naam Vink Evag. Aan de linkerkant van de centrale ontvangsthal wordt op dit mo ment de laatste hand gelegd aan de high-tech garage. Bas Vink, die zowel bij de Vlaardingse als Schiedamse cliënten bekendheid geniet, zal hier de schakel vormen tussen de cliënten en het vak kundige personeel. Naast de opening van het autobedrijf verwacht men ook grote be langstelling voor de Mondeo, de nieuwe wereldauto. Deze auto zal door zijn styling en geavanceerde veiligheidsaspecten, onder an dere standaard een airbag, een waardige opvolger zijn van de po pulaire Sierra. Opel brengt dit voor jaar naast de heel nieu we Corsa ook de lang verwachte nieuwe Astra cabriolet uit. Bei den beleefden hun we relddebuut op de Auto salon van Genéve. De heel nieuwe Corsa is natuurlijk het grootste nieuws. Het is een heel nieuw model, met een nieuw fris uiterlijk, een nieuw onderstel en di verse nieuwe motoren. De Corsa komt in april op de Nederlandse weg. Voorlopig is hij er als 3- en 5-deurs hatchback, Ixbrxh is 373x161x142 cm, de wielbasis meet 244 cm. Naar aller waar schijnlijkheid volgt la ter de 4-deurs sedan met zelfde wielbasis maar iets grotere buitenleng te. De Corsa blijft thuis horen in de kleine mid denklasse, de directe concurrenten zijn de Ford Fiesta en de VW Polo (straks de nieuwe), maar zeker ook de nieu we Renault Twingo en Renault Clio, de nieuwe Peugeot 106, de Citroën AX, de Fiat Uno (straks ook nieuw) en de nieuwe Seat Ibiza, alsmede de vergelijkbare Japan ners. De prijs van de Corsa is inmiddels ook bekend, hij start met de 1.2i 3-deurs Corsa City voor 23.200,-, de 1.5 D kost 25.700,-, de 5- deurs is telkens 1000,- duurder. De Opel Astra is als op volger voor de Kadett al in 1991 op de markt ge bracht. Eerst kwam daar de 3- en 5-deurs hatch back en de stationcar. In 1992 volgde de sedan en het kon dus niet uitblij- Schiedam - Bij Nefkens Eurodam gaat de introductie van de Peugeot 309 gepaard met een gratis golfles. Wanneer men een proefrit maakt, of uiteraard een Peugeot koopt, krijgt men gra tis golfles op de Free Golfbaan in Vlaardingen. De Peugeot 306 heeft, zoals die bij Nefkens Eurodam aan de Fok kerstraat in de showroom staat, een grote koersvastheid en een stabiele wegligging. Het interieur ziet er perfect uit. Het dash board is nieuw ontworpen, waarin alle meters en schakelaars han dig rondom/het stuur zijn geplaatst. Het stuur is in hoogte verstelbaar. Verder heeft de 306 uitsteken de stoelen, die ook zijdelingse steun geven. Het interieur is netjes en strak afgewerkt. Achterin hebben de mede-passagiers goed de ruimte, de bagageruimte aan boord is uitstekend. Men kan bij Nefkens Eurodam kiezen uit uit 1.4,1.6 en 1.8 liter motor. Op de bovenverdieping vindt men een uitgebreide aanbod van bedrijfswagens en hier vindt men ook de inruilwagens, uitvoerig gecontroleerd en voorzien van zes maanden Ford A-l garantie. De concentratie van activiteiten zal vele voordelen bieden. Ook de gunstige ligging van het bedrijf (makkelijk te bereiken via de rijksweg, voor de Beneluxtunnel afslag Schiedam-Zuid, richting haven 600) met een zeer ruime parkeergelegenheid, zal voor nu en in de toekomst van vitaal belang zijn. De glanzende voorgevel, die zich bevindt aan de rechterkant van Vijfsluizen, straalt passanten al weken tegemoet. Bezoekers moeten echter nog even geduld hebben, want het trot se automobielparadijs van Vink Evag opent eind maart zijn deuren. Het wachten wordt echter beloond, want in het nieuwe onderkomen