Rover Mini 'tropic': zomerse special Daihatsu Hi Jet terug Draagt even graag zijn tropenkostuum als zijn winterjas Nieuwe Opel Astra Cabrio: geknipt voor de open lucht Audi 80 gekozen tot zakenauto van 1993 Nefkens ontvangt prijswinnaar Bij Unique 1500 gulden voordeel op de Concerto Renault 19 Driver Jury onder indruk van groot aantal pluspunten Actiemodel met veel extra 's HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 JULI 1993 PAGINA 17 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190292 Bij luchthaven Schiphol kon men in de maanden maart en april kennismaken met de splinternieuwe Peugeot 306. De belangstel ling voor de presentatie was bijzonder groot. Ter ere van deze in troductie werd een wedstrijd georganiseerd. Naast het beant woorden van drie vragen moesten de deelnemers op een origine le manier een slagzin afmaken. Uit een groot aantal goede inzendingen zijn de vijftig leukste slagzinnen geselecteerd. De winnaars ontvingen een Philips au toradio-combinatie ter waarde van 750,-. Deze radio volgt auto matisch het eenmaal afgestemde programma op de beste signaal sterkte en geeft altijd verkeersinformatie door, ook als men naar een casstebandje luistert. Rover Nederland presenteert in een beperkte oplage een spe ciale uitvoering van de 'everseller' Mini op de Nederlandse markt. Deze zomerse uitgave van de al ruim 30 jaar bestaande stamvader aller mini's luistert naar de naam 'Mini Tropic'. Hij is zo genoemd vanwege de 'Tropic'-striping. In overeenstem ming met de buitenkant kreeg het interieur een speciale bekle ding. Rover Nederland levert de 'Tropic' uitsluitend in de kleur 'Poly nesian'. Hij is gebaseerd op de Mini Sprite. Krachtbron is de be kende, dwars voorin geplaatste viercilinder van 1275 £m3'. Deze lange-slag motor (boring x slag 70,6x81,3 mm) verschaft maxi maal 46 kW/63 pk bij 5700 omw/min. Hij levert een hoogste kop pel van 95 Nm bij 3900 toer/min. De voorstoèlen zijn sterk verbeterd. Ze bieden nu voortreffelijke zijdelingse steun. Voorts is de Mini 'Tropic' rondom uitgerust met getint glas. Hij heeft uitstelbare zijruiten achter, lichtmetalen acht-spaaks Cooper velgen en een radiovoorbereiding met twee speakers. De Mini 'Tropic' is met onmiddellijke ingang leverbaar via de Rover-dealers voor een prijs van nèt geen 20 mille: 19.900,= in clusief BTW. Schiedam - Bij autobedrijf Unique aan de Anna van Saksenweg in Vlaardingen kan men profiteren van een unieke aanbieding. Bij aankoop van een Honda Concerto bedraagt het voordeel 1500 gulden. Dit voordeeltje kan men door middel van waardecertifi- caten besteden aan allerlei interessante Honda accessoires. Ook is het mogelijk het bedrag in contanten te ontvangen. Met de Concerto beschikt men over een eersteklas gezinsvragen. Comfortabel, ruim en met een soepele, zuinige 1.5 of 1.6 liter in jectiemotor. Er is al een Concerto voor 31.690 gulden. Voor dat bedrag kan men ook kiezen voor de extra luxe en com plete Concerto Crescendo. Daar zit dan nog eens een aantal bij zondere extra's op. Zoals centrale portiervergrendeling, stuurbe krachtiging, lichtmetalen velgen en een stereo radiocassettespe- Ier. Na een afwezigheid van enkele jaren maakt de vernieuwde Daihatsu HiJet zijn rentree op de Nederlandse wegen. Deze verse HiJet-besteller behoort tot de meest veelzijdige in zijn klasse. Ondanks zijn compacte buitenmaten (lxbxh 3,315 x 1,395 x 1,705 meter) biedt de 'HiJet' maar liefst 3.000 liter (drie kubieke meter) effectieve laadruimte. Naast de gesloten versie ('Blind Van') komen gelijktijdig de Glass Van' en de 'Pick-Up'-versies de gelederen versterken. De 'Pick-Up' leent zich prima voor speciale op- en ombouw toepas singen. Voor zowel de 'Blind Van' als de 'Pick-Up' geldt een ver koopprijs vanaf 14.995.