Mondeo Wagon nu leverbaar Nieuwe zuinige motoren in Astra Citroen Xantia Trekauto van het Jaar - Alfa 155 sterk concurrerend FSO wordt volwassen Nieuwe C en E klasse bij Mercedes dit jaar HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 MEI 1993 De redactie ran deze speciale antopaqina wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereiken na postbus 5825. 2280 HV Rijswijk. Het telefoonnummer ran de autoredactie is 070-3190298 Alfa Romeo heeft het 155 programma sterk uitgebreid. Er zijn drie nieuwe motorversies bijgekomen: een 1.7 TS, een 2.0 TD en een 2.5 TD. Daarnaast zijn uiteraard de 1.8 TS, 2.0 TS, 2.0-16 V 1 urbo en 2.5 V6 in het programma gebleven. De prijzen van de nieuwkomers zijn zeer scherp concurrerend. De Alfa 155 1 7 TS kost 37.950.-. De standaarduitrusting is zer compleet te noemen: stuurbekrach tiging, getint warmtewerend glas, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, van binnenuit regelbare koplamphoogte centra le portiersvergrendeling, elektrisch bediende portierramen voor, checkpaneel voor geopende portieren en stoffen hoofdsteunen voor. Als extra s is er ABS J 4.500,- en airbag in combinatie met gordel spanners voor 1.500.-. De prijzenv an de Alta Romeo 155 2.0 TD en 2.5 TD zijn respectie velijk 44.950,-en 54.950,-. Begin komende maand brengt Mercedes een geheel vernieuw de 200-500 serie op de markt die E-klasse gaat heten. Mercedes gaat al haar modellen met letters aanduiden. Bij de topklasse was dat al zo, die staat bekend als S-klasse, ook de 4x4 terrein wagen hebben een letteraanduiding de G-klasse. De nieuwe 190 wordt C-klasse en de bestaande middenklasse 200-500 serie E- klasse. De nieuwe E-klasse krijgt uiterlijk moderniseringen, nieuwe dieselmotoren en een completere uitrusting. Een vol gende keer daar over meer. De nieuwe 190 komt als C-klasse vanaf 17 juni op de markt. Comfortabeler, ruimer, veiliger en milieuvriendelijker, dat zijn de belangrijkste technologische kenmerken van de C-klasse. Behalve door een eigentijds moderne uitstraling en talrijke no viteiten onderscheidt de C-klasse zich nog in twee andere op zichten. Het eerste betreft de nieuwe prijs-waarde filosofie van Mercedes en heeft alles te maken met de wensen van de klant. De prijzen van de C-klasse (vanaf 56.250,-) liggen namelijk op het niveau van de voorgaande serie. Het tweede is typerend voor de C namelijk het unieke vormgevings- en interieurcon cept dat volledig tegemoetkomt aan de groeiende behoefte aan een individuele levensstijl, ook bij het autorijden. Naast de. standaarduitvoering zullen daarom nog drie extra uitvoerings varianten worden aangeboden, die elk een eigen en bijzonder karakter bezitten, zowel van binnen als van buiten. Deze model len zullen worden aangeduid met de namen Esprit 1250,-), Elegance 5600,-) en Sport 7600,-). De modellen Esprit, Elegance en Sport zijn net als de standaardversie niet aan een specifiek motortype gebonden. De sportieve detaillering van de Sport-versie is dus niet alleen te combineren met de kleinste benzinemotor (C 180 met 90 kW/122 pk), maar ook met het type C 200 Diesel (55 kW/75 pk) of met de C 280 (met de krachtige zes-cilindermotor van 142 kW/193 pk). Andere versies ziin de C 200, C 220 D en C 250D. PAGINA 25 Na een aantal zeer moeilijke jaren gaat het weer crescendo met het Poolse merk fSO. Van de democratische en economische veranderingen in het Oostblok heeft FSO evenals Lada Skoda en Yugo veel last gehad. Maar FSO heeft net als Skoda steun gekregen van