Oorlogsverklaring aan de iepeziekte BVSZ vindt wijkwethouder toch niet zo'n slecht idee Stiptheidsactie van internisten Schieland Woningen aan noordrand Inbraken Leukste slagzin Draaginsigne Gewonden Scholen fuseren Keien van de maand Schiedam wordt omgekeerd Gewijzigde spreekuren Bij nader inzien Ambtenaren wachten even af Zakkenrollers Autokraken Snelheids controle Kunst tegen Racisme SCHIEDAM - De temperatu ren zijn de laatste dagen weer zomers en dan is het ook meteen raak: de gevrees de iepeziekte steekt de kop weer op. Het gevolg is dat veel iepen in de stad erbij staan alsof het herfst is. Ge kleurde bladeren of kale tak ken met verdorde blaadjes bepalen het uiterlijk van deze boomsoort. De situatie lijkt ernstiger dan in voorgaande jaren. De afge lopen twee weken hebben spe ciale bomenteams van de Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Milieu al tientallen aangetaste iepen moeten rooi en. Dit gebeurde met name in het Prinses Beatrixpark en sportpark Harga en langs de Harreweg en Fokkerstraat. De iepeziekte wordt veroor zaakt door een schimmel. Deze schimmel groeit eerst in de houtvaten van de bomen, waarna het zich via de sap stroom verspreidt. De iep pro beert de schimmel tegen te houden door de geïnfecteerde vaten van zijn watertransport systeem af te sluiten. Maar omdat de schimmel zich snel ler verspreid dan de boom zijn vaten kan afsluiten, graaft de iep zijn eigen graf: bladeren en takken verwelken en ten slotte sterft de boom af. De schimmel wordt verspreid door kleine iepespintkevers. Zij leggen hun eieren alleen in zwakke (zieke) iepen en in opgestapelde iepehoutblok ken. 's Zomers vliegen de jon ge kevers uit naar een gezon de boom, waar ze zich tegoed doen aan de bast in de oksels van jonge, gezonde twijgen. De schimmelsporen, die de kevers bij zich dragen, drin gen via een aangevreten hout- vat de boom binnen en de iep wordt ziek. Ondergronds vindt ook ver spreiding van de schimmel plaats, via de wortels van dicht bij elkaar staande iepen. De wortels raken in de loop der jaren met elkaar ver groeid, waarna een zieke boom een gezond exemplaar besmet. Symptomen Een iep is te herkennen aan een scheve bladvoet, waarbij de beide bladhelften aan het bladsteeltje niet op dezelfde plaats beginnen. Het gele blad is ovaal en eindigt in een punt, terwijl de bladrand gdubbel gezaagd is. Als een iep ziek is, verkleurt het blad van geel tot bruin en valt af. Dit begint bovenin de kroon met één tak en kan zich in enkele weken verspreiden over de hele kroon. Kenmer kend zijn bovendien de zoge naamde Vaantjes', kale tak ken met nog één of twee ver dorde blaadjes aan de uitein den. Verboden Zieke iepen moeten zo snel mogelijk worden geveld en onschadelijk gemaakt. Dit laatste kan alleen door de stam en takken van hun schors te ontdoen. Het is dan ook verboden om, bijvoor beeld voor de open haard, on geschild iepehout te bewaren, omdat zulke houtblokken een ideale broedgelegenheid voor de iepespintkever zijn. Ster ker nog, het is in de zomer maanden zelfs verboden om ongeschild iepehout te vervoe ren. Wie een zieke iep aantreft, wordt verzocht direct de Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur te waarschu wen (telefoon 4154605). SCHIEDAM - Het Insti tuut Sociaal Raadslieden hanteert gedurende de vakantiemaanden juli en augustus gewijzigde spreekuurtijden: dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur, donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 19.