A PHr Audi 80 Turbodiesel verdubbelt interval motorolie-verversen Jaguar vernieuwt sportief X JS - modelprogramma Citroen ZX 'Furore': sportief op pad Fiat hoofdsponsor Tour de France Bovag-garantie niet alleen voor gebruikte auto's WW F 'f Paspoort voor Denemarken niet vergeten Renault-dealers verzamelen bumpers mm f t mw Aanmerkelijke kostenbesparing voor eigenaar Krachtiger VI2, nieuwe XJS 2+2 Convertible V HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 JULI 1993 Qe redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Voor het vijfde jaar is Fiat, samen met Credit Lyonnais en Coca-Cola, hoofdsponsor van de Ronde van Frankrijk. De Fran se tak van het Italiaanse autoconcern, Fiat Auto France, stelt voor de Tour-organisatie een compleet wagenpark van circa 300 voertuigen beschikbaar, alsmede een vrachtwagen, inge richt als rijdend podium, compleet uitgerust met alle audio-vi- suele benodigdheden. Niemand kan de aanwezigheid van Fiat in de Tour de France van 1993 ontgaan. Fiat komt regelmatig in beeld dank zij 270 officiële Volgauto's (200 personenauto's van diverse types, waarbij de Cro- rjia en de Tempra StationWagon sterk zijn vertegenwoordigd) en 1,0 vrachtauto's van de typen Fiat Ducato en Iveco Daily. Daar naast maakt ook Fiat's nieuwste aanwinst de 'Cinquecento' deel dit van de Tour-karavaan. Uitgezonderd de Cinquecento's zijn alle Fiats die 'meedoen' aan de Tour de France uitgerust met ABS; dat is wel zo handig in de her gen als er met duizelingwekkende snelheden moet worden af gedaald om de als een baksteen naar beneden vallende coureurs 3og een beetje te kunnen bijhouden. ij ëlke start fungeert de Fiat podiumwagen als de auto waar de renners de presentielijsten komen tekenen. Het voertuig dient tevens voor andere publiciteitsuitingen bij de start en langs de route. Na afloop van iedere etappe worden de ritwinnaars en de dragers van diverse klassementstruien gehuldigd op dit mobiele podium. Voor Fiat betekent het officiële partnership van de Ronde van Frankrijk, aanwezig te zijn bij een sportief evenement met een wereldwijde uitstraling. Medewerkers van Fiat leven ruim drie weken temidden van de Franse Ronde, het dealernet is erbij be trokken. De circa 300 auto's die worden ingezet vormen tijdens de ruim 3700 km, die de 80e editie van 'La Grande Bouclé' dit jaar lang is, één grote mobiele presentatie van het modellenprogram- ma van het Italiaanse automerk. Fiat Auto (France) heeft nog een contract met de organisatie van de Tour de France tot en met de ronde van 1994. De BOVAG-garantie is vooral bekend van de garantie op auto's, maar ook voor gebruikte sta- en toercaravans, motoren, brom mers en zelfs voor afgehandelde schadegevallen bestaat de BO VAG-garantie. Het garantiebewijs biedt de nieuwe eigenaar veel zekerheid. Onder de garantie voor gebruikte auto's vallen vrijwel alle onderdelen (lekke banden, defecte accessoires en gesprongen ruiten zijn de enige uitzonderingen). De BOVAG- garantie op auto's wordt afgegeven bij voertuigen in de prijs klasse vanaf 7.500, geldt drie maanden en is uiteraard uit sluitend verkrijgbaar bij een BOVAG-bedrijf. Rover Nederland voegt twee nieuwe uitvoerin gen toe aan de 100-se- rie. Beide versies rich ten zich op specifieke doelgroepen: de 114 L CVT (Continu Variabe le Transmissie) is er voor de liefhebbers van het rustige rijden met een automatische ver snellingsbak, terwijl de 114 L Diesel geschikt is voor de veelrijders. Beide uitvoeringen ko- m'en op circa 24 mille. In beide gevallen stem men de specificaties van de auto overeen met die van de Rover 111 L. Het basispakket van deze 'kleine Rovers' omvat onder meer wortelnote- houten afwerking van het dashboard, in hoog te verstelbare veilig heidsgordels, radio voorbereiding inclusief antenne, een waarschu wingszoemer voor nog brandende verlichting en een wisser/wasser Ril 100 Rover 114 L CVT: zorgt achterop. Als extra zijn in de in troductie-periode (dus voor een beperkte opla ge) diverse accessoires standaard aan boord, zo als getinte ruiten, open- Stó;* ï'öfttSS| Het BOVAG-garantiebewijs voor de