kunnen klanten nog beter worden bediend. Dit wordt onder andere mogelijk gemaakt door het samengaan van Vink Co en Evag, de twee bedrijven die voor Ford-rijders uit de wijde omtrek al vele decennia een begrip vormen. Tot nu toe wa ren de activiteiten verspreid over diverse Schiedamse en Vlaar dingse lokaties; belangstellenden voor een nieuwe Ford of occa sion hadden de mogelijkheid een kijkje te nemen in de showroom aan de Westerkade in Schiedam en aan de Van Beethovensingel in Vlaardingen. ven dat er ook een nieu we cabriolet zou volgen. Dat gebeurt nu ook in 1993. De Astra Cabrio is natuurlijk afgeleid van de bestaande Astra, met name van de sedan. Op deze manier kan het ca- briodak in een deel van de sedankoffer worden opgevouwen, terwijl er nog voldoende bagage ruimte (390 liter) voor andere spullen over blijft. De Astra Cabrio is dus een ruime cabriolet voor 4 personen met vol doende bagage-moge lijkheden. Behalve ex tra stijfheid benodigd voor een cabriolet blij ven alle overige veilig heidsvoorzieningen van de Astra ook op de ca briolet van toepassing. Daartoe extra bescher- mingsbalken in flanken en deuren, gordelspan ners, airbag, ABS enz. De Astra Cabrio krijgt in eerste instantie de nieu we 2.0i 85 kW/115 PK motor met 5-versnel- lingsbak. Verder wordt hij rijk uitgerust met veel luxe en als optie is zelfs een elektrisch te bedienen dak mogelijk. De Lancia Thema is in 1984 op de markt ge bracht. Deze topklasse reislimousine van Lan cia maakte onderdeel uit van het Tipo Quat- tro project waarin Saab, Fiat, Lancia en Alfa Romeo samen werkten. Zo onstonden 4 auto's gebouwd op eenzelfde onderstel eïi techniek te weten de Saab 9000, de Fiat Cro- ma, de Lancia Thema en de Alfa 164. Saab is later onderdeel uit gaan maken van Gene ral Motors en werkt nu in dat concern samen. Fiat, Lancia en Alfa zijn opgegaan in de Fiat Auto groep en blij ven daarin uiteraard volledig samenwerken. hem in de techniek, een vernieuwd onderstel met nieuwe dempers en als-optie een nieuw in stelbaar veersysteem, een viscokoppeling en nieuwe dan wel ver nieuwde motoren. Naast de 2.0ie 8V is er nu een 2.0ie 16V motor ge komen. De 2.0ie 16V Turbo is wat gemoder niseerd. De 3.0ie V6-24V is geheel nieuw en ver vangt de 2.8i V6. De 3.0ie V6 is van Alfa overgeno men en komt mogelijk ook in de Fiat Croma. Tot slot is de 2.5 TD wat vernieuwd en voorna melijk op milieugebied en geluid aangepast. De diverse motorvernieu- wigen zien we ook bij de Fiat Croma en Alfa 164, voorgaande weken schreven we daar al over. Behalve deze mo torversies heeft de Lan cia Thema ook nog wat uitvoeringsversies na melijk de Standaard, de LE, LS en LX. Niet elke motorversie kent alle uitvoeringsversies, zo is de 2.0ie 8V er alleen in de. Standaardversie. Het is ook de voordeligste Thema, hij kost Fl.54.485,-, een vriende lijke prijs voor de zaken wereld in verband met de bijtelling. De 2.0ie 16V kost Fl.61.975,- en de 2.0ie 16V Turbo en 3.0ie V6 starten met de LE uitvoering al direct bij F1.81.400,-. De 2.5TD is er vanaf Fl.69.400,- Door de komst van de nieuwe Corsa verwacht Opel veel inruil van huidige Corsa's. Deze ingeruilde Corsa's moeten wel weer wor den verkocht en daar voor heeft Opel een speciale aktie ontwik keld. Na de succesvolle intró- duktie van „inruilwa- gen-pakketten" voor de Opel Kadett en Omega, introduceert General Motors met ingang van 1993 ook een speciale uitvoering van de ge bruikte Opel Corsa. De accessoire-pakket ten voor Corsa, Kadett