Duïkbedrijf- en school Willem Schouten groeit als kool De Rabobank wijzigt de spaarrente. A rwin Moerman steeds sneller op 800 meter i I 20% KORTING TUINSTOELKUSSENS n 4 HALEN 3 BETALEN s m>. v.a. 29.95 32 Dagen hengelen Gemeente wil grond kopen Inbraak bij alarmbedrijf 4 Windsurfing Hoek van Holland om slalomsurfcup 15e keer de Hoogendijkloop Polyether Producten bij aankoop van een complete set tuinmeubelen. Min. 4 stoelen kussens tafel. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 JULI 1993 PAGINA 13 door Arne van der Zande VLAARDINGEN - Dui ken is voor Willem Schouten zijn lust en zijn leven. Voorheen was hij duiker bij de Rotter damse brandweer - waar hij nu nog werkt als 'ge woon' brandweerman -, daarnaast heeft hij een duikbedrijf annex duik school in Vlaardingen. Sinds enkele weken is zijn duikbedrijf- en school gevestigd in een voormalige meubelma kerij aan de Oranjestraat in Vlaardingen. De nu 41-jarige Schouten duikt al 27 jaar en heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. „Ik voel me eenmaal onder water veel lekkerder". Op 14 jarige leeftijd begon Willem Schouten met duiken bij de Rotterdamse duikclub Triton. Later stapte hij over naar de Vlaardingse Reddings 3rigade (VRB), waar hij een duikgroep oprichtte samen met Piet van der Lee. In totaal was hij 22 jaar verbonden aan de VRB. Inmiddels was de Vlaardinger ook werkzaam bij de Rotterdamse brandweer als duiker, totdat in 1985 wegens bezuinigingen de duikgroep werd opgeheven. „Met de ap paratuur die toen overtollig was hebben we bij de brand weer een eigen duikclub opge richt, The Fire divers. Daar geef ik les en zelf ben ik wel bij de brandweer werkzaam gebleven als technisch hulp verlener", zegt Schouten op een zonnige vrijdagmorgen in zijn leslokaal van zijn duik school. Huiskamer Een eigen onderkomen voor zijn duikschool werd dringend noodzakelijk omdat steeds meer mensen bij Schouten zich wilden bekwamen in het duiken. „Voorheen gaf ik de cursussen gewoon bij mij thuis in de huiskamer. Dat werden echter steeds meer avonden, zodat mijn vrouw daar tegen in opstand kwam". Toen bij hem enkele huizen verder het pand leeg kwam waar jarenlang een meubel maker in had gewerkt, kocht Schouten dat pand. Het smal le en drie verdiepingen tellen de gebouwtje was volgens Schouten een 'ouwe gribus'. Samen met zijn vriend Pierre Koenen hebben zij vanaf okto ber vorig jaar keihard werkt om van het pand een volwaar dige duikschool te maken. Klaslokaal Op de begane grond is de op slagruimte voor de pakken, zoals step-jacks (zelf opblazen de reddingsvesten), zuurstoff- lessen, maskers, vinnen en alle andere attributen die bij het duiken noodzakelijk zijn. Verder is er een doucheruimte was de duikers hun pakken kunnen ontdoen van algen en andere viezigheid uit het wa ter. Op de eerste verdieping is de lesruimte, een klein soort klaslokaal met instructiemate riaal, en een klein kantoortje. De bovenste verdieping wordt niet gebruikt. Als instructeur voor zowel de brandweer als de VRB was Willem Schouten al jaren werkzaam en beschikt hij over alle mogelijk diploma's. Het duikbedrijf begon hij echter pas vijf jaar geleden. Zijn vriend Piet van der Lee, met wie hij duikte bij de VRB, was werkzaam als bedrijfsleider in een zwembad in Poeldijk en had ook een eigen duikbedrijf. Omdat Van der Lee op de Vlaardingse Hoogstraat de Ita liaanse ijszaak Melbalino over nam kon Willem Schouten zijn duikbedrijf overnemen. „Piet had toendertijd heel veel werk in de havens. Vooral de sluizen hebben veel onder houd, reparatie en controle nodig. Vandaag de dag doe ik veel inspecties met video en kadepalen trekken, hoofdza kelijk in opdracht van de ge meente Vlaardingen", vertelt Willem Schouten over