caravan is een heel jaar gel dig en is bestemd voor een sta- of toercaravan met een aanschaf prijs boven de zesduizend gulden en voor een vouw- en kampeer wagen boven de drieduizend gulden. Daarnaast is er een BOVAG-garantie voor motorfietsen, scooters en bromfietsen. Die wordt verstrekt wanneer de aanschafwaarde van de occasion minimaal éénderde is van de nieuwprijs van de betreffende gemotoriseerde tweewieler. Op alle reparaties, die u door uw BOVAG-bedrijf laat uitvoeren, heeft u drie maanden garantie. Dit wordt afgegeven voor herstel werkzaamheden aan auto's, motoren, scooters, bromfietsen, cara vans en ongemotoriseerde tweewielers. Ook bij onderhoud van uw voertuig geldt deze 3 maanden garantie. Via een nieuwsbrief van bet Deens Verkeersbureau in Leiden wijst de Deense politie erop dat ondanks het wegvallen van de 'binnengrenzen' in de Europese Gemeenschap het ook voor burgers uit EG-landen nog steeds noodzakelijk blijft de beno digde identiteitspapieren mee te nemen indien iemand naar Denemarken reist. Sinds begin dit jaar sturen Deens functionarissen regelmatig bui tenlandse reizigers terug naar het land van herkomst omdat deze bezoekers niet beschikken over geldige reisdocumenten. Een geldig paspoort, een geldige toeristenkaart of een geldige identiteitskaart (België) zijn nog steeds nodig voor een bezoek aten Denemarken. Ih de praktijk blijkt echter steeds vaker dat buitenlanders bij een peis naar Denemarken in de veronderstelling verkeren dat ze ^een geldig paspoort meer nodig hebben, reden waarom ze het cfocument soms zelfs bewust thuislaten. Wie dit doet, loopt echter kans aan de Deense grens onverbiddelijk te worden terugge- Voortaan is ook voor de Audi 80 1.9 TD (turbo diesel), uitgerust met de economische 1.9 li ter viercilinder-turbo- diesel van 55 kW/75 pk, het verversen van mo torolie pas noodzake lijk na iedere 15.000 km in plaats van iedere 7500 km (maximale in terval: één jaar). Bij een jaarkilometrage van 15.000 km en meer betekent deze verdub beling voor de Audi-be- zitters een halvering van de kosten voor mo torolie en filter. Naast deze kostenbesparing wordt tevens minder afgewerkte olie afge voerd, wat het milieu ten goede komt. Recente onderzoeken bij de Audi 80 1.9 TD to nen aan dat in een mo derne diesel-krachtbron de motorolie duidelijk minder zwaar wordt be last. Oorzaken hiervoor zijn technische verande ringen aan het inspuit- systeem en de turbola der, die begin modeljaar 1993 werden doorge voerd. De interval-ver- lenging voor olie-ver versen geldt vanaf he den dan ook voor alle sinds midden 1992 ge produceerde Audi 80 1.9 TD-modellen. De 15.000 km interval len worden momenteel door geen andere perso nenauto's met dieselmo toren overtroffen. De in tervallen zijn hetzelfde als voor Audi-modellen met benzinemotoren. De 15.000 km interval len gelden trouwens al enige tijd voor de Audi 80 en Audi 100 en voor Avant-modellen van modeljaar '93 met de zuinige turbodiesel voorzien van directe in spuiting. stuurd. -jrjS- Renault Nederland is onlangs gestart met het inzamelen van ibruikte bumpers bij alle 250 Nederlandse Renault-dealers, it leverde een berg op van 2500 voor recycling geschikte bum pers. Om het vervoer van de bumpers naar een Franse verwer kingsfabriek te vergemakkelijken bezocht een mobiele 'shred der' ons land. Deze vermaalde de bumpers tot kleine stukjes. I|e mobiele 'verpulveraar' is een vrachtwagen bestaande uit een truck met een gesloten oplegger. De shredder zelf is in deze op legger ingebouwd. In een tempo van zo'n 1500 stuks per dag ver maalt de shredder de bumpers tot kleine stukken kunststof, die vipor transport in grote zakken verdwijnen. De verkleining van het bumpervolume door de shredder is aan zienlijk. Zouden er eerst dertien vrachtwagens nodig zijn om de 2500 bumpers naar Noord-Frankrijk te vervoeren, nu hoeft er slechts één vrachtwagen naar de verwerkingsfabriek te rijden. Ip de fabriek wordt de kunststof gereinigd en vermalen tot kleine korrels (granulaat). Dit granulaat is geschikt voor het spuitgieten van nieuwe kunststof onderdelen, zoals bermpaaltjes