Daniel Sahuleka Plannen voor een stoombierbrouwerij Jantje Beton Roefeldag Diamanten bruidspaar Programma Jeugdland Op de eerste etage van Correct beleef je het: DEZE WEEK Vrijdag avond 23 juli om 20.00 uur Live in het Correct studio café: lJ Expositie Meesterwerk van Herman Pelgrim EHBO-cursus Blazers in Podium Café Reconstructie Van Haarenlaan Uitbreiding Joris NWN Activiteiten voor ouderen Inloopconcert VRIJDAG BRASSERIE Openingstijden: Maandag 11.00-18.00 uur, dinsdag 09.30-18.00 uur 's avonds besloten. Woensdag, donderdag, vrijdag 09.30-01.00 uur. Zaterdag 09.00-01.00 uur Hoek Bergweg/Benthuizerstraat 1 Telefoon 010-4.618.690 SCHIEDAM - De tradi tionele Schiedamse je never lijkt concurrentie te gaan krijgen van een andere lokale alcoholi sche versnapering: Schiedams bier. Nadat eerder al Peter Haaijen zijn plannen voor een Schiedamse bierbrou werij ('De Griffioen', aan de Kethelstraat) ontvouwde, heeft nu ook Henk Post, eigenaar van tapperij Het Wees huis, zich met een soort gelijk idee gemeld. Onlangs introduceerde Post zijn nieuwste creatie 'Schie- damsch Sint Jan', een speci- aalbier van hoge gisting, ge brouwen van natuurzuivere grondstoffen, maar niet gefil terd en niet gepasteuriseerd afgevuld. Vooralsnog wordt het bier gebrouwen bij de Zeeuws-Vlaamsche Brouwerij in Hulst, maar de bedoeling is dat 'Sint Jan' in de nabije toe komst wordt vervaardigd in de nieuw op te richten am bachtelijke 'Schiedamsche Stoombierbrouwerij „Samen met brouwer Jan Wolfs, verantwoordelijk voor de 'Sint Jan', wil ik volgende maand de plannen daarvoor gaan uitwerken. Het is dan ui teraard afhankelijk van aller lei factoren of - en zo ja wan neer - de plannen kunnen worden uitgevoerd. Nee, een geschikt pand hebben we nog niet gevonden, maar we heb ben er wel een paar op het oog. Het moet in ieder geval ruimte genoeg hebben voor een grote zaal". SCHIEDAM - E.H.R.O.-vereni ging St. Liduina Kethel start in oktober de nieuwe begin nerscursus Eerste Hulp Bij Ongelukken in wijkcentrum De Blauwe Brug, aan het Bachplein. De kosten bedra gen 165,-, inclusief inschrijf geld, boek, lesmateriaal en examen. Voor opgave kan men bellen met mevrouw Van der Wal (telefoon 4711080) of de heer Lansbergen (telefoon 4706244). SCHIEDAM - Het zomerpro- gramma 'Hot Summer' van het Podium Café, aan de Lan ge Haven 28, staat zaterdag 24 juli in het teken van blaasin strumenten. De 'Hot Summer Blasters' beginnen om 22.30 uur. Zondag 25 juli treedt het Eddy Nielsen Quartet op. Deze jazz formatie bestaat pas vier maanden en wordt gevormd door muzikanten, die elkaar hebben leren kennen tijdens de SKVR muziekschool jazz- jams in Rotterdam. Eddy Niel sen (contrabas), Bart Johannes (sax, bugel en gitaar), René Rooymans (acoustische piano) en Donald Houtgraaf (slag werk) brengen een overwe gend be-bopachtig repertoire ten gehore, met covers van on der anderen Clifford Brown, Art Blakey, Bennie Golson en Miles Davis. Het optreden be gint om 21.30 uur. In de zomermaanden gaan de wekelijkse jamsessies op de dinsdag- en donderdagavond (aanvang 21.00 uur) gewoon door. Henk Post heeft enkele maan den geleden de andere 'Schie damse' bierbrouwer Peter Raaijen benaderd om te kij ken of een vorm van samen werking mogelijk was. „Maar dat liep op niets uit. Van Raaijen voelde daar niet veel voor. Onze stoombierbrouwe rij werkt ook anders dan een gewone brouwerij, waar de ke tels worden verwarmd door electriciteit. Wij willen dat met behulp van stoom gaan doen, waardoor je een gelijkmatiger verwarming