Nieuwe Subaru Impreza 'Plus': persoonlijkheid met pretenties Veel muziekkeuze en aktuele informatie Nieuwe Aston Martin op komst m Race-uitvoering Mercedes C-klasse Vredestein introduceert 'sprint v50' Elektrisch kantel-schuifdak met tip-toets bediening Klembeveiliging standaard Door geavanceerde audio-systemen: Volop pluspunten in de 'Plus'-versie Midden juni heeft Mer cedes-Benz het groene licht gegeven voor de verkoop van de 'C-klas- se' als opvolger van de ruim 10 jaar oude 190- lijn. Aangezien Merce des-Benz in 1992 de ti tel in het Duitse Toer- wagenkampioenschap (DTM) in de wacht sleepte, was de vraag gewettigd of er van de 'C-klasse' ook een sportversie gebouwd zou worden. Die vraag kunnen we met 'Ja' be antwoorden, getuige de eerste foto van een C- klasse in race-uitvoe ring, die het Stuttgar- ter automerk inmid dels heeft vrijgegeven. Zoals op de foto van de imponerende bolide te zien valt, heeft Merce des-Benz Motorsport de race-versie van de 'C- klasse, in samenwer king met huis-tuner AMG, op maat gemaakt, conform de FISA-klasse 1-voorschriften voor wedstrijdwagens. Klas se 1 bestaat uit wed- strijdmotoren met een cilinderinhoud van maximaal 2,5 liter. Ze mogen zes cilinders hebben en een vermo gen leveren van meer dan 400 pk. Verder is er nog de klas se 2: hierin rijden de meer aan de seriepro- duktie verwante wed- strijdwagens met 2-liter motoren en een vermo gen van 280 pk. Het Duitse Toerwagenkam- pioenschap 1993 is voor wedstrijdwagens van beide klassen uitge schreven. Voorlopig is de race-uit voering van de Merce des Benz C-klasse nog niet op de circuits te zien. Bij de DTM-races van deze zomer ver schijnt het-merk-met- de-ster nog aan de start met een actuele, con form de klasse 1-voor- schriften omgebouwde variant van de AMG- Mercedes 190 E. Ondertussen besteedt Mercedes-Benz ook vol op aandacht aan de ont wikkeling van een auto voor de toerwagenserie klasse 2. Dit scheurijzer komt echter pas in de nazomer van 1992 in ac tie op de circuits. Zowel klasse 1- als klas se 2-wedstrijdwagens zijn toegelaten tot het Duitse Toerwagenkam- pioenschap 1993. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 JUNI 1993~ PAGINA 23 Bandenfabrikant Vredestein heeft een nieuw type zomerband geïntroduceerd, geschikt voor snelheden tot 240 km/uur. Hoe wel deze 'Sprint V50' een uitbreiding vormt op het reeds be staande Sprint-assortiment, werd voor deze band onder meer een volledig nieuw profiel ontwikkeld. De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Montage van een elektrisch kantel-schuifdak maakt een auto extra aantrekkelijk. Bij het nieuwe TVS kantel-schuifdak van opendaken-specialist Vermeulen Hollandia uit Haarlem staan, naast het genieten van zon en frisse lucht, gebruiksgemak en veiligheid voorop. Dank zij moderne voorzieningen als tip- toetsbediening en klembeveiliging profiteren chauffeur en in zittenden optimaal van dit TVS-dak, zonder dat ze te maken krijgen met een moeizame bediening of kans lopen met het au tomatische schuifdak een gevaarlijke situatie te creëren, waar bij iets of iemand beklemd kan raken. Vermeulen Hollandia is toonaangevend op het gebied van ont werp, produktie en inbouw van opendaken. Met het jongste ont werp, het TVS kantel-schuifdak, geeft dit bijna 100 jaar jonge fa miliebedrijf opnieuw zijn visitekaartje af. In het TVS-dak (TVS sta'at voor: Tilt-Vent-Slidej combineert het Haarlemse bedrijf zijn jarenlange know-how met geavanceerde technieken. Bedieningsgemak is verzekerd dank zij de tip-toets voor openen en sluiten. Zo'n tip-toets is zowel een praktische als een veilige vinding. Bestuurder of passagiers hoeven niet moei zaam te zwengelen om het dak te openen of sluiten; kort drukken op de tip-toets is voldoende om het open- en sluit-mechanisme te activeren. Onderwijl houdt de chauffeur zijn ogen en aandacht op de weg gericht. En hoeft slechts heel even één hand van het stuur te nemen. Bij het sluiten van een schuifdak kan een gevaarlijke situatie ontstaan als een voorwerp of lichaamsdeel klem dreigt te gera ken. Doordat bij gebruikmaking van de tiptoets het elektrisch be- dienbare TVS-dak zich automatisch opent en sluit, past Vermeu len Hollandia een speciale anti-klem voorziening