en be- schermplaten. Bij Renault wordt het herwonnen plastic benut vpor de produktie van spatbordschermen in de wielkasten. On derzocht wordt nog of van de oude bumpers in de toekomst oook nieuwe gemaakt kunnen worden. Voor Renault is het de eerste keer dat een mobiele 'shredder' naar Nederland komt. Met de nog toenemende aanvoer van ge bruikte bumpers door de dealers verwacht Renault Nederland drie a vier keer per jaar de mobiele shredder nodig te hebben. Jaguar bewijst dat het niet nodig is om elke vier of vijf jaar com pleet te vernieuwen om succesvol te blijven. Zo introduceert Jaguar Cars Ltd. nu een verder opgewaardeerde XJS- serie met twee sportie ve coupé's en twee lu xueuze convertibles. Met behoud van al hun goede eigenschappen wijken deze 'Jags' toch op positieve wijze af van de tot dusver gele verde modellen. Hier mee gaat de Jaguar XJS, die als coupé in september 1975 debu teerde, een boeiende volgende fase van zijn bestaan in. De XJS, waarvan in 1983 een SC cabrio-cou- pé en in voorjaar 1988 een Convertible ver scheen, blijft door een continu proces van aan passingen en verfijnin gen bijdetijds en attrac tief. De recentelijk door gevoerde wijzigingen De nieuwe 2+2 Convertible zorgen er voor dat deze luxueuze, sportieve Ja guars onverminderd be geerlijk en concurre rend blijven. De belangrijkste techni sche wijziging was te verwachten: de XJS- modellen met V12-mo- tor hebben nu óók de 6.0 liter motor en 4-traps automatische transmis sie die begin dit jaar in de Jaguar XJ12/Daimler Double Six debuteer den. Zodoende beschikt de hele top van de Ja guar-lijn nu over het laatste hi-tech nieuws op motorgebied. Com fort en prestaties staan op een nog hoger ni veau. Andere verande ringen zijn de nieuwe zitplaatsen achterin de Convertible, die nu een heuse 2+2 is, en nieuwe bumpers en velgen, waardoor het uiterlijk nog fraaier wordt. Voorts werd een verbe terd sportief onderstel ontwikkeld voor de XJS 4.0 Coupé en de XJS 6.0 V12 Coupé. Deze wat hardere vering, waar mee de auto's strakker sturen, is standaard. Mensen die extra com fort belangrijker vinden dan nog optimalere rij- eigenschappen, kunnen de XJS Coupé zonder extra kosten ook bestel len met de soepeler 'Touring'-vering. De sportvering is nu op be stelling op de Converti ble-modellen leverbaar. Voor de XJS 4.0 Coupé geldt een prijs van 170 duizend gulden. De XJS 6.0 V12 komt op 205 dui zend gulden. klapbare achterste zij ruiten, speciale bekle ding, speciale wieldop pen en metallic lak. Bij de uitvoeringen van de introductie-actie be horen ook twee aparte kleuren: 'Nightfire (don kerrood) met Spira-be- kleding met rood/zwart motief en 'Caribbean' (donkerblauw) met Spi- ra-bekleding met groen zwart motief Pienter pookje Specifiek voor de Conti nu Variabele Transmis sie (CVT) is dat deze uit twee poelies bestaat met beweegbare helften, waardoor de diameter kan variëren. Deze poe lies zijn verbonden door een riem van stalen schakeltjes, die bij el kaar worden gehouden door metalen banden. De schakeltjesband wordt geproduceerd bij Van Doorne's Transmis sie in Tilburg; feitelijk is de CVT de opvolger van het vroegere 'pientere pookje' van DAF. De schakelband kan grotere krachten ver werken dan een tradi tionele V-riem, omdat er geen trekbelasting plaatsvindt, maar de schakels elkaar door de ingenieuze constructie voortduwen. Daarom heet de band oók wel 'schakelduwband'. 'Kruipen' Een testrit met de 114 L CVT (prijs: f23.995,-.) brengt aan het licht dat de automaat naar beho ren werkt. Opvallend is dat de auto al direct bij het inschakelen van de automaat via de stand 'D' van de keuzehendel begint te kruipen. Het stationaire toerental is al voldoende om de 825 kg zware auto van zijn plaats te krijgen. Hij heeft slechts weinig koppel nodig om vooruit te komen. Volgens een zegsman van Rover Nederland heeft Rover speciaal voor dit 'kruiperige ge drag' gekozen om het file-parkeren te verge makkelijken. „Auto maat-rijders zijn vaak wat ouder en dan helpt het kruipen lekker mee om de auto vlug en vei lig in en uit een rij ge parkeerde auto's te krij