Westerse autofabrikanten. Skoda is al een volle 100% dochter van VW, FSO heeft een stevige overeenkomst met Opel (General Motors). Mercedes brengt dit jaar 1993 heel veel nieuws. Dat is uniek voor dit merk dat normaliter zo eens in de 10 jaar een echt nieuw model uitbrengt. Maar 1993 is ook een bijzonder jaar, de recessie slaat hard toe bij Mercedes en nieuwe modellen en ver nieuwingen kunnen het tij prima keren. Er is dan ook veel veranderd bij het Poolse FSO. De fabrieken zijn flink gemoderniseerd, veel westerse technologie is inge bracht evenals know how omtrent kwaliteit en service. De beken de FSO Prima is op tal van punten verbeterd. Hij heeft nu ook de keuze uit twee nieuwe schone motoren. De 1.5i benzine motor is mede door Nederlandse inbreng (TNO en importeur Abimex) voorzien van elektronische brandstof injectie en een gereg. 3-weg katalisator. De andere motor is een moderne 1.9 diesel van het PSA concern (huist ook in de Peugeot 405 en Citroen ZX). De FSO prima is een 5-deurs hatchback model, lxbrxh is 429x165x138 cm, wielbasis is 251 cm. Het onderstel is afgeleid van het Fiat 131 on derstel, voor is de wielophanging onafhankelijk met schroefver- en, achter is er een starre as met bladveren. Het is een beproefd maar wat gedateerd concept, de rijeigenschappen zijn daaraan in herent. De FSO Prima weegt zelf een 1100 kg en mag 550 kg laden en 850 kg trekken. Behalve de FSO Prima 5-deurs en 5-persoons Hatchback is er nu ook een FSO Pick-up leverbaar onder de naam FSO Cargo. Het is een enkele cabine pick-up waardoor de laadbak royaal is 200x150 cm, de Pick-up weegt zelf 1190 kg en kan maar liefst 1000 kg laden en 1000 kg trekken. Slechts enkele weken na de presentatie van de nieuwe Ford Mon deo in vier- en vijfdeurs versies, is nu ook de „Wagon" geheten sta tioncar-uitvoering be schikbaar. Hiermee biedt Ford nu op al haar modellen, van Fiesta (de Courier) tot Scorpio, een kombi-mo- del aan. De nieuwe Mondeo Wa gon combineert een enorme praktische bruikbaarheid met een zeer elegante stilering. 'Hij biedt hetzelfde zeer moderne comfort als de Mondeo's sedan en hatchback, maar de ba gageruimte van 650 liter is hier door hèt neer klappen van de achter bank te vergroten tot een enorme en in de praktijk volledig bruik bare 1.650 liter. De Mondeo Wagon heeft een zeer grote ach terklep, die doorloopt tot op de achterbumper, waardoor het laden en lossen zeer wordt verge makkelijkt. De geheel vlakke laadvloer van de Wagon is, met neerge klapte achterbank, 190 cm lang en heeft tussen de wielkasten een laad- breedte van 115 cm, ter wijl de hoogte van de laadruimte liefst 84 cm bedraagt. De praktische inzetbaarheid wordt nog verhoogd door een voor deze klasse zeer hoog maximum aanhan gergewicht: 1.200 kg voor de 1.6i versie met 90 pk-motor, 1.400 kg voor de 1.8i-l 15 pk en 1.500 kg voor de Mon deo Wagon 2.01 met 136 pk. Ford verwacht dat onge veer een kwart van alle Mondeo-klanten zal kie zen voor de Wagon. De prijs van de Mondeo Wagon CLX 90 pk be draagt 41.740, de CLX 115 pk kost 43.740, de CLX 136 pk 45.740 en de 90 pk Turbo diesel komt op 48.240. De prijzen van de Ford Mondeo Wagon GLZ zijn: 46.740 voor de 15 pk, 48.740 voor de 136 pk en 51.250 voor de Turbo diesel. De populaire Opel Astra krijgt (vanaf juni) een tweetal nieu we motoren. Opel heeft namelijk twee nieuwe benzinemotoren ont wikkeld voor het Astra modellenprogramma. Dat is op de eerste plaats de 1,6 liter met een maximum vermo gen van 52 kW (71 pk), die speciaal is