toe. Zodra het dak bij het sluiten enige weerstand van betekenis ondervindt, treedt deze 'klembeveiliging' in werking. Achter deze simpele oplossing gaat uitgekiende elektronika schuil. Want in een rijdende auto ondervindt een zich sluitend dak altijd weerstand van de rijwind. Een speciaal ontwikkelde chip is nu in staat het verschil te 'voelen' tussen de 'gewone' weer stand als het dak sluit, zelfs al rijdt de auto 200 km/u - er is dan sprake van continue stroomafname - of de weerstand van een ob stakel. Na een automatische 'stop' doet het dak vanzelf een nieu we poging om te sluiten en nerhaalt dit tot de obstructie is verwij derd en het dak kan worden gesloten. Met deze voorziening vol doet het TVS-dak aan de strengste Amerikaanse veiligheidsnor men. Naast deze praktische eigenschappen bezit het TVS kantel- schuifdak nog andere voordelen. Zo is de prijs uiterst scherp: vanaf 1918 gulden, afhankelijk van het autotype en de soort uit voering van het zonnedak. De prijzen zijn inclusief montage en zonodig aanpassing aan de binnenhemel, maar exclusief BTW. Qua afwerking en design biedt Vermeulen Hollandia de hoogste kwaliteit. Het dak is keurig afgewerkt met een windscherm en waterafvoer. Bovendien treedt bij montage nauwelijks verlies van hoofdruimte op. Bijkomend pluspunt is dat de 'cassette' waaruit het schuif-kanteldak bestaat de stijfheid van de carrosse rie ten goede komt. Voor het sluiten van het TVS kantel-schuifdak heeft de autobezit ter diverse mogelijkheden. Uiteraard kan het dak dicht gaan via de tip-toets. Ook kan de dakbediening worden aangesloten op de portiersluiting en/of centrale deurvergrendeling of de infra-rood afstandsbediening. Desgewenst is een combinatie met het auto alarm mogelijk. Als de dakbediening is verbonden met de centra le deursluiting kan de chauffeur bij het uitstappen het dak open laten. Na het activeren van de centrale sluiting (via het slot of met infra-rood afstandsbediening) zoeft het dak dan automatisch dicht. Wie geïnteresseerd is in het TVS schuif-kanteldak, kan via Ver meulen Hollandia in Haarlem, tel. 023 - 160600, de namen en adressen opvragen van de dichtstbijzijnde inbouwstations. Japanse merken blij ven druk doende om ons vrijwel wekelijks nieuwe automodellen voor te schotelen. Su baru laat zich hierbij niet onbetuigd. Kon den we in 1992 al ken nismaken met de ver jongde Legacy en ver scheen rond de jaar wisseling de Vivio als opvolger van de Mini Jumbo, thans maakt al weer een nieuw model zijn opwachting in de showroom van de Su- baru-dealers: de Impre za. In deze nieuwe midden klasser combineert Su baru bekende ingre diënten, zoals boxermo tor-techniek en vier- wielaandrijving (stan daard bij de 1.8-versies), met de laatste ontwikke lingen op het gebied van design, veiligheid en milieu. Er zijn twee versies: de niet bijster opvallende vierdeurs sedan en de veel verras sender gelijnde 'Plus'. Proporties Bij de Impreza 'Plus' vallen vooral de propor ties op. Hij is 4,35 meter lang, 1,69 meter breed en 1,41 meter hoog. Zijn uiterlijk laat zich moei lijk ergens mee vergelij ken. Dat is natuurlijk een sterk punt. Dertien- in-een-dozijn auto's zijn er al genoeg. Kenmer kend is de kleine grille met centraal het Suba- ru-embleem met de zes sterren. Verder is het front van de Impreza vrijwel gesloten. Frisse koellucht komt via een sleuf in de dikke voor bumper annex spoiler bij de motor. Amandel- vormige koplampen zijn tegenwoordig in zwang; ook de Impreza doet mee aan deze mode. Vloeiende lijnen zorgen voor een elegant, dyna misch uiterlijk met een goede stroomlijn. Net als buiten is ook binnenin de Impreza moderne vormgeving troef. Vloeiende lijnen, afgeronde hoeken, ellip sen en ovalen bepalen de sfeer. Typerend is het ovale vlak in de deu ren, bekleed met dezelf de stof als het meubilair. Boxermotoren horen bij Subaru. Ook in de ma chinekamer van de Im preza staan zulke moto ren, waarbij de zuigers zich in het horizontale vlak twee aan twee te gen elkaar in bewegen. Beide motorversies (1.6 en 1.8 liter) hebben mul ti-point brandstofin spuiting en vier kleppen per cilinder. Elektroni sche, verdelerloze ont steking, centraal ge plaatste bougies en ben- zine-injectie dragen bij aan het