De enige echte meteropnemers van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam bij u aan de deur Milieu-excursies O.N.S. gericht op nieuwe ontwikkelingen Wat is klein chemisch afval? Samen-werken aan een schone straat Oudpapier inzamelsysteem aangepast aan de actuele situatie Andere ideeën Spuien drinkwaterleiding gaat tweede fase in 1 O.N.S. vernieuwt openbare verlichting Hoogstraat Opvoeding honden op de televisie Wat kunt u er aan doen? HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 APRIL 1993 PAGINA 2 Op maandag 12 april wordt in verband met Pasen geen huisvuil ingezameld. De huisvuildiensten van deze dag verschuiven naar donderdag 15 april (zgn. dubbele ophaaldag). Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam verzoekt u dringend tijdens de paasda- gen geen huisvuilzakken buiten te zetten. Het Milieustation voor grof vuil is op zaterdag 10 april op de gewone tijden geopend. Op Tweede Paasdag is het milieustation gesloten. Het O.N.S. blijft tijdens de Paasdagen bereikbaar voor het melden van storin gen in de levering van energie, drinkwater, radio- en TV-signalen. Prettige en schone Paasdagen. Wat doet u ermee? Overzicht klein chemisch afval: Op een groot aantal plaatsen in Schiedam struikel je regel matig over de rotzooi op straat, ook wel zwerfvuil genoemd. Heel wat mensen zijn daar al zo aan gewend dat ze de troep niet meer zien of het „wel goed vinden". Diegene, die de vervuiling in een straat aan de gemeente of het Open baar Nutsbedrijf Schiedam meldt is blij wanneer de Reini gers het vuil opruimen. Alleen de echte volhouder belt ook een 2e of een volgende keer over hetzelfde, of nieuw vuil op dezelfde plek. Het schoonhouden van de straten en de plantsoenen was pakweg 20 jaar geleden ook in Schiedam vrij eenvoudig ge regeld. In de buurten kenden de mensen elkaar en probeer de iedereen z'n straatje schoon te houden. Natuurlijk waren ook toen Reinigers noodzakelijk, immers vuil op straat is niets nieuws. De tijden zijn veranderd. Zo is de kans op een vuile straat nu veel groter dan vroeger omdat er veel meer „vuil-bronnen" zijn. Denk aan folders, reclame, patatbakjes, wegwerpverpakkingen enz. U bepaalt natuurlijk ook samen met uw medebewoners hoe uw buurt eruit ziet. Het Openbaar Nutsbedrijf kan dagelijks uw buurt vegen, maar als u het zelf niet zo nauw neemt, is er voor het O.N.S. geen beginnen aan. Een schone straat is dus niet alleen een verantwoordelijkheid van de Gemeente en het Openbaar Nutsbedrijf, maar ook van uzelf en uw me debewoners. Een ander punt is, dat het voor een gemeente als Schiedam heel moeilijk is, om in deze tijd van bezuinigingen de finan ciële touwtjes aan elkaar te knopen. De straten goed schoonhouden kost nu eenmaal veel geld. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam probeert de wijken met passen en meten schoon te houden. Dat is niet overal even goed gelukt. Daarom doet het O.N.S. een beroep op u, sa men met u uw straat schoon te houden. Het verkeerd of te vroeg aanbieden van huisvuil is vaak het begin van het ontstaan van zwerfvuil. Als de huisvuilzakken niet zijn dichtgebonden kan het vuil uit deze zakken over straat of in de plantsoenen waaien. Ook hondepoep wordt aangemerkt als zwerfvuil. Vele hondebezitters laten hun hond poepen op plaatsen waar dat niet mag. Denkt u maar aan plaatsen waar kinderen spelen. De gemeente heeft los loopgebieden aangewezen, waar honden hun gang kunnen gaan. Ook heeft Schiedam toiletten waarop de honden te recht kunnen. Zwerfvuil ontstaat ook door onnadenkend voorwerpen zoals lege patatzakjes, lege blikjes, peukjes en ander klein vuil op straat te gooien. Afvalbakken worden on nodig genegeerd. We vragen u mee te werken aan het schoonhouden van uw straat. We geven u een paar „afvaltips": 1. Gooi geen rommel op straat. Deponeer dit in een afval bak of bewaar het even en stop het thuis in de vuilniszak. 