Nieuwe Renault Clio RSi Nieuwe Today bij Honda Toyota Carina E Testrapport Roadtest Renault 19 sportief uitgebreid Prijzen voor Renault Pluspakket voor VW Golf Nieuwe Renault Racoon kan alleen niet vliegen Revolutionaire Coupé bij Mercedes Nieuwe Peugeot 306 al snel in 3-deurs versie De Europese Toyota HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 31 MAART 1993 Naast het Gouden Stuurwiel, dat door de krant Bild am Sonn- tag is toegekend aan de Renault 19, heeft Renault nog vier prij zen ontvangen van vooraanstaande Duitse tijdschriften. Het gaat om prijzen voor de Renaults Twingo, Clio, 19 en Espace. Zij werden toegekend door de tijdschriften Auto Zeitung en Auto Motor und Sport. Van Auto Zeitung ontving Renault de 'Auto Trophy 1992'. Deze prijs werd toegekend vanwege de Renaults Twingo en Espace, als respectievelijk de beste nieuwkomer en de beste vrijetijdsauto van 1992. Auto Zeitung overhandigde de trofee aan Patrick Faure, adjunct president-directeur van de Régie Renault, in het bijzijn van Luc- Alexandre Manard, algemeen directeur van Renault Duitsland. De Twingo, die bij deze gebeurtenis zijn eerste intrede deed in Duitsland, was onbetwistbaar de 'vedette' van de prijsuitreiking. Het meest gelezen Duitse autoblad Auto Motor und Sport kende de Renaults Clio en 19 prijzen toe voor de titel 'Meest geïmpor teerde auto van 1992'. Beide auto's behaalden de eerste plaats in hun marktsegment. Vanaf heden presenteert de Nederlandse Volkswagen Deale rorganisatie met het 'Plus'-pakket voor de Volkswagen Golf een zeer aantrekkelijk aantal extra's. Dit 'Plus'-pakket is leverbaar voor de Volkswagen Golf CL en GL in een 5-deurs uitvoering (met uitzondering van de automaat-ver sies). Het Plus-pakket houdt o.a. in aan het exterieur: groen ge tint glas, stalen velgen 6 J x 14 met banden in de maat 185/60 R14, en een elektrisch bedienbaar glazen schuifdak. En aan het inte rieur: centrale portiervergrendeling, verlichte contactsleutel, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en evt. stuurwiel (GL), inte- rieurluchtfilter, radiovoorbereiding met 4 luidsprekers en staaf- antenne, toerenteller, elektrisch verwarmbare ruitensproeiers en elektrische ruitbediening (GL). De prijs van het 'Plus'-pakket voor de Golf CL bedraagt 1.995.- en voor de GL 2.495.-. PAGINA 17 De redactie van deze speciale autopagina wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereiken via postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Het telefoonnummer van de autoredactie is 070-3190298 Renault presenteert opnieuw een conceptcar aan het publiek. Het nieuwe studiemodel heet Racoon en is begin maart ge toond tijdens de Autosalon van Genève. Met de Racoon laat Re nault een concreet voorstel zien voor de vrijetijdsauto van mor gen. Na de Vesta, Mégane, Laguna, Scenic en Zoom is de Ra coon Renaults zesde conceptcar. Het nieuwe studiemodel is een veelzijdig amfibievoertuig met een ongekend grote bewegingsvrijheid. De auto is in staat geo grafische barrières zoals „zwaar" terrein en grote watervlakten - moeiteloos te overwinnen. De Racoon wordt daarbij geholpen door een afwijkende constructie, bestaande uit vier enorme ar men waaraan de wielen zijn gemonteerd. Dege armen komen sa men in het midden van het chassis en kunnen door een schar- niermechanisme de bodemhoogte van de auto laten variëren tus sen 30 en 50 cm. De sterk in het