ontwik keld voor een gering brandstofverbruik en zeer lage uitlaatgas emissies. Tweede noviteit is de 1,8 liter zestienklepper met 92 kW (125 pk). Het gaat hier om het derde lid van de moderne ECOTEC motorenfami lie, waarvan de naam staat voor Emissions and Consumption Opti mizes TECnology. De 1.8 16V vervangt de be kende tweeliter vierci- linder met 85 kW (115 pk) in alle Astra's, uit gezonderd de Cabrio. De voornaamste uit gangspunten bij de ont wikkeling van de nieu we 1,8 liter motor waren een voortreffelijk brandstofverbruik en verantwoordelijkheid ten aanzien van het mi lieu, in combinatie met een hoog vermogen. Wat dat betreft past hij pre cies in de lijn van de an dere twee ECOTEC mo toren die Opel recente lijk heeft geïntrodu ceerd, namelijk de 2,5 li- ter V6 24V in de Vectra en de 1,6 liter 16V in de Corsa. Ook de nieuwe 1.8 16V valt op door zijn hoven de Mitsubishi Lancer derde en de Ford Escort vierde, hij scoorde on voldoende in de accele- ratieproeven en op de helling. Moeilijk De meest moeilijke klasse was de derde klasse, auto's boven de 40 mille waarin de nieu we Ford Mondeo, Re nault Safrane, Citroen Xantia, Volvo 440 met nieuwe 2.0i motor. Alfa 155, Mitsubishi Galant, Toyota Carina en als buitenbeentje de Nis san Serena. Laatste is in feite een MPV, een mul tifunctionele ruimteau to, en zal in volgende voorkomende gevallen in een apparte MPV klasse worden inge deeld evenals bijvoor beeld 4x4 terreinauto's en al wel bestaand de diesels in een apparte klasse thuishoren. Er waren in deze klasse kleine motorverschil- len, een 1.81 motor voor de Ford, Alfa en Mitsu bishi, een 2i.0i voor de Citroën, Volvo, Nissan en Toyota en een 2.2i voor de Renault. Maar met uitzondering van de Renault Safrane heb ben deze geen grote rol gespeeld en juist bij de Renault is die grotere 2.2i motor geen voor deel, de ook zwaardere auto blijft achter in ac celeratie. Toch werd de Sultane 4e. do Mondeo heel fraai 3e. de Volvo 2e (een vorige 400 versie won twee jaar geleden bij de Engelse trekauto verkiezing) en reeds be kend de Citroën Xantia le. Hij won op overtui gende wijze door het comfort, met name bij het rijden op slecht weg dek, het rijden Op de réchte weg, in bochten en bij de uitwijkma noeuvre. De klassering afmakend komen we bij 5e de Nissan Serena, 6e de Toyota Carina, 7e de Mitsubishi Galant en 8e de Alfa Romeo. Dieselklasse Bij de dieselklasse de den weer vier wagens mee, de Opel Astra met nieuwe 1.7TD, de Peu geot 405 met nieuwe 1.9TD, de Mazda 626 met nieuwe 2.0 Com- prex diesel en de Rover Clubman Estate met 2.0D. Bovenstaande op somming is tevens het klassement in de diesel klasse, uniek dus dat de Astra met de licfitste diesel en ook met de voordeligste prijs, 41,5, mille/wint. De Astra zelf deed als nieuw model vorig jaar (1992) mee en scoorde toen ook zeer hoog, met miniem ver schil eindigde hij na de winnaar, de VW Golf, op de tweede plaats. Nu bij de diesels is hij eerste geworden. Voor de com pleetheid noemen we ook de winnaar van 1991, het eerste verkie zingsjaar, en dat was de Nissan Primera. De jury bestond ook dit jaar weer uit Henk Kroon (ANWB Kampeer en Ca ravan Kampioen), Sep- pe Keus (ANWB Auto test), Jaap Homan (Ca ravanjournalist Nieuws blad van het Noorden), Paul Descamps (Cara vanjournalist Kampeer- tourist/Autokrant Bel gië), Joop Stam (Cara vanjournalist VNU), Jan Adolfs (Autojournalist Tubantia/Auto'krant Drenthe), Nol van Bene- kom (Autojournalist GPD) en Leo de Ruiter (Autojournalist Sijthoff