2. Zorg ervoor dat uw huisvuilzakken goed dichtgebonden en kort voordat de vuilnisman langs komt worden buiten- gezet. 3. Zet geen losse rommel bij de huisvuilzakken, zoals kran ten, dozen met afval of glas. Kranten horen in de papier bak of kunt u meegeven aan de ophalers. Glas hoort in de glasbak. 4. Grof huisvuil kunt u brengen naar het milieustation aan de Van Heekstraat. Openingstijden op werkdagen van 09.30-18.00 uur en op zaterdag van 09.00-15.00 uur. 5. Heeft u klein chemisch afval dan kunt u dit brengen naar het milieustation. Op verzoek komen we bij u langs. In geen geval klein chemisch afval in de huisvuilzak stop pen. 6. Wilt u meer weten over klein chemisch afval of grof huis vuil bel dan naar het O.N.S. telefoonnummer 4465385. Desgewenst sturen wij u een folder. 7. Koop zo weinig mogelijk produkten met wegwerpverpak kingen. 8. Houd uw hond aan de lijn. Laat hem niet poepen op plaatsen waar kinderen spelen. Poep op de stoep of in winkelstraten is ongewenst. Maak gebruik van hondentoi letten, losloopgebieden en neem altijd een opruimmiddel mee. 9. Praat met uw kinderen over het belang van uw en hun medewerken aan het schoonhouden van uw straat, uw wijk, het stadsmilieu <W HUISBEDRIJF In verband met de toenemende belangsteeing voor het O.N.S. milieustation aan de Van Heekstraat, is besloten de openingstij den van dit station te verruimen. Met ingang van maandag 5 april kunt u al vanaf 09.30 uur op het milieustation voor grof huisvuil, zoals puin, koelkasten, tui nafval, hout en ijzer en andere afvalsoorten terecht. Dit geldt ook voor het inleveren van klein chemisch afval. De belangstel ling om na 18.00 uur grof huisvuil aan te bieden is zeer gering. Vanaf maandag 5 april gelden daarom de volgende ope ningstijden: - maandag tot en met vrijdag van 09.30 tot en met 18.00 uur - zaterdag van 09.00 tot 15.00 uur Op Tweede Paasdag is het milieustation gesloten. Op de zaterdag voor Pasen is het milieustation open. Éénmaal per jaar komen de meteropnemers van het Openbaar Nutsbedrijf Schie dam bij u langs om de stan den van de gas-, electriciteit- en watermeters op te nemen. Deze standen vormen een deel van de gegevens die uit eindelijk de jaarafrekening be palen. Elke klant van het Openbaar Nutsbedrijf heeft een aansluitnummer. De eer ste twee cijfers van dit aan sluitnummer corresponderen met het nummer van uw op- namewijk. Elke opnamewijk heeft een opnameperiode, waarin u de meteropnemer van ons bedrijf kunt verwach ten. Bent u in de betreffende pe riode niet in de gelegenheid onze meteropnemer te ont vangen dan adviseren wij u, vóór de voor u geldende op nameperiode contact op te nemen met ons bedrijf, tele foonnummer 2621000. Onze medewerkers maken dan met u een afspraak. Treft de O.N.S. meteropnemer u niet thuis, dan stopt hij een kaartje bij u in de brievenbus. Op dit kaartje moet u zelf de meterstanden invullen. Het in gevulde kaartje moet u daar na, zo snel mogelijk liefst bin nen twee dagen, opsturen naar het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Op deze wijze heeft u dit voor u zelf en voor ons prettig geregeld. Voor de volledigheid geven wij u een overzicht van de opnamewijken en de opnameperioden: Opnamewijk opnameperiode 01 12 december - 15 januari 02 18 januari - 14 februari 03 17 februari - 10 maart 04 17 maart - 31 maart 05 7 april - 14 mei 06 17 mei - 15 juni 07 21 augustus - 22 september 08 24 september - 19 oktober 09 21 oktober - 12 november 10 16 november - 7 december Advies: Als in en buiten de voor u geldende opnameperiode een „meteropnemer" zich aandient, vraag dan naar een legitimatiebewijs van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Bij het niet kunnen tonen van dit legitimatiebewijs bent u niet verplicht de „meteropnemer" binnen te laten. Dit geldt ook voor andere medewerkers die namens het Open baar Nutsbedrijf bij u aan