krijgt, zodat het brouwsel niet kan aanbran den". Behalve de 'Sint Jan' wil Henk Post in zijn toekomstige brouwerij nog enkele biersoor ten gaan brouwen, waaronder een bokbier. Ook zijn vorige creatie 'Het Weeskind' zal dan in eigen beheer worden gepro duceerd. Schiedam kent nu drie eigen biersoorten: Theater Wit en De Griffioen-van Peter Raaij en en 'Schiedamsch Sint Jan' van Henk Post en Jan Wolfs. Gezien de plannen van de toe komstige brouwers zal het niet bij deze drie soorten blij ven. SCHIEDAM - De Schiedamse Federatie en het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) zijn op zoek naar Schiedamse bedrijven en instellingen, die bereid zijn om kinderen een uurtje te laten 'roefelen'. 'Roefelen' is een Vlaams woord en betekent snuffelen aan iets onbekends, nieuwsgierig maken en uitnodigen tot on derzoek. Onder het motto 'Een kind kan de was doen... en nog meer ook!' organiseert het Nationaal Jeugdfonds, in samenwerking met allerlei lokale instellingen, zaterdag 23 oktober de Jantje Beton Roefeldag. Een dag, die kinde ren van 6 tot 12 jaar de mogelijkheid biedt de wereld om zich heen te ontdekken. De bedoeling is om deze kinderen een uurtje te laten meedraaien in 'de grote mensenwe reld'. Bij de bakker koekjes bakken, meehelpen in de keu ken van een restaurant, de kassa bedienen in een super markt, met de brandweer een fikkie blussen, dieren ver zorgen bij de dierenarts, noem maar op. Ook in Schiedam zijn veel kinderen, die op deze manier eens willen 'roefelen'. Bedrijven en instellingen, welke aan dit initiatief hun medewerking willen verlenen, kun nen zich wenden tot de Schiedamse Federatie (mevrouw C. Groote), Tuinlaan 60, 3111 AW Schiedam (telefoon 4264789 of 4269905). SCHIEDAM - Nog dit jaar wil de gemeente aanvangen met de reconstructie van een deel van de Burg. Van Haarenlaan. Het betreft het gedeelte tus sen de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Damlaan. Omdat dit deel slechts in ge ringe mate voor het doorgaan de verkeer dient, wordt de rij baan versmald tot twee keer één rijstrook met een midden berm. Het vrijliggend fietspad blijft gehandhaafd. Boombe planting op zowel de midden berm als op de zijberm moet het karakter van een laan ver sterken. Het is echter nog niet bekend hoe het kruispunt Burg. Van Haarenlaan/P.J. Troelstralaan wordt vormgege ven. Het gedeelte tussen de Nieu we Damlaan en 's-Graveland- seweg heeft wel een functie voor het doorgaande verkeer. Bovendien loopt langs deze weg een trambaan. Daarom zal dit gedeelte niet worden versmald tot twee keer één rij strook, maar wel wordt over wogen om waar mogelijk een middenberm met boombe planting te maken. De herin richting van dit gedeelte van de Burg. Van Haarenlaan staat voor 1994/1995 gepland. A, SCHIEDAM - Psychiatrisch Centrum Joris in Delft ver plaatst een groot deel van haar activiteiten naar de de pendance Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam. Volgens een onlangs verschenen be leidsplan 1993-1998 stoot het Delftse psychiatrisch zieken huis nog voor het einde van deze eeuw bijna honderd bed den en zeven stoelen (dagbe handeling) af. Het aantal bedden in Delft moet worden teruggebracht van 528 tot 430. Deze reductie komt ten goede aan de groei ende Schiedamse vestiging, aan de Stadhouderslaan 98, waar patiënten uit de regio Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland worden behandeld. De deconcentratie van voor zieningen van Joris hangt sa men met de overcapaciteit aan zorg in Delft en het zorgtekort in