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 12J)0 uur. De spreekuren worden gehouden aan de Nieuwe Haven 147. De Sociaal Raadslieden zijn ook te lefonisch te bereiken on der nummer 4269957. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 JULI 1993~ PAGINA SCHIEDAM - „De wij kwethouder op zich wij zen wij zonder meer af, maar de wijkwethouder als dagelijks bestuurder van een door de wijkbe woners gekozen wijkor- ganisatie (deelgemeen te) is het bespreken waard". Dit stelt de Be wonersvereniging Schiedam-Zuid (BVSZ) in een 'open brief aan de PvdA Schiedam, naar aanleiding van de door de socialisten on langs geventileerde ideeën over bestuurlij ke vernieuwing. Vorige maand belegde de Klankbordgroep van PvdA Schiedam een discussie-avond over bestuurlijke vernieuwing. Onder meer werd gesproken over het aanstellen van een 'wijkwethouder die naast zijn normale portefeuille ook de speciale zorg moet krijgen voor een bepaalde wijk. De bij de discussie aanwezige vice- voorzitter van de BVSZ, An- dré Marbus, nam afstand van dit voorstel, maar bij nadere bestudering van de PvdA- ideeën komt de BVSZ terug op die mening. Marbus vreesde dat de wij kwethouder een bestuurlijke tussenlaag gaat vormen tus sen het gemeentebestuur en de wijkorganisaties. Onduide lijk was bovendien aan wie de wijkwethouder verantwoor ding schuldig is. „Een nadere analyse van uw ideeën leert ons echter, dat van zo'n on controleerbare tussenlaag geen sprake zou hoeven zijn", schrijft de BVSZ nu. „U blijkt gekozen te hebben voor een constructie, waarin zittende wethouders tevens belast wor den met de speciale zorg voor een wijk: elke wethouder geeft speciale attentie aan een bepaalde wijk en is in het bij zonder door die wijk aan spreekbaar". Voorzichtig Toch blijft de BVSZ voorzich tig. „De kritiek van André Marbus op een wijkwethou- der-zonder-meer onderschrij ven wij volledig. Het risico be staat immers dat een wijkwet houder met extra aandacht voor één stadsdeel weinig ruimte tot manoeuvreren krijgt, omdat er gemakkelijk tegenin valt te brengen dat hij/zij het algemeen belang van de stad uit het oog ver liest". Volgens de bewonersvereni ging zal de wijkwethouder alle noodzakelijke middelen moeten krijgen, niet alleen fi nancieel, maar ook qua instru mentarium: .Ambtenaren, die wijkgericht werken onder de 'paraplu van de wijkwethouder en ambtelijk vertegenwoor digd door een projectleider en (algemeen) bestuurders die eenzelfde attentiewaarde ge ven aan de betreffende wijk. Dat kunnen raadsleden zijn in bijvoorbeeld een adviescom missie Zuid", suggereert de BVSZ. Wijkraden De PvdA heeft het in haar ideeën over bestuurlijke ver nieuwing ook over 'meer zeg genschap aan de wijken', waarbij de macht optimaal bij de bewoners moet liggen en niet bij de vergadertijgers van de wijk. „Terecht", meent ook de BVSZ, „maar wij vragen ons af hoe u in de praktijk die zeggenschap aan de wijkbewo ners denkt te organiseren. U zegt: 'de wijken mogen het zelf uitmaken, ze krijgen geld en middelen om hun eigen be leid te bepalen en de uitvoe ring ter hand te nemen'. Maar bedoelt u dat alle individuele wijkbewoners voor elke rele vante keuze in massa's moeten opdraven om de rich ting aan te geven? Of ziet u hiertoe mogelijkheden voor representatieve belangenbe hartigers van die bewoners, door hen (periodiek) gekozen? Wij vragen ons dit af, omdat u in uw vernieuwende ideeën de bewonersverenigingen over het hoofd ziet". Eind vorig jaar liet de BVSZ in een eigen notitie weten be reid te zijn om plaats te ma ken voor een wijkraad of deel gemeente. „Niet