De zon: heerlijk, maar beschermen geen luxe Reisverzekering onmisbaar deel vakantiebagage Barbecuen beetje vakantie thuis Geef inbrekers geen kans Houdt dit in de gaten Snel reageren Veilig zonnen de trend HET NIEUWE STADSBLAD VAKANTIEKRANT WOENSDAG 7 JULI 1993 "PAGINA 3 f- x Het gat in de ozonlaag, de 'wat zien we bruin'-cultus, sproeten bussen langs de stranden... we zijn er onderdehand allemaal van doordrongen. Te veel zon is niet goed voor een mens, ook al weten we net zo goed dat we met deze belangrijkste bron van ener gie gezond en fit blijven. De zon zorgt immers voor aanmaak van vitamines D in ons lichaam, heeft een positieve invloed op o.m. de hormoonproduktie, de stofwisse ling, het afweersysteem en het prestatievermogen. Als je maar zo verstandig bent je tegen de Tips onder de zomerzon: een beschermingsfactor heeft enige tijd nodig om in te werken.. Een half uur van tevoren insmeren werkt het beste. om de twee uur weer sme ren wind en wolken zijn verra- delijker dan menigeen denkt. Wind verdoezelt de branden de werking, maar de UV-stra- len gaan dwars door de wol ken heen. tusen elf uur 's morgens en drie uur 's middags is de stra ling het hoogst. Probeer zo veel mogelijk deze tijd te ver mijden of trek iets aan. liever geen parfum in de zon, dat kan vlekken op de huid veroorzaken. Dit met uitzondering van Jils Sanders SUN. regelmatig drinken (geen alcohol!) is geen luxe omdat de huid veel vocht verdampt teneinde de lichaamstempe ratuur op peil te houden. ook blijven oppassen onder water, want zonnestralen kunnen tot 80 centimeter on der het wateroppervlak door dringen. een aftersun gebruiken na ieder zonnedagje om het bruin te verdiepen en de huid op peil te houden. negatieve straling van diezelfde zon te beschermen. Dat kan tegenwoordig voortreffe lijk. Voor ieder huidtype. Van de teerste kinderhuid, via roodharige of hoogblonde, nooit bruin wor dende types tot sterkere velletjes toe. Je moet het gewoon doen! Al tijd starten met een hoge bescher mingsfactor, nummer 15 bijvoor beeld voor kwetsbare huiden, nummer 10 als je nog wit en wel in de zon gaat zitten. Ook al denk je de eerste dagen dat je daardoor helemaal niet bruin wordt, ge woon blijven insmeren. Wie dat bruin helemaal niet ziet zitten en elke ultraviolette straal wil tegen houden kiest gewoon een nog ho gere beschermingsfactor, want die 'blokkers' zijn er zelfs tot 40 toe. Clinique kent die hoge factoren, terwijl alle merken bij strand- en watersportvakanties goede water- proofprodukten hebben. Verschil lende merken, zoals Piz Buin en Nivea kennen een sensitive lijn voor extra gevoelige huiden. Is je huid beschermd en wel aan de zon gewend en al een beetje ge tint, dan de tube, pot of fles met een lagere factor (6 bijvoorbeeld) gebruikt om de staart van de va kantie of de rest van de zomer de zaak met factor 3 of 2 bij te hou den. Want vergeet niet, dat een eenmaal bruine huid van nature zelf de hoogste beschermingsfac tor met zich mee draagt. Vakanties brengen niet altijd het zorgeloze leventje dat men zich had voorgesteld. Soms laat de zon, die zo ruim en mild in het vooruitzicht was gesteld, het genadeloos afweten. En soms wordt de vakantie overschaduwd door andere onvoorziene gebeurtenissen zoals ziekte, diefstal of verlies van bagage. Ook dergelijke tegenvallers zijn niet Barbecuen is al een beetje va kantie thuis. En dat kan door gaan zo lang de lieve zomer duurt en het weer het toelaat. Daarbij wordt het 'de kok' steeds gemakkelijker gemaakt, rond dwarrelende rook hoeft de barbe- cuers, noch de buren meer te hin deren en te bruin, zelfs verbrand vlees hoeft ook al lang niet meer. Daar is bijvoorbeeld de indirekte grillmethode van een bolvormige barbecue voor ontwikkeld. Hierbij wordt niet de hele bodem met houtskool gevuld, maar worden briketten aan beide kanten ge plaatst en het midden vrijgehou den. Daarin komt dan een druip- bakje, gevuld met water. Het vlees wordt boven het druipbakje op het grillrooster gelegd en het deksel van de bolvormoge barbecue gaat dicht. Door ventilatie-openingen in deksel en ketel circuleert de hete lucht rondom het vlees, het vet valt in het druipbakje en ver brandt dus niet. Wat ook een