en Omega worden op cje markt gebracht onder de benaming Supreme. Het Supreme aktiepakl ket voor de drie-deurs Opel Corsa modellen bestaat uit: 4 sportieve wieldoppen, 4 Supreme vloermatten, sierstre- pen in de bumpers, Su preme badges, dorpel bescherming tegen steenslag en binnendor- pelbescherming, stic kers op de C-stijl en stic ker onder de achterruit. Daarnaast is de garan tieperiode voor de Opei Corsa Supreme uitge breid tot een jaar onder de bepalingen van de Bovag. Het pakket in clusief de garantiever lenging vertegenwoor- digt een waarde van 825,-, maar dit bedrag wordt de klant niet in rekening gebracht. Honda's sportieve cou pé-model Prelude heeft een nieuwe topversie, de Prelude 2.2i VTEC. De 2.2 liter injectiemo tor is verwant aan de motor uit de topversie in de bestaande Honda Accord-reeks, met vier kleppen per cilinder, twee bovenliggende nokkenassen en twee balansassen. In deze Prelude is Honda's unieke systeem voor va riabele kleptiming en - lichthoogte, VTEC, toe gepast. Afhankelijk van de actuele omstandig heden kan de motor hierbij elektronisch-hy- draulisch kiezen uit twee verschillende nok- profielen: een rustig profiel, waarin de sou plesse bij lage toerental len optimaal is en een snel profiel voor zeer hoge prestaties. Het maximum vermogen van deze motor be draagt 136 kW/185 Pk. Daarmee is de Prelude 2.2i VTEC in staat tot een topsnleheid van 212 km/h en een acceleratie van 0-100 km/h in 7,3 sec. Het brandstofver bruik bedraagt niettemin slechts 6,9/ 100 km bij 90 km/h, 1:14,5. De Prelude 2.2i VTEC kost 74.990.-, naar na tuurlijk is er zo'n fraaie Pelude vanaf 55.990.-. Zo is ook het midden klasse model van deze merken op eenzelfde leest geschoeid, het zijn de Fiat Tipo en Tempra, de Lancia Dedra en straks nieuwe Delta en de Alfa 155. Daarnaast worden ook andere technische zaken uitge wisseld zoals motoren en versnellingsbakken. Eerder hebben wij een test gemaakt van de an dere vergelijkende Fiat groep modellen de Fiat Croma en Alfa 164. Als laatste is nu de Lancia Thema aan de beurt. De Thema is voorlopig het enige model van de drie die naast een Sedan ook een Stationwagon kent. Evenals de Fiat en Alfa heeft de Thema begin dit jaar een modernise ring ondergaan. De voor- en achterzijde zijn wat aangepast, het inte rieur is gemoderniseerd en wat completer uitge rust, alsmede van nieu we opties voorzien zoals een cruise control, een airbag, van binnenuit verstelbare vering e.d. Het echte nieuws zit De Lancia Thema is op hetzelfde onderstel ge bouwd als de Fiat Cro ma en Alfa 164. Echt grote verschillen in rij- eigenschappen zijn er niet tussen deze drie au to's alsmede tussen de diverse Thema's onder ling. Het onderstelis modern met onafhanke lijke wielophanging rondom, stabilisatoren en schroefveren. Het geeft een prima weglig ging, evenals de Croma en 164 blijft de Thema goed in de koers op zo wel de rechte weg als in bochten. De besturing is licht vanwege de goede Schiedam - Het resultaat van de nieuwbouw van Vink Evag op Vijfsluizen mag er zijn. De nieuwe showroom ziet Albert Bij- lo, algemeen directeur, als zijn paradepaardje. Achter de gla zen voorpui treft de bezoeker een schitterend aanbod van luxe en doelmatigheid, resulterend in een uitgebreid assortiment van personen- en bedrijfswagens. Goede wegliggmg Prima prestaties Uitrusting Veercomfort Windgeruis _J Opel Corsa Swing Honda Prelude Opel Corsa Supreme •31

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 19