omdat de de mocratische legitimatie hier- SCHIEDAM - De ar beidsconflicten, die Ne derland al geruime tijd in de ban houden, gaan ook aan Schiedam niet voorbij. Maar waar de ambtenaren net hebben besloten haar acties voorlopig op te schorten tot eind augustus, gaan de internisten van het SCHIEDAM - Een 23-jarige Schiedamse werd afgelopen vrijdag het slachtoffer van een zakkenroller. Zij werd van haar portemonnee beroofd tij dens een bezoek aan de week markt aan de Lange Kerk straat. Ook op het Nieuwlandplein waren zakkenrollers actief. Twee jongemannen liepen te gen een 31-jarige Schiedam mer aan, maakten hun excu ses en liepen verder. Even la ter kwam de Schiedammer er achter dat zijn portemonnee was verdwenen. Van een 42-jarige vrouw uit Schiedam werd zaterdag rond het middaguur de portemon nee uit het winkelwagentje ge stolen. De vrouw deed bood schappen in een supermarkt aan het Dr. Wibautplein. Schieland ziekenhuis de komende maanden juist stiptheidsacties hou den. De internisten zijn woedend op staatssecretaris Simons (WVC), die 'volumebeperken de maatregelen' heeft voorge steld. De bewindsman is van mening dat de medisch spe cialisten de schuld hebben van de budgetoverschrijding in de zorgsector en wil nu dat de heren medici ofwel keuzes in de zorg maken ofwel het volume van de zorg gaan be perken. „Zo legt Simons ons een aanzienlijke teruggang in de zorg op", menen de medici. De medisch specialisten zijn het hiermee oneens en heb ben acties aangekondigd. Zo gaan de gezamenlijke inter nisten van de regio's Delft, Drechtsteden en Rijnmond hun werkrooster aanpassen aan de maatregelen van ede staatssecretaris. Gedurende een week per maand zullen de internisten volgens een bud getbeperkend systeem wer ken, waardoor minder patiën ten kunnen worden behan deld. „Zoals Simons wil", al dus de medici. De acties van de internisten, waaronder ook die van het Schieland ziekenhuis, vinden plaats in de weken van 12 tot 16 juli, van 9 tot 13 augustus en van 6 tot 10 september. Waar de internisten een hete zomer voorspellen, maken de Schiedamse ambtenaren voor lopig even pas op de plaats. Het actiecomité Schiedamse ambtenaren heeft besloten de acties voor het behoud en ver betering van de arbeidsvoor waarden op te schorten tot eind augustus. De afgelopen maanden heb ben de ambtenaren allerlei ac ties gevoerd. Zo werd half mei werd een protestdemonstratie georganiseerd, waarbij aan wethouder Aad Wiegman een petitie met een verzoek om steun werd overhandigd. Als reactie hierop richtte het Schiedamse college van B&W eind juni een brief aan de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten met het verzoek de CAO-onderhandelingen spoe dig te hervatten om tot een voor beide partijen bevredi gende oplossing te komen. Het actiecomité noemt deze reactie van het college 'bevre digend', maar had liever een wat duidelijker ondersteuning gezien. In ieder geval is het overleg tussen de bonden en de VNG inmiddels wel weer op gang gekomen en wordt voorlopig het resultaat hier van afgewacht. Wanneer er eind augustus echter nog geen acceptabele resultaten zijn be reikt, zullen de acties harder worden voortgezet, zo belooft het actiecomité Schiedamse ambtenaren. tjes, een fraai paternoster kraaltje en een mooie koperen gesp. Bovendien zijn we in de achtertuin gestuit op de res ten van een straatje. Maar ook uit later tijden hebben we leu ke voorwerpen gevonden, zo als allerlei kannen en een steelpannetje uit de 16e eeuw". De stadskernopgraving wordt eind deze