Pers, tevens uw verslag gever). Via enkele dagen testen op de Daf test baan met in totaal 13 proeven moest een oor deel over de trekkende auto gegeven worden. Puntenklassement Via het schoolcijfersys teem 0 tot 10 kon per proef een cijfer gegeven worden, bij enkele proe- vep werden die punten verdubbeld of zelfs ver viervoudigd om een dui delijke gradatie in zwaarte van de proef te verkrijgen. Uiteindelijk werden alle punten van alle juryleden per auto opgeteld en ontstond zo de eindklassering. De Citroën Xantia 2.0i be haalde 1672 punten en werd overall eerste. De Renault 19 1.8i kreeg 1650 punten en werd dus tweede overall, een eervolle vermelding want een 19 1.8i is al voor een 33 mille ver krijgbaar. De Volvo 440 2.0i werd met 1642 pun ten derde, de Ford Mon deo 1.8i met 1582 pun ten vierde en de Opel Astra 1.7TD met 1568 punten vijfde. Een uit gebreid testverslag met alle op en aanmerkin gen en een puntenover- zicht leest in de Kam peer en Caravan Kam pioen van juni 1993. controle. Dit systeem re gelt het ontstekingstijd stip van elke cilinder en dus een laag brand stofverbruik. De nieuw ste snufjes zijn toege past, om de verbranding in de cilinders en de sa menstelling van de uit laatgassen te optimali seren. Kern van de zaak is een nieuw elektronisch mo- tormanagement. Dit re gelt niet alleen de sing le-point benzine-injec- tie, maar ook andere technische aangelegen heden die meestal al leen bij grotere motoren en dus in veel hogere prijsklassen worden aangetroffen. Goede voorbeelden zijn de directe ontsteking waarbij de stroomverde- ler is komen te vervallen apart en zorgt automa tisch voor de aanpassing op de toegediende kwa liteit ongelode benzine, zo lang het octaangetal tussen 91 en 98 be draagt. De nieuwe 1,6 liter in de Astra beschikt over een hoog koppel dat reeds bij lage toerentallen ter beschikking staat. Het maximum bedraagt 128 Newtonmeters bij slechts 2800 toeren per minuut. Deze karakte ristiek draagt flink bij aan het bijzonder lage brandstofverbruik. Vól gens de Euromixmetho- de komt dit neer op ge middeld 6,4 liter per 100 kilometer (1 op 15,6). Dat is zo'n 7 procent la ger dan de gangbare 1,6 liter met 55 kW (75 pk), die op termijn zal wor den vervangen gemiddelde trekkracht. Deze karakteristiek zorgt niet alleen voor prima prestaties bij rela tief lage toerentallen, maar ook voor een brandstofverbruik dat exemplarisch in zijn klasse mag worden ge noemd. Neem de nieu we Astra GSi 1.8 16V: in de vijfde versnelling ac celereert hij van 80 tot 120 km/h in 14 seconden rond, terwijl het gemid deld brandstofverbruik volgens de Euromix me thode slechts 7,7 liter per 100 kilometer (1 op 13) bedraagt. Kenmerkend voor de 1.6 krachtbron is de hoge compr^ssiever- houding van 10,0:1. Dit staat borg voor een gro te thermische efficiency en de selectieve pingel- De Nederlandse onder scheiding Trekauto van het Jaar 1993 is ge gaan naar de nieuwe Citroën Xantia. Het initiatief en de organi satie van de trekauto verkiezing ligt bij de ANWB Kampeer en Ca ravankampioen. Een achttal caravan- en au tojournalisten werkt er nu alweer voor het der de achtereenvolgende jaar aan mee. i door Leo de Ruiter Dit jaar deden maar liefst 20 auto's mee aan de verkiezing. Voor- waarde is dat de model- i len tot aan de jprering (de maand'april) niet langer dan 12 maanden op de, markt'zijn of een nieuwe motor-uitvoe ring kennén die het voorafgaande jaar op de markfis gebracht. Het is namelijk niet doenlijk ieder jpar het hele op de Nederlandse