zijn werkzaamheden als goed be taalde beroepsduiker. Bassie en Adriaan Zijn duikbedrijf wordt ver der regelmatig ingehuurd als beveiligingsbedrijf bij evene ment die zich op en rond het water afspelen. Zo vormde hij jarenlang het duikteam dat de deelnemers weer op het droge hielp bij het TROS- televisieprogramma Ter land, ter zee en in de lucht. Ook was hij betrokken bij af leveringen van het Duitse cri- mi-propgramma Tator en het Vlaardingse clownsduo Bas sie en Adriaan. „Dat werk be staat voornamelijk uit het toezicht houden bij stunts in en rond het water. Daarbij denk ik mee over de stunts en voer ze soms ook uit als een soort stand-in. Boven dien ben ik weieens te hulp geroepen bij bezoeken van hoogwaardigheidsbekleders in de Rotterdamse havens. We kunnen dan zelfs demon straties geven met bijvoor beeld een helikopter". Zestig uur Naast zijn werk als duiker en duikinstructeur van zijn eigen school werkt Schouten nog fulltime bij de Rotterdamse brandweer in de uitrukdienst. „We werken daar in 24 uurs diensten, dat betekent dat je 24 uur aanwezig bent in de ka zerne en daar ook slaapt maar wel stand-by bent. Gemiddeld werk ik daar tien dagen per maand en heb ik dus twintig dagen vrij, maar vergis je niet het zijn wel dagen van 24 uur, toch zo'n zestig uur per week. Tussendoor heb ik dus vol doende tijd om me met zijn duikbedrijf en duikschool be zig te houden. Opleidingsvormen Zijn eigen duikschool is Wil lem Schouten eigenlijk pas vorig jaar begonnen. Hij gaf al opleidingen aan de VRB en zijn eigen duikclub van de Rotterdamse brandweer. „Maar er kwam steeds meer belangstelling van particulie ren''. De duiksport is geen eensgezinde gemeenschap. Door verschil van meningen wat een duiker moet weten en onderwater moet kunnen zijn er in de loop der jaren ver schillende soorten opleidingen gekomen. „Iedereen heeft daar in de wereld zijn eigen gedachten over, zetten die op papier en dat wordt dan een norm in de duikwereld. In middels zijn er drie grote op leidingsvormen", zegt Schou ten. Hij doelt daarmee op de opleiding van het NOB (Ne derlandse Onderwater Bond), IADS en IDD. „De opleiding van het NOB is nogal tech nisch met veel theorie zoals medische aspecten, fysica en natuurkennis. Deze opleiding wordt meestal door verenigin gen gegeven. IDD en IADS zijn veel meer gericht op de praktijk en leidt-* veel sneller tot een brevet. Ik adviseer de meeste mensen dan ook een IDD-cursus te volgen. In drie maanden heeft een leerling dan een brevet, dat gelijk is aan de één ster-brevet van het NOB". Niet te koop Een cursus bij Willem Schou ten begint in het Kolpabad in combinatie met thoerielessen in zijn pand aan de Oranje straat. „In het Kolpabad leren de aspirant-duikers omgaan met de apparatuur. Als dat on der de knie is gaan we in open water duiken, meestal het Oostvoornsemeer. In totaal maken we acht duiken in bui tenwater. Er volgt geen exa men, maar tijdens de cursus worden diverse toetsen afge nomen, dat uiteindelijk een certificaat oplevert. Een certi ficaat dat overal ter wereld wordt erkend. Denk echter niet dat dat cerficaat door mij zo maar wordt afgegeven. Het is niet te koop en de duiker moet echt goed en veilig kun nen duiken, ook al lijkt het zo papier erg makkelijk", aldus Schouten die gediplomeerd is om de cursussen volgens alle normen te mogen geven. Da- ter kan iedereen verder gaan in speciale cursussen, zoals duiken onder ijs, wrakduiken en nachtduiken", zegt Schou ten, die sinds oktober al zo'n vijftig leerlingen heeft opge leid. De cursisten kunnen elk moment van het jaar begin nen middels een soort privé- cursussen. De kosten bedra gen zo'n 600 gulden, waar nog 200 gulden bijkomt voor mate riaal. „De school is een uitge groeide hobby om mensen op een veilige manier te laten ge nieten van de wereld onder water. Ik heb het voordeel dat ik er niet van hoef je leven, daarom is mijn stelregel alles mag, niets moet". 