week afgesloten. Aan de hand van de vondsten zal een publicatie verschijnen, terwijl de NJBG bovendien een expositie van de archeolo gische vondsten wil inrichten. SCHIEDAM - Het gebeurt niet vaak dat de toekomstige be woners van een nieuwbouw woning de eerste paal voor hun nieuwe huis mogen slaan, maar afgelopen maandag viel deze eer te beurt aan de heer en mevrouw De Graaff en hun drie kinderen. Samen met wethouder Chris Zijdeveld ga ven zij het startsein voor de bouw van hun royale eenge zinswoning in het deelplan Midden-Delfland in Spaland. De woning van de familie De Graaff maakt deel uit van een bouwplan van 29 vrije sector woningen. Het betreft één van de laatste projecten in dit deelplan van Spaland-West. De woningen worden ge bouwd aan de rand van het re creatiegebied, met een vrij uit zicht op de polder tussen Schiedam en Delft. Men heeft de keuze uit twee typen wo ningen: op de begane grond of, in verband met het weidse uitzicht, op verdieping. De luxe woningen zijn uitgerust met drie of vijf slaapkamers en één of twee badkamers. Een aantal woningen krijgt bovendien de beschikking over een garage annex ber ging. Alle tuinen zijn op het zuiden gericht. De woningen zijn een ontwerp van architectenbureau Abma Dirks en Partners uit Am sterdam en het project wordt gerealiseerd door SSN Bouw uit Schiedam. De verkoop is in handen van Va-Bog Make laars uit Breda. De woningen worden in het derde kwartaal van volgend jaar opgeleverd. SCHIEDAM - Autokrakers wa ren de afgelopen dagen actief aan de Alphons Ariënsstraat (herenbril), Parkweg (radiocas setterecorder, bril, en kle ding), Nieuwe Damlaan (foto camera met toebehoren), Da Costastraat (radiocassettere corder en kleding), Rotter- damsedijk (electrisch- en handgereedschap), Tielman Oemstraat (radiocassetterecor der en boxen), Lange Haven, Stationsplein, Prinses Beatrix- laan, Lange Nieuwstraat, Bouwmeesterweg en Vlaardin- gerdijk (alle radiocassettere corder). Zondagavond wist de politie een autokraker in te rekenen. De politie was getipt door bur gers, die hadden gezien dat een man op het Stationsplein twee auto's had opengebro ken. De man was vervolgens weggelopen in de richting van de Prof. Kamerlingh Onnes- laan. De politie trof de dader, een 18-jarige Schiedammer, even later aan in de Stephen- sonstraat. Hij bekende nog twee autokraken. SCHIEDAM - Bij een snel heidscontrole aan de Burg. Van Haarenlaan heeft de poli tie vrijdagochtend tussen 07.00 en 09.00 uur ongeveer 250 voertuigen gecontroleerd. Ruim twintig automobilisten werden betrapt op te snel rij den. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 90 km/uur. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een bar aan de Vlaardinger- dijk werden zondagochtend vroeg een cd, een stereotoren en wat geld gestolen. Uit een winkel aan de P.J. Troelstra- laan verdwenen vorige week een fax en een personal com puter. Eind vorige week werd inge broken in een kelderbox aan de Dr. Kuyperlaan. Er werden tal van goederen meegeno men, waaronder gereedschap, schoenen en drank. Ook een bedrijfspand aan de Valerius- straat kreeg het afgelopen weekeinde ongewenst bezoek. Nadat de toegangsdeur was geforceerd, werd het hele pand doorzocht. Er worden di verse goederen vermist. Door het slot van de voordeur uit te breken, kwamen inbre kers het afgelopen weekeinde binnen in een winkel aan de Hof van Spaland. Zij gingen ervandoor met een aanzienlijk geldbedrag. Twee crossfietsen vormden de buit bij een in braak, die in de nacht van maandag op dinsdag