zicht gelegen wielophanging maakt duidelijk dat de Racoon een „avontuurlijke" auto is. Een voertuig dat zich op het asfalt net zo thuis voelt als in de moeilijkst begaanbare gebie den op aarde. Renault stemt daarmee af op de wensen van de toe komstige klant, die een groeiend verlangen heeft naar avontuur lijk toerisme over de here wereld. Voor de aandrijving van de Racoon zorgt een V6-biturbomotor, die een vermogen levert van 193 kW of 262 pk. Deze drijft zowel de vier wielen aan als twee hydrojets. Deze hydrojets zorgen voor de voortstuwing in het water en maken een kruissnelheid moge lijk van 5 knopen (bijna 10 km/h). De Racoon is verder voorzien van een communicatie- en navigatiesysteem dat werkt via de sa telliet. Hierdoor zijn de inzittenden altijd en overal bereikbaar via telefoon en fax en beschikken zij over informatie die hen overal ter wereld nauwkeurig aangeeft waar ze zich bevinden. Mercedes heeft op de Autosalon van Genève een prototype van een nieuwe compacte coupé geintroduceerd. Het is een heel nieuwe coupé, die niet direct tot de huiige klasse-indeling van Mercedes behoort, dus noch tot de nieuwe C-klasse (de opvolger van de 190) of noch tot de Middenklasse (de huidige 200-500 se rie). De Styling is ook geheel anders dan van de huidige model len. De nieuwe Peugeot 306 als opvolger voor zowel de 205 alS 309 is op de Rai te Amsterdam geïn troduceerd. Inmiddels is de nieuwe 306 al le verbaar in Nederland, vanaf 11 maart staat hij al bij de dealer. De 306 is voorlopig alleen le verbaar als 5-deurs Hatchback. In Genève is echter ook al de 3- deurs uitvoering voor gesteld. Verwacht wordt dat er zo moge lijk ook een 4-deurs se dan en 5-deurs station wagen volgt. Peugeot heeft dus ge bruik gemaakt van de Zwitserse Autosalon om de 3-deurs-versie te ont hullen door de 306 S16 te presenteren. Deze sportieve 306 is uitge rust met een 2 liter 16 kleppen motor van 112 kW/155 Pk. In dit presti- gemodel worden presta tie en comfort met el kaar verenigd, twee in grediënten die garant staan voor optimaal rij- genot. De 306 SI6 zal te vens als 5-deurs op de markt gebracht worden, naast een andere spor tieve 2 liter versie. Deze is echter een 8 kleppen motor uitgerust met 91 kW/123 Pk. De nieuwe 306 nu alleen dus nog als 5-deurs verkrijgbaar kent de motorversies 1.4i 55 kW/75 Pk, 1.6i 66 kW/90 Pk en 1.8i 75 kW/ 103 Pk. De 306 start met de 1.4 XN voor 28.500.-, de XR kost 29.900.-, de 1.6 XR 32.200.-, de 1.6 XT 34.600.-en de 1.8 XT 36.800.-. Honda Motor heeft in Japan de nieuwe Hon da Today gepresen teerd, een compacte stadsauto met een twaalfkleppen 3-cilin- der motor, de Today volgt het model op dat in 1985 is geïntrodu ceerd, en waarvan er sindsdien ruim 710.000 zijn verkocht. De nieuwe Today is le verbaar in vier verschil lende uitrustingsni veaus: Mi(basius), Po chette, Xi, en Qi (4x4). Motorisch gezien heb ben alle modellen de zelfde basis: een twaalf- kleppen 3-cilinder 656 cm3 motor, voorzien van Honda's PGM-FI, die goed is voor 35,5 kw (48pk). Het gemiddeld brandstofverbruik ligt rond de 1:22,5 (Mi). De Xi-versie is voorzien van MTREC (Multi Throttle Responsive Engine Sys tem), een systeem uit de Honda's Formule-1 mo toren. Daarmee levert de motor bij een gelijke cilinderdinhoud meer vermogen dan de stan daardversie: 42,5 kW (58 pk). Beide uitvoeringen zijn naar keuze lever baar met een handge- schakelde vijfversnel