Op vakantie met kleine kinderen Kastelen stichting Jongsten comfortabel en safe mee in de auto I Flitsende bal Leren, terwijl je speelt 1 Zeg maar fauteuil... HET NIEUWE STADSBLAD VAKANTIEKRANT WOENSDAG 7 JULI 1993 PAGINA 11 Meer dan een miljoen mensen bezoeken jaarlijks een Nederlands kasteel. Vooral in de vakantieperiode trekken de middeleeuwse bouwwerken busladingen vol toeristen. De jeugd vergaapt zich dan aan het arsenaal lansen, zwaarden en harnassen in bijvoorbeeld de wapenkamer van het Muiderslot of huiveren bij de folterwerktuigen in de Haagse Gevangenpoort. Ouderen genieten doorgaans meer van mooie schilderijen, chique stijlkamers of een Engelse tuin als van kasteel Groeneveld in Baarn. De Nederlandse Kastelenstichting heeft 92 kastelen in een handig boekje samengevat. Er zijn na tuurlijk wel meer kastelen in ons land, wel zeker driehonderd, als we tenminste een bouwwerk tot kasteel bestempelen als de oor sprong van het gebouw teruggrijpt tot voor 1500 en er nog een mid deleeuwse kern aanwezig is. Daar bij volgen we dan de definitie van de Nederlandse Kastelenstichting. Een groot aantal versterkte land huizen, borgen, states en forten komt daarmee ook voor de noe mer 'kasteel' in aanmerking. Maar de stichting heeft voor het boekje alleen de bouwwerken genomen die door het publiek bezichtigd kunnen worden. De meest populaire kastelen trek ken elk jaarlijks tenminste vijftig duizend bezoekers. De belangrijk ste zijn: het Muiderslot (Muiden), Paleis 't Loo (Apeldoorn), de Ge vangenpoort (Den Haag) en Slot Loevenstein (Brakel). Het bezoeken van een kasteel is relatief goedkoop. Nergens kost een bezoekje meer dan tien gul den, waarbij vaak een deskundige rondleiding al is inbegrepen. Voor kinderen en groepen zijn er kor tingen. Bij een aantal kastelen is tevens een museum gevestigd, is de tuin een wandeling waard en kan een consumptie in een aanwe zige uitspanning genuttigd wor den tegen een acceptabele prijs. Om een keuze voor een zomers Jaarlijks gaan zo'n 5,5 miljoen Nederlanders met de auto naar het buitenland met vakantie. Een groot deel daarvan (43%) bestaat uit gezinnen met jonge kinderen (onder de 13 jaar). Het gaat bijna altijd goed! Maar zoals iedereen met kinderen weet, moeten er wat extra voorzorgen worden ge nomen. Soms hebben kinderen, ondanks alle goe de zorgen, van de ene op de andere dag wat. Van uit de ervaring van de ANWB Alarmcentrale is er een aantal praktische voorbereidingstips te ge ven. Wat tips Zorg dat een goede reisverzekering wordt afge sloten. Wanneer men met de auto met vakantie gaat, is een Internationale Reis- en Kredietbrief onontbeerlijk. De kinderen moeten bijgeschreven staan in het paspoort óf een eigen paspoort hebben. Neem voorzorgsmaatregelen tegen wagenziekte en zorg voor voldoende drinken en eten voor on derweg. Stop op voldoende plaatsen waar kinderen even kunnen rennen (twee uur rijden één kwartier rust). Zorg-dat de kinderen beweegruimte, speeltjes en boekjes achter in de auto hebben. Een alternatief om files en hitte te vermijden is 's nachts te gaan rijden. Geef kleine kinderen een armbandje met naam adres van uw vakantieverblijf, dat maakt terug brengen bij weglopen een stuk simpeler. ANWB-leden kunnen gratis de folder 'Op reis met kleine kinderen' bij de ANWB-kantoren krij gen. De Nederlands» Kastelen stichting (NKS) is opgericht in 1945. In eerste instantie hield men zich bezig met het I in stand houden van de bouwwerken. Thans tracht men meer bekendheid te ge ven aan het Nederlandse kas- teel door middel van voorlich ting, studie en publiciteit. Het adres van de NKS is Langbroekerweg 10a, 3941 MT Doorn, tel. 03430-16282. uitstapje wat te vergemakkelijke hierbij een paar wat minder be kende aanraders uit het arsenaal kastelen, speciaal aanbevolen door de Nederlandse Kastelenstichting: Kasteel De Haar in Haarzui- lens (Utrecht). Het grootste kas teel van Nederland en nog steeds bewoond. Het is herbouwd door de Nederlandse architect P. Cuypers tussen 1892 en 1912. Voor de aan leg van het 100 hectare grote, prachtige park werd zelfs het dorp Haarzuilens verplaatst. Ook dit dorpje is de moeite van een be zoek waard. Geopend t/m 15 au gustus; ma-vr 11-16, za-zo 13-16. Elk uur rondleidingen. Entree: 10. Inl..tel. 03407-1275. Kasteel Nienoord in Leek (Gro ningen). Het kasteel bij het dórp op een landgoed is aardig en het bijbehorende rijtuigenmuseum bijzonder. Alle soorten Nederland se rijtuigen met toebehoren zijn aanwezig, soms zijn er thema-ex- posities en activiteiten. Geopend tJ m september; ma-za 9-17, zo 13-17. Entree: 4,50. Inl. tel. 05945-12260. Kasteel Doornenburg in Door nenburg (Gelderland). Dit fraai middeleeuwse kasteel bij de split sing van de Rijn en Waal heeft de allermooiste