werd ge pleegd in een fietsenzaak aan de Groenelaan. Men kwam binnen door de ruit van de voordeur in te gooien. SCHIEDAM - De Schiedamse kunstenares Marjo van Soest heeft afgelopen dinsdag, na mens de Stichting Kunst- werkt, een bedrag van vijfhon derd gulden overhandigd aan een afgevaardigde van het Anti Racisme Informatie Cen trum (ARIC). De overhandi ging vond plaats in het kader van de kunstenaarsactie 'Kunst tegen Racisme'. De kunstenaars zamelden het bedrag in tijdens het onlangs in het Beatrixpark gehouden Spectrumfestival. Aan het pu bliek werden circa negenhon derd blauwe linten verkocht, waarvoor het materiaal be schikbaar werd gesteld door de Stichting Kunstwerkt. ARIC zal het geld aanwenden om bij volgende anti-racisme acties kunstenaars van Stich ting Kunstwerkt te betrekken. De poster voor de actie 'Kunst tegen Racisme' is ontworpen door Theo Gootjes. van groter zou zijn (in het ge val van een wijkraad zelfs minder, omdat het gaat om van hogerhand benoemde be stuurders), maar veeleer om dat een wijkraad/deelgemeen te de beschikking zou hebben over gekwalificeerde ambtena ren, die ten behoeve van die wijken werken. In het geval van bewonersverenigingen is er op z'n best samenwerking met ambtenaren (inspraak), maar in het geval van een zwaarder opgetuigd wijkbe- stuur is er sprake van volle medezeggenschap". Onvoldoende gerust De bewonersvereniging is er van overtuigd dat een herken baar en democratisch gekozen wijkbestuur hét middel is om de wijkbewoners te motiveren om mee te denken over hun woonomgeving. „Hoe dichter bij huis de bewoners hun be stuur weten, des te minder zal men kunnen zeggen dat de 'hoge heren' het toch wel uit maken". Daarom wil de BVSZ best plaats maken, maar al leen onder voorwaarde dat de macht aan de wijkbewoners niet slechts 'ogenschijnlijk' is. „Wij willen beslist voorkomen dat u met al te enthousiaste ideeën over wijkdemocratise- ring straks straten en buurten tegen elkaar gaat uitspelen. Zoals u thans uw ideeën hebt ontvouwd, zijn wij nog onvol doende gerust op een goede afloop", aldus de BVSZ in haar open brief aan de PvdA. SCHIEDAM - Wijzigingen in met name het basisonderwijs zijn de laatste jaren schering en inslag. Door fusies gaat ie der nieuw schooljaar van start met een kleiner aantal scho len, terwijl ook regelmatig van naam wordt veranderd. Waren het vorig jaar de open bare basisscholen 'De Kamele on' en 'De Harlekino', die sa mengingen onder een gecom bineerde naam, bij de start van het nieuwe schoolseizoen, eind augustus, zullen zelfs vier schoolnamen zijn verdwe nen om plaats te maken voor twee nieuwe. Afgelopen vrijdag onthulde onderwij s-wethou der Aad Wiegman de nieuwe naam voor de gefuseerde openbare basisscholen Groenoord en De Ouverture. Deze twee gaan in augustus samen verder onder de naam 'De Troubadour', met de hoofdvestiging aan het Bachplein en een dependance aan de Peter van Anrooylaan. Maar ook in het protestants- christelijk basisonderwijs ont komt men niet aan fusies. Ge heel in stijl werd maandag de naam bekend gemaakt van de nieuwe fusieschool 'Gravin Aleida', ontstaan uit de Prin ses Julianaschool, aan de Oostsingel, en Prinses Beat- rixschool, aan de Buijs Ballot singel. Schoolhoofd (en WD- fractievoorzitter) W. van Wijk had zich voor deze gelegen heid zelfs gehuld in kledij uit de tijd van Gravin Aleida. De oudere leerlingen krijgen met ingang van het nieuwe schoolseizoen les in de Julia naschool. De groepen 1, 2 en 3 gaan gebruik maken van het gebouw van de Prinses