lingsbak of een drie- traps automatische transmissie. De vier- wiel-aangedreven Qi wordt alleen als auto maat geleverd. De ei genzinnige nieuwe Hon da Today is een semi- hatchback. De panora mische achterruit geeft niet alleen een eigen tijdse stijl, maar biedt ook ruim zicht naar ach teren. De veiligheid van de in zittenden kreeg bij het ontwerp volop aan dacht: de Today heeft verstevigingsbuizen in de portieren en contro lelampjes voor het slui ten van de veiligheids gordels. Bovendien is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van onbrand bare materialen. Als op tie kan de Today wor den uitgerust met ABS, airbag en driepuntsgor dels achter. Helaas denkt Honda er voorals nog niet aan de Today naar Europa te exporte ren. Rijimpressie en Rapport door autoredakteur s Leo de Ruiter A Technische gegevens Carrosserie: 4-deurs sedan, 5-deurs hfl- back en stationwagon; Cw: 0,30; Ixbrxh. 453x170x141 cm; wielbasis: 258 cm. ge wicht: 1060-1220 kg; laadvermogen: 500- 540 kg; trekgewicht: 1300-1400 kg; dak- last: 100 kg; bagageruimte: 470-545, bank weg 700 liter; wielophanging: rondom on afhankelijk, schroefveren; stuurinrichting: tandheugel, bekrachtigd vanaf XL. draai- cirkel: 10,2 meter; remmen: schijven en trommels, bekrachtigd, GTi schijven en ABS; remweg bij 100 km/u: 46 meter; geluid bij 100 km/u: 69 dBA; aandrijving: voor wielen; transmissie: 5-bak of 4-automaat; katalisator: gereg. 3-weg, excl. diesel; brandstof: Euro of Diesel; tankinhoud: 60 liter. Motoren en metingen De 1.6i: 1587 cc, 85 kW/115 PK (lean burn 79 kW/107 PK). 145 Nm, top 195 km/u, accelera tie van 0-100 km/u in 11,3 sec, verbruik bij 90 km/u 1:18,1, gemiddeld 1:13, lean burn 1:14 De 2.0i: 1998 cc, 98 kW/133 PK. 183 Nm, top 200 km/u, acc. in 10,7 sec, verbruik bij 90 1:16,9, gemiddeld 1:12. De 2.OGTi: 1998 cc, 116 kW/158 PK, 186 Nm, top 215 km/u, acc. in 8,4 sec, verbruik bij 90 1:15,3, gemiddeld 1:10. De 2.0D: 1975 cc, 54 kW/73 PK, 132 Nm, top 165 km/u, acc. in 16 sec, verbruik bij 90 1:22,7, gem. 1:15,5. De nieuwe Coupé studie 1993 heeft veel ronde vorpien, een zeer laag aflopende voorzijde, een hoge achterzijde met een voor Mer cedes toch unieke grote achterklep. Het front is ook erg Mercedes afwijkend. Wel is nog de bekende grille en ster herkenbaar, maar verder is het vooraanzicht toch uniek met dubbele ovale met de carrosserie gelijkliggende koplampen. De afmetigen zijn Ixbrxh 476x179x137 cm, de wielbasis is 280 cm. De Coupé studie is overi gens een origineel model met alles erop en eraan dus met een werkend onderstel en werkende motor. Ook het interieur is ge heel compleet en biedt plaats aan 4 volwassenen en flink wat ba gage, kofferruimte 485 liter. Het interieur is modern en ergono misch opgesteld. De motorisering gaat uit van een 5 liter 8 cilin der 32 kleppen motor, 235 kW/320 PK en 470 Nm, maar uiteraard kunnen ook andere nieuwe meerkleppen motoren van Mercedes er een plaatsje in vinden. Overigens was de nieuwe Mecedes C-klasse niet aanwezig op de Autosalon van Genève. Deze opvolger voor de populaire 190 zal in Frankfurt getoond worden. Wel had Mercedes er een een nieuwe SL Roadster uitbreiding met glazen dak en een nieuw GE Ter reinmodel met zeer snelle 500 SE V8 motor. Mercedes gaat overi gens haar cijfer- en lettercombinaties herzien. De Mercedes 190 wordt Mercedes C (C van Compact), de 200-500 serie mogelijk Mercedes M (van