de deur komen. O.N.S. meteropnemers -L. Met de nieuwe inzamelingswijze van oudpapier wil het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (O.N.S.) dit jaar aanzienlijk meer papier opha len dan vorig jaar. Vorig jaar werd ca. 2000 ton via scholen, vereni gingen en papierbakken ingeza meld. „Door de nieuwe methode Willen we dit jaar bovenop die 2000 ton, 1000 ton extra inzame len. De medewerking van scholen Sh verenigingen is daarbij onont beerlijk" Door het inzakken van de oudpa- pierprijs dreigde de doelstelling van het nieuwe inzamelsysteem, dat was gebaseerd op het ontwik kelen van 25 zgn. concessiege bieden, aangetast te worden. Uitgangspunt was dat verenigin gen en scholen, die zich aanmel den één of meer concessiegebie den toegewezen krijgen. Zij ver plichten zich minimaal eenmaal per maand in hun concessiege- bied(en) huis-aan-huis het oudpa pier in te zamelen. Het O.N.S. stelt daartoe een vuilnisauto met chauffeur beschikbaar. De con cessiehouder zorgt voor de bela ders. De garantievergoeding zou '50.- per ton ingezameld oudpa- prer bedragen. Het O.N.S. draagt i'órg voor publiciteit en voorlich ting. Gedurende 5 avonden per week, van maandag tot en met vrijdag kan papier worden ingeza meld. Speciaal ten behoeve van scholen zouden ook de woens dagmiddag en de zaterdag aan geboden worden, omdat het wel licht bezwaarlijk is voor scholen in de avonduren in te zamelen. Heel wat scholen en verenigingen hebben de afgelopen jaren een belangrijke steen bijgedragen aan het gescheiden inzamelen van oudpapier. Ondanks dat verdwij nen er toch nog heel wat tonnen oudpapier in de vuilniszakken. Eén ton oudpapier in de vuilnis zak betekent dat wij rond de 90.- afvoerkosten hiervoor op tafel moeten leggen. Volgend jaar kan dat oplopen tot meer dan 200.- per ton. Tijdens de in december gehou den informatie-avond kwam naar voren dat sommige verenigingen en scholen moeite hadden met de nieuwe methode. „Een zang koor met mannen op leeftijd kun je niet een hele avond achter een vuilnisauto laten lopen en sjou wen", luidde één van de reacties. „Door samenspraak kwamen we tot andere ideeën. Daarenboven waren we door, voor ons en de papierophalers ongunstige ont wikkelingen op de oudpapier- markt genoodzaakt andere maat regelen te treffen. Als scholen en verenigingen 4 cent per kilo moe ten gaan betalen aan de oudpa pierhandel om het ingezamelde oudpapier weg te halen, terwijl ze van ons een 'subsidie ontvangen van 5 cent per kilo, dan is het aantrekkelijke er vanaf". Terstond heeft de O.N.S.-directie, begin februari, de gemeente een oplossing voorgelegd, die bestaat uit een aantal onderdelen: Een vereniging of school doet mee met de maandelijkse huis- aan-huisinzameling, zoals is uit eengezet op de voorlichtings avond. De school of vereniging krijgt een vuilniswagen met chauf feur ter beschikking. De op brengst van de ingezamelde hoe veelheid is voor de ophalers. De opbrengst bedraagt 5 cent per kilo. Aan deze regeling is een re strictie toegevoegd, omdat geble ken is dat de beladers minimaal 18 jaar moeten zijn. Het Openbaar Nutsbedrijf haalt bij de school of vereniging het pa pier op dat binnen korte tijd in de vuilniswagen wordt geladen. Voorwaarde is dat er minimaal 3 ton papier wordt opgehaald. De school of vereniging kan ook direct zaken doen met de pa pierhandel. Als de papierhandel een vergoeding geeft dan wordt deze verrekend met de vergoe ding die ons bedrijf betaalt. Maxi maal ontvangt de school of vere niging dus 5 cent per kilo. Het is ook mogelijk het oudpa pier zelf te brengen op het mi lieustation. Daarnaast blijven de papierbak ken in de stad voorlopig gehand haafd. „Met het doorvoeren van deze maatregelen gaan we er van uit dat op de eerste plaats het be staande inzamelcircuit in stand wordt gehouden. Daarnaast willen we bevorderen dat zo veel moge lijk oudpapier buiten de vuilniszak