Bang&Olufsen GEBR. DE VELD Hoge verkeersboetes in het buitenland s voor de barbecue Gezondheidstips -\y, De gouden regels van fotograferen Een van andere vorm geluid Pas op uw pas 'V\" HEI' NIEUWE STADSBLAD VAKANTIEKRANT~WOENSDAG TjULI 1993'" PAGINA 10 Het is bijna niet bij te benen wat er op de markt komt als we het over foto-, film- en videocamera's hebben, met de kanttekening dat de filmcamera in feite al tot de voltooid verleden tijd behoort. We storten ons in deze krant niet in de nieuwe modellen en types, daarvoor kunt u beter terecht in de fotozaak, maar bepalen ons tot een aantal handzame raadgevin gen voor de amateur-fotograaf: 1. Sta stil. Gebruik het lichaam als een statief; de gemakkelijkste manier is de spreidstand. 2. zoek net zo lang met uw oog recht achter de zoeker tot u ziet wat u wilt hebben. 3. houdt het toestel stil. Dat lukt altijd als het zachtjes tegen borst, neus of voorhoofd wordt gedrukt. 4. druk rustig af met uw vinger. Hou tijdens het afdrukken ook de adem even in. 5. speel met licht. Houdt niet al tijd de zon in de rug maar probeer ook eens een foto met de zon op- 6. flits niet alleen binnen. Flitsen buiten maakt soms schemerfoto's tot herkenbare opnames en neemt schaduwen weg bij vol zonlicht. 7. Neem eens een onderwerp dichter bij. Vaak staat men te ver af bij mensen en gebouwen. 8. fotografeer eens twee keer het zelfde onderwerp, maar dan van uit een ander standpunt. Kan ver rassende opnames geven. 9. als meneer altijd de foto's maakt, moet hij de camera ook eens aan zijn vrouw geven. Dat vindt ze wellicht leuk en boven dien komt hij zo ook eens op de foto. 10. Schrijf uw naam op de fototas en de camera. Dan kan een eerlij ke vbinder hem terugsturen. Tenslotte. Als u niet vertrouwd ben met een fotocamera, maak dan vooral vakantiekiekjes met de familieleden erop. Dat zijn leuke vakantieherinneringen. Het foto graferen van landschappen en prachtige gebouwen is doorgaans niet nodig. In vele winkeltjes kunt u aantrekkelijke prentbriefkaar ten kopen met alle toeristch ge bouwen erop. Die zijn vast mooier gefotografeerd dan u dat (ooit) kunt... BEELD*GELUID*WITGOED Parkweg 367 369 Schiedam 010-473 70 44 Het afgelopen jaar hebben bijna 5000 Nederlanders aangifte gedaan van vermis sing van hun paspoort. Het gaat hierbij niet alleen om paspoorten die door diefstal zijn verdwenen, maar ook om exemplaren die tijdens het verblijf in het buiten land zijn zoek geraakt. Zodra u bemerkt dat uw kost baar reisdocument onvind baar is, moet u dat onmidde- lijk bij de plaatselijke politie aangeven. Daarna moet u bij het Nederlandse consulaat of de ambassade een nieuw pas poort aanvragen. Dit is dan uw geldig reisdocument, ook al wordt de oude teruggevon den. Mocht deze ooit weer bo ven water komen, dan wordt het overigens "direct vernie tigd. Het wordt altijd afgeraden om uw paspoort aan vreem den af te geven. Maar in de meeste hotels worden pas poorten bij aankomst ingeno men, om de gasten te regis treren. Het is daarom aan te raden een kopie van uw pas poort mee te nemen. Die kunt u aan de hotel-mede- werker overhandigen. Ook als uw paspoort plotseling on vindbaar is, kunt u met be hulp van de kopie aan de po litie de nodige gegevens als paspoortnummer, datum van afgifte enz. verstrekken. Verkeersboetes kunnen in het buitenland hard aankomen. De Belgische Rijkswacht heeft, evenals haar Franse en Duitse collega's, als u verkeerstechnisch over de schreef bent gegaan twee keuzen: betalen of lopen. Niet in alle ons omringende lan den is het mogelijk met een schik king verdere strafvervolging te voorkomen. De hoogte van de boe te wordt overgelaten aan de rech ter en het duurt wel even voor die de strafmaat heeft bepaald. Als garantie voor de betaling van de boete vordert men in veel lan den een waarborgsom. Wilt u of kunt u die niet betalen dan loopt u het risico dat de auto in beslag wordt genomen. Er bestaat een 'tariefkaartje' voor de overtredingen. In Frankrijk kost een snelheidsovertreding al gauw 1000 