- excl. BTW. Voor de 'Glass Van' is een prijs vastgesteld vanaf 15.995,- excl. BTW. Vergeleken met andere busjes, die voor het gemiddelde bestel- wagenwerk vaak te groot zijn, en personenauto-vans, die vaak weer te klein zijn, is de HiJet bijzonder handig en economisch in het gebruik. Standaard heeft de HiJet een net even hoger dak dan de meeste van zijn soortgenoten. De laadvloer loopt achter de wielkasten zonder obstakels door. De 'Van'-uitvoeringen zijn voorzien van een schuifdeur aan elke zijde. Hierdoor is de laadruimte goed bereikbaar en kan optimaal worden benut. In volle binnensteden met veel kruip-door-sluip-door verkeer vindt de 'HiJet' snel zijn weg. Hij neemt genoegen met weinig parkeerruimte en een haast ongelooflijk kleine draaicirkel met een middellijn van 7,4 meter. De wielbasis beloopt 1,81 meter. Voor de aandrijving zorgt een oerdegelijk, onderhoudsarme en superzuinige Daihatsu-benzinemotor. Deze lange-slag motor met drie cilinders heeft een inhoud van 993 cm3. Hij levert maximaal 33 kW/45 pk bij 5300 omw/min. Zijn hoogste koppel (trekkracht) bedraagt 75 Nm bij 5300 omw/min. Het maximum laadgewicht voor de Van-versies is vastgesteld op 690 kg. Bij de 'Pick-Up' loopt dit zelfs op tot 810 kg. De HiJet-carrosserie bestaat grotendeels uit gegalvaniseerd staal. Voor Daihatsu vormt dit aanleiding om op het koetswerk zes jaar garantie te verlenen. SCHIEDAM - De heer Steenkamer uit Schiedam is één van de vijftig winnaars van de landelijke Peugeot 306 prijsvraag. Vori ge week mocht hij zijn prijs, een Philips RDS autoradio-combi- natie, in ontvangst nemen bij Automobielbedrijf Nefkens Euro- dam BV in Schiedam. t'MÏ?'- Zomer 1993: hopelijk nog veel mooie dagen voor de bo"ég; dat bete kent lekker cabrio- weer. Vrolijke gezich ten bij de Opel-dealers als de weergoden zich van hun zonnigste kant laten zien; dan krijgt de komst van de nieu we Astra Cabrio extra glans. Inmiddels klin ken er al volop enthou siaste reacties. omw/min een hoogste koppel levert van 170 Nm. Optrekken vanuit stilstand naar 100 km/u in 10 sec. rond en een top van 195 km/u zijn keurige cijfers voor de nieuwe Astra Cabrio. Als alternatief is er de pitti ge en tegelijk zuinige 1.4 liter 'SE'-motor van 60 kW/82 pk en goed voor een top van 175 km/u. Beheerste heupswing Anderzijds is het louter nieuws wat de Cabrio- klok slaat. Zo komt Opel met een grote novi teit op de proppen. Bij de achterwielen worden twee in rubber opgehan gen 'draai-onderdruk- kers' gemonteerd. Deze 10 kg zware elementen gaan het 'swingen van de heupen' tegen en re duceren dit typische ca- brio-verschijnsel tot een nauwelijks merkbaar minimum. Daarbij is het koetswerk ingrijpend versterkt, waarvoor on der meer de metaaldik te is verhoogd naar drie millimeter. Beter kap-mechanisme Wijs geworden door de ervaringen met andere cabrio-daken, geeft Opel de Astra Cabrio een beter kap-mecha- nisme, dat zich snel en veilig laat bedienen. De sluiting is even handig als solide: even de sta len vergrendeling een kwart slag draaien en los is de kap. Het dak verdwijnt in de opber- Vooral het ontbreken van een rolbeugel - vrij uniek in deze klasse - maakt de tongen los. Te vens bezit de Cabrio alle verworvenheden, die de Astra tot zo'n populaire auto maken. Met de Kadett Cabrio had Opel al veel liefheb bers van het 'open rij den' aan zich gebonden. Ongetwijfeld hebben deze fans hun ogen al uitgekeken op de opvol ger van hun favoriete voertuig. Met de Astra Cabrio schaart Opel zich bij de selecte rij van autofabri kanten, die een 'roll- bar'-loze cabrio op de gruimte achterin. On danks de ruimte die de bergplaats voor het dak inneemt, beschikt de Astra Cabrio toch ook nog over een volwaardi ge kofferbak. Met een inhoud van 390 liter (100 liter meer dan bij de Ka dett Cabrio) is dit de grootste in zijn klasse. Met de achterbank om geklapt is er zelfs 720 li ter laadruimte. Prijzen Het rijden in de Cabrio wordt mogelijk bij 49.500,= voor de 1.4 SE met 60 kW/82 