wordt gehouden". Op 11 februari schreef het O.N.S. een brief aan het College van Burgemeester en Wethouders. Op 16 februari nam dit college een positief besluit. Eind februari ging de eerste school met het O.N.S. aan de slag. Daarmee ver anderde plotsklaps ook enigszins de positie van het O.N.S. „Voor heen coördineerden en begeleid den we de oudpapierinzameling. Thans zijn we naast begeleiders, papierophaalbedrijf". Om minder afhankelijk te zijn van de oudpa pierhandel wordt onderzocht in hoeverre een lidmaatschap van de Coöperatieve Vereniging van Aanbieders van Oud Papier (VAOP) kan bijdragen aan een goede afvoer tegen een redelijke prijs van het door de N.V. O.N.S. opgehaalde oudpapier. Inmiddels is een aantal scholen en verenigingen geholpen met het inzamelen en met het geven van voorlichting aan de bewoners in de betreffende wijken. De Jo zefschool, De Willibrordusschool en de voetbalvereniging Olympus zijn daar voorbeelden van. Voor meer informatie kunt u te recht bij het bureau van de sector Milieu en Beheer, telefoon 4465361 Vanaf 19 april 1993 gaat het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam de drinkwaterleiding in de wij den Bijdorp, Tuindorp en Kethel-dorp, straat voor straat, doorspuien. Het werk zal overdag plaatsvinden van 08.00 tot 16.00 uur of zoveel korter of langer als noodzakelijk is. Het door spuien zal ongeveer twee weken in beslag nemen. Mede door de aanwezigheid van stalen en gietijzeren onderdelen in de leiding vormt zich in tie loop der jaren een laagje ijzerslib in het waterleidingnet, wat bruin water tot gevolg kan hebben. Om dit te voorkomen gaat het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam de waterleidingen in de betreffende wijken doorspoelen. Mede door de brandkranen in de straat te openen verho gen we de stroomsnelheid in de leidingen. Op deze wijze wordt het ijzerslib uit de leidinqen gespoeld. Tijdens het spuien kan de waterdruk in de woningen in de betreffende wijken iets lager wor den en kan er gedurende de spuiperiode bruin water uit de kraan komen. Dit is echter van tijdelijk aard en niet schadelijk voor de gezondheid van mens en dier. Het O.N.S. adviseert de bewoners in de betreffende wijken: ^--Het water in de weken waarin het leidingnet wordt schoongemaakt, voor consumptie en/of het gebruik van wasmachine of andere apparaten te controleren; 7 Zonodig voor een kleine watervoorraad te zorgen. Het Schiedamse Nutsbedrijf zal de eventuele overlast tot een minimum beperken. Spuikarwei in Nieuwland en Slachthuisbuurt binnenkort achter de rug, daarna volgen Bijdorp, Tuindorp er? Kethel-dorp. Donderdag 1 april is het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam begonnen met het vernieuwen van de Openbare Verlichting op de Hoogstraat. De 18 bestaande lichtmasten, die dateren uit 1981, maken plaats voor 28 nieuwe 4 meter hoge masten. Deze worden voorzien van een traverse met daarop twee paaltoparma- turen met goede lichttechnische eigenschappen. Het accent van de nieuwe ver lichting zal liggen op een betere halfcilindrische verlichtingssterkte, het criterium voor betere sociale veiligheid. De in de armaturen toe te passen lamp heeft een betere kleurweergave dan de „witte" hogedrukkwiklamp. Herkenning van perso nen is hierbij beter mogelijk. Dit verbeterplan is in overleg met de afdeling Stedebouw van de Dienst Ge meentewerken tot stand gekomen. Het plan was tevens een onderdeel van de aanbevelingen van de Commissie Bestrijding Criminaliteit. Ook de Raadscom missie Financiën, Bedrijven, Personeel Organisatie heeft zich gebogen over dit verbeterplan. De nieuwe lichtmasten en armaturen zien er representatief uit en harmoniëren door de behoudende vormgeving goed bij de omgeving. De behuizing van de lamp is uitgevoerd in een haldere gestructureerde slagvaste kunststof. De op de armaturen aangebrachte afscherming heeft een blauwe kleur, evenals de mast en de traverse. Naast het vernieuwen van de Openbare Verlichting op de Hoogstraat maakt het O.N.S. dusdanige voorzieningen voor de feestverlichting dat de Winkeliersvere niging zelf de verlichting op het gewenste moment kan in- en uitschakelen. Het inroepen van O.N.S.