2/% 43/<% 5/4% S/2% ra Rabobank. Aangenaam. Rabobank Schiedam-Vlaardingen WATERWEG NOORD - Mi chel en Jan gaan een gooi doen naar een vermelding in het befaamde Guiness Book of Records. De twee visfanaten houden vanaf maandag 30 au gustus een karpermarathon in de vijver van het Prinses Bea- trixpark. Het doel is 32 dagen achtereen naar het dobbertje te staren om zodoende het huidige record van dertig da gen te verbreken. De karpermarathon kent te vens een goed doel, namelijk een loterij ten bate van de Da niel den Hoed kliniek. Loten a vijf gulden zijn vanaf heden verkrijgbaar bij onder meer Wout van Leeuwen, aan de Oosthavenkade 47 in Vlaar dingen en Drukkerij Uniprint, aan de De Brauwweg 32 in Schiedam. Bovendien komt bij de visvijvfer een collectebus te staan. WATERWEG NOORD- /VLAARDINGEN - Pas ruim drie jaar beoefent Arwin Moerman atle tiek en vanaf het begin behoort hij tot de top van de Nederlandse 400- en 800 meterlopers. Een natuurtalent? Vaststaat in elk geval dat hij dankzij een soépknie aan hardlopen is gaan doen. Die bijna verrotte knie hield hij over aan een partijtje voetbal. „Maar ik scoorde toen wel de enige en winnen de treffer", zegt Moer man over de aanleiding van zijn ernstige knie blessure en de latere aanleiding om te gaan atletieken. Nu nu net vier weken 19 jaar oude Arwin Moerman speelde vijfjaar geleden nog in Cl van VFC als spits. In de kampi oenswedstrijd tegen stadsge noot HVO ging Moerman op de keeper af. De HVO-goalie probeerde de VFC-spits van scoren af te hóuden. Dat lukte niet, want Moerman scoorde de enige treffer, maar de po ging om-hem te stoppen leid de wel tot een ernstige knie blessure en het einde van zijn voetballoopbaan. „Die doel man heeft me later nog wei eens opgezocht. Hij probeerde me het scoren te belemmeren, maar hij had niet het doel om me te blesseren". Zo ongeveer alles dat in een knie aan ban den, pezen en dergelijke zit, was na de botsing met de HVO-doelman kapot: de knie schijf was gedeeltelijk verbrij zeld, van de meniscus was een stukje afgebroken, de knie banden waren gescheurd en werden tijdens een zware knie-operatie gehecht. Tijdens die ingreep werd zijn knie te vens voorzien van kunststof kruisbanden. Na de operatie liep Arwin Moerman negen maanden van zijn enkel tot zijn lies in het gips. In totaal zat hij anderhalf jaar in de lappenmand. Voetbal afgeraden Na zijn herstel werd voetbal len hem door de doktoren af geraden. „Mijn zusje zat toen dertijd al op atletiek bij Fortu- na. Ik ben toen eens gaan kij ken en ben toen zelf ook gaan hardlopen, want dat mocht Wel". Al snel kwamen ook de prestaties. „Als ik aan sport doe, dan doe ik het voor het wedstrijdelement, voor de- prestatie, om te winnen", al dus de sportschoenenverkoper bij Emous sport. Zijn loop baan bij Fortuna liep niet over rozen en dat is nog zacht uit gedrukt. De atletiekvereni ging zag het niet zo zitten in Arwin Moerman. Totdat hij in contact kwam met Leen Born, 31 jaar en zelf een aardige 400 meterloper. Born trainde een tijd de Vlaardingse sprintster Marion Valkenburg, ook een atlete die bij Fortuna niet in goede aarde viel. Evenals Val kenburg had Moerman ver trouwen in de aanpak van Born, bij wie ook de Vlaar dingse atlete Carine van Dorp inmiddels traint. Leen Born heeft nu samen met voormalig topatleet Rob Druppers een team opgezet bestaande uit elf jonge atleten. Meestal trainen zij in Utrecht bij de vereni ging Hellas, maar eens per week wordt ook op de baan van het Shell-sportpark ge traind. „Inmiddels is de sfeer met