pk mo tor. De 2.0i versie kost 58.000, Bij dit model zijn ABS en een airbag in het vierspaaks stuur wiel standaard. Bij de 1.4-versie vergen deze voorzieningen 2950,= extra. Een vakjury heeft una niem de Audi 80 verko zen tot 'Zakenauto van het Jaar 1993'. Hiermee volgt de Audi 80 de Vec- tra op, die vorig jaar met de eer ging strij ken. Met zijn onder scheiding zet de Audi de traditie voort dat bij deze verkiezing Duitse automobielen hoog sco ren. In de zeven jaar dat de verkiezing be staat, eindigde zes keer een 'Duitser' bovenaan. Dit jaar werd de Audi 80 trouwens door twee landgenoten op de hie len gezeten: de Opel Astra werd tweede, de VW Golf III eindigde als nummer 3. Een pluim voor de Duitse auto bouwers en een bewijs voor hun constante kwaliteit. „Voorsprong door Tech niek", zegt Audi van zichzelf. Bij de 80 ver groot Audi die voor sprong nog verder door het toepassen van de techniek van (overmor gen. Zo hebben de tur bodiesel en de direct in gespoten turbodiesel beide een katalysator. Voorts is de jongste 80- generatie ook met V6 le verbaar. Om klachten over het krappe laad ruim te verhelpen, wij zigde Audi in 1991 de achteras. Dit leidde tot een kofferbak met egale bodem. Qua veiligheid laat de 80 zich evenmin onbetuigd: procon-ten is standaard, net als flank bescherming in de deu ren. Bij alle quattro's en in de Audi 80 2.8 E is ABS standaard. Audi is de chique tak van het VW-concern. De 80 maakt dan ook een gedistingeerde indruk. Zijn uiterlijk heeft een uitstraling van 'tijdloos elegant'. Kenmerkend voor de Audi 80 is het verzinkte koetswerk. Roest laat hem onbe roerd. Ander opvallend aspect aan deze zaken auto zijn z'n proporties. Door het brede, lage, af geronde ontwerp oogt de 80 stevig, solide, sterk en robuust. Hij lijkt op een body-buil der. Waar zijn grote broer Audi 100 over komt als een sierlijke reislimousine, heeft de Audi 80 iets van een 'kordaterik', die je om een boodschap kan stu ren. Sinds de wijzigingen van '91 is de vorm van de neus gelijk aan de laadruimte over te hou den. Bekende componenten Hoewel de Astra Cabrio uiterlijk geheel nieuw is en absoluut niet meer lijkt op zijn voorganger, de wèl met een rolbeu gel uitgeruste Kadett Cabrio, zijn er toch nog diverse vertrouwde za ken te ontdekken aan de 'open' Astra. Zo ko men we onder de motor kap bekende compo nenten tegen, zoals het precies vierkante (bo ring x slag: 86 x 86 mm) motorblok, dat maxi maal 85 kW/115 pk aan de dag legt en bij 2600 Als jongste uitbreiding van de populaire Re nault 19 serie ver schijnt nu de 19 Driver in de showrooms van de Renault-dealers. De 'Driver' is een actiemo- fcel, dat standaard be schikt over een hele hubs extra's. Als basis dient de R 19 RL. Re nault levert de 19 Dri ver zowel met een drie- deurs, vierdeurs als vijfdeurs koetswerk. Naast de gebruikelijke benzine- en dieselmo toren is de Driver ook verkrijgbaar met de 80 pk sterke 1.4 liter Ener gy-motor. Het pakket extra's, dat standaard op de Renault 19 'Driver' wordt ge monteerd, omvat onder meer een in hoogte ver stelbare bestuurders stoel met verstelbare lendesteun. Beide voor- stoelen zijn voorzien van dichte hoofdsteu nen. Ook het stuurwiel van de 'Driver' is in hoogte verstelbaar. Op vallend is verder dat het interieur van de 'Driver' met dezelfde type bekle ding is gestoffeerd als de Renault Clio's. De in delen neerklapba- re achterbank is bij de vier- en vijfdeurs 'Dri ver' uitgerust met hoofdsteunen en een in gebouwde kinderstoel. Bij de driedeurs versie zijn de achterste zijrui ten uitzetbaar. Rondom is de auto voorzien van zonwerend glas. Verder heeft de auto speciale wieldoppen. Zoals een actiemodel betaamt, is de Renault 19 'Driver' gunstig ge prijsd. Alle extra's sa men vertegenwoordi gen een waarde van 2500 gulden; Renault neemt hiervan het leeu- wedeel voor zijn reke ning. Voor de koper rest