-personeel is dan niet meer nodig. Naar verwachting zullen de werkzaamheden half mei worden afgerond en wordt dit project extra en officieel belicht. Met het vernieuwen van de Openbare Verlichting langs een deel van de Schie, op de Korte en Lange Haven en de Hoogstraat hebben de Gemeente en het Openbaar Nutsbedrijf belangrijke stappen gezet in de verbetering van de open bare verlichting en de sociale veiligheid in de binnenstad. De overleggroep hondenproblema- tiek, waarin vertegenwoordigd de gemeente, N.V. O.N.S., honden sportvereniging Brandersstad, Die renbescherming Schiedam, dieren asiel Hargahoeve en een aantal hondebezitters, heeft een nieuwe voorlichtingscampagne opgezet. Hierin past uitstekend een nieuwe serie van zes wekelijkse afleverin gen over de opvoeding van hon den, die de AVRO vanaf 27 maart uitzendt. Onder de titel „Kwispelen" vertelt Loes van de Boogaard hoe je op speelse en positieve wijze van de pup een goed opgevoede hond maakt waar je veel plezier aan kan beleven en die ook - veel belangrij ker nog misschien - de rest van de omgeving geen overlast bezorgt. Deze serie wordt vanaf zaterdag 27 maart 1993 zes weken lang uitge zonden om 16.05 uur op Nederland 1Iedere aflevering wordt herhaald op de dinsdag daaropvolgend om 23.41 uur. Het educatief programma bij het O.N.S. is gericht op nieuwe ont wikkelingen op het gebied van milieu. Hergebruik en afvalpre ventie voeren hierbij de boven toon. De excursies bij de haven dienst gaan inhoudelijk verder dan voorheen. Havengastheren Piet Zuiddam en Jaap Klunder staan o.a. hiervoor garant. De belangstelling voor de excursies naar het drinkwaterpompstation is dit jaar minder dan vorig jaar. Maar Jan Kreukniet zal met volle overtuiging zijn verhaal doen over het belang van betrouw baar drinkwater. Naast de reeds geplande milieu excursies zullen leerlingen van basisschool De Gorzen in april, verspreid over een aantal dagen, het O.N.S. bezoeken. Deze school heeft het milieu geduren de deze maand centraal gesteld. Drinkwater en afval zijn hierin opgenomen. De 22 klasgenoten van Remco van Rij komen op 22 april om 09.00 uur een kijkje ne men in het milieustation. Remco houdt de dag ervoor een spreekbeurt in zijn klas van de Bernardusschool over het mi lieustation. Op het milieustation werkt zijn vader die de leerlingen zal ont vangen en rondleiden. Het be zoek vormt een onderdeel van Remco's spreekbeurt. Dit jaar hebben zo'n 300 leerlingen voor de excursies ingeschreven. April wordt voor het O.N.S. een extra drukke maand. In het ka der van het thema afvalpreventie zal het Schiedamse Eco-team op 21 april kennis en ervaring uitwisselen bij het Openbaar Nutsbedrijf. Mari Dingenouts en André Hertog zullen de ca. 20 deelnemers o.l.v. Nivon-voorzit- ter Lou van der Stel ontvangen en een toelichting geven op het nieuwe reeds in gang gezette Gemeentelijk en O.N.S. afval preventie) beleid. Ongetwijfeld zullen vragen over energiebe heer, een onderdeel van de les stof, boven tafel komen. Om het lijstje van bezoeken aan het Nutsbedrijf compleet te ma ken, ontvangt Cor van der Poel van Inspectie Advisering in april een groep leerlingen van Scholengemeenschap Schra- venlant, die alles te weten zullen komen over veiligheid bij ge bruik van energie en drinkwater. Deze les wordt gegeven als les- onderdeel van het vak natuur kunde op school. Raadslid en O.N.S.