markt zijnde wagenpark te ju reren. Het is dus net als bij de overige auto-ver kiezingen een moment opname van de in één jaar uitgebrachte nieu we auto's. Daarnaast is de jury ook nog afhan kelijk van de door de fa brikant/importeur inge brachte wagens. De wa gens worden namelijk met caravan erachter enkele dagen uitvoerig getest en als een merk niet mee wil doen wordt zij uiteraard ook niet in de test en verkiezing op genomen. Maar dat ge beurt zelden, vandaar dat er dit keer zelfs 20 auto's moesten worden getest. Daaronder ook de winnaar de nieuwe Citroën Xantia, die maar pas op de Nederlandse markt leverbaar is. Ook de nieuwe Opel Corsa, Peugeot 306. Ford Mon deo en Mitsubishi Ga lant (allen pas dit jaar op de markt) deden mee, maar bijvoorbeeld de nieuwe Seat Ibiza en Renault Twingo waren in april nog niet be schikbaar en zullen dus volgend jaar meedoen. Na de uitvoerige testen, het invullen van de rap porten en de diverse be raadslagingen is dan de uiteindelijke winnaar maandag 24 mei bekend gemaakt, de bij de ver kiezing behorende tro fee is inmiddels ook aan de directie van Citroën Nederland overhandigd. Citroën vering De nieuwe Citroën Xan tia en met name het 2 Oi SX model met het voor deel van de hydfa-aktie- ve vering (prijs 44,5 mil le) is dë overall winnaar geworden van alle 20 ge teste nieuwe auto's. Maar er waren meer winnaars en eigenljk was iedere deelnemer een beetje winnaar, want echt slechte trek auto's waren er dit keer niet bij. Er is in de loop der jaren veel veranderd aan auto en caravan, en ook de combinatie profi teert daarvan. Dit jaar geen combinaties die niet meer in de hand te houden waren, geen scharende of dweilende combinaties, alle sja- lom- en uitwijkproeven werden goed volbracht. Ook op de hellingproe- ven bleef geen enkele combinatie steken, al hadden daar de Opel Corsa 1.4i, de Ford Es cort 1.6i en de Rover Clubman 2.ÜD meer moeite dan de rest. Op dat gebied, alsmede op de acceleratieproeven, gaat natuurlijk het ver schil in klasse en motor een woordje mee spre ken. Klasse-indeling Vandaar dat ér ook een klasse-indeling wordt gemaakt. Daarbij speelt de prijs een belangrijke rol. Zo is er de klasse tot 30 a 32 mille, de klasse 30 tot 40 mille, de klasse boven de 40 mille en de speciale dieselklasse. In de eerste klasse won de Citroën ZX Furio, twee de werd de Nissan Mi- era, derde de Toyota Co rolla en vierde, tevens laatste, de Opel Corsa. Hij had met de 1.4i mo tor het minste vermo gen, maar was met zijn 24,5 mille wel de goed koopste. De Nissan Mi- cra met 1.3i motor be schikt altijd nog over 55 kW/75 PK. de Corsa 1.4i heeft 44 kW/60 PK. De wat duurdere 1.4i Sport met 60 kW/82 PK of de Corsa 1.6i met 74 kW/101 PK had het in het voornoemde rijtje beter gedaan, maar bij voorbeeld zo'n Corsa 1.6 GSi kost wel 33,5 mille. Dat soort verschillen zullen er altijd blijven, de acht man tellende jury moet het doen met de aangeleverde auto's. Renault 19 In dë tweëde klasse de den ook vier auto's mee, de nieuwe Peugeot 306 1.6i, de Ford Escort in vernieuwde uitvoering met 1.6i Zetamotor, de Mitsubishi Lancer Wa gon 1.6i en de Renault 19 met nieuwe 1.8i mo tor. Hier werd de Re nault 19 winnaar. Het motorvoordeel was maar betrekkelijk, de winst zit hem voorna melijk in het weggedrag op rechte weg, in boch ten en tijdens de uit wijkmanoeuvre, terwijl ook de besturing, kop peling en schakeling goed scoorden. De Peu geot 306 werd tweede, f AVLMTO:

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 25