Mittelklasse), de topklasse blijft Mercedes S, ook de G van Gelande-wagen (terreinwagen) blijft gehandhaafd. Het is nog niet duidelijk wat men met de speciale modellen zoals de Coupé, nu CE, toch beetje verwarrend met C (van Compact), en met T van Stationwagon e.d. wil. Renault voegt met het type „S" vier nieuwe versies toe aan het suc cesvolle Renault 19- programma. De vier versies zijn ontstaan door zowel de drie- deurs als de vijfdeurs variant leverbaar te maken met een 1.7- of 1.8-liter injectiemotor. De Renault 19 S is van af heden leverbaar voor een prijs vanaf 32.340 gulden. De Renault 19 S is een sportief aangeklede auto, die gebaseerd is op de Renault 19 RN De auto is uitgerust met een 1.721 cm3 grote mo tor van 54 kW (75 pk) of met een krachtbron van 1.794 cm3, die een maxi maal vermogen levert van 68,5 kW (95 pk). Bei de motoren bieden de „S" goede prestaties te gen een alleszins rede lijk brandstofverbruik. Behalve goede presta ties biedt de Renault 19 S ook een dynamisch ui terlijk. Door in de car- rosseriekleur gespoten buitenspiegels, onder ste deel van de bumpers en een spoiler op de ach terklep, kreeg de auto een sportieve uitstra-, ling. Ook de in het oog lopende, dynamisch vormgegeven wieldek- sels dragen bij aan de sportieve identiteit van de 19 S. Bij een sportieve auto hoort natuurlijk een sportief interieur. De comfortabele stoelen zijn dan ook bekleed met stof van de Renault 19 16V en bieden door verstelbare lendesteu- nen extra steun in de rug. De bestuurders stoel is bovendien in hoogte verstelbaar. Het dashboard, dat overeen komt met dat van de RN-versie, is standaard uitgerust met een toe renteller. Het in hoogte verstelbare stuurwiel is een echt sportstuur in de stijl van de Renault 19 16V en is standaard bekrachtigd. back) en Stationcar, de laatste overigens pas dit jaar gekomen. De mo tortypen zijn 1.6i, 2.0i in 2 vermogen versies en 2.0D. De uitvoeringsmo gelijkheden zijn Stan daard, XL, GL en GT. De Carina start met de 1.6i Sedan voor 35.200, de Liftback is telkens 1658,- en de Station wagon 3251,- duurder. In onze test behandelen we weer de gehele Cari- naserie. Ondanks de carroserie verschillen sedan, liftback en sta tioncar zijn er nauwe lijks verschillen in rij- eigenschappen. Het mo derne onstel van alle Carina's is gelijk, zelfde wielbasis (258 cm) en ge heel onafhankelijke wielophanging met sta bilisatoren en schroef veren. Het geeft de Cari na een goede weglig- ging, zowel op de rechte weg als in bochten blijft de auto goed in de koers. Slechts zeer be perkt is zijwind waar neembaar en dan nog vooral bij de liftback en stationwagon. De bestu ring is direct en redelijk precies, het karakter is neutraal, de bediening is licht en na de stan- Het succesvolle Clio- gamma is uitgebreid met de Clio RSi. Deze sportieve Clio komt in het gamma tussen de Clio S en de Clio 16 V. De Clio RSi, die al leen leverbaar is in een driedeurs-uit- voering kost 32.500,- en staat vanaf heden bij de dealer. De Renault Clio RSi is uitgerust met de nieuwe 1.8 liter ben zinemotor, die vorig jaar in de Renault 19 RT 1.8i werd geïntro- dudeerd. De motor, die voldoet aan de strengst geldende uit laatgasnorm, levert een vermogen van 79,5 kW (110 pk) bij 5.000 tr./min. Het maximum koppel wordt afgegeven bij 4.250 tr./min en be draagt 155 Nm. Met een topsnelheid van 195 km/h en een acce leratie van 0-100 km/h