een meerprijs van slechts"870 gulden. Dit betekent dat de Re nault 19 Driver 1.4 met drie deuren op 27.365,- komt, terwijl de Driver 1.4 Energy 28.365,- kost. Voor de kilometer vreters is de dieselende 'Driver' ongetwijfeld een uitkomst. Deze 1.9 D-versie is leverbaar vanaf 32.120,-. personen een prettige instap. In het uit zacht kunststof gemaakte dashboard zijn de hel der afleesbare meters geplaatst onder een zon werende overkapping. Het stuur is niet in hoogte verstelbaar en de drie stuurhendels voor verlichting, ruite- wissers en richtingaan wijzing zijn er eigenlijk één te veel. De bedie ning voor de alarmlich- ten zit centraal in de middenconsole en is dus ook voor de bijrijder bereikbaar. Op de ergonomisch ge vormde stoelen met meerlaagse schuimrub beren bekleding is het comfortabel verpozen. Het zachtere midden deel van de zitting is omgeven door hardere schuimdelen. Deze ge ven goede zijdelingse steun en voorkomen vermoeidheid. Standaard is de be stuurdersstoel in hoogte verstelbaar. De verstel ling is zo gepiaakt, dat de zitting gelijkmatig omhoog komt, wat voor een aangename zithou- ding zorgt. De prijslijst van de Audi 80 begint bij de 1.6 ver sie voor 44.440,=. Het duurste model is de ge spierde 2.8 V6 voor 73.080,=. Dieselen kan vanaf net iets boven de halve ton. weg zetten. Opel-ont- wikkelingschef Peter H. Hanenberger noemt de 'dakloze' Astra: „een Ca brio zonder compromis sen". Bij het ontwerp kreeg Opel hulp van ex perts van het Zweedse merk Saab (dat sinds enige tijd ook tot de GM-familie behoort) en specialisten van de Itali aanse carrosseriebou wer Bertone. Opel ba seert de nieuwe Cabrio op de Astra sedan. Lo gisch, want de kofferbak biedt volop mogelijkhe den om het cabrio-dak op te bergen en toch nog Audi 100; goed voor de 'family-look'. Tevens is het uiterlijke verschil met de Audi 100 (los van het formaat) gering. Ook de in de wagen- kleur gespoten vóór- en achterbumpers annex spoilers dragen bij aan de fraaie, tijdloze aan blik. Bagageruimte Aan de achterkant wordt de harmonische vormgeving bepaald door een brede band waarin de achterlichten zijn verwerkt. De ach terklep opent over de volle wagenbreedte tot de bumper. Kritiek kreeg Audi bij de 'oude' 80 over de on handige gevormde kof ferbak. De bodem liep niet vlak en de vorm was zodanig datje er on danks de inhoud van 453 liter weinig in kwijt kon. Bij de huidige 80 past Audi een andere achter as toe, die minder ruim te vraagt. Mede hierdoor ontstaat een vlakke laadvloer van praktisch formaat. De inhoud van de kofferbak nam niet toe - zoals velen denken -; hij is zelfs iets kleiner: van 453 naar 430 liter; maar de ruimte valt be ter te benutten. Boven dien rust Audi de 80 uit met een gescheiden, kantelbare achterban kleuning. Hierdoor kan het laadruim groeien tot 712 liter. Bestuurdersstoel Vier grote portieren, die bijna haaks openslaan, bieden een royale en tree. Door hun grote openingshoek geven de deuren ook aan oudere li ASTRA Autorijden pur-sang in de Opel Astra Cabrio: Je zon op je bol, de wind in je haar, het avontuur tegemoet; m'n liefje wat wil je nog meer?! Vanuit welke kant je hem ook bekijkt, de Opel Astra Cabrio is een ele gante, opvallende ver schijning. Comfort en complete uitrusting laten in de Astra Ca brio niets te wensen over. Herkenbaarheid, representativiteit en natuurlijk een lage kilometerkostprijs zijn es sentieel voor een zakenauto. De Audi 80 heeft dat allemaal en werd mede hierdoor 'Zakenauto van het Jaar 1993'. Tot het accessoires-pakket van de vier- en vijfdeurs Renault 19 Driver behoort een in de achterbank inge bouwde kinderstoel. Sportief vierspaaks stuurwiel, zoals dat sinds het mo deljaar 1993 ook in de Audi 80 wordt geleverd. Met de 'soft-top' gesloten scoort de Astra Cabrio een Cw-waarde van 0.33; keurig voor dit type auto. I

Het Nieuwe Stadsblad | 1993 | | pagina 17