Fortuna weer hersteld. Ik mag weer lid worden en ge bruikmaken van de baan om te trainen", aldus Moerman, die bij het Rotterdamse PAC ingeschreven staat als wed strijdlid. Snelle carriere Toen Moerman eenmaal be gon met hardlopen over 400 meter ging het snel met zijn carriere. Op zijn eerste Neder lands kampioenschap in 1990 in Leiden behaalde hij bij de junioren direct een zilveren medaille in een tijd van 52.98. In de winter van dat jaar werd hij ook indoor tweede achter zijn grote rivaal Mare Hoogen- doorn. Intussen was hij al wel districtskampioen op de 400- en 800 meter. Pas een jaar la ter, tijdens het NK indoor had hij zijn rivaal Hoogendoorn te pakken. Zijn tijd op de 400 meter was inmiddels terugge bracht tot 50.25. Vorige zomer werd hij hij in Breda op de 400 meter derde. „Maar dat was met werkelijk miniem ver schil", weet Moerman nog. Sinds afgelopen winter legde de Vlaardinger zich toe op de dubbele afstand, de 800 meter. Tijdens het NK indoor werd hij, nog steeds bij de junioren, derde. „Dat was van mij een hele knullige race. Ik heb toen tactisch heel slecht gelopen". Lange sprint De 800 meter is nu de afstand van Arwin Moerman. „Deze afstand ligt me beter. Ik heb dan meer tijd om over tactiek na te denken. De 400 meter is toch eigenlijk een lange sprint, waarin van tactiek nau welijks sprake is. Daar is het gewoon zo hard mogelijk". Dat hem de 800 meter ook goed af gaat, bleek deze zomer toen hij tijdens de NK junio ren in Groningen tweede werd. „Door zijn knieblessure is het voor Arwin ook beter 800 meter te lopen, dan 400 meter", geeft Born nog een re den van de overstap. „De 400 meter is puur op kracht lopen, op de 800 meter is meer condi tie, snelheid en souplesse no dig". Komend weekend is in Amsterdam het Nederlands kampioenschap senioren. Ar win Moerman neemt daar al leen deel aan de viermaal 400 meter voor zijn vereniging PAC. „Ik wil nog niet dat Ar win aan de senioren 800 meter meedoet", zegt zijn trainer Leen Born. „Hij is er nog sterk genoeg yoor en dan kan zo'n wedstrijd uitdraaien op een desillusie. Als er slechts tactisch gelopen zou worden, zou hij het aankunnen. Maar daarvan zal in Amsterdam geen sprake zijn". Tot nu toe heeft Moerman tweemaal een 800 meter bij de senioren gelo pen. Dat was deze zomer tij dens de competitie. „Toen had hij tegenstand in zijn eigen klasse", weet Born. WATERWEG NOORD- /VLAARDINGEN - Aanstaan de zondag wordt er weer ge streden om de Radical Slalom surfcup (RSSC). In het tussen- klassement staat Jacques van der Hout op de eerste plaats gevolgd door Erwin in 't Veld en Louis Oudshoorn. Komen de zondag zullen ook Sascha 't Mannetje, Menno van Goor en Geert Jan Middelkoop weer van de partij zijn om de top drie behoorlijk door elkaar te schudden. Het beloofd daarom een spektakel te worden. Bij de eerste wedstrijd om de RSSC was het laatst genoemd drietal niet van de partij door hun snowboard activiteiten. Het inschrijven voor deze wedstrijd begint om 11.00 uur duurt tot 12.00 uur. De start staat gepland om 12.30 uur. Er wordt gevaren van windkracht vier Beaufort. De leden van windsurfing Hoek van Hol land hoeven voor deze wed strijd geen inschrijfgeld te betalen. Niet leden betalen 7,50 gulden. Iedereen die in het bezit is van een surfplank en op zee kan surfen, kan aan de wedstrijd meedoen en zich meten met de beste surfers van het Westland. Er is geen licentie nodig. Voor meer in lichtingen kan gebeld worden met Geert Jan Middelkoop: 01747 - 860.56. WATERWEG NOORD- /VLAARDINGEN - Op zater dag 11 september wordt de vijftiende keer de inmiddels bekende Hoogendijkloop plaatsvinden. Deze loop wordt 'nog steeds, tot ieders tevre denheid, gezamenlijk georga niseerd door de sportschool en