voorburcht van ons land waarin een kapel, boerderij en wapenkamer. De hoofdburcht is imposant. Het bouwwerk is in gebruik voor museale, culturele en feestelijke activiteiten. Geo pend t/m september; di-do 14.30- 16, vr, za 13.30-15. Entree: 5,-. Inl. tel. 08346-61286. De ruïne van Kasteel Heen- vliet. Dit is een goed bewaarde ruïne achter het Ambachtsheren- huis aan de Markt 10 in Heenvliet (Zuid-Holland). Toegang en rond leidingen uitsluitend mogelijk na telefonische afspraak: tel. 01887- 1694/1908. Jongere kinderen safe mee in de auto. Dat is niet alleen goed en nodig voor dochter en ^pon, maar sinds januari '92 tevens verplicht als we denken aan een anti-uit werp veiligheidssysteem. Daar zijn verschillende methoden voor. Nieuw dit jaar is de veiligheidskit van Bébéconfort, bestaande uit een metalen frame met bijgelever de veiligheidsriemen, geschikt voor draagwiegen van dit merk vanaf de collectie '91. Het frame wordt aan de ankerpunten van de auto bevestigd, waarna de reis- wieg er -met riemen bevestigd- een veilige plaats in vindt. In de Wieg zelf wordt een doorgestikte hoofdbeschermer en een afneem bare anti-uitwerpriem aange bracht. Zo kan de baby van de wandelwagen de auto in zonder hem of haar in de slaap te storen. Bekleed Lekker zitten als je wat groter bent is het hele jaar plezierig, maar tijdens de vakantie hele maal. Speciaal voor kinderen van af negen maanden tot een jaar of De serie 'spelend leren' van Jumbo voor kinderen vanaf vijf jaar is goed opgepakt. Het jonge geheu gen trainen op een speelse en stimulerende ma nier blijkt ook het kind zelf plezier te doen. En daar gaat het toch om. Met de 'Geheime tuin heeft Jumbo een nieuwe doos aan deze reeks toe gevoegd, waarmee twee tot vier spelers leuk bezig zijn zo lang mogelijk allerlei dieren op te som men, die op het speelbord verschijnen. Tijdens een regenachtige (vakantie) dag of zo maar lek ker in het zonnetje buiten aan een daarvoor ge schikt tafeltje, ben je dan zelfs tijdens de vakan tie nog lerend bezig. En 't is nog leuk ook. vier (9-18 kilo) is er als aanvulling op het al twee maal bekroonde au tostoeltje Bobob van Dremefa nu een luxe Superbob op de markt. Die heeft een verhoogde zitting en een met polyether gevulde katoe nen bekleding aan de zijkanten en op de armleuningen. Zeg maar: een fauteuil! Kan zowel in zit- als slaapstand. Voor de fiets is er nu van hetzelf de merk een Bobike Maxi met een nieuw, driepuntsgordel systeem. Superzacht en vederlicht is de Balzac, die ballon in een stoffen zak, waar je allerlei balspelen mee kunt doen. Vul 'm met water, doe er een paar munten of wat rijst in en de bal vertoont de gekste ca priolen. Maakten heel wat kinderen daar vorig jaar al de blits mee, met de nieuwe Balzac Super Star kom je ook heel wat vakantie-uren leuk door. Dat is namelijk een flitsende werpster, die makkelijk te werpen en te vangen is, waarbij je zelfs doelen op tientallen meters af stand kunt raken. Otto Simon - een speelgoedmerk- komt er mee. De zomer vraagt om een heel an dere make-up dan herfst en win ter. Vooral de foundation moet en mag niet te zwaar zijn. Ge kleurde, matterende dagcrème met verzorgende bestanddelen is dan vaak 't plezierigst voor een tintje zacht, zonder zo'n opge maakt gevoel. Dior brengt onder de naam 'Fleurs d'Eau' zelfs een zomerlijn uit, waarvan 'Reflet du teint' een licht voetige maquillage is, die het ge zicht een mooie teint geeft. De lip sticks en de nagellak hierbij heb ben nieuwe, transparante tinten. Bij de meer dan veertig lipstick kleuren, die dit merk reeds voert, kwamen er zelfs zeven nieuwe bij in oranje-roze tinten, geinspireerd door het eerste zomerfruit. Mag waterproof oogschaduw -een must tijdens warme dagen en de geburgerd: er blijft ook op dit punt nieuws onder de zomerzon. Want ook op dit vlak komt Dior via Ombre Express met een ver rassing, namelijk een super fijne crème formule, die via het draaien aan een simpele applicator licht en luchtig over het ooglid kan worden aangebracht. Zit het er eenmaal op, dan vergeet je dat je het draagt. Want Ombre Express is niet vet, glimt niet, is net zo min droog, houdt de huid soepel en blijft ontieglijk lang zitten. Of het nu een snikhete dag is of er een zomerse regenbui valt, er ge zwommen wordt, dan wel het kli maat vochtig. Er zijn zes kleuren. Wie het haar wil beschermen te gen de invloeden van zon, zee, droogte of chloor, vindt daar zeker produkten voor. Zoals de 'Sun Care' lijn van Guhl, speciaal ont wikkeld voor in en na de zon. Nederlandse kastelen trekken jaarlijks miljoen bezoekers Dat noem je toch een fauteuil. (Dremefa) tS&y Spelend leren Zo zacht, zo langhoudend, de waterproof oogschaduw van Dior.

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 39