efficiënte karak ter van de krachtbron nen. Plezierig In de testweek reed ik dik 500 km met de voor- wielaangedreven versie van de Impreza 'Plus'. Dit model beschikt dus over de 1.6 liter motor. Bij de versies met 1.8 li ter motor is permanente vierwielaandrijving standaard. Leuk en aar dig, maar voor onze con treien niet zo nodig. Om maar met de deur in huis te vallen: volgens mijn impressies is er weinig mis met de Im preza. Met zijn opval lende styling - een krui sing tussen hatchback en stationcar - ziet de Impreza 'Plus' er sma kelijk uit. Besturing en de directe, soepele wer king van de vijfbak val len in de categorie 'lek ker tot zeer lekker'. Het onderstel is goed op zijn taak berekend, hoewel een snel genomen klin kerweg wel wat geschud veroorzaakt. Op de gro te weg is de Impreza 'Plus' prima koersvast. In de stad helpt de stan daard stuurbekrachti ging een handje mee in het kruip-door-sluip- door verkeer. Voor Su baru en voor de Neder landse automobilisten is de Impreza 'Plus' echt een plezierige aanwinst. Mijn gemiddeld ver bruik tijdens de test- week komt uit op 1 op 10,8. Volgens de impor teur is bij constant 90 km/u echter 1 op 16 en bij constant 120 km/u zo'n 1 op 12,5 haalbaar. Prijsverschil Subaru levert de Impre za als sedan en als 'Plus'. Gezien het gerin ge prijsverschil van 2500 gulden geeft ik de voor keur aan de 'Plus'-ver- sie, die er beter uitziet en meer mogelijkheden biedt. Voor de sedan be gint de prijslijst bij f' 31.495, voor de 'Plus' is dat f33.995,-. Wie een versie met 1.8 liter plus 4WD prefereert moet re kenen op bedragen van af 39 mille. Oogstrelend ontwerp Het schitterend vormgegeven koetswerk is van de hand van de Brit Ian Callum. Voorheen werkte deze ontwerper onder meer als Senior Designer bij de beroemde Ghia-studio's in Turijn. In zijn ontwerp voor de nieuwe 'DB' liet Callum veel ruimte voor de terugkeer van de compacte afmetingen en de klas sieke stijlelementen die de vroegere DB's kenmer ken. Het geheel stalen carrosserie-frame is voor het overgrote deel verzinkt en via elektro-cataforese van een groot aantal laklagen voorzien. Gesloten holle ruimtes zijn ingespoten met een beschermen de coating. De DB7 is leverbaar in zes kleuren. Aston Martin beoogt in 1994 driehonderd DB7's te maken. Vanaf 1995 beloopt de jaarlijkse produktie 600 auto's. Dit jaar wordt de ontwikkeling van de nieuwe DB7 afgerond. Vervolgens gaat begin 1994 de produktie van start. Testrijder is drievoudig For mule 1 Wereldkampioen Jackie Stewart, die tevens deel uitmaakt van Aston Martin's Board of Direc tors. Zonder geluidsinstalla tie is uw auto vandaag de dag niet compleet. Op het gebied van auto- audio kennen we van oudsher de autoradio en de radio-cassettes peler. Sterk in opkomst zijn de geavanceerde audio-sets met een multi CD-systeem, be staande uit een radio- cassettespeler en een CD-wisselaar. Door gaans wordt de wisse laar in de kofferbak in gebouwd en staat dus uit het zicht. Met de huidige audio-technie- ken bent u in uw auto verzekerd van veel mu ziekkeuze en aktuele informatie. Belangrijk nieuws voor iedere autorijder is dat veel autoradio's op dit moment geschikt zijn voor RDS-ontvangst. RDS betekent 'Radio Data System'. Dit is een internationaal systeem voor het verstrekken van verkeersinformatie via de autoradio. Waar u ook rijdt in Eu ropa en ongeacht naar welke geluidsbron u luistert (radio, cassette of CD): zodra er nieuws valt te melden, wordt uw muziek onderbroken voor het doorgeven van deze mededelingen. Na de verkeersinformatie gaat de radio, cassette of CD weer gewoon verder. Daarnaast draagt RDS er zorg voor dat u gega randeerd altijd de beste ontvangst heeft. Pioneer, wereldwijd marktleider in het Car Audio Segment, heeft recent zes nieuwe mo dellen radio-cassette- spelers met afneembaar front op de markt ge bracht. Twee van deze nieuwe modellen zijn dusdanig geprijsd, dat voor veel automobilis ten een radio-cassette speler met afneembaar front binnen bereik komt. De overige vier model len liggen in een hogere prijsklasse, maar bevat ten dan ook meer tech nische bijzonderheden en voorzieningen, onder andere RDS. Aston Martin Lagonda heeft vergevorderde plan nen om in april 1994 een nieuwe Aston