-commissaris Daan Baart komt met zijn Centrale Commis sie voor de Statistiek/Commissie van Advies voor Energie Statis tieken eind april vergaderen in het O.N.S. kantoorgebouw, 's Middags staan de O.N.S. warmtepomp, molen De Vrijheid, energiebeheer Schielandzieken- huis en de unieke gasmotoren in het drinkwaterpompstation op het programma. Naast de drukte in het service centrum en in het milieustation extra belangstelling in april voor het gastvrije O.N.S. De Gemeente Schiedam en het Open baar Nutsbedrijf Schiedam (O.N.S.) wil len samen met u het klein chemisch afval (K.C.A.) blijvend uit het milieu houden. Elk huishouden heeft regelmatig stoffen in huis die niet alleen schadelijk zijn voor het milieu, maar ook voor de gezond heid. Het O.N.S. haalt op afroep deze stoffen aan huis bij u op. Ook is het mo gelijk K.C.A. in te leveren bij het milieu station aan de Van Heekstraat 15. Ope ningstijden op werkdagen van 09.30- 19.00 uur en op zaterdag van 09.00- 15.00 uur. Om welke stoffen het precies gaat en op welke wijze het zgn. „breng en haalsysteem" werkt, daar vertelt deze folder u meer over. Voor u is het belangrijk te weten wat u in huis hebt aan klein chemisch afval. Voor de K.C.A.-ophalers is het belangrijk te weten wat ze in ontvangst nemen. Onder klein chemisch huishoudelijk afval verstaan we alle stoffen die in uw huis houden ontstaan en/of voorkomen en chemische bestanddelen bevatten. Deze stoffen bestaan deels uit vaste stoffen en deels uit vloeistoffen. Onderstaand geven wij u een tabel van K.C.A, uit huishoudens. Er staan stoffen op die regelmatig worden gebruikt in en rond huis en, eenmaal gebruikt, als K.C.A. kunnen worden aangeboden aan het O.N.S. Het is niet de bedoeling dat deze stoffen in de vuilniszak en dus in het milieu te recht komen. Oude medicijnen staan niet op de lijst vermeld: die kunnen nl. beter, zo oordeelt het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) bij de apotheker worden ingeleverd met het oog op de volksgezondheid. Willen we met elkaar het milieu blijvend ontlasten, dan is het noodzakelijk dat schadelijke afvalstoffen niet meer in de huisvuilzak verdwijnen of via het straat putje weglopen. De beste oplossing hier voor is ze te bewaren tot de K.C.A.-wa- gen bij u langs komt of ze af te geven bij het O.N.S.-milieustation aan de Van Heekstraat, Heeft u klein chemisch afval (K.C.A.) in huis, bel de N.V. O.N.S. 2621000 Wij maken met u een afspraak op welke dag en op welk tijdstip de K.C.A.-wagen bij u langs komt. Op" de afgesproken ophaaldag melden de K.C.A.-ophalers zich bij u aan de deur. U zorgt ervoor dat de schadelijke en ge vaarlijke afvalstoffen goed verpakt klaar staan. Probeer zo duidelijk mogelijk aan te geven, bijvoorbeeld met een etiket op de verpakking, wat er in zit en wat u meegeeft. Dit geldt natuurlijk ook als u de K.C.A. bij het O.N.S. komt brengen. Overigens kunt u gebruikte batterijen op het moment dat u dat wenst, deponeren in één van de batterij-bakken die ver spreid staan door de stad. Voor het afha len van een paar batterijen hoeft u dan niet naar het O.N.S. te bellen. accuzuur - accu's aceton ammoniak batterijen: alkaline batterijen, nikkelcadmium batterijen benzine bestrijdingsmiddelen chemicaliën restanten chemisch toiletafval elen energiezuinige lampen filmafval - fixeer gootsteenontstopper (sterk natronloog) halon brandblussers houtverduurzamers inkten insecticiden kit- en lijmprodukten koperhoudend afval koperpoets kwastenreiniger- en ontharder kwikschakelaars kwikthermometers lampolie latex loodhoudend afval medicijnen meubelolie minerale oliën: motorolie, smeerolie, vet, boor- en snijolièn nagellak en nagellakremover oiiefilters ontvetters ontvettingsmiddelen ontwikkelaar/toner ontwikkelvloeistof/toner oplosmiddelen ovenspray (bevat natronloog) petroleum plamuur remolie smeervet spuitbussen met restant terpetine/peut terpentijn thinner verfafbijtmiddel verfoplosmiddel verfrestant vlekkenwater vlooienbandjes wasbenzine zinkhoudend afval zoutzuur zuren 4rp „yï '0penba arNuteM4^

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 2