Beat- rixschool. Deze wijziging heeft bij een aantal ouders nogal wat wrevel gewekt, omdat de jongste groepen geen gym- speellokaal meer hebben. SCHIEDAM - Uit handen van burgemeester Reinier Schee- res heeft de heer A.C. Schou ten uit Schiedam afgelopen maandag het 'Draaginsigne Gewonden' in ontvangst geno men. Het Draaginsigne Gewonden is in 1990 in het leven geroe pen als blijk van respect voor en erkenning van Nederland se (oud-)militairen, die onder oorlogsomstandigheden of daarmee overeenkomende si tuaties gewond zijn geraakt. Veteraan Schouten heeft in voormalig Nederlands Indië tijdens een fiets-patrouille op 25 april 1949 een schotverwon ding opgelopen. Hij werd aan zijn verwondingen verpleegd in het Militair Hospitaal in Blora, Java. De heer Schouten was als sergeant ingedeeld bij de 4e Compagnie van het 3e Bataljon van het 7e Regiment Infanterie van de Koninklijke Landmacht. SCHIEDAM - De bodem van Schiedam wordt dezer dagen grondig afgespeurd naar oud heidkundige wetenswaardig heden. Terwijl professionele medewerkers van het Rotter damse buro B.O.O.R. aan de slag zijn op het voormalige Imeldaterrein, steken de le den van de Nederlandse Jeugdbond voor geschiedenis (NJBG) hun spades in de tuingrond achter het pand Lange Haven 107. De NJBG organiseert hier een instruc tiekamp voor archeologen in de dop. Onder leiding van veldleider Kees Teszelsky is een tiental jongeren van 12 tot en met 16 jaar bezig met een zogenaam de stadskernopgraving. De Jeugdbond is hier al sinds ja nuari vrijwel ieder weekend aan het graven naar de resten van oud Schiedam. Inmiddels zijn er al diverse ophogingsla gen, afvallagen, muren en fun damenten bloot gelegd, die stammen uit de periode tus sen 1450 en 1865. „Het is opmerkelijk hoe on verstoord de bodem hier is", meent Kees Teszelsky. „Direct onder de tegels treffen we al oude bodemsporen aan. Dat merken we ook aan de voor werpen en resten, die we hier vinden. Die zijn allemaal op vallend goed in takt gebleven. Ook wat we in de bodem aan treffen, is best interessant. Zo hebben we een aantal goten ontdekt, die op elkaar aanslui ten. Deze goten zijn, gezien het ontbreken van afvalresten, kennelijk gebruikt voor het transport van schoon water. Voor de jeneverstokerij, ver moeden we". „De oudste sporen? We den ken dat de eerste bewoning van dit pand rond 1450 moet zijn geweest. Dat leiden we af aan de vondst van spinsteen- SCHIEDAM - De heer Hosman, van de bistro Hosman Frères aan de Korte Dam, werd vorige week verrast met een splinternieuwe Mitsubis hi Colt. Hij bleek de winnaar van een prijsvraag, die in maart was uit geschreven door de firma Ven Versmarkt in Leidschendam, ter gele genheid van de opening van een nieuw filiaal. De Schiedamse restaurateur had de leukste slagzin bedacht. Op de foto krijgt de heer Hosman (links) de sleutels overhandigd door de heer Scholten, vesti gingsmanager van Ven Versmarkt. In passende klederdracht werd de nieuwe naam 'Gravin Aleidaschool' onthuld. SCHIEDAM - Het Eco-team Schiedam is de tweede winnaar van de 'Kei van de maand', de gemeentelijke prijs voor het meest Sociaal Vernieuwende project. Het Eco-team, een initiatief van het NIVON, wordt gevormd door een groep burgers, die de afgelopen maanden samen hebben geprobeerd hun leefpatroon milieuvriendelijker te ma ken: zoals vaker op de fiets, minder electriciteitverbruik, minder afval- productie. Wethouder Chris Zijdeveld reikte afgelopen maandag de tweede Kei van de maand uit.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 25