het NWN-gebied. Doel is uiteindelijk te komen tot één organisatie, met een vestiging in Delft en een vestiging in Schiedam. Het Schiedamse centrum wordt een multifunc tionele voorziening, waarin zal worden samengewerkt met het RIAGG en de Pameij er- stichting, een instelling voor beschermd wonen. In 1996 telt Joris NWN honderd bedden en veertig stoelen voor dagbe handeling. SCHIEDAM - Het programma van Buro Jeugdland voor de komende week is als volgt: Donderdag 22 juli is kreativi- teit vanaf 10.00 uur present op het Wilhelminaplein, terwijl het spelcircuit om 10.15 uur van start gaat op het school plein van De Klinker. Om 11.00 uur geeft John de Winter een poppenkastvoorstelling op het Edisonplein. Op ditzelfde plein begint om 14.00 uur kreativiteit. Om 14.00 uur start bij het Stadskantoor de wandelpuzzeltocht, waarvoor men zich vanaf 13.30 uur kan inschrijven. Deelname kost een gulden. De poppenkast van John de Winter staat om 14.30 uur op het Wilhelmina plein. Vrijdag 23 juli begint kreati viteit om 10.00 uur op de Boekweitakker en sport en spel om 10.15 uur op de Vlaar dingerdijk. In wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wi- bautplein, treedt vanaf 14.00 uur clown Joppie op (toegang een gulden), 's Middags is kreativiteit vanaf 14.00 uur te vinden op het Frans Halsplein en sport en spel vanaf 14.15 uur aan de Marconistraat. Zaterdag 24 juli kan de jeugd van 6 tot 14 jaar mee tijdens een vaartocht door het haven gebied. De boot vertrekt op di verse tijden. Voorwaarde is wel dat de kinderen kunnen zwemmen. Om 14.30 uur treedt straattheater Christiaan Remark op aan het Hema- plein. Maandag 26 juli start kreativi teit om 10.00 uur op het Wil helminaplein, terwijl het duo Bert en Bertus om 11.00 uur een voorstelling geeft op het schoolplein van de Augusti- nusschool in Nieuwland. Op dit plein gaat om 14.00 uur kreativiteit van start. Een kwartier later staat het spelcir cuit op de Boekweitakker. Bert en Bertus zijn om 14.30 uur op het Hemaplein. Dinsdag 27 juli is kreativiteit in Hof van Spaland (10.00 uur) en sport en spel in de Marco nistraat J10.15 uur). Op het Wilhelminaplein begint om 10.30 uur bloemschikken. Ge lijktijdig treedt Clown Kepper op aan het Vriendschappslein. Om 13.30 uur kan men zich in het Stadskantoor inschrijven voor een fietspuzzeltocht (deelname een gulden), die om 14.00 uur vertrekt. Op het schoolplein van de Augusti- nusschool kan de jeugd vanaf 14.30 uur bloemschikken. Woensdag 28 juli staat sport en spel vanaf 10.15 uur op de Vlaardingerdijk, terwijl straat theater Henk Driessen om 10.30 uur optreedt aan de Moerbeigaarde. Hier komt om 14.00 uur kreativiteit, terwijl sport en spel verhuist naar de Maasboulevard. SCHIEDAM - In dienstencen trum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, worden dagelijks allerlei activiteiten voor ouderen georganiseerd, zoals biljarten, dammen, scha ken, koersbal, koffie-ochten- den, klaverjassen, handwer ken en bridgen. Voorts wordt iedere zondag van 13.30 tot 16.30 uur een kontaktmiddag gehouden, waarbij allerhande gezel schapsspelletjes worden ge speeld. Woensdag 28 juli vindt in de grote zaal de zomerbingo plaats, aanvang 13.30 uur. SCHIEDAM - Magda van der Geer (blokfluit) en Han van der Jagt (orgel) verzorgen za terdag 24 juli het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is vrij. WATERWEG NOORD - De Schiedamse kunstschilder J.C. Rottier exposeert tot 15 september een selectie van zijn olieverfschilderijen in de galerie van verzorgingstehuis