stuk gezonder is! Met deze door het Amerikaanse merk Weber ontwik kelde grillmethode kan men zelfs hele rollades of kippen bereiden, terwijl je ondertussen gezellig met een koele dronk samen van de zo meravond geniet. Nu doen Amerikanen veel meer met hun barbecue dan wij, reden voor-Weber om het 'one-touch'- systeem te ontwikkelen. Daarbij regel je met één handeling de luchttoevoer en schuif je de asres- ten netjes in de asla. Voor gemak bij de barbecue zorgt een beetje slager niet alleen met vlees, maar ook de marinades. altijd te voorkomen, maar u kunt er wel iets aan doen om de financiële gevolgen binnen de perken te houden. Door simpelweg een reisverzekering af te sluiten. De praktijk leert dat nog steeds 15 tot 20 procent van de Nederlan ders onverzekerd op vakantie gaat. Honderdduizenden zien dus kennelijk het nut niet in van een goede reisverzekering of vergeten domweg die af te sluiten. Dat is een vorm van onnadenkendheid die hen duur kan komen te staan. Want ook tijdens de vakantie zit een ongeluk in een klein hoekje. Om zo min mogelijk geld uit te geven aan de reisverzekering is het van belang contact op te ne men met uw verzekeringsadvi seur. De moderne reisverzekering is namelijk opgebouwd uit een aantal componenten waaruit een keuze gemaakt kan worden. Als blijkt dat een bepaald risico elders al afdoende is gedekt, kan dit deel van de reisverzekering vervallen. Wanneer men overigens vaker per jaar op vakantie gaat, kan een doorlopende reisverzekering op een goedkope wijze uitkomst bie den. Hulpverlening Doorgaans zijn de maatschappijen die de reisverzekeringen verzor gen, aangesloten bij een hulpver leningsorganisatie, waarbij gedu peerde vakantiegangers dag en nacht kunnen aankloppen. Dat kan vooral van nut zijn wanneer men in het buitenland in een zie kenhuis belandt en er met medici overlegd moet worden. Maar zo'n alarmcentrale kan ook diensten verlenen wanneer er problemen zijn met de auto, door simpele pech, maar ook bij brand, diefstal of het uitvallen van de bestuurder. Een hulpverzekering voor de auto is dan wel van belang. Wanneer u de voordeur voor een paar weken achter u dicht trekt, is het van belang dat het huis een bewoonde indruk geeft. We moeten immers het gilde der in brekers vniet verleiden! Dat betekent bijvoorbeeld dat de zonwering niet naar beneden moet blijven, dat er geen ophopende post zichtbaar mag zijn en dat de planten in de vensterbank moeten blijven staan. Laat niet met een briefje aan de voordeur weten dat u voorlopig niet aanwezig bent en spreek die boodschap zeker niet in op uw antwoordapparaat! Vraag of de buren af en toe het zonne scherm laten zakken en 's avonds het licht aan te doen. Dat kan dan gelijk gebeuren als de buren de vissen eten komen brengen, de kat verzorgen of de plantjes water geven. En als u met de buren op uitstekende voet staat, vraag dan of ze halverwege uw afwezigheid een stofzuiger door het huis halen om een eventuele vlooienplaag te voorkomen. Het af en toe door trekken van de toiletten kan ook van nut zijn tegen stankoverlast. Overigens heeft de politie een handzame folder klaar liggen voor vakantiegangers. In enkele gemeenten stelt de politie er prijs op om geïnformeerd te zijn over uw afwezigheid. Dan kun nen ze een keertje extra tijdens de surveillance langsrijden. Tien minuten herrie in de tent- De vakantiebungalow of gewoon thuis: ook goed. Dat krijg je met 'Ik tik', een pocketspel, waarbij één voor één 54 kaarten omge draaid worden. Zodra twee dezelf de afbeeldingen te zien zijn, vlie-' gen alle handen over tafel Wie tikt als eerste de bijbehorende kaart? Met goed opletten en blik semsnel reageren verdien je de meeste paren. Maar pas op, sommige kaarten lij ken verdacht veel op elkaar en timmer als 't even kan mekaar ook niet op de vingers. Het in een compact doosje zittende 'Ik tik' is van Ravensburger en geschikt voor'twee tot vijf spelers tussen de vijf en twaalf jaar. Gebruinde huid heeft van nature eigen beschermingsfactor, stelt Biodermal. Veilig zonnen kan. (Piz Buin) Geen verbrand vlees meer. (Weber) Smeren het parool onder de zon. (Delial) 'Ik tik' en dan win je.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 31