Martin DB7 op de markt te brengen. Conform de traditie van de vroegere DB-serie van het merk is de DB7 een opwindende coupé met een potente zescilinder lijnmotor in de machinekamer. De zespitter heeft een slagvolume van 3,2 liter. Hij levert maar liefst 241 kW/335 pk. De topsnelheid bedraagt 266 km/u. De prijs zal ongeveer 350.000 gulden bedragen. De technische lay-out die de voorgaande DB-mo- dellen kenmerkte, is ook in de DB7 terug te vinden: een krachtige zescilinder lijnmotor voorin, achter wielaandrijving, ruimte voor twee volwassenenen en twee kinderen. In het moderne design van in- en exterieur van de nieuwe DB7 zijn de stijl en de allu re van de klassieke DB's nadrukkelijk aanwezig. De DB7 is nauwelijks langer dan de DB6, maar wel belangrijk breder en lager. De Aston Martin DB7 is compacter dan de andere modellen van het roemruchte merk. Hij kan wor den beschouwd als de opvolger van de in 1972 uit produktie genomen DB6. Deze laatste vormde de kroon op een serie charismatische sportwagens, die vanaf eind jaren '40 tot de absolute top in de auto- mobielbouw behoorden. Het initiatief tot de ont wikkeling van de Aston Martin DB7 is onder meer genomen door Sir David Brown. Hij was van 1947 tot 1972 eigenaar van de firma. Als naamgever van sportwagens werden zijn initialen 'DB' wereldwijd een begrip. Sir David is als 'Honorary Life President' nog steeds betrokken bij Aston Martin Lagonda. Walter Hayes, de huidige Executive Chairman van het be drijf: 'Sir David kon ons al na enkele gesprekken overtuigen van het feit dat de markt kansen bood voor een compacte Aston Martin, een auto die 'zijn' type-aanduiding DB waard is. Het was erg inspire rend om met Sir David aan dit project te werken. De introductie van de nieuwe DB7 betekent een nieuw, opwindend hoofdstuk in de geschiedenis van ons bedrijf. Brede lengte- en dwars- groeven zorgen voor een betrouwbare spoorstabi- liteit, een vaste weglig- ging en optimale wate rafvoer ter voorkoming van aquaplaning. Daar naast beschikt de 'Sprint-i- V50' over een stevig schouderprofiel, dat een nauwkeurige stuurprecisie en stabie le ligging in de bochten garandeert. Het is voor 't eerst dat Vredestein een hoge snelheidsband met het snelheidssymbool 'V' op de markt brengt. „Veiligheid heeft voor op gestaan bij de ont wikkeling van deze nieuwe band en heeft geleid tot het introduce ren van een volledig nieuw loopvlak", zegt de heer A. Dijks, direc teur ontwikkeling en 'quality-assurance' van Vredestein. „Dat hoge snelheidsbanden alleen onder snelle auto's thuishoren is een mis- Vredestein's nieuwe 'Sprint V50' zo verstand. Ook bij lagere merband heeft geen moeite met snelhe- snelheden verhogen den tot 240 km/u. deze banden de veiligheid en zorgen voor een comfortabel rijgedrag". Het sportieve karakter van de band wordt verder benadrukt door de hoogte/breedte verhouding. De 'Sprint-t- V50' is vooralsnog al leen leverbaar in de maten 195/50 R15 en 205/50 R15. Eerste staatsieportret van de Mercedes-Benz 'C-klasse bolide, gebouwd volgens het FISA klasse 1-reglement. Deze 'Renntourenwagen' wordt aangedreven door een 2,5 liter V6-motor. TVS schuif-kanteldak: combineert veiligheid met gebruiksgemak. Terwijl de blik op de weg gericht blijft, hoeft de bestuurder slechts heel even één hand van het stuur te nemen om de tip-toets te bedie nen. Dank zij de anti-klembeveiliging blijft de beer ongedeerd. Deze be veiliging treedt in werking zodra het TVS schuif-kanteldak bij het slui ten enige weerstand van betekenis ondervindt. Ergonomisch verantwoord meubilair geeft in de Su baru Impreza 'Plus' veel steun aan rug en dijen. Geslaagde kruising tussen hatchback en stationcar: de Subaru Impreza 'Plus' Het interieur van de DB7 weerspiegelt Aston Martins liefde voor topkwaliteit. Traditioneel is alleen het beste leder, walnotehout en Wilton tapijt goed genoeg voor een Aston Martin. High-power autoradio-cassettecombinatie met af neembaar front. Op z'n zachtst gezegd een indrukwekkende verschij ning, die nieuwe Aston Martin DB7. Natuurwetten laten zich niet bedwingen; met de per manente vierwielaandrijving verkleint de Impreza 1.8 4WD wel de kans op 'slippertjes'. 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 23