atletiekvereniging Fortuna. Hierdoor heeft de loop de sta tus van een KNAU-wedstrijd over tien kilometer, een af stand waarop weinig wedstrij den worden georganiseerd. Voor lange afstandlopers is zo'n wedstrijd vlak na de va kantie en aan het begin van het naseizoen een welkome af stand. Omdat er sprake is van een derde lustrum, zal er dit jaar ook weer, zoals in het ver leden gebruikelijk, een korte re afstand gelopen kunnen worden; een vijf kilometer. Ui teraard zullen door het lus trum de herinneringen dit keer van bijzondere aard zijn. De starttijden zijn: 5 kilometer 14.00 uur, 10 kilometer 15.00 uur. Inlichtingen kan men verkrijgen op de telefoonnum mers: 010- 4.74.42.23 of 4.74.38.85. Twee jaar Het persoonlijk record van Arwin Moerman is op de 800 meter momenteel 1.53.54. Daarmee behoort hij bij de top van de Nederlandse jeugd. „Een tijd van rond de 1.50 is nodig om bij de Neder landse top te komen", weet Moerman welke progressie hij de komende jaren zal moeten maken. „Maar ver geet niet dat Arwin tot nu toe bij de junioren deze tij den bijna altijd alleen moest lopen. Hij ligt namelijk bijna altijd de hele race op kop. Als hij in een snel veld zou mee gaan, zou hij tot veel snellere tijden kunnen komen. Maar ik wil niets forceren, we heb ben de tijd", vult zijn trainer Leen Bom aan. „Ik wil trou wens dat mijn atleten heel constant presteren. Niet een eenmalige uitschieter, die daarna nooit meer geëven aard kan worden. Constant iets beter presteren en bles- surevrij blijven. Dat is mijn credo", aldus Born. „Ik wil nog minimaal twee jaar pro beren om bij de Nederlandse top op de 800 meter te ko men". SCHIEDAM - De gemeente is voornemens om een perceel grond aan te kopen, dat eigen dom is van een Haags aanne- mings- en transportbedrijf. Schiedam heeft deze grond nodig voor de afronding van het industriegebied 's-Grave- land en doortrekking van de 's-Gravelandseweg naar Spa- land. Het betreffende perceel bestaat uit voormalige weilan den, die door de huidige eige naar zijn opgehoogd. De ge meenteraad moet nog haar fiat geven aan de aankoop. SCHIEDAM - Een bedrijf aan de Strickledeweg, dat is ge specialiseerd in de verkoop en installatie van auto-alarmen, kreeg vrijdagnacht bezoek van het inbrekersgilde. Diver se alarminstallaties worden vermist. Keuze uit 1000 tuinstoel kussens accessoires Uw zaak voor: polyether op iedere gewenste maat dikte meubelstoffering caravanstoffering bootstoffering Hartman meubels Broersveld 7 Schiedam Tel. 010-2731641 Duiken als lust en leven met ingang van 15 juli 1993 Spaar-V rij-Rekening* Spaar-Groei-Rekening vanaf 5.000,- 2-500,--/5.000,- 0,-/2500,- Spaarplan Rekening Spaar-Vast-Rekening*** looptijd 1 t/m 5 jaar looptijd 6 t/m 9 jaar looptijd 10 jaar 5 3/2% 2/2% Jaarlijks 10.000,- «Svw -i "»v f 10.000,- 5/4% 5j/4% 6 6'/,% 53/t% 5 2/% 53/,% 43/4% 4 Rabobank Rendement Rekening** vanaf 25.000,- 10.000,--/25.000,- ƒ5.000,--/10.000,- 0,-/5.000,- Rabobank Beleggersrekening vanaf/50.000,- ƒ25.000,--/50.000,- 0,-/25.000,- Rabobank Woonspaarplan vanaf 5.000,- 2500,--5.000,- 0,-/2500,- Rabobank Kinderspaarplan Rabobank Jongerenrekening Zilvervloot W erknemerssparen ambtenaren/premie-spaarregeling spaarloonrekening winstdelingsspaarrekening 4/2% Ongewijzigd Wijzigingen voorbehouden Zoara het tegoed een saldogrens overschrijdt, wordt het hogere renteprecentage vergoed over het gehele salao. M.i.v. 7 juli 1993 5 3/% 2/% 4/% 33/4% 3/4% 4/% 4/% Willem Schouten voor zijn duikschool aan de Oranjestraat met zijn vrouw Edith en zijn dochter Marjolein en zoon Michiel. Soepknie leidt tot atletiekrecords Carine van Dorp, Arwin Moerman en Leen Bom RUIMT OP! TUHMEUBELSET - 20%

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 13