gen", aldus de zegsman. Automerk Subaru, dat een soortgelijk systeem aanbiedt onder de naam ECVT (Elektronisch ge regelde CVT), gaat er prat op dat zijn auto maat absoluut geen kruipneigingen ver toont. Zo zie je maar: zo veel automerken, zo veel zinnen. De 114 L CVT spurt in 12,5 sec. van 0 naar 100 km/u en haalt een top van 160 km/u. Bij 120 km/u verbruikt-ie 1 op 14,7. PSA-Diesel Volgens Rover Neder land is de belangrijkste eigenschap van de Rover 114 L diesel (prijs: f 24.495, zijn zuinige brandstofverbruik. Toch levert de 1360 cm3 metende motor pittige prestaties. Dat laatste is juist, want we kennen deze dieselmotor al lan ger dan vandaag. Hij doet al jaren zijn best in diverse modellen van de PSA-groep (de combina tie van Peugeot en Ci- troën). Zo komen we deze zelfontbrander te gen in de Citroën AX 14 Diesel en in de Peugeot 106 1.4 XRD. Bij 5000 omw/min legt het mo torblok maximaal 38,3 kW/53 pk aan de dag. Zijn beste koppel be draagt 83,3 Nm en is be schikbaar bij 2500 om w/min. Volgens een fabrieksop- gave verbruikt de Rover 114 Diesel bij een con stante snelheid van 90 kilometer per uur slechts 1 op 26,3. Bij stadsritten is het ver bruik al even super-zui nig. Dan nuttigt de Rover 114 Diesel slechts 4,6 liter per 100 km, of wel 1 op 21,7. Volgens de ECE-normen bedraagt het gemiddelde ver bruik 4,7 liter per 100 ki lometer, ofwel slechts 1 op 21,3. Omslagpunt Tijdens een testrit blijkt dat de Rover 114 L die sel bij lage toerentallen een kalm gedrag ver toont. Hij komt wat traag op gang. Niet zo verwonderlijk gezien het bescheiden vierpit- tertje, dat in het vooron der staat. Als het toeren tal oploopt, neemt zijn dadendrang navenant toe. Vanaf 2500 om w/min kost het de die selmotor weinig moeite om de 820 kg zware 114 in beweging te houden. Optrekken van 0 naar 100 km/u vergt bij deze pruttelaar 18,5 sec. Niet bijster snel, maar dat komt mede door de be daagde start en het feit dat de Rover 114 zo'n 100 kg zwaarder is dan de Citroën AX 1.4 Die sel, die dan ook een wat kwiekere indruk maakt. Afgezien van wat 'kou- we drukte' bij de start, hoor je de dieselmotor nauwelijks lopen. Zijn top ligt bij 145 km/u. Rover Nederland was zo vriendelijk om het om slagpunt te berekenen waarbij het interessant wordt om te gaan diese len. Ten opzichte van de Rover 114 SI, die 500 gulden goedkoper is dan de 114 L Diesel, is de diesel bij een jaarki lometrage van 8819 al in het voordeel. Vergele ken met de 111 L moet de chauffeur jaarlijks 18.657 afleggen om de meerprijs van de diesel en de twee keer zo hoge wegenbelasting te com penseren door de lagere brandstofkosten per ki lometer. Voor de snelle beslis sers bieden de Citroën- dealers nu tijdelijk de ZX 'Furore' aan. Deze speciale uitvoering is zowel qua uiterlijk als qua prijs een aanlokke lijke variant, die vooral in de smaak valt bij au tomobilisten met een sportieve instelling. Als krachtbron van de Citroën ZX 'Furore' fungeert een 1.4 injec tiemotor, die 55 kW/75 pk levert. De 'Furore' is zowel in 3- als 5- deurs uitvoering lever baar, waarbij de koper keus heeft uit vier kleuren. Tot de opvallendste bestanddelen van het 'Furore'-pakket beho ren: getint glas, ver stelbaar sportstuur, brede 14 inch Miche- lin-banden, specifieke striping en 'Furore'- badges plus een spe ciale interieur-bekle ding. Citroen hanteert de volgende prijzen voor de ZX 'Furore': f 27.450,- voor de drie- deurs en f 28.550,= voor de vijfdeurs. Kleinste Rovers met automaat en dieselmotor - ;W" I 'automatisch' voor extra rijplezier. '11 PN pi -- L§ De BOVAG-vakman zorgt ervoor dat uw auto goed wordt onderhou den. Rover 114 L Diesel: verbruik bij 90 km/u slechts 1 op 26,3. M M Nieuwe zesliter V12 motor in de machinekamer van de Jaguar XJS. Actiemodel ZX 'Furore': aangekleed met fraaie accessoires. Kenmerkend voor het uiterlijk van de nieuwe XJS-modellen zijn de 'colour keyed' bumpers vóór en achter. Deze in de wagenkleur gespoten bumpers zijn van kunst stof, hebben een verchroomde bovenrand en verfraaien het uiterlijk van de auto.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 20