FF, in Italië kan het op lopen naar 500.000 Lires, in Duits land tot DM 450 en in België tot BFR 50.000. In veel landen wordt, bij grove snelheidsovertredingen, tevens het rijbewijs ingenomen. Ook verkeerd parkeren kost over al (veel) geld: België BF 1000-50.000 Denemarken Dkr 500 Duitsland DM 80-250 Engeland max. 2.500 Frankrijk FF 75-230 Hongarije FT 5000 Italië Lires 50.000-200.000 Luxemburg Lfr 300-1000 Oostenrijk Os 100-10.000 SpanjePts 2000-15.000 Zweden Zk 225-750 Zwitserland Sfr 20-60 In vrijwel alle landen loopt men de kans dat de auto wordt wegge sleept. De kosten hiervan zijn voor rekening van de automobilist en moeten worden betaald voordat de auto wordt vrijgegeven. Vergeet nooit het metalen rooster van de bar becue in te vetten met wat olie. Zo voorkomt u dat het vlees blijft plakken. Draai een kotelet niet om met een vork. Ge bruik daarvoor een vleestang om gaatjes te voor komen. Door de gaatjes verdwijnt immers vlees- sap. Strooi tijdens het eten wat kruiden op het vuur. Het kan dan langzaam doven terwijl het aangename geuren verspreid. Een electrische barbecue is heel efficient en vraagt minder vet dan een barbecue met houts kool. Druipend vet in het vuur (kippevlees) wil nog weieens opvlammen. Dat geeft verbrand, gebla kerd vlees. Voorkomen kan door water te sproei en met een kamerspuit op de ylammen. Stook een houtskoolvuurtje door te beginnen met wat losse proppen krantepapier. Stapel daar brokjes houtskool luchtig bovenop. Een stevige scheut spiritus moet dan voldoende zijn. Of ge bruik aanmaakblokjes. Lukt het vuurtje niet be gin dan opnieuw. Gooi nooit wat extra spiritus op een zwak vuurtje. Dat is levensgevaarlijk. Bouw zelf op het strand een barbeque. Twee rijen stenen naast elkaar in de lengte van de windrichting. Leg op de stenen een stuk kippe gaas en stook tussen de stenen het houtskool vuur. Als je gevoelig bent voor reisziekte, dan moet je zeker geen alhocol drinken. Kijk ook naar voorwerpen in de ver te en niet naar zaken die voorbijflitsen. Dan prikkel je het evenwichtsorgaan minder. Deze tip en nog 44 anderen zijn opgenomen in het boekje 'Weg zonder zorgen' dat kosteloos aangevraagd kan worden bij Farma- concept, postbus 5059, 1410 AB in Naarden. Het boekje is speciaal bedoeld voor meisjes die aan de pil zijn. Vandaar ook de volgende tip: Wat doe je als je darmen van streek raken terwijl je de pil gebruikt? Moet je binnen vier uur na het innemen van de pil overgeven, dan is de betrouwbaarheid niet meer gegarandeerd. In dat geval kun je beter een extra pil inne men (uit een reservestrip en de volgende dag weer gewoon op het dagelijksPschema doorgaan. Gebruik je wegens maag- of darmklachten Norit, dan moet je er voor zorgen dat tussen het innemen van dit middel en de pil min stens vier uur ligt. Bij langdurige diarree of herhaald overgeven ben je door het inne men van zo n extra pil niet beschermd tegen zwangerschap. Je kunt dan het beste doorgaan met innemen, maar je partner moet tevens condooms gebruiken. Dat gebruik van een condoom is toch heel belangrijk. Voor iedereen geldt immers: Vrij Veilig!! 3 jaar garantie wikkelde aktieve luidsprekers, die zorgen voor een indrukwekkend ruimtelijk geluid. Het Beosysteem 2500 is pure magie. Als u daar niet zomaar in gelooft, <is er maar één oplossing. Bij ons komen kijken en luisteren naar deze andere vorm van geluid. De aktieve luidsprekers van het Beosystem 2500 hebben elk twee geïntegreerde eindversterkers, apart voor hoge en lage tonen. Hierdoor en door een hele reeks andere innovaties wordt het ge ringe kastvolume volledig gekompenseerd en kan zonder noemenswaardige vervorming een geluidsdruk tot 102 dB worden bereikt! Beosystem 2500. In niets lijkt het op de audiosystemen die u gewend bent. Zelfs niet op die van Bang&Olufsen. Eén speelse vorm kombi- neert een krachtige AM/FM radio, een CD- speler en een superieure cassetterecorder. Plus - en dat is het bijzonde re - twee nieuw ont-

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 38