Vaartland, aan de Dillenburg singel 9 in Vlaardingen. De heer Rottier is zich na zijn pensionering gaan toeleggen op de teken- en schilderkunst. In Galerie Vaartland worden 37 van zijn creaties tentoonge steld. De expositie ig,dagelijks te bezoeken van 9.00 tot 17.00 uur. Tevens zal hij na het ongeveer twintig minuten durend optreden zijn nieuwste CD 'I adore you' van een handteke ning voorzien. NORMALE PRIJS 39^5" Speciaal voor deze avond Correctprijs HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 JULI 1993 PAGINA 11 4 VOOR EEN JOET EET JE GOED! Vandaag kost de dagschotel slechts FI.10.- en op de achtergrond muziekvideo's op super grootbeeld televisie. Keuken open tot 22.00 uur. ZOMER SING ALONG FEEST Omdat het zomer is houden wij ook vanavond een Sing Along feest. Spring op het podium en zing de zomerse ster ren van de hemel en misschien wordt jij ook wel ontdekt, net als de presentator van deze avond, Ronald Nab, die de hoofdrol gaat spelen in de nieuwe Rotterdamse musical 'Kaatmossel'. Aanvang 21.00 uur, toegang vrij en video opname mogelijk. SCHIEDAM - Schiedam se zangkoren, die regel matig concerten geven in de Grote Kerk, kun nen vanaf september ïindelijk optimaal wor- len begeleid door orgel muziek. Op initiatief van koster Fred Pieters- ma en kerkraadslid Kees Koogje wordt de komende weken de laat ste hand gelegd aan de opbouw van een heus koororgel, vervaardigd door de Schiedamse or gelbouwer Herman Pel grim. Vrijdag 17 sep tember wordt het fraaie ambachtelijke orgel of ficieel in gebruik geno men. „Koren, solisten en instru mentalisten, die in de Grote Kerk optraden, werden voor heen begeleid door het grote kerkorgel", legt koster Pie tersma uit. „Maar dat orgel stond veel te ver verwijderd van de koorleden, waardoor het geluid niet helemaal syn chroon liep met de zang, ter wijl de organist en de koordi rigent geen oogcontact kon den houden. Later hebben we een klein kistorgel te leen ge had, maar dat was alleen ge schikt voor de begeleiding van solisten. Het geluid was onvol doende om een compleet koor bij te staan". Deze onvolkomenheid was KARAOKE DINNER SING DANCE Vanaf 17.00 uur ben je van harte welkom op deze Karaoke Sing Dance Party. Kies je favoriete song, klim op het podium en zing de sterren van de hemel! Presentatie is in handen van Ronald Nab. Aanvang Karaoke 20.00 uur, toegang vrij. Dagschotel voor deze avond: Gorden Blue met frites en appelmoes. Keuken open tot 22.00 uur. KARAOKE DINNER, SING VIDEO Karaoke, meezingen met een videoclip en deze avond kun je je eigen optreden, of die van je vriend of vriendin, ook op VHS-videotape vastleggen. Een mooie herinnering voor later! Toegang is vrij. muziekliefhebber Pietersma een flinke doorn in het oog. Op zoek naar een oplossing kwam hij vorig jaar in contact met Herman Pelgrim, orgel bouwer van professie. Herman bleek thuis bezig te zijn met de bouw van een compact huisorgel, maar Pietersma zag in dit orgel een prima ant woord op zijn probleem in de Grote Kerk. Hij deed een beroep op de orgelbouwer om het huisorgel om te bouwen tot koororgel. Monnikkenwerk „Eigenlijk zag ik dat niet zo zitten", erkent Herman Pel grim. „Om het orgel geschikt te maken voor koorbegelei ding in de kerk, moest ik zo veel aan het instrument ver anderen en aanpassen. Maar toen de koster en Kees Koogje een spontane actie startten om geld in te zamelen voor het or gel, ben ik overstag gegaan". Herman zette zich vervolgens aan een waar monnikken werk. Geheel met de hand vervaardigde hij een