in 8,9 seconden is de RSi de op één na snel ste Clio. Renault heeft veel aandacht besleed aan het uiter lijk van de Clio RSi. De fraai gesty leerde standaard stalen wie len zijn voorzien van Toyota heeft in medio 1992 een heel nieuwe Carina op de weg gezet. Voorheen gaf Toyota haar nieuwe generatie modellen met cijfers aan, dus Carina I, Cari na II e.d., maar vanaf de nieuwe, eigenlijk fase III, Carina is er een letter verschenen, na melijk Carina E. Toch heeft deze E een heel andere betekenis, hij staat voor Excellence in Europa, of te wel een echt Europese Carina. De nieuwe Carina wordt voor Europa dan ook in Engeland ge bouwd. Daarmee valt deze van oorsprong Ja panner buiten de opge legde Europese quote ring voor Japanse au to's. De Carina is in feite al een lang meelopend mo del van Toyota. Maar voorheen gebouwd in Japan, was hij ook meer op het Japanse publiek ingesteld. De interesse daar is vooral gericht op de techniek en op aan kleding, dus comfort en luxe. Het uiterlijk doet er minder toe, vandaar dat er ook zoveel een heidsworsten uit Japan kwamen. De Carina, op zich een heel fijne auto, is wellicht daardoor al tijd een beetje op de ach tergrond gebleven. De nieuwe Carina is nu meer op Europese leest geschoeid, met een mo derner gestroomlijnder uiterlijk. Ook de maat voering is Europeser ge worden, Ixbrxh was 440xxl69xl37 cm en is nu 453x170x141 cm, de auto toont niet alleen royaler, maar is ook veel ruimer geworden. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Toyota niet de enige is die in Europa bouwt en de modellen aan Europa heeft aange past. Ook vergelijkbare concurrenten zijn 'ver groot' zoals de nieuwe Honda Accord E, de Mazda 626, Mitsubishi Galant enz. De nieuwe Carina is er in Sedan, Liftback (een sportieve en luxe hatch- brede 175/60 R14H banden. Verder zijn de bumpers, spiegels, zijskirts en de spoiler boven de achterruit in de carrosseriek- leur gespolen. In de voorbumper zijn mistlampen gemon teerd. Om het sportie ve karakter van de auto te benadrukken voorziet Renault de RSi van sportstoelen uil de Clio 16V, een sportstuur en schijf remmen op de achter wielen. De interieu ruitrusting komt ver der overeen met de Clio RT. daardversies zelfs be krachtigd. De transmis sie een 5-bak werkt di rect en nauwkeurig, de schakeling gaat licht en soepel evenals de kop peling. Tevens is een prima 4-automaat lever baar. De remmen in dia gonaal gescheiden sys teem met schijven voor en trommels achter wer ken perfect. Tot slot het comfort. Dat staat op een zeer redelijk peil. De vering is soepel en comfortabel, kleine on effenheden worden wel gevoeld. De stoelen en bank zitten goed en ge ven prima steun. Er is voor alle passagiers vol doende ruimte en ook de koffer met een wat hoge tildrempel biedt genoeg plaats voor de bagage met daarbij meer mogelijkheden voor de liftback en sta tioncar. Het interieur is netjes afgewerkt, het is redelijk compleet, maar wat zakelijk en de stan daardversies zijn ook bij de (Euro)Japariners niet meer zo rijk uitgerust als vroeger. De marke ring van de auto vanaf de bestuudersplaats is zoals bij vele stroomlij n- auto's wat moeilijk. De motoren zijn redelijk stil, er is ook weinig re sonantie, daardoor wordt echter wel wind geruis gehoord. Bijgedrag Prestaties Comfort Markering Windgeruis Peugeot 306 Toyota Carina E

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 17