zoge naamd 'mechanisch sleeplade- orgel'. „Al met al ben ik zo'n vier jaar bezig geweest met het denken en ontwerpen en twee jaar met de bouw". Het 'Pelgrim-orgel' is dan ook een juweeltje geworden. Binnen de groene ombouw huist een onnoemelijke wirwar van stukjes hout, metaal, kunst stof en schapeleer, die geza menlijk voor een prachtig warm geluid zorgen. „De zes registers zijn voorna melijk van hout gemaakt, in plaats van het gebruikelijke tin en lood", legt Pelgrim uit. „Het resultaat hiervan is een veel warmer, ronder geluid. Het orgel telt 297 pijpen, in grootte variërend van 2.60 me ter tot 8 millimeter. Hiervoor heb ik verschillende soorten hout gebruikt, omdat de hard heid van de houtsoort de toon bepaalt". Geluid schilderen Het orgel, dat geheel is ge bouwd in een werkkamer bij Herman Pelgrim thuis, is nu technisch gereed. Begin vori ge week werd het naar de Gro te Kerk vervoerd, waar Her man alle losse delen in elkaar heeft gezet. De komende we ken houdt hij zich bezig met het optimaliseren van het ge luid. „Alle 297 pijpen moeten één voor één geïntoneerd worden. Dat luistert heel nauw om een perfecte harmonie te krijgen. Ik noem dat altijd het 'schilde ren van het geluid'. Gezien de compacte omvang van het or gel, biedt het opmerkelijk veel mogelijkheden. Dat was voor mij ook de uitdaging om aan dit orgel te beginnen. Het is een heel uniek orgel, want een tweede bestaat er niet. Het is ook de eerste keer dat een or gel van mijn hand in een kerk komt te staan en dan nog in mijn geboortestad ook. Dat vind ik een hele eer, ik had dat nooit durven denken". Koster Fred Pietersma is ver guld met zijn nieuwe aan winst. Als mede-initatiefne- mer van de wekelijkse inloop concerten en andere muzieke venementen in de Grote Kerk, jZiet hij voor de toekomst grote mogelijkheden. De enthou siaste koster heeft zelfs al visi oenen over de uitvoering van de complete Mattheus Pas sion. Eén probleempje heeft de koster nog wel: voor de fi nanciering van het nieuwe koororgel komt hij nog acht duizend gulden tekort. Wie hem hierin tegemoet wil ko men, gelieve even contact op te nemen met de koster van de Grote Kerk. Cönecfc dUu&icr- Cofrés SCHIEDAM - Wethouder en loco-burgemeester Chris Zijdeveld, als vervanger voor de vakantievierende burgemeester Scheeres, heeft vo rige week donderdag de gemeentelijke felicitaties overgebracht aan het echtpaar Otten-Van Leeuwen, in verband met hun zestigjarig huwelijksfeest. Wilhelm Cörnelis Bernardus Otten (84), geboren en getogen in Tiel, en Lyda van Leeuwen (80), afkomstig uit Geldermalsen, traden op 15 juli 1933 te Tiel in het huwelijk. Zij kregen twee zonen en een dochter en zijn inmiddels de trotse groot- en overgrootouders van respectieve lijk vier kleinkinderen en evenveel achterkleinkinderen. De heer Otten was jarenlang werkzaam als stoker bij de bekende jam- fabriek Flipje. Toen het gezin naar het westen des lands was verhuisd, trad vader Otten in dienst bij achtereenvolgens Wasserij Pauw en Tan ker Cleaning. Zijn echtgenote toonde zich al die jaren een toegewijde huisvrouw en moeder. Tegenwoordig heeft het diamanten bruidspaar alle tijd voor hun grote gezamenlijke hobby: wandelen. Hte zestigjarig huwelijksfeest is in familiekring gevierd. Herman Pelgrim achter zijn eigen 'sleeplade-orgel' in de Grote Kerk. Henk Driessen buikspreekpoppen met zijn Clown Joppie, de domste, clown van Nederland Koster Grote Kerk is verguld met uniek Schiedams koororgel

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 11